TAD LEIDEN De vele bijbaantjes van een theaterdirecteur Autobezit in binnenstad met 13 procent gedaald LEIDSCH DAGBLAD Boelen trok 'eigen' voorstellingen aan voor Leidse Schouwburg NS: sjoemelen met treintaxi's eenvoudig VUetland College MINISTER RITZEN IN LEIDEN s VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 LEIDEN - The Mousetrap (Hol landse Komedie), Educating Rita (met Jules Hamel) Onze Kreek, de one-woman-show van Marjol Flore. Zomaar vier voorstellingen die door Frans Boelen werden ge regisseerd en die hij later als di recteur van de Leidse Schouw burg contracteerde. door Henny van Egmond en Willem Spierdijk Wie duikt in de vele nevenactivi teiten van de woensdag gearres teerde directeur van de Leidse Schouwburg - hij wordt verdacht van rommelen met en verzinnen van declaraties - stuit op vele con tacten met allerlei artiesten en producenten, waardoor het ge vaar van belangenverstrengeling ontstond. Boelen had een nauwe band met de Hollandse Komedie, regisseerde vele voorstellingen van diverse artiesten en is tot op heden eindredacteur van de KRO-praatshow van Hans van Willigenburg. Alleen die klus kost Boelen al een dag per week. Een aantal van de theaterpro- dukties die Boelen regisseerde, repeteerde gratis in de schouw burg. Volgens een van de grootste impresario's in Nederland, Jac ques Senf, is dat niet ongebruike lijk. "De schouwburgen staan bij mij in de rij voor decorrepetities en premieres. Voor repetities wordt meestal niet betaald. Meestal is dat onderdeel van het contract. Bij de schouwburg is dat ook een paar keer gebeurd. De schouwburg betaalde dan minder voor de voorstelling. Dat gebeurt in heel Nederland", aldus Senf. "En de afspraken met de schouwburg stonden altijd zwart op wit in het contract". De toenmalige boekhouder van de schouwburg, Hans Homan, heeft dit soort contracten nooit gezien. "In de contracten stond dat een bepaalde groep dan en dan zou optreden voor zo- en zo veel. Verder stond er nooit iets in. Ik zag altijd alle contracten", al dus Homan, die een beetje ziek wordt van de hele affaire. "Ik ben al bijna voor elke commissie ge weest die is ingesteld. En steeds moet ik maar weer dezelfde vra gen beantwoorden". Ook andere medewerkers van de schouw burg ontkennen overigens het be staan van een overeenkomst waarin het beschikbaar stellen van gratis repeteerruimte was op genomen. "De Leidse Schouw burg kreeg meestal wel een kor ting omdat het een klein theater is", aldus een insider. Volgens Senf hebben Boelen en hij een uitstekende relatie. "Ik verkoop hem elk jaar zo'n 40 tot 50 voorstellingen", vertelt Senf. "En ik ken Boelen al heel lang". Senf is de producent van de Hollandse Komedie, een gezel schap dat onder regie van Boelen The Mousetrap (Agatha Christie) speelde en gratis repeteerde in de schouwburg, volgens Senf als on derdeel van de 'deal'. The Mouse trap werd door schouwburgdirec teur Boelen aangekocht en be leefde in Leiden zijn première. Boelen probeerde overigens enkele jaren geleden voor de Hol landse Komedie een gratis repeti tieruimte te regelen op de boven verdieping van De Waag. In ruil daarvoor zou de Hollandse Ko medie een aantal premières in Leiden spelen. Het verzoek werd door B en W afgewezen, omdat het college bang was met een soort stadsgezelschap te worden opgescheept dat Leiden jaarlijks grote bedragen zou kosten. Volgens Senf is er geen sprake van dat Boelen persoonlijk voor deel aan de contacten met hem heeft overgehouden. "Hij heeft mij nooit een dubbeltje gevraagd. Hij had het trouwens ook niet ge kregen. Dat staat bij mij niet ter discussie", zegt Senf, die erg ge schrokken is van de aanhouding van Boelen. "Ik heb er kippevel Walenkamp, voorzitter van de commissie voor de rekeningen die een onderzoek instelt naar de handelwijze van het stadsbestuur in de schouwburgaffaire, zegt dat niet wordt onderzocht of de ne venactiviteiten van Boelen een onaanvaardbare belangenver strengeling tot gevolg hebben ge had en of die bijbaantjes mis schien hebben geleid tot onvol doende toezicht bij de schouw burg. "Wij onderzoeken de ne- venactivieten alleen als dit aspect verband houdt met onze op dracht", aldus Walenkamp. Hij zegt nooit iets te hebben geweten van afspraken die met Boelen zijn gemaakt over zijn bijbaantjes. Dergelijke afspraken waren er wel, zo zegt gemeentelijk woord voerder en loco-gemeentesecreta ris Scheepbouwer. "Het college vond het van belang dat Boelen contacten zou houden met de ar tistieke wereld. Boelen heeft dan ook in de loop der jaren een breed net van contacten opgebouwd, waarvan ook de schouwburg heeft geprofiteerd", vertelt hij. "Wel is met Boelen de afspraak gemaakt dat hij die nevenactivi teiten steeds zou aanmelden bij wethouder Kuijers. En dat de ne venactiviteiten niet schadelijk mochten zijn voor de gemeente", aldus Scheepbouwer. Of Boelen zijn bijbaantjes in 'de tijd van de schouwburg' verrichtte, is vol gens de plaatsvervangend ge meentesecretaris moeilijk na te gaan: "Directeur van de schouw burg is geen baan van negen tot vijf, het zijn onregelmatige werk tijden". Gespannen Het personeel van de schouw burg wil niets zeggen over de af faire. Het verschijnen van ver slaggevers in het gebouw aan de Oude Vest roept slechts nerveuze reacties op. Een medewerker wil anoniem wel wat zeggen over de sfeer in de schouwburg. "We hebben beslo ten met z'n allen onze schouders onder de schouwburg te zetten, want de zaak moet blijven draai en. De arrestatie van Boelen heeft mij eigenlijk met verbaasd. Hij maakte de laatste dagen een nogal gespannen indruk". LEIDEN - Het is eenvoudig om met treintaxi's te sjoemelen. Dat bewe ren verschillende landelijke en Leidse taxi-ondernemers en wordt ook erkend door een woordvoerster van de NS. Mensen die gebruik wil len maken van de treintaxi maar geen geldig treinkaartje hebben, vissen die eenvoudig uit de prullen bak. Daarmee kunnen ze naar het NS-loket en krijgen dus een kaartje voor de treintaxi. Ook OV-jaar- kaarthouders kunnen te allen tijde voor vijf gulden per rit met de trein taxi laten vervoeren, terwijl dat niet altijd de bedoeling is. Directeur H. van Gulden van de Eltax, de firma die in Leiden de treintaxi's exploiteert, noemt dit een 'indianenverhaal'. Hij erkent wel dat sjoemelen in principe moge lijk is, maar dat dat in de praktijk wel zal loslopen. "Publiek dat op het station is en met de treintaxi wil rijden, heeft bijna altijd tevens ge bruik gemaakt van de trein. Jonge ren die bij voorbeeld 's avonds na twaalven op die manier gebruik wil maken van de taxi, staan echter voor een gesloten NS-loket en kun nen geen kaartje kopen", aldus Van Gulden. Daar voegt hij aan toe dit eigenlijk niet zijn probleem, maar dat van de NS en de rijksoverheid is, die in het project 30 miljoen gul den hebben gestopt. tiek. "Ik zie het niet zo gauw gebeu ren dat mensen alleen voor de trein taxi het perron oplopen om dan ook nog eens in de prullenbak te gaan staan graaien. Dat lijkt me vrij ge zocht". Pas rond juli-augustus wordt voor het eerst over het func tioneren van de treintaxi gespro ken. Directeur Van der Star van con currerende taxibedrijf Schutte klaagt over het systeem van de treintaxi. "Dat iedereen aan zo'n treinkaartje kan komen is duidelijk. Daarnaast mankeert er nog wel meer aan. Wanneer zo'n wagen leeg is kan hij worden ingezet voor het gewone werk. Dat was nooit de be doeling van de uitbreiding van het aantal vergunningen", zo zegt Van der Star. Hoofdsponsor schouwburg niet blij met affaire STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN i Lezers schrijven Rapport over parkeerbeleid in Leiden: LEIDEN - Het autobezit in de Leidse binnenstad is de afgelo pen twaalf jaar met bijna 13 pro cent gedaald. In 1977 waren er nog 244 auto's per 1000 inwo ners. Uit tellingen in 1989 blijkt dat het autobezit is gedaald tot 213 per 1000 inwoners. Dat staat in het Rapport Evaluatie Parkeerregeling dat in opdracht van de gemeente Leiden door het instituut BRO is gemaakt. Doel van de studie is de effecten van het par keerbeleid in de Leidse binnenstad in beeld te brengen. De precieze oorzaken van de daling in autobezit geeft het rapport evenwel niet aan. Wethouder M. van der Molen ziet er een signaal in dat het gemeente bestuur er in is geslaagd, door tal van maatregelen, het autobezit in het centrum terug te dringen: "Het kan natuurlijk zijn dat in de loop van die twaalf jaar mensen met een auto de binnenstad hebben verla ten. Ik denk echter dat door onder meer parkeermaatregelen binnen stadsbewoners de lust is ontnomen er een auto op na te houden. Boven dien is door goede trein- en busver bindingen en prima fietsroutes in de stad de noodzaak er een auto op na te houden verkleind". Uit de studie van BRO blijkt ook dat het gemiddeld autobezit in de hele stad Leiden veel lager ligt dan het landelijk gemiddelde. Volgens CBS-cijfers is het aantal auto's per 1000 inwoners landelijk gezien ge groeid van 278 in 1977 tot 360 in 1989. Voor Leiden liggen die getal len op 288 in 1977 en 306 in 1989. Ook voor die opmerkelijke verschil len geeft het rapport geen oorzaak. Het gemeentebestuur heeft enke le jaren geleden een nieuw parkeer beleid ingevoerd waarbij bewoners van de binnenstad ontheffingen moeten kopen om in het centrum te kunnen parkeren, het zogenaamde parkeren voor belanghebbenden. Inmiddels geldt dat beleid in nage noeg het gehele gebied binnen de singels. In de studie wordt een groot aan tal suggesties gedaan over hoe het nu verder moet met het parkeerbe leid in Leiden. Het gemeentebe stuur moet nog een keuze bepalen. Van invloed daarop is onder meer het besluit van het kabinet dat par keerboetes voortaan mogen worden geïnd door de gemeente zelf. Over treders kunnen straks als boete een soort extra belastingaanslag (fiscali sering) tegemoet zien. Dat geld gaat niet naar het rijk, maar komt in de gemeentekas. Daardoor krijgt de gemeente naar schatting enkele miljoenen guldens meer binnen. De administratiekosten en de kosten van aanmaning en inning van die 'belastingheffing' zijn evenwel nog niet bekend. De gemeente verwacht daarover binnen afzienbare tijd meer informatie te krijgen over de kosten van de maatregel Parkeergarages Directeur Swaak van Erica wil maatregelen nemen om de parkeer garage aan de Ir. Driessenstraat nieuw leven in te blazen. "Die gara LEIDEN Minister J. Ritzen (onderwijs) opende gis teren het nieuwe gebouw voor volwasseneneducatie aan de Leidse Maresingel. Ouders en leerlingen van de Ireneschool aan de Stadhouderslaan grepen die kans aan om de bewindsman te vragen hun school open te houden. De Ireneschool wordt met sluiting bedreigd omdat er te weinig leerlingen zijn. Tijdens de openingsplechtigheid toonde de minister zich vol lof over de inzet van de gemeente Leiden voor de volwasseneneducatie. Het nieuwe schoolgebouw kon namelijk worden gebouwd dank zij de financiële steun van de gemeente. Het is voor het eerst in Neder land dat speciaal voor deze vorm van onderwijs een nieuwe school werd gebouwd. Meestal wordt zo iets ge huisvest in een oud gebouw dat toch leeg staat. Ritzen noemde Leiden wat dit betreft dan ook een voorbeeld voor andere gemeenten: "Tegen andere gemeenten zeg ik altijd: kijk, eens naar Leiden". In het nieuwe gebouw zijn drie instellingen geves tigd: de Stichting Beroepseducatie Zuid-Holland Noord, het Studiehuis Leiden en regio en het Regionaal Educatief Centrum. J. van Meygaarden, voorzitter van het Studiehuis, deelde mee dat er voor bijna alle cursussen een wachtlijst geldt. Alleen voor de cursus alfabetisering zijn nog plaatsen vrij. Er zijn op dit mo ment ongeveer duizend cursisten, vorig jaar waren dat er ongeveer 200 minder. Van Meygaarden vroeg de minister dan ook om meer geld, zodat wachtlijsten in de toekomst kunnen worden voorkomen. Ook wethouder van onderwijs H. van Don- gen-van der Linden, tevens voorzitter van de Stichting Beroepseducatie Zuid-Holland Noord, kwam met de zelfde vraag. "Hoe leg je mensen, die vaak een behoor lijke drempel hebben overwonnen om zich aan te mel den voor educatie, uit dat er een wachtlijst is?" Ritzen kon begrip opbrengen voor dit probleem en beloofde zijn toehoorders dat hij meer geld zal probe ren vrij te maken voor voor volwasseneneducatie. De bewindsman opende het gebouw officieel door een touwtje door te knippen, waardoor een gordijn weg viel en de balie Onthulde. (foto Henk Bouwman) Schouwburg Sinds ik gisteren in uw krant heb mogen vernemen dat de heer Boe len, directeur van de Leidse Schouwburg, is gearresteerd van wege het declareren van etentjes met impressario's en artiesten, maak ik mij ernstig zorgen over het feit dat ik vorig jaar mijn jas heb la ten weghangen zonder daarvoor te hebben betaald. Ik hoop dat deze bekentenis tot enige verzachtende omstandighe den zal leiden bij mijn arrestatie door de Leidse politie. Harry Kramp, Poelweg 4, Warmond. De zitcombinatie van de maand "Penang", een sfeervolle zitgroep gebaseerd op de stijl van Art Deco. Tafel, bank en stoel zijn gemaakt van duurzaam naturel pitriet. Met heerlijke donzen kussens voor een optimaal zitcomfort. Deze maand als speciale aanbieding bij de grootste rota n-i n terieu rspecialist. Stoel nu v.a. 760,- 2-zits nu v.a. 1380,- tafel nu v.a. 720,- Hartenstraal 21-25 Amsterdam Telefoon 020-231180 ge loopt voor geen meter", aldus Swaak. Een van de oorzaken is dat er tegenover de parkeergarage aan de Kaasmarkt parkeerruimte is. "Daar wordt niet of nauwelijks ge controleerd, de mensen zetten hun auto dus vooral daar neer". Hij heeft verkeerswethouder Van der Molen intussen voorgesteld dat Erica ook het parkeerterrein aan de Kaasmarkt gaat exploiteren. Dat houdt in dat er een slagboom bij het terrein komt en er dus niet langer gratis kan worden geparkeerd. Swaak heeft aangeboden 25 pro cent meer uit te keren aan de ge meente dan het parkeerterrein nu opbrengt. De directeur van Erica heeft de gemeente verder gevraagd om meer aanwijsborden in de stad op te stel len, waarop de parkeerruimtes zijn aangegeven. "Niemand weet waar de parkeergarages zijn, dat is geble ken uit een enquête die ik zelf heb laten uitvoeren". Daarnaast gaat Swaak ook zelf maatregelen nemen. Hij wil de par keergarage 'lelijker' maken. "Nie mand verwacht dat er in zo'n mooi gebouw parkeerruimte is. Ik wil daarom op het pand grote borden aanbrengen om duidelijk te maken dat het een parkeergarage is". Uit het onderzoek dat Erica heeft laten uitvoeren, blijkt ook dat het publiek zich onprettig voelt in de parkeergarage. Swaak: "Om aan dat bezwaar tegemoet te komen willen we op iedere verdieping een ver kooppunt realiseren, zonder dat dat overigens ten koste gaat van par keerruimte". Er wordt gedacht aan een autoshop, een autoverhuurder, een zaak die autotelefoons inbouwt en iemand die auto's wast. Ondanks het lage rendement van de parkeergarage aan de Hooi gracht, is Swaak nog altijd bereid om een vierde parkeergarage in de stad neer te zetten. Hij denkt nog al tijd aan een gebouw in d'Oude Morsch aan het Galgewater. Ook heeft hij de gemeente inmiddels voorstellen gedaan om een parkeer garage onder het Galgewater te bouwen. Swaak is daartoe bereid indien de gemeente twee miljoen gulden bijdraagt en hij in ruil elders in de stad woningen mag bouwen. Wethouder Van der Molen acht het zinvol om met de exploitanten van de drie parkeergarages eens om de tafel te gaan zitten om te bekij ken hoe het gebruik ervan kan wor den gestimuleerd. De suggestie van Swaak om het parkeerterrein aan de Kaasmarkt te gaan exploiteren om uiteindelijk meer auto's in de parkeergarage te krijgen is haar nieuw: "Ik zou zeggen, laat de heer Swaak het maar eens op papier zet ten. Binnenkort worden toch be sluiten genomen over het toekom stig parkeerbeleid. Alle suggesties kunnen dan in de discussie worden meegenomen". (autobezit per 1000 inwoners) jaar binnenstad 1977 244 1985 229 1989 213 (bron BRO en CBS) LEIDEN/VOORSCHOTEN - De gefuseerde scholen De Vliet- schans (Leiden) en het Lucas- College (Voorschoten) gaan voortaan door het leven als het VUetland College. Deze nieuwe naam werd onder grote belang stelling onthuld door directeur Geleijns van het Lucas College. De onthulling, begeleidt door een groot vuurwerk, gebeurde op het dak van de school. De leerlingen van de school uit Leiden waren voor deze gelegen heid naar Voorschoten gefietst. Dit ging met veel kabaal ge paard, omdat de scholieren alle maal scheidsr echtersfluitj es hadden. Na de onthulling ging de hele stoet naar de school in Leiden, waar een uitgebreid feestprogramma werd afge werkt door leerlingen, leraren en genodigden. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De Nutsspaarbank, de hoofdsponsor van de Leidse Schouwburg, is niet blij met de negatieve publiciteit over het theater aan de Oude Vest. "Nie mand vindt het leuk een bedrijf te sponsoren dat op deze manier in de publiciteit komt", aldus districtsdirecteur M. Vonk van de Nutsspaarbank in Leiden. De bankdirecteur wil op dit moment nog niet zo ver gaan en zeggen dat de sponsoring in de toekomst wordt gestopt. "We hebben nu net de sponsoring van het seizoen 1989/'90 achter de rug. We willen eerst de ont wikkelingen afwachten voordat we verder gaan", aldus Vonk die de zaak tot nu toe slechts via de krant volgde. "Ik ben net zo ver rast als een ieder. Het is heel naar allemaal, nog even afgezien van het persoonlijk leed dat er natuurlijk achter zit". Vooral het feit dat de bankin stelling haar naam heeft verbon den aan een schouwburg waar van wordt vermoed dat er op grote schaal met geld is gesjoe meld, stoort Vonk. "U kunt zich voorstellen dat wij dat niet leuk vinden. Dat was ook nooit de be doeling van de sponsoring". Jaarlijks steekt de Nutsspaar bank zo'n 50.000 gulden in de schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13