'Arbeidspools voor werklozen succes' Voortvarende Duitsers jagen EG schrik aan Kosten 'elektronisch betalen' twistappel Gemeenten enthousiast over experiment Sigaret voor blanke vrouw met gezinnetje 'Bio-ethanol goed voor milieu, werk en EG' Duitse economie loopt warm DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 ROTTERDAM (ANP/GPD) De banenpools waarbij langdurig werklozen tenminste een jaar aan de slag kunnen, zijn een succes, vinden Rotterdam, Nijmegen en Dordrecht, waar het experiment met de pools wordt gehouden. Gisteren werd in Rotterdam, eerder dan verwacht, het zeshonderdste en laatste contract ondertekend waarmee volgens deze ge meenten het nut van de tot nog toe omstreden banenpools is aangetoond. WINSTON-SALEM (UPI) - Drie weken geleden dwong de publieke opinie in de Verenigde Staten ta bakfabrikant Reynolds om het merk Uptown van de markt te ha len. Het merk was speciaal gericht op zwarten en dat was een vorm van discriminatie was de algemene ge dachte. Nu komt Reynolds komt met het nieuwe sigarettenmerk Dakota op de markt, waarvan de re clame wordt gericht op jonge, blan ke vrouwen zonder hoge opleiding. Dat blijkt uit een rapport dat het dagblad de Washington Post heeft bemachtigd, waarin een zeer speci fiek profiel wordt getekend van de doelgroep. De vrouwen om wie het gaat zijn achttien tot twintig jaar oud. Zij dragen spijkerbroeken, luisteren naar rock and roll uit de ja ren zestig en zeventig en kijken op de televisie het liefst naar de serie 'Roseanne'. zijn niet uit op De beroepscarrière, stabiele relatie met een man. Zij wil-1 len snel trouwen en een gezin stich ten. De vrije tijd wordt samen met het vriendje .besteed aan bezighe den die hij uitkiest. Voorbeelden zijn het bezoeken van motorcross wedstrijden, tractorraces en wor stelwedstrijden. Tabakconcerns in de VS richten hun reclamecampagnes steeds meer op armen, minderheden en jonge vrouwen, omdat vooral hoger opgeleiden zijn gestopt met roken. Reynolds is na Philip Morris de tweede sigarettenproducent van de Verenigde Staten. Philip Morris had vorig jaar een marktaandeel van 41,9 procent tegen 28,5 procent voor Reynolds. In "1987 had Reynolds nóg 32,5 procent van de markt in handen. Reynolds verklaarde afgelopen weekeinde niet te weten of de infor matie correct is. Als zij authentiek is, is zij gestolen en van grote waar de voor de concurrenten, aldus de verklaring. Het concern ontkende dat jonge, blanke vrouwen de doel groep voor de Dakota zijn. De recla me zal zijn gericht op de rokers van Marlboro, het grootste merk van Philip Morris, zo zei James W. Johnston, topman van de onderne ming. Via de experimentele pools in de drie gemeenten komen in totaal zes honderd werklozen in aanmerking voor een in de collectieve sector, waarbij zij werk doen dat anders niet wordt gedaan. Het gaat veelal om banen die de afgelopen jaren zijn wegbezuinigd zoals bijvoor beeld de concierge op school. Het gaat i maal drie jaar zonder baan zitten, ouder zijn dan veertig jaar en een la ge opleiding hebben en dus vrijwel kansloos zijn op de arbeidsmarkt. In het regeerakkoord is er sprake van verdere uitbreiding van de pools als mogelijkheid om de tot nu toe kansloze langdurig werklozen aan een baan te helpen. Dit experiment wordt volgens SLAGHAREN (ANP) - De win ning van bio-ethanol uit graan, bie ten, aardappelen en mais biedt goe de mogelijkheden voor het terug dringen van milieuvervuiling door auto's. Bovendien kan het graan overschot in dè EG in één klap wor den weggewerkt en levert het 150.000 arbeidsplaatsen op. A. Maarsingh van het Land bouwschap heeft dit gisteren in Slagharen betoogd in een lezing voor akkerbouwers. Bio-ethanol kan volgens het door Maarsingh, die zich baseert op een onderzoek van de Nationale Raad voor land bouwkundig Onderzoek, aange haalde onderzoek goed worden ge bruikt voor het mengen met' benzi ne. Dat het winnen en verwerking van bio-ethanol meer energie kost dan oplevert is 'volstrekte onzin', concludeerde Maarsingh., Toevoeging van bio-ethanol Maarsingh denkt aan vijf procent leidt tot verlaging van de Uitètoot van koolmonoxyde. Bovendien kan bio-ethanol verschillende schadelij ke stoffen (zoals benzeen) vervan gen die nu aan de brandstof worden toegevoegd. Daar komt nog bij dat Extra koopkracht Uitkeringstrekkers zien hun inko men dit jaar met 0,1 tot 0,25 procent extra stijgen. Oorzaak is een verho ging van de vaste kostenaftrek voor inkomsten uit vroegere arbeid met 481 gulden. De maatregel gaat op 1 april im Staking banken In Finland is de import met de helft teruggelopen en staan kleine bedrij ven voor een faillissement ,door de staking van het bankpersoneel die gisteren de tweede week is inge gaan. Er zijn 38.000 bankmedewer kers in staking om looneisen kracht bij te zetten. In'Zweden zijn de ban ken gisteren voor 'het eerst sinds drie weken weer opengegaan. Banen geschrapt Bij de kuristmestfabriek Hydro Agri, voorheen Windmill, in Vlaar- dingen moeten de komende drie jaar 15Ö van de 576 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dit heeft de directie van het bedrijf maandag meege deeld. De komende jaren zal onge veer tien miljoen gulden worden ge ïnvesteerd in arbeidbesparende maatregelen. Ontslagen zijn met, uitgesloten. 1 Onrust Beiersdorf Omdat ër geen garantie tegen ge dwongen ontslagen komt, houdt de Industrie- en voedingsbond CNV vandaag een kantine-bijeenkomst bij Beiersdorf in Almere. Het con cern wil de produktie van cosmeti ca in Nederland en Oostenrijk over hevelen naar andere vestigingen. Daardoor zouden in Almere 150 tot 200 van de 425 banen verdwijnen. Rijksuitgaven Accountants kunnen over 1989 maar voor 9,5 procent van alle rijks uitgaven een goedkeurende verkla ring afgeven. Het gaat dan om ruim 18 miljard gulden op een totaalbe drag aan rijksuitgaven van ruim 196 miljard gulden. Dit blijkt uit een op gave van minister Kok (financiën) aan de Tweede Kamer. De departe menten die een'goedkeurende ac countantsverklaring tegemoet kun nen zien, zijn: Algemene Zaken, Ne- derlands-Antilliaanse en Aru baanse Zaken, Defensie en Econo mische Zaken. Minimumprijs de uitstoot van koolmonoxyde dank zij de toevoeging van bio-etha nol flink daalt. Als in de Europese Gemeenten bio-ethanol aan de brandstof voor autó's wordt toegevoegd zou dat volgens Maarsingh niet alleen ten goede komen aan het milieu: "We zouden ook in één keer drie miljoen hectare granen kunnen afzetten of tewel 16 tot 20 miljoen ton tarwe. En daarmee zou het probleem van het graanoverschot in de EG zijn opge lost. Daarnaast kunnen er ook nog eens 150.000 arbeidsplaatsen wor den gecreëerd". Maarsingh deed een dringend be roep op de.-Europese politiek voor deze oplossing geld beschikbaar te stellen dat nu wordt uitgetrokken als premie voor het braak laten lig gen van akkerland. een woordvoerder van het ministe rie van sociale zaken verlengd. Het risico dat de werklozen die nu via de arbeidspool een baan hebben eind dit jaar weer zonder werk zitten en terugvallen in een uitkering is hier mee vrijwel uitgesloten. Een deel (15 procent) van de bena derde werklozen lijkt te goe4 zo'n nieuwe baan. Deze groep is door- de gemeenten doorgestuurd naar verdere scholing, omdat zij niet echt kansloos zijn óp de ar beidsmarkt. Anderen vallen buiten de boot om uiteenlopende redenen. Veel zijn afgekeurd op medische gronden, waarbij het dan vooral gaat om mensen die ooit uit de WAO zijn gezet. Anderen volgen een op leiding of verrichten van vrijwilli gerswerk. Voor weer anderen is de duur van aanvankelijk slechts één jaar een bezwaar. De arbeidspools zijn omstreden omdat bij het experiment bleek dat de meerderheid van de doelgroep niets voelde voor dit soort arbeid. Daar hadden de meeste werklozen echter volgens de betrokken ge meenten gegronde redenen voor. Nijmegen, Dordrecht en Rotterdam vinden wel dat bij voortzetting van het experiment en eventuele lande lijke invoering van arbeidspools •een aantal voorwaarden gewijzigd moet worden. De leeftijdsgrens van veertig jaar moet verlaagd worden en het loon moet opgetrokken kun nen worden naar het laagste cao-sa laris. Daardoor zouden meer-lang- durig werklozen weer aan de slag geholpen kunnen en willen worden. Gisteren werd in Utrecht de Internationale bakkerijtentoonstelling geopend. De Pasen valt voor de bakkers blijkbaar vroegwant hoewel het pas op 15 april Pasen is, waren de eerste eieren al te bewonderen. (foto ANP) Aziatische landen: woud niet sparen KUCHING (IPS) - Malaysia en an dere Zuidoostaziatische landen ver zetten zich tegen de druk van de Eu ropese Gemeenschap '(EG) om het tropische regenwoud te sparen. Volgens deze regeringen mag de EG niet om deze reden hulp- en ont wikkelingsgelden beperken. Dit is bekendgemaakt door diplomaten die een ontmoeting bijwoonden van Zuidoostaziatische en Europese mi nisters van buitenlandse zaken. Malaysia is 's werelds grootste producent van tropisch hardhout, samen met Indonesië, de Filippij nen en Thailand. Samen met Singapore en Brunei vormen ze de Associatie van Zuidoostaziatische Landen (Asean),- waarmee de EG sinds tien jaar een samenwerkings overeenkomst heeft. De campagne tegen het gebruik van tropisch hardhout heeft tot nu toe de meeste weerklank gevonden in West-Europa. De importen zijn beperkt en in enkele gevallen zelfs geheel gestaakt. Volgens milieube schermers tast de kap van het re genwoud het leefmilieu van de bos- bewoners aan en vormt het een be dreiging van het wereldklimaat. Rel bij Mijnmij over prijs van grond Curasao AMSTERDAM (ANP) - De aan deelhouders van de Mijnmaat- schappij Curagao zijn niet te spre ken over het bod dat .Citco Bank heeft gedaan op hun certificaten van aandelen. Op een buitengewo ne algemene vergadering van aan deel- en certificaathouders gisteren in Amsterdam kreeg de raad van be heer een stortvloed van kritiek over zich omdat zij het bod zeer serieus neemt. Diverse certificaathouders wis ten de raad van beheer onder voor zitterschap van H.L. Guldemond en met de leden onder meer prof. Van der Grinten en ANWB-directeur Nou wen, haarfijn voor te rekenen dat de waarde van de grond op Cu rasao duizelingwekkend hoog moet zijn, "over de honderd miljoen" gul den. Citco komt op basis van een taxatierapport tot een bedrag van 25,1 miljoen gulden. Banken met ondernemingen in de clinch betaalautomaten i DEN HAAG (GPD) - De onderne mers zijn bang voor de hoge kosten die het elektronisch betalingsver keer met zich meebrengt. Voor de nieuwe betalingsmethoden willen de banken een tarief van vijftig tot zeventig cent per handeling vragen. De banken ontkennen echter een gezamenlijk bod. Ze kunnen niet samen opereren in het overleg, om dat dit lijkt op kartelafspraken en die mogen ze van de EG niet maken. Deze houding wordt in onderne merskringen betiteld als 'verstop pertje spelen'. Men denkt dat de banken wel degelijk overleggen. De levensmiddelendetailhandel vindt heffingen van vijf tot zeven dubbel tjes te veel, omdat.de winstmarges ADVERTENTIE Laat de fiscus geen belasting worden Privé of zakelijk - elke belangrijke beslissing.heeft fiscale gevolgen. Dat merkt u later, soms pas veel later. Daarom is tax planning belangrijk. Dat vraagt om vooruit denken. Daar zijn deskundigheid en grote zorgvuldigheid bij nodig. Van een professionele gids: de Federatie belastingconsulent. -belasting- Skiër mag geen vlees invoeren DEN HAAG (ANP) Nederlanders die de komende (vakantie)dagen van plan zijn naar Oostenrijk te gaan, moeten uit dat land geen varkens vlees en —vleeswaren invoeren. Dat verzoek heeft het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij gisteren gedaan. In Oostenrijk zijn vorige maand 33 gevallen van zogeheten klassieke varkenspest geconstateerd. Het is niet uitgesloten dat vlees van var kens die het virus droegen wèl in de schappen ligt. De kans bestaat dat weggegooide resten uiteindelijk als vermalen voer in de bakken-van Nederlandse varkens terecht komt, waarop deze die kans hebben varkenspest op te lopen. in deze tak erg klein zijn. Volgens voorzitter H.H. van der Geest Het Vakcentrum, de beroepsorganisatie van 2300 zelfstandige levensmidde lendetaillisten, is hoog tijd dat de overheid zich met deze kwestie gaat bezighouden. Bekend is dat de ver antwoordelijke bewindsman, mi nister Andriessen (economische za ken), heeft gezegd zich liever niet te bemoeien met de te maken afspra ken. De onderhandelingen over de (verdere) invoering van elektro nisch betalingsverkeer via mag- neetstripkaarten zijn al geruime tijd aan de gang. Aan het overleg nemen ook de ondernemersorganisaties KNOV, NCOV en de Raad voor het Filiaal en Grootwinkelbedrijf deel. Volgens het KNOV is het nu ge openbaarde 'bod' van de banken zeer hoog, gezien de krappe marges van de levensmiddelendetailhan- del. Het wachten is volgens hem op een rapport van het Economisch In stituut voor het Midden- en Klein bedrijf (EIM). Dit instituut heeft de zaak onderzocht en berekent nu wat de kosten zijn. Als de resultaten van dit onderzoek bekend zijn, kunnen de onderhandelingen waarschijn lijk de laatste fase ingaan. De KNOV-woordvoerder meent dat alle betrokkenen de kosten sa men moeten verdelen, omdat ze ge baat zijn met een veiliger betalings verkeer. Daarop zal wat de onderne mersorganisaties betreft ook wor den gemikt in de onderhandelin gen. Volgens Van der Geest zouden de banken wel tegemoet willen ko- men, maar dan via verhoging van de tarieven van het overige betalings verkeer. Men moet dan denken aan hogere tarieven voor bankcheques, kasstortingen en bank/giro-over- schrijvingen. Het Vakcentrum vindt dit geen oplossing. Liever zou het dan zien dat de banken de zogeheten valute- ring tot één dag terugbrengen. Deze valutering bestaat nu over het alge meen uit enkele dagen vertraging, waarover dan rente wordt berekend om kosten te kunnen verhalen. Consumentenorganisaties willen echter dat de valutering geheel ver dwijnt. Dan kunnen de werkelijke kosten worden bekeken. Volgens mr.L.M. Overmars, di recteur van de Nederlandse Vereni ging van Banken, het tarief van 50 tot 70 cent per bankhandeling niet juist zijn. Hij zet uiteen dat de ban ken onderling in concurrentie ver keren, gezien de EG-bepalingen te gen kartels. Duidelijk is dat de ban ken beducht zijn voor nieuwe ver maningen, zoals die van enkele ja ren geleden. Toen kregen ze uit Brussel een forse reprimande van wege de gezamenlijk tarievenaf- spraken. De consumentenbewe ging had daarover bij de EG aan de bel getrokken. Overmars voert aan dat betalin gen miljarden guldens kosten en dat het betalingsverkeer niet kos tendekkend is: "Wij opereren daar mee in Nederland onder de kost prijs. In andere landen wordt per transactie tot twee gulden en 2,50 gulden betaald. Wij komen nog niet eens in de buurt van die kosten. We praten nu al anderhalf jaar over een zaak die veel geld kost. De gesprek ken vlotten niet als men niet weet of de investeringen kunnen worden terugverdiend". V D De directie van V&D wil ook de distributiecentra in Maast richt, Schiedam en Nijmegen (to taal 260 werknemers) sluiten. Dat meldt het personeelsblad V&D- Bulletin. Volgens V&D komt een groot aantal werknemers in aan merking komt voor herplaatsing. Pokerspel ministersconferentie Dublin rond uitbreiding EG De minimumprijzen voor verpakte volle en halfvolle melk blijven voor lopig van kracht tot 1 oktober van dit jaar. In opdracht van het Pro- duktschap voor Zuivel wordt thans onderzocht wat de mogelijke gevol gen zijn van afschaffing van de mi nimumprijsregeling. Het ministerie van economische zaken laat onder zoeken hoe kleinere detailhandels- zaken hun kracht bij de inkoop kun nen versterken. Meer drinkwater De waterleidingbedrijven in Neder land hebben vorig jaar in totaal 1.274 miljoen kubieke meter drink water geleverd. Dat is 4,8 procent meer dan in 1988. Dit heeft de VE- WIN, de Vereniging van Exploitan ten van Waterleidingbedrijven in Nederland, bekendgemaakt. Mariênpoelslraat 69a Telefoon 071-15 4941 I Staal Accountants AA Belastingadviseurs FB Flevoweg 13 S^agJ&^Zijlrêiden Telefoon'071 - 21 30 21 Fax 071-21 2866 Accountantskantoor Stolp ".Scüelpënkade 4(1^^0 2313 ZW Leiden Telefoon 071- 122741 Zuideinde 16b 2371 'BV-Roelofarendsveeii Telefoon 01713 -1 S2 00 Accountants- en Belasting adviesbureau Strijk Lange Voort 13d 2343 CA Oegslgeesl Telefoon 071 -17 0624 Fax 071 - 1733,17 Hoofdsl'raa:l253 2171 BD Sassenheiiï) Telefoon 02S22- 19105 'Fai? 071' -1735 17 Accountantskantoor J. van Oegstgeeslérweg 199 - 2231 AT Rijnsburg Telefoon 01718-2 21 00 Fax 01718-2 94 94 BRUSSEL (ANP) - De bliksem snelle en doortastende wijze waar op bondskanselier Helmut Kohl be- zit neemt van de failliete DDR-boe- del in zijn achtertuin wordt in de an dere Europese hoofdsteden met in gehouden adem gevolgd. Nu duide lijk is dat de grote mogendheden een vlotte toepassing van de sterf huisconstructie op de DDR niet zul len tegenhouden, staan de EG-lan- den opnieuw voor de levensgrote vraag of zij sneller moeten opgaan in een economische en monetaire unie (EMU), mogelijk bekroond met een politieke federatie. Op de ministeries van financiën in de twaalf hoofdsteden en in het Europese hoofdkwartier in Brussel wordt verder driftig becijferd hoe veel de opname van de armlastige DDR in de Europese ziekenboeg gaat kosten. De andere elf voelen er bitter weinig voor de zwakke pa tiënt met miljardensubsidies uit de EG-kas op de been te helpen en ver volgens toe te zien hoe de Duitsers de vruchten plukken van een twee de 'Wirtschaftswunder'. Daar komt nog bij dat ook de indi- reëte kosten van het Duitse samen gaan aanzienlijk kunnen oplopen. Als de Duitsers hun rente verhogen om de te verwachten inflatie-explo sie tegen te gaan, kost dat ook de Nederlandse schatkist extra geld. Mede om die reden hebben de EG- ministers van financiën afgelopen week bij hun Westduitse collega aangedrongen op vqlledige open heid van zaken over de monetaire Poker Het pokerspel rond de kosten van een uitbreiding van de EG in ooste lijke richting wordt waarschijnlijk ingezet tijdens een informele ont moeting van de EG-ministers van buitenlandse zaken, vandaag in Du blin. De kwestie komt zeker aan de orde bij de speciale EG-top van eind april. De regeringsleiders bespre ken dan de situatie die is ontstaan na de parlementsverkiezingen in de DDR. De verwachting is dat de werk zaamheden voor de monetaire unie direct na de verkiezingen op 18 maart in een stroomversnelling zul len raken. Zodra bekend is tegen welke koers de Oostduitse mark kan worden ingewisseld, zal ook - meer duidelijkheid bestaan over de financiële gevolgen die uitbreiding van de Bondsrepubliek voor de EG zal hebben. Met het argument dat ook Nederlandse en Franse onder nemingen gaan profiteren van de grotere markt zullen de Duitsers ze ker proberen een deel van de reke ning door te schuiven naar,de ande re EG-landen. Aansluiting bij de Bondsrepu bliek maakt de DDR min of meer geruisloos lid van de EG. Met die mogelijkheid is reeds bij de oprich ting van de EG rekening gehouden. Hoe sneller de twee Duitse staten een eenheid vormen, des te eerder moet Brussel meebetalen aan het opkalefateren van de Oostduitse economie. Hoewel de Bondsrepu bliek niets doet om het bankroet van de DDR tegen te gaan en daar mee een krachtig argument ver schaft voor snelle besluitvorming zullen de overige elf zich niet zon der slag of stoot bij een dergelijke ontwikkeling nëérleggen. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, zegt dat de opneming van de DDR de zelfde problemen oproept als die De Westduitse centrale bank maakt zich zorgen over de invloed van de snelle ontwikkelingen in Oost-Eu ropa op de economie van de Bonds republiek. De rente is in de eerste helft van deze maand gestegen tot gemiddeld 8,75 procent, het hoog ste peil in zeven jaar. De bezettings graad van de industrie staat op het hoogste niveau in twintig jaar. Waakzaamheid is geboden, aldus de Bundesbank in haar maandelijkse rapport. De ontwikkelingen in Oost-Euro pa stellen hoge eisen aan de West duitse kapitaalmarkt en aan het produktie-apparaat. De Bundes bank hoopt dat door de lagere eco nomische groei in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de vraag uit het buitenland afneemt. Dan heeft de industrie de handen vrij' voor betrekkingen met vooral de DDR, Polen en Hongarije. De Bondsrepubliek heeft daar al veel toegezegd zonder de gevolgen daar van te overzien. De bank waarschuwt voor over verhitting in de bouw. De behoefte aan woningen voor vluchtelingen is groot. De regering in Bonn en de la gere overheden dienen zich terug houdend op te stellen bij het geven van bouworders. De grens van de produktiecapaciteit is bijna bereikt, aldus de Bundesbank. van een nieuwe lidstaat. De DDR moet dus als zodanig worden be handeld. Wie weet dat de onderhan delingen met Spanje en Portugal ze ven jaar hebben geduurd, begrijpt waar de Fransman naar toe wil. Tijdens een partijtje schaduw boksen over de toetreding van de DDR zal de Bondsrepubliek geld op tafel moeten leggen. Pikant detail daarbij is dat de Westduitsers zich als het ware aan beide zijden van de onderhandelingstafel zullen bevin den. Bovendien is de Bondsrepu bliek nu al de grootse geldverschaf- fer in de EG. Frankrijk en Italië hebben verder aangekondigd dat zij de monetaire unie tussen de twee Duitslanden willen aangrijpen om ook de Eu ropese integratie te versnellen. Zij willen al in juli beginnen met de re geringsconferentie over de EMU. Kohl heeft immers altijd beweerd dat de Duitse- eenheid in de pas moet lopen met de Europese inte gratie. Alsof hij wil bewijzen dat men aan zijn Europese goede trouw niet hoeft te twijfelen, is Kohl de laatste tijd dan ook veelvuldig in Parijs. Donderdag liet hij via zijn woord voerder weten dat Frankrijk en de Bondsrepubliek het 'bijna naad loos' met elkaar eens zijn over de Duitse eenwording. Maar op essentiële vragen krijgt president Francois Mitterrand van zijn 'goede vriend' uit Bonn nog steeds onbevredigende antwoor den. Uit vrees voor een nationalisti sche reactie in eigen land weigert Kohl honderd procent duidelijk heid te verschaffen over de Poolse westgrens. En om precies dezelfde reden wil hij pas in december begin nen aan de besprekingen over de EMU. De verkiezingen in Beieren en die voor de Westduitse of wie weet reeds Panduitse Bondsdag zijn dan achter de rug. Het ligt echter voor de halnd dat de Westduitsers de komende weken en maanden nog talloze malen voor de Europese lakmoesproef zullen worden gesteld, om te beginnen tij dens de speciale top in april. Zwak ke schakel in dit spel is de Britse premier Margaret Thatcher. Zij ziel in de Duitse eenwording een extra argument om de toch al ongewenste vorming van de EMU te saboteren De vrees voor een krachtig Duits land in Midden-Europa lijkt voo haar-nog geen aanleiding om nau Were banden met Frankrijk te zo,e ken, laat staat met de rest van de Gï meenschap. Ook voor de Nederlandse regc' ring breken moeilijke tijden aan Als de regeringsconferentie over d EMU wordt vervroegd, komt de vol ledige en adequate voorbereiding^ waar Nederland om meer dan één reden sterk aan hecht, ongetwijfeld in het gedrang. Sneller dan ver wacht staat de regering-Lubbers voor de keus of men de Fransen volgt bij het inkapselen van de Dui- ters in een versneld Europees inte gratieproces, of samen met de Brit ten de ontwikkelingen afwacht. Als vaststaat dat een toekomstige centrale bank een grote mate van onafhankelijkheid krijgt en als eer ste opdracht moet waken over de prijsstabiliteit, zal Den Haag er wel licht geen bezwaar tegen maken wat sneller aan het werk te gaan. Franse steun voor vestiging van de bank in Amsterdam kan nog een ex tra steuntje in de rug betekenen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7