De bewegingscultus aan de kaak gesteld Papegaaieziekte onderzocht Chicago, de Stenen Hel en Wonderstad 'Gezondheid heeft weinig met sport te maken' 'Oostduitse kerncentrales moeten onmiddellijk dicht' Varkens Gebed 'Doorliggen' kost 300 miljoen gulden per jaar Fossiel blijkt 's werelds oudste bloem Eerste Europese polikliniek voor haar- en nagelziekten Werklozen DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS AMSTERDAM Een gezonde geest in een gezond lichaam. Het is een gevleugelde uitdrukking, veel gebruikt en nog veel meer misbruikt. De vraag is of ze klopt. Voor hersenonderzoeker professor dr. Dick Swaab van het Nederlands Instituut voor Hersenonderzoek aan de Universiteit van Amsterdam is het antwoord op die vraag niet zo moeilijk. "Aan zieke geesten lichamen hebben Wereldoorlog te danken. De losofie steunde daarop. Er zijn te vens voorbeelden te over van grote geesten in waardeloze lichamen. Neem Stephen Hawking, op dit mo ment de grootste geest in de theore tische fysica na Albert Einstein. De 's volledig verlamd. Toch bezet eer gezonde dat de interactie tussen sport en ge- universiteiten in Oxford, Cambrid- de Tweede zondheid bevestigt". ge en Harvard lijkt de conclusie on- Toch hebben verschillende we- ontkoombaar dat top-sporters ge- tenschappers zich over die interac- middeld korter leven dan de rest tie gebogen. Uit een doctoraal scrip- van de studenten. Nu is bewegen tie van Clasien Schakenraad aan de een enorme cultus. De vraag is hoe veel schade dat aanricht. Jaarlijks Vrije Universiteit blijkt dat op tien moeten 1,2 miljoen sporters zich on- onderzoeken op dit terrein veel valt der doktersbehandeling stellen te merken. Ondanks zondigen vanwege sportblessures. De hij de Newton-leerstoel. Die hele tegen elementaire onderzoeksre- sterfte' onder joggers is groot. Je Swaab: "Aan zieke geesten in gezond beweging-gezondheidskoppeling een cultus. Het is tijd de interactie tussen sport en gezondheid aan de kaak stellen. Is sport wel zo ge zond?" door Nico Hylkema Volgens de Amsterdamse hoogle raar is er weinig dat een positief ant woord op die vraag ondersteunt, nog even afgezien van 1,2 miljoen sportblessures per jaar. Meer onder zoek is nodig, ook al in het belang van een beter begrip van veroude ringsprocessen. gels zijn de wetenschappers er niet hebt natuurlijk altijd kans°op plot- i te tonen, dat spor- seling dood gaan, ook in je luie ten de kans op een langer en gezond stoel. Om de risisco's beter te schat- leven zou bevorderen. Swaab: "Men beweert dan dat on der sporters minder hart-infarcten voorkomen, dan onder niet-spor- ters. Door zelf-selectie van de groe pen sporters en niet-sporters -wie kerngezond is doet eerder aan sport dan wie wat mankeert- zijn die on derzoeken waardeloos. Ze geven geen enkele informatie". Proef met vlieg De hoogleraar heeft wat dat betreft door het aantonen vertrouwen in dierexperimen- bij zware beroepen". "Mijn collega Kemper heeft wel lichaam hebben onderzoek gedaan naar de invloed teel onderzoek. Een onderzoek we de Tweede van extra gymnastieklessen op de het verband tussen de lichamelijke Wereldoorlog te leerprestaties van kinderen. Daar activiteit en levensduur van de ge- ten, is er op dit moment ook quête gaande naar plotselinge dood by sporten". Swaab is een warm voorstander van meer onderzoek naar de gevol gen van sportbeoefening. Dat ieder een zegt, dat sporten zo gezond is, is voor hem van weinig waarde: "Rond de eeuwwisseling geloofde men dat alle werk mentale achter uitgang zou vertragen. Maar in 1924 werd dat geloof al onderuit gehaald oversterfte Het beïnvloeden van mense lijk gedrag door het gebruik van negatieve sancties blijft een dure en op termijn weinig effectieve strategie omdat zelden sprake is van perma nente gedragsverandering. De bouw van meer gevange nissen is beleidsmatig dan ook onverantwoord. (A. Cachet in het proefschrift 'poli tie en sociale controle') Voor het imago van een ge meente onder haar eigen in woners is het gedrag van de telefonist(e)'receptionist(e) vaak belangrijker dan het ge drag van de wethouders. (P. Tops in zijn proefschrift 'af spiegeling en afspraak') Zolang universitaire mede werkers geacht worden de rollen van docent en onder zoeker te combineren, zal de kwaliteit van universitair on derwijs en onderzoek minder goed zijn dan mogelijk is. (P. Tops In zijn proefschrift 'afspiege- ling en afspraak') De beste politiek van Wester se landen tegenover Zuid- Afrika is niet een politiek van constructive engagement, noch het nemen van econo mische boycotmaatregelen, maar het dreigen met zulke maatregelen zonder ze uit te voeren. (A. Peterse In zijn proefschrift 'on derneming en politiek in liberale democratiëen). danken". ttoto niets van te merken. Hooguit werden ze beter in gymnastiek. Ik heb laatst op de Universiteit Twen te gesteld dat als het echt om een verbetering van de gezondheid zou gaan, men wellicht beter de neisen zou kunnen sport stimuleren". DEN HAAG (ANP) - In de regio Utrecht komt deze zomer een uitge breid onderzoek naar papegaaie ziekte en de manier waarop deze ook voor de mens gevaarlijke vogel- Maatschappij ziekte afdoende kan worden bestre- de, den. Het onderzoek is een initiatief en met de Nederlandse Bond Vogelliefhebbers, de organisa- an dierenspeciaalzaken Dibevo de "Koninklijke Nederlandse Diergeneeskun- Met gezondheid heeft sport niet veel te maken, meent Swaab. "De het zelfs drie maal geveer 5 en onder papegaai-achti- gemiddelde levensduur is enorm gen 40. De ziekteverwekker ver- gestegen, juist in een periode waar- de laatste adem uit te blazen, kieten is het sterftepercentage de milt Swaab: "Uit een aantal langduri ge, zogenaamde cohort-studies, aan het ministerie welzijn, gaaieziekte) i Chlamydiose (psittacose of pape- ziekte die wordt faculteit diergeneeskunde van de zoek, dr. G.M. Dorrestein, is het een Rijksuniversiteit in Utrecht voert veelvoorkomende ziekteverwekker het onderzoek uit. Daarbij werkt hij die zowel bij vogels als zoogdieren kan worden gevonden. Onder vo gels als papegaaien, parkieten, dui ven, eenden en kalkoenen worden regelmatig dragers aangetroffen. De ziekte kan worden overgedra gen op de mens. Personen die een verhoogd risico lopen zijn volgens Dorrestein vogelbezitters en men sen die beroepshalve veel met vo gels omgaan zoals kwekers, hande laren, verzorgers en dierenartsen. Bij de mens zijn drie ziektebeel den te onderscheiden. De eerste is Ne- acuut optredende hoge koorts, ge- het paard gaand met ernstige griepach- Chinese Meishan-ras worden ge- tige verschijnselen, in combinatie kruist. De Chinese varkens staan met hoofd- en spierpijn. De tweede Op de landbouwuniversiteit Wageningen wordt een nieuw kensras ontwikkeld waarvooi derlandse varkensrassen met het bekend om hun grote vruchtbaar relatief mild verlopende long heid en rustige aard. Zij hebben als ontsteking. In het derde geval gaat nadeel dat ze vetter zijn dan hun Hollandse soortgenoten. Geneti sche manipulatie om het Neder landse ras te verbeteren zou meer dan twintig jaar in beslag nemen, (ministerie landbouw, natuurbeheer en visserij) onduidelijke en niet speci fieke griepachtige verschijnselen. De infectie wordt volgens Dorres tein vaak pas ontdekt, meestal bij toeval, na bloedonderzoek. In uitzonderlijke situatie kan de ziekte een dodelijke afloop hebben. Dit is ook afhankelijk van de condi tie van de zieke, aldus Dorrestein. r\.*-.A— In de jaren tachtig zijn officieel tus- r rOSI33l sen de 45 en 120 ziektegevallen per jaar vastgesteld. Het werkelijke aantal ligt vermoedelijk hoger, om- Een kwart van de prostaatoperaties dat de ziekte niet als zodanig wordt Nederland wordt ten onrechte onderkend, aldus Dorrestein. uitgevoerd, blijkt uit met behulp terprogramma. Het programma in staat nauwkeurig onderscheid te conditie maken tussen prostaat- en blaas- spierproblemen. Bij het laatste is een operatie niet nodig. Het pro gramma (CLIM) werd ontwikkeld aan de Erasmus universiteit in Rot terdam en wordt zowel in Rotter dam als Maastricht gebruikt. (TNO- magazine) onderzoek De gevoeligheid van vogels voor compu- de ziekte is zeer verschillend en sterk afhankelijk van de soort en de de vogel. Onder par- Het bed is vo populairste plaats DEVENTER (ANP) - In de gezond heidszorg wordt jaarlijks 300 mil- jongeren veruit de ioen fuld™ "'tgegeven tengevolge NEW HAVEN (AP) - Een 120 miljoen jaar oud fossiel van nog geen 2,5 cm groot is door geleer den geïdentificeerd als de tot nu toe oudste bloem ter wereld. Het fossiel werd ongeveer tien jaar geleden in het zuidoosten van Australië opgegraven en was aanvankelijk geklassifi- ceerd als een niet-bloeiende va- Twee geleerden van de uni versiteit van Yale, de geoloog Leo Hickey en de bioloog David Taylor, voeren de fossiele bloem in het tijdschrift Science op als een bewijs voor hun theorie dat de eerste bloeiende planten qua vorm en kleur lang niet zo in drukwekkend waren als werd gedacht. Lange tijd is aangeno men dat onze bloeiende planten afstamden van magnolia-achti- ge struiken en bomen met grote, opzichtige bloemen'. De geleerden hopen met hun ontdekking een verklaring te vinden voor wat Darwin heeft genoemd het 'enorme mysterie' van de plotselinge verschijning van grote bloeiende planten. Darwin heeft nooit voorlopers van 'deze planten kunnen ont dekken. Met geavanceerde fotografi sche technieken werd vastge steld dat het fossiel een takje voorstelde van een plant uit de groep der Angiospermae, Be- dektzadigen, waartoe de meeste van onze bloeiende planten be horen. De bloempjes, die niet groter zijn dan een kwart centi meter, hebben de vorm van een blad waar kleine besjes aan vast zitten en hadden oorspronkelijk waarschijnlijk een bruine of huisvlieg aan de universiteit van Cambridge levert volgens Swaab betrouwbaarder informatie een op. Vliegen die vrij de ruimte kre- zou gen om te vliegen en daar dankbaar ime- gebruik van maakten, leefden be- dan duidend korter dan hun soortgeno ten die tussen twee glazen platen een gedwongen minder beweeglijk De kerncentrales in Oost-Duitsland zijn gevaarlijk en moeten daarom on- bestaan leidden. De laatste hielden middellijk dicht. Dat vindt de Duitse minister van Milieu Klaus Töpfer, na lang vol aleer bestudering van de vele storingen in die kerncentrales. Het gaat om vier kerncentrales bij Greifswald in het noorden van de DDR en één kerncentrale bij Rheinsberg in de buurt van Berlijn. Alleen al in 1988 zijn in deze kerncentrales 242 storingen voorgekomen. Bij drie kerncentrales te Greifswald is het fundament niet stevig genoeg. De kern centrales gaan langzaam scheef staan. Zo zijn er scheuren in het funda ment gekomen, waardoor radioactief water weglekt. Bovendien is niets meer recht in de centrale. De regelstaven kunnen daardoor niet meer moeiteloos tussen de brandstofstaven worden ge bracht. Mocht dit een keer helemaal niet lukken, dan kan de kerncentrale niet meer worden gekoeld en is er een grote kans op een kernsmelting. In 1976 ontstond er een brand in het machinehuis van Greifswald num mer 2. De stroom en het koelsysteem vielen volledig uit. Toevallig was ech ter één van de zes noodkoelpompen aangesloten op het elektrische sys teem van een naburige reactor en kon deze pomp in werking worden ge bracht. Aldus werd nog net een kernsmelting voorkomen. Een ander probleem bij deze kerncentrales is de achteruitgang van de kwaliteit van het reactorvat. Het reactorvat begint bros te worden. Dit geeft bij sterke wisseling van temperatuur kans op scheuren, waardoor de reactorkern droog komt te staan en de brandstof gaat smelten. De Oostduitse kerncentrales zijn van Russische makelij. In Rusland, Tsjechoslowakije, Finland, Hongarije en Oost-Duitsland staan in totaal 33 van deze kerncentrales. Het zijn zogeheten drukwaterreactoren ze en ver schillen van het type van Tsjernobyl. Volgens een rapport van Green Peace uit 1987 zijn al deze drukwaterre actoren gevoelig voor het bros worden van het reactorvat en hebben ze al len een onvoldoend sterke omhulling. Ook is het koelsysteem volstrekt on toereikend. Green Peace vindt dit type centrales de slechtste ter wereld. groenige kleur. De hele plant is vermoedelijk zo'n 15 tot 30 cen timeter hoog geweest, en leek waarschijnlijk op het tegen woordige peperplantje. Op de Australische vindplaats zijn ook fossielen gevonden van i wordt aangenomen dat vogelveren, insecten en conife ren. De tot nu toe oudst bekende bloemen dateerden van 115 mil joen jaar geleden. Uit een vroe gere periode, 130 miljoen jaar geleden, zijn alleen pollen van planten bewaard gebleven. ROTTERDAM (GPD) De drei- zaak van die toegenomen belang- gende ontregeling van de opleiding stelling noemde prof. Stolz het van co-assistenten en assistent ge- steeds groter wordende aantal mid- neeskundigen in opleiding (AIO's) delen die 'aandoeningen gepaard voor dermatoverneroloog is de be- gaande met te-veel haar en te langrijkste aanleiding geweest tot weinig haar' kunnen beïnvloeden, de stichting van de eerste Europese polikliniek voor haar- en nagelziek ten. Dit vertelde directeur prof. dr. E. polikliniek t en nagelziekten, waarvoor een on langs opgerichte stichting het fi nanciële draagvlak heeft kunnen re- Stolz bij de officiële ingebruikne- aliseren, gaat zich mede daarom ming van deze polikliniek aan de Eendrachtsweg in Rotterdam, die de 'gewone' polikliniek voor huid- delen die haar- en nagelgroei (kun- en geslachtsziekten in het Acade- nen) beïnvloeden. Daaronder i De gedurende de laatste tien jaar shampoos verstaan. En in de toe- aanmerkelijk toegenomen belang- komst, aldus prof. Stolz, zal worden daar de 'evenwichtige patiënten- chirurgie kunnen worden verricht. r verstoord. Als te bidden, decubitus (doorliggen). Dit blijkt uit een Nijmeegs onderzoek becijferd door de internist dr. J. onder 192 scholieren. In de kerk Haalboom. Alleen aan hart-en vaat- doen ze het nauwelijks. Vijftien pro- ?'ekten ®n de, behandeling van kan cent van de jongeren bidt nooit. De ker wordt vol6ens hem meer uitge- scholieren blijken voor het grootste 6even, deel te bidden bij problemen lende. Dialoog de plaats ingenomen wetse vraaggebed Doorliggen is een van de meest meditatie hebben voorkomende aandoeningen. Decu- het ouder- bltus wordt veroorzaakt door druk nieuws) hulp werd gevraagd (KU- i concreet op het lichaam- biJ voorbeeld door Staten. Bang als de LEIDEN Wonen op het platteland met een hoop water in de buurt vergt nogal wat improvi satievermogen. Dat geldt voor grote delen van Nederland, maar ook en dat is minder bekend stad als Chicago in de Verenigde en van de stad aan Lake Michigan behandeld.. De spannendste lezingen moeten nog komen, naar na de eerste twee resteert al een licht ge voel van duizeligheid. Want wat voor stad is dat, hebben besloten e pen die per dag het leven lieten, had lang niet voor iedereen een positieve klank. De Amerikaanse professor Cawelti, zelf gebo- Chicago en nu docent aan de Universiteit diep kanaal te van Kentucky, blonk in zijn lezing uit door op- bed lig- overstromingen, besloten ze eind vorige t an druk de hele stad drie meter op te hogen. Naar ver luidt is zelfs een compleet hotel opgetild door 12.000 mensen. Zonder dat de gasten er iets van lang en zonder bewegen gen. Soms is ook sprake van binnenuit (van een prothese), De druk onderbreekt de door bloeding van de huid en het onder- merkten, huidse weefsel, waardoor moeilijk te genezen wonden kunnen ont staan. Vaak kampen patiënten die zijn vaker onge- oorspronkelijk e onderzoekers aandoening zijn opgenomen met Miltenburg aan de deze problemen. Nijmegen ontdekt. Volgens Haalboom heeft in de Elke twee jaar houdt de Leidse universiteit ziekenhuizen 10 tot 15 porocent of andere graven dat de waterloop werd omgekeerd en de pervlakkigheid. Trots verhaalde hij Chicago River dus niet meer het Lake Michigan dat Chicago de transportation hop inliep, maar andersom? Waar nog geen dat de indianen vanuit een afgelegen fort mid den in de vlakte werden bevochten, een miljoen ka: waar ooit spoor- en waterwegen bij elkaar kwamen, is Chicago nu belangrijk als kruispunt weg- en vliegverkeer. Maar zo zijn Werkloze huwd, hebben de onderzoekers Woldringh universiteit Naast een grotere kans op echt- door andere Jeroen Dirks woonden? Waar rijkdom en armoede al Verenigde Staten wel meer steden aan te wij snel botsten dat de stad al in 1877 als "de beli- zen. Waarom is Detroit dan niet de koningin var chaming van sociaal onrecht" werd be schouwd? Vooral de Leidse professor Lammers schetste naar aanleiding van vroege reisverslagen van Nederlandse predikanten en journalisten die Er komen nog voldoende gelegenheden om goed te maken. Uiteraard komt de scheiding hebben ze minder moge- de patiënten lijkheden om contacten te leggen van decubitus die tot een huwelijk kunnen leiden, Werkgevers hebben themacollege Amerikanistiek, waarbij opmer kelijke zaken van dat opmerkelijke land onder de verpleeghui- de loep worden genomen. Ditmaal is het de beurt aan Chicago, wat obligaat maar waar schijnlijk niet ten onrechte Stenen Hel en Won- tegenstrijdig beeld van Chicago. Aan de ene criminaliteit in Chicago aan de orde (20 maart), 15 tot 20 procent. De extra kos- wvoortour ten ontstaan vooral doordat patiën- gehuwde werknemers en de ten met decubitus veel langer in het derstad genoemd. In een serie van dertien lezin- neiging ongehuwden sneller te ont- ziekenhuis pf verpleeghuis moeten gen op opeenvolgende dinsdagen door Neder- slaan. <KU-nicuwsi blijven. landers èn Amerikanen worden flink wat aspec- JPhet rijke, grote Chicago in black and white (27 maart) alles kan en alles gebeurt, de ko- chitectuur (10 april). De lezingen worden elke Aan de andere kant de el- dinsdagavond gehouden tot en met 8 mei in het de aller- Centraal Faciliteitengebouw van de RUL, aan kant de innemende weelde Chicago ningin v< lende, de uitbuiting, de exploitatie armsten die in de gigantische slachthuizen tus- vanS 18.45 i 41st en 47th Street stonden. De bynaam i de lopende band r Chicago Porcopolis Vanavond al spreekt professor Van der Bilt de Universiteit van Amsterdam over sys- de duizenden runderen, varkens en scha- teem van bosses in de politiek, i toelichting over de psycho logische gevolgen van haarverlies vertelde dr. J. Passchier (van de af deling Medische Psychologie en Psychotherapie van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt) dat re cent onderzoek heeft aangetoond dat 'de problemen van vrouwen met haarverlies in het algemeen veel groter bleken dan die van mannen'. En die moeilijkheden zijn, aldus dr. Passchier, 'beslist niet alleen van cosmetische aard'. Veel vrouwen, zei hij, lieten we ten dat zij zich minderwaardig voe len en worden geplaagd door aan vallen van somberheid. Sommige vrouwen durven uit angstvoor 'ont dekking' nauwelijks nog hun huis te verlaten. Immers, zoals een van hen zei: 'je haar bepaalt of je een vrouw bent of niet'. In het algemeen, concludeerde' dr. Passchier, betekent haarverlies voor de meeste mensen een verve lend, maar niet wezenlijk probleem. Niettemin een probleem waar zij graag iets aan willen doen. Voor een minderheid klein bij de mannen, groot bij de vrouwen is haarverlies een cruciale factor, die de kwaiteit van het leven sterk negatief beïnvloedt. Voor beide groepen is dit instituut van belang'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9