Het nieuwe gezicht van het peloton Beginner, en al vedette Wielerkalender 1990 Verkleedpartij van wielrenners een zaak van miljoenen guldens ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 EXTRA PAGINA 39 Vroeger werden wielrenners te pas en te onpas aangeduid als de dwangarbeiders van de weg. Ook nu moet er onveranderd hard worden gefietst voor de centen, maar anders dan in de vervlogen jaren van Wagtmans en Van Est verkeert het merendeel van de coureurs in welstand. Onlangs stonden de heren wielerprofs aan het vertrek van het seizoen 1990. Het was even wennen, heel wat renners hebben een ander tricot aangetrokken in ruil voor een nog hoger salaris. Een kijkje in het wielerpeloton. Oftewel: aan welk merk hebben de klasbakken en waterdragers zich nu weer verhuurd? door Peter Ouwerkerk ■Het zal de eerste weken, ook dit wie- 'jlerseizoen, weer flink wennen zijn aan de •inieuwe kleren van de kopmannen en knechten in het ruim vijftig profploegen •tellende peloton. De winter was weder kom woelig. En niet alleen door de trans fers, maar ook omdat verpakking kenne- 'lijk van tijd tot tijd verandering behoeft. Bij de vier grote wielerstallen, die Ne derland telt, zijn de bezems er flink door heen gegaan. In totaal bedraagt het Ne derlandse werkkapitaal 27 miljoen gul den. Post kocht namens Panasonic het meest ambitieus in van allemaal: niet al leen de Siamese tweeling Rooks/Theu- 'nisse werd binnengehaald, ook de Rus Ekimov en de Oostduitser Ludwig. PDM •trok Erik Breukink aan en de Oostenrij ker Zadrobilek. Buckler, en meer in het bijzonder ploegleider Jan Raas, bleek nog wel vertrouwen te hebben in de bij Panasonic gesjeesde Eric Vanderaerden en Peter Winnen. En TVM verzekerde zich van de diensten Müller en Ducrot. i Naast die miljoenenformaties is er bo vendien nog plaats voor een kleintje: El- Vriendenprijs Eens was België een groot wielerland, en nóg altijd behalen de Belgische genwoordigen koerst Lotto, Belgiës na tionale loterij. Met een budget, dat nau welijks minder is (3,5 miljoen), en dat ploegleider Vandenbroucke in staat stel de fors in te kopen: Claude Criquielion, Museeuw, Bruyneel, Haex. Het verhaal gaat, dat het ministerie van financiën een 'nooit uitgegeven' constructie heeft moe ten bedenken om aan Cricri's zwart/wit- /zwarte wensen tegemoet te komen. Dat was hij bij zijn vorige sponsor ook zo ge wend. Aangezien de Belgische Hitachi- vestiging er genoeg van had zonder Ja panse steun te blijven sponsoren, kwam aan die arbeidsverhouding een eind. Maling Walter Godefroot bestiert de derde grote ploeg, Weinmann. Hij kan beschikken over een budget van 3 miljoen. Hoofdsponsor Domex verdween met stille trom, amper een jaar na de lawaaie rige entree in het wielermilieu. Bij de nieuwe Finse holding had niemand ooit gehoord van Adrie van der Poel. Wat heet! Eigenlijk had het management vol strekt maling aan de wielerploeg. Het ge volg was dat Godefroot moest aanklop pen bij een geldschieter, van wie hij denkt dat die meer op heeft met de wie lersport. Het gaat in dit geval om de bij elkaar jaar-in jaar-uit de meeste over winningen. Maar de post-Merckx-de- pressie wil maar niet wegtrekken. Van de acht sponsors hebben in feite maar drie internationale allure, de andere zul len het nationale niveau niet ontstijgen. Hitachi, Domex, ADR en Humo verdwe nen, gaven de pijp aan Maarten zoals dat in klassieke wielertaal heet. Histor blijft de duurste ploeg (3,75 mil joen gulden), en legde voor twee jaar Stephen Roche vast. Een transactie, te gen een jaarcontract van 1,1 miljoen. Een vriendenprijs, vindt de Ier, die zijn top vorm van 1987 - ondanks een licht her stel in de lente van '89 ook vorig jaar niet kon terugvinden. Maar, zegt hij, hij heeft al genoeg sponsors teleurgesteld, en wil alleen premies zien bij'prestaties. Roche nam twee Fransen van het tweede garnituur mee (Biondi en Moreau), èn zijn vriend, assistent-ploegleider Patrick Valcke. Eddy Schepers, ^inas jaar en dag wa terdrager bij de firma, werd bedankt voor bewezen diensten. Ploegbaas Willy Teirlinck stuurde de vermeende belofte Luc Leblanc terug naar Frankrijk, en liet Frank Pirard naar SEFB vertrekken. In de slipstream van de coureurs die voornoemde verfmultinational verte- Zwitser Heinz Egolf, eigenaar van 25 be drijven waaronder Weinmann. Van der Poel zegt, dat hij inmiddels gezond ge noeg is om nu wel voor de klassieke suc cessen te zorgen. Maarten Ducrot en Ad Wijnands wilden daar niet op wachten. Van de andere vijf 'Belgische' ploegen is het experiment-Roger de Vlaeminck het meest interessant. Vorig jaar was hij al de dragende figuur bij Hitachi. Maar als er werkelijk belangrijke koersen op het programma stonden, eiste de aloude Berten de Kimpe de belangrijkste stoel in de ploegleidersauto op. De Vlaeminck had daar op een gegeven moment schoon genoeg van. De 'zigeuner' staat nu op eigen benen bij Isoglass. Maar of dat perspectief werkelijk zo aantrekke lijk is voor De Vlaeminck, is nog maar de vraag. Het geld dat door de firma ter be schikking is gesteld, geeft hem niet veel meer garantie dan wat gerommel in de marge van het wielerpeloton. Zijn ploeg telt 22 namen, van wie de uitdijende Ben ny van Brabant de beoogde kopman is. Loos alarm Over nu naar de wielrenners die geen meter kunnen rijden, zonder te worden achtervolgd door zeer razende reporters. •Inderdaad, de Colombianen. Medio de- Maart: 1. GP Wieier Revue, 3. Omloop Het Volk, 3. Trofeo Laigueglia, 4. Kuurne- Brussel-Kuurne, 4. Rónde van Limburg, 4-11. Parijs-Nice, 6-11. Ronde van Murcia, 7-14. Tyrreno-Adriatico, 11. Omloop Vlaamse Ardennen, 17. Milaan-Sanremo, 18. GP Maulon-Moulins, 19-23. Catalaanse Week, 21. Omloop Benego, 22. Dwars door België, 24. E 3-Prijs Harelbeke, 24-25. Criterium International, 25. Brabantse Pijl, 25. Ronde van Reggio Calabria, 27-29. Driedaagse van de Panne, 27-29. Ronde van Cala bria. April: 1. Ronde van Vlaanderen, 1. GP Rennes, 2-6. Ronde van het Baskenland, 4. Gent-Wevelgem, 6. GP Pino Cerami, 8. Parijs-Roubaix, 11. Waalse Pijl, 13. Omloop van het Leiedal, 15. Luik-Bastenaken-Luik, 17. Parijs-Camembert; 17^21. Ronde van Puglia, 18. Scheldeprijs Schoten, 21. Amstel Gold Race, 22. Apeldoorn, 23. Ronde van Campanië, 24-15/5; Ronde van Spanje, 25. GP Prato, 28. Milaan-Vignola, 29. Klimmerstrofee Chateauloup, 29. Ronde van NW Zwitserland. Mei: 1. GP Frankfort, 1-6. Vierdaagse van Duinkerken, 5. Ronde van Friuli, 6. GP Kanton Aargau, 7-10. Jtonde van Trentino, 8-13. Ronde van Romandië, 12. Ronde van Toscane, 14. Woerden, 18-20. Ronde van de Oise, 18-6/6. Ronde van Italië, 20. Ba- vel, 22-27. Ronde van Aragon, 24. GP Wallonië, 24. Wouw, 26. Ronde van Midden- Zeeland, 27. GP Plumélec, 28-4/6. Dauphiné Libéré, 29-3/6. Ronde van Asturië Juni: 1. Hengelo, 3. 5-10. Ronde van Cantabrië, 6-10. Route du Sud, 10. GP Wein- strasse, 10. GP Forbo, 10. Breda 11-17. Midi Libre, 13-17. Subida a Arrate, 13-17. Ronde van Luxemburg, 13-22. Ronde van Zwitserland, 17. Ronde van de Apennij nen, 17. Ronde van Philadelphia, 17. Ronde van Amsterdam Damrak, 24. Nationale kampioenschappen, 30-22/7. Ronde van Frankrijk. Juli: 14. GP Camaiore, 18. Ulvenhout, 22. Trofeo Matteotti, 23. Boxmeer, 24. Stip hout, 24. Steenwijk, 25. Villafranca de Ordizia, 25. Chaam, 25. Noordwijk aan Zee, 26. Wateringen, 27. Simpelveld, 28. EIsloo, 29. Wincanton Classic, 29. Heerhugowaard, 30. Roosendaal, 31. Tiel, 31. Panningen,'31-5/8. Ronde van Denemarken, 31-5/8. Ron de van Engeland. Augustus: 1. Linne, 2. Oostvoorne, 2. Berghem, 4. Omloop-Mandel-Leie-Schelde, 4. Ronde van Umbrië, 4. Pijnacker, 4-9. Ronde van Burgos, 5. Rotterdam Coolsingel, 6. Valkenswaard, 7. Emmen, 7-12. Ronde van België, 8. Maastricht, 9. Coppa Placci, 9. Surhuisterveen, 11. Clasica San Sebastian, 12. Subida a Urkiola, 12. 's-Heeren- hoek, 13. Coppa Agostoni, 13-17. Ronde van Gallicië, 13-18. Ronde van Nederland, 15. Ronde van de drie Valleien, 15-18. Ronde van de Limousin, 17. Coppa Bernocchi, 19. Kampioenschap van Zürich, 21. GP Plouay, 22. Veenendaal-Veenendaal, 23. Ronde van Venetië. 24. Almelo. September: 2. WK in Japan, 6. Trofeo Masferrer, 7-14. Ronde van Catalonië, 8. Ronde van Lazio, 8. Amersfoort, 9. Kika Klassik St.Polten, 9. GP Eddy Merckx, 14- 16. Schwabenbrau Cup, 15. Trofeo Baracchi, 16. GP Isbergues, 16. GP de la Libéra- tion, 19. Parijs-Brussel, 22. GP Raymond Impanis, 22. Aalsmeer 23. GP Fourmies, 23. GP des Nations, 29. Ronde van Romandië, 30. GP des Amériques, 30. Tilburg. Oktober: 3-7. Ronde van Ierland, 7. Ronde van Emilië, 14. Parijs-Tours, 16. Mil- aan-Turijn, 18. Ronde'van Piemontë, 20. Ronde van Lombardije, 20-28. Sun Tour Australië, 27. Finale Wereldbeker. November: 3. Super Criterium Japan. Eric Vanderaerden was een van de wielrenners die onlangs van tricot wisselde, in ruil voor een vet salaris. Uitge kotst door Peter Post, ploegleider van Panasonic, werd hij als prijsrijder binnengehaald door Jan Raas. Het is de vraag of de Belg die reputatie gaat bevestigen. In elk geval won hij onlangs de tweede etappe van de Ster van Bessè- ges. Voor wat dat waard was. (foto epai cember gingen er hardnekkige geruch ten dat Café de Colombia zou fuseren met de Spaanse sportschoenenploeg van Kelme. De hereniging van Luis Herrera en Fabio Parra leek aanstaande. Maar het bleek loos alarm. Hoewel: financieel schijnt Café de Co lombia een forse aderlating hebben moe ten doen. De salarissen zouden zijn ge halveerd. Of dat te maken heeft met de drugsoorlog die in Colombia woedt, nie mand weet er het fijne van. De link die door menigeen is gelegd tussen de drugsmaffia en de wielerploeg, is altijd ontkend. Feit is wel, dat de directie van de Tour de France dit jaar een nieuwe, grote sponsor voor de bergtrui heeft ge strikt: Ripolin vervangt de Colombiaan se koffie. Het grootste budget voor een wieler ploeg komt dit jaar uit de wereld van de kinderkleding: Z. Het is de eerste letter van de achternaam van Roger Zannier, Europees marktleider in die branche. Al thans, Zannier beweert dat zelf. Vier jaar geleden is hij begonnen met wielerspon- soring. Zyn omzet is sinds 1986 vervier voudigd. Zannier pompt nu tweeënder tig van de vijfenzeventig miljoen, voor publiciteitsdoeleinden beschikbare, franken in de ploeg-LeMond. Omgere kend: elf miljoen gulden fietsgeld per jaar; twee miljoen meer nog dan Peter Post. Zannier had graag een co-sponsor ge had, maar die vond hij niet. Zelfs slaagde hij er niet in een materiaalsponsor te vin den. Peugeot stapte definitief uit het profpeloton, de Z's rijden dit seizoen nu op fietsen van... LeMond, de 'patron', zelf goed voor een driejarige overeenkomst van 5,8 miljoen dollar totaal (zeg maar: 4 miljoen per jaar). LeMond vindt het wel zo makkelijk, één letter in plaats van die roterende slogans uit het ADR Lambert- labyrint. LeMond trok zijn trouwe vazal Johan Lammerts mee naar de ploeg-Le- geay, die voorts Poisson aanwierf. Overalls De zakelijke leiding van de Franse firma Système U vindt dat de beoogde naams bekendheid is verworven, vandaar dat daar het besluit is gevallen het reclame geld niet langer te reserveren voor een dure wielerploeg. Laurent Fignon en ploegleider Cyrille Guimard verhuurden zichzelf aan Castorama, zo'n magazijn waar je onder meer grasmaaiers en tuin huisjes kunt kopen. De renners zien er uit als fietsende tuinlieden, aan het begin van het seizoen werden hun truien uitge reikt die veel weg hebben van overalls. De Castorama-ploeg rijdt dit jaar op Raleigh-fietsen. Net als Toshiba, dat het - geheel in Franse stijl - óók al zonder co-sponsor doet. Ploegleider Yves Hé- zard hoopt dat de inmiddels 27 jarige 'Jeff Bernard zich eindelijk eens ont doet van het etiket 'eeuwig talent', dat hem al enkele jaren (ont)siert. Bij RMO ten slotte de minste wijzigin gen. Maar het uitzendbureau was dan ook uitermate tevreden met het vorige seizoen, toen voor het eerst Charly Mot- tet de clubkleuren droeg. Nog nooit zo veel overwinningen waren er behaald: 31 stuks, een record in vier jaar sponsoring. De Italiaanse wielertifosi moeten het dit jaar doen zonder twee gerenommeer de sponsors: de 'constructeurs' van Atala en Bianchi hielden het na jaren voor ge zien. Atala liet eerder al eens verstek gaan; Bianchi hoorde bij de Italiaanse wielergeschiedenis als Coppi en Bartali. Bovendien 'ontplofte' cosmetica-spon- sor Malvor. En dus is chaos troef in de professionele Italiaanse wielrennerij. Drie ploegen Carrera, Ariostea en Chateau d'Ax zullen zich ook buiten de grenzen begeven, de overige zeven als mede de twee in San Marino en één in Amerika gelicentieerde zullen we in deze streken niet vaak tegenkomen. Carrera nam Flavio Giupponi over uit het restant van Malvor; de nummer twee van de Giro moet Urs Zimmermann ver vangen, die voortaan reclame maakt voor 7 Eleven. Ariostea toonde zich be reid nog een jaar geld te investeren in de vorig jaar bij Bianchi totaal onzichtbaar gebleven Moreno Argentin. En Chateau d'Ax nam Calcaterra over van Atala en probeert het nu ook met de DDR-r( Schur en Kummer. Nieuw in Italië is de Diana-Colnago- Animex-ploeg, een gedeeltelijke voort zetting van Malvor'89. Ploegleiders zijn Pietro Algeri en de met wielrennen ge stopte Pool Czeslaw Lang, die er vijf landgenoten onder zijn hoede krijgt. Als volledig Poolse ploeg is Exbud, mét Szurkowski, geflopt en gestopt. Kulas en Szernynski mogen het in deze omgeving opnieuw proberen. Zij treffen bij de nieuwe Italiaanse formatie Lech Piasecki èn amateur-wereldkampioen Joachim Halupczok. Voor Halupczok bestond ook in Frankrijk brede interes se, maar de zakelijke banden van Colna- go met Polen waren het sterkst. Andere opmerkelijke mutaties in Ita lië: Fondriest, in 1988 bij toeval wereld kampioen, kreeg in de drievoudig oud kampioen van Italië Enrico Paolini een nieuwe ploegleider. Waldemaro Barto- zolli zit nu bij Jolly, waar onder anderen Colage, Leali en Visentini zijn terechtge komen. IJsfabrikant Gis vierde een zo veelste terugkeer tussen de wielen, zij het via San Marino, en vangt aldus Conti- ni, Rosola en Di Basco op. In tegenstelling tot Exbud is voor de Sovjet-profploeg van Alfa Lum wèl een tweede seizoen weggelegd. Vijf c! (onder wie Soekhoroetsjenko en Oema- ras) werden afgestoten, acht nieuwe ren ners werden aangetrokken. En dat zyn bepaald geen 'krabbers' of 'koekebak- kers': Abdoesjaparov (als hij na zijn dub bele dopingaffaire een licentie krijgt) en Klimov. Werkgelegenheid In de herfst van 1989 was de paniek groot in Spanje, maar de Spaanse wielersport lijkt er nu beter voor te staan dan ooit. Over werkgelegenheid hoeven de ren ners daar niet te klagen. Het land telt de meeste wielerprofs (zo'n 160), de meeste ploegen (opnieuw 11), en er meer geld dan waar ook in omloop (afgerond: 70 miljoen gulden). Helios verdween, Tulip kwam ervoor in de plaats. En Reynolds heet nu Banesto, terwijl Zahor wordt voortgezet onder de naam Lotus. Van de BH-ploeg ook al een minder florerend rijwielmerk bleef niet veel over: twee simpele Fransen (Esnault en Decrion) kwamen, maar tegen Pino, Fuerte, Echave, Dominguez en Bouva- tier moest 'adios' worden gezegd. De ploeg van de nationale blindenloterij On ce nam Fuerte over, en trekt dit jaar, ook al door de komst van veelrijder Lejarre- ta, ongetwijfeld vaker over de grens. Pino ging naar Seur, dat tevens Mat- thieu Hermans, Recio en de rappe Belg Heynderickx overnam. Echave werd kopman bij Clas. Kelme maakte volledig schoon schip, zette ook zijn drie Sovjets aan de kant en behield van de ou de garde alleen de Colombiaanse groep- Parra. Een tiental Spaanse neo-profs completeert het gezelschap. Pedro Delgado vindt bij de nieuwe geldschieter Banesto vrijwel dezelfde ploegmaats als vorig jaar; in feite is al leen Mujika de moeite van het vermel den waard. Mujika komt uit het leeggelo pen huis van Orbea, dat in vroeg stadium ook al Lejarreta, Le Clerc, Hodge, Wech- selberger, Peeters en Nijboer zag uitvlie gen. Kleine wielernaties Overspannen verwachtingen worden in de kleine wielernaties niet gekoesterd, hetgeen niet betekent dat er helemaal geen activiteiten worden ontplooid. In de Bondsrepubliek bijvoorbeeld gaat Hennie Kuiper zijn tweede jaar in met Stuttgart. Hij bouwt op dezelfde onver stoorbare manier verder aan zijn ontwik keling als ploegleider als destijds aan zijn eigen profcarrière. Vorig jaar was het voor Kuiper een leerjaar met louter neo- profs, dit jaar is hij toe aan het wat grote re werk met Ludo Peeters, Erwin Nij boer, Ad Wijnands, Harmut Bölts en Arntz. En voor het eerst is nu ook in Oosten rijk een professionele wielerploeg gefor meerd. Gerhard Schönbacher is door zijn sponsor aangewezen als de man die zijn renners de fijne kneepjes van het vak moet bijbrengen. In de Verenigde Staten willen ze de handen nog wel op elkaar brengen voor een Tourwinnaar als Greg LeMond, maar verder bestaat er nauwelijks aan dacht voor fools op bikes. Wielrennen is in de States een kleine sport. Dat neemt niet weg dat nooit eerder een zo sterke Amerikaanse ploeg is samengesteld als nu. Zadrobilek koos weliswaar PDM als nieuwe werkgever. Hamsten, Yates en Lauritzen begroetten de komst van Bauer en Zimmermann. In Zwitserland ten slotte rijden twee ploegen rond, met het Helvetia van Paul Koechli nog altijd als de voornaamste. Koechli incasseerde een gevoelig verlies met het vertrek van Steve Bauer, die al voor twee jaar had bijgetekend. Toen 7 Eleven hem een salaris van 1 miljoen dol lar per jaar in het vooruitzicht stelde, be sloot de trainer zijn Canadees niet in de weg te staan. Ook al was het voor Koechli toen te laat om nog een fatsoenlijke ver vanger aan te trekken. Voor Gerard Veldscholten, Peter Stevenhaagen en Henri Manders wellicht een mooie gele genheid om iets van hun verbleekte glans van weleer terug te vinden. En nu maar afwachten of al het geld zich ook werkelijk laat terugverdienen in de vorm van prijzen en naamsbekend heid. Want daar is het de firma's die zich intensief met de wielersport bemoeien uiteindelijk toch allemaal om te doen. De fotosessie tijdens de presentatie van het Panasonic-team, eind januari in het Limburgse Urmond, gaf een opmerkelijk beeld te zien. Niet het illustere duo Rooks Theunisse stond daarbij centraal, de lenzen waren vooral gericht op een eerstejaars prof van Russische signatuur, Viatcheslav (koosnaam Slawa) Ekimov. Nog geen meter als prof gereden en meteen al een vedette. door Dick Heuvelman De Rus is goed voor een jaarsalaris van plusminus een half miljoen gulden. Aan Viatcheslav Ekimov de taak om het in hem geïnvesteerde geld waar te maken. En daarover bestaat twijfel. Want hij mag als amateur dan een indrukwekkende staat van dienst hebben opgebouwd, zijn kwaliteiten etaleerde hij voornamelijk op de baan. Desondanks is Peter Post, de ploeglei der van Panasonic, "helemaal wild" van 'Slawa' Ekimov. De Amstelveense ploeg leider ontdekte hem vorig jaar in de Trump Tour, een duur 'speeltje' van een puissant rijke Amerikaanse zakenman. Sindsdien heeft Post Ekimov niet meer uit het oog verloren en getroostte hij zich Ekimov, aankomend vedette aan de zijde van de alom erkende vedette Steven Rooks (links). (foto anp) vele inspanningen om Ekimov te strik ken voor zijn ploeg. De onderhandelingen liepen voorna melijk via Ekimovs trainer Alexander Koeznetsov, die in Leningrad de scepter zwaait over een wielerschool. Vanwege z'n medewerking aan de transfer van Ekimov naar Panasonic, krijgt Koeznets ov van Post alle mogelijke steun bij diens opleidingswerk. Ekimov is gehuisvest in Drongen, een dorpje in de buurt van Gent, bij de fami lie Dhuygelaere. De vrouw des huizes is van Russische afkomst, vandaar. Hij groeide op in een eenvoudig arbei dersgezin in het aan de Finse Golf gesitu eerde stadje Vyborg. Buiten schooltijd bracht hij uren door bij de plaatselijke sportclub. 'Slawa' deed eerst een jaar of vier aan atletiek, daarna raakte hij ver knocht aan de racefiets. "Wielrennen leek me veel mooier." De overstap pakte goed uit. De baan renner van klasse die in Ekimov school, werd al snel opgemerkt. Maar zijn eerste grote wegkoers, de Grote Prijs Tass in 1981, draaide uit op een geweldig fiasco. Hij kwam na het sluiten van de tijdcon- trole over de finish. Ekimov bleek niet er de man niet naar om na de eerste de beste teleurstelling meteen af te stappen. Met nog meer overgave onderwierp hij zich aan de trainingsschema's van Koeznets ov, die van zijn pupil een topper maakte. Ekimov voelde er weinig voor om zijn profcarrière te beginnen bij Alfa Lum, een puur Russische ploeg. Ekimov: "Bij deze ploeg is veel meer kennis van zaken aanwezig. Bij Alfa Lum zitten allemaal beginnende profs". Op de suggestie dat geld de keus ook ongetwijfeld zal hebben beïnvloed, wenst Ekimov ook niet in te gaan. "Voor geldzaken moet u by het management zyn". Voor Viatcheslav Ekimov is het geen vraag of hij een topper wordt bij de profs. Voor hem is dat een uitgemaakte zaak. "Anders was ik niet voor deze ploeg gaan rijden".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39