geest IVF zware belasting voor lichaam en EWR voorziet strenge winter: hogere nota Piloten voedseldroppings bezoeken in mei ons land (Ditö ilicutos; Recht op kinderen kri jgen bestaat niet Klanten betalen hogere voorschotten VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 REGIO PAGINA 15 Daarom worden de voorschotnota's voor veel klanten verhoogd, van erend van een paar gulden tot enke le tientjes per klant. In de Bollen streek hebben de klanten de nieuwe rekening reeds ontvangen, in de rest van het EWR-gebied wordt de Energienota Wat heet opwinding, je krijgt het vanzelf warm als je de energienota van het afgelopen jaar hebt nageke ken. Neem nu ons gezin: man. vrouw, drie kinderen, eengezinswo- ning. Wij hadden over 1989 20,11 gulden teveel betaald, dus we dach ten 'goed zo, netjes gedaan' maar nee. we mogen nu zelfs 595.89 gul- den meer betalen dan voorgaand jaar. We hebben dus getelefoneerd en wat was de reden van dit alles: "We hebben een paar zachte winters ge had en er kan wel eens een strenge winter komen (gasverbruik werd 388 kubieke meter hoger geschat) en de maand december hoeft u niet te betalen". Is me dat even fijn! Nee. energiebedrij-f dit gaat ons toch even te ver. Ten eerste: geen bericht van de tarievenverhoging. Ten tweede: het gasverbruik hoger inschatten. Ten derde: de decem bermaand wel/niet betalen, die keu- ze had u eventueel aan de verbrui ker kunnen laten. Dit is gewoon de natte vinger in de lucht en 't kan vriezen, 't kan dooien. A. v.d. Heiden-Zijerveld Kleiburg 12. Sassenheim ZOETERWOUDE - Bonden en di rectie hebben een akkoord bereikt over een nieuwe éénjarige cao voor de 4000 werknemers van Heineken. Behalve de reeds overeengekomen loonsverhoging van 4 procent en verlenging van de vut-regeling tot 1996. worden enkele toeslagen ver beterd. zo is overeengekomen. De bonden zullen het akkoord binnen enkele weken met een positief ad vies aan hun ledpn voorleggen. De afronding van het cao-overleg was slechts een formaliteit na het akkoord van afgelopen weekeinde. Onder druk van de staking bij de brouwerijen in Zoeterwoudeen LEIDEN In vitro fertilisatie, be ter bekend onder de naam reageer buisbevruchting, is veel meer dan een serie medische en technische ingrepen, bedoeld om een gezond kind op de wereld te zetten. Het be sluit om tot ivf over te gaan. de maanden en jaren van behandeling en het mislukken en telkens weer hopen op een zwangerschap en een kind, grijpen diep in op de emoties van de ouders in spe. Niet alleen tijdens de jaren van behandeling is ivf een emotionele belasting. Aangezien bijna 9 op de 1 echtparen zonder kind het zieken huis verlaat, is ook aandacht voor de verwerking van deze tegenslag geen overbodige luxe. door Monica Wesseling De mentale kanten van reageer buisbevruchting worden niet alleen door de echtparen erkent - zij erva ren ze immers aan den lijve - ook artsen en maatschappelijk werkers zien in toenemende mate het nut van een goede psycho-sociale bege leiding in. In het Academisch Ziekenhuis in Leiden hebben de twee maatschap pelijk werkers van de vrouwenkli niek dan ook 16 uur per week vrijge maakt voor de begeleiding van mannen en vrouwen die bezig zijn met ivf. Hoewel het Leidse ziekenhuis niet pretendeert het enige hospitaal te zijn dat in deze vorm van begelei ding voorziet, hebben de werkers er wel het idee dat zij op een goede ma nier bezig zijn. Maatschappelijk werkster Karin van Leeuwen zet uiteen dat er twee kanten zitten aan rekening de komende maanden op gemaakt. Het EWR baseert zijn weersver wachtingen op statistische gege vens van de afgelopen 30 jaar. "Dat geeft een vrij stabiel beeld. De afge lopen twee winters zijn mild ge weest. daarom denken we dat de ko mende best eens wat kouder kan zijn", zegt EWR-voorlichter Bram Sytsma. Door de voorschotnota's tijdig te verhogen, tracht het EWR te voor komen dat klanten bij de eindafre kening een fiks bedrag moeten bij passen. Mocht het energiebedrijf er naast zitten, wordt het teveel betaal de vanzelfsprekend teruggestort. Niet alleen de weersverwachting bepaalt de hoogte van de voorschot nota. De meeste invloed daarop heeft 'de factor mens' maakt Syts ma duidelijk. "Wanneer het ener gieverbruik van iemand door de ja ren heen systematisch daalt, hou den wij daar rekening mee. Dat KATWIJK De Katwijkse wet houder J. van der Plas gaat op ver zoek van PvdA-raadslid J.H. Tcl- kamp uitzoeken of het waar is. dat het EWR 9 proeent rente in reke ning brengt als mensen een beta lingsachterstand van meer dan drie maanden hebben voor gas en elektra. Volgens Telkamp moet de wethouder onmiddellijk stappen nemen als dat waar blijkt te zijn. "Toen we dit zelf nog in de hand hadden, kenden we deze regel niet. Het is in strijd met ons mini- mumbcleid. Het betalen van 9 procent rente kan bij minima kei hard aankomen. Het is onze taak daarvoor op te komen", zei hij gis teravond tijdens de gemeente raadsvergadering in Katwijk. Akkoord Heineken en bonden over nieuwe cao Den Bosch trok Heineken Neder land het omstreden reorganisatie plan (verlies van 700 arbeidsplaat sen) in. Heineken komt met een nieuw plan waarbij de bonden in een eerder stadium worden betrok ken. Heineken heeft de garantie ge geven dat er bij de reorganisatie geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Van uitbesteding van werk haar werk. Elke week is er een over leg tussen gynaecoloog, bioloog, verpleegkundige en de maatschap pelijk werkster. Daarbij wordt een echtpaar 'besproken' en dan niet de medische status daarvan. Karin van Leeuwen: "Voor artsen kan het heel moeilijk zijn in te schatten wat zij een echtpaar moe ten adviseren. Doorgaan met de be handeling, een andere weg inslaan of de hoop opgeven. Met name het brengen van een slechte boodschap is niet eenvoudig. Natuurlijk liggen er medische gegevens ten grond slag aan zo'n besluit, maar we zijn er hier inmiddels allemaal van doordrongen dat dat met alleen doorslaggevend is". komt bij voorbeeld voor bij mensen die hun stookgedrag hebben veran derd of hun huis hebben geïso leerd", aldus Sytsma. "De rekenmethode die we gebrui ken voor het vaststellen van de hoogte van het voorschotbedrag werkt eigenlijk feilloos. We krijgen er nauwelijks klachten over. Wan neer iemand desondanks meent dat hij een te hoog bedrag aan voor schot betaalt, kan dat worden aan gepast. De klant moet wel een goe de reden hebben om verlaging aan te vragen. Bij voorbeeld omdat hij een energie-arme ketel heeft aange schaft. In praktijk betekent dat dat we zijn stookgedrag enkele maan den beoordelen en dan eventueel tot bijstelling van het voorschot overgaan". Wie er samen met het EWR niet uitkomt, kan zijn gelijk zoeken bij de gecshillencommissie voor ener giezaken in Den Haag. "Ik kan me echter geen geval herinneren dat deze commissie zich moest uitspre ken over een futiliteit als de hoogte van de voorschotnota", aldus Syts- In alle opwinding die in de Bol lenstreek is ontstaan over de reke ning van het EWR, wordt het ener giebedrijf verweten een flink be drag aan rente in de wacht te slepen wanneer achteraf blijkt dat de ver hoging niet nodig was. Daar staat te genover dat het EWR renteverlies lijdt wanneer het betaalde voor schot aan het eind van het jaar te laag blijkt te zijn geweest. Het is vooral het gasverbruik dat wordt beinvloed door een strenge of milde winter. Hoewel de verbruiker zich soms danig vergist. Sytsma: "Bij een milde winter gaan mensen soms makkelijker met hun energie verbruik om. Waardoor de gasreke- ning uiteindelijk toch tegenvalt". of gedwongen externe herplaatsing zal geen sprake zijn. Heineken heeft besloten niet in hoger beroep te gaan tegen de uit spraak in kort geding van de presi dent van de rechtbank in Amster dam. Deze oordeelde de staking rechtmatig omdat Heineken had ge weigerd het reorganisatieplan in te trekken. Volgens een woordvoerder is van hoger beroep afgezien omdat Heineken „zo snel mogelijk terug wil naar normale arbeidsverhoudin gen". De directe schade als gevolg van de staking is nog steeds niet exact te noemen. Heineken houdt het op "enkele miljoenen guldens". LEIDEN/REGIO - De Stichting Duinbehoud is bezorgd over het toenemend gebruik van zogenaam de mountainbikes in de duinen. De sterke toename van klachten en schademeldingen wijst er volgens de stichting op dat de zaak het ko mend jaar wel eens volledig uit de hand kan lopen. Uit cijfers die de FietsRai onlangs bekend maakte blijkt dat deze fiets voor ruig terrein steeds populairder wordt. Vorig jaar werden 70.000 exemplaren verkocht en men ver wacht dat dit aantal, zeker na de FietsRai die dit weekeinde zal wor den gehouden, dit jaar nog zal wor den overtroffen. "Het probleem is dat de mensen zich zo'n speeltje aanschaffen, maar dat er hier in Nederland eigenlijk geen terrein is waarop ze de fiets kunnen gebruiken. Dan wijken ze van de gewone paden af en richten daarbuiten grote schade aan", aldus Marcel Taal van de Stichting Duin behoud. Volgens hem zijn in de dui nen terreinen "nog niet echt ge sloopt", maar wordt het fietsen bui ten de paden vooral in de boswach- terij Katwijk steeds vaker vastge steld. Tegen deze overtreders kan wel worden opgetreden, omdat het ver boden is buiten de paden te gaan. maar de moeilijkheid is dat het toe zicht,veelal ontbreekt. "Controle is erg moeilijk en de Stichting Duin behoud vreest nu dat stukken duin gebied worden weggegeven voor een of andere crossbaan. Dat zou een ongewenste ontwikkeling zijn". De directies groen van de ge meenten Leiden en Alphen aan den Rijn hebben nog niet met het pro bleem te kampen. "Hier is nog geen klacht binnengekomen over moun tainbikes in de Leidse Hout of Park Cronestein", aldus woordvoerder Siebenga van de gemeente Leiden. Het Alphense recreatiegebied Ze- gersloot wordt volgens een woord voerder 'af en toe wel eens' door een mountainbiker bezocht, maar niet in die mate dat er problemen opdoe- Overigens heeft de Veluwse ge meente Harderwijk deze week be kend gemaakt maatregelen tegen de mountainbikers te zullen nemen. VALKENBURG/LEIDEN - Een groep ex-piloten, die 45 jaar ge leden betrokken waren bij de voedseldroppings boven Neder land, brengt van 28 april tot en met 6 mei op uitnodiging van de stichting 'Voedsel en Vrijheid' een bezoek aan ons land. De Amerikanen, Britten, Austra liërs, Canadezen en Polen zul len onder meer worden ontvan gen in Valkenburg. Zoeterwou de en Katwijk. Tevens zullen de 'vliegende kruideniers', zoals de beman ningen van de levensreddende operatie ook wel worden ge noemd, deelnemen aan de her denkingen op 4 en 5 mei. Op 30 april, koninginnedag, zullen formaties propeller- vliegtuigen, waaronder een Lancaster, een Spitfire en een Hurricane, tussen half twaalf en één uur de oorspronkelijke Manna-routes nog eens over vliegen. Om één minuut voor twaalf zullen zij daarbij over Leiden komen. Op 2 mei wordt een bezoek aan Zoeterwoude gebracht, waarbij een bezoek aan een bierbrouwerij op het programma staat. De volgende dag maken de bemanningen een toer door de bollenvelden en brengen een bezoek aan het vliegkamp Valkenburg, een van de grootste droppingszones van 1945. In 1985 organiseerde de stich ting Voedsel en Vrijheid' ook een grootscheepse herdenking van de droppings, die de Neder landse bevolking, uitgeput door de hongerwinter, in de laatste oorlogsdagen van de honger dood redden. De actie kwam, op uitdrukkelijk verzoek van ko ningin Wilhelmina, tot stand dank zij de inzet van prins Ruig terrein, daar is een mountainbike voor bedoeld. Maar dat is er in Nederland nau welijks. (foto Loek Zuyderduin) gevoel en dat is denk ik noodzake lijk om de klap van een mislukte po ging te kunnen doorstaan". Het AZL hanteert, net als andere ziekenhuizen, de regel dat een vrouw zes keer voor een punctie, bevruchting en herinptent in aan merking komt. Annet is aan haar laatste poging toe. Vorig jaar leek de terugplaatsing te zijn geslaagd, maar kreeg ze een miskraam. "Juist op zo'n moment heb je niet alleen elkaar, maar ook een vraagbaak no dig". Op dit moment voeren Peter en Annet wel geregeld gesprekken met Van Leeuwen, maar is, op uit drukkelijk verzoek van het echt paar, een rem gezet op de medische behandeling van Annet. "Ik vind dat ik me eerst mentaal weer sterk genoeg moet voelen om de twee we ken na de terugplaatsing en het eventueel niet slagen daarvan, dan te kunnen". Per jaar worden er in het AZL 400 tot 500 behandelingen met ivf uitge voerd. Van het totale aantal echtpa ren dat in behandeling komt, gaat slechts 13 procent met een gezond kind naar huis. Noodzaak Hoewel zijn werk zich zuiver op me dische terrein bevindt, is ook F.M. Helmerhorst, hoofd subafdeling Vruchtbaarheidsstoornissen, over tuigd van de noodzaak van een goe de psycho-sociale begeleiding. Me disch gezien is er zijns inziens geen argument aan te geven voor deze noodzaak. "Tot nu toe staat niet on omstotelijk vast dat dé kans op een geslaagde reageerbuisbevruchting groter is als man en vrouw zich lek ker voelen. Bekend is dat spannin gen en stress de hormoonhuishou ding danig beïnvloeden, maar hoe en wat precies is niet bekend". Helmerhorst: "De begeleiding door een maatschappelijk werkster leidt ertoe dat zowel het echtpaar als het medisch team dat ermee be zig is, leren om de zaak te relative- Annet en Peter vatten het belang van de psycho-sociale begeleiding nog veel kernachtiger samen. "We hebben echt wel crises doorge maakt, zeker als dan weer zo'n be handeling mislukte. Door erover te praten en almaar vragen te blijven stellen, zijn we er uitgekomen. We staan nu weer met vier benen op de grond". Bcrnhard en de commandant van de geallieerde troepen, ge neraal Eisenhower. Een bra- vourestunt van Eisenhower, want de droppings, waarbij de piloten met minimale snelheid en op slechts 100 voet hoogte over westelijk Nederland vlo gen, waren uiteraard niet goed gekeurd door de Duitse bezet ter. Niettemin konden - op zeven na - 5568 vluchten zonder pro blemen worden uitgevoerd. Tragisch was het voorval met een Amerikaans 'Vliegend Fort' dat op 7 mei. twee dagen na de bevrijding, voedsel bij Hilver sum en LTtrecht had gebracht. Leden van de Duitse Marineflak schoten bij IJmuiden één van de vier motoren in brand, waar door het vliegtuig in de Noord zee stortte. Elf van de dertien bemanningsleden kwamen om het leven. Jim Schwarz en Dave Condon overleefden het en Schwarz zal bij de komende herdenking van de partij zijn. Condon is inmiddels overleden, maar zijn weduwe is uitgeno digd om de feestelijkheden in Nederland bij te wonen. Het zal overigens de laatste keer zijn dat de piloten van toen voor een dergelijke herdenking naar Nederland zullen worden gehaald. De meesten van hen zijn hoogbejaard en de organi satie acht de kans dat zij over vijf jaar opnieuw een dergelij ke reis zullen ondernemen niet erg groot. De stichting 'Voedsel en Vrij heid' hoopt de Poolse deelne mers aan de festiviteiten met een vliegtuig vol voedsel en kle ding terug te kunnen sturen naar hun land. Daartoe heeft de stichting het gironummer 6768 geopend. Landschapsprij s DEN HAAG De provincie Zuid- Holland stelt in 1990 voor de tweede keer een landschapsprijs van 5000 gulden beschikbaar. De prijs wordt toegekend aan personen of instel lingen die een wezenlijke bijdrage hebben geleverd aan behoud of ont wikkeling van het Zuidhollandse landschap. Iedereen kan tot 1 mei instellin gen of personen aanmelden die naar hun mening voor de prijs in aan merking komen. 23 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De regeering der republiek Brazilië is onvermoeid in het te genspreken der berichten over ongeregeldheden, waarvan in particuliere brieven en tele grammen reeds herhaaldelijk gewag is gemaakt. Voorheen ge schiedde dit steeds door den B ra- ziliaanschen gezant te Parijs. Nu echter valt aan de vertegen woordigers van het voorlopig bewind te Berlijn de eer te beurt namens de regeering ter kennis der bladen te mogen brengen, dat alles, wat over dergelijke on geregeldheden is gemeld, ..ver zonnen en van allen grond ont bloot is. - De koning van Denemarken zal eerstdaags tot herstel van ge zondheid naar Wiesbaden ver trekken. Vijftig jaar geleden: 'De autobusdienst over het ijs tusschen Lemmer en Urk wordt vandaag voor het laatst onder houden. Vanochtend zijn levens middelen naar Urk gebracht, terwijl eveneens passagiers wer den vervoerd. Er staat echter op sommige plaatsen veel water op het ijs. Daar zich in Lemmer veel goederen voor Urk bevinden, wordt vandaag de dienst nog onderhouden. Morgen zal de 'Friesland Express' niet meer rijden'. - 'De Leidsche Werkloozen Hen gelaars Vereeniging hield giste ren in het clublokaal van den heer S. Platteel, Beestenmarkt 8, haar jaarfeest voor leden en do nateurs. Om ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer A.J. Eradus, dezen avond met een woord van welkom. Vervol gens kreeg het lid A.v. Gijzen ge legenheid om met een woord van sympathie een vaandel en een vereenigingsvlag aan het be stuur te overhandigen'. Goede psycho-sociale begeleiding ouders reageerbuisbevruchting noodzakelijk Lange weg De tweede poot van het maatschap pelijk werk heeft direct betrekking op de echtparen die zich aanmelden voor ivf. Vaak hebben ze een lange weg langs verschillende ziekenhui zen en doktoren achter de rug en is ivf de laatste hoop. De echtparen voor wie de, voor hen lange wacht tijd van een half tot driekwart jaar verstreken is en die binnenkort worden opgeroepen, krijgen uitge breid voorlichting over hetgeen te gebeuren staat. Na de algemene informatie wordt, als de arts danwel het echt paar dat verzoekt, contact gelegd met de maatschappelijk werkster. Van Leeuwen is heel duidelijk voor wat betreft haar rol. "De medische wereld werkt probleemoplossend. Dat doe ik dus niet. De echtparen moeten weten dat ze hier met alle vragen kunnnen komen, maar ik bied geen kant en klare oplossing aan. Waar het om gaat is de mensen gereedschap te geven waardoor ze zelf de problemen weer aankunnen. Maatschappelijk werkster Van Leeuwen en arts Helmerhorst in gesprek vc tuigd van de noodzaak van goede mentale begeleiding. vensgroot de kop opsteekt als blijkt dat een eerste, tweede of zoveelste poging mislukt?" Annet en Peter zijn inmiddels toe aan de zesde en laatste poging om via de reageerbuismethode een kind te krijgen.In 1979 begon de lange weg langs doktoren. Na ver schillende operaties was in 1985 de enige overgebleven weg voor Peter en Annet de ivf-behandeling. Voor Annet begon een lange serie van on derzoeken, leven op de klok en on plezierige behandelingen. Een echtpaar dat met ivf bezig is, stuit op vele praktische en emotio nele vragen. Een van de echtparen dat momenteel in de ivf-trein zit (en dat uit privacy-overwegingen liever anoniem wil blijven) zegt daarover: "Er dolen heel veel vragen rond in je hoofd. Wie vertel ik het wel en wie niet? Hoe verklaar ik op mijn werk dat ik zo vaak afwezig bent? Wat moet je aan met het verdriet dat le- n Annet en Peter. Alle vier zijn over- (foto Loek Zuyderduin) Hoewel ze zich flink houdt blijkt uit haar verhaal duidelijk dat 'mee draaien in het ivf-circuit' een mens niet in de koude kleren gaat zitten. Peter en Annet zijn er beiden van overtuigd dat de begeleiding van Karin van Leeuwen die zij nu al ja ren achtereen krijgen, van eminent belang is geweest. "Ze heeft ons ge leerd hoe we met bepaalde emoties moesten omgaan. Bij haar konden we altijd met onze vragen terecht. 'Ik had en heb een heel vertrouwd LEIDEN De Leidse hoogleraar verloskunde en gynaecologie prof.dr. E. van Hall vindt dat er geen recht op voortplanting be staat. Te weinig gynaecologen houden daar rekening mee. Ze zijn vaak té resultaatgericht bezig met een behandeling tegen on vruchtbaarheid. De verleiding om, zelfs na vele teleurstellingen, toch door te gaan met mediseh-technische ingrepen en hormoontherapieën, weegt vaak zwaarder dan het onder ogen Leidse hoogleraar1 bekritiseert eindeloos doorgaan met proberen zien van het feit dat er na vele po- hoogleraar waardering heeft voor gingen nog niets is bereikt. "Je gynaecologen die durven te advi- moet er op een gegeven moment seren de behandeling te staken, in een streep onder kunnen zetten", plaats van de echtparen 'onnodig Dat zegt Van Hall in het huisart- aan het lijntje te houden'. Hier- sentijdschrift De Vrouwelijke Pa- voor moet de arts zijn angst om te tiënt. falen en het gevoel van onmacht Het zal niet verbazen dat de opzij schuiven. De hoogleraar vindt wel dat artsen wel hun best moeten doen om paren die dat willen goed te helpen. "Het jarenlang doelgericht werken aan het krijgen van een kind werkt voor veel paren op den duur als een obsessie, terwijl het hebben van een kind geen absolu te voorwaarde voor een goed le ven is", aldus de Leidse hoogle raar. Hij wijst er bovendien op dat onvruchtbaarheid niet altijd medische oorzaak heeft, maar ook kan komen door stress en 'interne remmingen'. Van Hall plaatst overigens nog zo zijn kanttekeningen bij rea geerbuisbehandelingen. Niet van wege ethische bezwaren, maar hij vindt dat de effecten op lange ter mijn voor moeder en kind nog niet goed zijn onderzocht. LEIDEN - Veel klanten van het energiebedrijf krijgen de komende maanden een hogere energienota voorgeschoteld. Na twee zachte winters verwacht de Energie- en Watervoor ziening Rijnland (EWR) aan het eind van het jaar namelijk een ouderwetse winter waarbij de kachel stevig moet worden opgestookt. Zorgen over mountainbike in duinen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15