Hulp aan drugsverslaafde moeders schiet tekort 'Alternatieve straf vorm van pseudo-strafrecht' Ruijers dreigt met sluiting van Leidse vuilverbranding Ladbroke Totalisator verwacht betere tijden Out) i7iciitos> Aantal aan harddrugs verslaafde baby s groeit gestaag Halt-projecten dreigen doel te missen door wildgroei en rechtsongelijkheid LEIDEN/AMSTERDAM - Het en thousiasme over de 'Haltprojecten' (alternatieve aanpak vandalisme) moet wat worden getemperd. Ze groeien toe naar een vorm van pseu do-strafrecht, men bemoeit zich met zaken waar ze niet voor zijn op gezet en creëren een vorm van rechtsongelijkheid. Dat schrijft B. Ooijen, beleidsmedewerker van de Raad voor het Jeugdbeleid, in het jongste nummer van het Tijdschrift voor de sociale sector. Ooijen plaatst zijn kritische kant tekeningen tegen de achtergrond van het woensdag verschenen ad vies van de Raad voor het jeugdbe leid 'Jeugddelinkwentie, preventie en straf op maat'. De Raad wil Halt een duidelijker plaats geven binnen het jeugdstrafbeleid. De Halt-aanpak (Het ALTerna- tief) is inmiddels énkele jaren oud en omvat projecten waarin gemeen ten, politie en justitie samenwer ken. Minderjarigen (12 tot en met 18 jaar) die een strafbaar feit hebben gepleegd met een schade van ten hoogste 1500 gulden, kunnen de aangerichte schade herstellen. Op die manier blijven ze verschoond van een strafblad. Uit recente on derzoeken blijkt dat deze aanpak zeer effectief is. Vandalistisch ge drag neemt af en veelal wordt her haling voorkomen. Ooijen begrijpt de juichende re acties wel gezien de 'verfrissende' werkwijze en resultaten, maar plaatst toch kritische geluiden en vraagt om bijsturing van de projec ten. Ooijen heeft het gevoel dat de Haltprojecten zich met delicten be zighouden waarvoor ze niet be doeld waren. Het begrip vandalis me is 'opgerekt' tot 'hinderlijk ge drag'. Samenscholing, vuurwerkbe- zit, winkeldiefstal vallen er allemaal onder zonder dat er wordt stilge staan of de Halt-afdoening wel in verhouding staat tot al die kleine delicten. Het streven jongeren buiten het klassieke justitiële apparaat te hou den, wordt volgens Ooijen doel in zich. Er wordt gezegd dat jongeren zo geen strafrechtelijk stempel krij gen opgedrukt, maar dat zouden ze zonder Halt voor hetzelfde vergrijp ook niet krijgen. Halt is, aldus Ooij en. steeds meer toegegroeid naar pseudo-strafrecht. Het draagt aller lei strafelementen in zich (extra uren werk, verhouding werk-scha- devergoeding) die niet thuis horen in de fase vóór een rechtszaak, waarvan hier sprake is. Verder ziet hij rechtsongelijkheid en willekeur: Halt functioneert niet overal in ons land en er zijn geen uniforme regels. De rechtspositie van de jongeren wordt aangetast. Leiden De vrijwillige keuze voor een Halt project is een schijnkeuze, omdat de officier van justitie altijd de stok achter de deur blijft met zijn straf rechtelijke vervolging. De cliënt is bij het Haltproject 'overgeleverd' aan de medewerkers, er is geen raadsman, geen beroep. Medewerkster E.,Kooter van het re gionaal werkende en in Leiden ge vestigde Halt-bureau, erkent de kri tiek van Van Ooijen dat er rechtson gelijkheid bestaat doordat niet overal in den lande Halt-bureaus zijn. De opmerking dat zelfs voor de kleinste delicten met Halt zou wor den gezwaaid, onderschrijft ze ech ter niet: "Een jongere moet altijd eerst door de politie worden opge pakt voor hij of zij bij Halt terecht kan komen. Er is dus wel degelijk sprake van een min of meer ernstig vergrijp". Omdat de officier van justitie vaststelt hoeveel uren een jongere moet werken om zijn overtreding goed te maken, is de strafmaat in heel Nederland gelijk, verklaart Kooter. Het Halt-bureau in Leiden werkt niet alleen voor de stad, maar ook voor tien omliggende gemeenten. In april sluiten ook Alphen aan den Rijn en een aantal gemeenten uit de Rijn- en Veenstreek zich aan. Vorig jaar werden 260 jongeren via Halt weer 'op het goede spoor gezet'. Kooter is zeer tevreden over deze nieuwe aanpak van bestraffing van vandalisme en baldadigheid. "Het aantal kinderen dat terugvalt in dit negatieve gedrag is zeer gering. Halt is nog relatief nieuw en moet daar om nog wat meer worden gestroom lijnd. Zeker is echter dat het een pri ma alternatief is". Wandelroutes provincie in trek Minister om ontheffing van milieuvoorwaarden gevraagd BOMEN VOOR KEUKENHOF 'Nederland wedland bij uitstek' LISSE/HILLEGOM Hoewel carnaval voor de deu r staat en je eigenlijk dus op alles bedacht moet zijn, keken de inwoners van Hillegom en Lisse gisteren wel vreemd op toen zij een dieplader met gigantische linden voor bij zagen komen. De volwassen bomen, zes in totaal, zijn verhuisd van het terrein van Huize Remina in Hillegoin naar de Keukenhof in Lisse. De bo men moesten plaats maken voor woningen en de Keukenhof kon een paar reuzen wel gebruiken. De verhuisoperatie heeft zes uur in beslag genomen. Het uitgraven, ver voeren en weer planten van de 10 ton wegende en 18 meter hoge Tilia corda- ta's is getaald door de Keukenhof. Welk bedrag hiermee gemoeid was kon een woordvoerder van de bloementuin niet zeggen. Bond militairen overlegt weer over reorganisatie marinevliegkamp LEIDEN Wethouder Kuij- ers dreigt de Leidse vuilver branding te sluiten indien minister Alders (vrom) niet bereid is om tot 1995 onthef fing van de milieuvoorwaar den voor de installatie te ver lenen. De minister beslist mogelijk nog eind deze maand op dit verzoek. Vol gens een uitspraak van de Raad van State moeten voor april van dit jaar maatrege len worden genomen om de uitstoot van giftige stoffen van de vuilverbranding drastisch te beperken. Kuij- ers is echter niet van plan miljoenen te steken in een installatie die binnen enkele jaren wordt gesloten. Kuijers is behalve wethouder van volksgezondheid in Leiden ook voorzitter van de Gevulei (gemeen schappelijke vuilverbranding Lei den) en van de SAVA, een groep ge meenten die in Leidschendam een nieuwe vuilverbranding wil bou wen. Aanvankelijk werd verwacht dat de nieuwe vuilverbranding bin nen driejaar in gebruik zou worden genomen waarna de Leidse, verou derde installatie kan worden geslo ten. Volgens woordvoerders van pro vincie en het betrokken adviesbu reau treedt de nieuwe installatie in Leidschendam op z'n vroegst in de loop van 1994 in werking. Daarbij wordt er van uitgegaan dat de ge meenteraad van Leidschendam nog voor de zomer instemt met de geko zen lokatie en dat bezwaarschriften- Provincie betaalt mee aan duin-symposium DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland draagt 5000 gulden bij in de kosten van het symposium over de duinen, dat 18 april in het Leids uni versiteitscomplex aan de Witte Sin gel wordt gehouden. Het symposium 'De Zuidholland se duinen: tussen rijksnatuur en re gionaal bestuur' wordt georgani seerd door de Stichting Duinbe houd. Met de bijeenkomst wordt ge vierd dat het duingebied Berkheide wordt aangewezen als beschermd natuurmonument terwijl het ook vijftien jaar is geleden dat de werk- LEIDEN - Elk jaar worden er in Nederland honderden, zo niet dui zenden aan harddrugs verslaafde kinderen geboren. Op dit moment zijn 5000 tot 8000 kinderen vgrslaafd aan verdovende middelen. Over de beste behandeling van deze kinde ren en van de verslaafde zwangere vrouwen bestaat tussen de medici verschil van mening. door Monica Wesseling Teneinde artsen en andere hulp verleners de mogelijkheid te geven van gedachten te wisselen over zwangerschap en verslaving, orga niseerde het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs deze week een eerste refereeravond voor art sen. Een van diegenen die het NIAD op het spoor van het probleem zette, is de Leidse onderzoekster J.Th.C.M. Faase. Faase doet al enige jaren*literatuuronderzoek naar de problematiek van zwangerschap pen en verslaving. Het probleem is groot en wordt steeds groter, vertelt Faase. Een op de vier verslaafden heeft een kind en gezien de stijging van het aantal verslaafden neemt ook het aantal kinderen van verslaafden flink toe. Verslaving heeft zeker niet alleen gevolgen op het moment dat het kind er eenmaal is en dus moet wor den opgevoed. Lang daarvoor doen de kwalijke effecten van verdoven de middelen zich meer dan gelden. Uit onderzoek blijkt volgens Faase dat bijna 90 proéent van de zwangerschappen van de verslaaf de vrouwen niet gepland is. De ver slaafden gebruiken veelal geen De Leidse vuilverbranding. (foto procédures niet voor vertraging zul len zorgen. Volgens de uitspraak van de Raad van State moet de Leidse vuilver branding voor 14 april van dit jaar ingrijpend worden opgeknapt, wat naar schatting 50 miljoen gaat kos ten. Overwogen werd de Raad van State om uitstel van deze datum te vragen wanneer duidelijk zou zijn dat de nieuwe installatie op korte termijn in gebruik kan worden ge- Minister Alders heeft van de geza menlijke Nederlandse afvalverwer kers (verenigd in de Veabrin) in middels het verzoek voorgelegd ge kregen om oude installaties zoals in Leiden en Alkmaar tot 1995 zonder ingrijpende vernieuwingen door te laten draaien. "Wanneer de minister dit verzoek afwijst, zal het bestuur van de Ge vulei de provincie laten weten de groepen Waterwinning en Berkhei de zijn opgericht, welke de basis vormden voor de Stichting Duinbe houd. Het symposium geeft brede aan dacht aan het regionaal natuurbe leid ten aanzien van de duinen en het recreatief medegebruik ervan. De dag zal een verhoogde belang stelling voor natuurwaarden en na tuurbehoud in het Zuidhollandse duingebied tot gevolg moeten heb ben. De provincie was om 5000 gulden subsidie gevraagd. De totale kosten, bedragen 12.000 gulden, die verder worden gedekt met deelnamekos ten en subsidies van deelnemende gemeenten, waaronder Katwijk en Wassenaar. voorbehoedsmiddelen omdat zij. als gevolg van druggebruik en on dervoeding, niet meer menstrueren en dus denken niet vruchtbaar te zijn. De zwangerschap wordt pas laat Leidse vuilverbranding in april te zullen sluiten. Wij kunnen niet vol doen aan de voorwaarden die de Raad van State stelt", aldus Kuijers. Hij realiseert zich dat hierdoor een 'gigantisch probleem' ontstaat om dat sluiting van de vuilverbranding tot een maandelijks overschot van 8500 ton (8,5 miljoen kilo) afval leidt. Kuijers laat het aan het provincie bestuur over wat dan verder te doen. De provincie kan besluiten het afval op andere wijze te verwer ken maar daartoe bestaan nauwe lijks mogelijkheden. Het provincie bestuur kan ook de uitspraak van de Raad van State negeren en gedo gen dat de Leidse vuilverbranding in werking blijft. Daarmee riskeert de provincie een terechtwijzing van de minister. Omwonenden van de vuilver branding hebben al aangekondigd het negeren van de uitspraak van de Raad van State voor maximaal twee jaar te gedogen. Indien sluiting lan ger op zich laat wachten, willen zij via de rechter afdwingen dat er maatregelen worden genomen. Niet uitgesloten wordt geacht dat de bouw van een nieuwe vuilver branding vertraging oploopt door een fout die in de procedure is ge maakt. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van vrom. Voor de nieuwe installatie nabij het Prins Clausplein is namelijk een zogehe ten Milieu Effect Rapportage (MER) gemaakt die lopende de pro cedure is aangepast. Dit was nood zakelijk omdat de beoogde lokatie 150 meter moest worden verplaatst omdat Fokker reeds een optie op die grond had. In een soortgelijk geval met de plannenmakerij voor de Blanken burgtunnel onder de Nieuwe Water weg werd de MER door de Raad van State afgewezen omdat deze tussen tijds was aangepast. Het opstellen van een nieuwe MER kan tot aan zienlijke vertraging bij de nieuw bouw van de vuilverbranding lei den. Hierdoor zou de Leidse vuil verbranding nog langer in bedrijf moeten blijven met alle problemen van dien. VALKENBURG De Vereniging Belangenbehartiging Militairen (VBM) is bereid verder te praten over het reorganisatieplan voor ma rinevliegkamp Valkenburg en vliegveld De Kooy op Texel. Vol gens woordvoerder G. Klinkhamer van de VBM valt het aantal ontsla- ontdekt en lang niet alle vrouwen gaan met die ontdekking naar een dokter. Er zijn nog steeds tientallen vrouwen die pas de binnenkant van een kliniek zien als de weeën zijn begonnen. gen veel lager uit dan de 182 waar de vereniging rekening mee hield. Het gaat Klinkhamer te ver om nu al akkoord te gaan met het reorgani satieplan omdat hem nog niet be kend is hoeveel ontslagen er wel zullen vallen. Bovendien houdt de VBM nog steeds bezwaren tegen de manier waarop het aantal noodza- De kinderen van vrouwen die gedu rende hun hele zwangerschap hard drugs hebben gebruikt zijn er, zo zet Faase uiteen, méér dan beroerd aan toe. De kinderen zijn te vrobg gebo ren en dismatuur (onderontwik- kelijk geachte manuren ipp de ver schillende afdelingen wordt bere kend. "Er wordt gegoocheld met functies, arbeidsplaatsen en men- Op 15 maart praat de belangen vereniging verder met de leiding van de marine in een overleggroep van de Bijzondere Commissie Over- DEN HAAG - Het initiatief van de provincie Zuid-Holland om middellange-afstand wandel routes aan te leggen in het lan delijk gebied blijkt een schot in de roos. Het bureau Research voor Beleid in Leiden heeft drie van de zes routes onderzocht en alleen daar al lieten 12.000 wan delaars hun voetsporen achter. De belangrijkste motieven voor een wandeling zijn natuur schoon en rust. Opvallend is het hoge opleidingsniveau van de wandelaars op de onderzochte routes: de helft heeft hoger of universitair onderwijs genoten. Van bezoekers van recreatie projecten is dat 21 procent. De gemiddelde wandeltijd is drie LEIDEN/SASSENHEIM - De Lad broke Totalisator gaat binnenkort zeven tot acht kantoren sluiten. Of daar kantoren in deze regio bij zijn, kan Ladbroke-directeur Peter Woodward nog niet voorspellen: "Dat is afhankelijk van de bedrijfs resultaten die later dit jaar bekend worden". In deze streek zijn Ladbroke-kan- toren in Leiden, Sassenheim en Hoofddorp. Volgens Woodward loopt het Leidse hoofdkantoor aan de Korevaarstraat goed. Maar de paardesport heeft de laatste jaren in een diep dal gezeten. Recessie en een virusziekte onder renpaarden zorgden voor afnemende belang stelling voor rennen en wedden. Woodward ziet de toekomst ech ter optimistisch tegemoet: "Neder land is een wedland bij uitstek. Al lerlei soorten weddenschappen worden afgesloten. Helaas ook ille gale. Nu de paardesport letterlijk en figuurlijk aan de beterende hand is moeten we ons beleid daarop afstel len. Daarom voorzie ik ook dat, na sluiting van onrendabele wedkan toren, vanaf 1991 elders weer nieu- leg Militairen. Klinkhamer: "Het mag duidelijk zijn dat we eigenlijk niet met ontslagen kunnen leven. We zijn er nog steeds niet gerust op, maar de gevolgen van de reorgani satie zijn in elk geval minder ver strekkend dan waarmee wij reke ning hielden". uur, terwijl bijna een vijfde van het aantal ondervraagden zei langer dan zes uur te lopen. Vier van de tien wandelaars vertel den dit soort routes tien a twin tig keer per jaar te lopen. Research voor Beleid heeft nog wel een aantal aanbevelin gen aan het provinciebestuur gedaan, die betrekking hebben op de promotie van de wandel routes. de bewegwijzering, de spreiding over de provincie en de aansluiting van het groene netwerk op het openbaar ver- Routebeschrijvingen zijn te gen een vergoeding van een gul den te verkrijgen bij bureau voorlichting van de provincie. we Ladbroke-kantoren zullen wor den geopend". Ladbroke heeft een overeen komst met het ministerie van land bouw die het bedrijf vergunning voor maximaal 500 wedkantoren verleent. De doelstelling van Lad broke, dat sinds 1986 op de Neder landse markt is, was om 250 kanto ren te openen. Op dit moment zijn het er 85. Op de wedkantoren worden wed denschappen voor de Stichting Ne derlandse Draf- en Rensport afge sloten. Volgens secretaris Milders van die stichting zijn vooral inwo ners van de Randstad en dan vooral van de omgeving Den Haag grote liefhebbers vande paardenren- sport. "Dat is natuurlijk zo ge groeid, omdat Duindigt de oudste en bekendste baan is van Neder land. Ik denk dat Ladbroke zich een beetje heeft verkeken op de wed- markt door kantoren te openen in streken waar wedden niet zo in zwang is. Brabant bij voorbeeld heeft wel veel paardenliefhebbers, maar wedden doen zij daar niet zo veel als hier in de Randstad. Daar en in andere uithoeken zal Ladbroke langzaamaan afscheid moeten ne- 24 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In de kooi der leeuwen in de Amsterdamsche diergaarde zijn thans niet minder dan acht wel pen aanwezig. Het wijfje van het giraffenpaar is overleden. Het verwrikte zich den nek bij het opstaan, wat bij deze beesten altijd met eigenaardige moei lijkheden gepaard gaat. - Duurde vóóf zes jaren de overvaart van België naar den Congo nog vijftig dagen, tegen woordig heeft die gewoonlijk plaats in 24 dagen. Toch hoopt men den overtocht nog aanmer kelijk te bespoedigen en hem te doen geschieden, door middel van snelstoomers, in negen tot twaalf dagen. De Hamburgse stoomer ,,Bundesrath" zal de reis in zeventien dagen volbren gen. Een zonderlinge lijkoven in Ne derland! - De varkensvlekziekte komt weder in Doesburg voor en heeft één slachtoffer gemaakt. Het lijk is in een retort der gasfa briek gestopt en tot asch ver teerd. Vijftig jaar geleden: De minister van Defensie, Dijkxhoorn, is van oordeel dat ten aanzien van de motorisering van ons leger voorshands niet verder behoeft noch moet wor den gegaan, dan aanvankelijk in het voornemen lag. Daarbij zij opgemerkt, dat thans reeds het daarvoor in aanmerking ko mende deel der leger artillerie, de geheele legerkorps-artillerie, de geheele luchtdoel-artillerie en een deel der cavalerie zijn gemo toriseerd. Voorts worden (of zijn reedsde korpstreinen gemotori seerd. Het oordeel van enkele le den der defensie-commissie, dat de paardenstapel ten onzent als geheel beschouwd onvoldoende zou zijn om aan de behoeften van de weermacht op voet van oorlog te kunnen voldoen, kan niet worden gedeeld. Wel is bij vordering gebleken, dat het aan tal warmbloedpaarden zeer on gunstig afsteekt bij het aantal koudbloed paa rden. De Leidse onderzoeker Faase: "Een vrouw die een paar weken van de drugs afblijft en vervolgens weer de spuit ter hand neemt, loopt groot risico haar baby te verliezen. De foetus kan de scltdmmelingen in het drugsgehalte niet Verwerken. (foto Wim Dijkman) keld) waardoor opname in een cou veuse voor nagenoeg allen onont koombaar is. Faase: "Bovendien vertoont meer dan 90 procent zware ontwennings verschijnselen. De kinderen zwe ten, trilleh, braken, huilen doorlo pend op een heel schrille manier en zijn wars van elke vorm van licha melijk contact". De genezing van dit zogeheten neonatale abstinen tiesyndroom (nas) neemt vaak maanden in beslag. "In elk geval is het een bijzonder slechte start voor het kind". Daar komt nog eens bij dat de vrouwen veelal infecties heb ben (prostitutie en vuile naalden) en deze ook op de foetus overdragen. Een deel van de vrouwen, naar Faases idee een veel te klein deel, meldt zich wel met haar zwanger schap bij een dokter. "Dan is de vraag wat je met zo'n vrouw aan moet. Haar direct laten afkicken, vervangende middelen geven of de verslaving laten voortbestaan. Daarover bestaat noch in Neder land noch in Amerika overeenstem ming". Faase zelf is absoluut geen voor stander van het direct volledig laten afkicken. De kans dat de vrouw te rugvalt in haar verslaving is levens groot. Een vrouw die een paar we ken van de drugs afblijft en vervol gens weer de spuit ter hand neemt, loopt groot risico haar baby te ver liezen. De foetus kan de schomme lingen in het drugsgehalte niet ver werken. De onderzoekster, en met haar een belangrijk aantal medici, zien meer in het toedienen van me thadon. Dat heeft ook een versla ving tot gevolg, maar deze is naar Faases mening minder kwalijk. "De methadon wordt verstrekt en heeft een langere werkingsduur. De vrouw heeft daardoor meer tijd om zichzelf te verzorgen. De baby's zijn bij de geboorten wel verslaafd aan methadon, maar hebben doordat de vrouw tijdens de zwangerschap be ter eet, tenminste een hoger ge wicht en een betere lichamelijke ontwikkeling". Depressie Zowel medisch, psychisch als soci aal zijn kinderen van verslaafde moeders er slecht aan toe. De vrouw in kwestie voelt zich overigens ook alles behalve gelukkig. Door een verstoorde hormoonhuishouding vervallen de toch al labiele vrouwen veelal in een ernstige postnatale de pressie. Faase denkt dat de tijd meer dan rijp is voor een werkgroep die moet zorgen voor informatie-uitwisseling tussen artsen onderling. Literatuur over het probleem van drugsver slaafde moeders is er nauwelijks terwijl daaraan volgens Faase wel behoefte bestaat. Zijzelf heeft 'een boek op de plank liggen', maar is nog op zoek naar de benodigde fi nanciën om dit te kunnen uitgeven. Informatie-uitwisseling en meer onderzoek naar de problematiek is evenwel naar haar mening niet vol doende. "Het is ongelooflijk belang rijk dat er voorlichting wordt gege ven aan de betrokken groep vrou wen. Ze moeten weten dat ze wel vruchtbaar zijn en dienen het be lang van tijdige aanmelding voor zwangerschapscontrole in te zien. Hoe we deze groep zouden kunnen bereiken is me nog niet duidelijk. Dat we ze moeten bereiken staat voor mij wel vast. Voorlichting kan een hoop ellende voorkomen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15