Geen toenadering tussen 'Rijnland' en Freewave SYMBOLISCHE KRAAKACTIE DE PUT Groen Links is woedend over advertentietekst van PvdA Oudere alleenstaande die werkt kan huishoudelijke steun krijgen 22 FEBRUARI 1990 Gemeenteraad moet besluiten over representativiteit LEIDEN - De onderhandelin gen tussen Omroep Rijnland en Freewave over samenwerking hebben niets opgeleverd. Wet houder Van der Nat (VVD) maakte gisteravond tijdens de vergadering van de commissie economische aangelegenheden Overleg bij Ouwehand zit muurvast KATWIJK Het overleg tussen de 50 stakende oproepkrachten van de avondploeg en de directie van het visverwerkend bedrijf Ouwehand in Katwijk zit muurvast. De directie voelt er niets voor in te gaan op de eis van de vrouwelijke stakers om voortaan volgens de bedrijfs-cao te worden betaald. De Dienstenbond FNV, die de staking heeft overgeno men, heeft de vrouwen gemaand niet aan het werk te gaan zolang de directie niet het initiatief neemt tot overleg. De actie wordt voor onbe paalde tijd voortgezet. Gisteren trokken de strijdlustige vrouwen zingend door Katwijk met spandoeken, nadat ze bij de poorten van het bedrijf waren weggestuurd. Een tiental werkwillige vrouwen werd toegelaten en ging aan het werk. In de Katwijkse Ontmoe- tingskerk schreven de actievoer- sters zich in het stakingsregister in. De vrouwen werken als oproep kracht en krijgen dus bij ziekte slechts zeventig procent uitge keerd. De bond wil dat de directie ze erkent als parttimers zodat ze honderd procent ziektegeld krijgen. Dat is voor het bedrijf te duur. Bo vendien krijgen de vrouwen al een 'fantastisch salaris' en hoeven ze op een verjaardag, bij een voetbalwed strijd of als ze gewoon geen zin heb ben niet te komen, aldus directeur L.E. Ouwehand. Het huidige betalingssysteem werkt volgens hem prima en heeft volgens zijn overtuiging de instem ming van de meeste oproepkrach ten. "Iedereen van de avondploeg krijgt stukloon. Een vlot werkende vrouw kan op een avond 100 gulden verdienen. Netto. Dat vinden de vrouwen het prettigst: gewoon een netto bedrag in handen. Nu begint de vakbond te babbelen over toe ters en bellen, maar in feite bete kent die grappenmakerij uitgesteld loon." De stakingsactie beschouwt hij dan ook als een initiatief van een paar strijdbare vrouwen in de groep en de vakbond. "De kachel is voor een belangrijk deel aangemaakt door de Dienstenbond FNV", zegt hij. bekend dat beide lokale omroe pen het niet eens kunnen wor den. Op initiatief van Van der Nat voer den beide omroepen gesprekken over samenwerking. De twee had den elk een aanvraag ingediend voor de zendmachtiging, die tot op heden in handen is van Omroep Rijnland. Binnenkort moet een nieuwe zendmachtiging worden verstrekt. De Leidse gemeenteraad moet dan uitspreken of de aanvra gers van de machtiging representa tief zijn voor de Leidse gemeen schap. Als er meer aanvragers zijn, moet worden bekeken of er samenwer king mogelijk is. Daarover is onder handeld, maar de twee konden het niet eens worden. Omroep Rijnland was bereid Freewave elke doorde weekse dag vijf uur zendtijd te ge ven en in het weekeinde drie uur per dag. Daarvoor moest Freewave 60.000 gulden per jaar betalen, vond Rijnland. Freewave wilde niet ver der gaan dan 10.000 gulden. Dat be drag is via sponsoring bijeen te brengen. Omroep Rijnland is nog akkoord gegaan met een voorstel om arbitra ge over de hoogte van het bedrag in te roepen, maar Freewave voelde daarvoor niets, de omroep was bang dat er een bedrag van zo'n 30.000 gulden uit zou komen en dat is niet op te brengen zolang de Mediawet reclame op een lokale omroep niet toestaat. De voorzitter van Omroep Rijn land, J. van Leeuwen, noemt het zwak van Freewave dat deze niet akkoord ging met arbitrage. "Het was een gok voor ons allebei". Nu de twee niet tot elkaar zijn geko men, moet de Leidse gemeenteraad een beslissing nemen over de repre sentativiteit van beide organisaties. "We kunnen niet zeggen dat de één meer of minder representatief is dan de ander", zo beklemtoonde Van der Nat. Als beide omroepen representatief worden verklaard, wordt de beslissing uiteindelijk ge nomen door het Commissariaat voor de Media. Dit instituut, dat de machtiging ook verstrekt, houdt voordat wordt besloten een hoorzit ting waarop alle partijen hun zegje kunnen doen. Van Leeuwen zou het zwak vin den indien de gemeenteraad de be slissing doorschuift naar het Com missariaat. "Ik zou dat een beledi ging vinden voor Omroep Rijnland. Wij hebben de afgelopen vijf jaar met veel inzet lokale omroep ge maakt. Dan komt er plotseling tweede kandidaat met veel noten op zijn zang, die meent dezelfde rech ten te hebben". De voorzitter van Rijnland vindt dat de gemeente eigenlijk geld op tafel moet leggen om de partijen te laten samengaan. "Freewave en Omroep Rijnland hadden op alle punten overeenstemming bereikt behalve op het financiële. Het is toch zonde indien de samenwer king op dit punt zou afketsen". LEIDEN - Een viertal medewerkers van buurtvere niging 'De Put in de Oude Morsch' heeft gisteravond het Wachtgebouw aan de Morsstraat symbolisch ge kraakt. De buurtvereniging zit zonder eigen ruimte en heeft daar schoon genoeg van. Woordvoerster I. van Buuren van de actievoerders zei dat de actie moet worden gezien als een signaal aan B en W. Het zit De Put niet lekker dat ze wordt behan deld als een nieuwe buurtvereniging. Vroeger zat buurtvereniging d'Oude Morsch in het gebouw en voer de er ook het beheer over. Maar nadat De Put door de bewoners werd uitgeroepen tot de enige representatie ve buurtvereniging is het pand weer in handen van de gemeente. Die vindt dat De Put een nieuwe vereniging is en heeft haar daarom onder aan de wachtlijst ge plaatst voor een eigen ruimte. De actievoerders hopen dat de symbolische kraakac- tie er toe leidt dat het college snel alsnog een ruimte toe wijst. Wat De Put betreft mag dat best het Wachtge bouw zijn. Het pand staat voor een groot deel leeg. Ex ploitant H. van der Bijl van het nabijgelegen cafébe drijf Huis De Bijlen moest er op last van de rechter uit en ook het reclamebureau Partners en Partners heeft een nieuw adres gevonden. (foto Jan Holvast) Commissie hoort drie ambtenaren LEIDEN - De Rekeningen heeft gisteren drie per sonen gehoord, die informatie kun- verschaffen in de schouwburg- affaire. De commissie onderzoekt wie er verantwoordelijk is voor de j administratieve chaos die ontstond bij de schouwburg, waar een bedrag 132.000 gulden verdween. Door de commissie werden giste- i ren J. Kleijne, F. Schiks en G. Ver- i kuijl gehoord. Kleijne is sinds april 1989 belast met het het interim- management van de directie cultu rele zaken. Schiks is organisatie-ad- viseur bij de gemeente en heeft vo- 1 rig jaar een aantal directies doorge licht. Hij heeft de commissie uitge legd hoe de taken bij de directie cul- turele zaken, waaronder de schouw burg valt, zijn afgebakend. Verkuijl is hoofd van de directie financiën. Hij heeft verduidelijkt hoe de positie is van de zijn afdelin gen ten opzichte van 'culturele za ken'. Poppenbeurs LEIDEN Poppenliefhebbers kunnen zondag 11 maart hun hart ophalen in het Groenoord Restau rant aan de Willem de Zwijgerlaan. Daar wordt dan een grote poppen- beurs gehouden, waar ongeveer duizend poppen zijn te bewonde ren. Het publiek kan, behalve naar de poppen kijken, ook een pop ko pen. Óp de beurs zijn ook poppen- majcers "fen een poppendokter aan wezig. Oude poppen kunnen gratis worden getaxeerd. De beurs is ge opend van 10.30 tot 16.30 uur, toe gang 3,50 gulden en voor kinderen één gulden. LEIDEN Groen Links is woe dend op de afdeling Leiden van de PvdA. Deze partij adverteert in onder meer deze krant met de slo gan 'Na al die jaren is de Zijloever voor ouderen toch voor elkaar ge komen. Stem 21 maart PvdA'. Het bestuur van Groen Links noemt dit "een vreemde tekst, als je je re aliseert dat dit project onder de verantwoordelijkheid van Groen- Linkswethouder Hans de la Mar tot stand is gekomen. Groen-Linksvoorzitter Hans van Egdom bespreekt in een brief aan de PvdA de mogelijkheden hoe de tekst in de krant is geko men. Volgens hem zou er sprake kunnen zijn van een drukfout: "Waar PvdA staat had Groen Links moeten staan". Ook sluit hij niet uit dat een in dividueel PvdA-lid verantwoor delijk is voor deze ondersteuning van de campagne, zonder te we ten dat de eer van dit project naar Groen Links moet gaan. Tenslot te suggereert Van Egdom dat de PvdA wel degelijk wist dat er geen oorzakelijk verband bestaat tussen de totstandkoming van het Zijloeverproject en de uit te brengen stem op de PvdA. Indien dit laatste het geval is overweegt Groen Links een klacht in te dienen bij de Reclame Code Commissie. "Alleen de schuldige blijft onbekend", stelt van Egdom. Groen Links besluit de brief met de opmerking dat een zuivere campagne de beste campagne is. In een brief aan deze krant heeft ook F. van Oosten, tijdelijk coördinator van het Zijloeverpro ject, zich over de advertentietekst beklaagd. "Dat er met Zijloever wordt geadverteerd is begrijpe lijk. Dat nu juist de PvdA hiermee adverteert en dat koppelt aan een oproep op deze partij te stemmen, is een beetje raar. Het is gewoon pronken met andermans veren en dus vals spel: gele kaart mini maal", aldus Van Oosten. Hij vindt dit op zich wel toege staan, "maar wel met de vermel ding dat Hans de la Mar dit pro ject van de grond heeft gekregen en dat hij wethouder is voor Groen Links. Die partij mag daar voor best beloond worden op 21 maart". Van Oosten stelt verder dat de PvdA veroordeeld behoort te worden tot het plaatsen van ad vertenties voor 'Zijloever' onder vermelding van: 'Stem op 21 maart Hans de la Mar, lijst 4'. PvdA-woordvoerster Christa de Boer stelt dat ook de PvdA heeft bijgedragen aan de realisa tie van het project. "Vooral op het gebied van volkshuisvesting en het rondkrijgen van de financi- INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 LEIDEN - Mevrouw Kievit bezocht ons spreekuur naar aanleiding van een berichtje dat zij in de krant had gelezen. In de krant stond dat wer kende alleenstaanden ouder dan 55 jaar met een laag inkomen in aan merking kunnen komen voor ver goeding van de kosten van huishou delijke hulp. Zij wilde graag voor die vergoe- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Allure (4) Leiden heeft behoefte aan allure. Het gemeentebestuur zegt het zelf, maar slaagt er slechts mond jesmaat in gebouwen, bruggen of pleinen van enige betekenis aan de stad toe te voegen. Soms doen de stadsbestuurders wel een po ging. Maar hun krenterigheid is funest in deze. Nu zult u mis schien zeggen: Leiden is toch al een mooie stad met honderden fraaie monumenten en stadsge zichten. Da's waar. Alleen: die al lure van Leiden brokkelt lang zaam af onder de zware druk van reclames, verfspuiters en andere lieden die zijn toegerust met een slechte smaak. De stadsvernieu wing is op de terugtocht, de stads- vernieling wint terrein. Een paar jaar geleden zouden we als rechtgeaarde Leidenaar nog vol overtuigingskracht heb ben betoogd dat als er iets is om trots op te zijn in deze stad, dan zijn het wel de gerestaureerde Hoogstraatkelders. Nergens an ders in Leiden kwam de allure van een oude binnenstad immers zo goed tot haar recht als op deze plek in hartje stad. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor het zover was. Even het geheugen opfrissen: de kelders onder de Hoogstraat ver keerden jarenlang in deplorabele staat. Sinds 1945 werden er plan nen gemaakt om de voormalige opslagruimtes op te knappen en een nieuwe bestemming te geven. Allerlei omstandigheden, met na me de hoge kosten en technische problemen, dwongen de gemeen te die plannen telkens weer uit stellen. De restauratie van de Hoogstraatkelders leken eeuwig tot de categorie 'vrome wensen' te behoren. Begin jaren tachtig slaagde de gemeente er evenwel in de pro blemen die de restauratie tot dan toe in de weg hadden gestaan op te lossen. In oktober 1984 werd met de operatie Hoogstraat een aanvang worden gemaakt. De eeuwenoude kelders en hun om geving werden omgetoverd tot een nieuw, levendig hart van de stad Leiden, met winkeltjes, ho reca, terrasjes, een nieuwe Waag- brug en een keurige marktverza- melkraam. De Hoogstraatopera tie mocht in technisch en finan cieel opzicht gerust een hoog standje worden genoemd, of nog De gerestaureerde Hoogstraat kelders: viltstift en verfspuitbus hebben hun werk gedaan. de parel in de kroon van de Leidse stadsvernieuwing. En daar was geen woord teveel bij. Let wel: was! Allure (5) Gaat u er nu eens kijken. Het aan zien van de Hoogstraat(kelders) is langzaamaan aan het veranderen in een verzamelpunt van slechte smaak: kriskras opgehangen re clameborden, lelijke elektrici teitsleidingen van door onderne mers aangebrachte buitenver lichting, afbladderende affiches en natuurlijk de omvermijdelijke graffiti. De monumentale toegangsdeu ren naar de kelders zijn vervan gen, of aan het oog onttrokken, door lelijke lattendeuren met glas er in. Geen van de entrees is nog identiek aan een ander, zoals oor spronkelijk (na de restauratie) wel het geval was. De marktverzamelkraam op de Hoogstraat, waarvan de verschij ningsvorm door de bemoeienis van de gemeenteraad toch al zo- Een aantal van de monumen tale entreedeuren is vervangen door lelijke lattendeuren met glas. Wat het houten raamwerk boven de deur doet mag Joost weten. veel schade heeft opgelopen, wordt er ondertussen ook niet fraaier op. De viltstift en verf spuitbus hebben ook hier hun werk gedaan. Iedereen weet on derhand dat alleen een snelle ver wijdering spuitbusartiesten ont moedigt, maar snelheid is de ge meente helaas vreemd. Ondernemer Zeeman heeft op zijn beurt ook een duit in het zak je gedaan. Dat zo'n fraai hoek pand in beslag wordt genomen door een bedrijf dat geen patent heeft op goede smaak is tot daar aan toe, maar dat de smakeloze ondernemer het uiterlijk van de Hoogstraat verpest door met gro te voortvarendheid de ramen van zijn pand, van onder tot boven, te blinderen met blauwe plakstro- ken gaat iets te ver. Winkeliers mogen, als het aan de gemeente ligt, 's avonds geen rolluik voor hun etalages neerlaten maar Zee man mag kennelijk wel dag en nacht zijn hele zaak blinderen met plakstroken. Het voorbeeld van Zeeman is inmiddels door een andere onder nemer gevolgd zodat de verdie- Lelijke elektriciteitsleidingen en kris-kras opgehangen bord jes. Waarom dat bord op deze deur hangt weten wij niet. Het hoort er in elk geval niet. pingen van de Hoogstraatpan den, in combinatie met de markt verzamelkraam, onderhand uit zien als de Méditerranée: zo blauw. Bestaat er in Leiden eigen lijk nog zoiets als monumenten zorg? Of komen die lieden pas in beweging als een ondernemer zijn hele pand blauw en kanarie geel schildert? Over enkele maanden wordt het stadsgezicht nog verder ont sierd door de zuipschuit (water podium noemt de gemeente dat eufemistisch) die tot ver in de maand oktober in het water voor de Hoogstraat komt te liggen. Ui teraard ook voorzien van de nodi ge reclameteksten, want sinds het gemeentebestuur heeft ontdekt dat reclames geld in het laatje brengen vindt men dat prachtig. Allure (6) Ruim twee jaar na de voltooiing van de 5,5 miljoen gulden kosten de restauratie grijpt de verslon zing op de Hoogstraat om zich heen. En niet alleen daar. Op een De Koornbeursbrug, van het zelfde laken een pak: graffiti en afbladderende affiches. (foto's Wim Dijkman) steenworp afstand 'staat de geres taureerde Koornbeursbrug er al net zo beroerd bij. De Leidse bur ger ergert zich dood maar wet houder Kuijers, vermaard om zijn nalatigheid, is kennelijk niet in staat om, in het kader van de actie 'Leiden schone stad', een reini gingsambtenaar opdracht te ge ven richting stadscentrum te suk kelen om her en der eens met een borstel over een monument te aai en. En wethouder Van der Molen, vermaard om haar diepere inzicht in het eigentijdse, heeft haar han den kennelijk zo vol aan het ma ken van nieuwe plannen (elke dag een leuk ideetje), dat het beheer van de stad haar teveel is gewor den. Leidenaars zijn bereid veel te verdragen en zo nu en dan even de andere kant op de kijken. Maar zo langzamerhand kun je geen kant meer opkijken. Als u het ons vraagt is Leiden reddeloos verlo ren. Of zou het onder de lamme vleugels van het regentendom toch nog een beetje gaan jeuken nu er verkiezingen op komst zijn? ding in aanmerking komen omdat zij na haar werk vaak 'zo vermoeid was dat zij geen energie meer over had om ook nog huishoudelijk werk te doen. Het kwam steeds vaker voor dat zij gedurende een korte pe riode wegens ziekte haar werk moest verzuimen, zodat zij wat tot rust kon komen. Zij verzocht ons voor haar na te gaan of de regeling op haar situatie van toepassing was. Regeling Op 15 januari 1990 is de 'Regeling taakverlichting voor oudere alleen staande werkenden' in werking ge treden. De regeling is bedoeld voor al leenstaanden tussen de 55 en 65 jaar. Alleenstaande wil zeggen niet gehuwd en niet duurzaam een geza menlijke huishouding voerend met een ander. Zij moeten ten minste 30 uur per week werken en zij mogen niet meer verdienen dan 1 1/3 maal het minimumloon. Verder moet sprake zijn van dreigende arbeids ongeschiktheid. Personen die aan deze den voldoen kunnen een financiële vergoeding krijgen, zodat het moge lijk is korter te gaan werken zonder een al te grote inkomensachteruit gang. Ook kunnen zij ervoor kiezen hun gebruikelijke arbeidstijd te blijven werken en de vergoeding aan te wenden voor de kosten van een huishoudelijke hulp. De regeling is in het leven geroe pen om de positie te verbeteren van oudere alleenstaanden die naast hun werk ook huishoudelijke taken hebben. Deze mensen zouden an ders wellicht blijvend arbeidsonge schikt kunnen worden omdat een combinatie van taken niet langer is vol te houden. De mogelijkheid om korter te gaan werken is vaak uitgesloten omdat dit een aanzienlijke inko mensachteruitgang zal betekenen voor mensen die toch al weinig ver dienen. Bovendien kennen lang niet alle bedrijfstakken een vut-regeling die het mogelijk maakt zonder al te gro te financiële achteruitgang om streeks de 60ste verjaardag korter te gaan werken. Hoogte vergoeding In de regeling is een ingewikkelde berekening opgenomen voor de be paling van de hoogte van de vergoe ding. Het bedrag waarop men recht heeft hangt af van het aantal uren dat men korter gaat werken en het loon dat men verdient. Als men het minimumloon verdient, krijgt men de hoogste vergoeding; verdient men meer dan het minimumloon dan is de vergoeding lager. In ieder geval ontvangen werkne mers met een minimumloon die 40 uur per week werken en besluiten hun arbeidstijd te verkorten tot 30 uur per week maximaal 105 gulden bruto per week. Er wordt een ver goeding verleend voor ten hoogste 10 uur arbeidsduurverkorting per week. Wel moet men er rekening mee houden dat de regeling een te gemoetkoming biedt in het financië le nadeel van arbeidstijdverkorting. Het betreft geen volledige vergoe ding. Als men besluit te blijven werken en een huishoudelijke hulp te ne men, krijgt men de werkelijk ge maakte kosten vergoed tot maxi maal 105 gulden per week. Dit ook weer afhankelijk van de hoogte van het inkomen dat men heeft. Men is over de vergoeding die ontvangen wordt voor huishoudelijke hulp geen premies of inkomstenbelas ting verschuldigd. In het geval dat men kiest voor een huishoudelijke hulp worden alleen de werkelijk ge maakte kosten vergoed. In principe heeft men de vrijheid te kiezen voor arbeidsduurverkor ting of voor vergoeding .van huis houdelijke hulp. Echter, als de keus van de werknemer zodanig is dat het doel van de regeling taakver lichting ter voorkoming van ar beidsongeschiktheid niet optimaal wordt gediend, kan de bedrijfsvere niging anders beslissen. Indien men op grond van zijn dienstverband aangesloten is bij een pensioenfonds moet men er re kening mee houden dat geen ver goeding wordt gegeven voor pen sioenpremie over het gedeelte dat men korter gaat werken. Er bestaat echter bij de meeste pensioenfond sen wel bereidheid om te praten over een regeling zodat men voor zijn volledige salaris verzekerd blijft. Advies: overleg eerst over de ge volgen voor het pensioen met de werkgever en met het pensioen fonds. Aanvraag De regeling is gebaseerd op de Alge mene Arbeidsongeschiktheidwet (aaw). In art. 57 van de aaw staat on der meer bepaald dat de bedrijfs vereniging bevoegd is verzekerden in aanmerking te laten komen voor een voorziening tot behoud, herstel of bevordering van de arbeidsge schiktheid. Ook de onderhavige voorziening moet worden aangevraagd bij de bedrijfsvereniging. Het verzoek zal vervolgens voor advies aan de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) gezonden worden. Aange zien voor het recht op deze voorzie ning mede bepalend is of sprake is van dreigende arbeidsongeschikt heid, zal de arts van de GMD daar een onderzoek naar instellen. Een formulier om een voorzie ning in het kader van de aaw aan te vragen kan verkregen worden op het postkantoor. U kunt dit formu lier overigens tevens gebruiken om andere voorzieningen aan te vragen zoals een vervoersvoorziening, een dieetkostenvoorziening en andere voorzieningen voor extra kosten die u moet maken in verband met uw gezondheid die niet op een andere wijze worden vergoed. Men kan alleen voor een aaw- voorziening in aanmerking worden gebracht als men nog geen 65 jaar oud is. Mocht u vragen hebben over de bovenvermelde regeling of over een andere aaw-voorziening, neemt u dan even contact op met ons Insti tuut.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14