Bonden verdeeld over acties dropen er vanaf Parkeergarage Hogewoerd mogelijk voor bedrijven 'De dooie maaien WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 LEIDEN/REGIO Weer vrouw neergeslagen LEIDEN - Een 36-jarige vrouw die' in de Van Hogendorpstraat haar hond uitliet is door een man in haar gezicht geslagen. Door de klap brak het kunstge bit van de vrouw. Zij was even bewusteloos. Op haar arm zaten ook enige krassen. Waarom de man de vrouw aanviel is onduidelijk. Hij had zijn gezicht bedekt met een sjaal of muts. Nieuwbouw van Bellcar klaar LEIDEN - Bellcar, de Leidse dea- .ler van het automerk Seat, heeft vandaag het garagebedrijf aan de! Haarlemmerweg 49a heropend. Er is sinds januari flink aan het pand vertimmerd. Belangrijkste verbete ring is dat de showroom met onge veer 100 vierkante meter is uitge breid, waardoor er nu ongeveer 30 auto's in kunnen worden uitgestald. Op het buitenterrein is plaats j voorvnog eens 35 wagens. Verder zijn de de receptie, het magazijn en de kantoren geheel vernieuwd. De verbouwing heeft volgens de be drijfsleider ongeveer 100.000 gul den gekost. Hij is blij dat de verbou-1 wing achter de rug is. "Sinds janua ri is de showroom gesloten geweest, dat waren dus dure tijden". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Allure (I) Marietje van der Molen heeft haar handen vol aan de politiek. Geen wonder, ze is wethouder van ruimtelijke ordening, van open bare werken, van verkeer, van milieu en, als puntje bij paaltje komt, blijkt ze ook nog handelaar in mooie dromen. Dat laatste valt ons een beetje van haar tegen. De verwachtin gen waren immers hoog gespan nen toen Van der Molen twee jaar geleden wethouder werd. Ze ver telde meteen waar het op stond: allure, daar ontbrak het aan in Leiden en daar zou Van der Mo len deze stad weieens een flink portie van meegeven. Menigeen trok meteen een vies gezicht bij de gedachte aan torenhoge ge bouwen, van buitenlandse archi tecten die doorgaans met het be grip allure worden geassocieerd. Maar dat bleek de bedoeling niet. Pardoes introduceerde Van der Molen 'de Leidse maat', door haar omschreven als hét concept voor een middelgrote stad met groot stedelijke trekjes. Twee jaar later moeten we con stateren dat het nog niet erg wil vlotten met die allure. Natuurlijk is er wel iets gebeurd. Neem nu het plan voor de ontwikkeling van het gebied rondom het sta tion. 'Leiden krijgt een nieuw ge zicht', schreeuwde Van der Molen en de haren vorig jaar van de da ken. Futuristische gebouwen en een tunnel onder het stations plein zouden ons ten deel vallen. Eindelijk, eindelijk zou de entree van Leiden de allure krijgen die een universiteitsstad verdient. Pas na het passeren van de ma quettes en mooie plaatjes werd het gemeentebestuur zich bewust de kostenkant van die mooie plannen, en van het feit dat je een gulden maar één keer kunt uitge- Toen het er op aankwam kon Van der Molen met haar tunnel op het dak gaan zitten want de collega-wethouders bleken, meer dan in Marietjes plannen, geïnte resseerd te zijn in hun eigen toko. Na enige tijd te hebben voort- geblunderd, besloot de politiek (lees PvdA) dat de ondertunnel ing van het Stationsplein de ge meente maximaal 15 miljoen gul den mocht kosten en geen cent meer. Iedereen weet wel dat het van dat bedrag niet kan, maar dat is van later zorg. Ook al wordt het niks met dat nieuwe gezicht van Leiden, voor het moment was het gezicht van de PvdA gered. Allure (2) Marietje had nog meer allure voor ons in petto. Blijmoedig kondig de ze een paar maanden geleden aan dat een nieuwe, eigentijdse brug. over de Witte Singel zou worden gebouwd, in plaats van de houten Paterbrug. Drie ont werpers (zeker niet de eersten de besten) maakten op verzoek van de gemeente een plan voor een nieuwe brug, een jury van naam werd geformeerd en het mocht wat kosten: een half miljoen gul den had Van der Molen er voor De drie brugontwerpen trok ken alom de aandacht (ook in de vakpers) en oogstten veel waarde ring. Marietje kon in haar handen wrijven: Leiden telde eindelijk een beetje mee. Als hier geen sprake was van allure dan weten wij het ook niet meer. Vorige maand deelde de PvdA- wethouder evenwel mee dat het haar toch allemaal een beetje te duur werd, gaf de schuld daarvan aan de architecten en leuterde nog iets over goedkoper onder houd van de huidige brug. Het slot van het liedje was dat, wat haar en het college van B en W be trof, de oude houten brug zal wor den opgeknapt. Leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening be treurden vorige week om beurten dat het allemaal zo gelopen was, maar uiteindelijk gingen de kwe zels natuurlijk akkoord. Alleen het raadslid Van Rij (ook PvdA, maar dan anders) stemde tegen het voorstel om de oude brug op te knappen. Hij legde haarfijn uit dat het college en de commissie hadden kunnen weten dat een nieuwe brug (inclusief btw en zo) in totaal 7 ton zou kosten. Enfin: de brug is van de baan en langzaamaan, heel langzaamaan, begint het ons te dagen. 'De Leid se maat' van wethouder Van der Molen is niets anders dan een sy- ir de middelmaat. Mooie plannen heeft Marietje i geldverspilling. i der Molen in overvloed. Maar haar collega's vinden al die allure ma (tekening Ronald van den B Deze week presenteerde Marietje Middelmaat een aantal varianten voor de herinrichting van de Breestraat. Een 'goedkope' vari ant met eenvoudige bestrating en een duurdere variant met luxe be strating die de Breestraat enige allure geeft, en iets er tussenin. De raad mag kiezen, maar wij we ten al hoe het afloopt: geen cent te veel hoor! Voor de linkse bestuurders van deze stad, en hun slippedragers in de raad, is het elke dag uitver koop. Geen koopje laten ze schie ten. 'Drie halen, één betalen' staat in hun hoofden gebeiteld. De allu re van. Van der Molen vinden ze maar geldverspilling. Wat moet de Leidenaar met allure? Gooi er gewoon rood asfalt over, een af valbak hier, een boom in een pot daar, en dan nog iets speels om de indruk te wekken dat Leiden het goed meent met de kunst en de cultuur. Zuinigheid met vlijt bouwt hui zen als kastelen, zult u zeggen. Was het maar waar! Onze bestuur ders bouwen liever kabouterwo ninkjes voor de modale werk man. En als de minister de broek riem nog wat strakker aanhaalt bouwen ze die huisjes gewoon nog iets kleiner om ons vervol gens op de voordelen van het compacte bouwen te wijzen. Als dat zo doorgaat heeft de bewoner van de sociale woningbouw straks geen afstandsbediening meer nodig maar kan hij zijn tv- toestel gewoon met de neus in schakelen. Gerrit Komrij schreef het jaren geleden al over de socialistische bestuurders van onze hoofdstad: "Geen paleizen scheppen ze, maar konijnehokken. Geen bou levards ontwerpen ze, maar geite paadjes. Er is in de geschiedenis nog nooit een periode van wel vaart geweest waarin men zó wei nig over had voor de allure van zijn omgeving. De triomf is aan de kabouters". DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een dooie rat naast een vat vers vlees, het dierenlijk in staat van ontbinding. Erger kon niet. "Als zelfs een rat het daar niet over leeft...". President J. van Overbeek van de Haagse rechtbank haalde gistermiddag zijn neus op voor de praktijken van een 40-jarige Alphe- naar. Bij invallen op twee plaatsen in Aarlanderveen, waar de man vlees verwerkte en bewaarde, kwam de geur van rottende resten de politie tegemoet en werden on hygiënische, verschrikkelijk smeri ge toestanden aangetroffen. Voor deze verzameling van zogenoemde economische misdrijven eiste de of ficier van justitie J. van Eek in to taal vier maanden gevangenisstraf, duizend gulden boete en nog eens vier maanden voorwaardelijke hechtenis. De Alphenaar, tot medio vorig jaar woonachtig in Aarlanderveen en nu veelal in Ter Aar verblijvend, is er met die straf nog niet. Hij moet nog eens bij de rechter terugkomen voor het vervalsen van een handte kening van een keurmeester, waar door hij een partij ongerechtigd vlees kon verkopen. Juist voor deze feiten was hij gedagvaard, maar het openbaar ministerie werd niet ont vankelijk verklaard omdat de dag vaarding enkele dagen te laat was verstuurd. Daar staat een termijn voor van 28 dagen na afsluiting van het gerechtelijk vooronderzoek (gvo). De officier kondigde aan deze zaak opnieuw te spelen. Omdat overige feiten in de dagvaar ding buiten het gvb waren gehou den, kon de Alphenaar daar wél op worden aangesproken. Die telden voor Van Eek net zo zwaar als de valsheid in geschrifte. Vandaar ook dat de officier niets afdeed van de eis die hij zich had voorgenomen te stellen. In de vleesverwerkingsplaats van de ex-Aarlandervener werd een in val gedaan, omdat hij ervan werd verdacht illegaal te slachten. "Kapitaalvernietiging", noemde zijn raadsman P. Hoogendam de 'heksenjacht' van politie, justitie vooral en de algemene inspectie dienst. Dat ook de bedrijvenvereni ging inhaakte, leidde begin dit jaar tot het faillissement van het bedrijf je van de Alphenaar. "Hij is dus ei genlijk al genoeg gestraft", vond Hoogendam. De onderzoekers deden voorkomen dat ze mét de grootste crimineel hadden te maken. Er werd op de lo caties gepost, er werd huiszoeking verricht en zelfs de telefoon werd af getapt. "Van die gesprekken dropen de dooie maaien ook af', maakte Van Overbeek op uit het proces-verbaal. Maar feitelijk, zei Hoogendam, leverde dat speurwerk weinig schokkends op. Al erkende hij, net als de verdachte zelf, dat de omstandigheden in de vleesverwer kingsplaats aan het Noordeinde en in een vrieshuis aan de Achtermid denweg erbarmelijk waren. Rot tend vlees, geen gladde, waterdich te wanden en vloeren, geen afvoer put, wasbak en toilet, smerig ge reedschap en roestende machines, de dooie rat en de stank. "Maar weet wel waar we over praten: hokjes van drie bij vier meter, waar per week zo'n tweehonderd kilo vleessnip pers werden verwerkt tot honden voer. Er werd geen vlees voor con sumptie verwerkt. De volksgezond heid was niet in het geding", aldus Hoogendam. Hij noemde de eis van Van Eek buiten proporties, mede omdat de verdachte niet de enige gebruiker was van de vleesverwerkingsplaats. En dat hij een aantal diergenees middelen in bezit had, die hij via de lekenhandel had verkregen en niet volgens de officiële kanalen, kon de Alphenaar ook niet worden aange rekend. Hoogendam: "Hij had hon derden schapen en dan is er altijd wel één ziek of heeft er een z'n kop gestoten. Het is economisch niet haalbaar daar steeds een dierenarts bij te roepen, terwijl het wel in ie ders belang is het dier dan een me- 1 dicijn te geven". Uitspraak 6 maart. Klachten over klasse-avonden LEIDEN - Omwonenden hebben bij de Leidse politie geklaagd over de wekelijkse klasse-avonden in de scholengemeenschap Dr. W.A. Vis ser 't Hooft aan de Kagerstraat. Be woners van de Faljerilstraat (tussen de Houtlaan en de Kagerstraat) heb ben last van de herrie die de avond jes voortbrengen. De politie zal binnenkort met de school praten om de overlast in de toekomst tegengaan. Erica: als er plaatsen over zijn LEIDEN - Indien niet alle plaatsen van de parkeergarage in het voormalige Van Wijk- complex tussen de Hogewoerd en het Levendaal worden ge huurd door appartementenbe woners, moeten de resterende parkeervakken ter beschikking kunnen komen van de andere gebruikers van het complex, de Dekamarkt en het Snookercen trum. Directeur A. Swaak van het bouw bedrijf Erica dat de garage bouwt is verbaasd dat G. Schramm van de gemeentelijk directie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling vo rige week zo stellig liet weten dat de parkeerplaatsen alleen mogen wor den verhuurd aan bewoners. Als er niet genoeg appartementen-eigena ren belangstelling hebben, moet Erica volgens de gemeente de reste rende plaatsen slijten aan de bewo ners van de Hogewoerd. Swaak is hierover zeer verbaasd. "Als ik ergens anders in het cen trum een supermarkt wil bouwen, moet ik eerst een parkeervoorzie ning treffen zodat de auto's van de klanten geen overlast veroorzaken. Nu is er een garage en wordt me ver boden parkeerplaaten beschikbaar te stellen om klanten op te vangen". Schramm zei vorige week dat ze binnenkort contact opneemt met Erica om de voorwaarden voor ex ploitatie van de garage nogmaals duidelijk te maken. Ze zei bij die ge legenheid te verwachten dat dit niet al te veel problemen zou opleveren. "Er is immers al in de bouwover- eenkomst vastgelegd dat de par keerplaatsen alleen voor bewoners zijn". Swaak zet vraagtekens bij de ze lezing. "Ik moet het contract er eens op nalezen, maar het lijkt me sterk dat het er zo instaat. Ik heb meer de indruk dat er werd gespro ken over gebruikers van het com plex. Daarbij horen dus ook de De kamarkt en het Snookercentrum". Swaak hoopt dat de bouw van de parkeergarage over maximaal an derhalve maand is afgerond. De aanleg neemt iets meer tijd in be slag dan gebruikelijk is. Schramm suggereerde vorige week dat deze vertraging werd veroorzaakt door een conflict tussen Erica en een on deraannemer. Swaak ontkent dit ten stelligste. Hij wijst er op dat de garage wordt gebouwd in een mo numentaal pand. "Als je dan op iets stuit dat de moeite van het bewaren waard is, moeten talloze deskundi gen worden ingeschakeld. Voordat dat allemaal rond is, ligt het werk weer een flinke tijd stil. Maar het is geen ramp, we hebben vooraf reke ning gehouden met dergelijke ver tragingen". De huurprijs van een parkeerplaats gaat volgens Swaak tussen de 90 en 100 gulden per maand bedragen. "Voor dat bedra'g staan ze elders in de stad in de rij". Hij zegt van harte te hopen dat de parkeerplaatsen geheel worden ge vuld door bewoners van de apparte menten. "Maar als dat niet zo is, wil ik geen discriminerende voorwaar den krijgen waarin wordt gesteld dat ik de ene groep wel en de andere niet mag binnen laten". Bloemenatelier bij Kopermolen LEIDEN - Vlak naast het winkel centrum De Kopermolen wordt donderdag 1 maart het nieuwe bloe menatelier Fiorelli geopend. De zaak is opgezet door Elly Roden burg en Elly Hettema, die zich al ja ren bezig houden met bloemsier- kust. Omdat de opdrachten steeds talrijker werden en zelfs het buiten land lonkte, vonden beiden het hoog tijd voor een echte winkel. De ruimte daarvoor werd gevonden aan de Rosmolen 24, in de passage naar de openbare bibliotheek. Fio relli gaat zich onder meer speciali seren in bruidsboeketten, zijden bloemen, corsages en grote bloem- arrangementen. KATWIJK - Fabiola Smit en Richard de Boer heb ben de eerste prijzen gewonnen bij de huisbroeiwed- strijden op de Vierbotschool van het Zeehospitium in Katwijk. Fabiola had de mooiste hyacint thuis opge kweekt en Richard won bij de narcissen. Bij de hyacin ten werden Robert Zandwijk en Patricia de Ridder tweede en derde, terwijl bij de narcissen Nico Tromp en Mariette de Boer de zilveren en bronzen medaille kregen. Niekje van der Geest kreeg de aanmoedigings prijs. De bollen waren geschonken door een kweker uit Noordwijk en gepoot in de schooltuin. Veertien dagen geleden iderden de bollen uit de grond gehaald en kre gen de kinderen de opdracht ze thuis in bloei te bren gen. De prijzen werden uitgereikt door voorzitter G. van de Vijver van de Bond Zonder Naam (BZN) uit Rijnsburg. (foto Dick Hogewoning) De dagploeg is vanmorgen gewoon aan het werk gegaan op de inleggerij van Ouwehand, waar rolmopsen wor den gerold en in potjes worden gedaan. Gisteravond legde de avondploeg hier het werk neer. (foto wim Dijkman) FNV: Wij halen de kastanjes uit het vuur (vervolg van de voorpagina) KATWIJK - De Vervoers- bond CNV, die onder meer de belangen behartigt van werknemers in de visserij en de viswerking, staat niet achter de staking die gister avond is uitgebroken onder de avondploeg van het vis- verwerkend bedrijf Ouwe hand in Katwijk. Bestuurder T. Anbeek vindt de ac tie, die wordt geleid door de Dien stenbond FNV, te ver gaan. "Wij verschillen iri dit geval niet met de LEIDEN - In de herenmodewinkel A.B. Timmerman aan de Breestraat 90 wordt donderdag 22 februari een receptie gegeven voor klanten en andere relaties. Hiermee wordt ge vierd dat het bedrijf 85 jaar bestaat, dat de huidige eigenaar H. Borst er 35 jaar werkt en dat de verbouwing is afgerond. Vooral de benedenver dieping van de winkel is flink ver anderd, en is nu geheel aangepast aan de zogenaamde 'Jugendstill'. De receptie duurt van 16.00 tot 21. 00 uur. FNV van mening over de rechten van de werknemers, maar wel over de aanpak van het geschil", zei hij vanmorgen. Evenals de FNV vindt het CNV ook dat de zestig vrouwelijke op roepkrachten van Ouwehand vol gens de cao moeten worden be taald. Anbeek: "Mijn mening is sim pel. Een ieder die een arbeidscon tract heeft met Ouwehand, valt au tomatisch onder de cao. Daar kun je geen speld tussen krijgen. De cao is heilig en die staat geen uitzonderin gen toe. Ik heb dat ook duidelijk te gen de directie gezegd. Als werkne mers hierover echter een geschil hebben met hun werknemer, is er altijd nog een kantonrechter om daarover een uitspraak te doen". De Vervoersbond CNV heeft gis termiddag dan ook geen reden ge zien om het jaarlijkse cao-overleg met Ouwehand af te breken, wat de Dienstenbond FNV wel heeft ge daan. Die vindt dat het bedrijf, over eenkomstig de cao, de oproep krachten volgens de cao honderd procent ziektegeld moet uitbetalen in plaats van zeventig procent. Pas als die zaak geregeld zou zijn, wilde de FNV verder praten over de overi ge cao-bepalingen. Directeur L.E. Ouwehand be treurt de staking. Volgens hem zijn de vrouwen, die in drukke perioden vier dagen per week tussen half zes en half tien kunnen worden opge roepen voor het draaien en inpak ken van rolmopsen op de inleggerij, de afgelopen jaren tevreden ge weest over de betalingsregeling. De vrijheid die er bestaat om naar eigen believen wel of niet aan het werk te gaan, is volgens hem ook een reden voor die tevredenheid. De actie ver baast hem dan ook. Volgens de directeur hebben de oproepkrachten tot voor kort nooit ziektegeld uitbetaald gekregen, hoewel hij erkent dat ze er recht op hebben. "We hebben dat nooit zo geëntameerd. We hebben eerlijk ge zegd de mensen hierover een beetje onkundig gelaten. Er werd nooit aanspraak op gemaakt". Ouwehand bestrijdt dan ook niet de bewering van de Dienstenbond FNV dat er wel ziektegeld moet worden be taald. "Maar uitbetalen tot honderd procent wordt ons veel te duur", zegt de directeur zonder omwegen. "Wij gaan niet verder dan zeventig procent". Districtsbestuurder P. de Groot van de Dienstenbond FNV betreurt de opstelling van het CNV. "De Ver voersbond laat ons de kastanjes uit het vuur halen", zegt hij teleurg- steld. Verschil van mening blijkt er tussen de FNV'er en de CNV'er ook te bestaan over het algehele loon- en arbeidsomstandighedenbeleid van Ouwehand. Anbeek meldt tevreden dat hij gistermiddag vruchtbare on derhandelingen heeft gevoerd. "Het cao-overleg is in zo'n ver stadium gekomen, dat ik de resultaten ko mende maandag al kan voorleggen aan de leden. Die resultaten zijn ze ker niet negatief'. Celstraf voor smeerboel in slachtplaats

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14