Cafeïnevrije koffie niet beter voor bloeddruk Voor hergebruik geschikte plastic tas Fabels over hart en vaatziekten Mandela mag Zuid-Afrika uit Hulp bij belasting aangifte Afsplitsing dreigt in Likud-partij Israël /i i =ihh DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 PAGINA 17 Gekookte koffie verhoogt cholesterol-gehalte Het drinken van cafeïne vrije koffie in plaats van gewone koffie heeft nauwelijks invloed op de I daling van de bloeddruk. Bij het drinken van cafeïne-vrije j koffie daalt de bloeddruk slechts gering (1,5 mm kwik bij een gemiddelde bloeddruk van 110). Eerder onderzoek wees uit dat cafeïne bloeddrukverhogend zou zijn. De nieuwe resultaten komen uit een onderzoek van het Academisch zie kenhuis Sint-Radboud en de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. Het rapport wijst uit dat bij overgang van gewone naar cafeïne-vrije kof fie bijna de helft van de mensen hoofdpijnklachten krijgt. Wel heb ben drinkers van cafeïne-vrije kof fie minder slaapproblemen. Aan het Nijmeegse koffïe-onder- ,zoek, dat mede werd gefinancierd door de Hartstichting, deden 45 vrij- De belastingdienst is alweer begonnen met het versturen van de aangiftebiljetten in komstenbelasting 1989. Er zijn weinig ingrijpende wijzigin gen in vergelijking met 1988. De aangiftebiljetten verschil len dan ook nauwelijks. Over de aangifte zal uitge breid voorlichting worden ge geven. Vooral zal worden be nadrukt dat de wijzigingen door het plan-Oort op deze aangifte geen betrekking heb ben. Wie hulp wil kan onder meer terecht bij de belasting telefoon (gratis: 06-0543) op werkdagen van 8.00 tot 17.00 uur. Er is voorts een aantal brochures verkrijgbaar bij de belastingkantoren en de be lastingtelefoon. Voorts ver schijnen er nog advertenties met waar en wanneer men bij de belastinginspectie terecht kan voor hulp bij het invullen. willigers mee. Elke deelnemer dronk zes weken gewone en zes we ken cafeïne-vrije koffie. Tijdens de koffieproef wisten de proefperso nen niet wat voor koffie zij kregen. De onderzoekers pleiten ondanks de geringe bloeddrukdaling, toch voor een massale overstap naar ca feïne-vrije koffie. Het aantal hart- en vaatziekten die worden veroorzaakt door een te hoge bloeddruk, zal dan toch iets minder worden. Fabeltje Gemiddeld worden in Nederland per persoon vijf koppen koffie per dag gedronken, waarmee ons land de vijfde positie op de wereldrang lijst inneemt. De invloed van koffie op de bloeddruk is al eerder onder werp van studie geweest. In een voorgaand onderzoek van het Sint- Radboudziekenhuis werd gekeken naar het korte-termijneffect van koffie op de bloeddruk. Hieruit bleek dat bij iemand die niet ge wend.is koffie te drinken, de bloed druk onmiddellijk na het gebruik van het eerste kopje koffie omhoog gaat. Dit effect vermindert sterk wanneer regelmatig koffie wordt gedronken. Verhalen als zou cafeïnevrije kof fie kankerverwekkend zijn worden door het Voolichtingsbureau voor de Voeding naar het rijk der fabelen -verwezen. "Cafeïne wordt uit koffie verwijderd door een oplosmiddel. Een beetje van dat oplosmiddel blijft in de koffie achter. Maar dat is niet schadelijk voor de gezondheid en zeker niet kankerverwekkend", zegt B. Breed veld van het bureau. Volgens de voorlichter is het eni ge voordeel van cafeïne vrije koffie dat mensen beter kunnen slapen. Cafeïne werkt namelijk stimule rend op hersenen, maag, darmen en nieren en verdrijft het gevoel van vermoeiheid. dat is dus het enige voordeel van deze soort boven cafe- ïnehoudende koffie. Cholesterol Een onderzoek van de Erasmusuni- versiteit maar het verband tussen koffie en cholesterol wijst uit dat ge kookte koffie leidt tot een flinke toename van de hoeveelheid cho lesterol in het bloed. Gekookte kof fie wordt veel gedronken in Scan dinavische landen en Turkije. Onderzoekers leiten drie groepen mensen 4 tot 6 koppen gekookte koffie per dag drinken, gewone kof fie en helemaal geen koffie. Na ne gen weken bleek de eerste groep Cafeïnevrije en cafeïnehoudende koffie komen allebei uit koffiebonen. In tien procent meer cholesterol in het tegenstelling tot wat vaak wordt gezegdheeft het drinken van beide soor- bloed te hebben. ten nauwelijks gevolgen voor de bloeddruk. Van Tilburgse kunststoffabrikant De Tilburgse kunststoffabrikant PFI heeft een nieuwe plastic tas gepresenteerd waarvan het materiaal kan worden hergebruikt, anders dus dan de tassen die uit afbreekbaar materiaal bestaan. De nieuwe tas die'-'Come-back bag' wordt genoemd is gemaakt v recycled p belangrijk plastic tassen. Directeur Weggelaaris enigszins trots op z'n nieuwe tas, maar het produkt is meer een noodzaak. "Het kabinet is gevallen omdat de bewindslieden het niet eens werden over milieu maatregelen", meent Weggelaar. "Plastic is voor veel mensen een vies woord. Ze denken dat het schadelijk is voor het milieu. Om de slechte reputatie van plastic op te schroeven hebben wij een milieuvriendelijke draagtas gemaakt." Voor de gewone draagtas werd het polyetheen uit aardolie gehaald. De 'Come back-bag' is gemaakt vain verwerkt polyetheen, bij voorbeeld van land- en tuinbouwfolie. Dit materiaal wordt gewassen en opnieuw gebruikt om een plastictas te maken. materiaal niet meer helemaal wit van kleur. De naam 'Come back bag' staat er met groene letters opgeschreven. Onder dit embleem wordt aan alle dragers duidelijk gemaakt dat ze met een 'recycled tas' boodschappen doen. Overigens is het de produktie van de milieuvriendelijke tas wel wat duurder en ingewikkelder. Weggelaar: "Voor de produktie gebruiken wij polyetheen. Dit is één van de veertig soorten plastic en de minst schadelijke. In polyetheen zitten geen gevaarlijke stoffen als zwavel en chloor. Bij verbranding kan de afval van deze plastic worden gebruikt als brandstof. Dat bespaart weer gas of olie die anders in de vuilverbrandingsoven worden gebruikt". In 1988 werd door het Duitse ministerie van milieu een onderzoek gedaan naar de milieu-effecten van 50.000 papieren en 50.000 polyetheen (pe) draagtassen. Hierin werd rekening gehouden met het gebruik van brandstof en met de lucht- en .waterverontreiniging die het gevolg zijn van het produktieproces. De papieren draagtas blijkt meer vervuiling te veroorzaken dan zijn pe-tegenhanger. Een onderzoek van TNO ondersteunt dit resultaat. Over hart- en bloedvaten doen, ondanks allerlei voorlichting, nog heel wat indianenverhalen de ronde. In de Consumenten gids van februari wordt met elf van de hardnekkigste fabels af gerekend. Zo is de stelling dat hart- en vaat ziekten steeds meer slachtoffers vergen niet waar. Zij zijn wel doodsoorzaak nummer één in Ne derland en menig ander westers land. Jaarlijks krijgen in ons land 42.000 mensen een hartinfarct, van yrie er 20.500 overlijden. Daar ko men er 4500 bij door hartverlam ming. Desondanks daalt het aantal slachtoffers, ondanks de toenemen de vergrijzing van de bevolking. onzuiver en bovendien is, zoals zoé ven al gemeld, hoge bloeddruk ze ker niet meteen reden voor onge rustheid. Volgens de Consumentenbond schrijven artsen veel te makkelijk bloeddruk verlagende middelen voor. Een kwart schrijft ze na één meting voor, nog eens een kwart na de tweede meting. Terwijl de mees te deskundigen minstens drie me tingen nodig vinden voordat een voldoende nauwkeurig beeld van de bloeddruk ontstaat. Bovendien maken artsen nogal eens fouten bij het vaststellen van de onderdruk. Samenstelling Raymond Peil Niet waar Het is niet zo dat aderverkalking al le hart- en vaatziekten veroorzaakt. Er zijn drie risicofactoren die de kans op zo'n kwaal vergroten: een hoog cholesterolgehalte, verhoogde bloeddruk en roken. Wel speelt ver kalking hierbij vaak een rol omdat het hart harder moet pompen. Ader verkalking heeft niets met kalk (cal cium) te maken. Wel zijn er aanwij zingen dat in gebieden met zacht leidingwater minder hart- en vaat ziekten voorkomen. Het is een fabeltje dat men na hartkramp een hartaanval krijgt. Er kan dan sprake zijn van hartzwakte (het hart is niet krachtig genoeg om het bloed romnd te pompen), van hartritmestoornissen (hartkamers en -boezems trekken niet op de juis te momenten samen) of hartkramp (angina pectoris, het hart krijgt te weinig zuurstof). Van alle mensen met hartkramp krijgt slechts een vijfde op den duur een hartaanval. Slecht Slecht voor hart en vaten kan zijn een teveel aan cholesterol. Missen kunnen we deze stof echter ook niet, zij speelt een rol bij de opbouw van cellen in het lichaam en dient voor de aanmaak van bepaalde soorten hormonen. Net als een hoog cholesterolgehalte kan hoge bloed druk de kans op een hartaanval ver groten. Maar hoge bloeddruk is ze ker geen volksziekte: men kan ja renlang hoge bloeddruk hebben en er nooit last van hebben. Dagelijks de bloeddruk meten is nauwelijkszinvol, hooguit voor mensen met een verhoogd risico op een te hoge bloeddruk. De metin gen door een leek zijn echter vaak Alcohol Een fabeltje is het verhaal dat alco hol ontspant en daardoor een gun stig effect op de bloeddruk heeft. Het staat juist vast dat alcohol de bloeddruk verhoogt: hoe meer alco hol des te hoger de bloeddruk. Ook natrium (in keukenzout) en een te kort aan kalium hebben dit effect. De belangrijkste oorzaak van te ho ge bloeddruk is overigens erfelijke aanleg. Nog zo'n misplaatst en onjuist borreltafelverhaal is 'roken doet vermageren en is daarom goed voor hart en vaten'. Roken bevordert na melijk aderverkalking, heeft een sneller hartritme tot gevolg en ver nauwt de bloedvaten. Bovendien zorg inhaleren ervoor dat het bloed minder zuurstof kan vervoeren. Ook mee-rokers hebben een licht verhoogd risico. Niet bewezen Het verhaal dat spanning en stress slecht zijn voor het hart is niet be wezen. Van hartspecialisten is maar 38 procent deze mening toegedaan. Studies wijzen uit dat nerveuze ty pes na 20 jaar geen grotere kans op hartaandoeningen hebben dan de rustigere mensen. Mannelijke hormonen hebben, in tegenstelling tot wat vaak wordt be weerd, geen slechte invloed op hart en vaten. Het feit dat mannen meer last hebben van deze kwalen ligt echter juist aan de vrouwelijk hor monen: oestrogenen verhogen (tot de overgang) het gehalte aan zware cholesterolen (HDL) in het bloed. Deze zorgen ervoor dat cholesterol wordt vervoerd naar nieren en le ver, waar het wordt afgebroken. JOHANNESBURG (GPD) - ANC-leider Nelson Mandela en zijn vrouw Winnie hebben gisteren, enkele uren nadat zij hun aanvraag hadden ingediend, een paspoort gekregen. De ANC-leider kan nu voor overleg met zijn collega's in bal lingschap naar de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Vandaar gaat hij waarschijnlijk door naar Zweden, waar ANC-presi- dent Oliver Tambo herstelt van een beroerte. Mandela arriveert vermoedelijk be gin volgend week in Lusaka, waar het hoofdkwartier van het ANC ze telt. Voor het eerst sinds zijn arres tatie in 1962 ziet hij dan oude vrien den en kan met hen overleggen over de tegen de regering in Pretoria te volgen strategie. In Zweden her enigt Mandela zich met zijn oude vriend Oliver Tambo. Tambo vorm de met Mandela en Walter Sisulu een driemanschap, dat in de jaren veertig en vijftig het ANC leidde. Tambo werd in augustus verleden jaar getroffen door een beroerte en het is niet aannemelijk dat hij vol doende zal herstellen om het presi dentschap weer op zich te nemen. Mandela wordt genoemd als zijn 'lo gische' opvolger. Lusaka spoedig mogelijk telefonisch con tact te willen opnemen met de Brit se premier Margaret Thatcher over de aanwijzingen dat Groot-Brittan- nië enkele van de sancties tegen Zuid-Afrika zou willen opheffen. "Wij beschouwen de positie van de Britse regering als uiterst belang rijk", zei hij. Londen denkt er met name aan het verbod op nieuwe in vesteringen in Zuid-Afrika op te heffen. Mandela heeft verklaard dat de economische strafmaatregelen moeten worden gehandhaafd om Pretoria aan te moedigen tot verde re hervormingen. In Genève heeft de Mensenrech tencommissie van de Verenigde Naties Zuid-Afrika gisteren on danks de recente hervormingen in krachtige bewoordingen bekriti- i onderhoud seerd. In een resolutie werd het be sluit van president De Klerk tot de vrijlating van Nelson Mandela geroorlog in de provincie Natal, die slechts zijdelings genoemd en werd de afgelopen drie jaar niets gezegd over de bereidheid van het leven heeft ge- de president te gaan praten met het kost. In Natal vechten leden Buthelezi's Inkatha-beweging om de macht met aanhangers van het ANC. Nederland zal vandaag de overige EG-landen voorstellen de zoge naamde EG-trojka voor een infor matiemissie naar Zuid-Afrika te sturen. Met dat positieve signaal zou de EG antwoord moeten geven Dp de vrijlating van Mandela, zo ver luidt uit diplomatieke bronnen in Den Haag. De EG-ministers van buitenlandse zaken, die vandaag voor informeel overleg in Dublin bijeenkomen, zullen naar verwach ting niet toegeven aan het Britse verlangen om nu al een eind te ma ken aan de economische sancties te gen Zuid-Afrika. voorheen verboden ANC. Albanië open voor buitenlandse investeringen TIRANA (RTR/ANP) - Als laatste Oosteuropese land opent Albanië zijn deuren voor buitenlandse in vesteringen. De deur gaat echter al leen op een kier. Buitenlands eigen dom is niet toegestaan, zo heeft de econoom Fatos Nano verklaard in te bestaan een interview met het persbureau informatie- Reuters. Buitenlandse bedrijven nis- worden uitgenodigd technologie en ko- kennis te leveren, en Albanië zal ar- mende voorzitterschap van de EG beid en materialen investeren. Be- frankrijk, Ierland en Italië) zouden drijven krijgen hun investeringen Er lijkt wel ver het nut missie naar Zuid-Afrika. De ters van het vorige, zittende zich persoonlijk op de hoogte moe- betaald ten stellen van de jongste ontwikke- hulp "lingen in het land en uit de mond van Mandela zelf kunnen hoe hij denkt o en de toekomst Mandela verklaarde gisteren de produkten die met be de geleverde technologie kennis worden gemaakt. De lage arbeidskosten in Albanië scheppen de EG-sancties vooral mogelijkheden voor arbeids- Zuid-Afrika. intensieve sectoren als kleding en schoeisel, aldus Nano. ESTELI/MANAGUA GPD) - Fa milie rouwt in het Nicaraguaanse Esteli om de dood van vier San dinisten. Zij liepen gisteren in een hinderlaag van de rechtse Contra's en werden gedood. In de hoofdstad van Nicaragua is het intussen een gekkenhuis. Mana gua barst uit z'n voegen en is de af gelopen dagen overspoeld door een golf van internationale waarne mers en journalisten, in totaal gauw 4000 man sterk. In hotels en restaurant wordt bijna gevochten om een plekje. Particulieren probe ren hun slag te slaan door auto's en kamers te verhuren. De verkiezin gen van zondag aanstaande beteke nen voor Nicaragua een ware goud mijn. Ook het Sandinistische regime trekt z'n profijt. Bijna 2000journalisten hebben 25 dollar ingeleverd om een officiële perskaart te krijgen. In het perscen trum worden Lada's verhuurd voor 100 dollar bijna 200 gulden) per dag. Lokale kranten staan vol met advertenties van mensen die voor net zulke bedragen hun eigen auto aanbieden. Taxichauffeurs vragen wat ze willen. Gemotoriseerd ver voer is in het over kilometers uitge strekte Managua immers een abso lute noodzaak. Bijna overal moet grif met dollars worden gesmeten om nog wat voor elkaar te krijgen. En bijna iedereen verbaast zich over de nieuwe reali teit van de Nicaraguaanse econo mie, "de meest kapitalistische van het westelijk halfrond", zoals de Cu baanse leider Fidel Castro het on langs uitdrukte. Ogenschijnlijk be hoort de gigantische schaarste van de afgelopen jaren tot het verleden. Showrooms staan vol met splinter vierwielers van Japanse TEL AVIV (GPD) - Binnen de Is raëlische Likud dreigt een afsplit sing. Vijf liberale parlementsleden binnen de partij willen een eigen fractie in het parlement vormen. Het gaat om de groep rondom mi nister van economische zaken Jit- schak Modai, een van de medestan ders van de onlangs afgetreden mi nister Ariel Sharon. De groep-Modai leeft al geruime tijd in onmin met een andere libera le vleugel, waartoe de ministers Moshe Nissim en Gideon Patt beho ren. De woede van Jitschak Modai is gewekt door het voornemen van premier Jitschak Shamir om Nis- sim te benoemen tot opvolger van Sharon als. minister van handel en industrie. Modai had graag zelf die positie willen bekleden. Volgens oud-minister van toeris- makelij. In de troosteloze super- ken voor de gemiddelde Nicaragu- me Avraham Sharir, een van de vijf markten van weleer is sinds een aan, met een inkomen van nbg geen dissidenten, is de vorming van een paar maanden van alles te vinden. 100 gulden per maand, zo goed, als eigen fractie noodzakelijk gewor- Alleen jammer dat bijna al die za- onbetaalbaar zijn. (fotoAFP) den omdat de Cheiroet-partij (die het andere bestanddeel van de Li kud vormt) zich niet heeft gehou den aan haar beloften. Als gevolg daarvan hebben de liberalen aan macht ingeboet na de volledige sa mensmelting van de twee groepen tot de Likud-partij. Het probleem voor de liberalen is dat zij zich al leen binnen de Likud kunnen hand haven omdat hun steun onder de kiezers minimaal is. Lezers Schrijven Met verbazing heb ik kennisgeno men van de inhoud van een inter view in deze krant van 14 februari jl. Daarin schildert een aankomend doctor in de bestuurskunde het ver keerstoezicht door de politie als vol strekt zinloos af. Sociale controle is het toverwoord van dr(s.) Lex Ca chet. En hoe komt die sociale con trole tot stand? Via televisie-spotjes van Veilig Verkeer Nederland. Zo simpel is dal volgens Cachet. De po litie kan wel inpakken; boeven van gen en het milieu bewaken, dat zijn pas politietaken. De ontwikkelin gen in het rijden onder invloed sinds 1974 ondersteunen zijn theo rie, zegt Cachet. Maar zo simpel is het - jammer ge noeg - niet. De drie voorlichtings campagnes van Veilig Verkeer Ne derland in de jaren 1986-1989 zijn uitvoerig geëvalueerd door het Ver keerskundig Studiecentrum van de RU Groningen. De conclusie van de onderzoekers: de campagnes heb ben geen aantoonbaar effect gehad op de ^ttitude, de intentie en de so ciale norm van de doelgroep (jonge mannelijke automobilisten) ten aanzien van rijden onder invloed. Wellicht ten overvloede: daarmee is natuurlijk niet bewezen, dat derge lijke campagnes zinloos zijn. En nu dan- het nut van alcohol controles, dat volgens de geïnter viewde praktisch nihil zou zijn. Zijn argumentatie daarvoor is op zijn Politie en sociale controle minst merkwaardig te sterke daling van het rijden onder invloed kort na de invoering van de 1 novemberwet van 1974 schrijft hij zelf toe aan geïntensiveerd politie toezicht. Vervolgens zegt hij, dat het rijden onder invloed weer snel steeg tot het oude, hoge niveau, daarmee suggererend dat politie toezicht op langere termijn geen ef fect heeft. Maar hij vertelt er niet bij, dat het gerichte politietoezicht op rijden onder invloed inmiddels ook weer sterk was afgenomen; geen pilaar meer te vinden waar nog een agent achter stond» En hij vertelt er ook niet bij, waarom efficiënt en ef fectief politietoezicht toentertijd onmogelijk was. De redenen daar voor waren: het zeer onbetrouwba re blaaspijpje, de zeer tijdrovende bloedproef ten behoeve van de be wijsvoering en de gebrekkige toe- zichtstrategieën. Eén betrapte rij der onder invloed kostte een politie agent ongeveer een volle dag werk. Sinds het midden van de jaren 80 is de opsporing van en bewijsvoe ring tegen verdachten van rijden onder invloed sterk vereenvoudigd. Het blaaspijpje is geleidelijk ver vangen door veel betrouwbaarder elektronische ademtesters, de ase lecte controlemethode is ontwik keld, de bloedproef is verdwenen en de politie kan de lichtere geval len van rijden onder invloed zelf af handelen zonder tussenkomst van het Openbaar Ministerie. Sinds deze ontwikkelingen op gang kwamen, is ook het rijden on der invloed sterk gaan dalen. Uit on derzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid SWOV blijkt, dat in 1983 nog 12 van de automobilisten in weekeindnachten teveel gedronken had. In 1988 was dat nog maar 6 Resultaat: op jaarbasis 220 alcohol- doden en 1600 ziekenhuisopnamen minder. Zou er wellicht toch enige relatie kunnen zijn tussen de daling van het rijden onder.invloed en het weer opgeleefde politietoezicht? Het zou niet gek zijn, als er bij de be strijding van de zware criminaliteit de afgelopen jaren een soortgelijk succes was geboekt. Maar daarvan is mij niets bekend. Het is ook aardig te weten, dat het rijden onder invloed in het noorden en oosten van het land veel sterker is gedaald dan in het zuiden en wes ten. Uit een analyse van krantebe- richten over alcohol en verkeer die de Werkgroep Veiligheid van de Leidse universiteit in 1988 heeft uit gevoerd, valt af te leiden dat de poli tie in het noorden en oosten veel in tensiever heeft gecontroleerd. Zou dat dan toch effect hebben gehad of zouden de tv-spotjes van WN in het noorden en oosten beter beke ken zijn? Nog een voorbeeld, dicht bij huis. De politie in de subregio Leiden (Leiden, Voorschoten, Oegstgeest, Alkemade, Zoeterwoude en Leider dorp) heeft sinds oktober 1988 haar Rupsen tegen coca WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse regering laat de mogelijk heid onderzoeken om rupsen van de malumbia-mot de oogst van co ca-plantages in Peru te laten vernie tigen. Volgens The Washington Post heeft de regering onlangs het budget voor de ontwikkeling van een programma om met chemische en biologische middelen coca-oog sten te laten vernietigen ver voudigd tot 6,5 miljoen dollar. alcoholcontroles geïntensiveerd. Sindsdien is het aantal rijders onder invloed bijna gehalveerd. Soortge lijke bevindingen zijn enkele jaren geleden gedaan bij een toezichtac- tie van de politie in Australië. Geen verband? Politietoezicht zinloos? Is de aanstaande doctor gewoon niet op de hoogte van de resultaten van recent onderzoek rond deze mate rie? Of heeft zijn "beetje idealisme" een min of meer objectieve kijk op de dingen verhinderd? Een beetje idealisme is niet slecht, maar een beetje feitenkennis is ook nooit weg, zeker niet voor een doctor en gemeenteraadslid. Overigens wil ook ik er niet voor pleiten om ten behoeve van het ver keerstoezicht het ene blik politie na het andere open te trekken. Maar juist de ontwikkelingen in het rij den onder invloed wijzen erop, dat gericht en goed gedoseerd ver keerstoezicht door de politie wel de gelijk zinvol kan zijn. Met name wanneer het gaat om de handha ving van regels die een breed maat schappelijk draagvlak hebben. Van voorlichting die gericht is op attitu deverandering en versterking van de sociale controle zijn op korte ter mijn geen grote effecten te ver wachten. Maar op langere termijn kan zulke voorlichting er wellicht toe bijdragen dat het politietoezicht binnen aanvaardbare grenzen kan blijven. M.P.M. Mathijssen, medewerker SWOV Duindoorn 32 Leidschendam

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17