'Problemen in Leidse wijken door eenzijdige woningbouw' Mozaïekwedstrijden in Lisse vervroegd Gehandicapten dupe van overbelasting ambtenaren raAds verkiezingen Plaatsje op het pluche van de eerste klas kost zestig gulden DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 'Meer differentiatie noodzakelijk LEIDEN - Leiden moet meer differentiatie in de wo ningbouw aanbrengen. Wij ken waar 90 procent van de nieuwe woningen in de soci ale sector zitten, kosten de gemeente steeds meer geld. Bovendien leveren wijken die alleen maar goedkope woningen tellen steeds meer sociale problemen op. door Henny van Egmond en Willem Spierdijk D66-lijsttrekker Langenberg ver woordt het standpunt van de meer derheid: "We moeten heel goed be kijken wat en hoe we in de toe komst bouwen. Ik denk dat we in het verleden daarmee misschien wel de fout zijn ingegaan door in een aantal Leidse wijken te eenzij dig te bouwen, met name woning wetwoningen. En daardoor is een aantal problemen ontstaan, die niet zozeer te wijten zijn aan de mensen die er wonen, maar door de manier waarop er is gebouwd. Ik denk dan aan Pancras-Oost, aan Slaaghwijk, waar onvoldoende is beseft dat er meer had moeten worden gediffe rentieerd in de bouw. Van de PvdA is op dit gebied een koerswijziging nodig". Volgens Langenberg moet de kwaliteit van de woningen omhoog. Maar nu al legt de gemeente Leiden miljoenen gulden toe op nieuw bouwwijken als de Stevenshof. Dat zou kunnen worden verminderd als er meer, dure vrije-sectorwoningen worden gebouwd. En dat zal in de toekomst waarschijnlijk gebeuren, omdat staatssecretaris Heerma al leen nog subsidie wil geven voor nieuwbouwwijken als er ten minste 50 procent woningen zonder subsi die worden gebouwd. Daardoor wordt Leiden gedwongen een ande re opzet van wijken na te streven. PvdA-lijsttrekker Van Dongen: "Als je praat over kwaliteit van wo ningen, dan heb je het dus over de vraag hoeveel geld we bij elke wo ning leggen. We leggen nu al miljoe nen toe op de Stevenshof en dat hadden er dus nog miljoenen extra moeten zijn als je de kwaliteit nog verder wil verhogen. Want je kunt alleen maar nog aardiger bouwen als je bereid bent per woning meer geld bij te dragen". Zeven lijsttrekkers van de politieke partijen die op dit moment in de Leidse gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, gingen met elkaar in debat op verzoek van het Leidsch Dagblad. In het kader van de naderende gemeenteraadsverkiezingen spraken zij over uiteenlopende onderwerpen als verkeer, woningbouw, belastingverhoging en welzijn. De komende weken volgen artikelen die aan die discussie zijn ontleend. Vandaag deel 2: het woningbouwbeleid. Vergeer: "Rijksbeleid, ja. Maar daar hoef je je toch niet zomaar bij neer te leggen". Walenkamp (CDA): "Sorry hoor, maar dit is zuiver demagogie. Je vestigt de aandacht alleen maar op de vraagkant bij woningbouw. Maar op de mogelijkheden om een en ander te realiseren, ga je niet in". Overigens moet het kabinet nog een beslissing over de Heerma- plannen nemen. "Maar als de plan nen van Heerma worden uitge voerd, is dat een ramp voor de Leid se woningzoekenden", aldus De la Mar, die erop wijst dat de Tweede- Kamerfractie van de PvdA in het verleden nog tegen de plannen van Heerma, ten tijde van het CDA/WD-kabinet, heeft gestre den. De la Mar vindt dat er best wonin gen zonder subsidie mogen worden gebouwd, maar dan moeten ze wel onder de gemeentelijke woonruim teverdeling vallen. Hij wil dan ook dat de grens waaronder woningen aan iedereen kunnen worden ver kocht, wordt verhoogd. W oningtoewij zing "Ik woon zelf in een appartement van 125.000 gulden. Daar zit een gi gantische hap rijkssubsidie in, maar een groot deel van de apparte menten gaat naar mensen die niet in Leiden wonen, of geen economi sche binding met de stad hebben. Dan komt pa voorrijden in z'n Landrovertje, denkt: dat is een aar dig optrekje, en koopt het voor dochterlief die vier jaar studeert in Leiden. Eigenlijk is dat toch bezo pen", vindt de Groen Linkser. Dat de huidige woonruimtever deling op de helling gaat, staat ove rigens wel vast. Het huidige, strak ke systeem, waarbij met de compu ter de urgentie wordt vastgesteld, zal na het vertrek van PvdA-wet- houder Tesselaar (volkshuisves ting) worden versoepeld. De wo ningbouwverenigingen krijgen meer te zeggen over de toewijziging van woningen. Tesselaar heeft zich steeds verzet tegen een grotere rol voor de corporaties. Walenkamp pleit ook nadrukke lijk voor een grotere betrokkenheid van de woningbouwverenigingen. "Zij hebben veel meer inzicht in de wensen van de bewoners. Zij kun nen het beste reageren op signalen uit hun eigen bestand". Ook Van Dongen vindt niet dat de verdeling zomaar aan de corpora ties kan worden overgedragen. "Er is heel wat voor te zeggen om de toe wijzing bij de gemeente te houden die democratisch controleerbaar is. Mensen kunnen nu in beroep gaan als ze het niet eens zijn met de be slissing. En als je ziet wat voor een moeilijke gevallen B en W vaak krij gen voorgelegd. Natuurlijk is een woningbouwvereniging ook een de mocratisch orgaan. Maar dat geldt alleen voor de mensen die al een huis hebben en dus lid zijn. Een cor poratie draagt geen verantwoorde lijkheid voor mensen die nog geen huis hebben". Een aanpassing van de toewij- zingsregels voor woningen is overi gens toch nodig, omdat in de toe komst Leiden vrijwel zeker moet bouwen in de regio. Het Valken- burgse vliegkamp, een lokatie bij de A44 op Kijnsburgs grondgebied, de Oegstgeester Broek- en Simontjes- polder, Zoeterwoude en Voorhout worden door de verschillende par tijen genoemd voor de woning bouw. Alle partijen zijn het ero dat Leiden vol is. "We moeten de beschikbare grond in Leiden en de regio zo goed mogelijk gebruiken. Daarbij moeten we niet alleen den ken aan woningbouw maar ook aan ruimte voor bedrijven en recreatie. Het ligt voor de hand om voor het Leidse probleem regionaal een op lossing te zoeken. Het is verstandig als Leiden nu eens niet zegt: zo en zo moet het. De oplossing moet ge zamenlijk worden gevonden", al dus WD-lijsttrekker Van der Nat. Drie van de zeven lijsttrekkers van de reeds in de gemeenteraad vertegenwoordigde politieke partijen: (vlnr) De la Mar (Links Leiden), Van Dongen (PvdA) en Walenkamp (CDA). (foto wim Dijkman) LEIDEN - Met frisse moed wil den ze er weer tegenaan. Het was maandag, het weekeinde was net afgelopen, de zon scheen buiten, het beloofde een prachtige dag te worden. Ze waren er allemaal klaar voor. De kantonrechter, de officier van justitie en de griffier. Alleen de gedaagden bleken er anders over te denken. Het was nu inmiddels al 10.30 uur en er was nog maar één persoon komen opdagen. De portier wist het wel: "We hadden beter een uurtje kun nen gaan tennissen". door Eric Lorier Gelukkig druppelden er in de loop van de ochtend nog wat mensen binnen, maar veel meer dan tien zaken vielen er gis terochtend niet af te handelen. En wat voor zaken: parkeerovertre- dinkje hier, parkeerovertredinkje daar. Niets bijzonders dus. De groep scholieren op de publieke tribune had zich een rechtszitting waarschijnlijk wel wat anders voorgesteld. De rechter zelf mis schien ook wel, toen hij op een goede dag besloot bij Vrouwe Justitia in dienst te treden. Maar ja, elke zaak is er één, dus laat ze maar binnenkomen. Nummer één: een 19-jarige jon geman uit Alphen aan de Rijn. Zijn school staat in Leiden, hij moet dus elke dag met de trein heen en weer. Wat doet iemand in zo'n geval? Juist, men koopt een abonnement. Uiteraard geen eer ste klas, tweede klas is al duur ge noeg voor een scholier. Maar dan blijkt die trein bomvol te zijn, el ke dag opnieuw. En elke dag blij ven die mooie pluche eerste klas- banken onbezet. De jonge Alphe- naar dacht dus iets als: waarom tweede klas staan als je eerste klas kan zitten? Hij had tenslotte flink moeten betalen voor dat abonnement. Helaas bleek de conducteur niet zo makkelijk. De scholier kon zich overigens niet herinne ren ooit een conducteur tegen te zijn gekomen, terwijl hij in de eer ste klas zat, maar de zaak dateert dan ook al weer van 1988. Hij pro beerde nog duidelijk te maken dat misschien iemand anders zijn naam had opgegeven, maar dat ging er bij de rechter niet in. Hij oordeelde het onbevoegd gebruik van een eerste klas-bank een be drag van zestig gulden waard. "U ontvangt de acceptgiro over on geveer zes weken. Kan ook nog wel wat' langer duren overigens. Volgende, alstublieft". Nummer twee: een Katwijker die in Noordwijk verkeerd gepar keerd stond. Leuk verhaal over het slechte parkeerbeleid in het toeristendorp, maar ach, geen zaak om wakker van te liggen. "Mijnheer, u stond fout gepar keerd. Dat is uw risico en voor klachten over de gemeente bent u hier aan het verkeerde adres", al dus de officier die deze overtre ding met een boete van zestig gul den wilde bestraffen. De rechter was wat milder. De Katwijker hoeft slechts vijftig gulden van zijn rekening af te schrijven. Enkele zaken later kwam het Noordwijkse parkeerprobleem opnieuw ter sprake. De gedaagde uit die plaats kan zijn auto name lijk nooit kwijt bij zijn bedrijfje. Maar, hij heeft de auto hard nodig en voelt zich daardoor eigenlijk gedwongen om op de enig over gebleven plek te parkeren. En daar mag het dus niet. Hij heeft al meer bekeuringen gekregen en de rechter begrijpt het probleem volkomen. Toch moest de Noord- wijker vijftig gulden betalen. Daar kreeg hij echter wel een gra tis advies bij van de rechter. "Blijf druk uitoefenen op de gemeente en als u geld wilt uitsparen, zet de auto dan in het vervolg wat ver der weg". Verdichting "Ook de PvdA zegt: we bouwen in eerste instantie voor de mensen met de laagste inkomens", gaat Van Dongen verder. "Maar er blijft altijd de vraag hoeveel we op zo'n wijk willen toeleggen. Een gebied ex ploiteren zonder vrije sectorwonin gen, ik denk dat je dat niet meer kunt". Volgens de SP zou de gemeente alleen maar sociale woningbouw moeten realiseren. Zeker nadat eerst alle stukjes groen in de stad .zijn volgebouwd. Lijsttrekker Ver geer: "Je kunt het als gemeentebe stuur toch niet maken om in de af- gelopen jaren eerst een hele ver dichtingsoperatie uit te voeren met alle emoties die dat oproept, om dan vervolgens bij voorbeeld in de nieu we wijk Roomburg vrije-sectorwo ningen neer te zetten". Van Dongen: "Dat wordt rijksbe leid als de plannen van Heerma wer kelijkheid worden. Ik ben het daar mee ook niet eens, maar je moet pragmatisch zijn". Ruim 5 mille gestolen bij houthandel LEIDEN Bij een inbraak bij de Verenigde Houthandel aan de Hoge Morsweg is in de nacht van zondag op maandag een bedrag van 5500 gulden gestolen. De inbrekers moesten daarvoor wel een brand kast, drie kluisjes en enkele geld- kistjes openbreken. De inbrekers kwamen het pand binnen door het forceren van een raam. Ook slaagden zij erin de alarminstallatie uit te schakelen. Naast het geldbedrag namen zij ook twee speakerboxen en enkele staat- sloten mee. Inbrekers legen spaarvarken .LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Hoflaan is een be drag van 1400 gulden buitgemaakt. Het geld zat in een spaarvarken. lOok namen de inbrekers een video recorder mee. De daders kwamen de woning binnen door de balkondeur te force- Postzegelverzamelaars LEIDEN - In deze krant van zater dag 17 februari stond ten onrechte vermeld dat de heer L. Vijlbrief .voorzitter is van Leidse Vereniging van Postzegelverzamelaars. De heer Vijlbrief is secretaris, voorzitter is de heer J. Spijker. 'Leiden heeft niets gepresteerd' LEIDEN - Met een kijkavond sloot basisschool Prinses Margriet aan de Boshuizerkade gisteren een project ver keer af. Ouders en andere belangstellenden kregen de gelegenheid de werkstukken van Lego te bekijken, die de leerlingen de afgelopen weken hadden gemaakt. Tijdens het project werd in vrijwel alle lessen tijd besteed aan verkeer. In samenwerking met de politie kreeg de verkeersveiligheid extra aandacht. Ucic Jzr. Kslvssi) £e houden. "Men LEIDEN - De Leidse gehandicap tenorganisaties zijn boos en teleur gesteld over het gehandicaptenbe leid van de gemeente Leiden. "In Leiden blijkt tussen woord en daad vaak een enorm verschil te be staan", menen de organisaties. De nota gehandicaptenbeleid, uit 1986, stond wel bol van de goede voorne mens. Vier jaar later moeten de ge handicaptenorganisaties echter vaststellen dat er, met uitzondering van het beter toegankelijk maken van publieke gebouwen, "bitter weinig is bereikt". De heer N. Esman zei een en an der gisteravond tijdens een verga dering van een aantal raadscommis sies. Esman noemde als voorbeeld de werkgroep verkeer die tot taak had op het gebied van verkeer èen aantal zaken te verbeteren. Gedacht werd aan parkeerplaatsen voor in validen, het aanpassen van bestaan de en het scheppen van nieuwe voorzieningen op het moment dat wegen of straten worden aangelegd of gereconstrueerd. Volgens Esman is er niets gebeurd, hoewel de be trokken ambtenaren er wel in ge slaagd zijn om de gehandicaptenor ganisaties vier jaar lang aan de praat zelfs te be roerd ohi het secretariaat te voe- Een inmiddels vertrokken ambte naar zou tegenover de gehandicap tenorganisaties hebben toegegeven dat er vrijwel niets is gepresteerd en dat hij zich er soms voor schaamde om steeds maar weer vergaderin gen uit te schrijven terwijl bij voor baat vast stond dat ze toch tot geen enkel resultaat zouden leiden. "Als reden noemde hij de geringe inte resse van de betrokken wethouder (Van der Molen, red.) die volgens hem vooral was geïntèresseerd in prestigieuze projecten als het nieu we station". In juni vorig jaar kwamen de ge handicaptenorganisaties tot de slot som dat er van de gemeente weinig te verwachten viel en besloten ze om zelf een plan te maken. "In vier maanden tijd wisten wij in dit op zicht meer te bereiken dan het amb telijk apparaat in vier jaar", aldus Esman tot de leden van de raads commissies. De gehandicaptenorganisaties hebben onder meer een plan ge maakt waardoor de Breestraat beter begaanbaar wordt voor blinden, slechtzienden en rolstoelgebrui kers. Uit de gemeentelijke plannen Bolbloemen veel vroeger in bloei LISSE De mozaïekwedstrij den in Lisse worden twee we ken eerder gehouden dan ge pland. De verplaatsing naar de derde zaterdag in april is nood zakelijk omdat de bolbloemen veel eerder in bloei dreigen te komen dan gebruikelijk is. In de bollenstreek bloeien nu al volop crocussen en ook vele narcissen-variëteiten en tulpen staan, vanwege het mooie weer, op punt van uitkomen. Het bloemenfeest in de Lissese stra ten en pleinen stond aanvankelijk op de zaterdag na het Corso vart de Bloembollenstreek op het program ma. Nu wordt het 'leggen en steken' van de bolbloemen een week vóór het corso georganiseerd. De organi satoren vreesden dat er door het vroege voorjaar in de eerste week van mei te weinig bloemen voor de mozaïekwedstrijden in Lisse be schikbaar zouden zijn. De bloemen kunnen wel worden goedgehouden, maar moeten dan in koelcellen wor den opgeslagen. Dit brengt extra kosten met zich mee. Het vervroe gen van de wedstrijden met één week was niet mogelijk aangezien het evenement dan precies op de corsodag zou vallen, waardoor de mozaïekwedstrijden een beetje tus sen wal en schip zouden raken. Het corso van de bollenstreek wordt dit jaar overigens een week later gehouden dan in 1989, op een datum die al reeds lang tevoren is vastgelegd. Corso-voorzitter Piet Goemans maakt zich op dit mo ment echter nog geen grote zorgen over het al zo vroeg in bloei komen van de verschillende gewassen. "We zitten exact op het schema van vorig jaar. Ook dat bleek in de prak tijk wat te vroeg, maar wie weet wat de weergoden voor ons nog in petto hebben. In maart en april kun je in principe nog lage temperaturen en mogelijk zelfs nog nachtvorst ver wachten", aldus Goemans. De corso-voorzitter had liever 'wat stugger weer' gehad, maar heeft goede hoop dat de organisatie van de bloemenstoet tezijnertijd goed kan inspelen op een mogelijke bloemenschaarste. Als gevolg van het vroege voorjaar was het vorig jaar vrijwel onmogelijk om bij het steekwerk nog narcissen te gebrui ken. Ook de zacht rose en witte hya cinten waren al niet meer voorradig. De instekers maakten toen vooral gebruik van 'late' hyacinten in de kleuren rood en donkerblauw. Lijster Ook de kwekers zijn niet zo te spre ken over de zachte winter en het vroege voorjaar. Volgens Hans Gul- demond uit Lisse is het dan ook niet te hopen dat het nog gaat "Want dan lopen de bloemen zeker schade op", zegt hij. Volgens de 25- jarige kweker staan inmiddels de narcissen bij hem in bloei en ook de tulpen staan op punt van uitkomen. "Al met al niet zo'n prettig gevoel", aldus Guldemond. De inmiddels 40 jaar in het vak zittende Theo van Dijk sr. uit Lisse 'laat het allemaal maar op zich afko men'. Toch ziet hij ook nog met eni ge angst een koudegolf tegemoet. "Als de lijsters gaan fluiten, krijg je noordenwind", zegt Van Dijk. "En dan loop je op het veld te barsten van de kou. Maar tot dusver heb ik gelukkig nog geen lijster gehoord". Volgens de Lissese kweker, die ook weeramateur is, is dit geen uit zonderlijke situatie. Sinds 1958 houdt hij de weergegevens bij en is het veel vaker voorgekomen dat de bollen al in de derde week van fe bruari in bloei staan. "In veel geval len loopt het dan ook goed af, behal ve in 1970. Toen vroren de bloemen boven de laat gevallen sneeuw af en hadden we nogal wat schade", zo herinnert Van Dijk zich. Informatie over werk voor meisjes LEIDEN - Het Beroepen Informa tie Centrum (BIC) staat woensdag middag 21 februari met een infor matiebus op het Stadhuisplein. Me dewerkers geven die dag voorlich ting over de zogenaamde '1990- maatregel'. Die houdt in dat ieder die na 1 januari 1990 18 jaar wordt, verantwoordelijk is voor het eigen inkomen. In de informatiebus kunnen meisjes zichzelf testen op aanleg en belangstelling voor verschillende beroepen en opleidingen. De bus is geopend van 14.00 tot 16.30 uur. Op vrijdag 23 februari houdt de Streek school een doedag waarop meisjes kunnen kennismaken met zeven technische beroepen. Aanmeldin gen woensdag in de BIC-bus op het Stationsplein. voor de herinrichting van de Bree straat is hun intussen duidelijk ge worden dat in geen enkel opzicht re kening is gehouden met de verlan gens van de gehandicaptenorgani saties. Eén van de belangrijkste voorstellen, het realiseren van een zogeheten blindengidslijn, zou om esthetische redenen zijn afgewezen. De gehandicaptenorganisaties zijn niet alleen boos en verdrietig over de gang van zaken. Wat hen be treft is de maat nu ook echt vol. "Het vertrouwen in de gemeente kan alleen worden hersteld wan neer het gemeentebestuur eindelijk bereid i.s om het door haarzelf vast gestelde beleid uit te voeren", aldus de heer Esman gisteravond. Het 'overleg gehandicaptenbeleid' zal op korte termijn voorstellen indie nen die beogen om de belangrijkste routes in de binnenstad voor gehan dicapten aan te passen. Esman for muleerde gisteravond bovendien een tiental eisen waarmee de ge meente de gehandicaptenorganisa ties tegemoet kan komen. Volgens wethouder. Van der Mo len is de belangrijkste reden waar om het gehandicaptenbeleid niet van de grond is gekomen gelegen in het feit dat de ambtenaren overbe last zijn. De meeste raadsleden wa ren niet onder de indruk van dit ar gument. "Er is altijd wel wat", rea geerde het PvdA-raadslid Kerck- hoffs verbolgen over het feit dat zelfs het plan van de gehandicap tenorganisaties met een vertraging van een jaar in de commissies wordt besproken. Er moet nu echt iets ge beuren, is de politiek unaniem van mening. Wethouder De la Mar gaf toe de algemene teneur dat er te weinig aandacht is voor het gehandicap tenbeleid, niet te kunnen ontken nen. Maar hij meent dat een aantal zaken wel verbeterd zijn in de afge lopen jaren. Wethouder Van dér Molen meent dat het plan om de Breestraat vrien delijker te maken voor voetgangers ook in het belang is van gehandi capten. Zij zegde evenwel toe dat de plannen voor een nieuwe inrichting van de Breestraat, waar mogelijk, verder worden aangepast aan de wensen van de gehandicaptenorga nisaties. De wethouder liet er even wel geen misverstand over bestaan dat in de planvorming ook estheti sche en financiële aspecten een rol zullen spelen. Van der Molen ver klaarde verder dat de werkgroep verkeer nieuw leven wordt ingebla zen en dat concrete maatregelen worden bezien om de problemen van gehandicapten onder de aan dacht van ambtenaren te brengen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12