De strijd tussen haan en kale kip Toekomst Nicaragua inzet verkiezingen TfV "V ZATERDAG 24 FEBRUAR11990 EXTRA ^^^^j^BULAG^AJMHE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD PAGINA 27 Pessimisten denken dat de verkiezingen van morgen in Nicaragua op een nieuwe burgeroorlog zal uitdraaien. Of zelfs op een Amerikaanse interventie. In de meeste opiniepeilingen liggen de sandinisten voor, maar de vraag is of de verliezer ook z'n nederlaag wil erkennen. "Het wordt hier een tweede Panama, hoe triest dat ook is". door Rob Sprenkels De twee belangrijkste partijen heb ben van de campagnes een enorm cir cus gemaakt, waarin grove middelen niet worden geschuwd. De sandinis ten en de door Washington gesteunde oppositie, beijveren zich om de ander zwart te maken. Elke dag is er weer een nieuw uit de duim gezogen inci dent. Ook worden er handtekeningen vervalst onder verrassend veel ont hullende documenten. Eigenlijk weet zo onderhand niemand meer wat hij nu nog wel of niet moet geloven. Al leen als hjst de eigen partij is natuur lijk, dan is er geen twijfel. "Als de haan kraait, schrikt de kip en ontwaakt het volk", zingen san dinisten uit volle borst. En: "Daniel is mijn haantje, Chamorro een kale kip". Een van de sandinistische kran ten. El Nuevo Diariowijdt al een paar weken dagelijks een hele kolom aan alle dubbelzinnige leuzen en verkie zingsmopjes. Tweede plan "Wat wil la gente, het volk?",-vragen euforische aanhangers van de UNO, het oppositieblok van 14 partijen, zich af. En zelf weten ze het maar al te goed: "Dat het 'Frente' ophoepelt". In de verhitte campagne hebben serieu ze argumenten plaatsgemaakt voor spottende kreten. De politiek is naar een tweede plan verwezen. De op een herverkiezing uit zijnde sandinistische leider Daniel Ortega huurde eind vorige maand de 'Sonora Dinamita' in om tijdens zijn campag ne nog meer mensen op de been te krijgen. Het gaat daarbij om een in heel Latijns-Amerika razend populai re Colombiaanse band. De meetings hebben sindsdien meer van een grote fuif dan van een politieke bijeen komst. Dat heeft zelfs al tot een nieu we dans geleid: "A la carga con Da niel", "In de aanval met Daniel". "Laten we op haar stemmen, vrind, op haar", klinkt het plots indringend over 'Radio Sandino'. En meteen een protesterende stem: "Nee man, dat overleeft ze nooit". Violeta Chamorro, de belangrijkste opponent van Ortega bij de stembusslag van morgen, liep in december bij een huiselijk onge lukje een kniebreuk op. Na behande ling in de Verenigde Staten en twee weken rust is ze de afgelopen maand weer verrassend actief geweest. In een speciaal voor haar rolstoel aangepast voertuig, de 'Violetamovü', heeft de oppositieleidster het halve land afgereisd. Daarbij trok ze in het begin overal net zoveel mensen als Ortega zelf. De sandinisten besloten vervolgens om bij elke manifestatie honderden vr&chtwagens en bussen in te zetten om zelf nog meer mensen Vlaggetjes De oppositie smijt duidelijk minder met geld. Wel met hele voorraden plastic blauw-witte vlaggetjes en t- shirtjes met de letters UNO; de afkor ting van Unión Nacional Opositora. Maar geen grote geluidsinstallaties en salsa-orkesten. Violeta moet het doen met de autodidactische Pompinillo 'Dinamita' Agalla. En als hij met schorre keel over zijn eigen gitaarge- tokkel uitbrult dat de 'kemphaan', Or tega dus, aan de ketting is gelegd en morgenavond als diner wordt opge diend, giert iedereen van de lach. De toespraken van de oppositie leidster zelf zijn heel wat minder suc cesvol. Haar stem kraakt een beetje ze is immers zestig en dat maakt de vaak hakkelende zinnen nog moeilij ker te volgen. Liefde, nationale ver zoening, geen oorlog meer, geen mili taire dienstplicht, werk en eten voor allemaal. Het is slechts een kleine greep uit haar ietwat verlate kerstpak ket. "Een wonder van God". Met die uit roep heeft Violeta voor de microfoons meerdere malen het feit gesignaleerd dat haar UNO bij de loting op lijst nummer één terecht is gekomen. En daarom karakteriseren de sandinis ten haar nu behalve als 'kale kip' ook als een Virgen, een Heilige Maagd. Al tijd geheel in het wit - de kleur van de puurheid - en op haar rolstoel zwe vend boven de hoofden van de blauw witte menigte. Een zwetende maagd zelfs, aldus de wel heel erg ver gaande ironie van Tomas Borge, de enige op richter van het sandinistische Bevrij dingsfront die de strijd tegen dictator Somoza overleefde. Sinds de revolu tionaire zege van 1979 is hij minister van binnenlandse zaken. Jarenlang dacht iedereen dat het onmogelijk was om van de sandinis ten te winnen", herinnert zich Virgilio Godoy, Chamorro's kandidaat voor het vice-presidentschap. "Zij hebben het militaire apparaat in handen, de veiligheidsdiensten, de financiën van de staat en ook alle materiële midde len. De sandinisten kunnen een socia le sector mobiliseren voor hun mani festaties, de ambtenaren die altijd al het slachtoffer van dergelijke praktij ken zijn geweest". Obstakels Godoy legt uit dat hun bureauchefs op de meetings met een boekje in de hand checken of iedereen komt. "Wie er niet is, staat de volgende dag op straat", beweert hij. En: "Het is niet meer dan een praktijk die ook al door dictator Somoza werd toegepast. Maar de afgelopen weken is duidelijk geworden dat wij, ondanks al die ob stakels, toch kunnen winnen". Vol gens Godoy en de zijnen bestaat daar over zelfs geen twijfel. "We gaan win nen", verzekert hij, "Het verschil tus sen manifestaties van de UNO en die van de sandinisten is dat onze mensen vrijwillig komen, die van de sandinis ten worden gedwongen"., "Alles zal beter worden", aldus de lijfspreuk van de sandinisten bij deze verkiezingen. Met socialisme heeft het allemaal maar weinig meer te ma ken. De nu 44-jarige Ortega heeft zijn olijfgroene uniform, dik tien jaar na soneel; de meeste doktoren zijn de af gelopen paar jaar hun heil elders gaan zoeken. En ook al zijn er nu dan ein- deljk weer geneesmiddelen, voor de meeste mensen zijn ze gewoonweg onbetaalbaar. Geen geheim De sandinisten willen zich weer hele maal binnen de westerse samenleving laten opnemen. Een van de grootste obstakels om het zover te kunnen brengen, wordt gevormd door de ver houdingen met Washington. En juist daarin moeten deze verkiezingen ver andering brengen. George Bush, de Amerikaanse pre sident, heeft er nooit een geheim van gemaakt dat Violeta Chamorro 'zijn kandidate' is. Desalniettemin heeft de Amerikaanse regering laten weten dat er in het geval van eerlijke verkie zingen ook kans is op een stapsgewijs herstel van de relaties indien de san dinisten winnen. Betekent de terugkeer naar de kapi talistische wereld nu het definitieve mislukken van de in 1979 met zoveel enthousiasme en élan begonnen revo lutie? Ortega ontkende dat kortgele den. "Nog voordat er een perestrojka bestond, toen er nog niet eens geruch ten waren over veranderingen binnen het socialisme, hadden wij, de san dinisten, die weg van transformaties al begrepen", beweerde hij. Met ande re woorden: We hopen nu eindelijk de kans te krijgen voor wat we altijd al wilden". Victor Hugo Tinoco, de vice-minis ter van buitenlandse zaken, heeft er vertrouwen in dat Washington het be staansrecht van de sandinisten na de verkiezingen erkent. "Maar", zo waar schuwt hij, "het tegenstrijdige aan de Verenigde Staten is, dat terwijl ze in Oost-Europa ideeën aanprijzen die wij al tien jaar geleden in ons vaandel hadden politiek pluralisme en een gemengde economie ze dat in het revolutionaire Nicaragua nooit heb ben willen steunen". Echt zeker is er dus nog niets. Maar wel dat de verkiezingen de toekomst van Nicaragua zullen bepalen. Ook dat beide opponenten, zowel de san dinisten als de UNO achter Violeta Chamorro, niet bereid zijn om de ver kiezingen te verliezen. De Contra's liggen nog altijd op de loer. En ook Bush is de sandinisten natuurlijk lie ver kwijt dan rijk. Doden "Als onze overwinning niet wordt er kend, vermoorden we al die waarne mers", waarschuwen militanten van de UNO al de hele week op straat. Bij menigeen is de campagnekoorts vol ledig in de bol geslagen. "Hoe triest het ook is, ik verwacht een tweede Pa nama", aldus een naar te veel drank ruikende dikzak. Het voetvolk van beide partijen is slechts met de grootste moeite uit el kaar te houden. Er zijn de afgelopen dagen al verscheidene doden en ge wonden in het verkiezingscircus ge teld. "Ze komen niet terug, de somo- zisten en de Nationale Garde", aldus leuzen van de sandinisten op de mu ren in Managua. En Tomas Borge heeft erkend dat een eventuele neder laag het einde van de revolutie zal be tekenen, dat de strijd dan weer op nieuw moet beginnen. De hamvraag is dan ook öf Ortega een eventuele nederlaag ooit zal toe geven? El Gallo, de kemphaan die vol gens de sandinisten als een onvervals te 'macho' Reagan en de Contra's heeft weten af te troeven, kan natuur lijk op elk moment zijn militaire uni form weer aantrekken. Dat is de afge lopen jaren al meer gebeurd. Maar op het internationale vlak komen de san dinisten in dat geval moederziel al leen te staan. Van Moskou, dat de nieuwe koers steunt, hoeft dan slechts weinig te worden verwacht. En Fidel Castro, die de sandinistische hervormingen verontwaardigd als ka pitalistisch van de hand wijst, heeft in eigen huis al problemen genoeg. Opgaande lijn De overheid zelf zette meer dan 35.000 ambtenaren op straat. Bijna alle soci aal getinte projecten gingen op de hel ling. Op die manier yverd de inflatie vorig jaar bedwongen tot een dikke 1600 procent. En ook de export is voor het eerst sinds jaren weer in opgaande lijn. Het is om een ware gedaanteverwis- Bianca Jagger, echtgenote van Rolling Stone Mick, is een van de VN- seling gegaan. De sinds 1983 geratio- waarnemers die de verkiezingen zullen controleren op hun rechtmatig- neerde benzine is vrijgegeven. Het heid. verschil tussen de officiële dollar- Sandinistische troepen pakken wapens uit van Sovjet-makelij. Daniel Ortega, leider van de sandinisten is een en al zelfvertrouwen. Menigeen in Nicaragua vraagt zich intussen hardop af of hij ook een eventuele verkiezingsnederlaag zal erkennen. (foto-s afp> de triomfantelijke intocht van de san dinisten in Managua, in de mottebal- len gelegd. De brillen zijn ingeruild voor contactlenzen. Hij gaat gekleed in een spijkerbroek en kleurige over hemden van vooraanstaande mode ontwerpers. Begin vorig jaar wierpen de san dinisten het roer resoluut om. Het land, dat in 1988 was geplaagd met een inflatie van meer dan 36.000 pro cent, begon letterlijk en figuurlijk van de honger om te komen. De gemiddel de koopkracht was nog maar amper een tiende van die in 1981. De export was over diezelfde periode met 75 procent gedaald en het Bruto Natio nale Produkt met meer dan 30 pro cent gekelderd. En 1988 had ondanks het verdwijnen van een echte gewa pende strijd de Contrarevolutionai ren geen opluchting gebracht. Inte gendeel zelfs. Het jaar 1989 werd ingeluid met on gekende bezuinigingen. De fictieve economische patronen, die steeds meer naar het Oosteuropese model waren afgezwaaid, werden resoluut omgegooid. Het was abrupt afgelopen met alle subsidies op basisprodukten. Bijna alle prijzen ook die van veel eerste levensbenodigheden, als brood, eieren, groente, fruit en vlees werden plots op internationale ni veaus afgestemd. koers en die op de zwarte markt is mi niem geworden. Er is weer van alles in Nicaragua te krijgen. Van Japanse elektronica en automobielen tot toi letpapier en frisdranken van Ameri kaanse multinationals. Volgens de oppositie, die nog altijd de gegoede burgerij van vroegere tij den vertegenwoordigt, hebben de sandinisten zelf grote belangen in de nieuwe bedrijven. Zo zijn bijna alle 'dollarzaken', waar de meest luxe arti kelen aan de man worden gebracht, in handen de vennootschap Martires y Heroes, martelaars en helden. Maar af gaande op de inventaris, lijken de meeste multinationals daar niet wak ker van te liggen. De veranderingen hebben onge twijfeld een nieuwe impuls aan de Ni caraguaanse economie gegeven. De bovenste bevolkingslaag, en daaron der behoren nu ook zo'n beetje alle hogere sandinisten, heeft weer alles bij de hand. Maar het voetvolk is er voorlopig nog niet veel beter van ge worden. De salarissen zijn, relatief ge sproken, dan wel meer dan verdub beld, maar tal van sociale diensten zijn voorlopig zo goed als verdwenen. Het basisonderwijs is officieel nog altijd gratis, maar in de praktijk moet er elke maand toch zo'n twee gulden worden overhandigd voordat een kind de school in mag. En dat is een boel geld als je, als zoveel Nicaragua- nen, zeven kinderen hebt en bent aan gewezen op een miniem inkomen. Tal van ziekenhuizen zijn verlamd door gebrek aan gekwalificeerd per-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27