Te gek voor woorden? Iliescu wil betogers stevig aanpakken Campagne voor democratie in Nepal begint bloedig Turks hof: verkrachting prostituée is niet zo erg Onrust laait op in Kosovo BRD wil DDR demilitariseren, nationalisten eisen Pools gebied Aoun stelt ultimatum Bij actie voor democratie in Nepal al negen doden DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Massale steun mijnwerkers voor regering Roemenië BUKAREST (AP/Rtr/AFP) - De Roemeense regering zal voortaan hard optreden tegen ge welddadige betogers. "Als wij niet optreden bestaat het gevaar dat mensen het recht in ei gen hand nemen en dat wij een nieuw Libanon kunnen krijgen", aldus interim-president Ion Iliescu. Hij wil bekijken of nu al strafrechtelijke vervolging kan worden ingesteld te gen de organisatoren van de grote demonstratie afgelopen zondag, waarbij het regerings centrum in Bukarest enkele uren werd bezet. Minister van binnenlandse zaken Mihai Chit- ac zei gisteren ontslag te nemen als er nog eens zoiets zou gebeuren. Het leger is geïnstrueerd om bij van mensen die de revolutie willen de flinke schade op en vice-premier nieuwe bezettingsacties zonodig redden, maar van contra-revolutio- Gelu Voican VoiculesedTMe enige vuurwapens te gebruiken. "Bij de nairen". De organisatoren moeten regeringsfunctionaris die op dat bezetting van zondag werden we naar zijn mening worden gezocht in moment aanwezig was, werd enige door de boze betogers volledig ver- "kringen die belang hebben bij het tijd gegijzeld. Volgens regerings- rast. Nu hebben we expliciet op- scheppen van chaos in ons land en woordvoerder Radulescu zijn 120 dracht gekregen om niemand rege- de sporen van het dictatoriale be- van de bezetters aangehouden en na ringsgebouwen binnen te laten", zei wind (van Ceausescu) willen her- verhoor zonder aanklacht weer vrij- een militair gisteren. stellen". gelaten. Persbureau Rompress Gisteren werd aan het eind van de Bij de bezetting van het rege- meldde dat bij de bezetting ruim middag in het centrum van Buka- ringscentrum aan het Overwin- twintig militairen gewond zouden rest opnieuw een anti-regeringsde- ningsplein waren zo'n 5000 beto- zijn geraakt, maar Radulescu sprak monstratie gehouden. De 'ruim drie- gers betrokken. Het gebouw liep van drie tot vier militairen die letsel honderd demonstranten bleven dit door de nieuwe golf van volkswoe- opliepen, keer ver van het regeringscentrum verwijderd, omdat de toegangswe gen door honderden soldaten en twaalf pantserwagens waren afge sloten. Zo'n 5000 mijnwerkers betuigden in een andere betoging hun steun aan de regering. Dè mijnwerkers waren meteen na hun werk op spe ciaal daarvoor ingezette treinen vanuit Petrosani in het mijnbouw- gebied in de westelijke Jiu-vallei, richting Bukarest gereisd. Ze eisten woedend dat een eind wordt ge maakt aan het soort protesten als van zondag. De mijnwerkers verza melden zich toen de anti-regerings demonstratie al weer was ontbon den, zodat zich geen confrontatie voordeed. Iliescu nam het besluit betogers harder aan te pakken na spoedbe raad met leden van de Voorlopige Raad van Nationale Eenheid. Vol gens Illiescu heeft het 21 leden tel lend uitvoerend bureau van de raad een wetsvoorstel opgesteld dat meer bevoegdheden verleent aan "die organisaties die de rust en orde moeten handhaven". "Wij doen een beroep op de verantwoordelijkheid van de burgers", aldus Iliescu. "Anarchie kan alleen maar tot een nieuwe dictatuur leiden". Hij riep alle politieke krachten in het land op zich te scharen rond de Raad om rust en stabiliteit te bewerkstelli- gén. Over de protestactie van zondag, waarbij onder meer om zijn aftre den werd geroepen, zei Iliescu: "Het ging niet om een demonstratie ISTANBOEL - Enkele duizen den vrouwen, onder wie 5Ö0 pros- tituées, hebben in Istanboel een protestmars gehouden tegen Ar tikel 238 van het Turkse Wetboek van Strafrecht, waarin staat dat de bestraffing van verkrachting tot op een derde kan worden ver minderd indien het slachtoffer een prostituée blijkt te zijn ge weest. door Frans van Hasselt De zaak werd eerder dit jaar ac tueel -toen de verdediger van een verkrachter de rechtbank wist te overtuigen van het feit dat zijn slachtoffer er 'lichte zeden' op na had gehouden. Enkele verontrus te juristen legden het desbetref fende artikel ter vernietiging voor aan het Constitutionele Gerechts hof omdat het indruiste tegen de 'gelijkheid van de burgers', onder wie dus ook prostituées. Het uitsluitend uit mannen be staande Hof besliste met 7 tegen 4 stemmen dat het artikel recht vaardig was omdat de psychische schade voor een verkrachte pros tituée minder groot zou zijn dan die voor een 'eerbare vrouw'. Zo wel de president als de vice-presi dent van het Hof toonden zich ge schokt, evenals het grootste deel van de pers en allerlei vrouwenor ganisaties. Het syndicaat van prostituées in de havenstad Izmir overweegt een staking, terwijl een feministische organisatie haar leden opriep zich één week van seksuele contacten te ont houden. Bij de mars werden leuzen mee gedragen als 'De man is de bron van agressie', 'Weg met aanmoe diging van agressie', 'Eerbaar of eerloos, wij zijn vrouwen', 'Prosti tuée is ook een beroep' en 'We wil len niet tot thuisblijven worden veroordeeld'. Dit laatste ver woordt de vrees dat verdedigers van verkrachters steeds hardnek kiger zullen zoeken naar sporen van 'lichte levenswandel' bij het slachtoffer, dat op die manier tot thuisblijven is gedoemd. Onder de toe juichingen van duizenden PRISTINA/BELGRADO (DPA/AP/Rtr) - In de Joegoslavi- zijn sche provincie Kosovo vlammen de onlusten weer op. In bijna alle ste- - den van de tot Servië behorende teravond °e9°n- provincie werd gisteren massaal be- met net t00gcj d6 grootste demonstratie ;°n was in Decani, waar 20.000 mensen op de been waren naar aanleiding de vermeende mishandeling een scholier van Albanese af komst door een lid van de veilig heidstroepen. De betoging, waarop de provinciale regering werd geëist, verliep vreed- grenstroepen 'de DDR gis- neerhalen een deel Berlijnse Voor eind maart moet het stuk tussen de Rijks- llclUDliUC C11 de grens- öok hëtTftrede^' overgang Checkpoint Charlie, een af stand van enke- kilometers, SSS zijn verdwenen. In Urosevac eisten enige duizen den jongeren de intrekking van de Itoestand en het terugtrekken de politieversterkingen. Hit beurt 's nachts. Overdag zouden de vele passan- TT van uc jjuuticvc S?ÏZ£Ï !reeP de Poli"e j? met trasngos- In Pee, waar zaterdag een Albanees werd neergeschoten door een onbe- kende, kwamen rond 3000 mensen ten tussen oost bijeen. In de hoofdstad Pristina ver- «r hinderde de politie een betoging van scholieren en studenten. De veiligheidstroepen hadden het cen trum van de stad afgegrendeld al dus het Joegoslavische persbureau en west werkzaamhe den te veel hin der ondervin den. De stem ming i avond enthousiast dan enkele maanden geleden, toen de muur open ging. "De muur heeft veel van zijn af schrikking ver loren", zei bur gemeester Wal ter Momper van West-Berlijn, "we zijn al aan de nieuwe situa tie gewend ge raakt". (foto AP) Taping. In tal fabrieken en bedrijven staakten de arbeiders van Albanese afkomst ook gisteren tegen de drie weken geleden afgekondigde nood toestand. Scholieren boycotten de lessen sinds de wintervakantie ver leden week eindigde en in plaats van naar school te gaan, komen de scholieren bijeen op straat. De autoriteiten waarschuwden gisteren tegen "iedere poging" nieuwe betogingen te organiseren in Kosovo. Ze wezen er op dat de veiligheidstroepen gehouden zijn demonstraties en "andere vormen van onwettig gedrag" te voorko- WEST-BERLIJN (AP/Rtr/AFP) - Na de Duitse eenwording zullen geen troepen van de NAVO of de Westduitse Bundeswehr worden gestationeerd op grondgebied van de huidige DDR. Met die gezamen lijke verklaring bezegelde gisteren minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher de over winning op zijn collega van defen sie Gerhard Stoltenberg. De twee bewindslieden waren fors met elkaar in botsing gekomen Neissegrens ondubbelzinnig te er- de eisen ii kennen. Gisteren kwam hij onder nutteloos hernieuwde druk van extreem- economie te stoppen rechtse groepen om vast te houden liberaliseerd. Modrow De communisten in het Joegosla vische leger hebben zich uitgespro ken voor de oprichting van een or thodox-communistische partij in de deelrepubliek Slovenië. De Slo veense communisten hebben on langs gebroken met de nationale communistische partij van Joego slavië. Volgens de communistische stelde dat het militairen kan na de oprichting van le Oostduitse een nieuwe partij het nationale par- tijcongres worden voortgezet dat in dat "mijn januari voor onbepaalde tijd werd de aanspraken op Duitse grond regering niet meer kan doen dan verdaagd, nadat de Sloveense c die na de oorlog aan Polen toeviel, blijven proberen. Maar ik ga niet op munisten uit het congres waren mijn knieën vragen om dit solidari- weggelopen uit protest tegen de teitsgeld". Een derde deel van het huidige Po len behoorde tot Hitiers Derde Rijk. Het vroegere Oost-Pruisen, de hui-' dige regio-Kaliningrad, viel aan de Sovjetunie toe. "We kunnen ons va derland en 114.000 Vierkante kilo meter Duitsland niet opgeven", overheersende houding van Servië. toen Stoltenberg vrijdag verklaarde CDU-Bondsdaglid Herbert Czaja, organisatie vrees voor het oplaaien van de strijd hield aan. - Anonieme zegslieden uit diens worden op Oostduits grondge- gebieden. Ook een beweging die volgens bronnen uit zijn omgeving gevolg zeiden dat Aoun heeft geëist BAYRUT (AP) De wapenstil stand in Libanon lijkt van korte Duitsers uit de voormalige Duitse duur te worden. Michel Aoun heeft bied. Genscher noemde de uitlating zich inzet voor de teruggave door zijn christelijke rivaal Samir Gea- i Silezië wordt steeds i Buitenland kort Drugssmokkel In Teheran en negen andere Iraanse steden zijn gisteren 30 vermeende drugssmokkelaars opgehangen. Iran kent sinds 21 januari vorig jaar i opiumwet waarbij de doodstraf gea gisteren 72 uur de tijd gegeven - - om zich uit Oost-Bayrut terug te Minister-president Hans Modrow trekken. Doet hij dat niet, dan zal de DDR, die vorige week met Aoun opnieuw de aanval openen op Stoltenberg ondoordacht, om- Polen dat de Sovjetunie daarmee onnodig tiever. wordt verontrust. Hij sprak over "onnodige irritatie, waar een subtie le aanpak nodig is". In de verklaring staat dat geen materieel of manschappen van de NAVO naar Oostduits gebied zullen met de oppositie in Oost-Berlijn ge- kelijke christenen die zaterdag worden overgebracht. Dat geldt ook voor de troepen van de Bundes- lege handen terugkeerde bezoek aan Bonn, heeft gisteren tij dens de Ronde-Tafelbesprekingen de stellingen van Geagea's milities. De i drie onafhan- tot stand KATHMANDU (IPS) - Bij de dag begonnen demonstraties zegd te weten dat zijn landgenoten staakt-het-' teleurgesteld zijn, maar dat hij nooit brengen, maakte gisteravond wehr, die niet rechtstreeks onder zal bedelen om financiële middelen wel bekend dat Aoun en Geagea i de Bondsrepubliek. De Ronde beiden hadden ingestemd met dat Geagea zijn Libanese Strijd krachten (FL) terugtrekt uit de ha ven van Bay rut en de nabijgelegen wijk Karantina. Functionarissen van het FL weigerden commentaar, maar zeiden dat Geagea bereid is met Aoun te onderhandelen. De commissie van drie zei in een verklaring dat de twee rivalen na ist te lang onderhandelen overeenstem ming hadden bereikt over de vor ming van een "nationale autoriteit" de christelijke enclave. Aoun z 'Cguillieu UCIIlVliaildllCÜ VUUl ^uuout ui iiauimauuu wao - democratie in Nepal zijn tot gisteren gespannen. Op de tweede bliek te *even- Kanselier Kohl het NAVO-cömmando vallen. Intussen begint het debat over de Tafel had Modrow en zijn coalitiere- uit zes punten bestaand akkoord daarvan aan het hoofd staan, terwijl Poolse westgrens in de Bondsrepu- gering vorige week maandag opge- dat het bestand verder bekrachtigt, de milities van Geagea in tact zou- r/dovfnde SetenwolSfteSf gekomTJ"door polftfekogëï" Het MevënT^fëiië Plefdooien openbare leven in de hoofdstad Ka- winkels dicht. De politie dwong en- rmgsle.ders thmandu gisteren betreft het volêende daê stil als gevolg inds 21 ia nationale staking waartoe de verbo de Verenie- den °PP°sitie had opgeroepen, ae verenig- Tn hp ynirteiiik-P QtaH Phi- pen. Volgens oppositiegroepen organisaties voor de mensenrech ten gaat het in veel gevallen niet drugssmokkelaars, politieke dissidenten. Sinds 21 j. nuari doet een team v de Naties onderzoek, de nationale staking reden weigert gehoor te geven onder meer de rége- n Polen, Tsjechoslo- provinciesteden lag kele winkeliers hun zaak te openen. waki-ie en Nederland om de Oder- de tweede achtereen- dragen van Bonn 15 miljard gulden "solidariteitsgeld" te vragen om de DDR-economie te versterken en een eind te maken aan de uittocht naar het westen. Bonn weigerde op gers die Oost-Bayrut verlaat uit de enclave. den blijven. Volgens Beide partijen gingen desondanks gaat het hier om een compromis dat gisteren door met het versterken nog geen enkele duidelijkheid ver- hun posities en de stroom bur- schaft over de zeggenschap binnen Kashmir In de zuidelijke stad Chitwan werd gisteren geschoten nadat daar zondag al vier mensen waren omge komen. Een verpleegster in Bhakta- n de Indiase deel- Pur. 20 km ten oosten van de hoofd- LEIDEN - Met minstens negen dol de steun i Kashmir, waar de stad Khatmandu, meldde dat hier den en tientallen gewonden in twee Front. laatste twee maanden bij onlusten vlif doden waren gevallen toen de zeker honderd doden zijn gevallen, politie het vuur opende. Ook werd heeft gisteren het parlement ont- m aller 'i1 bloed Ult Kathmandu bonden. De vorige maand benoem- overgebracht naar Chitwan en de gouverneur Jagmohan zei te ho- Bhaktapur. Een woordvoerder van pen dat met zijn beslissing de rust da bloedbank stelde dat het doden- zal terugkeren. De datum dagen is de twee weken durende verboden Nepalese communisti- de en Tibet, wordt momenteel gere- heid word beschouwd als ee geerd door koning Birendra. Hij is carnatie van de god Vishnu. koning Mahendra, die parlementsverkiezingen zal af hangen van de snelheid waarmee de rust weer geheel is teruggekeerd. campagne in Nepal voor de invoe- sche partij zijn gebundeld. In een tijdens zijn bewind van 1955 tot ring van een meerpartijenstelsel poging de campagne te verijdelen 1972 de basis legde voor de huidige bloedig begonnen. Zowel zondag werden zaterdag drie leiders van de bestuursvorm van Nepal, het Pan- als gisteren opende de politie het Congrespartij onder huisarrest ge- vuur op de demonstranten en wer den honderden Nepalezen opge- door chayat-systeem. Daarbij kiezen de Sjaak Smakman Kaapverdië Kaapverdië is van plan i partijenstelsel te introduceren bij tal nog gemakkelijk kan oplopen. Minister van communicatie Kamal Thapa noemde de demon stranten maandag "extremisten" en Congrespartij en het Verenigd stelde dat de regering de situatie Links Front om de straat op te gaan weer onder controle heeft. Het leger voor herstel van de democratie. plaats en werd de leidster van het Nepalezen elke zes jaar ongeveer Verenigd Links Front Sahana Prad- 3000 dorpsraden (panchayats), die stad Kathmandu activisten voor het uiteindelijk de 112 leden tellende eerst sinds 29 jaar in het openbaar Nationale Assemblee kiezen. Dit zich wel geposteerd op strategische aangekondigd door de Congrespar- tij, die eind jaren vijftig korte tijd toe niet ingezet, maar had jeposteerd op sti -UI!(!H! punten in Kathmandu en Bhakta de algemene verkiezingen later dit Pur- Thapa sloot onderhandelingen het land regeerde. De oproep kreeg jaar. Aan het besluit is een dagen lange zitting voorafgegaan van de Afrikaanse Partij voor de Onafhan kelijkheid van Kaapverdië (PAICV), die het land bestuurt sinds het in 1975 onafhankelijk werd van Portugal. De linkse rege ring had al eerder afstand genomen van een strikt marxistisch beleid. de vlag van de verboden Congres- parlement, waarvan de koning ook De campagne werd vorige week partij en riepen leuzen als "wij wil- nog 28 leden benoemt, heeft echter Himalaya-koninkrijk tussen India ning, die door de Hindoe-meerder- Carlsson De voormalige Zweedse premier Ingvar Carlsson, wiens regering vo rige week viel, mag proberen een nieuwe regering te vormen. De soci aal-democraten van Carlsson, die 156 van de in totaal 349 zetels in het parlement bezitten, regeerden met steun van de kleine communisti sche partij. Vorige week kwam aan die samenwerking een einde toen de communisten zich bij de cen trumrechtse oppositie aansloten en een pakket economische nood maatregelen wegstemden. Cambodja Artsen zonder Grenzen gaat haar werkzaamheden in Cambodja uit breiden. In april dit jaar start de me dische hulporganisatie een nieuw project in de provincie Kampot, ten zuiden van de hoofdstad Pnom Penh. Een projectmedewerker van Artsen zonder Grenzen is vrijdag te ruggekeerd uit Cambodja, waar hij de mogelijkheden voor nieuwe pro jecten inventariseerde. Het project in Kampot wordt opgezet op ver zoek van de Cambodjaanse autori teiten. ADVERTENTIE Deskundigen menen dat het beschavingspeil van een land kan worden afge meten aan hoe er voor zwakzinnigen wordt gezorgd. Als dat waar is, kan er aan dat peil in ons land nog wel wat worden bijgeschaafd. Want ondanks de toegenomen behoefte, is er voor de zwakzinnigenzorg te weinig geld en dus te weinig personeel. De uiterst toegewijde werknemers in de zwakzinnigen zorg vinden dat zeer terecht te gek voor woorden. Daarom zijn veel mensen in de zwak zinnigenzorg lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sec- tor. AbvaKabo is een sterke bond die veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door het afsluiten van goede CAO's. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. [~BON Stuur mij meer informatie over AbvaKabo j Naam I Adres. Democratie Mahendra ontwikkelde zijn politie ke systeem na een mislukt expéri ment met democratie in de jaren vijftig. Tot dan toe was Nepal ruim een eeuw de privé-onderneming ge weest van de Rana-familie, die haar macht consolideerde met behulp van de Britten en het leger. Toen in 1947 met de onafhankelijkheid van India de Britten vertrokken en in 1950 het leger na toenemende bin nenlandse onrust zijn steun aan de Rana's opzegde, keerde koning Tri- bubhan in 1951 triomfantelijk uit India naar Nepal terug. Overtuigd democraat als hij was, vormde Tri- bubhan een regering met de Con grespartij. Postcode Woonplaats Naam werkgever I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo, Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer. AbvaKabo HD 7 I I De vakbond die zorgt voor mensen voor een nipte overwinning: met 54 tegen 46 procent spraken de Nepa lezen zich uit tegen een meerpar- tijensysteem. De afgelopen jaren heeft Biren dra de uitslag van dit referendum steeds gebruikt als argument tegen politieke hervormingen. Maar het lijkt erop dat dit wapen'is versleten, nu de Nepalezen voor de eerste keer sinds elf jaar de straat op zijn ge- gahn. De Nepalese ambassade in In dia sprak van een „wanhoopsdaad" van de oppositie, maar het tegen deel lijkt waar. Vorige maand bezochten enkele Indiase politici de oppositie om haar een hart onder de riem te ste ken. India heeft de Nepalese Con grespartij, die in 1946 in Benares werd opgericht, altijd een warm hart toegedragen. Die steun is van niet te onderschatten belang, omdat de machtige zuiderbuur de Nepale se economie kan maken of breken. India is vrijwel het enige land waar mee Nepal handel drijft, en de enige havenstad in de buurt is Calcutta. Ook hebben zich de afgelopen de- Zijn zoon en opvolger Mahendra cennia naar schatting 2,5 miljoen hield in 1959 algemene verkiezin- Indiërs in Nepal gevestigd, die vrij- gen, maar na persoonlijke proble- wel de hele handel beheersen, men met premier Koirala stuurde hij eind 1960 het parlement naar Op dit moment hebben beide lan- huis en verbood alle politieke partij- den een handelsconflict, waarbij In- en. Vervolgens ontwikkelde Ma- dia op twee na alle grensposten met hendra zijn panchayat-systeem-, Nepal heeft gesloten. Nepal, toch al waarbij hijzelf de feitelijke macht- behorend tot de tien armste landen hebber bleef. Mahendra deed aan ter wereld, stevent daarmee recht de andere kant veel voor Nepal. Hij op een economische crisis af. Een voerde een grote landbouwhervor- extra complicatie voor Birendra is ming door ten gunste van de kleine dat veel buitenlandse donors, die na boeren, stelde alle kasten in deze de handel de belangrijkste bron van hindoe-maatschappij voor de wet inkomsten vormen, hun bezorgd- gelijk en begon met het opzetten heid kenbaar hebben gemaakt over van een onderwijssysteem. de arrestatie van politieke activis ten in de aanloop naar de campag- Referendum ne' Toen hij in 1972 overleed, nam zijn Het worden nog spannende we- zoon Birendra de macht over. De ken, want de Nepalese regering wei- binnenlandse onrust groeide echter gert voorlopig het hoofd te buigen, en tien jaar geleden schreef Biren- zoals de Nepalese ambassade in dra na studentenrellen en stakingen New Delhi duidelijk maakte: "Geen een referendum uit over invo.ering enkele verantwoordelijke regering van een meerpartijensysteem. On- kan zulke gewelddadige middelen danks de volledige beheersing van toleren die alleen maar bedoeld zijn de media had Birendra volgens de om twijfelachtige politieke doelein- oppositie een stembusfraude nodig den te bereiken".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5