De zoektocht naar een betaalbare' Dode Zee 'Ik ben niet uit op winst' Mar Menor mogelijk alternatief kuuroord voor psoriasis-patiënt ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAGINA 31 Tot nu toe moesten ze naar de Dode Zee. Maar psoriasis-patiënten kunnen in het vervolg wellicht ook terecht aan de zuidoostkust van Spanje om zich daar laten behandelen in het Mar Menor, de grootste minerale zoutzee van Europa. Hoewel al zo'n twee miljoen jaar geleden ontstaan, is het pas vijftien jaar geleden ontdekt door het toerisme, zij het dat er weinig Nederlanders komen. Als het aan Amsterdammer Ernst Brouwer ligt, gaat dat veranderen. Als medisch touroperator wil hij mensen met gewrichts- en huidaandoeningen een goedkoop alternatief voor de Dode Zee bieden"Het geeft geen pas het leed van patiënten te commercialiseren". door Jan Preenen Ignacio Segura Baron wekt de indruk alsof hij hardop voorleest uit de werven de folders ('Hier is dë winter altijd zo mer') over zijn streek. Zo wijst de direc teur toerisme van Murcia en omgeving er op dat 's zomers busladingen Spanjaar den worden aangevoerd die in het Mar Menor net als in de Dode Zee weer tot le ven komen: "Ze smeren zich in met mod der uit de zee, gaan dan een half uur lig gen en spoelen zich vervolgens af. Dat doe je toch niet voorniets?" Iets bijzonders Om de twijfel bij de sceptische Nederlanders helemaal weg te nemen, laat 'De Baron' ook nog een hondje opdraven dat leed aan plaatselijke kaalheid: "Op sommige plekken wilde geen haar meer groeien. Met zijn eigenaren ging die hond hier steeds mee de zee in. Op een gegeven moment verscheen er gewoon weer haar op die kale plekken. Dan moet hier toch iets bijzonders aan de hand zijn". De opmerkingen hebben vooralsnog echter geen heilzame werking. Ernst Brouwer, die als tour-operator gewend is aan verkooppraatjes en dus weet dat folders alleen bij mooi weer worden gemaakt, blijft aanvankelijk aarzelen. Hij wil graag met De Baron in zee, maar aan het Mar Menor zitten nog te veel vraagtekens om meteen het water in te lopen. Pleegt de chemische industrie, die op korte afstand van het '315 dagen per jaar zonnige vakantieparadijs', constant voor mist zorgt geen aanslag op», het Mar Menor? Is de binnenzee niet even vervuild als de Mediterranee? Nee, luidt het voorspelbare antwoord van De Baron. Als bewijs zal hij officiële rapporten toesturen. Vooruitlopend daarop heeft hij in zijn enthousiasme aan een verslaggever van de regionale krant La Opinion laten weten dat hij er alle vertrouwen in heeft dat ook uit Nederland het medische toerisme naar zijn streek op gang komt. Temeer ook, omdat Brouwer op zoek zou zijn naar een alternatief voor de Dode Zee waar Palestijnen voor ongewenste kuren zouden zorgen. Brouwer verbaast zich daar echter over. Hij zweert nog altijd bij de Dode Zee waar met name psoriasis-patiënten mèt hun kleren ook het schaamtegevoel en de schilfers voor maanden van zich afgooien. Brouwer: "Natuurlijk denkt een aantal mensen dat het gevaarlijk is aan de Dode Zee, hoezeer er ook over hen wordt gewaakt en hoe veilig ze daardoor ook zijn. Sommigen durven er ook niet meer naar toe, maar dat is niet de reden dat ik iets anders zoek. Het blijft een hele onderneming om naar Israël te gaan. Ook als er straks wat veranderingen komen. Dan denk ik aan het moment dat de ziekenfondsen worden omgebouwd tot particuliere organisaties. Het kosten/baten-plaatje gaat dan een veel grotere rol spelen, zodat men vanzelf gaat inzien dat kuren beter en goedkoper is dan al die bezoeken aan ziekenhuizen". Kostbaar "Er is ook sprake van dat de wet wordt afgeschaft die het ziekenfondsen verbiedt om kuurreizen naar het buitenland te vergoeden. Tot nu toe wordt alleen in een aantal gevallen een vergoeding verstrekt via aanvullende fondsen. Nu gaan jaarlijks honderd Nederlanders met huid- en gewrichtsziekten naar de Dode Zee. Dat zullen er in de toekomst na die veranderingèn waarschijnlijk zes a zevenhonderd zijn. Maar dan nog blijft het een klein percentage. Het blijft ver en duur, zo'n vijfduizend gulden voor vier weken. Zeker als je je familie wilt meenemen wordt het een zeer kostbare aangelegenheid. Daar komt bij dat het aan de Dode Zee een Spartaans gebied is, waar weinig valt te beleven. Je hebt negen hotels met een kuuroord. Ontspanningsmogelijkheden zijn er nauwelijks. Om die reden zocht ik een alternatief'. Brouwer denkt dat te hebben gevonden aan de Costa Calida, waar de patiënten - zich zeker in de ogen van De Baron graag zout in de wonden willen laten strooien. "In 1988 wezen Duitse patiënten me op het Mar Menor. Ik ben toen meteen zelf gaan kijken. Het is zo dat de samenstelling van het water en de mineralen vrijwel gelijk is aan die van de Dode Zee. Het heeft alleen niet dezelfde dichtheid. Je blijft dus niet drijven, zodat het effect nooit helemaal hetzelfde zal zijn". "Een ander verschil is dat de Dode Zee vierhonderd meter onder de zeespiegel ligt en dat daar sprake is van een grote verdamping. Onder die omstandigheden worden de kwalijke UVB-stralen weggefiltard. Dat is hier niet het geval. Je zal'dus goed moeten oppassen datje niet te lang in de zon blijft liggen. De Dode Zee is dan ook uniek. Een tweede is er niet. Maar je kunt wel proberen dat effect zo dicht mogelijk te benaderen". Hernia Voor de 63-jarige Francisco Jimenez Chunillas is dat met het Mar Menor het geval en zijn de aarde en de 'zevende hemel' uit de folders samengekomen. De in Dordrecht wonende Spanjaard heeft last van hernia en ischias en laat zich enkele malen per jaar behandelen aan het Mar Menor. "Ik kon niet meer lopen. In Nederland had ik alles afgelopen. Mijn dokter wees me toen op het Mar Menor. Vijf weken heb ik hier gekuurd en dat is me zo goed bevallen dat ik hier steeds terug kom. Het eerste jaar kwam ik met het vliegtuig, omdat ik door de pijn niet kon autorijden. Nu leg ik de 2300 kilometer steeds met de auto af. "Het aantrekkelijke van het Mar Menor is dat de situatie vergelijkbaar is met die aan de Dode Zee. Alleen mis je hier het privé-strand'. Tour-operator Ernst .Brouwer: "In 1988 wezen Duitse patiënten me op het Mar Menor. Ik ben toen meteen zelf gaan kijken. Het is zo dat de samenstel ling van het water en de mineralen vrijwel gelijk is aan die van de Dode Zee. Het heeft alleen niet dezelfde dichtheid. Je blijft dus niet drijven, zodat het ef fect nooit helemaal hetzelfde zal zijn". Medicijnen gebruik ik niet meer. Helemaal over gaat het niet, maar ik kan nu tenminste weer gewoon leven". Jimenez vertoeft elke dag enkele uren in zee en in de kliniek waar hij een kuur ondergaat met onder meer fysiotherapie, massage, modderbad en sauna. De meegereisde Nederlandse medici kunnen het enthousiasme van Jimenez echter niet delen en wijzen op de verouderde apparatuur en het gebrek aan faciliteiten en properheid. "De kliniek valt me tegen. Het beste zou zijn om die Spanjaarden eruit te gooien, maar dat zal wel niet kunnen. Misschien kunnen we zelf voor wat faciliteiten zorgen", aldus Brouwers' medisch adviseur H. Kluvers. Dat idee wordt nader uitgewerkt. Bekeken wordt of kamers in een hotel kunnen worden afgehuurd om te worden ingericht als kliniekje. Met een Nederlandse arts. Psoriasis-patiënten kunnen volstaan met zon en water, maar dan moet er wel privacy zijn en die lijkt aan het Mar Menor in tegenstelling tot de Dode Zee ver te zoeken. Henk Joghi, pr-man van Brouwer en zelf psoriasis-patient: "Aan de Öode Zee kun je bloot recreëren. Dat zie ik me hier nog niet doen. Als je plekken hebt op je billen of op je geslachtsdelen kom je daar weer mee thuis. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. Het Mar Menor kan een prima alternatief zijn, omdat de kosten veel lager zijn en het dichter bij huis is, maar dan moet je wel verzekerd zijn van privacy". Zware straf Hoe belangrijk die bescherming is, benadrukt Voorschotenaar Bert Berkel. Hij is met psoriasis geboren en ervaart al veertig jaar waarom het ook wel de ziekte van de schaamte wordt genoemd: "Ik heb er altijd erg onder geleden. Op school en in militaire dienst werd ik gedwongen om te zwemmen. Dat heb ik altijd met veel tegenzin gedaan. Daarna ben ik ook niet meer gaan zwemmen. Ik heb er een hekel aan. Psoriasis is voor de meeste mensen die het hebben een zware straf'. "Vaak word je ook gediscrimineerd. Terwijl ik toch een SPD-diploma heb, heb ik vijftig maal moeten solliciteren voor ik een baan had. In veel gevallen stond ik na tien minuten al weer buiten. Als ze je handen zien, weten ze al genoeg. Althans, dat denken ze. Ik heb het geluk gehad dat ik op een gegeven moment solliciteerde bij een bedrijf waarvan de directeur bekend is met de ziekte. Hij weet dat psoriasis niet besmettelijk is. Hij vroeg me alleen hoeveel keer per jaar ik ziek ben. Nul keer zei ik en ik was meteen aangenomen". "Maar zulke mensen zijn uitzonderingen. De meesten hebben geen begrip voor de situatie. Daarom moetje psoriasis-patiënten aan het Mar Menor ook bescherming bieden. Nu ben ik niet iemand die overal schilfers achterlaat, maar als je dat wèl doet, zal de directie van een hotel je wegsturen, omdat zoiets klanten kan kosten. Patiënten komen trouwens ook niet als ze door iedereen kunnen worden gezien. Veel mensen willen er niet eens voor uitkomen dat ze psoriasis hebben. Hoe is het anders te verklaren dat er zoveel patiënten zijn en dat de NBPV (Nederlandse Bond van Psoriasis-Verenigingen, red.) maar vijf a zesduizend leden heeft?" Als penningmeester van de Psoriasis Het Mar Menor almogelijk alternatief voor de Dode Zee: "Het moet mogelijk zijn om driehonderd mensen per jaar hier naartoe te laten gaan. Patiënten met hun familie. Op vakantie gaan en en passant opknappen, dat is toch een schitterende combinatie". (foto's monüa j.m. heshusius) Patiënten Vereniging Den Haag en Omstreken wil Berkel 'best een positief advies' geven over het Mar Menor, omdat het een 'welkome aanvulling is op de bestaande mogelijkheden': "De NBPV organiseert reizen naar Cyprus, Malaga en Griekenland. Daarmee is vijf jaar geleden begonnen. Het aantrekkelijke van het Mar Menor is dat de situatie vergelijkbaar is met die aan de Dode Zee. Alleen mis je hier het privé-strand". Aan die wens wil De Baron graag voldoen. Hij stelt voor om psoriasis-patiënten in april of mei met een Nederlandse arts in bungalows aan het Mar Menor te huisvesten. Afhankelijk van hun ervaringen moet dan worden bekeken of de zoutarm van de Middellandse Zee rijk genoeg is aan mineralen om voor een schilfervrij lichaam te zorgen. Het aanbod wordt uiteindelijk door Brouwer geaccepteerd. Op 20 mei gaan 35 personen met psoriasis of artritis (gewrichtsontsteking) voor een maand naar het Mar Menor. Brouwer: "Ik houd nog een slag om de arm omdat ik het micro-biologisch rapport over het Mar Menor nog moet zien, maar ik ben toch wel optimistisch geworden. Het moet mogelijk zijn om driehonderd mensen per jaar hier naartoe te laten gaan. Patiënten met hun familie. Op vakantie gaan en en passant opknappen, dat is toch een schitterende combinatie". Het Mar Menor aan de zuidoostkust van Spanje is de grootste minerale zoutzee van Europa. Het is een binnen zee die door een schiereiland vrijwel is afgesloten van de Middellandse Zee. Slechts drie kanaaltjes zorgen voor de verbinding met de Mediterrannee. De temperatuur van het water is zeven gra den warmer dan dat van de Middel landse Zee en het water is ook zouter. De omstandigheden zijn daardoor te vergelijken met die van de Dode Zee in Israël. Hoewel het Mar Menor al zo'n twee miljoen jaar geleden is ontstaan, is het pas vijftien jaar geleden ontdekt voor het toerisme. Nederlanders zijn er nog nauwelijks te vinden, maar dat lijkt te veranderen nu Ernst Brouwer op dit gebied is gewezen. De 67-jarige Am sterdammer heeft een zakenreisbureau in Hoofddorp. Daarnaast organiseert' hij al sinds 1972 als medisch touropera tor kuurreizen naar Israël waar hij in hetzelfde jaar heeft meegeholpen aan het opzetten van een kliniek voor men sen met gewrichts- en huidaandoenin gen. Zij hebben baat bij de zon en de ve le minerale zouten in deze zee. Brouwer heeft ook de Nederlandse Psoriasis Patiëntenvereniging helpen oprichten en voelt zich nauw verbon den met het lot van de patiënten. Of zoals hijzelf zegt: "Het medisch toeris me is een van de meest fascinerende disciplines van de reiswereld. Daar komt bij dat ik een sociaal voelend ie mand ben die graag iets voor deze men sen wil doen. Zonder dat ik uit ben op winst. Professor Cormane heeft eens gezegd dat je het leed van patiënten niet moet vercommercialiseren. Daar mee ben ik het volledig eens". Duitse patiënten maakten Brouwer attent op het Mar Menor, dat een goed alternatief, zou zijn voor de Dode Zee. Dat geldt met name voor mensen die last hebben van psoriasis, een huid ziekte met jeukende rode plekken die met witte schilfers zijn bedekt. In Ne derland zijn ongeveer 400.000 psoriasis- - patiënten. Om erachter te komen of het Mar Menor inderdaad zo'n goed, en vooral goedkoper, alternatief is voor de Dode Zee organiseerde Brouwer onlangs een studiereis met artsen, vertegenwoordi gers van ziektekostenverzekeraars, psoriasis-patiënten en journalisten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31