Kosto: meer geld voor asielzoekers Staking in principe altijd rechtmatig In Azië sukkelt de koude oorlog door 'De toekomst heet SPD' Van den Broek Verrast' door akkoord van Ottawa PAGINA 8 BINNENLAND BUITENLAND VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990i Aantal vluchtelingen stijgt fors DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Kosto (Justitie) wil het kabinet onder druk zetten om meer geld voor de opvang van asielzoekers beschikbaar te stellen. De staatssecretaris kreeg onlangs al 75 miljoen gulden extra om de groeiende stroom asielzoekers af te kunnen handelen, maar hij ver wacht een verdere scherpe stijging van de aantallen. Om het kabinet met de neus op de feiten te drukken, zal Kosto de mi nisterraad elke maand laten weten hoeveel asielzoekers zich de maand ervoor aan de Nederlandse grenzen hebben gemeld. Daarbij rekent de staatssecretaris voor om welke aan tallen het jaarlijks zal gaan. De stroom asielzoekers nam in 1989 fors toe tot 14.000, maar Kosto rekende gisteren tijdens het mon deling overleg met de Tweede Ka mer nog eens voor dat het aantal dit jaar waarschijnlijk op 24.000 zal uit komen. "Het is moeilijk om extra geld te krijgen", verklaarde Kosto over zijn gevechten in de ministerraad. Om de afhandeling van asielverzoeken sneller te laten verlopen, volstaat de 75 miljoen gulden niet, stelde Kosto met nadruk. Dat geld is nauwelijks voldoende om de groeiende stroom het hoofd te bieden, laat staan de procedures te versnellen. "Mis schien moetje cijfers vaak herhalen om ooit eens effect te sorteren", ver zuchtte hij. De staatssecretaris verwacht dat het kabinet in de zomer, mogelijk in juni, opnieuw moet discussiëren over extra bedragen. De extra 75 miljoen gaf al aanleiding tot onenig heid in het kabinet over de vraag wie het bedrag moest opbrengen. Is het geld in juni besteed, dan "zal de animo om er in het kabinet over te spreken toenemen", wees Kost voorzichtig op mogelijke onenigheid. De kosten zullen ii mers over vele departementen w( den omgeslagen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister de toezeggingen van de Westduitse Van den Broek is anderhalve week minister van buitenlandse zaken geleden in het Canadese' Ottawa Genscher met betrekking tot con- volstrekt verrast door het akkoord sultatie en informatie van de EG- tussen de twee Duitslanden en de partners en de Navo op het verdere voormalige bezettingmachten traject van de Duitse hereniging. West-Duitland over de proce- Van den Broek zei de stellige in-1 dure inzake de Duitse hereniging, druk te hebben dat deze toezegging "Bij aankomst in Ottawa voor de mede het gevolg is van het "inci- Open Skies Conferentie wist ik niet dent van Ottawa", te weten de dat het daar zou gebeuren", aldus 'Twee plus Vier'-conferentie. Van den Broek gisteravond Tweede Kamer. Maar hij vindt niet dat de Bondsrepubliek de Eg-part- Navo-bondgenoten Van den Broek liet gisteren nog blijken onaangenaam verrast te zijn geweest. Had hij er in Ottawa j niet specifiek naar gevraagd, "dan voldongen feiten heeft gesteld bij had ik het waarschijnlijk de volgen- het streve de Duitse hereni- Democratische oefeningen in een veilinghal in Leipzig. Links de tweede man i hem aspirant-voorzitter-zonder-uitstraling Ibraham Böhme. Sociaal-democraten DDR oefenen in democratie benga drong daar op aan. Van Traa (PvdA) dacht aan een structureler oplossing: niet eerst over geld pra ten, maar over versnelling van de procedures. Een aanscherping van de voorwaarden voor toelating werd door de Kamer niet bij voor baat afgewezen, vooral omdat het aantal asielzoekers met valse motie ven of vervalste reisdocumenten toeneemt. De PvdA-Tweede Kamer-fractie wenst een aparte behandeling van de gedoogde vreemdelingen in ons land. PvdA'er Van Traa pleitte gis terochtend tijdens een mondeling overleg met de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken), d'An- cona (WVC) en staatssecretaris Kosto (justitie) voor een nieuwe ver blijfstitel voor gedoogden. Het gaat hierbij om vreemdelin gen, die op humanitaire gronden niet teruggestuurd kunnen worden naar hun vaderland. Van Traa wil wel voorwaarden aan de nieuwe ti tel verbinden. Zo zou uitzetting mo gelijk moeten zijn als de situatie in het moederland van de vluchteling zich betert. Ook dient de gedoogde Nederland te verlaten als een derde land hem of haar kan opvangen. SPD-afgevaardigden even buiten benoemd. Helmut Schmidt OPROEP TOT AANVALLEN JO- Leipzig democratie. Die tijd zullen niet, maar voert incidenteel wel DEN - In drie Russische steden is in pamfletten opgeroepen om op 5 de geboortedag van Karl Marx, te vallen. De oproep valt tijdschema. Felle discussies vrouwenquota, agendaveranderin gen en over de manier waarop aanspreken. Het De mededeling van Van den Broek over het 'Ottwa-incident' leidde tot kritische interrupties van de Kamerleden Van Traa (PvdA) en Weisglas (WD), die er op wezen dat in het proces van de Duitse eenwor ding de Nederlandse regering op tenminste twee belangrijke mo menten niet van tevoren door de Westduitse regering is ingelicht. Naast Ottawa doelden zij daarbij op de presentatie van het tien-punten plan van de Duitse bondskanselier Kohl voor de Duitse hereniging eni ge tijd geleden. Weisglas signaleer de nog een derde moment in het aankondigen van een Duitse mone taire unie zonder dat EG-partners daarover geraadpleegd Van den Broek LiFIPZIG Voor de inwoners van de DDR heeft de toekomst weer een naam en die luidt SPD. Ten minste, zo staat het op de duizenden pam fletten waarmee de sociaal-demo craten Leipzig en omgeving hebben behangen. Vol trots wordt verze kerd dat ze deze kreet zelf hebben bedacht en dat die dus niet, zoals bijna alles, uit de denk-tank van de grote broer in West-Duitsland af komstig is. door Hans Hoogendijk ook over 'beste vriendinnen en vrienden', de ander over 'partijka meraad' en een enkele moedige zei 'Genossen'. Hoe het ook zij, in het Agra-ge- bouw 5, een veilinghal buiten Leip zig, wordt dezer dagen geschiedenis geschreven. Het is het eerste, en als het zo doorgaat met de hereniging, mogelijk gelijk laatste congres van de jonge Oostduitse SPD. Op het parkeerterrein, dat eerder de naam crossveld verdient, domineren de dure limousines van de partijvrien den uit het Westen. Ze zijn massaal aanwezig. Oudgedienden beleven een tweede jeugd door het opzetten van partijstructuur in de DDR. Wil ly Brandt zal zaterdag spreken en Vier dagen lang oefenen de 524 dan gelijk tot ere-voorzitter worden zitter Hans-Jochen Vogel het alle maal nog eens dunnetjes over doen. Bij al dit aangekondigde professio nele geweld uit het Westen, kon de toespraak van Ibrahim Bóhme, as pirant-voorzitter van de SPD-DDR, niet anders dan erg mager uitvallen. Met zijn schrille stemgeluid en to taal gebrek aan uitstraling, kreeg hij de EG-ministers van buiten landse zaken eerder deze week in Dublin volledig te vertrouwen op Grensoverschrij dende arbeidsbemiddeling Is n En- de dag uit de krant moeten men". Na afloop van de NAVO-War- schaupact-bijeenkomst in Canada werd door de Canadese voorzitter tijdens een persconferentie nadruk kelijk gesteld dat de 'Twee plus Vier' niet over de veiligheidsaspec ten van de overige NAVO-landen konden beslissen. Ontduiken btw door overheden wordt aangepakt DEN HAAG (GPD) - Het heeft vanaf 1 april voor de rijksoverheid, provincies, gemeenten en aan de het overleg overheid verbonden diensten geen zin meer om roerende goederen in landen buiten de EG te huren om zo het betalen van btw te voorkomen. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft hiertoe een wets voorstel bij de Kamer ingediend. Hij denkt daardoor blijvend 40 mil joen gulden extra aan belastinggeld per jaar binnen te halen. Volgens de bewindsman huren [-overheidsin stellingen vooral in IJsland, Zwit serland ën de Verenigde Staten roe rende goederen. In eerste instantie ging het vooral om computers en aanverwante apparatuur, maar in middels gaat het om veel De Tweede Kamer drong er bij de staatssecretaris op aan de discussie niet uit te stellen tot de zomer, maar. nu al te anticiperen op de verwachte joden de schuld moeilijkheden. Vooral WD'er Wie- sche en politieke joden samen met de eerste grote Sovjet tentoonstelling in Moskou over joodse cultuur, religie en geschiede- elkaar nis. De laatste weken komt in de Duitsland gebruikelijke 'Genossen Sovjetunie een sterk oplevend anti- is hier door 40 jaar stalinistisch mis- semitisme aan het licht. Vooral de bruik zo belast dat Markus Meckel, rechtse organisatie 'Pamjat' geeft tweede man in de partij, zei dat hij het nauwelijks uit zijn keel kreeg. hard nodig hebben, want op de campagne voor de SPD-DDR. eerste dag lagen ze binnen de Ook de huidige SPD-top is in zijn kortste keren al uren achter op het geheel aanwezig. Vice-voorzitter en minister-president van Nordrhein- Westfalen, Johannes Rau, loofde gisteravond de mede door de soci- West- aal-democraten bewerkte vreedza me revolutie in de DDR. Vandaag is de beurt aan de gedoodverfde soci aal-democratische kanselierskandi daat Oskar Lafontaine. Zaterdag komt het hoogtepunt met Willy Brandt en zondag mag partijvoor- het land. De ene gedelegeerde had het dan grensgebied zijn gisteren schede officieel begonnen met de de 524 afgevaardigden niet van de uitwisseling van informatie over va- veilingbanken. En dat terwijl Böh- catures via een computersysteem, me hoogst waarschijnlijk de niéuwe Door het uitwisselen van deze gege- minister-president van de DDR vens kunnen werkzoekenden aan wordt, als de opiniepeilers gelijk weerskanten van de grens zich op ken. Deze praktijk leidt niet alleen krijgen. een baan in het buurland oriënte- tot een concurrentienadeel voor Ne- Natuurlijk viel hij de Oostduitse ren. derlandse verhuurders van roei communisten en de conservatieve Hoe groot de behoefte aan deze de goederen, het heeft ook tot Democratische Alliantie, die wordt voor Europa nieuwe vorm van volg dat Nederlanders verhuurders gesteund door kanselier Kohl, hard dienstverlening is, kan directeur J. steeds meer naar het buitenland aan. De schrijver Günter Grass, een Hofman yan het arbeidsbureau in van de vele prominenten, hoorde Enschede nog niet zeggen. Wel staat het allemaal glimlachend aan. Hij volgens hem vast dat er nu al de no- hoopt dat de Oostduitse sociaal-de- dige Nederlanders en Duitsers de mocraten de hele partij ietwat naar grens oversteken om i links kunnen bewegen. Achter hem land te te werken. Ook zat de splinternieuwe vriendin van dat bedrijven bij het zoeken naar ar- Oskar Lafontaine. Zij heeft volgens beidskrachten in de eerste plaats hardnekkige geruchten meer dan kijken naar vakbekwaamheid en één steentje bijgedragen aan het niet of nauwelijks naar nationali- partijprogram van de nieuwe SPD. teit. De tweede man in de partij, Markus bat via de internationale vacatu- Meckel. vond het niet eens de moei- rebank meteen honderden mensen te waard om te luisteren naar Ibra- snel aan een baan kunnen worden him Bóhme. Hij zat met wat partij- geholpen verwacht Hofman niet. vrienden gezellig te keuvelen in de De fiscale omstandigheden en soci- foyer. ale verzekeringen in Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland (BRD) lopen daarvoor te ver uiteen. veilinghal. Maar wie had begin i gaan om van daaruit hun diensten aan te bieden. De bewindsman laat de Kamer nu met zijn wetsvoorstel weten de hui- het buur- dige gang van zaken niet goed te het zeker vinden. In de toekomst worden on dernemingen die roerende goede ren verhuren, als Nederlandse be drijven aangemerkt als het werke lijk gebruik van de goederen en de werkelijke exploitatie van de on derneming in ons land gebeurt. Het wetsvoorstel slaat niet alleen op verhuur van roerende goederen, inclusief vervoermiddelen, aan overheidslichamen. Ook een aantal diensten valt eronder: overdracht en verlening van auteursrechten, li centierechten en soortgelijke rech- Voor het grensoverschrijdend ten, diensten op het gebied DEN HAAG Precies een dag na dat de president van de Amster damse rechtbank de staking bij Hei- neken in kort geding toelaatbaar had genoemd, kwam de brouwerij eind vorige week haar werknemers tegemoet. De bierproduktie kon nog ruimschoots voor carnaval wor den hervat. Het reorganisatieplan tot inkrimping van het personeel ligt weer op de onderhandelingsta fel. Wel een bewijs dat het stakings wapen in dit geval een doeltreffend middel was om de collectieve werk- nemersbelangen te behartigen. door Gijs Schreuders Dat Heineken door de rechter met lege handen naar huis werd ge stuurd, bleek alom verbazing te wekken. "Uniek", "bijzonder", "een novum in de Nederlandse rechtspraak", zo heette het in com mentaren op het vonnis. Zelfs de bonden en het Heineken-personeel hadden niet durven hopen dat de staking als rechtmatig zou worden aangemerkt. Nu is het een feit dat geen twee ar beidsconflicten hetzelfde zijn en dat altijd maar moet worden afge wacht - zeker bij een kort geding - hoe de scheidsrechter zal fluiten. In juristentaai: de geoorloofdheid van de acties hangt af van de omstandig heden van het geval. Maar voor zo veel verbazing als waarvoor het Hei- neken-vonnis heeft gezorgd, is be slist geen reden. In 1986 heeft de Hoge Raad, ons hoogste rechtscollege, in een arrest over werknemersacties bij de Ne derlandse Spoorwegen, ondubbel zinnig duidelijk gemaakt dat werk stakingen in beginsel rechtmatig zijn. Pas als het stakingswapen ui terst unfair gebruikt wordt en one venredige schade toebrengt aan derden, grijpt de rechter in. In deze tijd van cao-conflicten in de bouw en elders, is het stakings recht zeer actueel. De stand van za ken op dit gebied wordt beheerst door het genoemde arrest van de Hoge Raad uit 1986. Daaruit blijkt dat artikel zes van het Europees So ciaal Handvest (in 1980 door Neder land geratificeerd) in ons land direc te toepassing heeft. Dit betekent dat geen Nederlandse wetgeving nodig is en dat werknemers zich in een ar beidsconflict rechtstreeks op het Handvest kunnen beroepen. Het recht op collectieve actie van werknemers en hun organisaties in een arbeidsconflict is - en hier schuilt het grote verschil met de vroegere Nederlandse jurispruden tie - niet afhankelijk van de vorm of omvang van de actie, noch van de organisatiemethode of ontstaans wijze. Met andere woorden: zowel "wil de" stakingen als door de vakbon- vember, toen het besluit werd geno- systeem bestaat elders in -Europa al men het eerste grote partijcongres de nodige belangstelling. Uitvoe- in Leipzig te houden, kunnen be- ring van het eerste project voor een vroeden dat de SPD zo snel zo groot internationale vacaturebank heb- zou groeien? Het groepje moedige ben de EG, de Nederlandse en de sociaal-democraten, dat nog van Westduitse overheid ongeveer een vóór de Muur, moest onder het toen miljoen gulden gegeven, nog almachtige oog van de SED op zoek naar een zaal en ving overal bot. Het prille bestuur in Oost-Ber- lijn wilde echter per se naar Leipzig, de heldenstad, waar op 9 oktober clame, diensten door raadgevende personen, informatieverwerking en -verschaffing alsmede het beschik baar stellen van personeel. Voor dit jaar denkt Van Amels voort via het wetsvoorstel nog 25 miljoën gulden binnen te halen. Britse ambulance-staldng ten einde LONDEN (GPD) Na een onderhandelingsronde van twintig uur is van- 50.000 demonstranten de weg effen- morgen een einde gekomen aan een van de langste arbeidsconflicten in de den voor de vreedzame november- Britse geschiedenis: de staking van ambulance-personeel. Vakbondslei- revolutie. Leipzig, de stad waar ders accepteerden een aanbod van regeringszijde dat voorziet in forse sala- Lasalle in 1863 de voorloper van de risverhogingen voor de komende twee jaar. SPD oprichtte en waar 150 jaar gele- Roger Poole, hoofd van de 20-koppige vakbondsdelegatie, sprak van den op 22 oktober de eerste SPD- morgen van een "ongelooflijk resultaat". Maar veel stakers uitten hun te- voorzitter Bebel het levenslicht zag. leurstelling over de uitkomst van de onderhandelingen, en er leek vanmor- De volhouders vonden uiteindelijk gen nog een kleine kans te bestaan dat het ambulance-personeel Pooles re- onderdak in een van de vijftig hal- sultaat zal verwerpen. len op de Agra. Vooral het uitblijven van een prijscompensatie-regeling was veel stakers Aan programmatische zwaarte- een doorn in het oog. Om te voorkomen dat zij over twee jaar opnieuw in actie moeten komen, wilden de ambulance-werkers een garantie dat hun salarisstijging in.de toekomst gelijke tred zou houden met die van het ho gere medische personeel. Tijdens hun staking verrichtten de ambulance-bemanningen alleen zeer spoedeisende werkzaamheden. Zij voorzagen in hun levensonderhoud dan door op grote schaal te collecteren. Maar ondanks de grote steun van het een publiek voor hun acties, werden de meeste stakers geconfronteerd met punten zijn de democratie oefenen de afgevaardigden nog niet toe ge komen. Het bleef bij gemeenplaat sen als sociale markteconomie, so ciale wetgeving en natuurlijk de i voering van de D-mark, wel tegen een koers r 1 juli. i aanzienlijke inkomstenderving. den uitgeroepen stakingen, prikac- ties en langdurige werkonderbre kingen genieten alle dezelfde be scherming. Bescherming De verwachting dat de Heineken- staking wel door de rechter zou worden verboden (en de verbazing toen dit niet gebeurde) had te ma ken met het ontstaan van 'deze sta king als een spontane actie van de werknemers. De bonden van FNV "de rechten en vrijheden van ande- ter duidelijk ontwikkeld ren" in het gedrang komen. Onder mits" tot "ja, tenzij", deze noemer zijn de bonden meestal wel verplicht acties eerst aan te kondigen en de schade die een staking aan anderen dan de werkgever toebrengt zoveel moge lijk te beperken. De Heineken-staking bracht na tuurlijk schade toe aan anderen dan MANILA - Terwijl de koude oorlog JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk is bereid een delegatie van het ANC te ontvangen. Deze eerste formele besprekingen tussen rege ring en het sinds 2 februari gelegali seerde ANC zullen waarschijnlijk binnen enkele weken plaatsvinden. De Klerk noemde de bereidheid van het ANC om met de regering te praten een "positieve stap". Niette- De Klerk wil delegatie van ANC ontvangen min betreurde hij het dat het ANC nog steeds voorwaarden stelt, zoals de vrijlating van alle politieke ge vangenen en opheffing van de noodtoestand. De Zaïrese president Mobutu Se- se Seko heeft gisteren de eerste con ferentie van Afrikaanse staten waaraan Zuid-Afrika zou deelne men uitgesteld, nadat het ANC en de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) krachtig tegen de. Zuid afrikaanse aanwezigheid hadden geageerd. De ministerraad van de OAE heeft Groot-Brittannië giste ren scherp veroordeeld omdat het de sancties tegen Zuid-Afrika ge deeltelijk heeft opgeheven. i CNV n Heineken, namelijk de afnemers de brouwerij, normaal bedrijfsrisico. De presi- Europa vrijwel is beslecht, den de verhoudingen tussen de su permachten in het gebied ronde i de staking over toen dent van de Amsterdamse recht- Stille Oceaan nog gekenmerkt door bank heeft in een "belangenafwe ging" dan ook geen grond gezien voor een stakingsverbod, hoe zwaar het recht op pils van een carnaval- Volgens vroegere rechterlijke uit- vierder ook wegen mag. spraken zou dit voldoende reden deze al een feit was. Als gevolg hier van was er geen sprake geweest van een voorafgaand ultimatum. De verschillen in opvatting tus sen de twee supermachten kwamen deze week frapant tot uiting tijdens het gelijktijdige bezoek aan de Fili- pijnen van Dick Cheney, de Ameri kaanse minister van defensie, en Gennadi Gerrasimov, de welbe spraakte woordvoerder zijn geweest om de staking onrecht matig te verklaren. Een staking zon der voorafgaand ultimatum bete kent immers een schending van zwaarwegende procedureregels In de meeste arbeidsconflicten rivaliteit en wantrouwen. De span ning is wel afgenomen, vooral door dat de Sovjetunie, de Verenigde Staten en China meer afstand heb-. Russische ministerie ben genomen van de regionale landse zaken, brandhaarden Afghanistan en Cam bodja. Bovendien hebben zowel probeert Moskou met deze opmer kingen alleen onrust te stoken, vooral met het oog op de besprekin gen tussen de Amerikaanse en Fili- pijnse regering over verlenging van de huurcontracten voor zes Ameri- woordvoerder "moeten de Ameri kanen een nieuwe reden bedenken om het handhaven van de bases te rechtvaardigen". In de Filipijnen werd Gerrasimov stevig aan de tand gevoeld over de kaanse bases op de Filipijnen. De gewapende strijd die het staanders die zich onrechtmatig be- Oosten zullen verminderen, jegend achtten. Dit was onder meer strijdig met de zorgvuldigheid die het geval bij wegblokkade-acties de bonden in acht moeten nemen, van de Vervoersbond, die schade Het Europees Sociaal Handvest toebrachten aan andere wegge- noemt de procedureregels en de bruiksters en bij de.acties van het zorgvuldigheid echter niet als be- verplegend personeel in de zieken- perkingsgronden van het stakings- huizen, die werden aangevochten rew';, j ,-i door belangenverenigingen van pa- Wel laat dit verdrag de mogelijk- tienfen. Meestal zal de schade die ning. Een van de problemen „.j «.*„1,4to -j er geen diplomatiek forum is vooi het voeren van de vereiste discus- Een ander is dat de troepen- heid open om het stakingsrecht te door stakingen ontstaat, moeten beperken voor de bescherming van worden verhaald op de werkgever, de rechten en vrijheden van ande- Uiteindelijk zullen "de omstan- ren, de openbare orde, de nationale digheden van het geval" de uit- veiligheid, de volksgezondheid of spraak van de rechter de goede zeden. Een staking kan kwestiés bepalen. Het stakings dus zonder meer onrechtmatig zijn recht heeft zich onder invloed van als het middel zo onevenredig is dat het Europees Sociaal Handvest ech- door Ramon isberto/IPS Maar in tegenstelling tot Europa is er in het Verre Oosten nog geen sprake^van systematische ontwape- dat Gerrasimov meldde dat de Sov jetunie meer dan vijftig marine schepen uit de regio terugtrekt en haar troepenmacht met 200.000 man vermindert. Twee weken eer der zei minister van buitenlandse Humor Cheney wachtte i: i de Filipijnen e nistische Nieuwe Volksleger (NPA) al twintig jaar voert. Hij maakte dui delijk het niet als een Russische taak te beschouwen het NPA van gedachten te doen veranderen. Te- weinig hartelijk welkom. Naast de gelijkertijd stelde hij dat de bijna gebruikelijk demonstraties relletjes, kreeg hij ook nog geen ontvangst vé Aquino. Zij w zaken Edouard Sjevardnadze dat de Congres de Amerikaanse hulp Sovjetunie spoedig al haar troepen de Filipijnen had gekort. De Ameri- uit Vietnam zal terugtrekken. Vol- kaanse minister beloofde dat kor- gens Moskou krijgt Washington tingen volgend jaar door de rege- telingen in Oost-Europa "gevolgen hebben voor alle communistische president Cora- regeringen ter wereld. Iedereen be- boos omdat het zint zich op het vinden van een goe de koers". daardoor een overmatig militair po tentieel in het Verre Oosten. Dinsdag verklaarde Gerrasimov ring-Bush ongedaan worden maakt. De Amerikanen beschou- de marinebasis Subic Bay en dat Moskou de kwestie heeft aange- de luchtmachtbasis Clark militair-strategisch belang. 1 moeilijk vergelijkbaar machten zijn. De Sovjetunie steunt sterk op een omvangrijke landmacht, terwijl de Verenigde Skaten vertrouwen op hun marine. kaart bij de Amerikaanse regering. "Maar ze willen er niet over praten. De reden is dat de Verenigde Staten een wereldwijde zeemacht willen handhaven waarmee ze hun belan gen kunnen verdedigen". Gerrasimov bestreed die visie de ze week in de Filipijnen, waar hij zich met zijn droge humor ontwik kelde tot een acceptabele gespreks- Volgens sommige waarnemers partner. Volgens de Russische Voor de Amerikaanse plannen om Japan meer te laten opdraaien voor de eigen defensie-inspannin gen, had Gerrasimov weinig goede woorden over. "Ik zie geen enkele strategische of geografische reden waarom Japan een belangrijke mili taire macht zou moeten worden. Ja pan verovert de wereld al met elec- tronica en geld. Als je nu naar Pearl Harbour gaat zul je zien dat alle on roerend goed in de omgeving in Ja panse handen is".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8