Kamer geeft geen steun aan boeren Twee halen. Minder betalen. 15r 20r 90r Rol windenergie blijft klein Acties gaan op beperkte schaal door Kernenergie DDR zonder toekomst na ontspanning 'Bedrijven slaan munt uit milieu in reclames' Bouw Kanaaltunnel weer uit financiële problemen WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Ongeveer duizend demonstrerende boeren, overwegend akkerbou wers, hebben gisteren in Den Haag tevergeefs een beroep op de politiek gedaan. Zij zorg den met zeker 600 trekkers voor een flinke verkeerschaos in de residentie, maar vonden geen steun voor hun roep om hogere graanprijzen. PAITZDORF (Rtr) - De Oostduit- se uraniumindustrie heeft de Sov jetunie decennia lang de grondstof voor zijn atoombommen geleverd maar heeft over dit wapenfeit 45 jaar gezwegen. Nu de Sovjets niet langer behoefte hebben aan het ra dioactieve materiaal voor hun wa pens en krachtcentrales dreigt Eu ropa's grootste producent van ura nium failliet te gaan. Moskou investeert weliswaar nog steeds in Wismut, maar de totale produktie zal drastisch omlaag moeten. Binnenkort zal met Mos kou gesproken worden over een vermindering van 50 procent in de komende vijf jaar, aldus Müller. "De Sovjetunie heeft alle importen jetgeleerden stopgezet", aldus woordvoerder dige toevoer wapens door Gorbatsjovs ontwape- Hoffmann, manager van de mijn ningsdrift en de ecologische bezwa- Paitzdorf. "In de toekomst zal o ren tegen kernenergie na de ramp geen steun ten deel vallen. We mc bij Tjernobyl in 1986 heeft de Krem- linleiders doen besluiten het roer krachtig om te gooien. Moskou zette de fabrieken in 1946 sneltreinvaart op. Voor de pro procent van de energievraag in het land moet verzorgen, zit dus in de lappenmand. Twee centrales zullen om hun grove technische gebreken worden gesloten en de weerstand onder de bevolking is groot. Zelfs bij handhaving van de huidige kerncentrales is de capaciteit in Wismut vele malen groter dan de binnenlandse vraag. Precieze cij fers zijn weliswaar niet bekend maar westerse experts schatten de zaak sluiten "Wismut heeft nooit tegen con- duktie van de nog in ontwikkeling currende prijzen hoeven werken, zijnde atoombom hadden de Sov- De eis was slechts uranium te pro- SDAG-Wismut, Oostduitsers hebben dus 45 jaar stelt echter andere eisen. "Enkele Berlijn en Moskou evengrote deelhouders zijn. Tot voor enkele jaren eiste de Sovjetunie de totale opbrengst van De Tweede Kamer verwierp de mo tie Ter Veer (D66), waarin minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij werd opgedragen zich tij dens de EG-onderhandelingen in Brussel in te zetten voor herstel van de graanprijs naar het niveau van 1988. Voor de motie stemden D66, de WD, Groen Links, Centrumde mocraten en RPF. De Kamer heeft eveneens een motie van Blauw (WD) verworpen, waarin de regering werd gevraagd binnen de bestaande regelingen een reële daling van de graanprijs te voorkomen. De Kamer aanvaardde wel een motie van CDA en PvdA (Van Zijl/Van Noord) waarin onder meer wordt gevraagd om een ande re studie van de Europese Commis sie naar de mogelijkheden van nieu we en bestaande maatregelen om de produktie te beheersen. De demonstrerende boeren op het Binnenhof hebben uiterst te leurgesteld over de afloop van het landbouwdebat. Minister Braks toonde zich na afloop van de stem mingen tevreden. Hij zag er een be vestiging en ondersteuning van zijn tot nu gevoerde beleid in. De be windsman meent dat hij tot nu toe al het mogelijke heeft gedaan om de boeren te helpen. Boze boeren uit Groningen heb ben vanochtend met 120 tractoren koers gezet naar het gebouw van de Sociaal Economische Raad in Den Haag om een openbare vergadering van het Landbouwschap in het SER-gebouw kritisch volgen. Een deel van de demonstranten uit Friesland en de IJsselmeerpolders zou daarbij zijn. Verder werden nieuwe demonstranten verwacht, die met drie bussen uit Groningen nog onderweg waren naar Den eis dat er eer nister Braks van landbouw, natuur beheer en visserij. voorraden in de Sovjetunie zelf, de vermindering van het aantal kern- waarvan Oost- zonder tegenstribbelen geleverd honderden tonnen zouden ze nog i de Sovjetunie. wel kunnen slijten op de wereld markt maar contracten voor langere 'We hebben reserves opgebouwd termijn vereisen een gegarandeerde or een periode van ongeveer tien levering en dat is in de huidige on- halen zekere politieke constellatie uitge- SDAG-Wismut op. Maar de grote jaar. Maar of we de 21ste e een politieke vraag, waarop ik sloten", aldus een westerse expert, geen invloed heb", aldus Manfred De Oostduitse kernenergie, die 10 Buitenlandse specialisten zien daarom voor Wismut geen enkele toekomst. "Over driejaar is alles af gelopen. Het uraniumgehalte van de in Oost-Duitsland gedolven ert sen is extreem laag: 0,05 procent. Het kost een vermogen om dit te winnen", luidt de verklaring. En stralingsgevaar voor de kompels en het milieugevaar bovengronds zal een toekomstige Duitse regering niet snel doen besluiten Wismut te handhaven. In de motie wordt ook gevraagd om er bij andere EG-lidstaten op Haag. aan te dringen bestaande regelin gen, zoals het uit produktie nemen Boze akkerbouwers hebben van van landbouwgrond (braakleggen), ochtend met hun tractoren blokka maximaal inhoud te geven. Van Zijl des opgericht bij het kantoor en Van Noord hopen daarmee te be- het Landbouwschap. Rond het kan- reiken dat ook in andere lidstaten toor en in de straten van de Archi- grond uit produktie wordt geno- pelbuurt bevinden zich naar schat- men. Daardoor zou de graanpro- ting 150 tractoren. Het betreft actie- duktie in de EG onder de 160 mil- voerders uit Groningen, Friesland joen ton per jaar kunnen blijven. De en de IJsselmeerpolders. Ook het twee jaar geleden op de Eurotop af- kantoor van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam werd ge blokkeerd. Zij blokkeerden van ochtend omstreeks acht uur een kwartier lang de Utrechtsebaan in Den Haag in beide richtingen ge blokkeerd. De boeren die nog in Den Haag .demonstreren dwongen een ge sprek met de voorzitters van de drie centrale landbouworganisaties af. Zij houden bovendien vast aan hun gesproken kortingsregeling op de prijzen hoeft dan niet tè worden toe gepast. Geldzaken Abemy deels in handen van Rabodochter (van onze verslaggever) SASSENHEIM - Abemy Holding bv in Sassenheim draagt de zeggen schap in haar financieringsmaat schappij Abfin over aan Rabo-doch- ter De Lage Landen. Vanochtend hebben beide bedrijven een over eenkomst ondertekend die voorziet in de overdracht van 51 procent van de aandelen Abfin aan De Lage Landen. De joint-venture zal als nieuwe activiteiten lease, autolease en autofinanciering ontplooien. Abemy bevat een aantal bedrij ven die zich bezighouden met im port en verkoop van auto's en moto ren zoals Mitsubishi, Hyundai, FSO, Harley Davidson, Motó Guzzi, Jawa, Malaguti en Benelli en Shi- baura-tractoren. De groep wil het aantal merken uitbouwen en de ac tiviteiten verder uitbreiden over Europa. De Lage Landen doet voor al in lease, autolease, factoring, in casso en financiering en heeft vesti gingen in een aantal Westeuropese landen. Invoerrechten EG De Europese Gemeenschap stelt voor haar invoerrechten te verlagen voor een totaal bedrag van 4 miljard ecu (9,2 miljard gulden) per jaar. Daarbij zal het gemiddelde tarief omlaag moeten gaan van 5,44 pro cent naar 3,86 procent. Dit is het voorstel van de EG aan de lidstaten van de wereldhandelsorganisatie GATT op de Uruguay-ronde, aldus een EG-woordvoerder gisteren. 100 banen weg Bij de Nederlandse vestiging van het Westduitse cosmetica-concern Beiersdorf in Almere zullen de ko mende twee jaar 100 banen verdwij nen. Volgens de plannen zijn ge dwongen ontslagen niet uitgeslo ten. De vakbonden hebben al laten weten dat niet te accepteren. De af slanking van de vestiging in Almere is onderdeel van een eind vorig jaar aangekondigde grote reorganisatie van de Europese produktie van Beiersdorf, waarbij eerst sprake was van van een complete sluiting. Economie VS Recente economische gegevens duiden erop dat de groei van de Amerikaanse economie het diepte punt waarschijnlijk is gepasseerd. Dit heeft de president van het stel sel van centrale banken in de VS (de 'Fed'), Alan Greenspan, gisteren verklaard tegenover de bankcom- missie van het Huis van Afgevaar digden. Greenspan zei dat de cor rectie van de voorraden in de auto mobielindustrie achter de rug lijkt en dat het ook in andere sectoren van de industrie beter lijkt te gaan. Centraal akkoord De betekenis van centrale akkoor den tussen overheid en sociale part ners over de arbeidsvoorwaarden zal minder worden. Het is dan ook beter bestendige normen voor soci aal-economisch gedrag op te stellen die ook in bedrijven en bedrijfstak ken nageleefd moeten worden. Dit schrijft prof. L. A. Geelhoed, vice- voorzitter van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in het PvdA-blad Socialisme en Democratie. Geelhoed wordt met ingang van 1 juli de hoogste ambtenaar op het departement van economische zaken. DEN HAAG Tot diep in de nacht toonden de boeren zich strijdlustig in Den Haag, waar de Kamer echter het beleid van minister Braks (land bouw) steunde. (foto gpd> Paspoort verplicht bij wisselen grote bedragen bij de banken AMSTERDAM (ANP) Wie binnenkort een fors geldbedrag wil wis selen moet zijn paspoort of rijbewijs trekken. De banken overleggen namelijk over de invoering van een legitimatieplicht voor mensen die bedragen van 25.000 gulden of meer willen wisselen. Op die manier wil len de banken voorkomen dat zwart geld wordt witgewassen of dat zij anderszins worden misbruikt. Hoewel de banken beweren dat zij hier mee al heel lang bezig waren, maakt de actie onmiskenbaar deel uit van een internationale campagne tegen het witwassen van vooral drugsgel den. PARIJS (AP) De financiële crisis die de bouw van de kanaaltunnel voortijdig dreigde te torpederen is voorlopig van de baan. Eurotunnel heeft gisteren bekendgemaakt dat een akkoord is bereikt met het En gels-Franse consortium dat de Ka naaltunnel aanlegt, Volgens de overeenkomst kan moedermaatschappij Eurotunnel nieuwe leningen aangaan. Daarmee kan Eurotunnel onderaannemer Trans-Manche Link (TML) onge veer 650 miljoen francs (rond 216 ADVERTENTIE Dit 100% katoenen kleuter T-shirt is er in verschillende, vrolijke kleuren. 92 t/m 116. Kost maar 9.- Meisjes T-shirt. verkrijgbaar in diverse kleuren en met drie verschillende "ton- sur-ton" borduursels 100% Katoen. 128 t/m 176. Kost maar 12.- Vlotte damesjeans met plooi tjes. Blue denim. 100% Katoen. 36 t/m 46. Kost maar 59.- De fraaie ceintuur van gevlochten leder is verkrijg baar in de kleuren zwart, marine, wit, geel en kiwi 12.- Superconfex zorgt dat je goed voor de dag komt. ZOETERWOUDE. Hoge Rijndijk 313 (.naast Leski en Casba, tegenover Heineken). miljoen gulden) betalen aan over schrijdingen van de begroting, zoals de rechter al eerder had be paald. Eurotunnel opende maandag in tensief overleg met TML over de weigering van de onderaannemer een financieringsovereenkomst te tekenen die in januari met krediteu- ren-banken overeen was gekomen en die reikte tot mei. TML zou onte vreden zijn over de benoeming vori ge week donderdag van Alastair Morton als hoogste leidinggevende functionaris voor het project. Eurotunnel weigerde Britse pers berichten te bevestigen dat de crisis maandag was opgelost door de be noeming van John Neerhaut, vice president-directeur van de Bechtel- groep, als de verantwoordelijke per soon voor de dagelijkse leiding. Het is het plan de tunnel in de zomer van 1993 open te stellen voor spoor wegverkeer. Nu is ongeveer eender de van het project uitgevoerd. AMSTERDAM (ANP) - De Vereni ging Milieudefensie heeft bij de Re clame Code Commissie zeventien klachten ingediend tegen mislei dende milieureclames. Het gaat om weFving voor auto's, wegwerppro- dukten en merken dje ten onrechte als milieuvriendelijk voorgesteld worden, zo heeft Milieudefensie gis teren bekend gemaakt. De organisatie maakt onder meer bezwaar tegen een reclame van Es- so Loodvrij, die stelt dat dank zij de ze benzine "duizenden mensen meehelpen aan het behoud van het milieu". Opel wordt gekapitteld omdat het automerk beweert dat "we met elke nieuwe Opel geruster adem kunnen halen". DAF krijgt een veeg uit de pan omdat een vrachtwagenmotor milieuvriendelijk wordt genoemd. Deze autoreclames gaan volgens Milieudefensie voorbij aan de ern stige gevolgen van het autoverkeer voor het milieu. Protest is er tegen een reclame Zodiac, die plastic wegwerpser- probeert te slijten onder het motto 'milieuvriendelijk' en zelfs 'eetbaar'. Ook de reclames voor de wegwerp 'milieuvriendelijke' na- vulpakken van vloeibare wasmid delen kunnen niet door de beugel, vindt Milieudefensie. De concerns Albert Heijn en Aldi zouden het groenlogo te pas en te onpas gebruikt hebben. Zo zijn zelfs produkten voorzien van een groenlogo, die niets met het milieu van doen hebben, zoals vla in weg- Beursfraude door top effeetenbank AMSTERDAM (ANP) - Twee directeuren van Van der Hoop Effektenbank hebben beurs fraude gepleegd. Zij hebben in januari en februari 1989 voor 1,6 miljoen gulden met aandelen van hun bank verkocht zonder die in hun bezit te hebben, ter wijl zij beschikten over koersge- voelige informatie die niet aan derden bekend was. Dat is ko men vast te staan door middel van een onderzoek dat het Con trolebureau van de Amsterdam se effectenbeurs heeft verricht. De twee directeuren zijn op 17 januari afgetreden, terwijl hun beurslidmaatschap verviel. werppakken. De reclame van het milieuschadelijke insecticide Roxasect kon evenmin genade vin den omdat daarin gesteld werd dat de spray 'de ozonlaag spaart'. Met het instellen van een Recla mecode Milieu wil de Vereniging Milieudefensie proberen een eind te maken aan de stortvloed van mislei dende milieureclames. Het frisdrankenconcern Coca Co la, dat zich uit reclame-overwegin gen zo veel mogelijk als hoedster van het milieu probeert voor te stel len, komt een nieuwe, hervulbare pet-fles. Als proef heeft het concern vorig jaar de fles in het gebied rond Amsterdam geïntroduceerd. De re sultaten worden verbluffend ge noemd. Er komt ook een nieuw blikje ge heel van staal. Van de meeste blik jes was het deksel van aluminium, waardoor zij minder gemakkelijk uit het huisvuil zouden kunnen worden gehaald en het hergebruik lager zou zijn dan mogelijk. NS en bonden praten vergeefs over nieuwe cao UTRECHT (ANP) - De drie vak bonden en de Nederlandse Spoor wegen zijn gisteren nog niet nader tot elkaar gekomen in de onderhan delingen voor een nieuwe cao. De bonden toonden zich er na afloop het meest teleurgesteld over dat NS (26.000 werknemers) nog steeds niet precies wil aangeven hoeveel loon ruimte het spoorwegbedrijf denkt te hebben. De bonden (vervoersbonden van FNV en CNV en de spoorwegvak bond FSV) eisen vooral een flinke loonstijging, een verlaging van de vut-leeftijd naar zestig jaar en een deeltijdvut op 59 jaar. De FNV- en CNV-bond gaan uit van een loon ruimte van 5 a 6 procent. Bij het begin van de zesde sta kingsdag in de bouw is het aantal stakers, gisteren nog 11.000, opgelo pen tot 11.500. Het actiecentrum van de bouwbonden van FNV en CNV verwacht dat de 12.000 in de loop van de dag zal worden gepas seerd. Energiebedrijven pakken zaken groot aan LUNTEREN (ANP/GPD) Wind- ten de bewindsman zorgelijk. energie, een zeer milieuvriendelijke bron van elektriciteit, slaagt er nog steeds nauwelijks in een behoorlijk prijzen deel van de energie-markt te ver overen. Dat bleek vanochtend op de eerste dag van de Nationale Wind- te gevaarlijk achten energie Conferentie in Lunteren. Op dit moment is het aandeel v elektriciteit die verkregen is windenergie minder dan een half ook een standpunt dat vaak door procent (40 megaWatt) van het tota- gere overheden wordt vertolkt. Ie elektriciteitsgebruik in Neder land. Het Integraal Windenergie gie-deskundige Programma (IPW), dat draait met (Nederlandse Maatschappij subsidie van het ministerie verdere ontwikkeling van grote tur- Windenergie heeft lange tijd te lij- bines van belang. Zaak hierbij den gehad van de voortdurend lage wel om, zoals H. Beurskens van het klassieke ener- Energie Centrilm Nederland het vogels, te werken, en lawaaiig en lelijk voor het land- OrdCT schap vinden. Nederland is te klein «n te vol voor windmolens, zo luidt Pe distributie-bedrijven van elek- triciteit, verenigd in de VEEN, wil len de toepassing van windenergie stimuleren door de komende vijf 'de "nOVEM -iaar molens met een totaal vermo- „.«.„uhappij voor gen van 250 megaWatt te bouwen. Milieu), zijn uiteindelijk Twa,alf energiebedrijven langs de Volgens R. de Bruijne, windener- Energie Economische Zaken, heeft tot doel vele duizenden megaWatts nodig, het marktaandeel in 2000 te hebben wil windenergie serieus worden ge en. Daarbij denken de experts de vraag of dit ook aan de mogelijkheid van het bouwen van windmolens buiten de uitgebreid tot 1000 megaWatt. Het echter nog m wordt gehaald. Het IPW-streven om dit jaar uit te komen op 150 megaWatt blijkt in elk geval te hoog gegrepen. Niette- bleek min is het ministerie van EZ bereid de subsidie voor windenergie de ko mende jaren voort te zetten. Het en thousiasme voor deze energiebron is op het departement evenwel klein. het IJsselmeer hebben hier plaats voor. Na 1995 moet een nieuwe genera tie turbines van 1 megaWatt worden ngevoerd, meent de VEEN. De c Begin Dat bleek vanochtend ook wel ook uit de openingstoespraak van mi nister Andriessen van economische zaken. Het motto Windenergie Conferentie, 'Wind een winnende realiteit', boog de be windsman om tot 'een beginnende realiteit'. Al tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer heeft Andriessen te kennen gege ven niet serieus te geloven in een belangrijk markt-aandeel voor windenergie. In Lunteren, voor een gehoor van wind-fans verpakte hij zijn scepsis in milde vorm. Het belang van windenergie, een onuitputtelijke bron die het milieu de kop geen schade toebrengt, wilde de mi nister niet ontkennen. Wel stem men de technische en wetenschap pelijk ontwikkeling van windener gie en de naar verhouding hoge kos- kust. De ontwikkeling hiervan staat ganisatie, wil de ontwikkeling hier- van een impuls geven. Voorwaar de is wel dat steeds ook gekeken wordt naar manieren om elektrici- Neder- teit uit windenergie rendabel te ma ken. De VEEN gaat een contract slui ten met een consortium van Neder landse windturbinefabrikanten, voor de levering van honderden middelgrote windturbines, met een gezamenlijk vermogen van 250 me- ongeveer 500 Op dit moment staan land 321 windturbines. Dit jaar ko men er naar schatting 100 bij. De overheid heeft in de afgelopen veer tien jaar ongeveer 220 miljoeh gul den uitgegeven aan de ontwikke ling van windenergie-programma's. Op de Nationale Windenergie Con ferentie werd toegegeven dat de gawatt. Met de order ontwikkelingen niet alle de*Nationale v«'°Pan de Nationale De kostprijs „i^i, windenergie miljoen gulden gemoeid. Het ge plande vermogen van 250 megawatt elektriciteit uit moet al over vijf jaar in werking zijn wordt geplaatst in de zeven met 30 procent teruggelopen, meest windrijke Nederlandse pro- maar ligt nog steeds hoger dan elek- vincies, zoals Zeeland, Noord- en triciteit gewonnen uit olie, steen- Zuid-Holland en Friesland, kool en dergelijke (ongeveer 12 cent De VEEN wil in zee gaan met per kiloWattuur, tegen ongeveer 7,5 windturbinefabrikanten die wind- cent). Zonder flinke subsidies, zo molens leveren niet r verwachten de deskundigen, zal het hoeft te worden geknutseld. Die als uiterst moeilijk zijn de markt windenergie fors te vergroten, Ondanks de magere belangstel- markt ling voor windenergie in Nederland woordvoerder staat ons land met Denemarken het ware panklaar op de plank lig gen. Voor die types willen wij een aldus VEEN- G.H. Bontius. De VEEN wil ook steun verlenen de Westeuropese wind- de ontwikkeling van heel grote molen-ranglijst. De deskundigen windturbines, waarvan er in de toe vrezen voor de toekomst evenwel komst na het jaar 2000 - moge lijk grote aantallen buitengaats op platforms in de Noordzee worden de (kleine) markt blijven, dan is de geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7