Tienduizend stakers Verbruikersraad ontevreden over klachtenregeling EWR 'Te vaak terugval psychiatrische patiënt bij ontslag uit ziekenhuis' Acties in bouw breiden zich snel uit DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 REGIO PAGINA 13 LEIDEN - De verbruikersraad van de EWR is hoogst ontvreden over de nieuwe klachtenregeling die dit re gionale nutsbedrijf wil invoeren. Volgens de raad is de regeling on duidelijk voor de klanten, onzorg vuldig en voor een deel onjuist van opzet. De EWR moet daarom een nieuw voorstel maken, zo bepleitte dit orgaan gisteravond tijdens een overleg met de directie van het be drijf. De verbruikersraad meent dat de EWR de klachtenregeling vooral heeft geschreven voor haar eigen personeel. Voor de klanten biedt ze echter geen enkele duidelijkheid. Zij moeten maar afwachten of en hoe hun klachten worden verwerkt, aldus de raad. Verbruikers moeten hun grieven in eerste instantie deponeren bij de districtsdirecteur. Als die de klacht niet naar voldoening afhandelt, kunnen de klanten verhaal halen bij de algemeen-directeur. Voordat hij antwoord geeft, gaat hij eerst uitge- Koningin woont jubileumviering provincies bij DEN HAAG - Met de onthulling van een kunstwerk op het dak van het Provinciehuis is gistermiddag in Den Haag de viering begonnen van het 150-jarig bestaan van de provincies Zuid- en Noord-Holland. Morgenmiddag wordt het officiële gedeelte afgewerkt. Koningin Beatrix woont dan eem gezamenlij ke vergadering bij van provinciale staten van Zuid- en Noord-Holland, die wordt gehouden in de Ridder zaal op het Binnenhof. De koningin krijgt heteerste exemplaar overhandigd van het boek '150 jaar Noord-Holland en Zuid-Holland', over de historie en ontwikkeling van beide provincies. Er worden redes gehouden door J. Bank, hoogleraar vaderlandse ge schiedenis aan de Rijksuniversiteit Leiden en door A. Zijderveld, hoog leraar sociologie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Het personeel van de provincie vierde de verjaardag*van de provin cie gistermiddag met een lunch. Aansluitend werd door de gedepu teerden G. Brouwer en I. Günther op symbolische wijze het kunst werk op het dak van het Provincie huis onthuld. Afgelopen weken is daar een futuristisch buizenframe geplaatst, ontworpen door de Am sterdammers Tom Postma en Alexander Schabracq. Zij wonnen met deze inzending de prijsvraag 'Feestelijk accent', die beide pro vincies voor beeldend kunstenaars hebben georganiseerd. breid te rade bij diezelfde districts directeur. De leden van de verbrui kersraad'vinden dat onjuist. Beter is volgens de raad om een speciale adviescommissie in het leven te roe pen. Directeur J. Haijkens voelt hier vooralsnog niets voor. "Klachten zijn in principe een kwestie tussen het bedrijf en de klant en die moe ten ook alles proberen om er eerst samen uit te komen". (DuftiËicutos 20 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: Wonderbare redding - Men weet hoe dezer dagen in een fort. bij Namen het gjewelf boven een regenbak instortte, hetgeen een aantal menschen het leven kost te. Het onheil werd veroorzaakt door zware wagens met materi aal, welkeop rails over den re genbak liepen. Eén der werklie den nu was er in geslaagd zich aan de rails vast te grijpen en zoo den doodelijken val in de diepte te verhoeden. Voordat hij naar boven kon klimmen, rolden echter ettelijke wagens aan en hij zag het oogenblik aankomen, waarop hij zich zou moeten la ten vallen of hem de vingers zou den verbrijzeld worden. Het angstzweet brak hem uit. Daar hoorde hij een luid rumoer en een oogenblik later werd alles stil. Hij werkte zich in allerijl omhoog en zag, dat de wagens nog even bijtijds van het spoor waren geloopen. Half schreiend van ontroering verhaalde hij zijn toegeschoten kameraden hoe hij behouden bleef. Vijftig jaar geleden: 'In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffen de het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende, het Kinderrecht, deelt de minis ter mede, dat in de toekomst tot het ambt van kinderrechter ook vrouwen benoembaar zijn'. Onlangs werd melding ge maakt van knoeierijen bij het maken van militaire uniformen. Het aantal verdachten in deze oplichtingsaffaire met watten, bestemd voor militaire jassen, stijgt met de dag. Intusschen zijn te Amsterdam tien kleerma kers en drie helers aangehouden. Daarmee is het kwaad nog niet uitgeroeid. De mogelijkheid van meer aanhoudingen blijft be staan. De in beslag genomen watten zijn tot een enorme hoe veelheid aangegroeid. LEIDEN - De bouwbonden van FNV en CNV hebben vanmorgen de tienduizend ste staker geregistreerd. De ze grens werd overschreden op de bouwplaats van het nieuwe gerechtshof aan de Parnassusweg in Amster dam waar zestig bouwvak kers het werk neerlegden. Zuid-Holland telt driedui zend stakers. In totaal wordt nu op ongeveer 800 werken gestaakt. In de Leidse regio gingen gisteren vier bouwwerken plat: twee in Sas- senheim, één in Lisse en één in Lei den. Morgen zijn er opnieuw acties in 'Leiden en omgeving waar op dit moment nog acht of negen aanne mers actief zijn. Het gaat om kleine re bedrijven met een personele be zetting van hooguit tien man. De bonden richten zich nu ook op het nalopen en controleren van de bouwplaatsen of er niet wordt ge werkt. Dat blijkt noodzakelijk te zijn want in de Alphense woonwijk Kerk en Zapen liet een aannemer een nieuwe ploeg metselaars aan rukken. Een andere bouwer organi seerde een bowlingavond om zijn personeel weer aan de slag te krij gen. Beide karweien werden voor de tweede keer stilgelegd. Het einde van de staking is nog steeds niet in zicht. De bonden wachten op de bereidheid van de werkgevers om te praten ov.er het compromisvoorstel van onderhan delingsvoorzitter Lammers. Een 36- urige werkweek lijkt het grote strui kelblok in de vastgelopen cao-on derhandelingen. Jos van der Borgt van de FNV - .hij coördineert de staking in de pro vincie - zegt dat er nog altijd geen opening is. "De werkgevers kijken de kat uit de boom", reageert hij. Pleidooi voor complete fusie in geestelijke gezondheidszorg NOORDWIJK - De overgang van een psychiatrisch ziekenhuis naar een beschermde woonvorm of thuiswonen met 'geestelijke zorg aan huis levert te vaak een schokeffect op voor de psychia trische patiënten. Een terugval in de stijgende lijn van herstel is niet ondenkbaar. De directeur schetst de huidige gang van zaken bij de overgang i de i de door Monica Wesseling Dat is de mening van algemeen directeur T.M.J. van der Zanden van het Noordwijkse ziekenhuis5 Sancta Maria. Volgens Van der Zanden ziet de geestelijke ge zondheidszorg in Nederland er op>" het eerste gezicht 'bijzonder fris uit'. "Er zijn vele vormen van hulpverlening op poten gezet. Dat werkt allemaal lekker, dus dan wil je op een gegeven mo ment meer. Dat moment is aange broken". andere. "Als een patiënt die hie enige tijd heeft gewoond, op knapt, kan het raadzaam zijn hem in een beschermde woonvorm te plaatsen. Dat betekent dat er al lerlei paperassen moeten worden ingevuld voordat hij officieel hier is uitgeschreven. Vervolgens moet alle mogelijke moeite wor den gedaan om hem elders te plaatsen en ook dat gaat weer met het nodige papierwerk gepaard. Er' gaan weken overheen. Zou eenmaal in de beschermde woon vorm blijken dat de patiënt het niet aankan, is de weg terug zo mogelijk nog moeizamer dan de weg heen". Totzover zijn de problemen vooral voor'de instellingen zelf. Belangrijker echter vindt Van der Zanden de nadelen voor de pa tiënten, die aan het huidige sys teem kleven. Zo moet iemand die. met een hulpverlener in de ene in- Directeur Van der, Zanden: "Ie mand die met een hulpverlener een goede vertrou wensrelatie heeft opgebouwd, moét de hulpverlener weer inruilen voor een ander zodra hij ver huist. Het is dui delijk dat dat niet direct heilzaam werkt", (foto Jan stelling een goede vertrouwens relatie heeft opgebouwd, de hulp verlener weer inruilen voor een ander zodra hij verhuist. "Het is duidelijk dat dat niet direct heil zaam werkt", becommentarieert Van der Zanden. Fusie Alle vormen van geestelijke ge zondheidszorg zouden in één in stituut moeten worden onderge bracht, zo bepleit Van der Zanden daarom. Wat hem betreft dus een volledige fusie van de hele geeste lijke gezondheidszorg in de regio. Endegeest, Bavo, Riagg, Schakel en Sancta Maria zouden één groot instituut moeten vormen. Voor uitlopend op een fusie, die Van der Zanden zelf in het jaar 2000 voorziet, moet er een innige sa menwerking in federatieverband vworden gerealiseerd. Samenwerking is er nu ook al. Enige tijd geleden is er, conform de wettelijke voorschriften, een Regionaal Instituut Geestelijke Gezondheidszorg (RIGG) opge richt. Dit is een ovérlegorgaan waarin psychiatrische ziekenhui zen, Riaggs en beschermde woon vormen (voor zover die hier be staan) zitting hebben. Van der Zanden: "Wij gaan bin nen onze RIGG verder'dan alleen overleggen.' Sinds 1 januari heb ben de partners zich verplicht grote beleidswijzigingen binnen hun instituut te melden en zelfs ter discussie te stéllen". Ook binnen Sancta krijgt de sa- menwerkingsgedachte al enige gestalte. Vóórdat een patiënt het ziekenhuis verlaat en wordt over gedragen aan een Riagg, komen de hulpverleners van het Riagg op bezoek bij Sancta. "Door ge sprekken tussen huidige en toe komstige hulpverleners en door kennis van eikaars werkwijze gaat de overgang voor de patiën ten gelijkmatiger. Het werkt als een schokdemper". De komencle maanden en jaren zal er, daarvan is Van der Zanden overtuigd, verder' worden ge werkt aan de samenwerking. "Al leen dan is zorg op maat mogelijk. Je moeten alle vormen van hulp verlening onder één paraplu brengen om uit.het enorme reser- ;$©jf?van hulpverleners en hulp- vormen de bij de patiënt .passen de te kunnen halen". Freddy Heineken krijgt medaille STRAND BEZAAID MET ZEESTERREN Zestienjarigen die voor het eerst op de bromfiets rijden, zijn vaak een gevaar voor zichzelf en de mede-wegge bruikers. (foto Wim Dijkman) "Kijken hoelang wij dit kunnen vol houden. De 36-urige werkweek wordt aangegrepen als knelpunt, maar er leeft heel wat meer. De wer- gevers hebben nooit tijd voor hun personeel, behandelen hun mensen middeleeuws. En dat doen ze al vele jaren achtereen. De bouwvakkers willen nu eindelijk zelf wel eens kunnen beschikken over hun vrije tijd. Bedenk wel dat een bouwvak ker gemiddeld bijna twaalf uur van huis is om zijn boterham te verdie nen. Dat moet maar eens duidelijk worden. Als daar niks aan gebeurt, dan is de bouwvakker op z'n 45ste jaar kapot. Kijk, die 36-urige werk week is gewoon een kapstok waar aan alle irritatie wordt opgehan gen". De vakbonden organiseren don derdag een stempeldag waarop bo vendien informatie wordt verstrekt over de stand van zaken. In Zuid- Holland heeft deze dag (van tien tot twee uur) plaats in gebouw Palace in Rotterdam. De werkgevers heb ben van een congres. Acties veiliger brommeriïj den ALKEMADE/NIEUWKOOP - De politiegroepen van Alkemade en Nieuwkoop houden in zeven ge meenten in de Rijn- en veenstreek een actie om het verkeersgedrag van 16-jarigen te verbeteren. Alle in 1974 geboren kinderen in Ter Aar. Alkemade, Leimuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude en Zevenhoven krijgen op hun ver jaardag een brief van de politie over brommerrijden. De actie vormt een onderdeel van de actie minus 25 procent, de lande lijke actie van de politie gericht op vermindering van het aantal ver keersslachtoffers. Kinderen die voor het eerst op de brommer krui pen blijken, door overmoed en on kunde, vaak behoorlijk gevaarlijk te rijden. Er vallen nogal wat 16-jari- ge verkeersslachtoffers te betreu- Een woordvoerder van de politie Nieuwkoop: "We willen hen met de ze actie tegen henzelf beschermen en tegelijkertijd de veiligheid van andere weggebruikers vergroten". Het informatiepakket bevat, naast de brief waarin uiteen wordt gezet wat een juist verkeersgedrag is, een aantal folders van de ANWB. Deze organisatie stelde 800 folder sets beschikbaar over de aanschaf en het gebruik van brommer en helm. Ook in de folders wordt inge gaan op de gevaren van het brom merrijden. De eerste brieven gaan waar schijnlijk in maart de deur uit. Kin deren die in januari en februari jarig zijn geweest, krijgen toch nog een pakketje thuisgestuurd. Drinkwater minder hard LEIDEN - De EWR begint mogelijk in 1993 met de ontharding van het drinkwater. Het water van dit nuts bedrijf is nu nog, volgens de officië le richtlijnen 'hard tot zeer hard'. Door de grote hoeveelheid kalk in het water kan schade optreden aan allerlei huishoudelijke apparaten. Bovendien moet de consument meer wasmiddelen gebruiken, wat het milieu kan aantasten. Ontharding van het water is al een oude wens van het nutsbedrijf. Vol gens directeur Haijkens van de EWR kan de bouw van een installa tie hiervoor in 1993 een feit zijn. Om de kosten te betalen - naar schatting zo'n tien tot twaalf miljoen - zal de waterprijs met ongeveer tien cent per kubieke meter moeten stijgen. Voor de klanten - die dan immers minder vaak apparaten hoeven te vervangen, en met minder wasmid delen toe kunnen - staat daar een besparing tegenover van 70 tot 100 gulden per jaar. Een officieel besluit moet overigens nog worden geno- Eurotransplant wil twee miljoen voor maatregelen 'Uitspraak over leeftijdsgrens harttransplantaties dooddoener' DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAVV) heeft de zilveren academiepenning voor het jaar 1990 toegekend aan dr. A.H. Heineken en mr. J.M. Polak. De penning wordt op voor dracht van de afdelingen letter kunde en natuurkunde uitge reikt aan twee personen die bij zondere verdiensten voor de ontwikkeling en beoefening van kunsten en wetenschappen in Nederland hebben verworven. Polak is, op voordracht van de afdeling letterkunde, de pen ning toegekend wegens zijn grote veelzijdigheid als wetge- LEIDEN - "Een dooddoener", noemt Eurotransplant directeur B. Cohen de uitspraak van staats secretaris Simons (volksgezond heid) dat leeftijd geen criterium mag zijn voor het verkrijgen van een nieuw hart. Wanneer de staatssecretaris geen concrete maatregelen neemt waardoor er meer donorharten beschikbaar komen, hebben zijn uitspraken geen enkele waarde, meent Co- hen. Simons heeft laten weten het oneens te zijn met de stelregel van de hartcentra dat alleen patiënten die jonger zijn dan 55 jaar in aan merking komen voor een ruilhart. Die leeftijdsgrens wordt al enige jaren gehanteerd omdat er een groot tekort is aan ruilharten en de levensverwachting van 55- plussersmet een ruilhart door gaans slechter is dan die van jon gere hartpatiënten. Simons heeft aangekondigd een actiever beleid te gaan voeren om mensen te stimuleren hun orga nen na hun dood ter beschikking te stellen opdat er meer ruilhar ten beschikbaar komen. De Info over pabo in deeltijd OEGSTGEEST - De studie voor leraar of lerares in het basisonder wijs kan sinds kort ook in deeltijd worden gedaan. De deeltijd-student gaat twee avonden per week en acht zaterdagochtenden in het jaar naar school. In vergelijking met de full time-opleiding wordt bij .studeren in deeltijd meer gevergd van de zelf standigheid van de studenten. Deeltijdstudie is onder meer mo gelijk aan de protestants-christelij ke pabo in Oegstgeest. Morgen avond begint om 19.30 uur in de school aan de Hazenboslaan 101 een informatie-avond over deeltijdstu die. staatssecretaris kondigde aan over enkele mkanden een wets voorstel bij de Kamer in te dienen, waarin het één en ander geregeld wordt. "Ik geloof er niet in", zegt Co- hen. "Simons herhaalt wat al zijn voorgangers al hebben gezegd. Hij wekt de suggestie dat het aan tal donoren binnen afzienbare tijd zal toenemen. Maar het kan nog jaren duren voordat het wets voorstel er is en wellicht volgen daarna nog jaren van discussie in de Kamer". Vraag Jaarlijks komen er circa 50 donor harten beschikbaar terwijl er zo'n 150 patiënten op een ruilhart wachten. Volgens Cohen zijn er in principe voldoende ruilharten be schikbaar mits voldoende mensen zich als donor aanmelden. De staatssecretaris doet er volgens Cohen beter aan geld bschikbaar te stellen voor goede voorlich tingscampagnes. Daarvoor is een startkapitaal van twee miljoen gulden nodig en een half miljoen jaarlijks. Hij is echter niet van plan de staatssecretaris om geld te gaan vragen 'want dat heb ik zijn voorgangers ook al gevraagd'. Een woordvoerder van het AZL, één van de betrokken hartcentra, verwacht niét dat het oordeel van Simons veel verandering zal brengen in de praktijk van de harttransplantaties. "De toeken ning van een ruilhart blijft een puur mdische beslissing. Wie er medisch gezin het meeste profijt van heeft, komt in aanmerking voor een ruilhart. Zolang er een gigantisch tekort aan ruilharten bestaat, zal er in praktijk niet veel veranderen. Wanneer Simons zijn zin krijgt, zal de vraag naar ruil harten toenemen terwijl het aaji- bod vooralsnog niet stijgt". Het strand bij Katwijk en tussen IJmuiden en Zand- voort ligt bezaaid met dode zeesterren. Een verschijn sel dat na een zware storm wel meer voorkomt. Alleen is het voor Rijkswaterstaat een groot vraagteken hoe het komt dat het er dit keer zo veel zijn. Er wordt onder zoek naar gedaan, maar een verklaring is nog niet voorhanden. Rijkswaterstaat houdt rekening met een mogelijke vervuiling. Voorlopig houdt waterstaat zich bezig met de olie op het strand, die afkomstig is van een lozing. Een woordvoerder vertelde vanmorgen dat de olie zo goed als zeker niet als oorzaak kan worden gezien voor de.massale sterfte. De olie was er eerst, daarna spoel den de dode zeesterren aan. Een woordvoerder van het Zeebiologisch museum in Scheveningen heeft een andere mening. Hij heeft ge constateerd dat de zuurgraad van het zeewater, dat normaal 8.3 is, de laatste tijd hooguit tot 7.8 reikt, maar soms lager. Die zuurgraad, zegt hij met klein, heeft wel degelijk invloed op het welzijn van de zeester ren en op al het leven in zee. Kortgeleden deed hij een poging om het zeesterrenbestand voor het museum aan te vullen. Met veel moeite ving hij er enkele. (foto wim vingsjurist, rechter, hoogleraar en momenteel als lid van de Raad van State. Heineken krijgt de penning, op voordracht van de afdeling natuurkunde, wegens zijn grote verdiensten voor de ontwikke ling en beoefening van kunsten en wetenschappen. Heineken heeft onder meer stichtingen in het leven geroepen als de Dr. H.P. Heineken-Stichting en de Stichting Alfred Heineken Fondsen, die om het jaar prijzen uitloven voor uitnemende pres taties op het terrein van weten schappen en kunst. De penningen worden maan dag 9 april uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13