Eerste oud-leider DDR aangeklaagd a Lenin is ook in Mongolië van zijn voetstuk gevallen Minister Zuid-Afrika zou betrokken zijn bij moord op twee activisten Ruim 3000 leden van Securitate Roemenië met pensioen gestuurd Buitenlandse steun bij verldezingen toegestaan OOST-BERLIJN (GPD/DPA/AFP/UPI/AP) - Voor het eerst is een aanklacht ingediend te gen een lid van het oude communistische regime van de DDR. Komt het tot een proces te gen Harry Tisch, dan kan de vroegere voorzitter van de eenheidsvakbeweging (FDGB) tien jaar of meer celstraf krijgen. Intussen heeft het Oostduitse parlement gisteren aange drongen op erkenning van de huidige westgrens met Polen. Ex-spionagechef DDR vlucht naar Moskou OOST-BERLIJN (UPI/ANP) - De voormalige spionagechef van de DDR Markus Wolf is naar de Sovjet-Unie uitgeweken om aan dreigende arrestatie te ont komen. Dit heeft de de Oost duitse televisie gisteren bekend gemaakt. Wolf was, totdat hij in 1987 ontslag nam, dertig jaar hoofd van de geheime dienst binnen het inmiddels opgeheven minis terie van staatsveiligheid (Stasi). Hij zou op het vliegtuig naar Moskou zijn gestapt omdat het openbaar ministerie overwoog hem op te pakken vanwege con necties met Alexander Schalck- Golodkowski, die wordt ver dacht van deviezensmokkel en wapenhandel op grote schaal. Wolfs vlucht komt temidden van berichten dat Westduitse uitgevers hem benaderd hebben voor het schrijven van een boek over de recente gebeurtenissen in de DDR. Vorig jaar kwam al een boek van hem uit, getiteld 'Troika', waarin hij de hervor mingspolitiek van Moskou prees en het stalinisme scherp veroordeelde. Wolf had in de Bondsrepu bliek overal spionnen. De be kendste was Günter Guillaume, die in het begin van de jaren '70 wist op te klimmen tot secreta ris van bondskanselier Willy Brandt. De 62-jarige Tisch, die om gezond heidsredenen uit voorarrest is ont slagen, wordt beschuldigd van mis bruik van vertrouwen en bedrog. Uit de vakbondskas zou 4,5 miljoen mark besteed zijn voor een jachtter rein met luxe behuizing, 84.000 mark ging op aan particuliere vaT kanties van Tisch en hij gaf eigen machtig 100 miljoen mark uit de vakbondskas aan de'communisti sche jeugdorganisatie (FDJ), die dit gebruikte voor een wereldjeugdfes- tival in 1984. Ook ex-premier Willy Stoph, die zich onder meer moet verantwoor den voor ambtsmisbruik, is dinsdag om gezondheidsredenen uit voorar rest ontslagen. De aanklacht tegen de 75-jarige Stoph, de vroegere pre sident en partijleider Erich Honec- ker en de voormalige "economiek- eizer' in het Politburo, Günter Mit- tag, is eind maart rond. Zes voorma lige leden van het Politburo zitten nog in voorarrest, onder wie de ge vreesde laatste chef van de vroegere Staatsveiligheidsdienst (Stasi) Erich Mielke en ex-minister van de fensie generaal Heinz Kessler. Steun De politieke partijen in de DDR mo gen zich in de verkiezingsstrijd toch laten ondersteunen door partijen uit de Bondsrepubliek. Dat heeft het Oostduitse parlement, de Volks- kammer, gisteren na heftige discus sies besloten. Tot nu toe was hulp van anderen in de aanloop naar de verkiezingen op 18 maart officieel niet toegestaan, maar die bepaling gaat nu pas op 1 januari 1991 in. De- meeste partijen in de Volks- kammer drongen er gisteren op aan dat de parlementen van de DDR en de Bondsrepubliek zich in formele verklaringen garant stellen voor de Oder-Neisse als westgrens van Po len. In een debat naar aanleiding van een regeringsverklaring van premier Hans Modrow, waarin deze maandag verslag had gedaan van zijn bezoek vorige week aan Bonn, zeiden diverse sprekers teleurge steld te zijn over de houding van kanselier Helmut Kohl, die tot dus ver een duidelijke uitspraak over de westgrens van Polen heeft verme den. BELGRADO - Leden van speciale politietroepen ruimen puin in de straten van Vucitm in de Joegolslavische republieke Kosovowaar gisteren ondanks de aanwezigheid van legereenheden Albanezen demonstreerden tegen de Servische overheersing. De autoriteiten van Kosovo hebben gisteren voor de provincie een demonstratieverbod en een avondklok ingesteld in een poging de rust te herstellen. Dinsdag besloot de federale regering het leger in te zetten om de orde te handhaven. Gisteren was het leger met tanks en pantserwagens paraat in de meeste steden van Kosovo, en werd de situatie vanuit de lucht met MiG-gevechtsvliegtuigen in de gaten gehouden. Het instellen van een avondklok was een van de eisen die waren gesteld door de Servische minderheid in de provincie. De afge- olopen drie dagen betoogden Serviërs in een buitenwijk van de hoofdstad Pristina om te eisen dat de autoriteiten beide Duitslanden te laten fuseren harde maatregelen zouden nemen tegen de opstandige Albanezen. (fotoEPA) De Oostduitse onderminister van defensie en stafchef van het leger, Manfred Gratz, freeft gisteren voor gesteld om de strijdkrachten deze gemeenschappelijke troe pen vervolgens over geheel vere nigd Duitsland te legeren. 'Tedere soevereine staat heeft het recht zijn soevereiniteit te verdedigen", zei Gratz in een interview met de krant Junge Welt. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Ge- nscher gaf de vier voormalige Geal lieerden gisteren nogmaals de ver zekering dat bij het eenwordings proces niets achter hun rug zal wor den gedaan. Genscher zei dat de eenheid die betrokken JOHANNESBURG (GPD/IPS/AP) De Zuidafrikaanse minister van defensie Magnus Malan is in ver band gebracht met een speciale zijn ge- Duitsers de Europese grenzen defi- weest bij de moord op twee anti- nitief en bindend moeten erkennen apartheidsactivisten. Het in Johan- wil de eenwording voor alle partijen nesburg verschijnende dagblad The acceptabel zijn. Hij reageerde op de Star meldde gisteren dat "verschei- uitspraken van Sovjet-president dene generaals die rechtstreeks toe- Michail Gorbatsjov, die in een inter- gang hebben tot de minister, ver met het Sovjet-partijdagblad antwoordelijk zijn voor de activitei- i deze speciale eenheid", de uiteindelijke status van Duitsland De opperbevelhebber het te bepalen. "Wij zullen nooit aan dat Zuidafrikaanse leger generaal Gel- recht tornen", aldus Genscher. BUKAREST (GPD/AFP/Rtr) - Meer zenden medewerkers en inform dan 3000 leden van de Securitate ten. zijn met pensioen gestuurd, heeft Stanculescu verklaarde dat denhuys en het hoofd van de mili taire inlichtingendienst generaal Badenhorst, zouden tot deze groep generaals behoren. Het bestaan van de CCB is door het ministerie van defensie bevestigd. De opdracht van de eenheid zou hebben bestaan uit het "verzamelen van informatie over en het infiltreren" van organi saties als de vereniging van dienst weigeraars en de communistische partij. Volgens The Star zou de CCB echter betrokken zijn bij de r iemand te vermoorden, dus ook niet Webster en Lubovski". Wel heeft hij in januari al een een intern onder zoek gelast naar de activiteiten van de CCB. Dat onderzoek is nog niet afgerond, aldus Malan. In het Zuidafrikaanse parlement heeft de extreem-rechtse Konserva- tieve Partij het aftreden van de rege ring geëist, omdat ze op de hoogte moet zijn geweest van de activitei ten van de CCB. De liberale Demo cratische Partij wil van Malan een ondubbelzinnige verklaring horen, dat hij niets van de moorden heeft geweten. Het Afrikaans Nationaal Congres heeft de Britse regering gisteren be schuldigd van woordbreuk aan gaande de economische sancties te gen Zuid-Afrika.Met de opheffing van het verbod op investeringen in Zuid-Afrika, schendt de Britse re gering sanctie-overeenkomsten van de Verenigde Naties, het Gemene best en de Europese Gemeenschap die zij had beloofd te zullen nako- Arbeiderspartij dreigt Likud met coalitiebreuk JERUZALEM (AP) - Als de rechtse Likud-partij niet binnen drie weken akkoord gaat met een compromis voorstel dat voorbereidende vre desbesprekingen mogelijk maakt, zal de Israëlische Arbeiderspartij de coalitie met Likud opzeggen. Minister van defensie Yitzhak Ra bin van de Arbeiderspartij, die de coalitie met de behoudende Likud- partij altijd fel heeft verdedigd, zei van mening te zijn veranderd nu Egypte het compromis-voorstel over de samenstelling van een Pa lestijnse delegatie naar het vredes overleg heeft aanvaard. Egypte treedt in het door de VS in gang ge zette overleg op namens de Palestij- nen, omdat Israël zelf niet met de PLO wil onderhandelen. Rabin zei in een vraaggesprek met de legerradio dat de Egyptena- ren de VS "redelijke antwoorden" hebben gegeven op alle kwesties rond de Palestijnse afvaardiging naar vredesbesprekingen met Is raël. "Als duidelijk wordt dat de antwoorden van de andere (Arabi sche) kant positief zijn en de vertra ging hiervandaan komt, dan is de vraag of het zin heeft de regering voort te zetten", zei Rabin. Bronnen bij de Arbeiderspartij zeiden dat de ministers van de partij gisteravond hadden besloten van hun Likud-collega's te eisen dat het compromis binnen drie weken wordt aanvaard. Volgens de voor stellen moet een Palestijnse delega tie worden samengesteld uit zes be woners van de bezette gebieden, twee van de door Israël gedepor teerde Palestijnen en twee bewo ners van het door Israël gean nexeerde oost-Jeruzalem die ook beschikken over een woning op de Westoever of in de Gazastrook. Sjrimon Peres, de leider van de Arbeiderspartij, heeft gisteren ge zegd dat zijn partij met hulp van de kleine religieuze partijen een rege ring zou kunnen vormen. "We heb ben nu in het parlement een duide lijke meerderheid voor voortzetting van het vredesproces", verklaarde hij. Joegoslavië eist geld van herenigd Duitsland BELGRADO (Rtr) - Joegoslavië zal bij hereniging van de beide Duitslan den compensatie voor nazi-oorlogsmisdaden eisen van deze "erfgenaam van het Derde Rijk", zo heeft het Joegoslavische ministerie van buiten landse zaken gisteren verklaard. Joegoslavië zal zijn aanspraak indienen na het ondertekenen van een vredesverdrag. Een claim van dit land in 1962 wees de Bondsrepubliek af omdat Bonn zei niet de volledige verantwoor delijkheid te kunnen nemen voor de oorlogsmisdaden begaan in naam van het Derde Rijk. In de verklaring van ministerie in Belgrado werd niets ge zegd over de hoogte van de compensatie. In 1946 eiste Joegoslavië 36 mil jard dollar (70 miljard gulden) aan herstelbetalingen, maar ontving hiervan nog niet eens 0,1 procent. LEOLUX zijn alle afluistersystemen gede- dienst. Roemenië dient "als alle monteerd, zodat niets en niemand dere landen ter wereld" te beschik- nog in de gaten wordt gehouden, al- ken over structuren waarin de "soe- dus generaal Victor Stanculescu. vereiniteit, de onafhankelijkheid en De meeste leidende functionaris- de territoritale onschendbaarheid wacht straf "naar de mate van de Bepaalde onderdelen van de Se- ernst van hun daden". De Securita- curitate zijn volgens Stanculescu te, die ten tijde van Ceausescu der binnenlandse zaken viel, sinds eind december onder defen- Orde" heette sie. De militaire afdeling ervan telde bescherming ongeveer 50.000 man, terwijl de bur gerafdeling beschikte over tiendui- Kerncentrale De Verenigde Staten hebben giste ren kritisch gereageeerd op de be- slissing van de Franse president 1'gieren"'meegedeeld' ontbonden. Dat geldt bij voorbeeld Directie 5, die "Bewaking en en belast was met de van de hoge functio- het oude bewind. De 437 leden ervan zijn met pensioen gestuurd. Directie 4, die belast was met de militaire contraspionage, is ook opgeheven. Van de 1073 mede werkers van deze directie zijn 611 met pensioen gestuurd. Twee medewerkers van de oppo sitionele Roemeense Boerenpartij zijn op 29 januari tijdens een dag van steunbetuigingen aan de rege ring doodgeslagen. Eén van hen is ook de tong afgesneden, zo hebben de partijleider en een officier partijen. Hij zei dat medewerkers vski, een leider van de Boerenpartij iedere dag met Swapo-partij, ii de dood werden bedreigd. Iets meer dan de helft van de Roe meense bevolking geeft aan het Front voor Nationale Redding de voorkeur boven andere partijen. Dat blijkt althans uit cijfers die het dagblad Adevarul gisteren publi ceerde. Ruim 10.000 lezers stuurden de afgelopen tijd antwoorden in op door het dagblad gestelde vragen. Uit de peiling blijkt dat 57,2 procent van deze mensen het Front steunt. Dat komt overeen met de 57 procent in een steekproef die het Franse blad Paris Match eind januari orga niseerde. Op de vraag of men voor Roemenië een democratische toe komst verwacht, amtwoordde 50 procent ja, terwijl maar liefst 35 pro cent de vraag niet wilde beantwoor den. Een kwart van de ondervraag den is niet optimistisch over de poli tieke toekomst, terwijl ruim 52 pro cent dat wel is. m de Namibische september verle den jaar. Malan heeft inmiddels verklaard "nooit opdracht gegeven te hebben Akkoord Cambodja SUBTIEL KOMFORT Met weglating van al het overbodige, ontstond een bank die een superieur komfort biedt. Ergonomisch gevormde zit- en rugdelen bepalen het karakter van dit ontwerp. Het resultaat is een subtiel maar boeiend lijnenspel. BANGKOK/DEN HAAG (Rtr/AF- P/UPI/ANP) - De twee leiders die el kaar de macht in Cambodja betwis ten hebben gisteren een principe akkoord bereikt over een rol van de Verenigde Naties in het land en de instelling van een Opperste Natio nale Raad die symbool moet zijn van de "nationale soevereiniteit en nationale eenheid". "De aanwezig heid van de VN op de juiste niveaus in Cambodja is essentieel evenals de instelling van een nationaal op- perorgaan", aldus Hun Sen en prins Norodom Sihanouk in een commu niqué na afloop van hun besprekin gen in Bangkok. Frangois Mitterrand om een kern centrale aan Pakistan te leveren. Door kennelijk niet te Pakistan zich houdt aan de bepalin gen Vi De twee slachtoffers, Toader Vataselu UTRECHT - De oprichting en Vasile Vergesu, werden met bij- -t-t-•- len doodgeslagen toen zij in de Mol- dagen in de Mongolische hoofdstad lir}" davische stad Bacau affiches van de Ulaanbaatar hebben aangetoond het Internationale Agent- Nationale Boerenpartij ophingen, dat niet alleen in Oost-Europa, maar v i i°°" At°omenergl®.\ heeft aidus beide zegslieden. Volgens het ook in de in Centraal-Azië gelegen Frankrijk de kans voorbij aten openbaar mini5stene in Bacau wordt Volksrepubliek Mongolië het com- «.n„nt»i».„,i,.k„a™»te ie. de zaak onderzocht. De dader zou munisme als staatsideologie zijn >ogin- inmiddels bekend zijn. De Boeren- langste tijd heeft gehad. Dat is op- Kem" partij heeft president Ion Iliescu op- merkelijk, want Mongolië heeft op c oor' de Sovjetunie na het oudste gaan belangrijke bijdrage te le veren aan de internationale pogin gen om de verspreiding wapens tegen te gaan", aldus woordvoerder van buitenlandse za ken. Vanden Boeynants De Belgische oud-premier Paul Vanden Boeynants heeft niets te maken met alle onfrisse zaken die hem in de loop van de jaren schoenen geschov zijn verhoor gister oppositiepartijen de afgelopen Doden bij nieuwe onlusten in Nepal muriistische regime ter wereld. door Kees van Dam zijn. Tijdens Nepal zijn gisteren vi j gekomen. Daarmee i; door ciale Belgische parlementscommis- dodental straties opgelopen tot 23. De Nepa- het eeuwenlang onderdeel i i hij dat alle verhalen die c hem de ronde doen op roddel en achterklap berusten. Vanden Boey- nants ontkende ooit betrokken ge- tot besprekingen met de oppositie dhistische monniken het land, r weest te zijn bij zaken als de aanval- - - len van de "Bende van Nijvel", con tacten met uiterst rechts, het smok kelen van in vlees verborgen heroi- Mongolië, met twee miljoen woners op een oppervlakte die bij- omgevormd tot na veertig maal die van Nederland 11912 onafhankelijk nadat mocratische Partii (MDP). noeg hebben van de bemoeienissen van hun noordelijke buren met hun communisme. Te snelle overgang Sinds half december vorig jaar trot seren bijna elke zondag in Ulaan baatar duizenden mensen de bittere kou om democratiseringen te eisen. De betogingen waren georgani seerd door de Democratische Unie van Mongolië. Deze begin decem ber door intellectuelen en jongeren opgerichte organisatie pleitte beëindiging van het machtsmonop olie van de communisten, vrije ver kiezingen en bescherming van de rechten van de mens. De oppositie groep heeft zich afgelopen zondag politieke partij heet voortaan Mongolische De- De protesten zijn georganiseerd Moskou een staatsgreep, door een coalitie van verboden poli- In 1924 werd de volksrepubliek gen in de tijd dat hij minister defensie was staatsgreep. steekpennin- tieke partijen, de Beweging minister van Herstel van Democratie (MRD). Ze poging tot willen afschaffing van het zoge naamde Panchayat-systeem, een partijloos radensysteem dat door de koning wordt geleid. Demonstra ties zijn in Nepal verboden. De Verenigde Staten, die een be langrijke hulpverstrekker zijn aan De MDP eist de berechting van de in 1984 afgezette partijleider Yum- jaagiyn Tsedenbal, die het land ruim 32 jaar heeft geleid. De opposi tiebeweging stelt hem verantwoor delijk voor de zorgwekkende situa tie van het land. Massale werkloos heid, een tekort aan primaire le- litieke leiders. Ook over de tot dan toe volkomen genegeerde rege ringsperiode van de stalinistische dictator Choybalsan werd een boekje opengedaan. Voor het eerst Mongolië te lezen dat deze ti ran in de jaren 1930-1952 verant woordelijk was geweest voor de vernietiging van vele oude boed dhistische tempels en de dood van honderden monniken. Vechtjas De roep om democratisering ver mengde zich het afgelopen jaar met een plotseling opkomend nationa lisme, dat blijkbaar alle jaren van communisme had overleefd. Het Mongools, als taal en schrift sinds jaar en dag door het Russische Cy rillisch uit het openbare leven ver drongen, werd in 1989 op scholen weer ingevoerd. Opvallend was ook dat de vroegmiddeleeuwse Mongo lische heerser Djenghis Khan offi- tijdperk. Aanhangers van de oppositionele Mongo- cieel werd gerehabiliteerd. De door i de hoofstad Ulaanbaatar de i uitgeroepen en het land ingericht vensbehoeften als vlees en het vol- r Sovjet-model. En al heeft Mon- ledig ontbreken van consumptie- Havel De Tsjechoslowaakse president Va clav Havel heeft de Verenigde Sta ten gisteren met klem gevraagd de de verarmde* Nepalese Sovjetunie te helpen op haar weg hebben opgeroepen tot bésprekin- r democratie. Hij verklaarde te- genov« ring vi dat hij golië een eigen zetel in de VN ook een eigen vlag, als stilzwijgend lid van het Warschaupact kon Mon- overgang golië lange tijd worden beschouwd als de zestiende republiek van de Sovjetunie. Maar daarin lijkt nu ver andering te komen. Niet alleen heeft Sovjet-leider Gorbatsjov besloten om in verband goederen vormen volgens de oppo sitie de prijs voor de veel te snelle agrarische staat naar een op de zware industrie ge stoelde economie. De MDP heeft gisteren op het po litieke toneel gezelschap gekregen van de Sociaaldemocratische Be- eging, die streeft naar, zoals gen tussen de regering van de abso- met zijn ontwapeningspolitiek het woordvoerder het omschreef, 'de gezamelijke vergade- lute heerser koning Birendra het Amerikaans Congres litici die opheffing eisen v£ /an overtuigd is dat Euro- panchayats-systeem. De Nepalese rug te trekken, ook is Moskou druk a onomkeerbeaar proces minister van communicatie Kamal bezig zijn dure ingenieurs en tech- doormaakt waardoor Amerikaanse Thapa liet echter weten onder geen nici naar huis te halen. De ontwik- de beding met de 'extremisten' te wil- kelingen in Mongolië zelf geven bo- len praten. vendien aan, dat de Mongoliërs ge- afschaffing van het huidige politie ke systeem, dat de democratische vernieuwing belemmert'. Dat de betogingen bijna vanaf het begin werden toegelaten, dat de re gering de oppositie al snel een dia loog aanbood en dat nu-ook de op richting van politieke partijen is toegestaan, maken duidelijk dat de positie van huidig partijleider en president Jambyn Batmönh sterk is. Hij was het die in 1984 de oude Tsedenbal wipte en een periode van economische vernieuwing shine- chiel) in gang zette. Eigen glasnost Bij de leider van de Mongolische Revolutionaire Volkspartij (MPRP) groeide al snel na de machtsgreep van Batmönh het besef, dat de in voering van Gorbatsjov's perestroj ka alleen te kort schoot. Vandaar dat hij op het partijcocngres in de cember 1988 opriep tot het streven naar meer openheid in de samenle- de communisten altijd als 'imperia list' verketterde vechtjas heette plotseling de stichter van de Mon golische staat te zijn geweest. Het opkomend Mongolisch natio nalisme en verdergaande democra tisering kan in de nabije toekomst in de regio nog voor grote spannin- zich kandidaat konden stel- gen zorgen, vooral als Mongolië zich n- onafhankelijker gaat opstellen te- De politieke openheid zorgde genover de Sovjetunie en toenade ring tot het Westen zoekt. In de Chi nese provincie Binnen-Mongolië namelijk naar schatting zo'n ving: il tod, de Mongolische variant van glasnost. Batmönh voerde on der meer de maatregel in dat voor openbare functies verscheidene aantal opvallende deringen in Mongolië. Zo verdween de altijd zeer nadrukkelijk ge geheime politie, de dotodim acht miljoen Mongoliërs, die nu nog yam, plotseling geheel uit het zuchten onder een Chinees juk. straatbeeld en werden hier en daar Het streven naar één Mongoli- weer westerse toeristen gesigna- sche staat is nooit een serieuze zaak leerd. Belangrijker was. nog dat de geweest. Maar als Mongolië een c de ge- afhankelijke koers gaat volgen, zal dat ongetwijfeld een grote aantrek- In de kranten werd dan ook gere- kingskracht uitoefenen op de Mon geld flink uitgehaald naar oude po- goliërs in China.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5