ERSONEEL 'Het ergste is niet te worden gewaardeerd Als je niet wildoe je het toch niet' Onbekendste onderwijsvorm van Nederland telt 110.000 leerlingen "Streeksehoolonderwijs is de meest onbekende onderwijsvorm die er in Nederland bestaat en dat is des te onbegrijpelijker wanneer je weet dat ze landelijk ruim 110.000 leerlingen telt", al dus adjunct-directeur F. Tetteroo van de Leidse Streekschool. Op 'zijn' school zitten zo'n drie duizend leerlingen en zij volgen er het onder wijs in het kader van het leerlingwezen deels verplicht. Veel avondcursussen worden er vrij willig gevolgd. Een streekschool, waarvan er in Nederland' drieëndertig zijn, verzorgt voor werkende jon gens en meisjes één dag per week het theorie- onderwijs dat in de meeste gevallen aansluit op hun vakopleiding. Het bedrijf waar ze werken schoolt de leerlingen in de praktijk. De opleidingen op de streekschool van de bouw tot de detailhandel, sche en administratieve beroepen tot elektro techniek, confectie en horeca en van brood- en banketbakken tot metaal- en autotechniek. De meeste leerlingen zijn afkomstig uit het be roepsonderwijs (speciale opleidingen zijn er voor leerlingen met mavo, havo en mts). De meesten van hen hebben met hun baas een leer overeenkomst gesloten en verdienen het minu^ mumloon. Pas na hun opleiding mogen ze-op meer inkomsten rekenen. Hoe ervaren deze, meest jonge werkers, hun baan, hun opleiding, hun leven? Verdienen ze genoeg en hoe staat het "met de waardering voor hun werk? Wat zijn hun toekomstverwachtin gen? Een nadere kennismaking met vijf leerlingen van de Leidse Streekschool leert dat ze geen blad voor de mond nemen. Een havo-gediplo meerd meisje van achttien, dat het voor een meisje ongebruikelijke beroep van automon teur verkoos boven een kantoorbaan, stootte op veel vooroordelen en afwijzingen bij het vinden van een baas. Daarentegen staan voor twee leer ling-koks uit Noordwijk de restaurateurs bij wijze van spilken in de rij om ze een baan aan te bieden. Maar waarderen en behandelen doen ze er hun werknemers niet naar, zo blijkt. En twee toekomstige elektrotechnici hebben zo hun ei gen kijk op hun baan, hun school en hun toe komst. De achttienjarige Jolande van der Haagen uit Waddinxveen behaalde vorig jaar haar havo-diploma en volgt op de Leidse Streekschool nu twee dagen per week de opleiding autotechniek. Het is een uitgebrei dere opleiding die haar in zo'n jaar of vijf moet klaarstomen voor een kaderfunctie in het garagebedrijf. Ze is een van de drie meisjes in haar klas die voor dit typische mannenberoep heeft gekozen. Studeren valt haar nu gemakkelijker dan toen ze nog op de havo zat en op haar werk kring vindt ze het 'hardstikke gezellig'. Alhoewel ze ook kritische kanttekeningen plaatst. Solliciteren voor een baan viel haar niet mee. En de acceptatie van meisjes in mannenberoepen evenmin. roepskeuze met echt heel moeilijk. "Elke dag op een kantoor achter een computer zitten, dat leek me niets. Ik wilde iets maken en daarna kun- nen zeggen: kijk dat heb ik gedaan. Je komt dan al gauw in de techniek niet echt terecht. Misschien is het wel een Maar Je uitzet moet er toch komen en als zal wel niet zo gauw kunnen. Je zult je later een huis wil is daar ook geld dan samen met iemand anders moe voor nodig. Zelfstandig wonen, dat ten gaan wonen". Tekst: Hans Sonders, foto's: Wim Dijman "Mijn ouders stonden vreemd van te kijken dat ik auto- beetje beneden mijn monteur wilde worden. Ze stimu- ik wilde iets doen dat ik zélf wilde. leerden het zelfs een beetje. Maa: dat is ook bijna de enige stimulans techniek, ik doe er pok n die ik heb gekregen, hoor. Toen ik onder andere wiskunde cht helemaal zeker was wat ik Op school doe ik niet alleen auto iets baj," mecha- Ik kan ook mijn midden- de worden, ben ik gaan solliciteren, standsdiploma halen Ik dacht eigenlijk dat het meer alge- kaderfunctie in een bedrijf door- meen-geaccepteerd was dat meisjes groeien. Of later misschien een ei- mannenberoepen wilden doen, dat gen bedrijf beginnen het al heel gewoon was. Je hoorde er.veel van. Meisjes zijn ook bus- of vrachtwagenchauffeur. Maar toén ik ging- solliciteren vroegen De Leidse Streekschool voldoe^ aan de verwachtingen die Jolande ervan had, hoé wel ze er voordien wat tegen op had gekeken. "Ik die gekke dingen die ze volgens mij dacht: het zal wel moeilijk zijn want nooit vragen als een jongen v< zit. Wat vinden je ouders daar wel van, is het niet te z1 vies? Soms lachten ze m zeiden ze: ga toch iets normaals doen... Óf: je gaat later toch trouw ik heb geen technische vooroplei ding, het zal me wel tegenvallen, of te Maar de leraren zijn heel geduldig, uit. Dan. Ik was de enige in mijn examenklas die deze richting koos. De meesten gingen de administatieve kant op. i dan zijn we je weer kwijt. Maar Maar ik wilde geen vijf dagen per dat vind ik geen reden om iemand week meer naar school. Ik was al af te wijzen, want ook jongens kun- blij dat ik de havo had nen op een gegeven moment ver trekken. En dat gebeurt natuurlijk ook. Maar ook al zou 'ik trouwe Jolande vihdt het moeilijk om ien oordeel te hebben over het sala- verdient. Voor de drie da- Daniëlle v,an der Hoorn en Marcel Molenkamp, leerling-koks uit Noord*- wjjfcrj Danielle van der Hoorn (22) en Marcel Molenkamp (20), beiden Noord- wijkers, volgen aan de Streekschool de horeca-opleiding. Ze zitten in het laatste van hun drie jaar durende opleiding en hopen deze zomer het diploma restaurantkok op zak te hebben waarmee ze als tweede kok aan de slag kunnen. Alle twee hebben ze een mavo-diploma en ze werken als leerling kok intussen al weer heel wat jaren. Danielle, tot het moment dat het enkele weken geleden afbrandde, in hotel Huis ter Duin in haar woonplaats en Marcel in het Leidschen- damse restaurant Villa Rozenrust. Werkervaring die niet altijd even gunstig uitpakte en waardoor sommige collega's het volgens de twee in de horeca al gauw voor gezien houden. "Je mag natuurlijk niet alle restau rants over één kam scheren. ik niet meteen met werken gen per week werken in haar bedrijf stoppen. Mijn vader ken ook allebei en ik z het kan. Als je als meisje vc moeder wer- ontvangt ze 485 gulden schoon per gewoon dat maand. Thuis betaalt ze 70 gulden kostgeld. "Het is de eerste Jceer dat restaurant 1 lige zijn wel heel erg leerling- onvriendelijk, die misbruiken je echt", zeggen Marcel en Daniëlle bijna in koor. Daniëlle weet een rbeeld: "Je moet weten dat een ik loon ontvang, het is i eilijk het nenberoep' kiest, dan moet je sterk dan te zeggen dat het niet genoeg is. in je schoenen staan. Er wordt soms Bovendien woon ik thuis, ik betaal heel gek tegenaan gekeken. Maar wel kostgeld, maar ik heb geen kos- dat js voor mij juist een stimulans ten voor een huis en dat soort zaken, om ermee door te gaan, omdat er hindernissen zijn. Er zijn natuurlijk wel zware dingen in een garage. Laatst moest ik een vat olie halen, dat ging niet goed, dat was gewoon te zwaar. Ik heb het ook nooit meer gedaan..." Jolande is de enige vrouwelijk monteur bij het bedrijf waar ze werkt: ze heeft acht mannelijke col lega's. "In het begin was het wel moeilijk. Ik heb zelfs een tijdje ge dacht: houd ik dit wel vol. Want je zit constant tussen jongens en jon gens trekken toch één lijn. -Soms I voelde ik me wel een beetje een bui tenstaander, eentje, die er niet echt bij hoort. In het begin waren er ook I veel kjjahten die vreemd opkeken: of ik echt een meisje was. Soms j kwamen er wel eens vervelende op merkingen: zó van, weet je wel dat je daar vies van wordt. Maar er zijn ook heel veel positieve i-eacties ge komen. Die kwamen meestal bij mijn chef terecht. Voor de jonge Waddinxveensé, geblondeerd haar, zwarte trui en strakke spijkerbroek, was de be- leerling-meisjeskok meer subsi die krijgt dan voor een jongenskok. Nu heb ik bijvoorbeeld wel eens bij een bedrijf gesolliciteerd waar ik eerst een dag moest proefkoken. n er aardig van rondkomen, Nou ja, dat moet wel eens, dat is ook het is moeilijk om te sparen, niet zo erg. Maar toen zei de baas wettelijke bepalingen in- vijf dagen per week te laten werken in plaats van de reguliere vier. "En dan1 krijg je ook je zondagstoeslag, zo'n hon derd gulden per maand. Maar het is toch weinig; omdat je zo hard moet werken" Marcel: "En qf wordt ge noeg omgezet om ons meer te beta len...". Na hun eindexamen wacht de twee, dan officieel kok-B, echter een fikse salarisverhoging. "Er gaat zó zeshonderd gulden bij", weet Marcel. Ook blijkt er in hun beroep werk in overvloed te zijn. Daniëlle heeft na het afbranden van Huis ter Duin 'wel van tiefi bedrijven' tele foontjes gehad of ze wilde komen. 'Hun' Leidse Streekschool bevalt de beide Noordwijkse leerling-koks meer dan goed. "Leiden is een goe de school, zegt Daniëlle. "Ze zijn hier heel streng, maar ze hebben ook één van de hoogste slagings- scotes. Als je drie keer niet bent ge weest bijvoorbeeld, dan moetje van school af. Ik heb ook op een andere school gezeten, maar als je daar een keertje onderuit zat, zeiden de lera ren al snel: zeker hard gewerkt gis teren, hè, ga maar lekker wat vroe ger naar huis, hoor. Nou, dat zal je hier niet gebeuren". Marcel: "Neen, dan schoppen ze je wel wakker". Daniëlle en Marcel denken bei den in de toekomst mogelijk éen ei gen restaurantje) te beginnen. Mar cel: "Een pannekoekenhuisje, dat is echt goud geld verdienen. Boven dien heb je veel minder spanningen dan in zo'n sterrentent". Of bij een heel groot bedrijf chef-kok wo*ien, dat lijkt Marcel ook wel wat. Over de verdiensten in zo'n laatste func tie, maken ze zich -en niet onte recht- niet snel een overdreven voorstelling. Salarissen van zo'n tien- tot twaalfduizend^gulden per maand, zijn voor de echt goede koks, zeer wel haalbaar. Ze hebben geen spijt van hun be roepskeuze. Ze noemen het heel af wisselend werk. Daniëlle: "Ik zou er niet' aan moeten denken om een baan te hebben van negen tot vijf en elk weekeinde vrij". Ze heeft al eens een half jaar in Duitsland gewerkt en zou nu bijvoorbeeld graag voor een jaar naar Aruba of Curacau gaan. Maar Marcel zou absoluut niet in de bakermat van de haute cuisi ne, Frankrijk, willen werken. "In de Franse horeca hangt een rare sfeer, hoor. Wij als leerlingen moeten geld meebrengen om daar te mogen wer ken. Dat trekt mij helemaal niet. Én venijnen van chef-koks, die je echt afbeulen. België of Zwitserland, dat is anders. En in Amerika zou ik ook wel een tijdje aan de slag willen. Daar zitten ze te springen om Ne derlandse koks". aan het eind van de dag dat hij eerst met zijn accountant wilde overleg gen wat het goedkoopste was. Want er had namelijk ook een jongen van zestien gesolliciteerd en ik was toen negentien. Nou, daar ben ik dus niet meer naartoe gegaan... Ik heb ook eens voor een bedrijf gewerkt waar we met drie leerlin gen en één chef-kok in de keuken stonden. En wat is nu goedkoper dan dat?! En als het nou een beetje werd gewaardeerd, want je moet hardstikke hard werken. Maar er kon nooit eens een bedankje af of iets extra's. Als je het dan treft en je komt bij twee of drie van dat soort bedrijven terecht, dan kan ik me heel goed voorstellen dat iemand ermee stopt. .Daarom is de aanvoer van nieuwe leerlingen vanuit de mavo's en havo's ook zo teruggelo pen". Marcel heeft soortgelijke er varingen: "Je maakt evenveel uren en doet precies hetzelfde als bij voorbeeld een chef de partie (ver- antwobrdelijk voor een deel van de keuken, red.), maar die verdient zes tot zevenhonderd gulden per maand meer". Over de verdiensten, Marcel 1.100 gulden schoon en Daniëlle 1.150, zijn ze evenmin tevreden. Marcel gelaten: "Het is het miniumum jeugdloon, hè. Ik woon nog niet zelf standig, maar anders houd je mis schien vier- of vijfhonderd gulden over om van te leven de hele maand. En dat is hiet genoeg". Daniëlle woont zelfstandig en is daardoor blij dat horecawerkgevers vaak be reid zijn om leerlingen -tegen de Eddie Jalink (links) en Mgrcél Hogerhuis, elektrotechnici. Marcel Hogerhuis (18) uit Roelofarendsveen en Eddie Jalink (19), Bo degraven, doen op de Leidse Streekschool één dag per week elektro techniek. Marcel repareert daarnaast autoradio's bij een Koreaans be drijf in zijn woonplaats en Eddie werkt bij een installatiebedrijf in Zoetermeer. Marcel komt van de lts, een gebruikelijke vooropleiding voor streekschoolleerlingen, maar Eddie heeft drie jaar, dus een niet- afgemaakte, mavo achter de rug. "Dat ging niet helemaal goed, vooral met de talen". Hij is toen overgestapt naar het kort middelbaar be roepsonderwijs (kmbo), waar hij drie jaar dagonderwijs volgde. Om daarna, net als Marcel, naar een baas te gaan. Over de Streekschool hebben ze een 'genuanceerde' mening. Marcel Hogerhuis noemt het onom- tijd meer". Voor Marcel is dit het wonden beroerd op school. "Het is tweede en tevens laatste jaar van me teveel, het begint te vervelen, zijn .opleiding. Het eerste ging hem Bovendien moet je hier zo vroeg beter af. "Het is het laatste jaar, hè, zijn, acht uur, terwijl ik bij mijn nou ja, we zien wel", zegt hij veelbe- baas pas om negen uur hoef te be- tekenend. ginnen". De klas noemt hij wel ge- Eddie vindt de klas tè gezellig, zellig, maar thuis studeren valt niet daardoor komt er op school weinig mee. "Je hebt dan geen echte vrije van leren en moet hij thuis meer doen. "En dat valt tegen. Ik probeer elke avond een uur te studeren en 's zondags, als ik er tijd voor heb, een paar uur". Marcel daarentegen stu deert het liefst 's morgens en dat kan ook omdat het bedrijf waar hij werkt pas om negen uur de poort opent, "s Avonds heb ik er geen Marcel zegt herhaaldelijk het bij zijn baas uitstekend naar de zin te hebben. "Ik heb een prima baas, zelfstandig werk, elke dag binnen, prima stoeltje, radiootje bij me, pri ma". Ook Eddie heeft het 'prima' bij zijn baas. Maar' de verdiensten val len tegen. Marcel: "Het minimum jeugdloon is beroerd, 750 gulden netto per maand, dat is erg weinig, en daar gaat ook nog 100 gulden kostgeld af'. Hij woont, zegt hij, ge lukkig nog thuis. "Als je zelfstandig woont, kom je in de min". Marcel voelt zich door de 'magere' verdien sten beperkt in zijn mogelijkheden. Eddie: "Ik vind dat je vrij weinig verdient als je ziet wat voor oplei ding je hebt". Als je het vergelijkt met iemand in de bouw, een tim merman bijvoorbeeld, die verdient meer dan ik, terwijl wij hier zitten te blokken op school om alles van elektro te leren. Als je het dan in verhouding bekijkt, dan zeg ik, jé verdient ontieglijk weinig". De 'magere' salarisstrook knijpt temeer omdat ze, naar hun zeggen, hetzelfde werk verzetten als hun ou dere collega's. Marcel: "Ik repareer dezelfde hoeveelheid radio's als mijn oudere, gediplomeerde colle ga's, maar die verdienen meer dan tweemaal zoveel". Eddie heeft er wel begrip voor dat zijn directe col lega, die een veel grotere verant- woordelikheid heeft, daardoor meer verdient. Hij zelf verdient 882 gulden netto per maand en hoeft thuis geen kostgeld af te dragen. "Maar ik probeer ook zo zuinig mo gelijk te doen en zoveel mogelijk te sparen zodat ik later wat heb". Maar hij verwacht over een paar jaar, met het diploma 'elektrotechnicus' op zak, flink in salaris omhoog te gaan. "Anders ga je natuurlijk gauw weg bij je baas". Eddie betwijfelt of zijn toekomst ook in de bouw ligt. "Ik probeer richting kantoor te komen, meer te gaan ontwerpen en dat soort din gen. Maar voorlopig wil ik in de praktijk blijven om dat te leren. Bo vendien moet ik eerst nog in dienst". Dat laatste geldt ook voor Marcel. Zijn baas probeert hem er echter uit te houden. "Want dan moet hij iemand anders aannemen en ook weer inwerken". Eddie wil na zijn diploma 'techni cus' het installateursdiploma halen om de mogelijkheid te hebben twee' kanten op te kunnen. Bij een baas 'die je met meer papieren ook een beetje onder druk kunt zetten' op kantoor installaties ontwerpen of een eigen bedrijf beginnen. Marcel daarentegen ziet dat helemaal niet: geen eigen autoradio-reparatiewin kel voor hem. "Nou nee, daar is te weinig in te verdienen". In Nederland werken elke dag zo'n 100.000 r als uitzendkracht. Dat is twee procent van de wer kende bevolking. Zij vallen in bij ziekte of vakantie van vast personeel, om tijdelijke werkpieken op te vangen of bij het opzetten van nieuwe bedrijfsacti viteiten. Randstad Uitzendbureau is verreweg het groot ste in Nederland, zelfs de grootste van West-Europa en de vierde grootste ter wereld. In 1988 behaalde het bij een omzet van bijna 1,9 miljard gulden een "Uitzendkrachten krijgen altijd net zoveel betaald voor precies dewerkerkers van een bedrijf. Geen cent meer en geen cent minder. Uitgangspunt daarbij nettowinst van ruim 44,6 miljoen. In 1979 was dat respectievelijk nog geen half miljard bij ruim 11,5 miljoen gulden winst. Een groeiende markt dus: het blijkt voor veel be drijven voordelig om geregeld uitzendkrachten in te schakelen. Ook voor de uitzendkrachten zélf lijkt werken voor een uitzendbureau een uitkomst. Maar de vraag is wie er het er het meeste profijt hebben van de tijdelijke arbeidsovereenkomsten: de uitzendkrachten of de bedrijven. zijn. En dat is ook zo. Uitgerekend is, dat het gedurende het eerste half jaar van het dienstverband voor een bedrijf goedkoper is een uitzënd- kracht in te huren dan een vaste nieuwe medewerker aan te stellen. Pas als iemand langer in dienst i Randstad ziet alleen zonnige kant uitzendkrachtbestaan van uitzendkrachten, waarbij het vrijwel ontbreken van rechtsbe- seherming bij ontslag het meest in die voor de branche het oog springt, vindt Loes Iedema wordt een vaste dienstverband geldt waar de uitzendkracht dat het mes aan twee kanten snijdt.' voordeliger. "Een bedrijf kan inderdaad tame- Dit is voornamelijk te wijten aan ongewenste uit- de hoge kosten voor werving en se- de uitzend- lectie van nieuw personeel. Wat be treft het rekruteren van personeel werkt. En dat is maar goed ook, want als een uitzendkracht "Jk snel zendkracht af, ontvangen kriie ie zenaxracni ai, maar ae uits ontvangen, Krijg je krachtzèlfkannatuurlijkookz maar scheve gezichten in zo'n stappen. Dat bedrijf en vraag je men Sjoerd Woudstra, manager van Randstad Leiden, en Loes Iedema de afdeling Industrie L^^IIS |S„,, v iemand in vaste hebben uitzendorganisaties het e proble- dienst onmogelijk. Voor de vaste stuk gemakkelijker. Zij kunnen medewerker gelden, naast een twee of drie maanden durende opzegter mijn, vaak bovendien nog meer be perkende bepalingen". Loes Iedema wijst er ook op dat kantoor, zeggen het eensgezind. Ze de uitzendkracht bij ontslag niet he- /inden beiden ook niet dat zendkracht recht heeft op méér dan een 'collega' in vaste dienst. En dit ondanks het feit dat een uitzend kracht de voordelen van een vast dienstverband moet ontberen, zoals een pensioenvoorziening en een be tere rechtsbescherming bij ontslag. Maar een pensioenvoorziening zou volgens Woudstra en Iedema voor verreweg de meeste uitzendkrach ten tóch niet van toepassing zijn. De grootste groep" uitzendkrachten' zit namelijk in de leeftijdscategorie van 21 tot 30 jaar en de meeste pen sioenregelingen voor vaste mede werkers van bedrijven gaan ook pas in op 30-jarige leeftijd. Los hiervan zijn de uitzendbu reaus via hun branche-organisatie doende een pensioenregeling voor putten uit een enorm bestand van ingeschreven medewerkers -die bijna voortdurend komen bin nenlopen- en zijn daardoor in staat om aan bijn^ elke vraag van het be drijfsleven naar (tijdelijke) arbeids krachten snel te voldoen. Daarbij schuwt Randstad niet om bijvoorbeeld bij een tijdelijk tekort aan verpleegkundigen in Leiden, zoals dat zich vorig jaar zomer voor deed, via de vestiging in Leeuwar den enige verpleegsters van daar naar Leiden over te hevelen. Ook dat heeft de organisatie vopr op het bedrijf of de instelling die snel per soneel nodig heeft: zij kan dank zij haar landelijk verspreide kantoren, personeel rekruteren waar het ook zit. Ditzelfde gebeurt op het mo ment overigens voor het seismolo gisch bedrijf dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in de arm heeft genomen om in deze regio te speuren naar olie en gas. De acht tien mensen die voor de buiten dienst nodig waren, bleken hier niet lemaal rechteloos staat. Ten eerstel is er bij een dienstverband van en kele maanden éen opzegtermijn die tot tien dagen kan oplopen en bij een vermeend onterecht ontslag kan de hulp van de Randstad-raads vrouw worden ingeroepen die kan helpen om het aan te vechten. Bo vendien is er in de meeste gevallen snel een ander baantje. "Wat wil je bij de, na de Rijksoverheid, grootste werkgever van Nederland?" Goedkoper Uit de sterke groei van de uitzend organisatie valt niet alleen af te lei den dat de vraag naar tijdelijke werknemers toeneemt -de ecpnoml- sche opleving in de afgelopen jaren is daaraan sterk debet- maar ook dat uitzendkrachten voor bedrijven Sjoerd Woudstra en Loes Iedema: "Uitzendrachten krijgen r voordelige arbeidskrachten moeten bedrijf'. Indianenverhalen In het ruime kantoor van de uit zendorganisatie aan de Leidse Boommarkt noemen Woudstra en Iedema het Indianenverhalen dat Randstad veel aan uitzendkrachten zou verdienen. Zij willen niet ge heimzinnig doen over de marges die het bureau hanteert, maar Woud stra wil er eerst fijntjes op wijzéb dat de nettowinst van het concern vergeleken met de omzet in 1988 slechts iets meer dan 2,3 procent be droeg. De vestigingsmanager geeft echter toe dat dit cijfer verhou dingsgewijs zo laag is -en dus geflat teerd- omdat de uitzendorganisatie heeft gekozen voor het waarborgen van de continuïteit van de onderne ming in plaatsvan winst maximali sering. Als gevolg van deze keuze verdwijnt namelijk een deel van de winst die het bedrijf maakt, als diepte-investering in de onderne ming zelf. En het is natuurlijk wel de bedoeling dat dit geld in de toe komst weer winst oplevert. Maar het hoge woord komt er uit eindelijk toch uit. Woudstra: "De marge die Randstad berekent op de uurprijs van uitzendkrachten schommelt tussen de vijftien en drientwintigtwintig procent. Maar voor goede klanten gelden natuur- lijk kortingen". Voor de goede orde: met die uur- prijs is het bedrag bedoeld dat het bedrijf waar de uitzendkracht .werkt in totaal voor de werknemer kwijt is, dus inclusief de werkge verslasten. Daar bovenop komt dus de vijftien tot drientwintig procent marge voor het uitzendbureau. Hier staat weer tegenover dat het bedrijf niet opdraait voor het werkgevers- deel in de pensioenvoorziening. Maar de eerlijkheid gebied te zeg gen dat de meeste bedrijven dat overigens alleen betalen voor werk- némers die ouder zijn dan dertig jaar. Dat werkgevers uitzendkrachten vaak willen inzetten voor vuil en vies werk waarvoor vaste medewer kers niet meer zijn te porren, laat staan aan te trekken, ontkent Loes Iedema niet. Maar ze noemt het evenmin slecht. Uitzendkrachten kunnen immers ja of nee zeggen te gen een aangeboden baan. "Willen ze het niet, dan doen ze het toch niet. En wat is onaanvaardbaar vies werk? Werk dat in Nederland nie mand meer wil doen, wordt elders in Europa probleemloos aanvaard". Uitzendbureaus- krijgen overi gens steeds vaker te maken met po tentiële uitzendkrachten 'die hoge eisen stellen aan het werk dat ze wil len doen, de uren die ze willen wer ken en de verdiensten die eraan ver bonden dienen te zijn. "Men geeft gewoon een grens van voorwaarden aan waaronder men niet aan de slag wil", aldus Woudstra. Belang Hij en Iedema willen graag wijzen op het in hun ogen grote belang van uitzendbureaus als bemiddelings orgaan op de arbeidsmarkt. Niet al leen voor studenten en scholieren die tijdelijk een baantje zoeken voor tijdens de vakantie, maar vooral ook voor bijvoorbeeld herintreden de vrouwen die weer aan de slag willen. Het uitzendbureau kent de markt, weet dus wat de bedrijven op een bepaald moment vragen en organiseert voor de ingeschreven werkzoekenden cursussen die hier op aansluiten. Zo zijn er bijvoor beeld cursussen lassen, tekstver werking, telexen en voor werk in de horeca. "Bovendien nemen wij de werkzoekende veel vervelend werk uit handen", aldus Woudstra. "Ze hoeven voor hun baantje geen solli citatiebrieven te schrijven en lasti ge, zenuwslopende sollicitatiepro cedures te doorlopen". HANS SONDERS

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35