EIDEN Buma dreigt Rijnland met een uitzendverbod Buurtwinkel in Van 't Hojfstraat sluit in maart Geen besluit over schorsing Boelen Tesselaar wil aanleg stadsverwarming in hele Slaaghwijk Ongelukken met vrachtwagens LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 Echtpaar Van Mil verkoopt zaak aan logopediste LEIDEN - De buurtwinkel van de familie Van Mil aan de Van 't Hoffstraat in de Leidse Professorenwijk gaat dicht. Op zaterdag 31 maart sluit met stille trom de kruide nierszaak op nummer 33a. Ei genaar Van Mil heeft nog ge probeerd een opvolger te vin den, maar niemand is geïnte resseerd. De meesten vinden de verdiensten te laag. door Henk van der Post De laatste jaren zijn de verkopen ook wel gedaald, erkennen W.J. van Mil (57) en zijn vrouw C. J. van Mil-Peltenburg (55): "Wij hebben samen altijd voor één salaris ge werkt. In de tijd dat we met een zaak begonnen was dat heel nor maal. Dat doen mensen niet gauw meer tegenwoordig. Als man en vrouw beiden willen werken, kie zen ze elk een baan die geld ople vert". Van Mil: "Collega's van ons uit de Van 't Hoffstraat hebben er op aangedrongen dat de kruide nierszaak zou worden voortgezet. Een aantal mensen gaat waar schijnlijk elders boodschappen doen en dat betekent mogelijk dat ze de deur van de andere za ken in deze straat voorbij lopen. Alhoewel ik denk dat het wel zal meevallen, omdat een aantal za ken er nog wat kruidenierswaren bij verkoopt". Het aantal winkels in de wijk is gestaag teruggelopen, zoals ook overal elders kleinere zaken het loodje hebben gelegd tegen de goedkopere grootgrutters. Maar er zijn volgens mevrouw Van Mil ook andere invloeden: "In onze wijk wonen ook niet zoveel oude ren meer als vroeger. Daarvoor in de plaats zijn jonge gezinnen ge komen en die doen hun bood schappen eens in de week bij de grote kruidenierszaken. Alleen voor de dagelijkse versprodukten komen ze dan naar de buurtwin- De heer en r tief dicht kei, of sturen hun kinderen". Sociale functie In de Van 't Hoffstraat zijn, na sluiting van de buurtwinkel eind maart, nog zes zaken gevestigd. Mevrouw Van Mil vraagt zich af waar al die middenstanders zijn gebleven: "Je had twintig, dertig jaar geleden op bijna iedere hoek van de straat een winkeltje zit ten". Voor de aankoop van een aantal kruidenierswaren zullen de klan ten van de buurtwinkel straks toch een straatje verder moeten, bij voorbeeld naar de Van der Waalstraat. Dat is niet ver, "maar voor veel mensen toch weer an ders. Onze winkel had een een so- Van Mil in hun buurtwinkel aan de Van 't Hoffstraat. ciale functie in de wijk. 's Mor gens hoorde ik hele verhalen en ook tussen klanten onderling werden de laatste nieuwsfeiten uitgewisseld. Dat gebeurde ge woon in de gangpaden van de winkel of bij de kassa. Daar zei den we nooit wat van, het hoorde er bij. Kom daar nog maar eens mee in een grote supermarkt". Keurige betalers zijn het in de Professorenbuurt ook: "Vroeger werd er meer gepoft. Ik weet nog wel dat toen mijn moeder stopte met de melkzaak aan de Garen- markt ze een heel schrift vol had met mensen van wie ze nog geld kreeg. Met kwartjes en dubbeltjes tegelijk heeft ze dat geld uiteinde lijk wel gekregen. Maar in ons schrift staan drie, misschien vier regeltjes van mensen van wie we geld krijgen. Dat gaat dan om een kind dat iets te kort kwam of ie mand die geld was vergeten". Opvallend detail is dat er in de kruidenierszaak in de Van 't Hoff straat in al die jaren nooit is inge broken. Wat dat betreft behoort de familie Van Mil in de branche ongetwijfeld tot een zeidame uit zondering. "Er was altijd wel ie mand thuis. Bovendien hebben we altijd een grote hond gehad. Ik denk dat daardoor inbrekers al tijd zijn afgeschrikt". Middenstand Van Mil komt uit een echte Leid se middenstandsfamilie. Zijn ou ders hadden een melkzaak aan de Garenmarkt, in het pand waar de broer van Van Mil thans café 't Vattegat drijft. In 1955 begon hij een melkzaak met kaas en wat kruidenierswaren in het pand Van 't Hoffstraat 19. Zijn vrouw, afkomstig uit Veenendaal, is vlak na de oorlog naar Leiden geko men en woonde aanvankelijk met haar familie boven de de toenma lige Sparwinkel op nummer 33, de zaak met woonhuis die het echtpaar een aantal jaren later heeft gekocht. Zij kregen kennis aan elkaar via het zusje van Van Mil, dat samen met zijn aanstaan de vrouw speelde in het ensemble dat hoorde bij de naamloze to neelvereniging van de Professo renwijk. Vele jaren achtereen hebben zij lange dagen gemaakt in de buurt winkel die zij vrijwel altijd sa men, een paar middagen ge steund door een familielid, heb ben gedreven. "Er was eigenlijk nooit ergens tijd voor. In het weekeinde gingen en gaan we naar waterpolo kijken. Daar zien we de hele week naar uit. Als de zaak eenmaal gesloten is, hebben we genoeg hobby's om onze vrije tijd te vullen". Mevrouw Van Mil is actief in tal van verenigingen. Haar man is van plan eindelijk eens de vele ongelezen boeken in zijn boekenkast door te werken. Ze hebben lang nagedacht al vorens het besluit de winkel af te stoten is genomen. "We hebben ook weieens gedacht nog door te gaan. Maar we beschikken nu over een goede gezondheid en willen daarvan nog een flink aan tal jaren genieten". De winkel met bovenwoning is verkocht aan een logopediste die in het benedenpand een praktijk ruimte wil inrichten. Het echt paar Van Mil gaat eigenlijk niet echt weg. Om de hoek, in de Buys Ballotstraat, hebben zij een ander huis gekocht. "Met een tuintje. Dat hebben we altijd graag ge wild. We zijn buitenmensen, maar blijven het liefste in de Professo renbuurt. Met de aankoop van dat huis met een tuintje is toch een beetje een droom in vervulling gegaan". LEIDEN - Wethouder D. Tesselaar gaat bepleiten bij woningbouwver eniging De Sleutels en Woning bouwvereniging Leiden (WBL) dat in de gehele Slaaghwijk stadsver warming wordt aangelegd. Tijdens een gesprek met bewoners heeft hij gistermiddag toegezegd dat hij zal proberen van de bouwverenigingen de schriftelijke belofte te krijgen dat die vorm van verwarming per saldo niet duurder uitpakt. Bewo ners vrezen thans dat dat wel het ge val is. Op jaarbasis zijn de vaste kosten van stadsverwarming hoger dan van andere soorten verwarming. Dat heeft te maken met de dure aan- legkosten. Voor huurders van wo ningbouwvereniging De Sleutels geldt een verhoging van 123 gulden per jaar (zij krijgen een thermostaat op de radiatoren); voor bewoners van woningen van de WBL geldt een verhoging van 90 gulden. Daar tegenover staat dat stadsverwar ming goedkoper is dan gas. De wet houder wil via de bouwverenigin gen de garantie op tafel leggen dat de besparing met stadsverwarming uiteindelijk ten minste zo groot is als de jaarlijkse extra vaste kosten. Indien de bouwverenigingen die garantie niet nakomt, dan staat wat Tesselaar betreft de gemeente ga rant dat die belofte wordt uitge voerd. Op die wijze hoopt de wet houder de bewoners op een lijn te krijgen. Zij zijn nu verdeeld: een aantal wil nieuwe verwarmingske tels (op aardgas), anderen wensen stadsverwarming. Voor het Ener gie- en Watervoorzieningsbedrijf Rijnland (EWR) is het evenwel of al lemaal stadsverwarming of alle maal verder gaan op aardgas. Overigens betekent aansluiting op stadsverwarming dat bewoners nog ten minste een jaar met hun ou de ketels moeten doorgaan. De ver vanging van ketels kan op korte ter mijn. De ingrijpende klus van aan leg van stadsverwarming vergt veel meer tijd. Dat wordt zeker 1991 al vorens de werkzaamheden zijn af gerond. Om dat te compenseren wil Tesselaar dat per woning een extra toelage van 100 gulden wordt be taald. De verwachting is dat Tesse laar in de loop van volgende week met de bouwverenigingen praat. De bewonersdelegatie uit de Slaagh wijk stemde gistermiddag in met de plannen van Tesselaar. LEIDEN - Het Leidse college van B en W heeft nog geen beslissing ge nomen over een mogelijke schor sing van directeur Boelen van de Leidse Schouwburg. Burgemeester en wethouders kunnen niet tot schorsing overgaan omdat Boelen zich inmiddels ziek heeft gemeld. Verwacht wordt dat op dinsdag 6 maart een besluit over deze kwestie wordt genomen. Ruzie om afdracht aan auteursrechtenorganisatie LEIDEN - De auteursrechtor ganisatie Buma/Stemra heeft Omroep Rijnland gedreigd met een uitzendverbod van hun re pertoire. De organisatie heeft dat gedaan omdat Rijnland niet de benodigde informatie op stuurt om af te rekenen over het jaar 1989. De Buma heeft de zaak in handen gegeven van een advocaat. Uitvoering van het verbod houdt in dat Omroep Rijnland vrijwel geeh moderne muziek meer kan uitzenden. A. Beemsterboer, hoofd marketing van Buma, zegt dat zijn organisatie al lange tijd met Rijnland in de clin- che ligt over de hoogte van de bij drage die de streekomroep moet be talen. "Het dossier is intussen zo dik als een telefoonboek", zegt Beem sterboer. Hij vindt dat Omroep Rijnland net als alle andere lokale en streekomroepen een redelijk be drag moet betalen. "Rijnland heeft ambities om meer te zijn dan een lo kale omroep, het is eigenlijk een klein bedrijfje met veel vrijwilli gers. Voor de meeste van de mede werkers is de omroep een hobby. Maar het kan toch niet zo zijn dat componisten en tekstdichters dat moeten betalen". Gewonden bij ongelukken LEIDEN - Bij ongevallen in Leiden zijn gisteren twee personen gewond geraakt. Een 54-jarige fietsster uit Leiden stak tegen het middaguur de Pelikaanstraat over naar de Ou de Vest, maar merkte een personen auto niet op. Zij werd aangereden en raakte gewond aan been en nek. Zij is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Op de Willem de Zwijgerlaan raakten twee auto's gistermorgen total-loss. Een auto op de Marnix- straat, bestuurd door een 35-jarige man uit Leidschendam, verleende geen voorrang aan een auto op de Willem de Zwijgerlaan, die werd be stuurd door een 34-jarige man uit Noordwijk. De Leidschendammer liep een hoofdwond op. Om Rijnland een rekening te stu ren moet Buma weten hoeveel in woners het gebied heeft waarin de streekomroep uitzendt en hoeveel uur er wordt uitgezonden. "We sla gen er maar niet in die informatie boven water te krijgen", zegt Beem sterboer. Hij zegt dat Rijnland tot Vrijwilligsters De werk-ruilbeurs 'Voor wat, hoort wat' zoekt vrijwilligsters die willen helpen met inschrijvingen en bemiddelingen. De or-' ganisatie bemiddelt bij het ruilen van ver schillende karweitjes tussen mensen die zich daarvoor hebben ingeschreven. In lichtingen zijn te verkrijgen onder de tele foonnummers 126243 en 125736 in Lei den. Spreekuur PvdA De Leidse afdeling van de PvdA houdt donderdag 1 maart spreekuur in Het Gul den Vlies, Breestraat 125. ledereen kan tussen 19.00 en 21.00 uur vragen stellen aan fractielid Demirbas en bestuurslid Korterink. Dit kan ook via de telefoon on der nummer 254547. Beeldjes De laatste lezing van de cyclus Leidse stadsarcheologie wordt donderdag 8 maart gehouden en gaat over pijpaarden beeldjes. Deze kleine religieuze kunst werkjes werden gemaakt door de 'Heilig- henbackers'. De lezing wordt gehouden door Toïta Buitenhuis. De aanvang is om 20.15 uur. Plaats van handeling is de Ka pelzaal van K O. Kaarten zijn bij die or ganisatie te verkrijgen. Schrijversclub Amateurschrijvers kunnen lid worden van de schrijversclub Merenwijk. Een do cent vertelt onder meer hoe een verhaal moet worden opgebouwd. De leden krij gen elke keer een opdracht mee naar huis, die de volgende les wordt bespro ken. Inlichtingen kunnen telefonisch wor den ingewonnen bij Frouke Welling, 071- 218318. nu toe zeer coulant is behandeld. "We zijn tot op het randje gegaan. Als we verder waren gegaan, zou den andere omroepen zich kunnen beklagen over een voorkeursbehan deling voor Rijnland". Volgens.het hoofd marketing van Buma betekent een uitzendverbod dat door zijn organisatie wordt op gelegd niet dat Rijnland alle uitzen dingen moet staken. "Het betekent alleen dat er geen muziek mag wor den doorgegeven waarop wij de rechten hebben. Er kan echter wel Bach of Beethoven worden uitge zonden of gesprekken met een wet houder". De secretaris van Omroep Rijn land, J. Kamphuis, ontkent overi gens dat Buma heeft gedreigd met zo'n uitzendverbod. "We zijn nog in discussie met Buma, want wettelijk hoeven wij maar vijf procent van onze begroting aan Bumarechten uit te geven. De vraag is nu welk deel van onze begroting over radio gaat, want daarover moeten we dat percentage berekenen". Beemsterboer geeft een heel an dere lezing. "In het modelcontract dat wij met het overkoepelend or gaan van de lokale omroepen heb ben gesloten, staat dat er overleg wordt gevoerd indien het bedrag aan rechten de vijf procent van de begroting overschrijdt. Het is geen wet van Meden of Perzen dat dat percentage niet overschreden kan worden. Dat is bij voorbeeld het ge val indien omroepen allerlei gratis faciliteiten krijgen en daardoor een zeer lage begroting hebben". Ernstig gewond na val van perron LEIDEN - Een 48-jarige Leidenaar is ernstig gewond geraakt bij een val op het terrein van Van Gend Loos aan de Haagweg in Leiden. De man liep op het ongeveer anderhal ve meter hoge laad- en losperron met zijn fiets aan de hand. Door on bekende oorzaak viel hij van het perron en kwam met zijn hoofd te gen een stalen balk terecht. Met ern stig hoofdletsel is hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De man is werkzaam bij Van Gend Loos. De trekker met oplegger die met 20 ton gipsplaten naast de rijksweg terechtkwam. <fot< LEIDERDORP/ZOETERWOU- DE - Vrij kort na elkaar hebben er gistermiddag twee ongelukken met vrachtwagens plaatsgehad in de regio. Omstreeks kwart over vier kwam een vrachtwagen te recht in de zachte berm van de Weipoortseweg in Zoeterwoude, kantelde en kwam in de sloot te recht. Rond half zes veroorzaakte een trekker met oplegger voor het nodige oponthoud op de rijksweg Amsterdam-Rotterdam ter hoog te van de afslag Leiderdorp- /Hoogmade. Niemand raakte ge wond. Volgens de rijkspolitie werd de grote vrachtwagen op de snelweg gesneden door een klein busje. De vrachtwagenchauffeur, een 29-jarige man uit Hazerswoude, wilde uitvoegen, maar zegt door het busje te zijn gesneden. Om een ongeval te vermijden stuurde de man naar rechts en kwam in de berm terecht. De lading gipspla ten, naar schatting 20 ton, begon te schuiven waardoor het voer tuig onbeheersbaar werd. De truck kwam op de parallel weg terecht. De lading gipsplaten schoof door de huif van de opleg ger tegen de cabine van de vracht wagen, die voorover klapte. De bestuurder raakte wonder boven wonder niet gewond. De politie zoekt getuigen van het ongeval. Zij is vooral geïnte resseerd in het bestelbusje dat na de vrachtwagen te hebben gesne den is doorgereden. Getuigen wordt verzocht te bellen met de politie in Leiderdorp, tel. 071- 411421. Bij het ongeval op de Weipoort seweg in Zoeterwoude is nog even poolshoogte genomen door de Leidse brandweer omdat die selolie in het water dreigde te ko men. Hoe het ongeluk precies is gebeurd, kon de politie gister avond nog niet mededelen. Een kraan wagen van de firma Van Marwijk heeft de wagen weer op het droge getakeld. De directeur van de schouwburg werd woensdag door de politie aan gehouden op verdenking van vals heid in geschrifte. Hij zou onder meer hebben gerommeld met de claraties. Omdat hij inmiddels heeft bekend, werd hij donderdagavond weer vrijgelaten. Boelen werd gisteren wel ge hoord door de Commissie van de Rekeningen die moet onderzoeken in hoeverre het stadsbestuur ver antwoordelijk is voor de rommelige administratie van de Leidse Schouwburg. Bij dit theater ver dween vorig jaar een bedrag van 132.000 gulden. De Commissie van de Rekenin gen, die een soort parlementaire en quête houdt in deze 'schouwburg- affaire', gaat volgende week woens dag verder met de verhoren. De commissie wil een klein aantal per sonen, die deze week zijn gehoord, opnieuw oproepen. Bovendien moeten nog twee mensen aan de tand worden gevoeld, die afgelopen dagen waren verhinderd. Naast Boelen is gisteren ook ad junct-directeur Kagie, die op ver denking van verduistering nog al tijd is geschorst, gehoord. De com missie heeft ook een gesprek gehad met wethouder Kuijers die culture le zaken in zijn portefeuille heeft. Volgens het perscommuniqué is er tijdens het gesprek aandacht be steed over de wijze waarop college en gemeenteraadscommissie over de gebeurtenissen bij de schouw burg zijn geïnformeerd. Tijdens een ingelaste commissievergadering vorige week woensdag hadden veel raadsleden kritiek geuit op de ge brekkige informatie aan de ge meenteraad. Ook heeft de commissie inmid dels wethouder Bordewijk (financi ën) gehoord. Tijdens dit gesprek zijn, aldus het communiqué, de or ganisatieprincipes van het Leidse gemeentelijk apparaat aan de orde geweest. Volgens de voorzitter van de com missie, CDA-fractievoorzitter Walenkamp, begint zich uit de ge sprekken een duidelijk beeld te vor men. Het is de taak van de commis sie om vast te stellen wie waarop moest letten, hoe de verantwoorde lijkheden van het gemeentehuis naar de schouwburg liepen, hoe er controle plaatsvond. Walenkamp vindt het echter nog te vroeg om tot een definitieve slot som te komen. "We hebben met de andere commissieleden ook duide lijk afgesproken om dat niet te doen". Het is de bedoeling dat de ge meenteraad op 15 maart vergadert over 'de schouwburg-affaire'. De Commissie voor de Rekeningen wil haar voorlopige conclusies op 9 maart op papier hebben staan. Opknapbeurt walmuren van Cronesteinkade LEIDEN De walmuren van de Cronesteinkade worden binnen kort gerenoveerd. De werkzaamhe den beginnen op maandag 5 maart en nemen volgens de gemeente on geveer tien weken in beslag. Alleen de langs het water gelegen rijstrook moet voor verkeer worden afgeslo ten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13