Voor bezoek aan Noorwegen moet je van vis houden Met het oudste zeilschip naar Spitsbergen »-r f »M r 'De vliegende Hollander' op Bodensee Opnieuw grote exposities in Brussel Anwb-vaargids Vakantie op waterfiets Avontuur in Graubunden VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 PAGINA 23 Stel: je hebt met je vrouw geboekt voor een tocht van een week met de Statsraad Lehmkuhl, het grootste en oudste zeilschip van Noorwegen, gebouwd in 1914. Je komt met de boot, die vanaf 21 mei wekelijks van Amsterdam via Stavanger naar Bergen vaart, in het Noorse havenstadje aan en meld je bij de loopplank van het indrukwekkende koopvaardijschip. Daar word je voor de rest van de reis van je echtgenote gescheiden, want zij slaapt met vijftig andere vrouwen in het ene deel van het schip en jij met vijftig mannen in net zo'n ruim. Toch zijn de inwoners van Bergen trots op hun stad en is er een zekere rivaliteit met die van Oslo. Ik herinner me het verhaal van een Hoewel het in de Noorse havenstad Bergen vaak regent, is een bezoek de moeite waard. Je kunt im mers naar de villa waarin de componist Edvard Grieg woonde, of naar het wereldberoemde aquari um. Is het droog dan zijn er schitterende wandelingen te maken in de heuvels die Bergen omringen. Een bootverbinding van de Norway Line, van Amsterdam via Stavanger naar Bergen, brengt die mogelijkheden vanaf maandag 21 mei dichterbij. Een borreltje om de slaap wat beter te kunnen vatten inde schommelende hangmat is er niet bij, want aan boord van de Statsraad Lehmkuhl wordt geen alcoholhoudende drank geschonken of zelfs maar getolereerd. Misschien is dat maar goed ook, want des anderen daags moetje voor dag en dauw op om het dek te schrobben en de reling te schilderen. Misschien vang je in de loop van de week af en toe een glimp op vanje vrouw, die ginds de toiletten schoonmaakt of achter een patrijspoort emmers aardappelen jast. Toch moet voor deze inspanningen 500 Noorse kronen (ca. 140 gulden) per persoon per dag worden betaald aan de kapitein, die het gebruikt om het schip in de vaart te houden. - Ik zeg tegen de schipper: 'In Nederland stuurden wij vroeger dieven en moordenaars met zo'n galei mee'. Hij antwoordt: 'Jawel, maar na een tocht met de Statsraad Lehmkuhl kom je als een ander mens terug'. Ik: 'Dat hoopten wij vroeger van die schavuiten ook'. De kapitein kan er niet om lachen. Alleen door het maken van vakantiereizen met groepen passagiers kan een schip als de 'Statsraad' overleven. De steeds wisselende bemanning moet het schip netjes en in de vaart houden, waartoe onderhoudswerk, klimmen in het want en spieden uit het kraaiennest behoren. Dat is bij storm op zee niet iets waarbij je aangeschoten of dronken passagiers kunt gebruiken. Het oorspronkelijk voor de koopvaardij bestemde schip heeft uiteraard ook geen aparte kamertjes voor het huisvesten van echtparen. Ik begrijp het dus allemaal wel, maar vraag me toch af hoeveel Nederlandse vakantiegangers voor een tocht naar de Noordelijke ijszee (Spitsbergen) in de markt zullen zijn. Het neemt niet weg dat als de Statsraad in de haven van Bergen ligt, het een lust is om er naar te kijken. Het schip accentueert de er achter gelegen kleurige huizen in het beschermde havengedeelte, waarvan de Tyskerbrygge (Duitserskade) de beroemdste is. Geen huis, op St. Mary's Church na, is overigens ouder dan het jaar 1702 toen een grote brand het centrum verwoestte. Een eerdere catastrofe voltrok zich in 1349 toen 70 procent van alle Noren aan de pest stierf. Met als gevolg dat Duitsland de Hanzefunctie van een stad als Bergen overnam. Vandaar ook die Tyskerbrygge. Grappen In Bergen, op drie na de oudste, op één na de grootste en (volgens de inwoners) de mooiste stad van Noorwegen, regent het veel. Daarover bestaan grappen. Dat honden blaffen tegen mensen (dus toeristen) zonder paraplu. Datje aan een kind nooit moet vragen 'Regent het hier altijd zo lang?' - omdat je dan als antwoord kunt verwachten 'Ik weet het niet :r, ik ben pas zes' en zo meer. - l| M f I' v' f I fll* ,4 ft De statsraad Lehmkuhl in de haven Bergenaar die zijn 70-ste verjaardag voor familie, vrienden en kennissen vierde toen hij al 72 werd en desgevraagd verklaarde: 'De twee jaar die ik in Oslo woonde, tel ik niet De aanzienlijke regenval - drie keer zoveel als in De Bilt -duidt wel op een mild klimaat. De haven van Bergen blijft altijd ijsvrij. Regent het de eerste vakantiedag inderdaad, dan kun je bij voorbeeld de villa bezoeken, waarin de beroemde componist Edvard Grieg (1843-1907) woonde, die overigens van Schotse afkomst is en daar Greig heette. Of het naar Grieg genoemde concertgebouw in de vorm van een reusachtige piano, dat door de staatsdrankwinkel in de vestibule van buitenaf de indruk wekt een reusachtig café te zijn. Zelf spoedde ik me onmiddellijk naar het beroemde aqujarium van Bergen, omdat daar - in een oud fort - een door mij nimmer aanschouwd exemplaar uit het dierenrijk zou rondlopen: de rockhopper. Nu weet u nog niets, maar een rockhopper of klifspringer is een bijzondere pinguinsoort, die alleen op de Falkland eilanden voorkomt. Engelse mariniers zouden hem herkennen. Zo'n rockhopper is een grappig beestje. Met zijn gele pluimoren lijkt hij een beetje op een pinguin met een roofvogelkop. Het aquarium van Bergen had meer verrassingen in petto. Er is een vis die van sexe wisselt. Eerst gaat zij een tijdje als koperkleurig vrouwtje door het leven, later verandert zij in een blauw mannetje. Een grote steur heet Nikita en is inderdaad een geschenk van Chroesjtsjov, toen die het aquarium in Bergen in 1964 bezocht. Het aardigste van de verschillende aquariumbakken bevat haring, sprot en makreel. Omdat met name haringen met de stroom mee moeten zwemmen om voldoende zuurstof te kunnen opnemen, is het voor bezoekers net of een eindeloze school vissen aan hen voorbij trekt. Alleen de bezoeker aan wie het vergund is een blik achter de schermen te werpen, ziet dat het steeds dezelfde haringén zijn die in een grote bak rondzwemmen. Zeeslag Omdat het nog steeds regende, zocht ik later op de dag in het Scheepvaartmuseum naar Noorse banden met Nederland. Per slot van rekening heeft Bergen ook een Hollandse straat. En jawel hoor. In 1665 vond in de haven van Bergen een verwoede zeeslag plaats. Een deel van de Hollandse vloot, rijk beladen teruggekeerd uit de Oost, werd verraderlijk aangevallen door Engelsen en Denen, die het over de verdeling van de buit op een akkoordje hadden gegooid. Maar zij werden daar voor de Noorse kust verpletterend verslagen door de Hollanders. Een reusachtig schilderij dat de slag in beeld brengt, doet het vaderlandslievend hart sneller kloppen. En, ook aardig, het tehuis voor gepensioneerde zeelui in Bergen is met Nederlands geld gebouwd. Uit dank voor het redden van de bemanning van een Nederlands schip door Noorse zeelui. De volgende dag is het droog en dan neem je in Bergen allicht de vrijwel loodrecht omhoog voerende funicular (kabelspoorweg) naar een van de zeven bergtoppen waardoor de havenstad is omringd. De hoogste is ruim 640 meter. Je hebt een klassiek uitzicht over de eilanden en de zee met hun scheepsbedrijvigheid: containers en kranen op de kaden, boeien in het water en af- en aan varende schepen. In de bossen zijn mooie rondwandelingen te maken. Visfarm Wie in Noorwegen is, gaat allicht ook een kijkje nemen bij een visfarm. Bij MOWI in Fyllingsdalen zijn zo ver het oog reikt bassins gevuld met zalm van verschillende leeftijden. Ik sta bij een vijver met tienduizend twee jaar oude zalmen met een gewicht van ong. 4,5 kilo elk. Het lijkt alsof ze onophoudelijk boven het water uitspringen, maar kenners vertellen mij dat iedere vis dat niet meer dan zes keer per dag doet. Het is het aantal dat de indruk van voortdurend springende vissen wekt, want tienduizend vissen zijn samen goed voor zestigduizend sprongen. Zijn ze nog wat ouder dan gaan ze per boot naar de visverwerkende industrie. Alarmerende berichten als zouden de visfarms in Noorwegen een enorme verontreiniging van de zee tot gevolg hebben,"worden door medewerkers van de MOWI- visfarm ontkend. "Het water is hier honderd meter diep en er staat een sterke stroming, dus waar zou een verontreiniging met ammoniak vandaan moeten komen?", zegt Anne Aarseth, de assistent manager. De verwerking van de zalm is geen aangenaam gezicht. De grote vissen worden vanuit de boot levend via een pijp in een tank met ijs gezogen, waarin ze wat verdoofd raken. Een werknemer van de visfabriek snijdt ze stuk voor stuk met een scherp mes de aorta door. In een volgende tank bloeden ze dan in enkele minuten dood. Toch zijn de laatste stuiptrekkingen nog heftig genoeg. In de ruimte binnen wordt heter niet beter op. Een soort visabattoir, waar vrouwen de zalmen schoon maken. Door een goot maken de dode vissen hun laatste tocht in stromend water voor zij - gerookt en in plakken gesneden - worden verpakt en verzonden. Een vers gevangen vis kan dezelfde dag nog in Spanje zijn, een dag later in New York en weer een dag later in Japan De zalmindustrie heeft mijn eetlust niet bepaald opgewekt. Gelukkig staan er bij een Noorse lunch altijd grote kannen met appel- of ander vruchtensap op tafel, kleine flesjes alcoholvrij bier, mineraalwater en een soort sinas. En vis. Schelvis, zeewolf, zeeduivel, gekookte zalm. In Noorwegen moetje van vis houden. Fedje Gebruik makend van verscheidene pontjes bezoek ik de volgende dag Fedje (spreek uit: Feije), een klein eilandje voor de Noorse kust, van waar in het afgelopen najaar de honderdmiljoenste zalm werd geëxporteerd. Naar de Verenigde Staten. Slechts 740 inwoners telt het eiland nog, want behalve de visindustrie (o.a. vier visfarms, een visvoer- en een sardinenfabriek) is er op Fedje niets te beleven. Jongeren trekken weg. Het Noors Nationaal Verkeersbureau zou het toerisme naar zulke eilanden graag willen bevorderen. Het probleem is dat niet meer dan één eenvoudig pension (met tien kamers) reizigers logies biedt en ook slechts één huis (met tien bedden) te huur is. Voor i wordt nu wel een vroeger warenhuis omgebouwd tot een eenvoudig restaurant. Een avontuurlijk bestaan leiden de drie vuurtorenwachters, die elkaar in het wit-rood-witte gebouwtje op een alleen per boot bereikbare rots op de punt van het eiland afwisselen. Als de zee te ryw is, overspoelt de zee de aanlegsteiger op het vasteland en ontwikkelen zich verraderlijke onderstromingen. Zij kunnen dan niet meer naar het eiland terugroeien en moeten soms een hele week in de vuurtoren blijven tot het weer is bedaard. Maar zoals alle vuurtorens in Noorwegen zal ook deze vuurtoren, een van de laatste die nog met de hand wordt bediend, binnenkort worden geautomatiseerd. In 2000 is er geen enkele vuurtorenwachter meer in Noorwegen. De uitdunnende beroepsgroep betreurt dat. Het menselijk oog is niet te vervangen, meent zij. Zo zagen de vuurtorenwachters op Fedje in '76 een olieplatform in een storm ten onder gaan. Meer dan eens hielpen zij zeelui in nood, meestal bemanningen van olietankers. Vanwege de drukke scheepvaartroute is op Fedje ook een loodsstation gebouwd. De loodsboot zet loodsen af op passerende tankers om ze te helpen de kliffen te vermijden. Dat gaat niet altijd goed. Het afgelopen najaar speelde zich in deze wateren een milieuramp van beperkte omvang af toen een Braziliaanse tanker op de rotsen liep. Het betekende het einde van tenminste één visfarm. Een dag later vaar ik op een gerestaureerd Hardanger jacht (de Mathilde) door de Hardangerfjord. Van Norheimsund via Ulvik naar Eidfjord, een mogelijkheid die voor iedereen bestaat. Hoewel de Mathilde niet is 'drooggelegd', mogen passagiers toch het roer ter hand nemen. Links en rechts zijn tegen de fjord wanden huizen gebouwd, waarvan de bewoners tot ver in deze eeuw uitsluitend per boot in een of ander stadje konden komen. Wegen bestonden er toen in het geheel nog niet. Rendieren Tot besluit van mijn korte trip door Noorwegen rijd ik per bus van het einde van de Hardangerfjord over Europa's grootste bergplateau, de Hardangervidda, naar Oslo. Een uniek en beschermd natuurgebied, waar in het wild duizenden rendieren, maar ook nog beren, wolven, veelvraten, lynxen en poolvossen leven. Scott bereidde hier zijn expeditie naar de Zuidpool voor. In het toendra-achtige gebied zijn ook heel wat opnamen gemaakt voor avonturenfilms in de sneeuw, 's Zomers kunnen wandelaars een achtdaagse voettocht over de hoogvlakte maken, waarbij kan worden overnacht in blokhutten. Voor inlichtingen: Noors Nationaal Verkeersbureau, Saxen Weimarlaan 58, Amsterdam. rjVegens enorm succes geprolongeerd: de opera De ^Vliegende Hollander van »Hichard Wagner op het {wereldberoemde drijvende •toneel in de Bodensee. Ter gelegenheid van de al even iwereldbroemde Bregenzer ►Festspiele uiteraard, die dit jaar Jvan 21 juli tot en met 22 Augustus zullen worden '.gehouden. De enscenering is Van David Poutney, er zijn veertien solisten en de Wiener 'JSymphoniker zorgt voor de {muzikale achtergrond. Ook het 4coor van de Weense .Volksopera, het Kamerkoor uit "Bofia en het Bregenzer J'etstspielchoi Joen mee. {De kaartjes kosten tussen de 400 •en 800 Oostenrijkse shilling en £>ij het Oostenrijks Meer .informatie Oostenrijks Toeristenbilro, 020 -12 96 82. Brussel is bezig zich een steeds groter wordende faam te v op het gebied van bijzondere tentoonstellingen. Ook voor 1990 staat weer een aantal opmerkelijke exposities op het programma. Zo zal in de Koninklijke Müsea voor Kunst en Geschiedenis in het Jubelpark onder de titel 'Paaseiland - een raadsel?' van 26 januari tot en met 29 april een tentoonstelling worden gehouden, De ANWB brengt binnenkort een vaargids voor Nederland uit waarin een lijst van ongeveer twintig toeristische vaarroutes is opgenomen. Er wordt toeristische informatie gegeven over plaatsen die aan het beschreven water liggen, zoals bezienswaardigheden, adressen van VW's en fietsverhuurders en dergelijke. De gids wordt uitgebracht in samenwerking met het Nederlands Bureau voor Toerisme die is gewijd aan het mysterieuze Paaseiland tussen Zuid-Amerika en Australië. Daartoe zijn meer dan 150 voorwerpen bijeengebracht, afkomstig uit 40 over de hele wereld verspreide musea en verzamelingen. Uiteraard valt ook het uit de eigen collectie afkomstige stenen beeld Pou Hakanouga te bewonderen. Inca-cultuur De tweede grote tentoonstelling, die wordt gehouden van 21 september tot en met 31 december 1990, is min of meer een voortzetting van de expostitie 'D^ Azteken', die zo'n enorme belangstelling trok. De afdeling Midden-Amerika van het museum heeft zich nu speciaal gericht op de Inca-cultuur. Behalve kunstobjecten uit de eigen colectie worden nog 500 objecten uit Peruaanse, Noordamerikaanse en Europese musea tentoongesteld. De expositie probeert de hedendaagse mens een indruk te geven van het Rijk der Inca's en de grote invloeden die hiet enkel omliggende, maar ook Europese beschavingen hebben ondergaan. Farao's Reeds aan de gang tenslotte is de tentoonstelling 'De katten van de farao's' die nog tot en met 28 februari in het Natuurhistorisch Museum aan de Vautierstraat wordt gehouden. Er wordt in deze expositie getracht aan te geven wat de plaats van de kat is in de natuurwetenschap en in de oud- Egyptische samenleving. Door medewerking van onder meer het Louvre in Parijs, het British Museum in Londen en het Oudheidkundig Museum te Leiden, kan het publiek bijvoorbeeld archelogische en kunstvoorwerpen bewonderen waarop de kat is afgebeeld. Het Natuurhistorisch Museum is van 09.30 tot 16.45 uur geopend (maandag gesloten) en het telefoonnummer vanuit Nederland is 09 - 32 - 2 - 6480475. Er is een tijd geweest dat de provinciale VW's van Nederland de ene na de andere 'vondst' hadden. Offreerde de Tilburgs directeur de toerist een pitoreske huifkartocht door Brabant, dan was de Overijsselse wel zo slim fluks een tweedaagse kanotocht in elkaar te draaien. En ooit werden zelfs een ballonvaart en een parachutesprong in een hetzelfde VW-arrangement aangeboden. Maar de rek lijkt eruit. Dat althans kan worden opgemaakt uit de vakantiereisgids van Gelderland die onlangs verscheen. Jawel, je kunt bij Hattem een tocht maken per gestroomlijnde waterfiets en iemand die in Nijmegen een bepaald hotelarrangement boekt, krijgt de eerste fiches voor het casino warempel gratis. Maar daarmee zijn de spitsvondigheden voor 1990 wel zo'n beetje uitgeput. Wat niet wil zeggen, dat er in het Gelderse geen aardige vakantie kan worden doorgebracht. Met name op watersportgebied, zo blijkt uit de brochure, is er in de van oudsher veel bezochte provincie verrassend veel te doen. Maar hoe hard de VW ook roept dat Gelderland een waterland is, de provincie is natuurlijk vooral een fietsland. Wat door de inhoud van de brochure nog eens duidelijk wordt bewezen. Rijwiel arrangementen bij de vleet, waarbij niet zelden de bagage per automobiel van het ene naar het andere hotel wordt gebracht. Overigens wordt het leeuwedeel van de vakantiegids natuurlijk weer ingenomen door informatie over bungalow- en stacaravanvakanties. De vakantiereisgids van Gelderland is te bestellen bij de Provinciale VW Gelderland, Postbus 988,6800 AZ Arnhem, telefoon: 085 513 713. Het Zwitserse Graubünden wil af van het enigszins bezadigde imago. Vandaar wellicht de lawfrie van avontuurlijke vakanties die het gebied dit jaar over de toerist uitstort. Terreinrijden op zogenaamde 'mountainbikes', is al de minste van alle mogelijkheden die in de uiterste zuidoosthoek van Zwitserland worden aangeboden. Zo bestaat bijvoorbeeld de mogelijkheid een uiterst spectaculaire kanotocht te maken over de bij Disentis ontspringende Rijn, kan er worden ingeschreven voor een loodzware triathlon in de omgeving van Flims, worden er wandel- en klimtochten georganiseerd in het nationale park bij Zernez en kan er worden deelgenomen aan de vijfde editie van de 'Swiss Alpine Marathon', een 67 kilometer lange wedloop door de bergen rondom Davos.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23