Gastgezinnen geselecteerd Oupa boft; hij gaat studeren gnWöNWT IM m TH£W- /^zmE£r vie mie hbt pe Bob van Niekerk nieuwe Jason Donovan? Bondscoach Van Lingen bezorgd om toekomst PAGINA VOOR JONGEREN Leiderdorper in finale dj-wedstrijd Haagse scholieren op bezoek in de Sovjetunie WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 PAGINA 21 ^ë)if\T\£ M^jeg EEgLQKIfc^g er föopuK-r heet 1 V&^i^ d 4( •AMAV17(^1 MET 7 1 - s-jfr. A €EM QEAT15 -44. MM, 2* A MEISON) «WMI7ELA Iffl _U ?nPPPr.lPi! /Miss «IET «iwris PAMPAgEseJ Sterrenjacht-winnaar komt met single Het Nederlands elftal onder 16 speelt woensdag 28 februari een interland tegen Italië op het ter rein van Quick Boys. Een mooie gelegenheid om bondscoach Bert van Lingen de volgende vraag te stellen: Hoe zit het met de genera tie die komt na de supertalenten Gullit, Rijkaard en Van Basten? Het Nederlands voetbal plukt momenteel de vruchten van een getalenteerde lichting spelers. Na het binnenhalen van de Europese titel in '88 lonkt in de zomer het WK. Kenners uit binnen en bui tenland zien Oranje als een van de favorieten voor de hoofdprijs. Maar hoe ziet het toekomstbeeld er uit van het nationale keur korps? Worden Gullit, Van Bas ten, Rijkaard en Wouters straks waardig opgevolgd? Bert van Lingen, verantwoordelijk voor de jeugdselecties binnen de KNVB, is niet bepaald optimistisch. De 44-jarige bondscoach hoopt dan ook van ganser harte dat de kan jers van vandaag het nog een tijd je uitzingen. De leemte achter de huidige, ta lentvolle generatie baart Bert van Lingen zorgen. Weliswaar dicht hij Brian Roy, Richard Witschge, de tweeling De Boer, Marciano Vink (allen Ajax) en ook Zier Teb- benhof (SW) genoeg kwaliteiten toe, maar die youngsters hebben volgens Van Lingen nog niet het vermogen om een elftal te dragen. Vooralsnog zijn ze geschikt om naast de door de wol geverfde Oranje-klanten een onderge schikte rol te vervullen. Spelbe- palend zijn ze zeker niet. Golfbeweging Op echte leiders moet het Neder landse voetbal volgens Van Lin gen nog een aantal jaren wachten. In de leeftijdscategorie tot 14 jaar, bespeurt de KNVB-bons de wer kelijke opvolgers van Gullit en Van Basten. Daartussen zwerft een legertje eenheidsworsten, dat niet aan het niveau van de rege- Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. Madelief en Vivien met een milk-shake beker van de eerste Russische MacDonald's: "We waren blij dat er een MacDonald's was, want het Russische eten is ontzettend vies". (foto Holvast) Bert van Lingen: "Ik hoop dat de 'kanjers' van vandaag het nog een tijdje uitzingen", (archief-foto) rend Europees kampioen zou kunnen tippen. Als de vedetten van nu straks afscheid nemen, zal Nederland een tijdje (knarsetan dend) met minder genoegen moe ten nemen. "Een verklaring heb ik er niet voor", constateert Van Lingen. "Je hebt als coach nu eenmaal te maken met een golfbeweging. De ene leeftijdscategorie brengt be tere voetballers dan de andere. We hadden al vrij snel in de gaten dat we met de groep Gullit uitzon derlijke voetballers hadden. Dat is er uitgekomen, maar zo'n stel goede spelers dient zich niet vaak aan. Dat gebeurt trouwens niet al leen in Nederland. Kijk maar eens naar de landen om ons heen. Frankrijk heeft na de periode Pla- tini niets meer klaargespeeld". Kortom, voor het Nederlandse voetbal het is te hopen dat Gullit, Rijkaard en Van Basten voorlo pig nog geen genoeg krijgen van het voetballen. ROB ONDERWATER DEN HAAG - Madelief en Vi vien (17) hadden geluk. Net in de week dat zij in Moskou waren, werd daar de eerste Russische MacDonald's geopend. Daar wa ren ze blij mee want ze vonden het Russische eten 'ontzettend vies en vet'. Ze moesten wel een paar uur in de rij staan voor ze eten konden bestellen, want Mac Donald's is nu al heel populair bij de Russische bevolking. Madelief, Vivien en vijftien an dere leerlingen van het Haags Montessori Lyceum zijn op uitno diging van de Russische ambas sade een week op bezoek geweest in de steden Moskou en Minsk. Die uitnodiging kregen ze nadat de school in december 1988 een inzameling organiseerde voor de slachtoffers van de aardbeving in Armenië. Behalve de toeristische attrac ties zoals het graf van Lenin, het Kremlin en het Rode Plein, kwa men de Haagse scholieren ook te recht in gebeurtenissen die 'nor male' toeristen misschien niet zo gauw zullen meemaken. Zo kwa men ze terecht in een demonstra tie van minstens 200.000 Russen die voor en tegen de hervormin gen van Gorbatsjov demonstreer den. "Er waren ontzettend veel politiemensen bij omdat men bang was dat voor- en tegenstan ders van de hervormingen met el kaar zouden gaan vechten", zegt Vivien. "Ook zaten er allemaal scherpschutters op de daken rond de demonstranten. Het was wel een heel gek gezicht, maar eng vonden we het niet. We waren eerder bang om de rest van de groep in de menigte kwijt te ra ken". Madelief en Vivien en hun me de-leerlingen werden vaak heel anders behandeld dan de Russi sche bevolking. Voor de Russen is het normaal om voor bijna elke winkel in de rij te staan, maar Westerlingen komen altijd gelijk aah de beurt. "We wilden een keer een ijsje kopen, maar er stond een rij van minstens een half uur voor de deur", vertelt Madelief. "Wij konden direct naar voren lopen en hadden allemaal binnen vijf minuten een ijsje. Dan voel je je wel heel asociaal". Gastgezin Na drie dagen Moskou reisden ze verder naar Minsk, waar ze een paar dagen bij gastgezinnen lo geerden. In die dagen gingen ze met de kinderen van de gastge zinnen mee naar school. Die is volgens Madelief heel anders en vooral veel strenger dan Neder landse scholen. "Als wij 's mor gens de klas binnenkwamen, stonden de Russische kinderen gelijk in de houding om ons goe demorgen te wensen. Alle scho lieren dragen schooluniformen en vooral de meisjes zijn heel braaf. Toen wij vertelden dat we wel eens bier drinken, begon ie dereen heel hard te lachen want daar mogen meisjes dat> absoluut niet". "Iedereen is helemaal gek van Lenin en als je aan ze vraagt wat ze van hem vinden, zeggen ze: 'we houden van hem'. Verder zijn de scholen heel erg gericht op pres taties. Alleen de besten van de klas krijgen een beurt, terwijl juist mensen die niet zo goed kun nen leren zo'n beurt nodig heb ben. Eigenlijk is dat heel oneer lijk", vindt Madelief. "Ik logeerde bij een meisje dat vorig jaar de beste van de klas was. Nu stu deerde ze, als ze uit school kwam, nog 'maar' drie uur per dag en ze was meteen niet meer de beste van de. klas". Madelief en Vivien hadden ver- Wacht de Russen een beetje te le ren kennen, maar dat viel ze wel tegen. "Russen zijn heel gesloten en ze doen zich veel beter voor dan ze zijn. De mensen bij wie ik logeerde, deden alsof ze een eigen auto met chauffeur hadden. Dat geloofden we dus niet echt, want als we gingen winkelen, moesten we steeds heel snel de winkels in en uit en terug naar de auto. Maar ze zeggen bijvoorbeeld ook steeds dat in de Sovjetunie geen aids bestaat. En als er al mensen zijn die aids hebben, zijn het vol gens hen altijd buitenlanders en toeristen". Revolutie "Vaak willen ze ook niet hun ei gen mening geven. Als je ze een vraag stelt, doen ze net of ze je niet verstaan. Daardoor kregen de scholieren geen echt beeld van hoe de Russen over de politiek en het communisme denken. "De meeste mensen die wij ontmoet ten waren echt heel erg pro-com munistisch", zegt Madelief, "zij zeggen dat over tien jaar het com munisme alles zal overwinnen". "Sommige mensen zijn wel voor Gorbatsjov" voegt Vivien toe, "maar meestal doen ze daar nogal onduidelijk over. De meeste Rus sen die wij tegenkwamen waren wel lid van de communistische partij, maar dat is niet zo gek want dat is bijna iedereen". "We vonden het wel leuk om de Sovjetunie te bekijken, maar we zijn niet echt veel te weten geko men. Gelukkig hadden we een he le leuke gids, die heel eerlijk over de Sovjetunie vertelde, ook over de negatieve kanten", vertelt Vi vien. "Want veel dingen lieten ze ons niet zien. De gastgezinnen waar wij logeerden, waren gese lecteerd. We zaten allemaal bij kinderen die het goed deden op school en die tevreden waren in Rusland. Of misschien waren ze niet tevreden, maar dan vertelden ze het ons niet. We kregen bij voorbeeld drie keer per dag warm eten, en volgens de mensen bij wie we logeerden, aten ze altijd drie keer per dag warrn. Maar dan hoorden we later dat ze van de re gering extra etensbonnen hadden gekregen. Daar kunnen die men sen dan misschien niets aan doen, maar daardoor mochten we ze toch niet meer zo aan het einde van de week". Verder vonden Madelief en Vi vien de Sovjetunie een heel som ber land. Niet alleen omdat de straten er vaak vies zijn en omdat de steden een grauwe indruk ma ken, maar ook door de mensen op straat. "We hadden een hele gezel lige groep en moesten heel vaak lachen. Dan voel je je echt niet thuis. Als je hard lacht, kijkt ie dereen heel strak voor zich uit, alsof het gek is dat je plezier hebt". FEMKE WOLTING De 17-jarige Leiderdorper Bas Veeren is als tweede geëindigd in de voorronde van het Nederland se kampioenschap 1990 voor dis cotheek-deejays. Met nog zeven deelnemers neemt Veeren don derdag in de discotheek Metro pool in Zaanstad deel aan de fina le van het NK. De winnaar van deze competi tie mag zich niet alleen Neder lands kampioen noemen, er ligt voor deze deejay tevens een ticket klaar voor een reis naar Londen. Daar wordt op 18 maart het WK gehouden. Sterrenjachtwinnaar Bob van Niekerk start veelbelovende carrière met Anna. Even je geheugen opfrissen. Vo rig jaar zond Veronica het pro gramma Sterrenjacht uit. Tussen de vele imitators, die soms zo vals zongen dat zelfs de sterren uit de Veronica-hemel spontaan begon nen te vallen, stond zomaar op eens een opvallend goede zanger. Zonder al te veel opsmuk zong hij op emotionele wijze 'Against All Odds' van Phil Collins. "Echt, ik heb het kippevel op mijn huid staan", zei jurylid Ro wan More (Centerfold) terecht. Wat meestal niet gebeurt met pu blieksfavorieten, gebeurde nu wel: Bob van Niekerk (21) won Veronica's Sterrenjacht. Met zijn prachtige stem en, ze ker niet onbelangrijk, zijn Jason Donovan-achtige uiterlijk, sleep te Bob van Niekerk een platen contract met EMI in de wacht. Op 19 februari komt Bobs eerste single 'Anna' uit. Bob over het leven na de Ster renjacht: "Bij de finale zat ie mand van platenmaatschappij EMI in de zaal. Dat was een be hoorlijk zenuwachtig gedoe hoor, vodr al die honderden mensen plus critici zingen. Gelukkig ging het allemaal heel erg goed. Er ko men nu in elk geval twee singles van mij uit, waarvan 'Anna' de eerste is". Bob's uiterlijke gelijkenis met idool Jason Donovan baart hem absoluut geen zorgen. "Ha ha, zijn bekendheid staat me wel aan", lacht Bob. "Het lijkt me wel wat, al die gillende meisjes". Zijn ei gen favorieten zitten echter in een heel andere hoek: "Ja. ik hou zelf meer van Bowie en de Stones. Zelfs sommige oude dingen van Sinatra gaan er bij mij wel in"! Op 24 februari wordt de door Veronica opgenomen special van Bob van Niekerk uitgezonden. Bob hierover: "We zijn voor die special naar Curacao gevlogen. Ik zing vier covers en een eigen lied je. Bij elkaar is het toch een uit zending van zo'n veertig minuten geworden". Bovendien zal Bob binnenkort in Nederland Muziek land staan met zijn nieuwe single. Al met al niet slecht voor een star tende ster. Kan de toekomst niet meer stuk voor Bob? "Nou. ik zal je eerlijk vertellen dat ik het alle maal nog moet zien. Natuurlijk heb ik aan Sterrenjacht een hele boel publiciteit te danken. Dat scheelt een heleboel. Voorlopig probeer ik met mijn band een tour op poten te zetten. Tot die tijd doe ik solo-optredens". Leeft Bob van de muziek? "Op dit moment wel. Rond april open ik samen met mijn broer een dis cotheek in Rotterdam". Maar hoe moet dat dan als Bob een be roemd zanger gaat worden. "Ach, ik heb een hele lieve broer", zegt Bob lachend. "Die helpt me dan vast wel uit de brand". Pim 'Popflits' Lemmers scharrelde opnieuw rond in de glitterwereld van de popmuziek. De flitsjes van deze week zijn wederom van zijn hand. Hij heeft een eigen kroeg, houdt van mooie dames en snelle auto's en scoort, als het meezit, een vette hit met het nummer Shake. We hebben het over ex-Wham Andrew Ridgely, die najaren weer eens iets van zich laat horen. David Grant is ook terug. Hij is bekend van zijn successen met Jaki Graham. Zijn nieuwe single heet Life, en saxofonist Mike Stevens blaast daarin de sterren van de hemel. Het Australische Midnight Oil komt binnenkort met een nieuwe elpee getiteld Blue Sky Mining. De hoes is gemaakt van milieuvriendelijk papier. De eerste track van het album wordt Blue Sky Mine. Billy Idol raakte vorige weëk ernstig gewond toen hij met zijn motor op een auto klapte. Billy liep een aantal botbreuken en hoofdletsel op. Het gaat nu weer beter met hem maar de opnames voor een film over The Doors komen door het ongeval wel in gevaar. David (Knightrider) Hasselhoff doet opnieuw een gooi naar de charts met zijn nieuwe single Song Of The Night. Dit nummer staat op het album Looking For Freedom. Ex-Dot Angela Groothuizen brengt over enkele weken, samen met haar band The Rude, haar debuutalbum Young Souls uit. De titel van de nieuwe single is nog niet bekend. Binnenkort ook weer nieuw werk van The Fatal Flowers. Met het album Pleasure Ground en de single How Many Years zullen ze weer de nodige aandacht krijgen. Zo'n dertien jaar geleden was de film Saturday Night Fever een enorm succes in onze bioscopen. De makers overwegen een nieuwe Saturday Night Fever te maken en opnieuw mét John Travolta in de hoofdrol. Wat met de sountrack van Saterday Night Fever dertien jaar geleden gebeurde, lukte met .Forever Your Girl van Paula Abdul de afgelopen maand. Van beide albums rolden namelijk vier(!) nummer één-hits. Samen met George Michael, Michael Jackson, Whitney Houston en de sountrack van bovengenoemde hitfilm, schrijft elastieken Paula dus pophistorie! De 18-jarige Oupa Mabetoa is een van de twee zwarte scholieren uit Soweto, de zwarte miljoenenstad ten zuidwesten van Johannes burg, die na zijn eindexamen naar de universiteit mag. Oupa is een uitzondering want voor duizen den zwarte medeleerlingen werd het eindexamen eind vorig jaar een drama. Van de zwarte kandi daten slaagde in heel Zuid-Afrika maar 42 procent. In Soweto kon in sommige wijken slechts veer tien procent de schooltas in tri omf aan de vlaggestok hangen. Oupa was zo bescheiden om zijn prestatie op het conto van de Heer te schrijven, maar uit zijn re laas blijkt dat zijn eigen aandeel niet mag worden onderschat. In een omgeving waar een student meewarig wordt bekeken, zat hij dag en nacht gebogen over zijn boeken. Hij meed de televisie, gaf zijn hobby, tafeltennis, eraan, en zong niet langer in het kerkkoor. Zijn vrienden vefklaarden hem voor gek, maar hij zette door. Bo vendien had Oupa geluk: op zijn school kon vrijwel het hele jaar normaal les worden gegeven. Dat is uitzonderlijk. De meeste middelbare, maar ook veel lagere scholen in Soweto kampen met problemen die elke leerkracht tot wanhoop moeten drijven. Er is een schreeuwend tekort aan loka len klassen met meer dan vijf tig leerlingen zijn normaal les materiaal en elementaire voorzie ningen als schoolbanken en schoolborden. En hoe gemoti veerd ze ook mogen zijn, vele le raren zijn jong, onervaren en niet goed genoeg. Met ook mét een diploma op zak is het niet zo eenvoudig om op Universitaire studie bijna onmogelijk voor zwarten de universiteit te komen. "Het kost ons al zo veel tijd en moeite om onderwijs te krijgen, en wan neer we dan naar de universiteit willen, zijn er weer andere obsta kels", zegt Elaine Sithole. Zij reis de zeshonderd kilometer, vanuit Transvaal naar Durban, waar ze te horen kreeg dat de universiteit haar aanvraag niet in behande ling neemt, net zo min als die van andere aankomende studenten. "Ik weet niet of racisme de reden is", zegt ze. Besturen van universiteiten en hogescholen wijzen met een be schuldigende vinger naar de rege ring, die steeds minder geld geeft. Daardoor zijn er nu minder stu dieplaatsen te vergeven en zijn de toelatingseisen verscherpt. Aankomende eerstejaars moe ten bij de toelatingsexamens van sommige universiteiten voor ten minste de helft van de vakken een voldoende scoren. Maar zelfs dan maken studenten, meestal zwar ten, met een gebrekkige voorop leiding nog weinig kans op een plaatsje in de collegebanken. De Witwatersrand-universiteit kreeg meer dan 16.500 aanmel dingen voor het komende studie jaar. Daarvan worden er maar 4.500 toegelaten. De Universiteit van Natal ont ving voor de twee vestigingen, in Durban en Pietermaritzburg, tot nu toe meer dan 10.000 aanmel dingen. Ondanks de groei van twee procent kan de universiteit maar 3.120 nieuwe studenten plaatsen. De enige andere belang rijke Engelstalige universiteit van Zuid-Afrika, in Kaapstad, kan slechts 3.500 van de 12.000 verwachte aanmeldingen honore ren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21