TAD LEIDEN Commissie wil 12 mensen horen in schouwburgzaak Ontwerpers hunkeren naar plein Drie varianten voor inrichting van Breestraat Vooral V&D-pand slachtoffer architecten-plannen Eindrapport waarschijnlijk op 9 maart gereed EWR: geen sprake van keuze over soort verwarming Slaaghwijk Vragen CDA over vertraging aanleg weg naar Vlietland Kosten tussen 1,2 en ruim 1,5 miljoen gulden s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 LEIDEN - Leiden heeft grote behoefte aan een plein in het centrum, datin de plaats moet komen van bestaande bebouwing in de binnenstad. Dit is een opvallende overeen komst tussen de verschillen de ontwerpen die gisteren zijn beoordeeld bij de jaarlijkse ontwerpwedstrijd van het Leidse Architectencafé. De opdracht van de wedstrijd, die dit jaar voor de vijfde achtereen volgende keer is gehouden, was om iets weg te gommen tussen de singels. Dat moest op zo'n wijze gebeuren dat het stadsbeeld er op vooruit zou gaan. Er kwamen veertien inzendingen binnen, die werden beoordeeld door een driekoppige jury. Die riep una niem het ontwerp 'Berliner Frei- heit' van Zoeterwoudenaar Ben Schildwacht uit tot de beste in zending. Schildwacht, die werk zaam is bij het Leidse architecten bureau Fons Verheijen heeft gro te plannen met het V&D-pand. Uitgezonderd het voorste gedeel te aan de Aalmarkt wil hij het hele gebouw platgooien. Verder moet de begane grond van het resteren de gedeelte worden opengebro ken waardoor een passage ont staat tussen de Breestraat en de Aalmarkt. Het winkelgedeelte moet in de ogen van Schildwacht als 'Les Halles' in Parijs in een soort kelder verzakken. De bo venbouw van V&D is volgens de winnaar bij uitstek geschikt voor een bioscoop of restaurant. In de Chinees aandoende topverdie- ping ziet de ontwerper bij voor keur een zwembad verrijzen. De jury sprak waardering uit over de respectvolle wijze waarop Schildwacht is omgegaan met het V&D-pand. "Niet zo maar het commerciële aspect wegpoetsen, maar een oplossing aandragen door te verwijzen daar Les Halles in Parijs", vermeldt het rapport. Het warenhuis moest het toch flink ontgelden, want de circa vijftig aanwezigen lieten de pu- blieksprijs toekomen aan Sandro Sierhuis. Ook hij wil een open ruimte creëren op de plaats waar nu het grote winkelpand staat, maar pakte de zaken wat rigou reuzer aan. Onder het motto 'V &D ruimt op' vaagde hij het hele bedrijfspand van de stadskaart om het te laten plaatsmaken voor een plein. Dit was nog niet het meest spectaculaire plan. Bij sommige ontwerpen was de gom wel zeer enthousiast gebruikt. Het meest extreme voorbeeld was het zoge naamde Basiswaterplan, waarbij een groot deel van het centrum onder water wordt gezet. Hier door ontstaat een soort binnen meer dat wordt begrensd door de Vismarkt, Botermarkt, Hoge- woerd, en verder tussen de Hoge en Lage Rijndijk tot aan het Rijn en Schiekanaal aan de. oostzijde. Midden door het meer loopt de Zijlsingei. Een andere inzending voorzag in het afgraven van de helling waarop de Burcht staat. Het mo nument komt bij dit ontwerp op palen te staan, waardoor eronder ruimte ontstaat voor een plein. De Burcht zelf moet volgens de be denker een museum voor heden daagse kunst worden. De jury verwees deze laatste twee ontwer pen volgens jurylid Kees Christi- aanse al bij de eerste selectie naar de prullenbak. "Ze slaan eigenlijk nergens op". In het rapport liet de jury weten in het algemeen toch weinig waardering te hebben voor de ingrijpende voorstellen die in tal van ontwerpen werden gedaan. "Het lijkt wel of de deel nemers een soort haat-liefde ver houding hebben met de stad". De prijswinnaars kunnen een geldbedrag tegemoet zien van het bouwbedrijf Erica, dat gister avond echter nog niet werd uitge reikt. "Ze hadden vanmiddag geen geld beschikbaar, maar het wordt binnenkort echt overge maakt", liet organisator Piet van Veen de winnaars weten. De ont werpen zijn vandaag neergezet in de hal van het Stadsbouwhuis, waar ze een week blijven staan. het waarnemend hoofd van de afde- stantie in het openbaar wilde verga ling cultuur Van der Ree. De lijst deren, bleek dat onmogelijk. De dels i wordt gecompleteerd met ambtena- verordening die speciaal de rekeningen inmid- haar bezit. Daarnaast is ge- nog andere stukken, de rekenin- gemoet te komen aan 'de publieke gen kan mensen slechts verzoeken belangstelling die thans om hun verhaal te vertellen. In te- zaak uitgaat, zal de comrr genstelling tot bij een parlementai- loop van elke bijeenkomst de zoals verslagen van werkoverleg, is Als deze week de gesprekken geschreven staat dat niet toe. Om te- kunnen worden afgerond, zal de LEIDEN - De commissie der Homan wordt gehoord, evenals Hoewel de commissie in eerste in- vreemd, heeft de voor de rekeningen die de schouwburg-affaire onder zoekt wil in eerete instantie 12 mensen horen. De ge sprekken met ambtenaren, politici en controleurs van het verificatiebureau VB Ac countants beginnen mor- re enquête wordt er geen echt getu gen. De commissie hoort in ge"vejj00r afgenomen waarbij de i i -iT-vi i_ ..fl j betrokkenen onder ede staan, beslotenheid. Dat schrijft de Walenkamp is niet bang dat mensen yerordenmg voor. het verzoek om te komen naast zich terochtend heeft de In een communiqué dat de commis- neer zullen leggen. "Het is in ieders lerlei dossiers opgevraagd sie gisteren verspreidde, is ook de belang dat er zo'n helder mogelijk schouwburg. Het complete dossier wordt besproken. Vermoedelijk ge- opdracht geformuleerd door de on- beeld ontstaat over de bestuurlijke over de geschorste adjunct-direc- beurt dat op donderdag 15 maart, derzoekers. Pikant detail daarin is verantwoordelijkheden", zegt de teur Kagie, die ervan wordt proberen volgende deze week conclusies te trekken. In de af- week daarop zal het rapport dan worden geschreven. "Ik hoop dat communiqué mededeling doen het rapport op 9 maart bij de ge- de voortgang van haar werk- meenteraad ligt", aldus Walen- LEIDEN - De Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) voelt er niets voor om twee soorten verwarming Slaaghwijk aan te leggen. Vol- zachte winter niet zeker van dat gezamenlijk genoeg hadden ge- het grootverbrui kerstarief in aanmerking te komen. Indien een groter aantal complexen meter wordt aangesloten i gens het energiebedrijf worden de kans bijna nihil dat te weinig of alle woningen op stadsver- wordt gestookt voor het lage tarief. warming aangesloten of hele maal geen. Th. Pet, technisch commercieel me dewerker van het EWR, ziet niets in het voorstel dat directeur A. Lepe- laar van woningbouwvereniging De w„ ue ucwu„„. Sleutels onlangs deed om de flats alsnog deze informatie te verstrek Pet heeft aangekondigd de be trokken woningbouwverenigingen te polsen over de vraag of hun huur ders al dan niet op de hoogte waren van deze mogelijkheid op het mo ment dat de vragenformulieren werden ingevuld. Indien dit niet zo ^Hlwil Pet vragen de bewoners keuze te sluiten op stadsverwarming en 400 maisonnettes op nieuwe ke tels. De EWR is ervan overtuigd dat de hoge aanlegkosten van de stads verwarming nooit kunnen worden terugverdiend indien niet alle wo ningen in de Slaaghwijk er op wor den aangesloten. Volgens Pet moet vooral worden geïnvesteerd in de aanleg van een aanvoerleiding naar de Slaaghwijk. De kosten van ver takkingen van de hoofdleiding naar LEIDEN - De Protestants-Christe- de woningen zijn relatief laag. "Dus lijke Schoolvereniging (PCS) te- Procedure tegen sluiting Ireneschool indien de kosten van die hoofdlei- kent beroep bij de Raad ding ineens door 400 bewoners der moeten worden opgebracht de investering niet aldus Pet. zaamheden'. Na de eerste vergadering gis- kamp, die denkt dat er in de week van 12 tot en met 16 maart dan al- extra raadsvergadering kan worden de gehouden waarin het onderzoek State tegen de sluiting van de Ire neschool. Vorige maand besloot het rendabel", ministerie van onderwijs om deze school aan de Stadhouderslaan te sluiten, omdat het te weinig leerlin- Lepelaar kwam met het voorstel gen.heeft. Ook wordt er bij de Raad voor verschillende keuzes omdat van State gevraagd om een voorlo- uit een bewonersenquête van De pige schorsing van het besluit van Sleutels en de Woningbouwvereni- het ministerie, zodat de school in ging Leiden is gebleken dat er op- elk geval volgend jaar nog open kan merkelijke meningsverschillen be- blijven, staan tussen de bewoners van de verschillende complexen in de Volgens medewerker Visser van Slaaghwijk. De flathuurders kiezen de PCS heeft de Ireneschool vol- massaal voor de stadsverwarming, doende mogelijkheden. Zo zijn de de bewoners van de maisonnettes kinderen van 4 tot en met 7 jaar spreken de voorkeur uit voor nieu- goed vertegenwoordigd en maken we ketels. Lepelaar zei vorige week zelfs eenderde van het totale be- reactie op de uitslag geen stand uit. Daarnaast wijst Visser er op dat op het voormalig HCG-ter- rein al vanaf 1991 met nieuwbouw wordt begonnen. Hij denkt dat hier van veel nieuwe leerlingen kan ko- Ten slotte is de Ireneschool de idee te hebben nettebewoners zo weinig voelen voor stadsverwarming. Pet suggereert dat ze niet tijdig De ouders van de leerlingen van de Ireneschool zijn van plan om de tarieven voor grootver- donderdag een bezwaarschrift aan minister Ritzen aan te bieden. Die Leiden het onderkomen van het Vol de Maresin- dat afstand wordt genomen van de CDA-fractievoorzitter. mededeling dat het gehele college verantwoordelijk is voor de schouwburg, waar toezicht en con trole zo slecht waren dat er een ad ministratieve puinhoop kón ont staan. B en W hadden de verant woordelijkheid naar zich toe ge trokken, maar de commissie onder zoekt niet alleen of er 'sprake is van verwijtbaar handelen en/of nalaten van het college', maar bekijkt ook de rol van individuele wethouders, dagen 1 dacht het geld te hebben ont- verkiezingen. de gemeenteraads- de aanleg van de toegangsweg tussen Europaweg gebied Vlietland. De dames L.T.M. Offringa-Knib- Commissievoorzitter Walenkamp: be en A.L. van den Beld-Pott heb- "Onderzoeksrapport 9 maart bij ge- ben het bericht over de vertraging meenteraad". (foto wim Dijkman) vernomen uit het Leidsch Dagblad beschikten over juiste informatie enige school in de Tuinstadwijk, over de kosten. Hij betwijfelt of de een gebied dat begrensd wordt door huurders voor het invullen van de gevaarlijke wegen, enquête wisten dat het mogelijk meer complexen op één meter a; te sluiten. Daardoor vallen de ningen in de tarieven voor groc bruik, en hoeft dus minder te den betaald. Voorheen konden dag opent Ritzen maximaal drie complexen geza- nieuwe onderkom menlijk op één warmtemeter. In die wasseneneducatie situatie waren de bewoners er bij gel. VOORSCHOTEN - Twee statenle- van 18 januari. Ze vragen of de ver den van het CDA hebben bij Gede- traging inderdaad wordt veroor- puteerde Staten, het dagelijks be- zaakt door een gasleiding die het stuur van de provincie, schriftelijke traject kruist. 'Zo ja, was het be vragen gesteld over de vertraging staan van die gasleiding bij de pro- In de duurdere variant zou het trot- toir worden bestraat met een gladde fors bekritiseerd. Bij hem werd m nenKort een Keuze maKen uit eesleDen grindteeel met een don- drie varianten voor het opknap- juli vorig jaar gemeld dat bijna 120.000 gulden, pen van de Breestraat. Door de trottoirband natuursteen langs de de goot. De WD'er besloot twee maanden herinrichting krijgt de winkel- Volgens de duurste variant zou te wachten, waarin niets gebeurde, straat het aanzien van een pro- den zowel de trottoirs als de goot- behalve dat het tekort opliep. Uit- menade. In de verschillende va- eindelijk werd in noyember aangif- rianten gaat het er vooral om te gedaan van vermissing beCommis"ievooTit?er Weienkamp ™ordt en dus h.oevff1 ëeld "}en vertelde gistermiddag desgevraagd daarvoor over heeft. De kosten het onderzoek naar de bestuurders van de drie varianten lopen uit- hoe een luxueus de bestrating voorkeur van het bureau dat de - 1 - - plannen maakte en van wethouder Van der Molen (ruimtelijke orde ning en verkeer). In het college van B en W wordt evenwel verschillend welke variant moeten worden uitgevoerd. Uit het oogpunt van duidelijk heid geeft het ontwerpbureau er ook de voorkeur aan om de herin richting van de Breestraat te laten korte tijd te willen afronden. Ge- een van 1,2 tot ruim 1,5 miljoen gedacht hoopt wordt dat deze week alle be- gulden, trokkenen kunnen worden ge hoord. Walenkamp wilde niet zeg- De breedte van de rijbaan wordt in gen wie voor de commissie moet geval teruggebracht tot 6 meter, verschijnen, maar vast staat dat bij üit betekent dat het trottoir tussen de twaalf in ieder geval de wethou- het Gangetje en de Stadsgehoorzaal beginnen bij het Kort Rapenburg ders Kuijers en Bordewijk (PvdA/fi- 15 meter breder wordt en op het plaats van bij de Papengracht. Dit nanciën) en de schouwburgdirec- overige deel een meter breder. Het vereist enige aanpassing van de ver- 1 zijn adjunct Kagie plan voorziet verder in de plaatsing keerscirculatie 'oormalige boekhou- van nieUwe lantaarnpalen in het p. verbrede trottoir, groenbakken ter Dromnetser gewond hoogte van het stadhuis en de stads- LEIDEN - Een 16-jarige bromfiet ser is gisteravond gewond geraakt bij een ongeval op de Kanaalweg. De jongen reed tegen een verkeers- paal op toen zijn duopassagier hem met een vinger in de rug porde. De bestuurder raakte uit koers en bots te op het fietspad tegen het bord Met vermoedelijk een beenbreuk is de jongen overgebracht naar het AZL. De duopassagier bleef onge deerd. gehoorzaal, afvalbakken, fietsklem- men (met name in de zij stegen) en ander straatmeubilair. De gemeenté heeft het plan laten maken door het bureau Bakker en Bleeker uit Amsterdam. Dit bureau werkte ook mee aan plannen de Pieterswijk. bezuinigingsoverwegingen zou de raad er voor kunnen kiezen het gedeelte Breestraat tussen Kort Rapenburg en Vrouwensteeg niet bij de herinrichting te betrekken. Door winkeliers is er echter steeds op aangedrongen dit deel niet be handelen als een tweederangs deel de Breestraat. Het opknappen idit stuk Breestraat zou hoven de herinrichting van de Haagse bin- dien een positief effect kunnen heb- nenstad. Voor de Breestraat heeft het ontwerpbureau drie varianten uitgewerkt waarvan de goedkoop ste uitvoering, naast de trottoirver breding, weinig anders te zien geeft dan hoe de Breestraat er nu uitziet. niet tevoren bekend?'vragen het recreatie- beide statenleden zich in de brief het provinciaal bestuur af. Zij willen weten welke maatrege len de provincie zal nemen om deze tegenslag spoedig op te lossen en wilen weten of er nu een jaar vertra ging ontstaat. Verder vragen ze of Gedeputeerde Staten contact op willen nemen met de gemeente Voorschoten om te voorkomen dat de aanleg van de brug voor fietsers en voetgangers in Voorschoten eveneens een jaar vertraging op loopt. Ze vinden uitstel geen goede zaak, omdat het pontje in niet al te beste staat verkeert en het vorig jaar al moeilijk was om vrijwilligers voor de bediening van de boot te vinden. De Breestraat paar jaar plannen bestaan om de inrichting c - - te passen. De gemeenteraad ben op de ontwikkelingen ter plek- .moet kiezen weUce Plan wordt Blozen. tvim DUb».» ke. Gevreesd wordt dat bij het niet men het daar niet zo nauw neemt Het herinrichtingsplan voor de dat in april duidelijkheid bestaat meenemen van dit stuk Breestraat met de verkeersregeling op de Bree- Breestraat wordt zo mogelijk nog over hoe het opknapplan er precies een onduidelijke situatie ontstaat straat. Een verdere verloedering aangepast aan de wensen van ge- gaat uitzien zodat zo spoedig moge- (hoort het er nu wel of niet bij), die van het verkeerssysteem zal dan het handicaptenorganisaties. Wethou- lijk daarna met de uitvoering kan in de hand zou kunnen werken dat gevolg zijn. der Van der Molen stuurt er op aan worden begonnen. De Voorschotense gemeenteraad heeft in het verleden bedongen dat de brug pas wordt aangelegd indien de toegangsweg naar Vlietland ge reed is. De WD maakte een maand geleden bekend dat de fractie over weegt deze voorwaarde te laten val len. De gemeenteraad zal pas defini tief bepalen welke strategie hij volgt wanneer de provincie formeel aangeeft dat de weg later gereed komt. Ophaaldag voor Klein Chemisch Afval donderdag 22 februari a.s. In de gemeentelijke advertentie van zondag 18 februari jl. stond bij de mededelingen over het inzai len van Klein Chemisch Afval een verkeerde datum vermeld. Bij het gepubliceerde schema werd donderdag 15 februari a.s. genoemd. Dit moet natuurlijk zijn donderdag 22 februari a.s. leiden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11