Geen nieuwe feiten uit onderzoek van justitie Volksgezondheid vroeg al in '78 om onderzoek Heineken-afval 'Zuid- en Noord-Holland bloedarm en kleurloos' (Duö ïlirutoj Exploitatie lokale omroep door regionale dagbladen REGIO PAGINA 15 Dioxine-onderzoek op Alphense vuilstort nu al omstreden Vijfhuizen. Toen het hoogheem raadschap na klachten van omwo nenden daar een onderzoek instel de, werden geen kwalijke stoffen aangetroffen. "Naar dioxines is toen niet gezocht", zegt een woord voerder van Rijnland. Heineken heeft tot nu toe bij hoog en bij laag ontkend dat er in het pro- duktieproces dioxines zouden vrij komen. Ook woordvoerder Meijer van het hoogheemraadschap ("Hei neken heeft het produktieproces bij ons bekend moeten maken") noemt het onwaarschijnlijk dat in de fa briek in Zoeterwoude dioxines vrij komen. Onderzoek van justitie had dezelfde uitkomst. Na alle opwinding rond de vuilstort in Alphen, meende de provincie er niet aan te kunnen ontkomen op ba sis van slechts geruchten een kost baar onderzoek naar dioxines te starten. Provinciaal-ambtenaar Timmermans: "Het onderzoek is bedoeld om de onrust weg te ne men. Een relatie tussen dioxine en Heineken kan niet worden gelegd". De ongerustheid bij leden van de streekcommissie ove van onderzoek is inmiddels fors toegenomen. Ondanks t delijke afspraak met milieugedepu teerde Van der Vlist wordt niet op zeven plaatsen geboord. Het aantal is gisteren om onduidelijke reden teruggebracht tot vijf. Streekcom- missielid C. van Laar: "Ik ben daar heel boos over. Afspraken worden zomaar opzij geschoven, ongeloof lijk. Het moet toch voor alle partijen ellendig zijn als het aantal monsters dat geanalyseerd gaat worden zo klein is dat de onzekerheid blijft be staan". Van Laar vindt dat op alle loka- ties die op aanwijzing van getuigen zijn uitgekozen, tenminste twee bo ringen moeten worden verricht om zoveel mogelijk zekerheid te ver krijgen. De bedoeling is echter dat slechts één boring per lokatie wordt verricht waardoor volgens Van Laar de conclusie niet anders kan zijn 'dan dat er zich op die specifie ke plaats geen dioxine in de bodem bevindt'. De onzekerheid neemt toe wanneer er geen kiezelgoer wordt gevonden omdat deze zich heeft vermengd met de andere troep die zich in de bodem bevindt. i dui- De uitkomst van het dioxine-on derzoek kan bepalend zijn voor de maatregelen die de provincie gaat treffen op de vuilstort. Van Laar: "Alle andere stoffen in de vuilstort zullen, wanneer zij in contact ko men met het grondwater, op den duur worden afgebroken. Dioxine doet dat niet. Daar moetje dus reke ning mee houden". De betrokken partijen zijn het er nog niet over eens wat er precies op de voormalige vuilstort moet ge beuren. Gemeentebestuur, streek- commissie en bewonerscomité vin den dat het grondwater nu al zoda nig vervuild is dat het moet worden afgepompt en worden gereinigd. De provincie echter meent dat kan worden volstaan met een bewa kingssysteem waarna pas behoeft te worden ingegrepen als de veront reiniging zich verspreidt. Wanneer blijkt dat zich dioxines in de vuil stort bevinden, is het standpunt van de provincie onhoudbaar, vindt Van Laar. "Wanneer je constateert dat de dioxine zich gaat versprei den, is het al te laat". Heineken niet in beroep tegen besluit rechter ZOETERWOUDE - Bierbrouwer Heineken gaat niet in beroep tegen de uitspraak van de Amsterdamse rechter mr. Vrakking die vrijdag de staking die vorig week de brouwe rijen in Zoeterwoude en Den Bosch lamlegde, niet onrechtmatig ver klaarde. Heineken legt zich bij de uitspraak van de rechter neer om al dus zo snel mogelijk weer tot nor male arbeidsverhoudingen te ko- "De staking is gestopt en het reor ganisatieplan is van tafel. De werk omstandigheden zijn weer normaal en dat willen we graag zo houden", aldus woordvoerder C. Woerts van de bierbrouwerij in Zoeterwoude. De woordvoerder kon nog geen schatting maken van de schade die de bierbrouwerij door de stakingen heeft geleden: "Duidelijk is dat bij een bedrijf als Heineken het al gauw over miljoenen guldens gaat". Vandaag worden overigens on derhandelingen over de nieuwe cao gevoerd. Afgelopen zaterdag werd al een principe-overeenkomst be reikt tussen de directie van Heine ken en de bonden over vier procent loonsverhoging en een verlenging tot 1996 van een vut-leeftijd van 60 jaar. Geen subsidie voor luchtvaartmuseum DEN HAAG, - De Raad van State heeft beslist dat de provincie Noord-Holland het luchtvaartmu seum Aviodome niet hoeft te subsi diëren. Het museum gaat zo goed als zeker opnieuw in beroep en wel tegen de beslissing van het ministe rie van WVC de subsidiëring over te laten aan de provincie. Medewerker Peter van de Noort van het luchtvaartmuseum zegt niet verbaasd te zijn over de uitspraak van de Raad van State. "Wij hadden er op gerekend het beroep te verlie zen. Wij overwegen daarom nu op andere gronden beroep aan te teke- Wethoitder De Jong: "Goed fout ge gaan op de vuilstort". zoek op de vuilstort, moet duidelijk maken of er sprake is van nieuwe feiten. De Jong zegt nog geen informatie te hebben over de omvang van de stortingen. "Ik ben ook niet geïnte resseerd in het aantal vaten dat er ligt. Het gaat mij er om wat voor stoffen zich in de vuilstort bevin den", aldus De Jong die de raads commissie in maart verslag wil doen van het overleg met justitie. Vlekken De Jong zegt geschrokkken te zijn van verklaringen die getuigen te genover justitie hebben afgelegd. Daaruit is hem gebleken 'dat er iets goed fout is gegaan op de vuilstort'. De Jong spreekt van blinde vlekken in het beheer van de stortplaats en de controle op de stortingen. "Daar bij is het nodige misgegaan". De wethouder onthoudt zich van het verstrekken van informatie over getuigen die door justitie zijn ge hoord. Hij heeft met justitie afge sproken daarover geen mededelin gen te doen. Ook justitie zelf hult zich voorlopig in stilzwijgen over het onderzoek. Volgens persofficier De Vos is het onderzoek nog niet af gerond en worden er de volgende maand nog getuigen gehoord. Het onderzoek valt in twee delen uiteen. Enerzijds is het gericht op mogelijke overtredingen van het transportbedrijf Kemp uit Hazers- woude, anderzijds wordt bekeken in hoeverre ambtenaren en bestuurt ders van de gemeente Alphen me de-verantwoordelijk kunnen wor den gesteld voor de illegale stortin gen. De Vos: "De resultaten van het onderzoek zullen in een eventuele rechtszaak blijken. De officier van justitie beraadt zich momenteel op de zaak Kemp. Wanneer die horde is genomen, zal zij zich een oordeel vormen over het tweede deel van het onderzoek". Wanneer het onderzoek van justi tie en eventuele rechtszaken die nog volgen hem enig houvast ge ven, is De Jong van plan de betrok ken bedrijven aansprakelijk te stel len voor het reinigen van de grond die zij hebben vervuild. 22 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Uit Kuilenburg bericht men van gisteren: Eene aIgemeene werkstaking is uitgebroken on der het werkvolk der glasfabriek van den heer Hoytema. Het volk moet schandelijk hebben huisge houden. Een deel der werklieden wilde niets weten van het werk- staken en was als gewoonlijk aan het werk gegaan. De andere troep is toen de fabriek binnen gedrongen en heeft de goedge- zinden met gloeiende vorken en blaaspijpen uit de werkplaatsen verdreven. Vooral de jongens doen hard mede. Ofschoon thans alles rustig is, zijn de noodige maatregelen genomen om even- tueele wanordelijkheden met kracht tegen te gaan. (A.C.) De smidsgezellen te Lubeck heb ben wegens het afwijzen van hunne vorderingen wat de loonen betreft het werk gestaakt. Vijftig jaar geleden: - Een visscher uit Katwijk aan Zee, die hardhoorend was, wilde graag haar zee, doch daarvoor moest hij een geneeskundige ver klaring bezitten. Zijn broer ging naar den dokter en kreeg een goedkeuring, waarvan de hard- hoorende man gebruik maakte. De zaak kwam aan het licht, toen laatstgenoemde omkwam bij het vergaan van zijn boot. De Haagsche politierechter veroor deelde de broer tot veertien da gen gevangenisstraf. - Onze verlieslijst aan schepen sedert het uitbreken van den oor log: Hr.Ms. Van Ewijck (30 dooden Mark, Hr.Ms. Van Gelder (6), Binnendijk H.A.L.Tegri (7), Safe (7), Sliedrecht (26), Sim. Bo livar K.N.S.M. ((86), Spaarn- dam H.A.L. (5), Tajandoen (6), IJm. 116 Silvain (11), Imming- ham, Truida, Arendskerk, Nora, Burgerdijk H.A.L.. Den Haag (26 vermisten), Ameland, Alja, Tara, Petten. Herdenking in Ridderzaal van 150-jarig bestaan Holland-provincies ALPHEN AAN DEN RIJN - Op nieuw spitten mannen in gif-veilige overalls in de vervuilde grond van de voormalige Alphense vuilstort in de Coupépolder. Terwijl de golfers op de achtergrond hun balletje slaan, zijn de mannen dit maal op zoek naar materiaal dat bierbrou werij Heineken 10 jaar geleden op de stort heeft achtergelaten en waar volgens geruchten dioxines in zou den zitten. In 1978 al vroeg de toenmalige in specteur van de volksgezondheid, naar het lijkt tevergeefs, om een on derzoek naar het afval dat Heineken op de vuilstort liet deponeren. Naar de mening van de inspecteur had nooit toestemming gegeven mogen worden voor de stort van Heineken- afval in Alphen. door Gert Visser Steeds als het grijpertje een schep smurrie naar boven haalt, komt er een muffe walm uit het boorgat om hoog. Een aanwezig lid van de streekcommissie die het graafwerk nauwlettend in de gaten houdt, wijst op enkele geel-groene, smerig uitziende plassen van onbekende samenstelling die een tiental meters verder uit de stort omhoog wellen en een deel van de stank voor hun rekening nemen. Brokken grond die uit de stort omhoog worden gehaald, verdwij nen in emmertjes- waarvan er later enkele zullen worden opgestuurd ook al trekken Amsterdam, Rot terdam en Den Haag veel macht en bevoegdheid naar zich toe. Juist door de aanwezigheid van de grote, machtige steden komt daar bij dat Zuid- en Noord- Holland moeten optreden als bewakers van de belangen van de kleine gemeenten". Nog belangrijker is volgens Zijderveld dat de maatschappe lijke bloedarmoede en culture le vaagheid zullen afnemen. "Samen met de provincie Utrecht» die dezelfde euvelen deelt, moeten beide provincies zich ontwikkelen tot een sa menhangende. herkenbare, identificeerbare en vitale euro regio. Ze moeten op korte ter mijn uitgroeien tot de euroregio Holland die een dubbele kern bezit: de eurocities Amsterdam en Rotterdam". In de visie van Zijderveld groeien meer van zulke regio's, tot over de grenzen. Hij wees gistermiddag op het econo misch en cultureel samenwer kingsverband van de drie noor delijke provincies met de regio aan de andere kant van de grens. Voor Gelderland en Overijssel valt eenzelfde transnationaal netwerk te verwachten, terwijl de zuidelijke provincies zich meer op Brussel dan op Den Haag zullen oriënteren. De Hol landen, plus Utrecht en later ook Flevoland, wordt een euro regio van groot economisch, maatschappelijk en cultureel verband, verwacht Zijderveld. De provinciebesturen zullen daarin een grote rol spelen. "De groot-stedelijkheid enerzijds en de groenvoorzieningen an derzijds zullen ervoor zorgen, dat wat met een verkeerde naam Randstad wordt genoemd, niet uit zal groeien tot wat Tokyo en New York geworden zijn". naar de universiteit van Amster dam. Daar wordt het zeer specialis tische onderzoek naar dioxines ver richt waarvan de uitslag mogelijk eind maart bekend is. Het kiezelgoer, het filtermateriaal dat Heineken op de stort achterliet, werd in de eerste week van het on derzoek niet gevonden, tenminste niet in zijn zuivere vorm. Niet uitge sloten is dat het spul onherkenbaar is opgegaan in de brei die zich op enkele meters diepte in de stort be vindt. Dat maakt het de onderzoe kers lastig om te bepalen welke monsters geanalyseerd moeten worden. Kattepis Medio maart en april 1988 meldden zich bij de streekcommissie een elf tal getuigen die verklaarden dat er giftig filtermateriaal op de vuilstort aanwezig zou zijn. Acht noemden Heineken als de bron van het spul, zeven getuigen wezen op de aanwe zigheid van dioxine. De streekcom missie, die de identiteit van de ge tuigen angstvallig geheim houdt, achtte de verklaringen serieus ge noeg om de provincie in te lichten. Deze besloot pas enkele weken ge leden een onderzoek in te stellen. Niet omdat er concrete aanwijzin gen voor de aanv ezigheid van dioxine waren maar om de geruch ten te ontzenuwen. Dat Heineken enige tijd actief is. geweest op de Alphense vuilstort is geen geheim. De bierbrouwer maakte tot 1978 gebruik van de Leidse vuilstort in Roomburg die dat jaar werd gesloten. Vooruitlo pend op een definitieve vergun ning, mocht Heineken met toestem ming van de gemeente ruim een jaar gebruik maken van de Alphense stort. Dat leidde tot nogal wat opwin ding en klachten van omwonénden over een kattepis-stank. Na een on derzoek liet de toenmalige inspec teur van de volksgezondheid drs. W. Krul op 28 december 1978 het ge meente- en het provinciebestuur weten "dat op de stortplaats een aantal bergen slibachtige afvalstof fen gestort waren waarvan de aard en herkomst niet duidelijk waren. Een van deze afvalstoffen, een geel bruin korrelig materiaal, verspreid de bijzonder veel stank. Naar alle waarschijnlijkheid betreft het hier afvalstoffen van de firma Heine ken". Krul vroeg om een onderzoek naar 'de aard, samenstelling en her komst van deze afvalstoffen'. Ontheffing De inspecteur, zo blijkt uit een late re brief, stelde zich op het stand punt dat de afvalstoffen van Heine ken zich niet leenden voor storting 'doch dat het verbranden er van mil ieutechnisch gezien de meest pas sende verwerkingsmethode is'. Te vens vroeg Krul om een onderzoek naar stoffen die door Unilever uit Gouda zonder vergunning werden gestort. Of het Heineken-afval ooit is on derzocht, is onduidelijk. Noch de provincie noch het Hoogheemraad schap van Rijnland kunnen hier antwoord op geven. In augustus '79 moest Heineken het storten van af val op last van de gemeente Alphen beëindigen waarna het bedrijf in zee ging met een firma die van het afval tuinaarde en compost maakte dat werd verwerkt op een terrein in AMSTERDAM - De exploitatie van de zenders van de lokale en re gionale omroepen moet in de toe komst worden overgelaten aan de uitgevers van dag- en nieuwsbladen in de betrokken plaatsen en regio's. Alleen op die manier kan reclame bij deze omroepen worden inge voerd zonder dat het de plaatselijke pers de kop kost. Tot deze conclusie komt de Ne derlandse Dagbladpers. De organi satie van dag- en nieuwsbladen heeft vandaag een gedetailleerd plan bekend gemaakt voor exploi tatie van lokale en regionale zen ders. De regionale omroepen heb ben negatief gereageerd op de plan- De NDP wijst commerciële Ipka- le en regionale omroep af, de uitge versorganisatie gaat ervan uit dat een publiek lokaal/regionaal bestel met beperkte vrijheden de beste kans van slagen heeft. Een volledig vrij bestel merkt ze aan als 'niet re ëel'. Er zijn daarvoor onvoldoende frequenties beschikbaar en boven dien zou er een enorme strijd ont branden om de markt. Zo'n concur rentieslag levert de omroepen uit eindelijk niet meer geld op. wat voor de overheid toch in eerste aan leg reden was te pleiten voor invoe ring van deze reclame. De NDP heeft zich jarenlang ver zet tegen de invoering van etherre clame op de plaatselijke zenders, omdat de uitgevers bang zijn dat dat ten koste gaat van hun eigen adver tentie-inkomsten. Maar nu de orga nisatie - onder meer op grond van de mediaparagraaf in het regeerak- DEN HAAG - Nu eens niet al léén mooie woorden bij een plechtigheid: "De twee Hol landse provincies zijn, om het wat grof uit te drukken, maat schappelijk bloedeloos en cul tureel gezichtsloos". Het zal je maar worden ge zegd op je 150ste verjaardag. Maar professor A. Zijderveld, cultuursocioloog aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam en gistermiddag spreker bij de herdenking van het 150-jarig bestaan van de provincies Noord- en Zuid-Holland, ging nog even door. door Gerard Haverkamp koord - tot de conclusie is gekomen dat invoering van reclame voor deze omroepen onvermijdelijk is, pro beert ze ermee te leven. Óm de scha de voor haar leden tot een minimum te beperken, komt "de organisatie met een eigen exploitatieplan. De omroepen moeten hun pu bliek karakter behouden, waarbij via een Ster-achtige constructie ex tra inkomsten uit reclame worden geworven. Deze Opbrengsten moe ten worden verdeeld tussen de om roepen en de exploitant van de zen der, de uitgever. De NDP bepleit in haar voorstel een strikte scheiding tussen de redactie van de omroep en de advertentie-werving door de uitgevers, een verdeling die verge lijkbaar is met de situatie van de meeste bladen. De Stichting Regionale Omroep Overleg en Samenwerking heeft ne gatief gereageerd op de plannen van de dagbladen. De regionale omroe pen zijn weliswaar bereid tot sa menwerking met de uitgevers, maar voelen er niet voor de exploi tatie met de uitgevers te delen. De Roos houdt vast aan haar eerder voorstel de uitgevers als eersten in de gelegenheid te stellen regionale zendtijd op te kopen en te exploite ren. "We zien niet in waarom het aanbod op de regionale zenders door twee verschillende aanbieders zou moeten worden verzorgd", al dus de Roos. De organisatie bena drukt dat de pluriformiteit van de informatievoorziening ermee is ge diend dat de redacties van kranten en omroepen onafhankelijk van el kaar blijven functioneren. Met een zware grondboor worden monsters uit de Alphense belt gehaald, die bij de universiteit van Amsterdam op dioxine worden onderzocht". (foto wim Dijkman) Verontreiniging vuilstort niet erger dan nu bekend DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het is onwaar schijnlijk dat het onderzoek van justitie naar illegale stor tingen op de voormalige vuilstort in Alphen nieuwe vervuiling aan het licht zal brengen. Volgens F. Timmermans, werk zaam bij de afdeling bodemsane ring van de provincie, heeft het on derzoek geen nieuwe informatie op geleverd over aard en omvang van de vervuiling. Volgens Timmermans zijn de ge ruchten destijds als zouden er zo'n 100.000 vaten met chemisch afval op de vuilstort liggen door het justi tieel onderzoek 'niet waargemaakt'. In afwachting van de resultaten van het dioxine-onderzoek dat momen teel plaatsheeft, ziet de provincie dan ook geen reden om af te wijken van de voorgestelde maatregelen om verspreiding van de vervuiling tegen te gaan. Bij eerder onderzoek werden 'slechts' 130 vaten naar bo ven gehaald. De resultaten van het onderzoek van justitie zijn nog niet openbaar gemaakt. Timmermans zegt zijn in formatie te hebben uit contacten met ambtenaren die aan het onder zoek hebben deelgenomen. Ook milieuwethouder W. de Jong van de gemeente Alphen heeft inmiddels contact gehad met justitie. Hij wacht nog op een lijst van stoffen die volgens getuigenverklaringen illegaal zijn gestort. Een vergelij king met de resultate van het onder- "Vergeleken bij andere streekculturen zijn Noord- en Zuid-Holland als provincies bloedarm en kleurloos geble ven", sprak hij tot ministers, commissarissen van de konin gin en de koningin zelf. "Inder daad. eigenlijk zijn zij niet veel meer dan abstracte en functio- nele bestuursstructuren. Ze be staan en functioneren wel als legale structuren, maar ontbe ren legitimiteit, dat wil zeggen: overtuigingskracht, maatschap pelijke verankering, gezag.' Dit is een ernstige conclusie, want zoals bekend is legaliteit zonder legitimiteit voos en is macht zonder gezag op den duur kwetsbaar". Ja, van deskundigen had hij de afgelopen tijd wel eens ge hoord dat beide provincies als bestuurlijke eenheden eigen lijk overbodig zijn. "Maar die conclusie wijs ik met klem af. Dus heeft u vanmiddag toch nog reden om feest te vieren",' zo hield hij de stemming er in een Koningin Beatrix kreeg uit handen van de Zuidhollandse gedeputeerde Günther (links) het gedenkboek '150 jaar Noord- en Zuid-Holland'. In het midden gedeputeerde Van Dieperi-Oost van de provincie Noord-Holland. (foto ANP) volle Ridderzaal op het Binnen hof in Den Haag in. De provinciale staten van zo wel Zuid- als Noord-Holland waren daar gistermiddag in een bijzondere vergadering bijeen voor de herdenking van het feit dat Holland in 1840 in twee de len werd gesplitst. De kamerle den in die tijd bepaalden dat deze provincie 'te groot was in uitgestrektheid, bevolking, rijkdom en opbrengst'. "Typisch Hollands", noemde c van de koningin in deze provin cie, S. Patijn, dat in zijn ope ningswoord. "Zoals zo vaak in ons groene land. De hoogte van het maaiveld bepaalt wat een ieder mag of niet mag: alles daarboven wordt afgesneden". Bewakers Terug naar Zijderveld, die na een 'historische' rede van J. Bank, hoogleraar aan de univer siteit in Leiden, de blik op de toekomst wierp. Want die heeft de provincie ondanks de door hem uitgesproken culturele vaagheid weldegelijk. "De pro- vincies'hebben op verschillende terreinen aan belang gewon nen: wat betreft de ruimtelijke ordening, het bouwvolume, milieudefensie, het openbaar vervoer, de groenvoorziening, enzovoort hebben de provincies genoeg in de melk te brokkelen,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15