De vorst als banneling 'Een terugkeer is alleen aan de orde als miin volk dat wil' Bulgarije ontstond in 1878. na de Turks- Russische oorlog als bufferstaat. Geheel naar de politieke normen van die tijd werd een Duitse prins als koning aange steld. De Oosteuropese landen konden alleen een voor de Westeuropese staats lieden meer in het bijzonder Bismarck acceptabele monarch krijgen Als eerste Bulgaarse vorst werd Alexander von Battenberg aangesteld. Maar deze bracht er zo weinig van te recht dat hij in 1887 al werd afgezet. In datzelfde jaar stuurde Bismarck Ferdi nand von Saksen-Coburg-Gotha naar Bulgarije. Deze man was eerst vorst van Bulgarije, maar al gauw benoemde hij zichzelf naar Russisch voorbeeld tot Nadat Ferdinand in 1919 om zijn om streden. want fascistische politieke sym pathieën afstand had moeten doen van de troon, werd hij opgevolgd door zoon Boris. Net als zijn vader heulde Boris met het fascisme; niet voor niets koos Bulgarije in de Tweede Wereldoorlog de zijde van de As-mogendheden. In 1943 overleed de koning onder raad selachtige omstandigheden. Een dag na dat Boris bij Hitier op audiëntie was ge weest. Waarschijnlijk was er moord in het spel. maar bewezen is dat nooit. V olksstemming Boris had een zoon, Simeon, in 1937 ge boren uit het huwelijk met Giovanna van Italië. Toen zijn vader overleed, was het jongetje nog maar zes jaar oud. Uiteraard te jong om te kunnen regeren. Daarom werd een regentschapsraad ingesteld, met aan het hoofd Simeons oom Kyrill. Een jaar later werd deze evenwel ver moord. Koningin Giovanna zette het re gentschap voort tot 1946. In dat jaar hield de Communistische Partij een volksstemming waarbij de vraag of Bulgarije een monarchie moest blijven centraal stond. De uitslag liet zich niet misverstaan: 92 procent wilde de koning weg hebben. Giovanna en haar kinderen Simeon en Maria-Louise moesten het land verlaten en nog in dat zelfde jaar werd de Volksrepubliek uit geroepen. Moeder, zoon en dochter verhuisden naar Madrid een toevluchtsoord voor meer verbannen koningen omdat Juan Carlos, die zelf maar al te goed wist wat het was om koning zonder land te zijn, ze gastvrij onthaalde. Simeon trouwde in 1962 met Margarita Gomez Acebo Y Cejuela. Het koningspaar heeft vier zoons en een dochter. Koning-in-ballingschap Simeon leidt in Spanje een teruggetrokken leven als zakenman. Lange tijd meed hij de publi citeit uit angst voor bomaanslagen van de ETA. Tot dusver heeft Simeon nooit aanspraak gemaakt op de troon. Het Bulgaarse volk zit trouwens niet direct op zijn koning te wachten. Waar schijnlijk omdat de vader en de grootva der van Simeon beiden niet populair wa ren vanwege hun politieke voorkeuren. Geliefd Michael, de Roemeense koning-in-bal lingschap, is nog steeds bijzonder geliefd bij het volk. Deze 68-jarige verbannen vorst, die sinds 1947 in Zwitserland leeft, heeft enkele jaren geregeerd voordat hij door de Communistische Partij werd af gezet. Michael heeft het altijd betreurd dat hij afstand heeft moeten doen van de troon en heeft meer dan eens te kennen gegeven terug te willen naar Roemenië. Het liefst als koning. Maar ook als burger zou hij weer graag in Bukares^ willen wo- Ook als banneling is hij zich voor zijn vaderland blijven inzetten. Zo is hij bij voorbeeld voorzitter van de vereniging voor Roemenen Om Utens. Van hun kant zijn de Roemenen hun voormalige vorst evenmin vergeten.,Nergens is de roep om de terugkeer van de koning zo groot als in dit Oosteuropese land. De geschiedenis van het Roemeense vorstenhuis begon in 1881, toen het land na de Turkse oorlog uit verschillende kleine staatjes werd gevormd. Ook in Roemenië werd een Duitse prins tot ko ning gekozen. Carol van Hohenzollern werd koning Carol de Eerste van Roeme nië. Hij was getrouwd met een excentrie ke dichteres. Carmen Sylva. Kinderen kreeg het echtpaar niet. Daarom wees de koning neef Ferdinand van Hohenzol lern aan als zijn troonopvolger. Carol overleed in 1914, Ferdinand volgde hem op. Ferdinand een verlicht despoot, die in de Tweede Wereldoorlog de geallieer de zijde koos was getrouwd met Marie van Saksen-Coburg, kleindochter van koningin Victoria van Engeland. Zij kre gen vijf kinderen, van wie Carol (1893) de oudste was. Deze zou zich niet laten ken nen als een serieus troonpretendent, maar wel als vermaard rokkenjager. Boek Een saillant detail: in 1918 sloot hij een morganatisch huwelijk met Zizi Lambri- no. Zo'n huwelijk houdt in dat de vrouw niet deelt in al de rechten, die zijn ver bonden aan de adelijke stand van haai man. Kinderen uit zo'n huwelijk erven alleen de naam en het vermogen van de moeder. Ferdinand en Zizi kregen een jaar later een zoon, Mircea. Deze kreeg in 1948 een zoon, die Paul heet. Deze claimt thans het toekomstige koningschap van Roe menië. Als argument voert hij aan dat de vijf dochters van Michael volgens de Roemeense Grondwet geen troonopvol ger kunnen worden. Om de aandacht op zichzelf te vestigen, heeft hij een boek ge schreven waarin hij wijst op zijn konink lijke afstamming. Maar helaas voor hem was het huwelijk tussen Carol en Zizi geen koninklijk huwelijk. Rokkenjager en kroonprins Carol scheidde al een jaar na de huwelijksvol trekking. Twee jaar later trouwde hij met Helena van Griekenland. Omdat dit wel een vorstelijk huwelijk was, werd hun zoon Michael (1921) troonpretendent. Het huwelijk; stelde overigens weinig voor. De liefhebberij van de kroonprins was hieraan debet: hij hield er ten minste eën maitresse op na. Voor koning Ferdi nand was in 1924 de maat vol: hij besloot zijn zoon uit te sluiten van troonopvol ging op grond van diens turbulente pri- vëleven. Na de dood van de koning in 1927 ontstond een vreemde situatie: kleinzoon Michael, arrlper zes jaar oud, volgde zijn grootvader op. Vanzelfsprekend was Michael te jong om het land te kunnen besturen. Daarom Ineens waren ze in het nieuws: koning Michael van Roemenië met zijn dochters, koning Léka van Albanië met zijn zwaarbewaakte landhuis in Zuid-Afrika en zelfs Europarlementslid Otto van Habsburg, troonpretendent van Hongarije. Koningen van Oosteuropese landen die vlak na de Tweede Wereldoorlog onder druk van het communisme zijn afgezet of als kind meegenomen door vluchtende ouders. De koningen van Roemenië, Albanië en Hongarije, maar ook die van Joegoslavië en Bulgarije leven in ballingschap. Ze hebben een nieuw leven opgebouwd in Spanje, Londen, Beieren, Zwitserland en Zuid-Afrika. Want ze mogen niet naar hun land terugkeren; de meesten zelfs niet als burgers. Ondertussen was de wereld bijna vergeten dat Hongarije, Roemenië, Albanië, Joegoslavië en Bulgarije ooit monarchieën waren. Nu de Oosteuropese landen op hun politieke en economische grondvesten staan te schudden, zijn de geschiedenissen van Léka, Michael, Otto, Simeon en Alexander plotseling weer actueel. door Anna Bilker Een fotocollage van vijf verbannen vorsten: Linksboven Simeon van Bulga rije en zijn gemalin. Daarnaast koning Alexander en koningin Marie en hun in 1926 geboren zoon Peter. Onder: de telefonerende Michael van Roemenië, Otto van Hongarije en Léka, de verbannen koning van Albanië met zijn hon den. (foto's GI'D) regent- werd ook in Roemenië schapsraad opgericht met regent. Carol, die alweer van Helena was gescheiden, liet in 1930 weten best te kunnen regeren. Hij zette daarvoor zelfs zijn maitresse, madame Lupescu, aan de kant. Hij eiste het koningsschap van Roemenië op en zette eigenhandig zijn zoon Michael af. De situatie werd steeds gecompliceer der: de jonge koning Michael was op nieuw kroonprins en Carol koning in plaats van zijn zoon. Carols ex-vrouw He lena werd door deze manoeuvre ineens koningin, zonder met de koning ge trouwd te zijn. En wijdde de koning inderdaad al zijn aandacht aan het landsbestuur? Welnee. Zijn maitresse, zo bleek, had hij hele maal niet de bons gegeven: hij had haar tijdelijk vaarwel gezegd om de troon voor zich op te eisen. Eenmaal daarop ge zeten. haalde hij zijn vriendin gewoon weer naar het paleis. Enig gevoel voor trouw kon Carol dus ni£t worden ont zegd. Temeer, omdat hij tot zijn dood bij zijn maitresse, madame Lupescu zou blijven. Koning Carol raakte in 1940 zijn troon kwijt onder druk van Rusland en de As- mogendheden. Hij ging in ballingschap naar Portugal en overleed in 1953. Mi chael werd dus in 1940 voor de tweede keer koning. Een van de redenen waar- om Michael nu nog zo populair is. is dat hij in zijn korte regeringsperiode 'Con- ducator' Antonescu afzette. Generaal Antonescu, de werkelijke heerser van Roemenië en een vazal van Hitler, was van plan in de oorlog de Duitse zijde te kiezen. Maar Michael wist dit te voorko- Ingreep Door deze politieke ingreep was de ko ning ook bij communisten geliefd. Daar om bleef hij als monarch langer aan dan de andere Oosteuropese koningen. Maar in 1947 moest ook hij afstand doen van de troon. Het voorgenomen huwelijk met Anne van Bourbon-Parma werd door de frontregering als argument voor de abdicatie gebruikt. Michael moest de afstandsverklaring tekenen en ging ver volgens in ballingschap naar Zwitser land. Later heeft Michael bij herhaling ge zegd dat hij deze verklaring als ongeldig beschouwde, omdat hij die onder dwang had moeten tekenen. De verbannen ko ning trouwde met Anne in Athene, om zo dicht mogelijk bij Roemenie te zijn. Uit dit huwelijk werden vijf dochters gebo- Michael leeft in volstrekte anonimiteit. Hij weigert elk verzoek om een inter view. Wel schreef Michael lang voordat d.e wereld wist hoe die naam geschreven moest worden in enkele artikelen voor Ceausescu. Hij maakt er geen geheim van voor de derde maal koning van Roemenië te willen worden, al voegt hij eraan toe dat het volk met die wens wel moet in stemmen. Om de monarchistische ge voelens onder het volk te peilen, zijn Margarita en Sofia onlangs in Roemenië geweest. Michael, die zelf zijn land niet mag bezoeken, wacht in Geneve de ont wikkelingen af. Machtsstrijd Anders dan in Roemenië en Bulgarije werden de Serven, de Kroaten en de Slovenen die later het huidige Joego slavië zouden vormen niet onder het gezag van een Duitse prins gesteld. De kleine staatjes vochten zich eveneens vrij van de Turken, maar twee invloedrij ke families zetten in Servië de strijd om de macht onderling gewoon voort. Aan het begin van deze eeuw regeerde bij voorbeeld koning Alexander van Servië, telg uit het ene geslacht. Maar in 1903 werd hij. en ook zijn vrouw, door handlangers van de andere familie uit het raam van zijn paleis in Bel- publiek uitgeroepen. Peter bleef in Lon den wonen, met Alexandra van Grieken land als echtgenote aan zijn zijde. In 1945 werd een zoon geboren, die Alexander werd genoemd. Het huwelijk strandde naderhand. Alexandra verhuisde naar Venetië en hij naar het Amerikaanse Denver, waar hij in 1970 overleed. Alexander (de Tweede) is nu de ko- ning-in-ballingschap van Joegoslavië. Hij woont in Londen en is werkzaam als zakenman. Hij huwde met Maria da Glo ria van Brazilië en kreeg drie kinderen. Peter (1980) en de tweeling Philip en Alexander (1982). Ook dit huwelijk hield geen stand. Intussen is Alexander in de echt verbonden met een Griekse pr-advi- De geschiedenis van de monarchie van Hongarije is een verhaal apart, omdat die nauw is verweven met die van Oosten rijk. Het nationaal zelfbewustzijn van de Hongaren werd eens te meer aangewak kerd door keizerin Sissi van Oostenrijk- Hongarije, die een zwak had voor het land. Hongarije heeft het mede aan keizerin Sissi te danken, dat het in 1868 een ko ninkrijk werd. Oostenrijk-Hongarije was van dat moment af een dubbelmonar chie met twee hoofdsteden en éën vor stenhuis. Keizer Franz Joseph van Habsburg en keizerin Sissi lieten zich in Boedapest tot koning en koningin van Hongarije kronen. De dubbelmonarchie zou tot de revolutie in 1918 standhouden. Staatsgreep Omdat de kroonprins in Sarajevo werd vermoord (de aanleiding tot de Eerste Wereldoorlog), volgde in 1916 een achter neef van de keizer-koning zijn oom op. Karl en zijn vrouw Zita die een paar maanden geleden is overleden lieten zich tot keizer en keizerin van Oostenrijk en koning en koningin van Hongarije kronen. Hun zoontje Otto werd tegelij kertijd kroonprins. Het paar werd echter tijdens de revolutie in beide landen afge zet. Karl en Zita moesten vluchten. Drie jaar later organiseerde de keizer-koning een staatsgreep, die echter mislukte. Karl werd gevangen genomen. Hij moest een verklaring ondertekenen dat hij afstand deed van de troon. Karl ging met zijn gezin op Madeira wonen, waar een paar maanden na zijn komst stierf hij aan tbc. Van dat ogenblik af was zijn zoon Otto de troonpretendent van de dubbelmonarchie. Hij verbleef nu eens in België, dan weer in Spanje, om zich vervolgens definitief in Beieren te vesti gen. Aartshertog Otto van Habsburg trouw de in 1951 met Regina van Saksen-Mei- ningen. Van de vijf kinderen is Karl (1961) de oudste. Otto is lid van het Euro parlement voor de CSU. Hem is al ge vraagd zich kandidaat te stellen voor het Hongaarse presidentschap. Otto zelf houdt zich op de vlakte. Als hem wordt gevraagd of hij plannen heeft de monar chie in Hongarije te herstellen, zegt hij geen ja en geen nee. Albanië Albanië was indertijd het laatste land in het rijtje dat genoeg nationaal zelfbe wustzijn ontwikkelde om de Turken te verjagen. In de andere Oosteuropese lan den gebeurde dat in de tweede helft van de negentiende eeuw, in dit land pas in 19.14. Ook hier werd weer een Duitse prins als vorst aangesteld: Wilhelm von Wied, wiens moeder Marie der Nederlan den was. Wilhelm noemde zich al spoe dig mbrethet Albanese woord voor vorst. Hij hield het maar zes maanden vol, verbijsterd als hij was door de enorme chaos die monarchisten, parlementairen, moslims, Grieks-orthodoxe christenen, landeigenaren en boeren aanrichtten. Op een gegeven moment had Albanië zes re gimes, die alle beweerden de enige echte te zijn. In 1925 stond in Albanië een sterke man op in de persoon van Achmed Bye Zogoe. Eerst was hij landeigenaar, daar na presenteerde hij zich aan het volk als president van de republiek om ten slotte de eerder gevormde regentschapsraad af te zetten en zichzelf uit te roepen tot ko ning Zog. In 1928 was dat. Jarenlang probeerde deze self made- king aan de vrouw te komen. In het ge zelschap van zijn zes zusters liep hij vele galafeesten af. Maar pas in 1938 liep hij de ware tegen het lijf. De Hongaarse gra vin Geraldine was slechts van lage adel, maar Zog was bereid daarmee genoegen Een jaar later werd Lëka gebo- grado gegooid. En dat betekende tevens dat het hele geslacht was uitgestorven. De andere familie hoefde geen tegen stand meer te vrezen. Op de troon nam Peter plaats. Hij riep zichzelf uit tot ko ning van de Serven, de Kroaten en de Slovenen. Deze Peter de Eerste had twee zonen. George en Alexander. Omdat kroonprins George niet al te snugger was. werd diens broer Alexander in 1929 gekroond als koning van Joegoslavië. Alexander de Eerste werd een paar jaar later in Marseille vermoord. Zijn zoon Peter volgde hem in 1934 op. Maar omdat dit nog maar een jongen van elf jaar was. werd ook hier in Joegoslavië een regentschapsraad ingesteld met een verre oom als regent. Zakenman Peter de Tweede zou maar een paar jaar koning blijven, en het grootste deel van die periode regeerde hij dan nog vanuit Londen. Tijdens de Tweede Wereldoor log verbleef hij, net als vele andere Eu ropese vorsten trouwens, in de Britse hoofdstad. De Communistische Partij van Joegoslavië kreeg intussen meer en meer aanhang. In 1945 werd de Volksre Italiaanse troepen van Mussolini bele gerden op dat moment Albanië. De inva sie verliep zo snel, dat Zog met vrouw en kind naar Alexandrië vluchtte. Lëka was dan nog maar drie dagen oud. Na de Tweede Wereldoorlog grepen de com munisten de macht en in 1945 werd de Volksrepubliek onder leiding van Enver Hoxha uitgeroepen. Zog stierf in 1961. Door de Albanese re- gering-in-ballingschap werd Lëka in Ma drid tot koning gekroond. Hij verhuisde vele malen, woonde in verschillende lan den, werd telkens weer uitgewezen van wege zijn verboden wapenbezit. Alleen in Zuid-Afrika mocht hij blijven. Bindende kracht Léka woont met zijn Australische vrouw Susan Kulan-Ward in een zwaarbewaakt landhuis bij Johannesburg. Hij heeft een zoontje dat is vernoemd naar alle rege ringsleiders die hem in de loop der jaren hebben gesteund: Anwar Sadat van Egypte, sjah Mohammed Reza van Iran, koning Fayzal van Saudiarabië en ko ning Boudewijn van Belgie. Door daar zijn eigen naam en die van zijn vader aan toe te voegen kreeg het jongetje liefst vijf namen: Léka Anwar Zog Reza Boude wijn. De koning-in-ballingschap doorzijn lengte van meer dan twee meter een op vallende man maakt er geen geheim van naar Albanië terug te willen. Hij ge looft dat ook zijn land in de ban van de politieke hervormingen zal raken en on- derneemt op dit moment een kruistocht langs verschillende landen om steun te verwerven voor de oppositie, waarvan hij zichzelf als bindende kracht be schouwt. Geregeld roept hij de Albane zen op tot verzet tegen het communis tisch bewind. Of hij succes heeft, is moei lijk na te gaan, omdat Albanië vrijwel ge sloten is. Léka zelf gelooft heilig eens als koning in het land terug te keren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29