Wet helpt wao'er nog niet aan werk Boeren bemesten ook de Noordzee NABIJ iREPORTAGE) Polen starten bouw van gebedscentrum PAGINA 2 DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 Drie van de tien werknemers die gedeeltelijk arbeidsongeschikt raken verdwijnen in de wao, terwijl de meeste bedrijven het minimale aantal van drie procent gehandicapten onder hun personeel bij lange na niet halen. Dat meldt het IVA in Tilburg, dat in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid op onderzoek was uitgegaan bij duizenden bedrijven en 1.200 overheidsinstanties. Gemiddeld heeft het bedrijfsleven op duizend personeelsleden slechts achttien gedeeltelijk gehandicapten in dienst. Volgens de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW) moeten dat er dertig tot zeventig zijn. Alleen in de grote industriële bedrijven (meer dan duizend werknemers) wordt die ondergrens gehaald. In de horeca, de detailhandel, reparatiebedrijven en bij banken en verzekeraars zijn nauwelijks gehandicapten te vinden. De straffen zijn, op papier, niet kinderachtig. De wet gaat uit van boetes van tienduizend gulden per ontbrekende gehandicapte. Maar die worden nog niet opgelegd, want de WAGW is het experimenteerstadium nog niet gepasseerd. Toen de wet half 1986 in werking trad, besloot de toenmalige staatssecretaris van sociale zaken De Graaf (CDA) drie jaar lang te bekijken of de werkgevers zonder verplichting daartoe toch de gewenste percentages gehandicapten in dienst zouden nemen. Dat is dus niet het geval, hetgeen overigens niet betekent dat het binnenkort wel boetes gaat regenen. De overheid heeft namelijk flink wat boter op haar hoofd: het aantal gedeeltelijk gehandicapten in overheidsdienst zit met anderhalf procent nog onder dat van het bedrijfsleven. De boeteregeling zal dus voorlopig wel in de la blijven liggen. De druk om verandering te brengen in de situatie neemt intussen met de dag toe, aangezien de toestroom tot de arbeidsongeschiktheidsregelingen onverminderd voortgaat. Vorig jaar kwamen er bijna 25.000 arbeidsongeschikten met een uitkering bij. Ook een uitspraak van de Hoge Raad uit 1985 dat de werkgever gehouden is maatregelen te treffen om mensen die gedeeltelijk gehandicapt raken in dienst te houden, heeft daaraan weinig kunnen veranderen. Het aantal mensen met een arbeidsongeschiktheidsuitkering is al opgelopen tot achthonderdduizend. Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer kwamen vorige week voorstellen op tafel voor een systeem om werkgevers die veel aan preventie doen en veel gehandicapten in dienst houden en nemen, daarvoor te belonen met kortingen op werkgeverspremies. Maar de vraag blijft: wat is eigenlijk een gedeeltelijk gehandicapte in de zin van de wet? (ANP) Een rare gewaarwording. Een werk-' nemer krijgt van de afdeling perso neelszaken van zijn bedrijf een tele foontje dat hij wellicht op de lijst van gehandicapten van het bedrijf wordt geplaatst. Daarvoor komt hij in aanmerking, zo luidt de toelich ting van de personeelsfunctionaris, want in verband met zijn rugklach ten heeft hij immers een aangepaste bureaustoel gekregen. Protest van de betreffende werknemer ("Ik ben helemaal niet gehandicapt") baat niet. De afdeling personeelszaken denkt hem zeker onder de 'drie-pro- cents-regeling' te kunnen plaatsen, zodat het bedrijf aan de wettelijke norm voldoet. door Nel van Bemmel De Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW) is bedoeld om zoveel mogelijk gehandicapte mensen aan een baan te helpen of te houden. Om te beginnen zijn werk gevers verplicht voor herplaatsing te zorgen als een werknemer gehan dicapt raakt. En inderdaad: "Men sen worden minder gemakkelijk ge loosd", stelt beleidsmedewerker M. Clerx van de FNV vast. Een voorbeeld is baliepersoneel bij banken dat psychische proble men heeft na een overval, en aan de balie niet meer kan functioneren: zulke mensen worden vaak met succes overgeplaatst. Als een over plaatsing stagneert, bij voorbeeld doordat geen enkele afdelingschef de betreffende werknemer wil heb ben, kan deze zelfs via de rechter een nieuwe baan afdwingen. Dat helpt, zij het nog lang niet vol doende, zoals de cijfers uitwijzen. Voorzitter Teerling van de Vereni ging van Ontslagambtenaren vindt dat het veel beter kan. De arbeids kundige van de Gemeenschappelij ke Medische Dienst (GMD) en de di recteuren van de arbeidsbureaus moeten volgens hem nog leren hoe zij kunnen omgaan met de WAGW. Ze gaan nu nog te snel akkoord met een ontslagaanvraag. Keuringsartsen en de arbeids kundige van de GMD moeten veel meer dan tot dusver het bedrijf van de gehandicapte werknemer moe ten bezoeken om ter plekke na te gaan of er passend ander werk be schikbaar is. Een obligaat adviesje aan het arbeidsbureau moet niet langer mogelijk zijn. De directeuren van de arbeidsbureaus moeten op Kardinaal Macharski steekt nabij het voormalige concentratiekamp een schop in de grond en geeft daarmee het startsein voor de bouw van oecumenisch bezinningscentrum. (foto epa) Vervanging van klooster in Auschwitz OSWIECIM (RTR-AP) Het einde van de affaire rond het kar melietessenklooster in Auschwitz komt eindelijk in zicht. De aartsbisschop van Krakow, kardinaal Macharski, en de Poolse minister Ambroziak gaven gisteren het startsein voor de bouw van een bezinningscentrum bij het voormalige concentratie kamp. Het centrum zal onder meer de twaalf karmelietessen huisvesten die nu nog wonen in het 'theater' op het terrein van het voormalige concentratiekamp. Het bezinningscentrum ligt in het aartsbisdom Krakow. Ambro ziak, hoofd van het bureau van de ministerraad, vertegenwoordigde premier Mazowiecki die vrijdag in Warschau overleg zal voeren met voorzitter Edgar Bronfman van het Joods Wereldcongres. Onder de twintig mensen die de plechtigheid bijwoonden, waren geen vertegenwoordigers van joodse zijde. Het centrum, dat 1,5 kilometer van het concentratiekamp ligt, zal drie gebouwen omvatten. In het eerste komen een congresruimte, bibliotheek, leeszaal, boekhandel en een kosjere keuken. In het tweede gebouw komt een gasten verblijf en in het derde zal het Karmelietessenklooster worden gevestigd. Een internationale raad van joden, rooms-katholie- ken en leden van andere kerken zal de activiteiten van het cen trum coördineren. De aanwezigheid van de kar melietessen in Auschwitz leidde vorig jaar tot een dieptepunt in de na-oorlogse betrekkingen tussen de internationale joodse gemeen schap en de Rooms-Katholieke EN VER Kerk. In februari 1987 beloofden vier kardinalen het Joods Wereld congres dat uiterlijk twee jaar la ter het klooster verwijderd zou zijn. Toen die belofte niet werd nagekomen, brak een storm van protest los. Uiteindelijk wist kardinaal Wil- lebrands, toen nog verantwoorde lijk voor de betrekkingen var Vaticaan met het jodendom, oplossing te bereiken met de toe zegging van de bouw van het be- zinninscentrum. Zielental van viijgemaakten redelijk stabiel GOES - De Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) blijven in le dental met name dank zij de ge boorteleden "behoorlijk stabiel". In het zojuist verschenen 'Hand boek 1990' wordt een getal ge noemd van 114.120 leden (per sep tember 1988), een groei van 1568 zielen ten opzichte van het jaar er- De redacteur van het hand boek, ds. W. G. de Vries (Zwolle), zet deze trend af tegen de afkal ving in veel andere kerken "waar de Schriftkritiek vrij spel heeft". De Vries constateert dat zich de "rampzalige ontwikkeling" van de vrijzinnigheid in de Gerefor meerde Kerken even snel voor doet als in de Hervormde Kerk. De protesten van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk en het gereformeerde Con fessioneel Beraad hebben de af gelopen tien jaar niets uitgehaald, meent De Vries. "Het proces van Samen op Weg gaat door, hoezeer ook gehinderd door allerlei per soonlijke verschillen en gevoelig heden. Blaffende honden bijten immers niet!" Het besluit van de synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken, vorig jaar, dat de ver schillen met de gereformeerd- vrijgemaakten nog zo ernstig zijn dat het gesprek moet worden doorgezet, noemt De Vries "be treurenswaardig". "Het is nog een houding van 'verkering'. Meer dan veertig jaar geleden is echter al van de zijde van onze kerken gezegd: we willen geen verkering, maar een huwelijk. Moet alles weer opnieuw begin- Russen kunnen binnenkort op reis naar Israël MOSKOU (KATHPRESS) - Binnen afzienbare tijd zullen de inwoners van de Sovjetunie weer op bedevaart naar het Heilig Land kunnen gaan. Dat is beslo ten tijdens een conferentie van de Palestinavereniging bij de sov jetacademie van wetenschappen. De vereniging heeft besloten een fonds in te stellen dat de be devaarten financieel mogelijk maakt. Verder wordt er een on derneming opgericht voor de or ganisatie van de bedevaarten. De Palestinavereniging be stond als orthodoxe vereniging al voor de revolutie van 1917. Op en kele gebouwen is tot op de dag van vandaag nog het embleem van de vereniging te vinden. Commissie ad hoe. De besturen van de hervormde en gerefor meerde synodes hebben gisteren nog niet de commissie ad hoe gesteld, die een uitweg uit de i passe in het Samen op Weg-pro- ces moet zien te vinden. Eerst zul len beide synodes in maart het voorstel om de commissie i stellen moeten bekrachtigen. Nationale orthodoxen. Russisch-Orthodoxe Kerk ir Oekraine en in Wit-Rusland krijgt een "aanzienlijke mate zelfstandigheid". De Kerk hoopt hiermee tegemoet te komen aan "de nationale aspiraties" van de gelovigen in deze republieken. Van echte zelfstandigheid is ech ter geen sprake. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te De Ouddorp L. H. Oosten Hedel, te Oude water W. J. Gorissen Voorthuizen; aaangenomen naar Vught R. W. Bart- lema stud. pred. Groningen; bedankt voor Polsbroek dr. J. Broekhuis Voorthuizen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Uithuizen K. Meijer Surhuisterveen. te Kommerzijl i.c.m. Munnekezijl drs, I. A. Padmos kand. Amsterdam. Christelijke Gcref. Kerken: beroe pen te Heerenveen A. C. van der Wek ken kand. Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Oosterland (Z) G. J. van Aalst Benthuizen. Bedrijven moeten werknemers die gehandicapt raken een passende baan aanbieden. hun beurt bij de behandeling van de veelheden van drie tot zeven pro- ties van gehandicapten) vinden het ontslagaanvrage geen genoegen ne- cent (afhankelijk van nog niet ver- een noodzaak: zonder verplichting men met een schamel GMD-rap- plicht, maar gezien de magere resul- (en met boetes achter de hand) ge- portje met de conclusie dat er geen taten in de afgelopen (proeflperiode beurt er te weinig, is hun stellige passend ander werk voorhanden is. wordt verwacht dat de huidige overtuiging. t-\staatssecretaris Ter Veld (sociale za- Fercentages ken) na advies van de Stichting van De werkgeversorganisatie VNO Hoewel er nog dus nog veel te ver- de Arbeid en de SER inderdaad ver- voelt er echter niets voor. "Zo'n per- beteren valt, gaat het de goede kant plichte percentages aan de diverse centage zegt niet zoveel" vindt be- op met het bieden van aangepast bedrijfstakken zal opleggen. leidsmedewerker T. Snelders van werk aan werknemers die gehandi- De meningen over een verplicht het VNO. Bovendien zouden bedrij- capt raken. Meer problemen zijn er quotum zijn verdeeld. De vakcen- ven die veel aan preventie doen, en met de percentages die de wet trale FNV en de Gehandicapten- daardoor weinig gehandicapten in noemt. Op dit moment zijn die hoe- raad (een bundeling van organisa- dienst hebben, voor dit goede be leid gestraft worden met zo'n ver plicht percentage. De vraag die door de hele discus sie heenloopt is: wie tellen er wel en wie tellen er niet mee voor de per centages. Oorspronkelijk waren dat alleen werknemers met een gedeel telijke arbeidsongeschiktheidsuit kering (aaw of wao) en werknemers met een voorziening (bij voorbeeld de aangepaste stoel uit het begin van dit verhaal) als die vergoed wordt op basis van de aaw. Na be zwaren vart de werkgevers, maar ook van de GMD, heeft de staatsse cretaris eind vorige maand enkele categorieën toegevoegd. De Gehandicaptenraad is niet on verdeeld enthousiast. Woordvoer der Tasma: "Voortaan tellen ook mensen mee voor wie de werkgever een bijzondere voorziening voor het woon-werkverkeer treft. Dat lijkt ons terecht. Maar dat ook werkne mers mogen meetellen die vanuit de sociale werkvoorziening (WSW) komen, vinden wij onjuist. Want in WSW-verband werken al lang niet meer alleen gehandicapten, er is daar een hele bovenlaag van lang durig werklozen ontstaan". Bezwaar heeft Tasma ook tegen de uitbreiding met mensen die in de wao terecht gekomen zouden zijn als de werkgever niet een bijzonde re maatregel of voorziening had ge troffen. "Want dat is moeilijk vast te stellen", meent hij. Jongeren Vooral grote en middelgrote bedrij ven zijn op dit moment volop bezig te registreren wie van hun werkne mers onder het eventuele WAGW- quotum kunnen vallen. Zo willen zij voorkomen gehandicapte sollici tanten te moeten zoeken en in dienst te nemen. Voor werknemers met een speciale voorziening is het niet nadelig op het WAGW-lijstje te recht gekomen. Ze kunnen, mocht het ooit tot collectief ontslag ko men, zelfs rekenen op een extra Ont slagbescherming. Anderzijds kun nen mensen het vervelend vinden als 'gehandicapt' te boek te staan. De Gehandicaptenraad vindt het een slechte ontwikkeling dat werk gevers proberen hun quotum al bij voorbeeld vol te krijgen met werk nemers voor wie zij alleen maar een voorziening hebben moeten treffen. Tasma: "Jongeren die al een handi cap hebben als ze van school ko men, en mensen die langdurig in de wao zitten, krijgen op deze i het nakijken". In Den Haag wordt op 7 en 8 maart de derde Noordzeeconferentie gehouden. Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, West- Duitsland en de Scandinavische landen moeten het dan eens zien te worden over maatregelen om de vervuiling terug te dringen. Na de vorige conferentie, in Londen in 1987, zijn de milieu organisaties er niet gerust op. Toen werd afgesproken dat de vervuiling in 1995 moest zijn gehalveerd, maar uit onderzoek van het International Centre of Water Studies in Amsterdam werd vorige week duidelijk dat de vervuiling sindsdien eerder is toe- dan afgenomen. Kees Siderius en Rob Bijnsdorp, medewerkers van de organisatie 'Seas at Risk', schetsen aan de vooravond van de conferentie in maart de gevaren die de Noordzee bedreigen. Jaap Honing, melkveehouder in het mestoverschot een dagelijks onder- Noordhollandse Zuiderwoude, werp. doet niet meer mee. Hij stopte met Teleac brengt dit jaar een pro- het bemesten van zijn land zoals grammaserie over mest en milieu, hem dat in zijn jeugd is aangeleerd. Aangespoord door steeds strengere Sinds drie jaar houdt hij in een boekje bij hoeveel stikstof, fosfor en andere mineralen in de vorm van voer en kunstmest zijn bedrijf bin nenkomen. In een aparte kolom no teert hij de hoeveelheid mineralen in de melk, het vlees en andere pro- dukten die op zijn land worden ge produceerd. Het verschil is verlies. Dat zijn de mineralen in de mest stoffen die niet door gras of ander gewas zijn opgenomen. door Rob Bijnsdorp en Kees Siderius Dat verlies blijkt rond de tachtig procent te liggen, een landelijk ge- overheidsbepalingen zullen boeren middelde dat afhankelijk van de in de komende jaren worden ge- grondsoort per regio verschilt. Uit dwongen de mestproduktie beter Nederlandse bronnen komt jaar- aan te en aan de werkelijke be- lijks circa 250.000 ton stikstof in de boefte van de grond. Deze omwen- vorm van nitraten in het water te- teli is onvermijdelijk, recht. Twee derde daarvan (67 pro- t,,c cent) is afkomstig uit de landbouw. In,oi;s land Yf'1 De Nederlandse fosforbelasting is sen het oppervlak aan landbouwa- 30.000 ton per jaar, waarvan 20% uit de landbouw. Een andere stikstof- bron is de emissie naar de lucht van 234.000 ton ammoniak. 'Puur verspilling', dacht Honing. Hij verminderde in twee jaar tijd de stikstoftoevoeging op zijn land met ruim dertig procent. Dat was goed voor zijn portemonnee en goed voor het milieu. De zorgwekkende geluiden over de verwoestende gevolgen van een overvloed aan voedingsstoffen in het milieu, zijn de afgelopen jaren niet aan de deuren van boerenbe drijven voorbijgegaan. Honing is dan ook niet de enige boer die is gaan twijfelen aan de juistheid van de gangbare praktijk in de land bouw. In de landbouwpers is het reaal en het aantal varkens, runde ren en kippen ver zoek. Veevoeder wordt ingevoerd. Met dit voer komt jaarlijks 454.000 ton stikstof en 64.000 ton fosfor ons land binnen. Mestoverschot wordt op een al oververzadigde akker of weiland gedumpt. De letterlijk kwalijke geur van de ammoniakdampen werd ondraaglijk toen bleek dat de landbouw op deze manier een forse bijdrage levert aan de verzuring van het milieu. Onder de zoden Het is opvallend dat tal van mensen denken dat er al veel bereikt is als de ammoniakuitstoot in de lucht vermindert. Fabrikanten van land bouwwerktuigen construeerden dus apparaten om mest in de bodem te injecteren. Reukloos kan daar mee viermaal zoveel mest onder de zoden worden gewerkt als de grond nodig heeft. Er zijn momenteel zelfs experimenten gaande om langs chemische weg de uitstoot van am moniak teniet te doen. De mest zou daartoe moeten worden aange- zuurd. De industrie die het procédé ontwikkelt, gaat uit van het gebruik van salpeterzuur, een zuur op basis van... stikstof! Wat onder de zoden ligt is weg, lij ken sommigen te denken. De wer kelijkheid is anders. Overtollige mi neralen dringen steeds dieper in het grondwater. In waterwingebieden bedreigen ze de kwaliteit van het drinkwater. Het grootste deel van de mineralen spoelt uit in het opper vlaktewater van sloten, rivieren en kanalen. Vroeg of laat passeert al dat water onze kustlijn en vloeit in Evenals op het land zijn stikstof en fosfor in de zee voedingsstoffen CURSUS CAFÉBEDRIJF ƒ295.- Binnenkort start in Alphen a/d Rijn en Leiden de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 2'/2 uur. De cursus kost totaal ƒ295,- en men kan zich nog aanmelden. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 6 juni De zeer afwisselende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horeca- bedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneel! De lessen worden zeer levendig gebracht met o.a. dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant, Disco, Kantine, Bar, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. Via de import van veevoer komt jaarlijks 454.000 ton stikstof en 64.000 ton fosfor het land binnen. Dat levert een mestoverschot op dat via sloten, rivie ren en kanalen uiteindelijk in de Noordzee terecht komt. (foto gpd> voor plantaardig leven. Dat zijn te eten zijn. Rottende algen veroor- vooral de vele soorten eencellige al- zaken schuim en stank op het gen die als plankton in de bovenste strand. waterlaag drijven. Ze vormen het T basisvoedsel voor de hele keten van LandbOUWglI de duizenden organismen van het Het terugdringen van het mestover planten- en dierenrijk in de zee. In schot is een zware opgaaf. Sommige de zee zijn van nature dus voldoen- landbouweconomen en deskundi- de voedingsstoffen aanwezig. gen van de Rabo-bank wijzen erop Algen dat het m°6elijk en economisch o haalbaar is zonder mestoverschot- De extra nitraten en fosfaten die er ten te boeren. Niettemin is duidelijk als gevolg van menselijke activitei- dat nu en in de toekomst van boeren ten in terecht komen veroorzaken Vfcel wordt gevraagd. En dan heb- een explosieve bloei van algen. Dit ben we het nog niet gebad over al- heeft grote veranderingen in zuur- jerlei bestrijdingsmiddelen. Ook dit stofconcentraties en zelfs zuurstof- landbouwgif passeert in grote hoe loosheid tot gevolg. In zuurstofloos veelheden de kustlijn en belandt in water kunnen dieren niet meer le- het Noordzeemilieu, ven. Ze sterven en gaan eveneens Een bezinnjng Qp het gebruik van tot ontbinding over. Zo wordt le- bestrijdingsmiddelen is snel nodig, vend water dood. Het ministerie van Landbouw en In de Duitse Bocht, de Oostzee en visserij is druk bezig regels op te enkele plaatsen aan de Zweedse stellen om dit gebruik te halveren in kust is dit al een jaarlijks terugke- het jaar 2000. Minister Braks heeft al rend seizoenverschijnsel. Dan zijn laten weteni dat het hem moeite er ook sommige algen die giftige kost dat doel om te zetten in concre- stoffen afscheiden, waardoor by- te maatregelen. Zoals zo vaak met voorbeeld mosselen soms niet meer milieu-beleid.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2