Kritiek op besteding aftopping reiskosten 't Klikt voor Spiek. Felle kritiek op rampenplan Borssele 'Niet gebruiken voor gat onderwijsbegroting' Keesings gaat samenwerken met verloren Britse zuster Aanhoudingen omvangrijke ontuchtzaak in Leerdam Minderhedenbeleid blijft bij minister Dales Den Haag wil meer eenheid onroerend goed-belasting Alibi 'moordenaar' gold^oning geschrapt HEMA DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 DEN HAAG (ANP/GPD) De organisatie van christelijke werkgevers (NCW) zal zich met hand en tand verzetten tegen het kabinetsbesluit van afgelopen vrijdag de helft van de ex tra kosten voor de OV-kaart voor studenten te betalen met de opbrengsten uit de 'aftop ping' van het reiskostenforfait. Ook de FNV verzet zich tegen deze "verkapte vorm van las tenverzwaring". DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Keesings Historisch Archief, dat dit jaar 60 wordt, gaat samenwerken met de Britse naamgenoot. Keesing's Record of World Events.' Dat is bijzonder, want de mensen achter de beide uitgaven hebben el kaar sinds de Tweede Wereldoorlog niet aangekeken. Keesings Historisch Archief le vert informatie aan persmedia, poli tieke partijen, universiteiten, juris ten en openbare instellingen. Juist daarom is de samenwerking met de Britten van belang. Een tijdlang zag het daar echter niet naar uit, want volgens S. Keesing, kleinzoon van oprichter I. Keesing, hebben de Britten de oorlog gebruikt om zich de Engels-talige versie van Keesings toe te eigenen. In Neder land had de bezetter de joodse me dewerkers van het archief ontsla gen, waaronder de leden van de Keesing-familie zelf. In Londen nam de "Custodian of Enemy Property" de honneurs waar en grondig ook: er werd een statutenwijziging tot stand ge bracht, waarin werd bepaald dat Keesing.nog maar met maximaal 20 procent mocht deelnemen in het door hemzelf opgericht produkt. De oude Keesing die de oorlog in de Verenigde Staten doorbracht probeerde na de bevrijding van alles om zijn Britse belang helemaal terug te krijgen. Toen dat niet lukte nam hij zich voor geen enkel con tact meer met de Britse uitgever van de zogeheten "Contemporary Ar chives" te onderhouden. Sinds de 70'er jaren geeft de Longman-groep Keesings in het Engels uit onder de naam Record of World Events. Met Longman is nu dan toch weer een samenwerkings verband gésloten, volgens Keesing om de verliezen terug te brengen (de kosten bleven stijgen terwijl er nooit meer dan 4000 Nederlandse abonnees waren) en ook om veel dubbel werk overbodig te maken. De samenwerking brengt verder een nieuw inbind-systeem en een gemoderniseerde lay-out met zich mee. De redactionele formule is wat gewijzigd en het archief zal nu ook in Nederland eenmaal per maand verschijnen. Uit onderzoek is geble ken dat de doelgroep dc informatie niet op een floppy wenst, aldus Keesing. Tweede Kamer-voorzitter Deet- man kreeg gisteren in Den Haag het eerste nummer van de 60ste jaar gang van Keesings aangeboden, sa men met een stukje Berlijnse Muur, door Keesings zelf gehakt. Journa list Henk Hofland ging in op de functie van juist Keesings in de ei gentijdse geschiedsschijving: "Het werk van de journalist vindt men in dit archief ontdaan van de onver mijdelijke dagelijksheid, de franje, de futiliteit, de vluchtigheid en daardoor tot de essentie terugge bracht. Het Keesings Historisch Ar chief is een sluis die toegang geeft tot de bruikbaarheid van de krant op lange termijn en in die zin de bes te erkenning van het journalistic ambacht". Het kabinet besloot vrijdag van de i 240 miljoen gulden die de aftopping van het reiskostenforfait oplevert, 17,5 miljoen in de OV-kaart voor studenten te steken. Over dat be sluit wordt advies gevraagd aan de organisaties van werknemers- en werkgevers. De christelijke werk nemers, vertegenwoordigd door het CNV hebben positief gereageerd. Maar de christelijke werkgevers niet: „Het kan toch niet zo zijn dat de gaten in de onderwijsbegroting worden gedicht door 'afgetopt' woon-werkrij den onvoldoende te compenseren", stelde NCW-direc- teur Weitenberg gisteren. Het NCW is vooral boos op het ka binet omdat eerder was afgespro ken dat de 'aftöpping' van het reis kostenforfait (werknemers die meer dan dertig kilometer per auto reizen mogen de kosten niet meer aftrek ken van de belasting) gebruikt zou worden voor investeringen in de in frastructuur (60 procent) en kor tingskaarten voor het openbaar ver- LEERDAM (GPD) - De gemeente politie heeft een echtpaar uit Leer dam en drie huisvrienden, één uit Leerdam en twee uit Gorinchem, aangéhouden op verdenking van in cest en kinderverkrachting. De der tienjarige dochter van het echtpaar Weermannen eensgezind uit elkaar DE BILT (ANP) - De nen, die gisteren bij het KNMI in De Bilt bij elkaar waren om te praten over weersverwachtin gen, zijn het eens geworden over een betere voorlichting aan het publiek. Afgesproken is dat het KNMI een voorstel zal uitwer ken over hoe extreme deed eind vorig jaar aangifte na tus senkomst van een hulpverlenende instantie. Het meisje is op achtjarige leeftijd enkele malen verkracht door haar vader. Met medeweten van de moe der bood hij, daarna zijn dochter voor 25 of 50 gulden aan huisvrien den aan. Het meisje is gedurende enkele jaren vele malen misbruikt. De vader zei hiervan seksueel opge wonden te raken. Hij verklaarde het geld voor. onderhoud van de auto te hebben gebruikt. De ouders gingen enkele maan den geleden uit elkaar. De moeder zocht onderdak en hulp bij een buurman. Ook die misbruikte het meisje vrijwel dagelijks op ernstige wijze. Hij heefteen bekentenis afge legd. Het meisje is uit huis ge plaatst. De ouders zitten in voorlo pige hechtenis. De buurman en de twee Gorinchemse vrienden, 52 en 39 jaar oud, zijn inmiddels in vrij heid gesteld. voer voor werknemers die door de 'aftopping' getroffen zouden wor den (40 procent). Voor het NCW is het onaanvaard baar dat een deel van het vrijgeko men geld al voor studenten wordt besteed, terwijl over de vergoeding voor gedupeerde werknemers nau welijks valt te praten. Ook de FNV vindt dat belastinggeld dat de bur ger die meer dan dertig kilometer van zijn werk woont "opbrengt" di rect of indirect volledig moet wor den teruggegeven. "Er mag niets aan de strijkstok blijven hangen", aldus dé grootste vakcentrale. De FNV vindt dat de aftopping moet worden uitgesteld van 1 mei tot 1 januari" 1991 opdat compense rende maatregelen, onder meer in de sfeer van het openbaar vervoer, gelijktijdig met de lastenverzwa ring kunnen ingaan, verder zouden de kosten van OV-abonnementen boven de dertig kilometer moeten worden verlaagd en de belasting vrije autokostenvergoeding voor mensen die collega's laten meerij den naar het werk (carpooling) op getrokken móeten worden boven de 44 cent per kilometer volgens 'Oort'. Bereikbaarheid NCW-directeür Weitenberg uitte gisteren ook scherpe kritiek op de slechte bereikbaarheid van de eco nomische centra, met name in de randstad. Volgens hem een gevolg van het feit dat het vorige kabinet te veel heeft bezuinigd op de infra structuur. Het huidige kabinet zou teveel nadruk leggen op het terug dringen van de milieuvervuiling. Weitenberg wil dat er snel veel wordt geïnvesteerd, zowel in we genbouw (tunnels) als in spoorver bindingen. DEN HAAG (ANP) - Minister Dales (binnenlandse zaken) blijft belast met de coördinatie van het minder hedenbeleid. Berichten dat het minderhedenbeleid verdeeld zou worden over verschillende ministe ries, zijn volgens haar "uit de lucht gegrepen". "Er is geen sprake van de coördinatie bij Binnenlandse Za ken af te bouwen. Ik ken dat voor nemen niet. De premier heeft er niet met me over gesproken en ik heb er geen brief over gezien", aldus Da- les. De Tweede Kamer hield gisteren een eerste debat over het minderhe denbeleid dat het kabinet Lubbers- Kok denkt te gaan voeren. Behalve Dales' commtaar op een opmerking die Lubbers vorige week maakte, was er niet veel concreets te bespre ken, omdat het kabinet nog een standpunt moet innemen over een advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Da- les meldde dat de Kamer het rege ringsstandpunt binnen enkele we ken krijgt. Omstreeks die tijd zal het kabinet ookjcomen met voorstellen om 'sociale vernieuwing' gestalte te geven. Beide onderwerpen zijn met elkaar verweven. Een onderzoek van de Loon Technische Dienst heeft uitgewe zen dat er nog maat weinig terecht komt van de afspraak tussen werk- gevérs en werknemers de komende jaren de werkloosheid onder min derheden in relatief gelijke mate te rug te dringen als bij de rest van de bevolking. De LTD constateerde dat er slechts in achttien CAO's hierover afspraken zijn gemaakt. Volgens Dales moet discriminatie door werkgevers hierbij wel een rol spelen. PvdA, D66 en Groen Links vinden dat de overheid weigerachti ge werkgevers wel wat harder zou mogen aanpakken. Het CDA ziet meer in afspraken per regio, tussen sociale partners, gemeenten en or ganisaties van minderheden. Minister De Vries (werkgelegen heid) denkt dat een vanuit Den Haag opgelegd, verplichte hoeveel heid buitenlandse werknemers per bedrijf "de problemen in het land i de stukken door, voorafgaand niet oplost". De minister studeert wel op de mogelijkheid bedrijven te verplichten regelmatig te rapporte ren over het aantal buitenlanders dat zij in dienst nemen. Minister d'Ancona (WVC) opperde tijdens het debat de instelling in grote be drijven van vertrouwenspersonen voor gevallen van discriminatie. standigheden benoemd moeten worden. Men heeft het dan over situaties als zware storm, wind stoten, zware sneeuwval, dichte mist en gladheid. In. die gevallen zal eensluidende informatie worden verstrekt over wat te doen. De vijftien deelnemers, vari ërend van grote bureaus zoals Meteo Consult en Hydrometeo tot weermannen als Hans de Jong en Jan Pelleboer, hebben ook besloten via de media uitleg te geven over meteorologische termen, zoals de Schaal van Be-1 aufort voor het aanduiden, van windkracht. En er is een af spraak om te bekijken of een certificaat, een diploma van me teorologische bekwaamheid kan worden ingesteld voor de genen die zich, met weersvoor spelling bezig houden. Ontruiming De politie heeft vanmorgen twee kraakpanden aan de Stadhouders kade ontruimd. De mobiele eenheid maakte gebruik van waterkanon nen en traangas. Met behulp van een grote kraan werd een container op het dak getild, waaruit agenten met snijbranders kwamen. Zij sne den het dak open en hielden binnen zeven mensen aan. Eerder had de politie drie arrestaties verricht van mensen die zich' zouden voorberei den op acties tegen de ontruiming. Milieutechnologie Minister Andriessen (economische zaken) heeft 35 miljoen uitgetrok ken om technologie te ontwikkelen die milieuvervuiling voorkomt of terugdringt. Hij wil vooral dat on derzoek wordt gedaan naar maatre gelen die de vervuiling aan de bron tegengaan, bijvoorbeeld het vervan gen van milieubelastende materia len en grondstoffen. Straling De KLM onderzoekt of maatregelen moeten worden genomen tegen ul tra-violette straling waaraan passa giers en bemanning worden bloot gesteld tijdens een vliegreis. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat mensen die gedurende twintig jaar op bepaalde routes vliegen, een kans van één procent hebben om aan kanker te sterven. In hogere luchtlagen neemt de bescherming door de ozonlaag af. Centrumdemocraten De Centrumpartij '86 van Janmaat mag van de Raad van State töch meedoen aan de gemeenteraadsver kiezingen. De Centrumdemocraten hadden geprobeerd Janmaat te we ren van de lijsten in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Almere, maar de Raad van State accepteer de CP '86 als opvolger van de Cen trumpartij. Overigens doet Janmaat alleen in Den Haag mee. De kies raad in de andere steden weigerde zijn kandidatuur omdat hij daar niet woont. Storm Mensen die blijvend invalide zijn geraakt of een naast familielid heb ben verloren door de'storm van 25 januari, komen in aanmerking voor een eenmalige uitkering van de Eu ropese Gemeenschap. Zij moeten zich voor 15 maart melden bij het Nederlandse Rode Kruis. DEN HAAG (GPD) - Er moet meet eenheid komen in de gemeentelijke belastingen van grote steden en om liggende gemeenten in een agglo meratie. Staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. Zij stelde een herschikking van ge meentelijke belastingen voor. Voor al de onroerend-goedbelasting die bedrijven betalen, zou op elkaar af gestemd moeten worden. De Graaff-Nauta keerde zich in hetzelfde debat tegen een recent plan van de Raad voor Binnenlands' Bestuur om gemeenten als Amster dam en Rotterdam de kans te geven een forensenbelasting te gaan hef fen bij bedrijven die veel werkne mers van buiten de gemeente aan trekken: "Mijn enthousiasme voor een forensenbelasting is niet groot", aldus de staatssecretaris. Zij vindt dat het streven zeker niet past in een vereenvoudiging van het be lasting-stelsel. De minister gaf de Kamer te ken nen veel te voelen voor de instelling van een raad voor provinciale finan ciën, eventueel in combinatie met de reeds bestaande Raad voor de Gemeentefinanciëenr Door de in stelling van de raad zou een onaf hankelijk college de rijksoverheid De Graaff-Nauta maakte bekend over enkele maanden een nieuw be stuursakkoord te willen afsluiten met de gemeenten en de provincies. De eerste gesprekken daarover zijn verleden week gestart. Vast staat al dat de lagere overheden veel meer geld van het rijk vragen dan de aan geboden 13,82 miljard gulden (Ge-, meentefonds) en 1,11 miljard gul den (Provinciefonds). "Er zijn forse meningsverschillen maar toch ben ik niet pessimis tisch", aldus De Graaff-Nauta. Haar collega Van Amelsvoort (financiën) stelde dat de eerder het kabi net vastgestelde bedragen voor Ge meente- en Provinciefonds gelden als "uitgangspunt" voor de onder handelingen met de lagere óverhe- den. Verder bleek gisteren dat het ka binet in principe heeft besloten tot invoering van een belasting op ple- ziervaartuigen.jn. Hoe de belasting vorm gegeven moet worden en hoe hoog deze moet'zijn, staat nog aller minst vast. Wel is duidelijk dat de belasting in 1992 2;ou moeten wor den ingevoerd. VELDHOVEN - Cornells Jan sen, de oudste man van Neder land, hoopt donderdag zijn 106e verjaardag te vieren in huize Merefelt in Veldhoven. DEN HAAG (ANP) - Het Haagse ge rechtshof gaat er van uit dat de 31- jarige overleden Hagenaar, die vol gens de hoofdverdachten in de zaak-Bestebreurtje en hun advoca ten de 'echte' dader is, zich op het tijdstip van de moord op de Rotter damse gokkoning John Bestebreur- tje niet op de camping Duinrell in Wassenaar bevond. Dit zei president mr. A.C. de Groot gisteren tijdens dé vierde zit tingsdag van het door de verdach ten ingestelde hoger beroep. Op de vorige zittingsdag verklaarde een hoofdinspecteur van de Rotterdam se politie dat de Hagenaar als ver dachte was afgevallen omdat hij een alibi had. Een anonieme getuige had verklaard de man op 12 augus tus 1988 tussen negen en elf uur 's morgens op de camping te hebben gezien. Bestebreurtje werd die dag rond tien uur "s morgens in Rotter dam doodgeschoten. De Hagenaar had diis op de plek van de moord kunnen zijn. Dé verklaring van de hoofdin specteur kwam als een verrassing omdat het proces-verbaal van de anonieme getuigenis niet bij het dossier was gevoegd. Het was bo vendien een tegenslag voor de ad vocaten van de twee hoofdverdach ten die juni vorig jaar door de Rot terdamse rechtbank tot 15 jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld wegens de moord op Bestebreurtje. De verdediging probeert nu juist voortdurend aan te tonen dat de po litie zich in haar onderzoek teveel heeft geconcentreerd op hun cliën ten en zo de overleden Hagenaar heeft laten ontkomen. Mr. De Groot gaf geen nadere mo tivering voor het schrappen van het alibi. Uit lezing van de nu wel bij het dossier gevoegde verklaring blijkt wel dat de anonieme getuige zich véél minder stellig uitlaat over de aanwezigheid van de Hagenaar op de camping tijdens die bewuste dag. De verdediging van beide hoofdverdachten kwam gisteren opnieuw met een getuige die in de richting van de Hagenaar wees als de lechte' dader van de moord. Hij verklaarde zelfs dat de mogelijke moordenaar een uur nadat Beste breurtje was doodgeschoten bij hem thuis was geweest en een ner veuze indruk maakte. De niéuwe verklaring is de vijfde die in de richting van de Hagenaar wijst. De man werd in maart 1989 in Rijsbergen doodgeschoten. Het on derzoek in deze zaak is vooralsnog zonder resultaat afgesloten. De behandeling van de zaak wordt door het hof op 26 maart voortgezet. Doden bij brand AMSTERDAM (ANP) - Drie men sen - twee volwassenen en een kind van drie jaar - zijn vanmorgen vroeg door een brand in een woonhuis aan het Afrikanerplein in Amsterdam omgekomen. Tijdens de bluswerk zaamheden raakten vier brand weerlieden licht gewond als gevolg van plotseling hoog oplaaiend vuur. De brand brak uit rond half vijf' vanochtend. De slachtoffers wer den gevonden op de derde verdie ping van dë nieuwbouwwoning. De brand is vermoedelijk ontstaan op de tweede verdieping. De oorzaak is nog onbekend. Ook bij een brand in Den Haag is een brandweerman gewond ge raakt. Hij is naar het ziekenhuis ver voerd, zo deelde een woordvoerder van de politie mee. Dé brandweer man liep de verwondingen op tij dens het blussen van een flinke brand in een woonhuis aan de Hoef- kade. ADVERTENTIE Wiskunde pabo mogelijk toch weer geschrapt DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Wallage (onderwijs) overweegt wiskunde weer te schrappen als verplicht eindexamenvak voor toe lating tot de pedagogische acade mies (pabo's). Hij wil zo het dreigen- de tekort aan leraren in het basison derwijs wil tegengaan. Het geschat te tekort van 2.000 leraren doet zich overigens pas in 1994 voor, en niet al in 1991, schrijft Wallage vandaag in een brief aan de Tweede Kamer. Een bijstelling van de prognoses leert dat er volgend jaar geen tekort is van 2.000 leerkrachten, maar een overschot van 3.000. De belangrijk- ste oorzaak voor dit frappante ver schil ligt erin dat minder leraren uit het onderwijs zijn gestapt dan ge woonlijk. Toch wil Wallage gewoon door gaan met zijn voornemen om het vak van leraar weer wervingskracht te geven. Immers, in sommige re gio's zoals Zuid-Holland doet het te kort aan leerkrachten zich nu al voe len. Wallage stelt de Kamer voor om een aantal vacatures te laten vervul len door pabo-leerlingen, die stage moeten lopen als leerkracht. Als fi nanciële prikkel wil Wallage alle tweede-jaars pabo-studenten vanaf 1991 een bonus geven ter hoogte van het college-geld. Daarnaast on derzoekt de bewindsman of het mo gelijk is pabo-studenten hun studie schuld in vijfjaar kwijt te schelden, als ze metterdaad het onderwijs in gaan. 400 ISO kleinbeeld. 12 opnamen 6<7-5r5.- 24 opnamen &25"6.- 36 opnamen 9J%-7- .De noimaalste zaak van de wereld MIDDELBURG (ANP) - Milieuver enigingen menen dat het vroegtij- dig bekend geraakte rampenplan voor de kerncentrale in het Zeeuw se Borssele niet deugt. Het rampen plan gaat ervan uit,dat bij een onge luk drie procent vrijkomt van de hoeveelheid jodium in de reactor kern. De overkoepelende stichting Natuur en Milieu meent dat reke ning moet worden gehouden met een ongeluk waarbij twintig pro cent van het schadelijke jodium vrijkomt. Hetrampenplan is een uitwer king van 'de Nota Kernongevallen- bestrijding, die een jaar geleden is aangeboden aan de Tweede Kamer maar daar nog niet is behandeld. In het 'rapport Hoofdlijnen Plan Kern- ongevallenbestrijding Borssele', dat morgen aan de Zeeuwse com missaris van de koningin Wordt aangeboden, staat dat het rampen plan zodanig flexibel is opgezet, "dat ook kan worden opgetreden in dien het ongeval ernstiger zou zijn". Maar Natuur en Milieu spreekt dat tegen. De milieuverenigingen gaan, in tegenstelling tot de opstellers van het rampenplan, uit van een gebied mét een straal van 30 kilometer waarbinnen de bewoners hun hui zen zullen moeten verlaten. Op 15 tpt 20 kilometer van de centrale lig gen de gemeenten Middelburg en 1 Vlissingen, met zo'n 50.000 inwo ners (nog afgezien van de toeristen). Vluchtroutes voor bewoners van het Zeeuwse Walcheren zullen snel onbruikbaar zijn, aldus de milieuor ganisaties. Zij schatten dat ten min ste vijf jaar lang een gebied van 250 bij 50 kilometer onbewoonbaar en onbruikbaar zal zjjn. Het rampen plan gaat uit van een evacuatie-cir kel van maar 5 kilometer, een cirkel van 10 kilometer voor het uitdelen van jodiumpillen, en een cirkel van 20 kilometer rond de centrale die geldt als "schuilzone". De milieuverenigingen stellen dat zelfs wanneer wordt uitge gaan van een 'lozing van slechts 3 procent jodium de schuilzone minstens een gebied met een straal van 90 kilometer zal moeten be slaan. Zij baseren zich daarbij op re cent onderzoek in de Verenigde Staten. Jodiumpillen zouden in een gebied tot 55 kilometer rond Bors sele geslikt dienen te worden. De organisaties hebben ook be zwaren tegen de wijze waarop in het rampenplan de alarmering is gere geld. Het plan noeipt zaken als sire nes, onderbreking van radio- en tv- programma's, geluidswagens en vlugschriften. Maar het is de vraag of een ongeluk snel door te geven valt. De exploitant van de kerncen trale zal immers bij het begin van een storing moeten bepalen hoe ernstig het ongeluk is. Ontruiming van huizen, nog voordat een radio actieve wolk is overgetrokken, ach ten de milieuverenigingen "uitge sloten". Zij zetten ook vraagtekens bij de mogelijkheid om tijdig jodi umpillen uit te delen. Het rampenplan stelt niet voor een oefening te houden. De milie- verenigingen vinden dat wel nodig, wil duidelijkheid ontstaan over de effectiviteit van het plan. Overigens staat in het rampenplan dat de kern centrale de "inhoud en wijze van de informatievoorziening" nog in de tail dient aan te geven. rampenplan Borssele straal van 5 kilometer: evacuatie naar Breda en de militaire bases van Gilze Rijen, Woensdrecht en Ossendrecht. straal van 10 kilometer: uitdeling van jodiumpillen ter bescherming van de schildklier, straal van 20 kilometer: oproep om ramen en deuren dicht te doen en niet naar buiten te gaan straal v straal v milieuorganisaties i 30 kilometer: evacuatie i 55 kilometer: uitdeling van jodiumpillen ter bescherming van de schildklier. i 90 kilometer: oproep om ramen en deuren

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3