Cao-akkoord Dales en ambtenaren 'mi W«M alle In Noorwegen zingen niet alle bossen meer Kok: EMU niet overhaasten Ambtenaren krijgen er 2,6 procent bij licht herstel Noorse vissers zien verlies van walvisvangst als een 'schotwond' Shell maakt forse winst en investeert in Pernis beurs Tokyo Bouwstaldng breidt uit g 5 Economie kort Prins wil humaan kapitalisme CHARLESTON (AP) De Britse prins Charles heeft het bedrijfsleven opgeroepen tot een aanpak waarin kapitalisme een humaner aanzien krijgt. Deze aanpak noemde hij New Deal net zoals het pakket maatre gelen waarmee de Amerikaanse president Roosevelt in de jaren dertig de depressie te lijf ging. "Beslissende factor is of zo'n aanpak commercieel kan zijn", zei de prins, die evenwel veronderstelde dat kapitalisme met een menselijker gezicht op den duur zeker lonend zou blijken. De prins sprak op een in ternationale conferentie van zakenlieden in Charleston, die is georga niseerd door de door hem opgerichte groep 'Zaken in de Gemeen schap'. De groep organiseert debatten over de rol en verantwoordelijk heden van het bedrijfsleven. Charles betoogde dat het bedrijfsleven zich niet kan permitteren de problemen van milieu en onderwijs aan de regering over te laten. Hij zei dat dit werd geillustreerd door de groeiende bezorgdheid bij consu menten over de invloed van produktieprocessen en produkten op het milieu. Eigentijds of klassiek. Speels of strak. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service. Biedt de sfeer die u past Van een klasse die u herkent aan de details. Wereldklasse die u toekomt DEN HAAG/ROTTERDAM (GPD) - Het olieconcern Shell gaat weer miljarden investeren in zijn raffina- ge-complex in Pernis. President-di recteur H. Hooykaas van Shell Ne derland zei dit gisteren bij de pre sentatie van de resultaten van de Koninklijke/Shell Groep die zeer goed waren. Met een winstgroei van maar liefst 34 procent naar een bedrag, omgerekend naar Nederlandse gul dens, van 13,8 miljard, laat de Ko ninklijke/Shell groep de concurren tie in 1989 ver achter zich. President L. van Wachem wond er bij de presentatie van de jaarcij fers. gisteren in Den Haag. geen doekjes om: de cijfers zijn enigzins geflatteerd door enerzijds de hogere prijzen van ruwe olie die de winst op voorraden beïnvloedt en de rela tief lage koers van dollar en pond sterling. In 1988 waren het juist deze Gesprek mislukt tussen Braks en boze boeren vervolg van pagina 1 LEIDERDORP/DEN HAAG (GPD) Het gesprek dat een delegatie van de protesterende boeren gister avond met minister Braks (land bouw) heeft gehad, heeft niets opge leverd. Braks vond de de acties die de akkerbouwers nu voeren met hun gigantische tractoren niet te to lereren. De boeren voerden gisteren de gehele dag acties, waarbij onder meer de Afsluitdijk en enige grens overgangen werden geblokkeerd. Zij proteseerden hiermee tegen de verlaging van de graanprijzen die Nederland volegens een EG-richt- lijn doorvoert. Volgens Braks moeten de boeren de realiteit onder ogen zien. "Ze spraken duidelijk uit een eiland- mentaliteit. Ik kan binnen mijn ver antwoordelijkheid niet iets extra's doen Vbor ongeveer 300 selectieve graanbedrijven die nu in de grote problemen zitten". Het twee uur durend gesprek met de vijf akkerbouwers was tot stand gekomen na interventie van de voorzitters van de drie centrale landbouworganisaties. Braks "Her haalde malen hebben ze tegen me gezegd niet te zijn gekomen om te onderhandelen, maar steeds legden zij eisen op tafel, die ik onmogelijk kon inwilligen omdat ik gebonden ben aan Europese regelingen". twee factoren die de winst negatief hadden beïnvloed. De resultaten bij Shell Nederland Chemie lagen lager dan in het re cordjaar 1988 maar zijn volgens Hooykaas nog alleszins bevredi gend. De winst is wat teruggelopen na de geleidelijk toenemende druk op de prijzen door verruimd aanbod van enkele kunststoffen. Gezien de overcapaciteit op de markt is de ge plande investering in nieuwe ethy- leencapaciteit in Moerdijk in de ijs kast gezet. In de verkoop van olieprodukten heeft Shell in Nederland (maar ook elders in de wereld) haar sterke marktpositie behouden en voor di verse produkten zelfs verbeterd. Ook de andere olieconcerns zagen immers de prijzen van de grondstof stijgen en op basis van een bereke ning van de nettowinsten wanneer bij het opmaken van de balans de ruwe olie alsnog ingekocht zou moeten worden, is de winstgroei nog altijd 13 procent. Bij de investeringen van onge veer 10,7 miljard dollar die voor het lopende jaar gepland zijn, zitten (nog) geen noemenswaardige be dragen voor Oost-Europa. "De situ atie is daar nogal verwarrend", al dus De Ruiter, maar met een jaar lijkse handel van 2,5 a 3 miljard dol lar met Oosteuropese landen is Shell ook vrij goed op de hoogte van de ontwikkelingen. Alleen in Roe menie en Albanië heeft de multina tional geen eigen vestiging. DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Dales (binnenlandse zaken) en de ambtenarenbon den zijn het eens geworden over een nieuwe cao. Met ingang van 1 april krijgen de ambte naren een salarisverhoging van 2,6 procent. Met alle maatregelen voor verbetering van ar beidsvoorwaarden kost het pakket de minister 4,25 procent van de loonsom. Benzine goedkoper De prijzen van alle benzinesoorten gaan morgen twee cent per liter om laag. De nieuwe adv'ies-literprijzen (zelftank) komen daardoor op 163 cent voor loodvrije super, 159 cent voor euro loodvrij en 167 cent voor loodhoudende superbenzine. Dat is gisteren in Rotterdam bekendge maakt. Eurotunnel Eurotunnel SA heeft gisteren de be noeming bekendgemaakt van de vice-presidentdirecteur van de Bechtel-groep, John Neerhout, als algemeen directeur voor het Engel se Kanaaltunnelproject. De maat schappij zei tevens dat Alastair Morton de functie behoudt van di recteur-generaal van Eurotunnel. Een van de problemen vormde het functioneren van Morton op de post die thans door Neerhout wordt be kleed. Beiersdorf De vakbonden eisen van de directie van het cosmeticaconcern Beiers dorf de garantie dat er bij de op sta pel staande reorganisatie geen ge dwongen ontslagen vallen. Die ga rantie moet er voor een volgend ge sprek met de bonden - op 28 maart - zijn. Dat heeft bestuurder H. Wij- ninga van de Industriebond FNV, ook namens de CNV-bond en de Unie BLHP, gisteren meegedeeld. Eerder deze week werd bekend dat Beiersdorf de produktie van cosme tica in Almere wil overhevelen naar andere vestigingen in Europa. Daardoor zouden een kleine hon derd van de 425 banen in Almere verdwijnen. Vittel weg De Franse mineraalwaterproducent Vittel heeft besloten alle flessen bronwater van zijn merk Hépar uit de winkels terug te halen. Gisteren maakte Vittel-directeur Alain Dorf- ner bekend dat het besluit is geno men vanwege de verwarring die er bij sommige consumenten is ont staan nadat er in januari sporen van koolwaterstoffen in het water van Hépar zijn aangetroffen. TROMSOE De taaie bewoners van het noorden van Noorwegen zijn in staat stormen, het isolement en de winterse dagen waarin het voortdurend donker is te doorstaan. Alleen tegen een ingestorte econo mie zijn ze niet bestand. door Doug Mellgren/AP "De meeste mensen willen hier dolgraag blijven. Dat is moeilijk te begrijpen voor de Noren in het zui den en al helemaal voor buitenlan ders," zo zei Vigor Rossvaer, een on derzoeker aan de universiteit van Tromsoe. Voor de werkloze visser Vidar Esbensen is het antwoord heel simpel: "Dit is ons thuis". Het noorden van Noorwegen is uitgestrekt, dunbevolkt en prach tig. Aan de voet van de met sneeuw bedekte bergen liggen de fjorden en het noorderlicht zorgt voor specta culaire effecten in de nacht. Maar met een prachtige omgeving kun je de hypotheekrente niet betalen. Werkloosheid, alcoholisme en het sterftecijfer zijn al geruime tijd veel hoger dan in de rest van het land en toen in januari de quota voor de vis vangst omlaag werden geschroefd van 350.000 ton naar 130.000 ton per jaar, bracht dat een grote slag toe aan de voornaamste bron van in komsten in het gebied. Eerder deze maand bood de Noorse regering de vissers 146 mil joen gulden aan ter overbrugging van de periode waarin naar vervan gende inkomsten kan worden ge zocht. De vissers noemden dit ech ter een "pleister op een schotwond" en dreigden met stakingen. In de noordelijkste provincie van het land, Finnmark, is het werkloos heidscijfer 7,7 procent ten opzichte van 3,9 procent in de hoofdstad Os lo. Het bevolkingsaantal in het ge- geld opleveren, z wonen er graag. Ma bied daalt al 40 jaar en nam in het af gelopen decennium met 6,8 procent af tot 75.000 inwoners. De druk van« de moderne buitenwereld op de ooit zo geisoleerde gemeenschap heeft waarschijnlijk in hoge mate bijgedragen aan een stijging van het aantal zelfmoorden met 73 procent en het toenemende gebruik van al cohol tussen 1975 en 1985, aldus Rossvaer. Uit een onderzoek onder mensen die uit het gebied zijn vertrokken, bleek dat 51,6 procent op zoek was gegaan naar een betere baan en be tere scholen, terwijl 22,7 procent zei het slechte weer en de depressieve donkere dagen tijdens de lange win ter niet langer te kunnen verdragen. Rossvaer zei dat het noorden het slachtoffer is geworden van de eco logie, economie en zelfs de wereld politiek. De internationale druk leidde namelijk tot een verbod op de walvisvangst, een belangrijke in dustrie in het gebied. Lokale bewo ners die naar inkomsten zoeken zien de walvisvangst onder meer als een goede trekpleister voor toeris ten. Walvisjacht met behulp van ca mera's, ritjes met rendieren en toch ten met sleehonden zouden veel De verbeterde relatie met de Sov jetunie geeft reden tot zowel opti misme als bezorgdheid over de toe komst, vooral in Finnmark. Sommi ge bewoners vrezen voor een ver mindering van NAVO-oefeningen in de omgeving, die zowel vliegvel den, busvervoer, wegen als werkge legenheid naar het gebied hebben gebracht. Anderen denken dat han del en industrie meer kans krijgen als de grens met de Sovjetunie open zou gaan. Zakendeskundige Sven Oppe- gaard verwacht dat het gebied een gedaanteverwisseling zal onder gaan op zowel economisch als soci aal gebied. De gehuchten, waar be woners vis vangen en hun eigen vis kweken, zullen plaats maken voor grotere, efficiëntere plaatsen. "We kunnen niet op ieder stukje grond een klein dorp met een kerk, school en visfabriek hebben," zo zei Oppe- gaard. Het ministerie van defensie is het hier niet mee eens. De bewoners van de vele dorpjes langs de uitge strekte kust rapporteren regelmatig activiteiten van de Sovjet-marine, aldus Gunnar Angeltvelt van het ministerie. Ofschoon velen proberen een nieuwe bron van inkomsten te vin den om in hun geboorteplaatsen te kunnen blijven, zoeken steeds meer mensen hun heil toch elders. Twee jaar nadat in het dorp Bugoeynes de visfabriek was gesloten, plaatsten de 300 bewoners een advertentie in een zuidelijke Noorse krant waarin ze met zijn allen om werk en een wo ning vroegen. "We willen niet echt weg, het is een noodkreet," zo zei een van de dorpsbewoners. "Zij zijn een symbool voor de mensen die hun gemeenschap in stand willen houden, zelfs als dat betekent dat ze met zijn allen naar het zuiden moeten trekken," aldus Rossvaer. TOKYO De handelaren raakten gisteren op de Japanse beursvloer behoorlijk in paniek, toen de koer sen daalden. Vanochtend was de rust weer enigszins teruggekeerd. "Koersen dalen en stijgen, zo zijn aandelen" zei een belegger. (foto AP) TOKYO (Rtr/DPA) - De koersen op de effectenbeurs van Tokyo zijn vanochtend licht gestegen. Ér heer ste opluchting over het feit dat de koersval op Wall Street meeviel, na dat Nikei-index in Tokyo met 1161 punten was gekelderd. Dat was de op twee na grootste daling in de geschiedenis van de beurs, vanochtend ging de nikkei index van 225 aandelen ging 92,51 punten omhoog tot 35.826,84. Han delaren toonden zich niet bezorgd over de koersdaling. "Zo zijn aande len. Zij dalen en stijgen", sprak een belegger. Voor het Engelse dagblad The Guardian was de koersval aan de anders zo solide Japanse beurs een teken dat het vertrouwen van de in ternationale financiële wereld min der is geworden. Ook vanochtend overheersten op beurs later weer de zorgen over de rentestijgingen. Bo vendien veroorzaakten ook de beri- chetn over de prijsstijgingen in de Verenigde Staten weer veel onrust. Gisteren daalden de aandelen koersen op de effectenbeurzen in West-Europa zijn na de sterke da ling op de beurs van Tokyo. De Lon- dense beurs zag zijn Financial Ti- mes-index van de honderd aande len zakken tot een voorlopig diepte punt van dertig punten. Op een ner veuze Frankfurter beurs moest de DAX-index 16,62 punten afgeven op 1.807,19. De koersen op de beurs van Parijs gingen sterker naar bene den. De algemene CAC-index moest 11,13 punten inleveren. DEN HAAG (ANP) - Minister Kok (financiën) voelt er niets voor om conferentie over de Europese Mo netaire Unie te vervroegen. In Frankrijk, Italië en Denemarken zijn in regeringskringen inmiddels wel stemmen opgegaan om de con ferentie die in december plaats moet vinden eerder te houden in verband met de op handen zijn de Duitse monetaire unie. Een volledige en adequate voor bereiding van de conferentie heeft zijn tijd nodig en is van groot belang voor het welslagen van de conferen tie, aldus Kok gisteren in een over leg met vaste Kamercommissie voor financiën. Kok sloot echter niet uit dat de ontwikkelingen hem over enige tijd wel overtuigende ar gumenten geven om ook voor een eerder tijdstip van het overleg te pleiten. Het PvdA-Kamerlid Melkert merkte op dat een conferentie in de cember wellicht wordt geconfron teerd met voldongen feiten op het gebied van de Duitse monetaire sa menwerking. "Is het tempo van het EG overleg afhankelijk van de agenda van Kohl?", zo vroeg hij zich "Dat betekent, dat we geen 5 pro cent hebben gekregen", bromde Abva/Kabo-voorzitter Jaap van de 'Proefproces discriminatie AOW-belasting' DEN HAAG (ANP) - Er moet met spoed een proefproces worden aan gespannen om te bepalen of er spra ke is van indirecte discriminatie van vrouwen bij de belastinghef fing over de AOW. Mr. C. van Balle- gooijen, raadsheer van het gerechts hof te Amsterdam, dringt daarop aan in het Weekblad voor Fiscaal Recht van deze week. Het probleem doet zich als gevolg van de nieuwe belastingheffing vol gens Oort voor wannneer de man ouder is dan zijn echtgenote die geen eigen inkomen heeft of minder verdient dan de belastingvrije som van 4.568 gulden per jaar. Indien de man een flink aanvul lend pensioen geniet, wordt de AOW van de vrouw in het jaar waar in zij 65 wordt, belast volgens het hoogste tarief waarin de man met zijn inkomen zit (50 of 60 procent). Veel voordeliger zijn beiden uit indien van te voren indeling in ta riefgroep 2 wordt aangevraagd. De AOW van de vrouw wordt dan im mers belast tegen het laagste belas tingtarief (ruim 35 procent), aldus Van Ballegooijen. Het zou indirect discriminerend kunnen worden genoemd dat de vrouw in dit geval de tariefgroepin deling niet kan wijzigen, maar.dat het initiatief vön de man moet uit gaan, vindt de raadsheer. Op het mi nisterie van financiën wordt inmid dels overwogen de fiscale toeken ning van de AOW aan de oudste echtgenoot in het splitsingsjaar van de AOW niet van toepassing te ver klaren als de jongste echtgenoot al in januari veijaart. Scheur. Maar ook hij vond, net als de onderhandelaars van de christe lijke bond voor ambtenaren en het Ambtenaren Centrum, dat er niet meer uit te wringen was en dat spra ke was van een principe-akkoord. Boven de loonsverhoging krijgen de ambtenareneen eenmalige uitke ring van 250 gulden bruto. Voor het wegwerken van achterstanden is 0,25 procent beschikbaar; voor de invoering van een weduwnaarspen sioen 0,05 procent en voor het de centraal overleg (iets extra's voor de diverse groeperingen van ambtena ren, onderwijzers, politiemensen en militairen) 0,3 procent. Halverwege het overleg verliet de Centrale voor Middelbaar en Hoge re Funktionarissen de onderhande lingstafel. Het minimale wat deze bond wilde, was een half procent voor het enigszins wegwerken van achterstanden in het inkomens van middelbare- en hogere ambtenaren. "Dit had de vorige minister van Bin nenlandse Zaken Van Dijk in een brief aangeboden. Minister Dales, zo bleek ons, tijdens het overleg niet bereid zich daaraan te houden. Toen had het voor ons geen zin meer verder te onderhandelen", zei CMHF-onderhandelaar Gerard van Dalen. Hij kondigde aan, dat zijn bond een beroep zal doen op de ar bitragecommissie van prof. dr. W.Albeda. Bonden en minister hebben de 'cao-looptijd' verschoven van 1 ja nuari naar 1 april van dit jaar tot 1 april 1990. Volgens de onderhande laars is dat gedaan om de tijd te krij gen om te bezien hoe de cao-onder handelingsresultaten in het be drijfsleven zijn. ',Dan pas is het voor ons mogelijk om ons daarbij aan te sluiten, zei Abva/Kabo-onderhan- delaar Cees Vrins. BEDRIJVEN ZUID—AFRIKA - -Het ANC zal als het in Zuid-Afrika aan de macht komt, niet zonder meer besluiten tot vergaande eco nomische hervormingen. ANC-lei- der Nelson Mandela zei gisteren dat het ANC geen beslissingen zal ne men zonder overleg met het be drijfsleven. Minister Dales had van het kabi net iets meer financiële armslag ge kregen dan de aanvankelijke 2,5 procent om tot een akkoord te ko men. Die ruimte werd daadwerke lijk met een kwart procent opge trokken. "Dat was het matje", zoals ze zei. De extra ruimte die minister Dales van het kabinet heeft gekre gen om de ambtenarencentrales over de streep te trekken wordt voor een deel door de bewinds vrouw zelf betaald. Er zit namelijk een meevaller in de vut voor het overheidspersoneel die wordt ge bruikt voor de ruimtevergroting met een kwart procent tot 2,75. De rest komt voor rekening van minis ter Kok (financiën). Haal gratis het dikke ALNO KeukenKijkBoek bij: Leiden: Houtwerf Keukens tel. 769345. Lisse: Mieloo Bm tel. 19119. af, herinnerend aan het feit dat de Duitse Bondskanselier de conferen tie pas na de Duitse Bondsdagver kiezingen van december wilde hou den. Kok pleitte daarop voor een gron dige voorbereiding op de zeer com plexe vraagstukken die een rol spe len bij de vorming de Europese Mo netaire Unie van het grootste be lang te vinden. Van groot belang wordt volgens Kok de informele Europese Raad van de ministers van financiën samen met de presi denten van de centrale banken eind maart in Dublin. De verkiezingen in de DDR van 18 maart zijn dan al een kleine twee weken achter de rug. Op die infor mele raad zal daarom zowel over de stand van zaken bij de voorberei ding gesproken worden als over de meest actuele stand van zaken in de Duitse monetaire samenwerking, aldus Kok. Kort daarna kan op de Cao bij Unilever speciale Europese top van april de totale stand van zaken worden op gemaakt. Tussen de Kamer en de minister van financiën bleek er geen enkel verschil van mening te bestaan over het feit dat de wisselkoers van de gulden stevig aan die van de Duitse mark gekoppeld moet blijven on danks rente-stijgingen. Alleen voor de langere termijn hield Kok een slag om de arm. "Niemand kan voorzien hoe de verhouding tussen de gulden en de mark zich op de lan gere termijn ontwikkelt", aldus Kok. ROTTERDAM (GPD) - Voor de 5.000 werknemers bij de Nederland se Unilever-bedrijven is vannacht een nieuwe cao tot stand gekomen. Na drie moeizame onderhande lingsronden hebben de bonden er in alle vroegte in totaal 5 a 6 percent aan inkomensverbetering uit ge sleept. Tot toezeggingen op het gebied van werkgelegenheid onder meer door verdere arbeidstijdverkorting (36 uur in de dagdienst) en VUT bij veertig dienstjaren was de Unile- ver-directie niet bereid. Voor de In dustrie- en Voedingsbond CNV is het akkoord daarom onvoldoende. "Nogal wrang als je bedenkt dat Unilever geld als water heeft," al dus een woordvoerder. De CNV- bond zal het akkoord met een nega tief advies voorleggen aan zijn le den. De Industriebond FNV en de Unie BHLP zijn wel positief. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich bereid verklaard alle bonds voorstellen bij het definitief formuleren van een bod voor de nieuwe cao opnieuw te bekijken. UTRECHT Het aantal stakers in de bouw blijft maar toenemen. Gis teren hadden zich 12.500 stakers op ruim 1.000 bouwplaatsen bij de bon den gemeld. In Leiden ligt het werk stil bij de villabouw en aan de Lingestraat. In Alphen aan den Rijn wordt gestaakt bij Stellingmolen en aquaplan. Het zelfde gebeurt in Sassenheim, Was senaar en Lisse bij de woningbouw.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7