'Leiderdorp heeft verzetsmomiment absoluut niet nodig' Oud-lijsttrekker PSP Voorschoten terug bij de PvdA 0I01§00§ Voorschoten als eerste regiogemeente bij Leids Bureau Slachtofferhulp raAds verkiezingen ZAi LKJJAG 24 b EBKU AK1 lyyu REGIO LEIDEN 17 ZATERDAG 24 FEBRUARI Hillegom poppenbeurs en expositie Treslong, van 10.30 tot 16.30 uu diverse afstanden, inschrijven en start vanaf 9.00 uur bij De Duin poort, Langeve Leiden crocus-prestatieloop De Bata- om 15.00 uur op de kunststofbaan bingo met loterij in buurthuis i/innie Mandela, Trix Terwindt- traat, aanvang 20.00 uur. Engelstalige voorstelling' 'True Leiderdorp kinderbingo bij De Buitengewo nen, aanvang 14.00 uur in de Mu- zenhof. feestavond Con Bravura. Beu- 57. 20.00 uur. 'Lente Flora Lisse', 18.00 uur in de H Grachtweg. concert Leids Barok Ensemble, aanvang 20.15 uur in het Groene Kerkje, Haarlemmerstraatweg. Wassenaar optreden 'New Orleans Red Band', bij Wassenaarse Jazzclub, aanvang 21.00 uur in het Dorps- ZONDAG 25 FEBRUARI Leiden kindervoorstelling 'Verloren vlinder en Scarabee', door Oce aan, aanvang 15.00 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats films: The Loon's Necklace' en 'Vergeten kunst', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Leiderdorp kano-indoorwedstrijd Kanover eniging Rijnland, aanvang 15.15 uur m zwembad De Does, Hoog- madeseweg. Lisse uisbroei- en bloemenshow 'Lente Flora Lisse', van 10.00 tot 18.00 uur in de Hobaho-hallen. ruilbeurs Landelijke Vereniging Aantekenstrookjesverzamelaars, midwinter-wandeltocht in het Keukenhofbos, start tussen 10.00 en 13.00 uur. Oegstgeest koor- en samenzangavond 'Song of Praise', met Cappella pro Cantibus en solisten olv Theo To- be, aanvang 20.15 uur in de St. Willibrorduskerk. Wassenaar lunchconcert door Marleen Asberg (viool) en Frans van Ruth (piano), aanvang 12.00 uur in De Pauwhof, Paauwlaan. voorstelling 'Purper Pastiche' door de groep Purper, aanvang MAANDAG 26 FEBRUARI Leiden familievoorstelling: 'De sala mander die de zon verplaatste', door Eerste Theater Dwarsstraat, aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouwburg. pelzaal', door 'Ensemble Rossig- huisbroei- en bloemenshow 'Lente Flora Lsse', van 10.00 tot' 18 00 uur in de Hobaho-hallen, Grachtweg. Oegstgeest bridgen voor met-rokers. 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Zoeterwoude voetbal promotie-ochtend voor de jeugd van 5 en 6 jaar, van 10.00-12.00 uur in de Klaverhal. Oranjeklanten zwaaien na vele jaren af De betrokkenheid bij het Huis van Oranje is er met de paplepel ingego ten bij de twee Oranjeklanten. Ver- vark en Pison, beiden in het bezit van de erepenning van de gemeente Leiderdorp, getuigen van een bij zondere aanhankelijkheid èn over gave aan de Nederlandse vorstin. Over de voormalige koningin Wil- helmina wordt gesprokeh als over een heilige: "Toen zij in Londen tij dens de oorlog leiding gaf aan de re gering in ballingschap, werd er ge zegd: 'Er zit maar één vent in het ka binet en dat is Wilhelmina. De rest zijn ouwe wijven. Een vrouw van stavast' Toen Juliana een werkbezoek aan Leiderdorp bracht en door leden van de Oranjevereniging werd rondgeleid, kwam prins Bernhard met vertraging langs. Dat deed de koningin uitroepen: "Bernhard, waar zat je toch?". "Een heerlijk mens", vinden de Leiderdorpers. "En zo belangstellend", ervoer Pison toen hij in 1978 op paleis Soestdijk door de koningin werd ontvangen. "Zij wilde alles van me weten". Hij kan er nog steeds niet over uit. En Beatrix? "Beatrix? Dat is de liefste koningin van de we reld". Het vaderlandse koningshuis kan, kortom, geen kwaad doen. Ver vark en Pison reppen eenstemmig over de kennis van zaken en de da den van onze vorsten en vorstinnen. En al die eigenschappen zijn gewor teld in een diep geloof. Een repu bliek hoeft van de heren niet; daar zou het land niet beter mee af zijn. "We zijn een uitverkoren volk", roept het tweetal, dat bij het horen van het Wilhelmus altijd een traan tje wegpinkt. 'Spinnijdig' worden Vervark en Pison wanneer het onderwerp ver- zets- of herdenkingsmonument ter sprake komt. Een absoluut onnodi ge zaak, vinden zij. "Er staat sinds 1981 op de begraafplaats een houten kruis met een steen met de inscrip tie 'Voor allen die vielen'. Een prachtige plek, die voor iedereen Samen in de pr VOORSCHOTEN - Het pr- en mar ketingbedrijf van de Voorschote naar Peter Wijnen heeft aansluiting gezocht met de Aders Van Bode graven groep. Het ni£uwe bureau heet Peter Wijnen bv relatie marke ting-public relations. De aandelen van dit bureau zijn in handen van Peter Wijnnen bv en Aders Van Bodegraven Holding. LEIDERDORP - De Leider dorpers Piet Vervark en Aad Pison verlaten na vele jaren het plaatselijke verenigings leven. Voordat het duo in de vergetelheid raakt, blikken de Leiderdorpers terug, ma ken ze zich 'spinnijdig' over het gekrakeel rond het her denkingsmonument, bezwe ren ze de kritiek op de do denherdenking en pleiten ze ervoor om 'net als in Leiden' de feestelijkheden rond Ko ninginnedag zo centraal mo gelijk te vieren. door Cees Mentink Koninginnedag en de 45ste her denking van de bevrijding worden tussen 25 april en 5 mei uitbundig gevierd in Leiderdorp. Naast de tra ditionele muzikale wandeling door het dorp, de aubade en de prestatie loop, is de plaatselijke Oranjevere niging er in geslaagd enige nieuwig heden te programmeren. De rond gang van oude legervoertuigen en een notalgisch getint bevrijdings feest met Glenn Miller-klanken zijn daar voorbeelden van. Aan de voorbereiding van het overladen programma hebben Piet Vervark (77) en Aad Pison (66) volop meegewerkt. De uitvoering wordt overgelaten aan het 13 leden tellen de bestuur, onder aanvoering van de plaatselijke 'Willem van Oranje', Van der Wijngaard. Het gestaalde Oranje-kader, samen goed voor meer dan een halve eeuw Oranje- werk, moet het om verschillende re denen voor gezien houden. Op de ledenvergadering van eni ge weken geleden, waarbij precies twee van de 1450 leden van hun be langstelling getuigden, zwaaiden zij af. Vervark vanwege zijn hoge leef tijd en Pison 'noodgedwongen' om gezondheidsredenen. Uitverkorenen VOORSCHOTEN - De gemeen- te Voorschoten is vanaf 1 maart aangesloten bij het Bureau Slachtofferhulp Leiden. Het bureau zetelt aan de Lange- gracht 11 in Leiden. Mensen die slachtoffer zijn geworden van een misdrijf kunnen bij het bu reau terecht. Ook verkeers slachtoffers kunnen zich vanaf 1 maart melden. De instelling is 16 maanden geleden opgericht om slachtoffers van mis drijven meer aandacht te geven dan voorheen. Sindsdien hebben zich enkele honderden mensen aange meld. Het bureau wil zich voortaan niet alleen meer richten op Leiden, maar wil zich ook inzetten voor de rand gemeenten. De naam van het bu reau wordt daarom per 1 maart ver anderd in Bureau Slachtofferhulp Regio Leiden. Voorschoten is de eerste regiogemeente die zich aan sluit. Vanaf maart zal de Verkeers On gevallen Dienst (VOD) van de ge meentepolitie Leiden beter gaan sa menwerken met het bureau. Het Feestavond Con Bravura houdt vanavond een feest avond aan de Beukenschans 57 in Lei derdorp. Het feest begint om 20.00 uur. Ukkievoetbal Kinderen van vijf en zes jaar die nog geen lid zijn van voetbalvereniging SJZ in Zoeterwoude kunnen maandag 26 fe bruari van 10.00 tot 12.00 uur voetballen in de Klaverhal aan de Emmaushof in Zoeterwoude. Met dit 'Ukkievoetbal' wil de vereniging de kinderen kennis laten maken met voetbal. Carnaval De Warmondse carnavalsvereniging De Billenprikkers viert vandaag prinsenbal in boerderij Meerrust aan de plaatselijke Dorsstraat. De hofkapel De Billentoeters en de band Challenge zullen het feest opluisteren. Het prinsenbal begint om 22.00 uur en gaat door tot 03.00 uur. Zondag 25 februari start vanaf de War mondse Bisschopslaan om 13.00 uur een carnavalsoptocht met als motto 'Sport en Recreatie'. VOORSCHOTEN - Bij de laatste twee gemeenteraads verkiezingen trok hij met weinig succes de lijst van de Voorschotense PSP-afde- ling, nu is hij terug bij de partij waar hij 14 jaar gele den begon: de PvdA. Een partij die de inmiddels 32-ja- rige P(aul) van der Burg in zijn klein linkse verleden af schilderde als links liberaal en verre van progressief. De plaatselijke afdeling maakte deel uit van de 'Voorscho tense familiekliek'. door Paul van der Kooij "Het waren de bekende citaten", kijkt de nummer zes van de PvdA- kandidatenlijst terug. "Je weet hoe dat gaat: als je je braaf gedraagt schrijft niemand wat op en krijg je geen aandacht". Toch was het niet louter show: Van der Burg meende wat hij zei. Sterker nog, hij meent altijd wat hij zegt. Dat hij tegen woordig andere dingen zegt, heeft te maken met zijn vergrijzing, zijn ontwikkeling en ontwikkelingen in Voorschoten en de rest van de we reld. Van der Burg is stukje bij beetje toegegroeid naar de PvdA, die op plaatselijk niveau aardig vernieu wend zou worden. Het verkiezings programma is volgens de verloren zoon 'veel progressiever geworden' en veel oude heren staan op het punt te vertrekken. Of, om in Paul's oude idioom te blijven: Voorscho ten wordt niet langer geregeerd door de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk in de vorm van drie gepensioneerde wethouders. Hun jongere opvolgers zullen minder ver van de burgers afstaan en niet langer 'een padvindersclub van doctorandi' vormen, verwacht Van der Burg. Als het even kan steekt hij zelfs een reclamepraatje af over de plaat selijke PvdA-afdeling: "Het mini 'De ben niet weggegaan omdat de belangstelling is teruggelopen bureau krijgt voortaan inzage in de gegevens van het VOD, zodat mede werkers slachtoffers kunnen bena deren. Tot nu toe hielp het bureau verkeersslachtoffers slechts inci denteel. Bij slachtoffers van mis drijven wordt deze methode in Lei den al langer gebruikt en blijkt ze succesvol. Voorschotens ballonnetje landt in Zwitserland ZOETERWOUDE - In kraam- centrum Rijn en Vliet aan de Keerweer in Zoeterwoude zijn de prijzen uitgereikt van de ballonnenwedstrijd die bij de nieuwjaarsreceptie werd gehouden. Bij die gelegenheid gingen 2500 ballonnen de lucht in met daaraan kaartjes met de namen en adressen van kin deren uit de Leidse regio. De ballonnen zijn tot in Zwitser land en de DDR terecht geko- De eerste prijs (een model keukentje) was voor de 4-jari- ge Maaike van der Mechè uit Voorschoten. Haar ballon leg de 801 kilometer af en kwam terecht in het Zwitserse dorpje Messancy, vlakbij de Westduitse grens. De ballon nen van de nummers twee en drie legden ruim 500 kilometer af en kwamen in de dorpjes Rudolfstadt en Klein Lindorf in de DDR terecht. Van de verzonden kaartjes werden er ruim'150 terugge stuurd naar Zoeterwoude en een medewerkster van het kraamcentrum noemt dat re sultaat 'boven verwachting'. Uit het buitenland kwamen 35 kaartjes terug, waarvan het merendeel uit Frankrijk en West-Duitsland. De wedstrijd werd georga niseerd naar aanleiding van de 2500-ste verzorging van 1989. in november 1989. Sinds het kraamcentrum zijn werk in 1973 begon werd zo n jaarre sultaat nog niet eerder ge boekt. Uiteindelijk werd het record over 1989 vastgesteld op 2780. mabeleid is in Voorschoten door de PvdA aangezwengeld. Dat is echt een wapenfeit, een stukje solidari teit. Op het gebied van milieu gaan we verder dan andere partijen door het klein chemisch afval aan huis af te halen en voor de sport vragen we om een breed beleidsplan. Dan wordt de verdeling van de subsidie wat minder arbitrair". Beïnvloed Voor de verklaring van zijn politie ke jojo-gedrag zouden de plaatselij ke gegevens overigens van minder belang zijn. "Je bent lid van een lan delijke partij, niet van een plaatse lijke", legt de geboren Voorschote naar uit. Op zijn achttiende koos Van der Burg voor de landelijke PvdA omdat hij dacht dat dat de partij was die de zaken zo eerlijk mogelijk zou verdelen en kansen voor iedereen zou scheppen. Alras werd zijn blik verruimd en kwam hij mensen tegen die hem danig be ïnvloedden: "Ik merkte dat er méér was dan de PvdA alleen en was al tijd al een fervent pacifist". Het PvdA-beginsèlprogramma van 1980 gaf de doorslag. Hij vond het veel te zwak en miste een stevig 'nee' tegen NAVO en kernwapens. Op het fel begeerde basisloon wilde hij niet langer wachten en hij zegde het lidmaatschap op, stapte uit het bestuur en verliet de redactie van het plaatselijke Pvd A-orgaan 'Vuist'. Driekwart jaar later werd Van der Burg PSP-lid. De partij had de ideeën èn er zaten de nodige vrienden bij, 'jongens die veel meer wilden in de maatschappij'. Welbeschouwd ging het vooral om enkele Voorschotense kraakac- ties en speelde het echte actievoe ren zich buiten de gemeentegren zen af. Nader geanalyseerd werd het kraken niet door de PSP georgani seerd, maar 'kwam het daar wel uit voort'. Voor de Stichting Jongeren huisvesting gold hetzelfde. Van der Burg zelf heeft nooit in de kraak panden gewoond, maar wilde er maar al te graag over praten. Stammenoorlog In 1982 was hij voor het eerst lijst trekker van de plaatselijke PSP en behaalde de partij, die toen nog 30 leden telde, een halve zetel na een campagne die een klein jaar had ge duurd. In 1986 waren er nog 15 le den overgebleven, was er amper sprake van een campagne en bleef de teller bij de gemeenteraadsver kiezingen op eenderde zetel steken. Nog in datzelfde jaar was Van der Burg vertrokken: "Ik was de stam menoorlog in de PSP en tussen PSP en andere linkse partijen goed zat. Op congressen bleek niemand elkaar te vertrouwen. De ene stem ming was nog niet geweest of er kwam al weer een andere. Een sa menwerking met andere linkse par tijen kwam niet van de grond". De socialist betreurde dat omdat hij altijd heeft geweten dat kleine partijen weinig invloed uitoefenen. De uitspraak wekt enige bevreem ding omdat Van der Burg altijd liet doorschemeren dat zijn PSP weinig kans zou maken op een raadszetel en slecht lag bij andere linkse splin ters. Zo moest PPR-lijsttrekker G. Both niets weten van de 'schreeu wers' van de PSP en koos diens par tij driemaal achter elkaar voor de PvdA. Van der Burg verketterde de Voorschotense PvdA-afdeling keer op keer en stelde in 1982 vast dat de PPR zich bij de grote broer had ïn- gelikt. Termen als 'politieke prosti tutie' werden door hem niet ge schuwd. Een dik jaar na de gemeen teraadsverkiezingen van 1986 was Van der Burg zelf PvdA'er en tegen woordig doet hij zijn best het vijan dige verleden in te kleuren. Zo be weert hij dat zijn vroegere partij in 1982 èn in 1986 met de PvdA wilde samenwerken als die partij een ver kiesbare plaats zou aanbieden. Als dat laatste nergens valt terug te vin den, zegt hij geen geschiedschrijver te zijn en is ook die kwestie afge daan. Over zijn eigen houding merkt nij op dat hij niet langer voor een basis- loon is en anders is gaan aankijken tegen NAVO en Europese eenwor ding. Dat hij zijn ideeën via een par tij moet spuien, staat voor hem bui ten kiif: "Anders kun je je stem niet makkelijk bereikbaar is. Een een voudig en terecht symbool", verkla ren Ven-ark en Pison. "En nu moet er zonodig een onwaardig theater stuk worden opgevoerd voor een nieuw monument". De lijsttrekker van Groen Links hoopt op een zetel en denkt die van de PvdA af te snoepen. Deze PvdA zou, anders dan Van der Burg be weert, nog steeds even rechts zijn als in de tijd dat deze Van der Burg PSP-er was: "Er is volstrekt niets veranderd. Alleen is Paul er anders tegenaan gaan kijken sinds hij er te rug is". De voormalige PSP-lijsttrekker P. z "Als ik ergens lid van word, zet ik me laten horen en kun je geen invloed uitoefenen. En als ik ergens lid van word, zet ik me in. Ben ik actief'. Niemand anders Een vroegere strijdmakker van Van der Burg, S. Harlaar, is de eerste om toe te geven dat Van der Burg strijd lustig was in diens PSP-verleden. "Hij stond altijd vooraan en klonk vrij oprecht en vrij overtuigend". Dat hij lijsttrekker werd, noemt Harlaar logisch: "Niemand anders kon het doen. Niemand had zo'n po litieke ervaring als Paul". Bij de komende verkiezingen is Harlaar lijsttrekker van Groen Links, een partij die met Paul's i der Burg is terug bij de PvdA: PvdA had willen samenwerken wanneer de vertegenwoordiger van de partij vierde op de kandidaten lijst mocht staan. De PvdA liet het echter bij een vijfde plaats en er ble ven grote verschillen van mening bestaan over heikele kwesties als het autovrij maken van het hele cen trum. Na de nodige besprekingen ketste de samenwerking af en even zag het er naar uit dat Groen Links niet mee zou doen aan de Verkiezin gen. Uiteindelijk is het samenwer kingsverband van PSP, PPR, EVP en CPN toch met een eigen lijst ge komen en vandaag wordt het ver kiezingsprogramma gepresenteerd tijdens een auto-onvriendelijk actie in het centrum. Van der Burg heeft andere ge dachten en zetelverdelingen in zijn hoofd. Hij verwacht dat de partij zonder de PPR een zetel meer zal halen dan mèt die partij en uit zal komen op vijf zetels. Die ene zetel zou van de VVD komen, waardoor die partij van zes naar vijf zetels zou zakken en twee zetels kleiner wordt dan het CDA. D66 zou op twee ze tels blijven steken en Groen Links ziet Van der Burg niet in de raad ko- Toch vindt hij het 'een goede zaak' dat klein links meedoet aan de verkiezingen: "Je hebt nu eenmaal een achterban en die achterban wil joüw geluid horen. Ook in mijn PSP-tijd voelde ik dat zo". Volgens critici bestemd de achterban van Van der Burg vooral uit bezoekers en medewerkers van het toenmali ge jongerencentrum, de Lindehoe- ve-gangers. Van der Burg was actief binnen de Lindehoeve en hield er zijn matig bezochte verkiezingsbij eenkomsten. De oud-lijsttrekker geeft toe dat hij vooral door jonge ren gesteund werd, maar het zou den niet alleen Lindehoeve-gangers zijn. Over het verval van PSP, die nu nog zes leden telt, merkt hij het vol gende op: "De eerste keer waren we wat nieuwer, wat spectaculairder en speelde er wat meer in het dorp. We hadden een zuil voor pamfletten versierd en je had bovendien de af faire met de kaalslag voor de Aldi- markt". Ook de publiciteit kwam in andere handen. In 1982 werkte Van der Burg nog voor een plaatselijke en een regionale krant, in 1986 was hij elders in den lande voorlichter geworden. Toch heeft hij zich de nederlaag niet persoonlijk aangetrokken. "Je stemt op een partij en niet op een persoon", zegt hij als een echte poli ticus. En: "Ik ben niet weggegaan omdat de belangstelling is terugge lopen". Ook de kritiek op de dodenher denking doet de bloeddruk bij bei de heren gevaarlijk stijgen: "Van mensen die wij nooit zien, horen wij dat de bijeenkomst te kerks zou zijn. Onze dodenherdenking is integer en laat ruimte voor iedereen. Door de omliggende gemeenten wordt met respect naar onze herdenking gekeken. Natuurlijk wordt er een psalm gezongen. Mag dat? Gefusil leerde landgenoten zijn vredig heengegaan, omdat ze de nacht voor hun dood een psalm aanhie ven. Hoe kan men dan zeggen dat wij te kerks zijn?". Organisator van de herdenking, M. Blauw, nam in het begin van de jaren '70 het initiatief de dodenher denking 'waardiger' te vieren. Hij koos als plaats van samenkomst de dorpskerk waar, naar het voorbeeld van Leiden, de doden herdacht kon den worden. Vervark en Pison zijn tevreden met de manier waarop de herdenking nu plaatsvindt: "De grote opkomst elk jaar bewijst dat het zo goed is. Als het dure monu ment er dan toch moet komen, ho pen wij dat het eenvoudig houten kruis op de begraafplaats altijd het einddoel zal blijven van de stille tocht". Centralisatie De tijden zijn definitief voorbij dat in verschillende wijken feesten worden georganiseerd, compleet met zaklopen, ringsteken en koek- happen. Natuurlijk kunnen buurt verenigingen als in het Zijlkwartier (waar Pison 35 jaar actief is ge weest). Doesburg (waar Vervark meer dan 25 jaar goed werk deed) en de 'Buitengewonen' de feesten rond Koninginnedag en de bevrijding nog iets extra's meegeven, al dan niet onder auspiciën van de Oranje vereniging. Er kan echter niet lan- Piet Vervark (links) en Aad Pison zwaaien af bij de Leider- dorpse Oranje vereniging en andere vereni gingen. (foto Jan ger worden teruggevallen op onder wijzers of ouders. Iedereen wil te genwoordig een vrije dag en zélf feestvieren. De wat vreemde geografische lig ging van Leiderdorp zal de Oranje vereniging, die in 1991 30 jaar be staat, meer en meer dwingen de fes tiviteiten zo centraal mogelijk te or ganiseren, net als in buurgemeente Leiden al jaren gebruikelijk is. De buurt rond Santhorst lijkt een ge schikte feestlocatie: makkelijk be reikbaar en in het hart van het dorp. Vervark en Pison zullen straks ze ker 'de kriebel krijgen' wanneer 'heel Leiderdorp' weer uitloopt om aan de oranjefeesten deel te .nemen. Misschien zullen ze bij de aubade nog even op het bordes van het ge meentehuis staan, maar voor 'rid der' Pison en 'erelid' hoeft het niet meer zo. Hoewel ze met een beetje pijn afscheid hebben genomen, kij ken ze met voldoening terug op hun werk. Daarbij ervoeren ze de feeste lijkheden rond 1200 jaar Leiderdorp (1979) en het afscheid van burge meester Van der Have (1981) als 'ab solute hoogtepunten'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17