EG -sancties Zuid-Afrika blijven nog kraakt in haar voegen Likud-partij Britten lopen uit de pas Erfurt loopt massaal uit voor Helmut Kohl Genscher stelt EG gerust over hereniging WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 BELGRADO/PRISTINA (DPA/Rtr/AFP) - Het collectieve presidentschap van Joegoslavië heeft gisteren het leger opdracht ge geven een eind te maken aan de voortdurende etnische onlusten in de provincie-Kosovo, waarbij deze maand 27 mensen omkwamen. De troepen, die al meer dan een jaar in Kosovo gestationeerd zijn, moeten "energiek en effectief' het verbod op politieke bijeenkomsten hand haven. Volgens de Joegoslavische televi sie is gisteren tijdens een demon stratie in Titova Mitrovica, 45 kilo meter ten noordwesten van de hoofdstad Pristina, een Albanees gedood. Het Joegoslavische pers bureau Tanjug meldde voorts dat er tien gewonden zijn gevallen, onder wie een aantal politieagenten. Vol gens het Joegoslavische persbu reau Tanjug kwam het in de stad Urosevac tot bloedige botsingen tussen Albanese demonstranten en de politie, waarbij drie agenten ge wond zouden zijn geraakt. In ver schillende steden gingen volgens Buitenland kort Jaruzelski De Poolse president Wojciech Jaru zelski overweegt om nog voor het verstrijken van zijn zesjarige ambts termijn in 1995 af te treden, zo heeft hij gisteren in het Amerikaanse dag blad USA Today gezegd. Jaruzelski zegt dat hij wil bijdragen aan de ves tiging van een stabiel en democra tisch staatsbestel en noemde het volledig uitdienen van zijn zesjarige ambtstermijn "niet erg waarschijn lijk". Vietnam Amnesty International vindt dat Vietnam het ondanks de eind 1986 ingezette 'doi moi', Vietnamese ver sie van perestrojka, het nog stëeds niet zo nauw neemt, met naleving van de mensenrechten. Sommige mensen worden in de media al schuldig verklaard voordat ze zijn berecht, hetgeen de kans op een on eerlijk proces vergroot, aldus Am nesty in een vandaag verschenen rappport, en er zitten nog duizen den mensen in 'heropvoedingskam pen'. Executies Ierland zal er als voorzitter van de EG bij de Indonesische president Suharto op aandringen dat hij op humanitaire gronden een einde maakt aan de executies van politie ke gevangenen die jarenlang gevan gen zitten. Indonesië executeerde donderdag vier .ter dood veroor deelde gevangenen die al meer dan 20 jaar gevangen zaten. De vier ge vangenen werden indertijd ter dood veroordeeld wegens hun betrok kenheid bij de vermeende commu nistische staatsgreep in 1965. de Bijenkorf (J) de Joegoslavische radio duizenden mensen de straat op. Het collectief presidentschap, waarin acht vertegenwoordigers van de acht regio's van het land zit ting hebben, nam het besluit om de troepen in actie te laten komen tij dens een spoedvergadering die bij een werd geroepen na nieuwe de monstraties in Kosovo gisteroch tend. Nationalistische groepen, waar onder de Democraten van Kosovo, riepen gisteren op tot een bloedige dinsdag als de regering hun eisen niet inwilligt. Zij willen dat de noodtoestand wordt opgeheven, de federale politie en het leger uit de provincie vertrekken, politieke pro cessen worden stopgezet en alle po litieke gevangenen vrijgelaten. De meeste Albanezen gingen niet naar hun werk en hun kinderen ble ven thuis van school. In Polje gin gen maandag en dinsdag duizenden Serviërs de straat op om om politie bescherming te vragen nadat Alba nese demonstranten dreigden alle Albanezen te zullen wreken die tij dens de rellen van de afgelopen maanden zijn omgekomen. De 1,7 miljoen etnische Albanezen in Kos ovo, waar verder nog 200.000 Ser viërs en Montenegrijnen wonen, ei sen tijdens hun betogingen het af treden van de lokale leiders, vrije verkiezingen en grotere autonomie van Servië. Joegoslavische functio narissen verwijten de Albanezen echter dat zij annexatie van Kosovo door het naburig Albanië willen. DUBLIN De EG-landen hebben nog geen besluit geno men over het versoepelen van de economische sancties te gen Zuid-Afrika. De ministers van buitenlandse zaken van Ierland, Frankrijk en Italië zullen zich eerst namens de Twaalf van de situatie in Zuid-Afrika op de hoogte gaan stellen. Alleen de Britse regering blijft bij haar voornemen om eenzijdig de sancties tegen het apartheidsbewind te ver zachten, in het bijzonder op het punt van de investerings stop. bindende EG-sancties. De Ierse mi- aOOr nister Collins, voorzitter van de EG- HanS de Bruiin ministerraad, waarschuwde tegen J het eenzijdig opheffen van sancties tegen Zuid-Afrika. "Dat schept een De Amerikaanse president Bush (?eyaarlijk precedent en ik doe dan heeft premier Thatcher in een brief iedereen een beroep daar laten weten haar opvatting te delen, van te zien maar dat het Congres hem alleen Hurd kreeg alleen steun van zijn niet steunt. Op basis van het verslag Portugese collega, hoewel ook Den van de EG-missie, die binnen twee Haag heeft besloten behandeling maanden moet plaats vinden, zal de van het wetsontwerp dat investerin- EG-ministerraad zich daarna bera- gen in Zuid-Afrika verbiedt, op te den over de vraag of er aanleiding is schorten. Voorts zal Nederland het om die maatregelen geleidelijk op visumbeleid ten aanzien van Zuid- te heffen. Ook de Britten hebben afrikanen versoepelen en zijn weer zich hierbij uiteindelijk aangeslo- culturele contacten mogelijk. ten- ^?ewel Londen voor een snelle Op initiatief van minister Van den opheffing van alle sancties is, zei Broek gaat nu de'troika'van de EG, minister Douglas Hurd in Dublin bestaande uit de huidige (Ierse), vo- niet dogmatisch te willen zijn" en rjge (Franse) en volgende (Italiaan- zich bij het compromis te hebben se> EG-voorzitters naar Zuid-Afri- neergelegd. "We zullen daarom uit- ka. De ministers Collins, Dumas en stellen wat we van plan waren", al- De Michelis zullen daar praten met dus Hurd. onder meer president De Klerk, ANC-leider Mandela en Zulu-voor- De regering-Thatcher wilde de man Buthelezi.' sancties eenzijdig opheffen als een Daarna wordt bezien of de sanc- gebaar naar het Zuidafrikaanse be- ties kunnen worden versoepeld, wind, na de vrijlating van ANC-lei- Want ondanks de vrijlating van der Nelson Mandela. Die heeft aan- Mandela bestaat de apartheid nog gekondigd Thatcher telefonisch op steeds, zijn nog lang niet alle politie- andere gedachten te willen bren- ke gevangenen vrij en is de nood- gen. Thatcher heeft gisteren het toestand in Zuid-Afrika nog altijd Britse Lagerhuis wel laten weten van kracht. "Als die laatste twee een einde te maken aan de vrijwilli- veranderen, dan zou dat al een heel ge stop op nieuwe investeringen in belangrijk signaal zijn en kunnen Zuid-Afrika. we om de tafel gaan zitten om te Niet alle EG-landen zijn daar ge- zien of we nieuwe stappen moeten lukkig mee, hoewel het niet gaat om zetten", aldus Van den Broek. Leger moet ingrijpen in Kosovo, opnieuw dode bij demonstratie Ortega favoriet in Nicaragua NEW YORK (AFP) - Het ziet ernaar uit dat de Nicaraguaanse president Daniel Ortega de verkiezingen van zondag gaat winnen. Uit een opinie peiling in opdracht van het Ameri kaanse televisiestation ABC en de krant The Washington Post blijkt dat Ortega's rivale, Violetta Cha- morro, 16 procent op hem zal moe ten toegeven. Volgens de peiling, waarvoor tus sen 11 en 15 februari 925 Nicaragua- nen zijn gepolst, is 48 procent voor Ortega en 32 procent voor Cha- morro. Een ruime meerderheid van 64 procent verwacht dat de regeren de Sandinisten eerlijke verkiezin gen zullen toestaan, terwijl 54 pro cent meent dat de oppositie vanuit Washington wordt geleid. Uit de peiling kwam ook naar vo ren dat zeven van de tien Nicaragua- nen tegen emigratie naar de Vere nigde Staten is, die voor menig La tijns-Amerikaanse burger het be loofde land is vanwege de betere economische omstandigheden. Ten slotte maakt 87 procent zich zorgen over een Amerikaanse inval in Nica ragua. De 61-jarige oppositieleidster, niet helemaal vrij van retoriek, gaf de Sandinisten er gisteren nog flink van langs. Chamorro zei niet te twij felen aan haar overwinning omdat "de totalitaire dictatuur op haar laatste benen loopt". De Nicaragua- nen hebben volgens haar al beslo ten tot "de geboorte van een krach tige democratische revolutie". r Als een triomfator maakte Helmut Kohl gisteren zijn debuut in de DDR. 130.000 Oostduitsers waren naar het grote plein van Erfurt geko men om de bondskayiselier toe te juichen. <foto EPA> ERFURT "Niet langer de ge balde vuist van de Genossen in de klassenstrijd, maar de uitgestrek te hand van een partner. Wij wil len in de DDR een sociaal klimaat scheppen". Dat was de bood schap van Helmut Kohl, kanse lier van alle Duitsers als het aan de Oostduitse CDU ligt, gisteren voor ruim 130.000 DDR-burgers in Erfurt. door Hans Hoogendijk Het was Kohls eerste optreden in de verkiezingsstrijd, en een de buut waar elke politicus alleen maar van kan dromen. Een on overzienbare mensenmenigte op het plein voor de eeuwenoude Dom, duizenden zwart-rood-gou- den vlaggen en een handvol te genstanders, die indien nodig als bliksemafleider konden worden gebruikt. Maar Helmut Kohl had dit restant van de eens almachtige SED niet nodig. Elk woord, elke zin was een voltreffer bij de naar goed nieuws hunkerende Oost duitsers. En elk ei dat de tegen standers gooiden, elk gefluit dat weerklonk, werd weggebruld. "Helmut, Helmut" en "Roten Erfurt, de hoofdstad van het vroegere Thüringen en volgens Kohl het hart van Thüringen, van Duitsland en van Europa, was vast in christendemocratische hand. Wolfgang Schnur, voorzit ter van de Democratische Door braak, een van de partijen die sa men de Alliantie voor Duitsland vormen, had na de matte stem ming op het congres van zijn par tij al gezegd: "Als Helmut komt, begint het pas echt". En zo was het. Vaterland Schnur, Ebeling (DSU) en De Maizière (CDU) mochten in het voorprogramma optreden. Ner gens een plakaat met hun portret. Overal spandoeken voor Kohl. "God bescherme onze kanselier, de wegbereider van de eenheid". Schnur gebruikte de minimaal fluitende tegenstanders wel: "Zij hebben nog steeds niet geleerd wat democratie is. Met én door kanselier Kohl krijgen wij de een heid. Hij stond jaren als rots in de branding voor Duitsland. Hij heeft ervoor gezorgd dat wij niet langer ommuurd zijn. Het zwart - rood-goud zal de vlag voor heel Duitsland zijn". "Deutschland, einig Vaterland", brulde de me nigte. Helmut Kohl kon niet meer stuk in Erfurt. Alleen voor 'onze Helmut' was het merendeel van de 130.000 gekomen. En hij gaf ze waar voor hun geld, zonder wer kelijk demagogisch te worden. Hij dankte de Europese bondge noten en de Russische leider Mi- chail Gorbatsjov voor hun bijdra gen aan de eenwording, maar zei ook dat "mijn regering altijd heeft geweten dat als we er aan werken en erin geloven, de eenheid kan worden bereikt". Een vliegtuig, laag over de stad scherend op weg naar de landing in Erfurt, leek Kohls woorden vleugelwiegend te onderstrepen. De kanselier beloofde het naar de D-mark hongerende volk geen gouden bergen. "Drie uur heb ik vandaag vergaderd met de 50 be langrijkste industriëlen. De bood schap is dat, als hier aan de voor waarden voor een vrije-markteco- nomie is voldaan, niet honderden maar duizenden bedrijven in de DDR willen investeren. Met u sa men zullen we het land tot bloei brengen. Maar ik ben niet bereid nu miljarden te investeren waar van ik niet zeker ben dat ze het volk direct ten goede komen". Helmut Kohl hakte in op "veer tig jaar stalinistische onderdruk king", maar sprak toch veel meer als Duits bondskanselier dan als voorzitter van de CDU. De schaarse tegenstanders werden er zelfs stil van. De jonge commu nist die vanaf een verhoging de menigte urenlang had geprovo ceerd met zijn Kohl-mombakkes en DDR-vlag, verdween stilletjes. Het was "Duitsland, een vader land" en "Helmut, Helmut" giste ren in Erfurt. Op de weg terug naar Leipzig waren de plakploegen van de SPD druk bezig de aanvoerwe- gen te voorzien van hun plakaten. Morgen houden zij hun eerste grote congres in de 'Heldenstad'. En ook daar zal West-Duitsland, onder aanvoering van Willy Brandt, massaal van de partij zijn. En de Oostduitse sociaal-demo craten hebben als ruggesteuntje dat een opiniepeiling gisteren heeft uitgewezen dat de SPD op een absolute meerderheid zou kunnen rekenen, tegen twaalf procent voor de CDU en nog al tijd 13 procent voor de PDS, zoals de communisten nu heten. De communisten, 40 jaar alles be heersend, lijken van de aardbo dem te zijn verdwenen. Het enke le pamflet dat zij nog opplakken, is al verdwenen voordat de lijm droog is. Volgens de kandidate van de in de UNO verenigde oppositie zullen de Sandinisten zich niet aan de de mocratische spelregels houden als zij de verkiezingen verliezen. De op positie zal in dat geval niet tolereren dat de Sandinisten zoals ze hebben gezegd de ministersposten van de fensie en binnenlandse zaken be houden. "Als wij winnen zullen we de regering en de macht verove ren". De verkiezingscampagnes worden vandaag afgesloten. Politie Nepal schiet opnieuw: drie doden KATHMANDU (Rtr/AFP/DPA) - Bij nieuwe betogingen voor meer democratie in Nepal zijn gisteren volgens de staatsradio drie doden en zeven gewonden gevallen, nadat de politie het vuur opende in het dorpje Jadukuwa. Volgens oogge tuigen zijn hierbij zeker zes doden gevallen. Het was al de derde achtereenvol gende dag dat het onrustig was in de Nepalese steden. De afgelopen dagen zijn in totaal minstens negen mensen om het leven gekomen, al dus de politie, maar volgens de op positie is het dodental zeker vijf tien. Nagenoeg alle 1800 advocaten in het land staakten gisteren 24 uur uit solidariteit met de campagne voor democratie. De leider van de Nepa lese mensenrechtenorganisatie. De- vendra Raj Panday, riep de politie op terughoudendheid te betrach ten. Panday zei over een lijst te be schikken met zeker 1600 namen van mensen die zijn gearresteerd. Vol gens een woordvoerder van de rege ring zitten er 764 mensen gevangen in verband met de recente betogin gen voor meer democratie. Oppositieleiders kondigden voor aanstaande zondag opnieuw een de monstratie aan. Eerder was verno men dat de meeste leden van de Be weging voor Herstel van de Demo cratie waren gearresteerd. cies zijn beweegredenen zijn, afge zien van wraakgevoelens, laat zich moeilijk raden. De positie van de Li berale Partij als onderdeel van de Likud is al moeilijk genoeg. Op het chaotisch Verlopen Likud-congres van vorige week waren de aan de li beralen toegewezen stoelen bij ge brek aan achterban voornamelijk bezet door familieleden en kennis sen van parlementsleden en minis ters. Al sinds 1965, vier jaar na haar op richting, werkt de Liberale Partij nauw samen. Na elke verkiezing ko men de liberalen automatisch in aanmerking voor ongeveer een kwart van het aantal Likud-zetels, hoewel al jaren duidelijk is dat er vrijwel geen kiezers zijn die hun stem aan een onafhankelijke Libe rale Partij zouden geven. Sinds 1971, toen de liberalen in een resolu tie verklaarden dat de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook voor eeuwig bij Israël moeten blij ven, is er ideologisch gezien geen verschil. Tijger Modai weet dus dat hij binnen de Likud moet opereren om tenminste zijn parlementszetel bij de eerstvol gende verkiezingen veilig te stellen. Daarom hebben de vijf verklaard dat ze niet van plan zijn de partij te verlaten. Of de Likud maar genoe gen wil nemen met een extra sub fractie in de Knesset. In de omgeving van Shamir is de actie van Modai omschreven als "een papieren tijger die zijn papie ren spieren balt". Op korte termijn kunnen de dissidenten de partij schade berokkenen, maar na de ver kiezingen liggen ze eruit, zo is de opvatting daar. Toch wordt er seri eus met de groep onderhandeld, want als Modai en de zijnen niet op hun wenken bediend worden, zou den ze in hun nietsontziende woede wel eens echt de partij de rug kun nen toekeren. Dat zou betekenen dat de Arbeiderspartij automatisch de grootste fractie in de Knesset wordt en dus aanspraak zal kunnen maken op het voorzitterschap van belangrijke commissies. rivieren de Oder en de Neisse, in on dubbelzinnige termen te erkennen. Hij noemde de grenskwestie een vraagstuk van "fundamentele bete kenis voor de vrede in Europa". rijk aandeel had in het goede resul taat van de Likud tijdens de jongste gemeenteraadsverkiezingen. Net als Nissim en Katsav is Magen een aanhanger van Shamir, en nog wel een overloper uit het kamp-Sharon. Dat viel dus extra slecht bij het dis sidente trio, van wie David Levy met enige nadruk zelf een kandi daat voor de regering had gesteld. Moshe Katsav is een vertrouwe ling van Shamir en na het vertrek van Sharon dus zonder meer een aanwinst voor de premier in het tien ministers tellende kernkabinet, dat doorgaans de belangrijkste beslui ten neemt. Met de benoeming van Moshe Nissim heeft Shamir even eens zijn tegenstanders op een ge voelige plaats weten te raken. Net als Jitschak Modai hoort Nissim thuis in de liberale factie in de Li kud, maar de twee zijn aanvoerders van verschillende kampen. Nissim behoort tot de Shamir goed gezinde vleugel, die dan ook gul is bediend toen het aankwam op het verdelen van machtsposities. Zijn voornaam ste liberale medestander is minister van toerisme Gideon Patt. Kneuzen Jitschak Modai, ooit leider van de Liberale Partij, voert nu een groep politici aan met wie het nooit meer iets zal worden. Tot die politieke kneuzen behoren onder anderen de voormalige minister van toerisme Avraham Sharir en de voormalige minister van landbouw Pesach Grupper. Modai is op dit moment minister van economische zaken. Dat is in ieder ander land een nette positie, maar in Israël een wassen neus omdat de minister van financi ën hier economisch de dienst uit maakt, zeker nu hij Shimon Peres heet. Modai had graag zijn nietszeg gende functie verruild voor de por tefeuille van handel en industrie. Maar die is nu dus in handen geko men van zijn mede-liberaal en aarts vijand Nissim. Knarsetandend heeft Modai sa men met Sharir, Grupper en twee minder bekende parlementsleden, laten weten dat hij een eigen fractie wil vormen in de Knesset. Wat pre- DUBLIN/BERLIJN/MOSKOU (GPD/AP/DPA) - De EG en de NAVO zullen nauw betrokken blij ven bij de Duitse hereniging. De Westduitse minister van buitenlan- de zaken Genscher heeft zijn EG- collega's gisteren nogmaals verze kerd dat de hereniging geen onder onsje van de twee Duitslanden en de vier grootmachten wordt. Vooral de kleinere EG-landen, zoals Nederland en België, maken zich zorgen dat zij buitenspel ko men te staan, zeker nu vorige week in Ottawa een top is afgesproken tussen de twee Duitslanden en vier geallieerden, de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en de Sovjetu nie. De Belgische minister Eyskens is bijvoorbeeld in overleg met Van den Broek bezig aan een soort rondreis langs de regeringen van Spanje, Italië, Denemarken en de Benelux. Eind april wijdt de EG een speciale top aan de Duitse hereni ging. In Oost-Berlijn begonnen giste ren de officiële besprekingen over de Duitse monetaire unie. Walter Romberg, de minister die de Oost duitse delegatie bij de onderhande lingen leidt, benadrukte dat de DDR in ieder geval de verzekering wil krijgen dat gepensioneerden, kleine spaarders en werklozen niet TEL AVIV Binnen de Israëlische Likud-partij neemt het aantal frus- traten met de dag toe. Vorige week, in de loop van een chaotisch geëin digde vergadering van het Centrale Comité, kondigde minister van han del en industrie Ariel Sharon verbit terd zijn aftreden aan. Maandag liet zijn medestander Jitschak Modai weten dat hij met vier liberale geest verwanten een eigen parlements- fractie wil gaan vormen. En gisteren was het de beurt aan minister van huisvesting David Levy, het derde lid van de Likud-rebellenclub, om witheét van woede en teleurstelling te verklaren dat premier Shamir maar niet wil begrijpen hoe ernstig de crisis binnen de partij is. de dupe worden van de unie. Interim-premier Hans Modrow heeft de Bondsrepubliek gisteren gevraagd de huidige Poolse west grens, die wordt gevormd door de door Ad Bloemendaal De premier ondertussen heeft drie vliegen in één klap geslagen door eigen mensen te benoemen in de vacatures, ontstaan door het ver trek van Ariel Sharon. Minister zon der portefeuille Moshe Nissim gaat het departement van handel en in dustrie beheren en minister van transport Moshe Katsav neemt Sharons plaats in binnen het kern kabinet. Nissim wordt als minister zonder portefeuille opgevolgd door het parlementslid David Magen, de man die als organisator een belang- GRANF0ULARDS Wie met weinig middelen z'n inte rieur een heel ander aanzien wil geven, kiest voor een granfoulard om over bed, bank, stoel of tafel te draperen. 100% katoen, in vele des sins en kleurstellingen. Nu voor de verbijsterende prijzen 350x270cm. Van 239.- Voor 179.- 270x270cm Van 199.- Voor 149.- 180x270cm Van 139,-Voor 99.- 'Huishoudtexbel'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5