Wassenaar wil historisch Plein weer rustig maken Straten rond Amerikaanse School veiliger Gemeente weet niet hoe ze stormschade moet betalen Wassenaar trekt eensgezind ten strijde tegen provincie Vijver Houtkamp moet stukken groter worden DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 Wethouder V.J.W. Wensveen. ..'Krap schema'.. (foto Wim Dijkman) Wassenaar aast op vrijkomend gebouw Nijevelt WASSENAAR - Bij het aan wijzen van een onderzoeksbu reau dat de fusie van de twee Wassenaarse jongerencentra moet begeleiden, hebben ver schillende raadsfracties gis teravond verlekkerd gekeken naar het gebouw dat na de fu sie zal vrijkomen: de accom modatie van Nieuw Nijevelt aan de Van Zuylen van Nye- veltstraat. Volgens de VVD-fractie moet de locatie naast het ge meentekantoor 'grondig wor den opgeknapt'. De PvdA- fractie sloot zich tijdens de raadsvergadering aan bij de wens tot 'grondig opknappen' en liet weten dat het een fraaie locatie is voor sociale woning bouw. Welzijnswethouder V.J.W. Wensveen temperde het en thousiasme met de medede ling dat de buit niet verdeeld moet worden voordat hij bin nen is. Bovendien heeft hij de indruk dat verschillende par tijen verschillende plannen hebben met het voormalige politiebureau. Over de fusie van de jonge rencentra merkte hij op dat er een krap schema is, opgesteld door een afdeling van de Vere niging Nederlandse Gemeen ten. Hij heeft echter goede hoop dat de fusie inderdaad voor 1 januari 1991 rond is en Nieuw Nijevelt bij Time Out kan intrekken. Meer leerlingen in Oegstgeester basisonderwijs OEGSTGEEST - Het aantal leerlin gen in het basisonderwijs in Oegst geest stijgt licht, zo blijkt uit een in januari uitgevoerde telling onder de negen basisscholen. Daarmee wijkt Oegstgeest af van de landelijke trend, omdat over het algemeen de aantallen leerlingen in het basison derwijs nog steeds teruglopen. De stijging in Oegstgeest valt iets lager uit dan de afdeling onderwijs van de gemeente eerder verwachtte. Het totaal aantal leerlingen in Oegstgeest bedroeg in januari 2225, tegen 2175 een jaar geleden. Vol gens een gemeente-ambtenaar is deze stijging te danken aan het gro te aantal jonge gezinnen dat zich in de nieuwbouwwijk Haaswijk heeft gevestigd. Vijftig leerlingen extra betekent dat waarschijnlijk twee extra leerkrachten kunnen worden aangetrokken. Of dat ook zal gebeu ren is onzeker, omdat het aantal leerlingen per school bepalend is voor het aantal onderwijsgevenden. Doordat het ministerie van on derwijs per 1 augustus de 'vier-jari- genmaatregel' afschaft kunnen in Oegstgeest nog eens vier extra leer krachten aan het werk. De vier-jari- gvm maatregel bepaalt dat leerplich tige kinderen van vier jaar oud voor slechts 54 procent als leerling van een school mogen meetellen. Daar mee werd het aantal leerlingen kunstmatig beperkt, zodat minder onderwijzers aan de slag konden. In hoeverre het afschaffen vari deze bezuinigingsmaatregel in Oegst geest daadwerkelijk tot meer ar beidsplaatsen leidt zal pas in augus tus blijken, aan het begin van het nieuwe schooljaar. Zoeterwoude wint strijd om aansluiting op openbaar riool DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Leidenaar R. van der Horst is ver plicht zijn garage aan de Hoge Rijn dijk te Zoeterwoude aan te sluiten op het openbaar riool. Hij heeft daar al sinds 1987 een conflict over met het gemeentebestuur, waarin het college van burgemeester en wet houders nu door de voorzitter van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State in het gelijk is ge steld. De motivering van de staatsraad komt er in het kort op neer dat Van der Horst beter overleg had moeten voeren met de gemeente. Dan had den meningsverschillen over de ca paciteit van hét rioolstelsel en de fi nanciering uit de wereld kunnen worden geholpen. Van technische beletsels, waarover Van der Horst repte, is de afdelingsvoorzitter niets gebleken. Wassenaarse gemeenteraad stemt in met voorgestelde maatregelen WASSENAAR - Nog voor de Amerikaanse School wordt opge leverd wil de gemeente Wasse naar de aanliggende Deijlerweg veiliger maken voor fietsers. De gemeenteraad is gisteravond una niem akkoord gegaan met een pakket van maatregelen dat de gemeente 144.660 gulden kost en de Amerikaanse School 131.340 gulden. Voor dat geld komt er aan de oostkant van de Deijlerweg een gescheiden fietspad dat in twee richtingen bereden kan worden en in asfalt wordt uitgevoerd. Om ook de leerlingen van het nabije St. Adelbertcollege veiliger te la ten oversteken, wordt de midden berm in het zuidelijke gedeelte van de Deijlerweg doorgetrokken tot de plek waar de scholieren moeten afslaan naar hun gebouw. Door het aanleggen van ge scheiden fietspaden en het aan brengen van strepen wordt de rij baan van de Deijlerweg totaan de oude Trambaan versmald tot 5,5 meter. B en W hopen dat dat het sluipverkeer zal terugdringen en willen met beplantingen en paal tjes onderstrepen dat de Deijler weg een gewone binnenweg is. Om hardrijden tegen te gaan op de rechte, geasfalteerde toe gangsweg naar het Adelbertcolle ge, komen hier drie drempels. De Amerikaanse School ver rijst tussen de Deijlerweg en de dienweg langs de Rijksstraatweg. Aan de zijde van de Deijlerweg komt de ingang voor fietsers. Aan de andere kant kunnen auto's en bussen het terrein oprijden. Om ook dat veiliger te maken, wordt het stuk dienweg bij de school verlicht. Het gaat om het deel tus sen Ammonslaantje en Nar cislaan. De Amerikaanse School in aanbouw, gezien vanaf de Deijlerweg. Voordat de school klaa Wassenaar de aanliggende straten veiliger maken. Voorbehoud In commissievergaderingen maakte de CDA-fractie een voor behoud omdat haar niet duidelijk hoeveel geld de Amerikaanse School zou geven. In geen geval zou de gemeente armer moeten worden van de kwestie. Gister avond liet de partij weten dat er 'globaal gezien geen extra lasten zijn voor.de gemeente'. De WD had het tijdens de raadsvergadering over het inwil ligen van oude wensen en kwam bij een ander agendapunt nog even terug op de leerlingen van de Amerikaanse School. Toen ook deze fractie akkoord ging met het voor 97.900 gulden verlichten van de Menkenlaan en de Van Ommerenlaan, sprak het liberale raadslid J. Vos de hoop uit dat dat het goede zicht Amerikaanse leer lingen zal-stimuleren de fiets te Voorschoten op zoek naar 85.000 gulden VOORSCHOTEN - De orkaan van 25 januari heeft in Voor schoten voor 130.000 gulden schade aangericht. Dat maakte wethouder J. Visser gister avond tijdens een gecombineer de commissievergadering be kend. Het college weet nog niet hoe de gemeente deze schade moet betalen. Uit het potje 'on voorzien' kan 45.000 gulden worden gehaald. Voor het reste rende bedrag moet nog een dek king worden gevonden. Het gemeentelijk woningbedrijf heeft 30.000 gulden schade geleden, veroorzaakt door kapotte dakpan- .nen en dergelijke. De schade aan weg- en waterbouwwerken be draagt 31.000 gulden. Aan schoolge bouwen is voor 1.500 gulden ver nield. De kosten voor de beplan- tingsdienst zijn het hoogst: 60.000 gulden. Een gemeentewoordvoerder ver klaart deze hoge kosten door het verlies van ruim honderd waarde volle bomen, die moeten worden vervangen door 'niet te kleine' nieu we exemplaren. Bovendien moest de gemeente hoge kosten maken voor het opruimen van bomen. Ove rigens moeten er nog twaalf bomen verdwijnen, omdat ze de storm niet goed hebben doorstaan. De ge meentelijke beplantingsdienst zal ze binnenkort omhakken. Het gaat vooral om wilgen en populieren. Volgens de woordvoerder kun nen mensen de schade die omval lende bomen hebben veroorzaakt aan hun spullen niet verhalen op de gemeente. WASSENAAR - De gemeente Was senaar gaat in beroep tegen de be slissing van de provincie om attrac tiepark Duinrell toe te staan grote attracties te bouwen op het 1,8 hec tare grote terrein van het voormali ge kasteel. Nieuwe attracties zou den meer mensen trekken en de kans verkleinen dat het park ooit voldoende parkeerruimte heeft om alle dagjesmensen op te vangen. Ook de fractie van D66 stemde tij dens de raadsvergadering van gis teravond in met het Kroonberoep. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken, op 31 januari, was de fractie nog tegen. Het beroep zou geen enkele kans maken en het alternatief zou nau welijks beter zijn. Ook de door de gemeente gewenste voorzieningen als een jeugdherberg, een volksho geschool, een hotel, een theater, een expositieruimte met bijbehorende horecavoorzieningen, dienstwonin gen, bijgebouwen en andere onder steunende bouwwerken zouden verkeer aantrekken. Gisteravond liet de eenmansfrac tie een ander geluid horen. Hoewel ze nog steeds niet overtuigd is van de kansen, vindt ze de juridische onderbouwing veel sterker. "Er ligt nu een inventief verhaal voor ons dat veel minder uit gaat van een on juiste juridische interpretatie door de provincie van ons bestemmings plan", betoogde D66-raadslid A.J.F. de Vries. Wethouder CH.B. Aptroot liet we ten dat de eensgezindheid de kan sen van Wassenaar vergroot in deze 'zo Wezenlijke zaak'. Wanneer de ge meente de omstreden uitspraak niet zou aanvechten, mag het deel waar de 'grote meutes' komen 16,5 procent groter worden en kunnen de bouwwerken daar even hoog worden als in het 'gewone' gedeelte. Aldus Aptroot. WD-fractieleider A. Pruijs gaf aan dat zijn partij het buitengewoon zou betreuren wanneer het beroep wordt afgewezen: "We verzoeken B en W dan ook om de zaak met de beste juristen op de beste manier te verdedigen. Anders vrezen wij voor een versterking van de Duinrell- problematiek". Het CDA onder schreef het belang van de zaak, maar gaat er al langer van uit dat de gemeente altijd de beste verdedi ging kiest. Gemeenteraad palet jongerencafé aan WASSENAAR - Het histo rische Plein van Wassenaar moet weer een rustig plein worden. Om dat te bereiken gaat de gemeente het jonge rencafé op nummer 18 zo hard mogelijk aanpakken. De naleving van de hinder wetvergunning wordt streng gecontroleerd en B en W meldden gisteravond in de gemeenteraadsvergadering dat ze een nieuw bestem mingsplan voorbereiden voor het bewuste pand. Volgens dat nieuwe bestemmings plan krijgt het pand de bestemming 'hotel en/of restaurant, woningen toegestaan'. In het oude bestem mingsplan had de hele voorzijde van het pand de bestemming hore ca en had aan de achterzijde alleen ,de benedenverdieping die bestem ming. Inpandige dienstwoningen werden toegestaan, maar zelfstandi ge woonruimte niet. De partijen waren blij met het voorstel dat op het laatste moment op de agenda werd gezet en niet openbaar in raadscommissies was besproken. De aanpassingen zou den het woon- en leefklimaat 'zeer ten goede komen' en wanneer er meer mensen in het oude stukje dorp gaan wonen neemt ook de so ciale controle toe, was de algemene indruk. Kanttekeningen werden ge plaatst door raadsleden van D66 en PvdA. D66 was het eens met de doelstellingen, maar liet weten dat de wijzigingen van het bestem mingsplan verschillend kunnen worden uitgelegd. Er mag dan een woonfunctie komen, maar de be stemming hotel/restaurant blijft ge deeltelijk overeind, zo betoogde D66-raadslid J. de Vries. Verkiezingen PvdA-fractieleider H. Goulooze on derstreepte de politieke kant van de zaak. Toen Ch.B. Aptroot nog frac tieleider van de WD was, keek hij 's nachts meermalen rond bij het ca fé en bracht hij met onverholen af keer verslag uit in commissieverga deringen. Vorige maand werd hij wethouder en nu komt er, een maand voor de verkiezingen, op eens een voorstel uit de lucht komt vallen. Goulooze wenste de WD- lijsttrekker dan ook een goede ver kiezingscampagne toe. Voordat een woordenstrijd kon ontbranden over dg electorale kan ten van de zaak, greep burgemees ter P.H. Schoute in. Vervolgens gaf de wethouder toe dat de gemeente met het gisteren genomen voorbe- reidingsbesluit niet alles kan rege len. Wanneer de exploitant door wil gaan op de oude voet, kan hij alleen op de regels van de hinderwet wor den gewezen. Zodra hij wil verbou wen, heeft de gemeente wèl het no dige te zeggen. Met het voorbereidingsbesluit in de hand kan de gemeente een jaar lang bouwplannen blokkeren die in strijd zijn met de nieuwe bestem ming. Als die periode voorbij is moet het nieuwe bestemmingsplan klaar zijn. Omzichtig Opvallend aan de discussie was de omzichtigheid waarmee de proble men van het Plein werden omschre ven. In het verleden had de burge meester het over 'een verkrachting van het pleintje' en een 'algemene verloedering', WD'er Aptroot noemde de situatie 'onleefbaar' en er werden links en rechts veront waardigde kreten geslaakt over het lallen en wateren tegen gevels. Af en toe werd zelfs het gebruik van drugs gesuggereerd. Gisteravond waren de beschuldi gingen zeer verhuld en het betoog van CDA-raadslid W.C. Olijslagers was daarvan een sprekend voor beeld: "Ook wij zagen hoe fietsen her en der werden geparkeerd. Maar er was meer". Wat er nog meer was zei hij niet, wel sprak hij op be zorgde toon de hoop uit dat het goed wonen zal zijn aan het Plein nieuwe stijl Stappenplan B en W Leiderdorp: LEIDERDORP - Als eerste stap in het afwerken van park De Hout kamp willen B en W van Leiderdorp de vijver met 5000 vierkante meter vergroten. Een tweede maatregel om het gebied tussen Winkelhof en Santhorst aantrekkelijker te maken is het aanleggen van vrijliggende fietspaden langs de Laan van Ou derzorg. Met deze 'stappen' is een bedrag van 402.000 gulden ge moeid. Beide voorstellen maken deel uit van een plan dat al in 1988 door de raadscommissie ruimtelijke orde ning is besproken. De gemeente wil het gebied tussen beide winkelcen tra met elkaar verbinden door een evenementenplein, een boulevard langs de parkrand en bebouwing van de hoek van de Merelstraat. De commissie heeft twee jaar geleden geadviseerd aan de hand van een aantal varianten een plan te ontwik kelen dat in stappen kan worden uitgevoerd. Onduidelijk is nog hoe de aanpas singen in het gebied bekostigd moe ten worden. Voor werkzaamheden in De Houtkamp heeft de gemeente maar 228.000 gulden in kas. Voor de uitvoering van de eerste twee stap pen is derhalve nog 225.000 gulden nodig. Leiderdorp verlengt proef met gescheiden ophalen groenvuil In oktober vorig jaar lagen die per centages rond de 20 procent, nu schommelt dat tussen 17 en 20 pro cent. Flink wat bewoners haakten kort na de start al af. De gemeente ver moedt dat dat te maken had met klachten over de matige kwaliteit van de papieren zakken en de moei lijke verkrijgbaarheid van deze zak ken. Uit een enquête van de gemeente is echter gebleken dat 97 procent van de deelnemers wil doorgaan met het gescheiden ophalen van or ganisch afval. De gemeente onder zoekt de komende maanden andere ophaalsystemen, zoals bijvoorbeeld containers. Over een paar maanden wordt besloten of de proef defini tief, en in de hele gemeente, wordt ingevoerd. BENZINEDIEFSTAL - Een Voor- schotense politieman heeft gister middag een 25-jarige vrouw en een 30-jarige man uit Leidschendam aangehouden. Met behulp van een slang hevelden ze op het parkeerter rein bij het NS-station aan de Pape laan in Voorschoten benzine uit een geparkeerde auto over in een jerry- LEIDERDORP - De proef met het gescheiden ophalen van tuin- en keukenafval in de Leiderdorpse wijk Voorhof wordt verlengd tot ju li van dit jaar. Onzeker is nog of het gescheiden inzamelen van groenaf val definitief wordt ingevoerd. Oorspronkelijk zou de gemeente de proef eind maart beëindigen. De Voorhofbewoners hebben dan een half jaar ervaring met het ophalen van groenafval in papieren zakken. Het aantal deelnemers is inmiddels flink teruggelopen en dat is te mer ken aan de opbrengstpercentages. Computers weg bij LOI Leiderdorp LEIDERDORP - Inbrekers hebben de afgelopen nacht computerappa ratuur weggehaald bij de Leidse Onderwijs Instellingen (LOI) aan de Leidsedreef in Leiderdorp. Om bin nen te komen werd een ruit inge gooid. Het alarm ging direct af, maar de vogels waren al gevlogen toen de politie arriveerde. De waar- Een archiefopname van het historische Plein van Wassenaar. Midden achter het pand waarin een omstreden volgens de Doht^noe n^be^nd5 jongerencafé is gevestigd. ja„ Hoivst) maar Zou'aanzienlijk'zijn. DINSDAG 20 FEBRUARI Leiden voordracht over 'de neger', ernst, humor, folklore en legendes door Otto Sterman, aanvang 20.00 uur in de Petruszaal, Lam- menschansweg. lezing EHBO-veremging Peer- ke Donders over het thema 'Sport- letsels', door J. Kerkvliet, aanvang 20.00 uur in het Leonardushuis, Haagweg. voorstelling: 'Galilei', van Ber- tolt Brecht, door het Zuidelijk To neel, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De Kersentuin' an Tsjechow, aanvang 20.30 uur i het Micro-Theater, Oude Vest. de Graaf-Nauta 'de plaats van de Gemeente in de bestuurslagen', aanvang 20.30 uur in de aula van Christelijke Mavo 'De Dwarswetering'. WOENSDAG 21 FEBRUARI Alphen jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal Jongkindt Coninck- straat 36, van 18.30 tot 19.30 uur. Leiden thema-middag VIDO-Leiden voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar over het onderwerp of zij nog kun nen veranderen, van 14.00 tot 16.00 uur, Doezastraat 34. informatie over uitwisseling van vereniging of instelling Oxford- Leiden, aanvang 20.00 uur in de aula van de Lorentzschool, Van Vollenhovenkade. dia-lezthg over 'de historie van het treinverkeer van Berlijn en eventuele toekomstige ontwikke lingen'. aanvang 20.00 uur. NZH- zaal Rijnsburgerweg. lezing over Psychosynthese: 'Je bent zelf de bron', door Mia Meyer, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis. Apothekersdijk. dia-lezing: 'Vrijen en trouwen 1500-1800', door Petra van Bohe- men, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Eleven Shades of Grey', door Shusaku Dormu Dance Theater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De Kersentuin', van Tsjechow, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater. Oude Vest. voorstelling: 'De Dingen Etce- Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.45 uur. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten kindervoorstelling: 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur. Cultureel.Centrum, Ma- rijkelaan. DONDERDAG 22 FEBRUARI Leiden lunchconcert Nicola Vasiljev (viool) en Savka Konjikusic (pia no). van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. bingo-avond met loterij in buurthuis Groenoord, Pasteur straat, aanvang 21.00 uur, zaal open om 19.30 uur. derde lezing over Archeologie: 'Glasvondsten in Leiden', door Toïta Buitenhuis, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou- Veemtheater/Toneel schuur, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv en Mensendieck-therapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heem raadlaan. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Splinterlaan 89a, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14