'Nederland bloeit na monetaire unie' Braks wilde al in '88 boeren hard aanpakken Amro Bank voorziet groei export Finnen lopen met tassen vol geld door bankstaking Lammers poogt overleg bouwcao vlot te trekken EG-graanakkoord raakt ook boeren in Duitsland en België 12-; ILADA VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse economie profiteert van een monetaire unie tus sen de Bondsrepubliek en de DDR. De Duitse economie zal naar verwachting groeien, waardoor de Nederlandse export naar dat land een flinke impuls krijgt. Weliswaar zal de Nederlandse inflatie tegelijkertijd flink toenemen, maar minder dan in West-Duitsland. Dit staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van de Amro Bank over de gevolgen van de monetaire unie. De bank gaat ervan uit dat de unie halverwege dit jaar tot stand Bosaanplant in Zuid-Amerika tegen uitstoot co2 Nederland DEN HAAG (ANP) - De SEP, de samenwerkende elektrici- teitsproduktiebedrijven. heeft in samenwerking met interna tionale organisaties enkele pro jecten op touw gezet voor de aanplant van bossen in Latijns- Amerika. Daarmee wil de SEP de uitstoot compenseren van kooldioxyde (co2) door twee nieuw te bouwen, op kolen ge stookte centrales (Hemweg en Maasvjakte). Dat maakte SEP-directeur N. Ketting gisteren bekend op een persconferentie in Den Haag. De uitstoot van co2 door onder meer elektriciteitscentrales is de belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect, de op warming van de atmosfeer waardoor klimaatverandering optreedt. Omdat er in Neder land geen ruimte genoeg is en omdat het goedkoper is. heeft de SEP in overleg met het mi nisterie van landbouw gekozen voor een plaats in de tropen, in Bolivia, Peru, Colombia, Ecua dor of Costa Rica. De SEP wil het probleem van de verzuring ook te lijf gaan door te investeren in zogeheten rookgasreiniging in elektrici teitscentrales in Polen. Het ef fect op wereldschaal daarvan op de vermindering in de uitstoot van verzurende zwaveldioxyde is vele malen groter dan bij ver dere maatregelen in Nederland, waar al veel aan rookgasreini ging is gedaan. Windenergie gebundeld Hollandia Kloos wil de huidige fa brikanten van windmolens bunde len in een op te richten Windenergie Nederland BV. Alleën door een krachtenbundeling kunnen de elek triciteitsbedrijven, die de komende jaren 1.000 megawatt energie via windenergie moeten opwekken, er van worden overtuigd dat de indus trie voldoende rendabele molens van goede kwaliteit op tijd kunnen leveren. Dat heeft directeur R. M. Lubbers van Hollandia Kloos giste ren tijdens de windenergieconfe rentie in Lunteren aangekondigd. IMF en Hongarije Hongarije en het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) zijn het in prin cipe eens geworden over een kre diet van 208 miljoen dollar, zo heeft de president van de Hongaarse cen trale bank, Ferenc Bartha, donder dag in Washington bekendgemaakt. Hoofdkantoren weg De ministeries van financiën en economische zaken hebben een speciale commissie ingesteld, die voor Nederland een antwoord moet zien te vinden op de zogeheten Bel gische coördinatiecentra. België biedt grote multinationals via die centra zoveel belastingvoordelen, dat ons land als vestigingsplaats voor grote bedrijven steeds onaan trekkelijker wordt. Al tientallen fi nanciële hoofdkantoren van grote ondernemingen hebben Nederland de laatste jaren verlaten vanwege de aanlokkelijke fiscale faciliteiten in Bonden boos De vakcentrales FNV en CNV heb ben de twee werkgeversorganisa ties VNO en NCW om opheldering gevraagd over de uitgelekte nota 'Arbeidsvoorwaardenbeleid'. Daar in schrijven de werkgevers dat be drijfstakken en bedrijven die via een staking door de knieen gaan voor eisen over arbeidstijdverkor ting en prijscompensatie, niet in aanmerking komen voor een uitke ring uit het gemeenschappelijk on dersteuningsfonds. Straling BRUSSEL (ANP) - De EG-commis- sie in Brussel wil dat de lidstaten van de Europese Gemeenschap normen gaan opstellen voor radio actieve straling binnen huizen en gebouwen. Het gaat er vooral om de bevolking te beschermen tegen te hoge concentraties radon.- Radon is een natuurlijk radioactief gas dat overal in de bodem voorkomt. Het dringt via de fundamenten en de vloeren huizen en gebouwen bin- komt en verwacht dat Nederland daardoor de komende jaren door nieuwe exportmogelijkheden 0,5 procent extra economische groei krijgt. De groei wordt geraamd op 3,25 procent dit jaar, 3,5 procent in 1991 en drie procent in 1992. Door die economische groei is het voor de Nederlandse overheid mak kelijker om het financieringstekort te betalen. De hogere rente, die gro tendeels wordt veroorzaakt door de angst van de financiële wereld voor de gevolgen van de unie, is een te genvaller voor de schatkist. Daar staat echter tegenover dat de over heid meer belastingen kan innen doordat bedrijven meer geld gaan verdienen. Het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans zal door de exportgroei nog groter wor den. Dit in tegenstelling tot Duits land, waar de sterke economische groei (dit jaar 4 procent en in 1991 en 1992 4,5 procent) juist zal leiden tot extra import. Het enorme overschot op de Duitse lopende rekening (ruim 120 miljard gulden) vermin dert daardoor. De Amro Bank verwacht dat de Duitse inflatie tegen het eind van dit jaar en in het eerste deel van 1991 zal oplopen tot 5 procent per jaar. In 1992 zal er weer een vermindering zijn tot 4,5 procent. In Nederland zal de inflatie wat minder toenemen wegens een geringere druk op de produktiecapaciteit en een gema tigder loonontwikkeling. Het ver schil met de Duitse inflatie wordt daardoor groter. Voor dit jaar voor spelt de bank voor Nederland een inflatie van 2,5 procent (tegen 3,25 procent in de Bondsrepubliek), voor volgend jaar 3,5 procent en voor 1992 3,25 procent. Aan de rentebeweging in Duits land zal ons land niet kunnen ont komen. Op korte termijn zal de geldmarktrente zich stabiliseren en kan de lange rente iets omlaag, al dus de Amro Bank. Later dit jaar, wanneer de inflatie oploopt, zal het monetaire beleid worden verkrapt en laat de Nederlandsche bank min der geld toe op de markt. Dan zal zo wel de rente op de geldmarkt als die op de kapitaalmarkt stijgen. De koppeling van de gulden aan de D-mark blijft volgens de Amro Bank onverkort gehandhaafd. De positie van de mark zal niet zwak ker worden. Een opwaardering van de gulden is daarom alleen mogelijk door een verhoging van de Neder landse rente ten opzichte van de Duitse, en dat wil niemand, aldus het rapport. De bank verwacht dat de Neder landsche Bank eerder zal aansturen op een verkleining van het verschil in de korte rente, dat de laatste tijd nogal is opgelopen. Dat verschil valt weg zodra de valutahandel overtuigd is dat de Nederlandse au toriteiten de koersverhouding tus sen gulden en mark kan en wil vast houden, aldus het rapport. HELSINKI Sommigen lopen juist rond met tassen vol geld, maar de meeste Finnen beginnen aardig te leren leven zonder contant geld. Alle banken in Finland, op de Post bank na. zijn al drie weken dicht door een staking. Het loonconflict is voor Finland, waar werknemers en werkgevers het in de regel aan de onderhandelingstafel eens worden, van een ongekende hevigheid. door Matti Huuhtanen/AP Doordat de sluiting van de ban ken niet onaangekondigd kwam, hebben de meeste Finnen de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen. "Toen ik hoorde dat de banken dicht zouden gaan heb ik al mijn geld opgenomen en thuis in een doos gestopt. Maar ik merk wel dat ik met zoveel geld in huis meer uit geef dan normaal", zegt de 23-jarige administratief medewerkster Kaisa Harris. Veikko Still is eigenaar van een supermarkt. Hij zit met het pro bleem dat hij zijn dagopbrengst ner gens kwijt kan en loopt rond met tassen vol geld, waarmee hij ook zijn 70 man personeel moet betalen. "Ik heb vaak wel een miljoen mark (ongeveer 475.000 gulden) bij me", zegt Still. "Ik heb mijn verzekering verdrievoudigd en extra veilig heidsmaatregelen genomen". Het aantal inbraken is de afgelo pen weken fors gestegen en de poli tie heeft bedrijven gewaarschuwd niet teveel geld ineens te vervoeren. Sommige bedrijven krijgen politie bijstand wanneer de lonen moeten worden uitbetaald. Veel mensen doen boodschappen op rekening. Zaken in het centrum van Helsinki zeggen tot nu toe geen nadeel te ondervinden van de sta king. Winkels in elektronische ap paratuur, die meestal als eerste door de gevolgen van een financiële in zinking ondervinden, melden een normale verkoop voor de tijd van het jaar. Restaurants, cafés en bio scopen zitten net zo vol als altijd. De meeste hotels en winkels ac cepteren creditcards en bankche ques, ook al kunnen ze die niet in nen. Andere winkels geven rente loos krediet. Op dure artikelen wordt geen aanbetaling gevraagd. Kleine en middelgrote bedrijven komen echter in toenemende mate in moeilijkheden. Salarissen, belas ting en allerhande tarieven moeten immers gewoon worden doorbe taald. Volgens de vice-voorzitter van het Finse verbond van onderne mers Jussi Jarventaus, staan als ge volg van de staking 400 banen op de tocht en zijn er al bedrijven over de kop gegaan. "Als de regering ons niet te hulp komt gaan er nog veel meer banen verloren. We verkeren in een bijzonder gevaarlijke situa tie". "We kunnen het nog een paar we ken uithouden, maar echt niet lan ger", zegt Kai Björn. Hij is manager van een bedrijf dat meubels instal leert. Tien van de 16 personeelsle den hebben al te horen gekregen dat hun baan gevaar loopt. "De zaak bestaat nu twee jaar en het ging steeds beter. Nu dreigt alles wat we hebben opgebouwd teniet te wor den gedaan", zegt Björn. Hij vertelt dat het aantal opdrachten de laatste weken met 80 procent i dat bovendien een hoop klanten niet in staat zijn te betalen. Het ministerie van financien heeft dinsdag een herhaald verzoek van het ondernemersverbond afge wezen om kleine en middelgrote be drijven uitstel van betaling te verle nen van belasting en andere toesla gen. Volgens de minister, Ulla Puo- lanne, verkeren de meeste bedrij ven niet in echt grote moeilijkhe den. De 38.000 Finse bankemployés ei sen tien procent loonsverhoging en hebben een aanbod tot 6,2 procent meer loon afgewezen. Ze zeggen dat hun salarissen zijn achtergebleven bij dat van de gemiddelde Finse werknemer. De Postbank kan het werk de laatste drie weken nauwelijks aan. Het personeel van de Postbank, die staatseigendom is, valt onder een andere bond dan het bankpersoneel en neemt niet aan de staking deel. Sinds het begin van de staking zijn bij de Postbank tien keer zoveel re keningen geopend als gewoonlijk. Veel vestigingen zien zich dagelijks gedwongen de deuren een paar uür te sluiten om de gigantische rijen klanten te kunnen wegwerken. "Er moet snel iets gebeuren", zegt on derdirecteur Ara Hopia, "want dit houden we niet lang meer vol". In Amsterdam kwamen de actie- FNV-opperhoofd Stekelenburg voerende bouwvakkers gisteren bij- waarbij vader geboeid en zoon ken- een. Zij werden toegesproken door nelijk geamuseerd toehoorden. UTRECHT (ANP) - De onafhanke lijk voorzitter van het cao-overleg in de bouw, commissaris der koningin in Flevoland, J. Lammers, wil de op de 36-urige werkweek vastgelopen onderhandelingen vlot trekken. Hij heeft werkgevers en bonden per brief om opheldering gevraagd over de verschillende standpunten, zo hebben de bonden gisteren beves tigd. Voorzitter F. van der Meulen van de Hout- en bouwbond CNV bena drukte dat de brief geen uitnodi ging bevat voor hervatting van het overleg. "In de brief wordt ge vraagd om nadere informatie. Aan dat verzoek kunnen we heel simpel voldoen", aldus Van der Meulen. Werkgeversonderhandelaar C. de Fouw wilde over de inhoud van de brief geen mededelingen doen. Hij zal de vragen van Lammers voorleg gen aan de overige leden van de werkgeversdelegatie. Lammers zal aan de hand van de reacties van werkgevers en bonden bekijken of er een basis is voor her vatting van het overleg. Het is niet bekend op welke termijn dat kan gebeuren. Tussenkomst van Lammers lijkt de enige uitweg te bieden in het sinds november slepende conflict. Van werkgevers noch bonden is een initiatief voor hervatting van het overleg te hervatten. De angst voor gezichtsverlies bij de achterban is te groot, zo valt in de wandelgangen te beluisteren. Als de onafhankelijk voorzitter de partijen uitnodigt, kan dat obstakel worden omzeild. De cao-onderhandelingen in de bouw liepen op 5 februari vast op de invoering van de 36-urige werk week. De bouwbonden van FNV en CNV hebben daarvan een breek punt gemaakt, maar zijn wel tot en kele concessies bereid. Zo hoeft de 36-urige werkweek niet voor medio 1991 te worden ingevoerd en zou atv niet alleen in hele of halve dagen maar ook in uren kunnen worden opgenomen. De helft van de 22 roos- tervrije dagen zou 'flexibel' kunnen zijn: een bedrijf kan dan zelf bepa len wanneer de werknemers een atv-dag opnemen. De rest van de da gen moet voor de gehele bedrijfstak vastliggen. Het officiële standpunt van de werkgevers over dit compromis voorstel is nog steeds niet bekend. De achterban is geraadpleegd over verdere atv, maar de uitkomst wordt pas geopenbaard als de bon den zonder voorwaarden vooraf willen komen praten. De staking in de bouw is vandaag de achtste dag ingegaan. Het aantal stakers bedraagt 13.077 op 1140 bouwwerken, waaronder een aantal in Leiden, Alphen en omgeving. Het geld wordt naar bank- of girore kening overgemaakt. De staking zal zich de komende dagen stabilise ren. Wegens krokusvakantie en car naval is er tot en met woensdag geen grote uitbreiding Jaguar remt rot HOUTEN (GPD) - De Britse fabri kant van luxe-wagens Jaguar heeft wereldwijd zo'n 96.000 auto's (1900 in Nederland) van het nieuwe mo del, dat sinds 1987 op de markt is, te ruggeroepen naar de garage wegens problemen met de rembekrachti- ging. Volgens een woordvoerder van Jaguar, die eigenaars adviseert geen risico te nemen, bestaat de kans dat de leidingen van de be krachtiging barsten. Personeel Pizza Land op staande voet op straat UTRECHT (ANP) - De directie van de pizzaketen Pizza Land (85 werknemers) heeft een po ging gedaan om het personeel in de drie vestigingen in Amster dam en Eindhoven van de ene op de andere dag op straat te zet ten. De werknemers kregen woensdagavond te horen dat zij gisteren niet hoefden te komen. Pizza Land is onlangs overgeno men van United Biscuits. De Horecabond zal alles in het werk stellen om de ontslagen te voorkomen. Een woordvoerder van de Crawford-directie zegt dat gisteren na contacten met de Horecabond FNV is besloten dat de Pizza Land-zaken voor alsnog open blijven. BRUSSEL De Nederlandse ak kerbouwers staan niet alleen in hun verzet tegen de verlaging van de graanprijs. Ook hun collega's in West-Duitsland, Belgie en Frank rijk voelen nu de pijn van de in de EG afgesproken maatregelen. De protesten waren tot nog toe nationaal, los van de demonstratie van Nederlandse, Duitse en Belgi sche akkerbouwers, onlangs in Aken. Maar nu de graanboeren thuis bot vangen, verleggen zij hun protest naar Brussel. door Hans de Bruijn Daar vallen de beslissingen over de landbouwprijzen. Maar het is een misverstand dat 'Brussel' dus schuldig is. De Europese Commis sie dient weliswaar jaarlijks de prijsvoorstellen in, maar het zijn de landbouwministers die de knopen doorhakken. De boeren zijn dus met hun pro test bij minister Braks aan het enig juiste adres. Hij blijft echter hals starrig en wijst, terecht, op EG-ak- koorden. Een enkel land kan nu eenmaal niet eenzijdig tornen aan die moeizaam overeengekomen af spraken. Die afspraken over de produktiebe- perkingen in de akkerbouw kwa men tot stand op de extra topconfe rentie van de EG-regeringsleiders in februari 1988. Er waren maanden van moeizame en politiek gevoelige onderhandelingen aan vooraf ge gaan. Als Braks zich nu zo hard opstelt, is hij in elk geval consequent. Want de afspraken van 1988 gingen hem toen al niet ver genoeg. Als het aan Braks had gelegen, waren toen veel hardere maatregelen tegen overpro- duktie in de graansector afgespro ken. Die waren nodig omdat de EG- landbouwuitgaven uit de hand wa ren gelopen. Zij eisten meer dan tweederde van het EG-budget op. Dat geld werd hoofdzakelijk ge bruikt voor het opkopen en opslaan van overschotten aan graan, boter en rundvlees. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid liep daardoor ernstig gevaar. Bovendien wilde men meer geld aan andere zaken uitgeven, zoals aan achtergebleven regio's, de ontwikkeling van een technologie beleid en het aanpakken van de milieuproblemen. Drempel advertentie VOORDELIG EEN PROEFRIT LEVERT HET OVERTUIGEND BEWIJS HÉÉL VÉÉL AUTO VOOR WEINIG GELD Autobedrijf van Haasteren Leiden B.V. Potgieleriaan 32 - 2321 XZ - Leiden telefoon 071 - 31 08 00/31 43 31 In januari 1988 kwam eerst compromis over een drempel bij 158 miljoen ton uit de bus, en ver volgens 160 miljoen. Nederland en Engeland vonden dat te veel, en gin gen dwarsliggen. Maar uiteindelijk gingen zij akkoord omdat een grote re produktie werd voorspeld. EG-landbouwcommissaris An- driessen raamde voor 1988 een pro duktie van 167 miljoen ton. De graanprijs zou dus zeker als 'straf met drie procent omlaag gaan. Pre mier Lubbers was tevreden bij het vooruitzicht dat de graanprijs in vijf jaar tijd zo'n 14 procent zou dalen. Ook kreeg Nederland gedaan dat de 'braakligpremie' voor boeren die een deel van hun land onbebouwd laten, niet voor 70 procent maar slechts voor de helft uit de EG-be- groting zou worden betaald en dat het EG-aandeel in de inkomens steun voor boeren omlaag ging. Sindsdien is de graanproduktie inderdaad gedaald, maar er wordt nogal met de cijfers gesjoemeld. Af gelopen najaar zei de Europese Commissie dat in 1989 160,5 miljoen ton was geproduceerd. 'Te weinig te veel' om de extra-heffing te recht vaardigen. Braks was het daar toen niet mee eens. Hij had zelf 161,2 miljoen ton horen noemen, en andere bronnen spraken over 164 miljoen ton. De Commissie zou de cijfers gunstiger voorstellen om vooral niet de han delspartners tegen de haren te strij ken. Zo willen de Amerikanen al jaren dat de EG de graanproduktie verder beperkt en de subsidies afschaft. In de wereldhandelsorganisatie GATT heeft de EG beloofd de landbouw subsidies de komende jaren gelei delijk te zullen verlagen. Zou de EG nu toegeven dat de produktie desondanks is gegroeid, dan zou dat een slechte indruk in de wereld maken. Aan de mededelin gen werd overigens direct toege voegd dat voor dit jaar de strafhef- fing van 3 procent gewoon zou door gaan. De braakligpremies hebben bo vendien niet geholpen. In Neder land, Duitsland en Italië liggen zij nog redelijk hoog (sinds kort in ons land 1850 gulden per hectare), maar in andere landen, zoals Frankrijk, veel lager. Dat komt omdat die voor de helft uit de nationale kas moeten worden betaald. Verlossend Het gevolg is dat de EG-drempel wordt overschreden en alle boeren, dus ook die wel hun produktie heb ben verlaagd, getroffen worden door verdere prijsdalingen. Tot nog toe is in de hele EG daardoor slechts 400.000 hectare (5300 in ons land) braakgelegd. Dat heeft een produktiebeper- king met slechts twee miljoen ton tot gevolg gehad. Zet daar tegen over een produktietoename met drie tot vier miljoen ton, en het is duidelijk dat de maatregelen uit 1988 (nog) niet het gewenste effect hebben gehad. Het verlossende woord zal toch van de landbouwministers moeten komen, die begin volgende maand weer over de prijzen gaan praten. Maar de Nederlandse akkerbou wers moeten zich daar maaf niet te veel van voorstellen. De andere, Zuideuropese landen. waar weinig graanproduktie is, zul len zeker niet bereid zijn prijsverho gingen te accepteren. Dan hebben wij ook nog wel een paar miljoen boeren die in de problemen zitten, klinkt het uit die hoek. Zoals in het noorden de graan boeren 'piepen', zo klagen de Spaanse, Italiaanse, Griekse en Por tugese boeren over de bevroren prijzen voor suiker, oliehoudende zaden, rozijnen, tomaten en vlees, en dat zijn voor hen belangrijke sec toren. Jarenlang zuchtte de EG onder de last van de door de Noordeuropese melkveehouders en de graanboeren veroorzaakte overproduktie. Nu die niet wezenlijk gedaald is, zien zij geen enkele reden om op de afspra ken terug te komen. Toch boekt de EG dit jaar op de landbouwuitgaven een meevaller van ongeveer 10 miljard gulden. Maar met de Oosteuropese landen die om onze miljarden smeken, durft niemand op dit moment te genover de eigen overproduceren- de boeren toegeeflijk te zijn. Rabo verwacht minder leningen UTRECHT (ANP/GPD) - De Ra bobank verwacht dat de groei van de kredietverlening, de belangrijk ste activiteit van de bank, dit jaar achterblijft bij die van vorig jaar. Door de stijging van de rente op kortlopende leningen is het voor de bank duurder geworden om geld te lenen op de markt, zodat het weer uitlenen van dat geld minder ople vert. Dat heeft de Rabo-bank vanoch tend bekend gemaakt bij de presen tatie van de jaarcijfers over 1989 die aangaven dat vooral de kredietver lening fors groeide, met 8,5 procent omhoog tot 115,6 miljard gulden. Het aantal verleende hypotheken nam toe met 4 procent tot 9,9 mil jard gulden. Dit kwam vooral door de groei van de markt voor koopwo ningen in 1989. In de spaarmarkt trad een belangrijk herstel op. De groei beliep met 4,5 miljard gulden ruim het dubbele van 1988 (1,9 mil jard). De Rabo-bank vindt dat zij er af gelopen jaar ook goed in is geslaagd om de ondernemers (dat wil zeggen leden) te voorzien van kapitaal te gen scherpe tarieven en gunstige voorwaarden. Zo kon het financie ringstarief voor de variabele lenin gen beperkt worden tot gemiddeld slechts 0,7 procent boven het peil waarop de staat leningen op de openbare markt plaatst. De nettowinst van de Rabobank steeg met 12,4 procent naar 898 mil joen gulden. De baten stegen met 7,7 procent weer sneller dan in 1988 (6.7 procent). De lastenstijging bleef ondanks enige tempoversnelling beperkt tot 5,5 procent. Dit resul teerde in een stijging van de bruto winst met 11,9 procent van 1,67 mil jard 1,87 miljard. Lubbers overlegt morgen met actie voerende boeren DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers heeft morgen een gesprek met de drie centrale landbouworganisa ties en vertegenwoordigers van de demonstrerende boeren. Inzet van het gesprek is volgens de land bouworganisaties een toeslag van 500 gulden per hectare graan, kool zaad of fabrieksaardappels; een be tere regeling voor boeren die de be drijfsvoering stoppen en een beter toegankelijke investeringssteun. Wie er aan de kant van de premier aan het gesprek deelnemen, is nog niet bekend. De drie centrale landbouworgani saties hebben zich gisteren achter de doelstellingen van de proteste rende akkerbouwers geschaard. De organisaties hebben wel een drin gend beroep gedaan op de actie voerders geen schade dan wel hin der te veroorzaken voor burgers en derden. Dit laatste betekent feite lijk dat de organisaties de blokka des niet veroordelen en 'aanvaard baar achten' zolang die geen schade veroorzaken, aldus voorzitter drs. J. Mares van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond. Hij is thans tevens voorzitter van het CLO-overleg. Het standpunt van de drie CLO's wordt volgens hem volledig gedekt door hun ge westelijke organisaties.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7