Heineken-directie lijdt een volledige nederlaag DE TIJD: VAN TOENI Doorbraak in AZL met behandeling suikerziekte Opwinding over rekeningen energiebedrijf 'Het oude ziekenhuis hangt met houtjes en touwtjes aan elkaar* Provinciaal milieubeleid aangescherpt KLEINE KO, EEN 'BERUCHTE' LEIDSE BEREDEN AGENT MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 PAGINA 9 'Staking één van de beste van de afgelopen jaren' (Vervolg van pagina 1) "De staking bij Heineken is één van de beste geweest van de afgelopen jaren. De inzet van de mensen was enorm, het verloop was voorbeeldig en het uiteinde lijk resultaat is fantastisch", aldus hoofd-onderhandelaar A. Lakerveld van de Indus triebond FNV vanochtend tijdens de stakersvergade ring in Alphen aan den Rijn. Uit Lakervelds woorden bleek dat de Heineken-directie zaterdag een bijna complete nederlaag heeft ge leden. Hoewel de onderhandelaar van de directie nog wat tegenstrib belde, heeft hij uiteindelijk op vrij wel alle punten moeten toegeven. Over slechts één onderwerp, een uittredingsregeling voor mensen van 55 jaar en ouder, is een compro mis gesloten omdat de aanvankelij ke eis van de bonden tot problemen bij het bedrijf kon leiden. De tegen voorstellen die de directie had inge diend voor de cao-onderhandelin gen, heeft ze volledig moeten in trekken. En als klap op de vuurpijl heeft ze ook maar de salarissen van de stakende werknemers voor haar rekening genomen. Het Zoeterwoudse Heineken-per- soneel - net als vrijdag opnieuw in een feeststemming - keurde het ak koord vanochtend Daarmee was de staking officieel ten einde. Overigens werd de pro- duktie vanochtend niet direct her vat. Dat gebeurde pas toen om drie uur de middagploeg weer aan het Lange wachtlijsten voor ziekenhuizen UTRECHT - Ongeveer 50.000 pa tiënten op wachtlijsten voor opna me in een ziekenhuis moeten meer dan vier weken wachten voor ze aan de beurt zijn. Het Nationaal Zieken huis Instituut heeft dit berekend aan de hand van een onderzoek in 29 ziekenhuizen. Bij 40 procent van de in de zieken huizen aanwezige specialismen was de wachtlijst voor opname langer dan vier weken. Voor hulp van dok ters op de afdelingen (plastische) chirurgie, orthopedie, keel-, neus- en oorheelkunde en oogheelkunde moet het langst worden gewacht. Gemiddeld duurt het meer dan tien weken voor een patiënt hier terecht kan. werk ging. Wel werd de poort weer opengesteld, waardoor Heineken eindelijk de biertransporten de weg op kon sturen. Geen rancunes De actie bij Heineken heeft in totaal vijf dagen geduurd. Ze brak in de nacht van dinsdag op woensdag spontaan uit bij de brouwerij in Den Bosch. Kort daarop volgden de werknemers in Zoeterwoude. Woensdagochtend werd de actie of ficieel overgenomen door de Indus triebonden van FNV en CNV. De derde bij het overleg betrokken vakorganisatie, de Unie BLHP, heeft zich steeds afzijdig gehouden van de staking. Bestuurder Jan Ver baan van de Unie is desondanks te vreden over het resultaat. "En ik hoop dat we straks zonder rancunes een inhoudelijk goed overleg kun- Ooi zaak brand Huis ter Duin blijft voor altijd een raadsel NOORDWIJK - De oorzaak van de brand in hotel Huis ter Duin in Noordwijk, tijdens de enorme storm op 25 januari, wordt waar schijnlijk nooit duidelijk. De af gelopen twee weken hebben 24 man van de technische en tacti sche recherche de oorzaak onder zocht. Uit sporenonderzoek en talloze getuigenverhoren is wél duidelijk geworden dat de brand niet is aangestoken. De brand kan volgens korpschef E. Wegman van de Noordwijkse gemeentepolitie ve le oorzaken hebben. Ondanks het uitgebreide onderzoek bleek het onmogelijk één ervan eenduidig als de echte oorzaak aan te wijzen. Bij de brand verloren drie brandweermannen het leven en werd enorme schade aangericht. De eerste week na de brand heb ben 24 man, van wie de helft van het Noordwijkse korps en de an dere helft uit Leiden, Katwijk en de bollenstreek afkomstig was, aan het onderzoek gewerkt. In vier dagen tijd werden 200 men sen verhoord door de tactische re- nerzoek. Desondanks moest donderdag het onderzoek worden afgesloten zonder dat een duidelijke conclu sie kon worden getrokken. Vol gens Wegman is het onderzoek bemoeilijkt door de extreme weersomstandigheden tijdens de brand. "Normaal gaan vlammen van beneden naar boven en ver plaatst vuur zich niet tegen de wind in. De orkaan met alle vreemde windvallen zorgde er echter voor dat deze wetmatighe den niet meer golden", aldus Wegman. Zeker is dat de eerste vlammen gezien werden in het plafond tus sen de koelcel in de keuken en het dak. Daarna breidde het aantal vuurhaarden zich razendsnel uit. Hoewel hij betreurt dat de oor zaak nooit boven tafel zal komen, is Wegman toch niet helemaal on tevreden: "We hebben tenminste kunnen vaststellen dat er van een misdrijf geen sprake is". LEIDEN (ANP) - In het Acade misch Ziekenhuis in Leiden wordt een methode ontwikkeld waarmee ernstige complicaties bij diabetici kunnen worden voorkomen. Vol gens onderzoeker J. van Gerven is er sprake van een doorbraak in de behandeling van suikerziekte. Van Gerven promoveert deze week aan de Leidse universiteit op zijn onderzoek dat plaats had vond onder een groep diabetici met een vergevorderde aantasting van het zenuwstelsel. Het aftakelingspro ces bleek met de nieuwe behande lingswijze te kunnen worden ge stopt. De therapie gaf tevens verbe teringen te zien. "Dit schept ver wachtingen voor een succesvolle behandeling van patiënten die nog in een vroeg stadium van de ziekte verkeren", aldus de promovendus. Bij veel diabetici treden op den duur beschadigingen op aan zenu wen, ogen en andere organen, zoals bloedvaten. Deze kunnen leiden tot tinteling en gevoelloosheid in ar men en benen, staar op de ogen en De directie is vooral blij dat de le veringen kunnen worden hervat en er geen beroep hoeft te worden ge daan op allerlei noodplannen. Vrij dag liet ze al weten dat de vaste af nemers tijdelijk naar andere brou wers mochten stappen als de sta kingen zouden voortduren. Volgens woordvoerder R. Elfrink wil de di rectie proberen om zo snel mogelijk terug te keren naar normale ar beidsomstandigheden. HILLEGOM/LISSE/SASSEN- HEIM Bij inwoners van Lisse, Sassenheim en Hillegom is commo tie ontstaan over de nieuwe reke ning die zij de afgelopen dagen van het energiebedrijf ontvingen. In het vervolg betalen zij geen twaalf keer, maar slechts elf keer per jaar een voorschot aan het EWR waarmee het voorschot hoger uitvalt. Omdat de nieuwe berekening is doorge voerd zonder dat de EWR-klanten daarvan met een briefje op de hoog te zijn gesteld, begrepen veel inwo ners niet wat er aan de hand was. Bij het Lissese kantoor van het Energiebedrijf stond de telefoon roodgloeiend. Maar het ontbreken van een begeleidend briefje is niet het enige dat de inwoners van de bollendorpen dwars zit. Tegelijker tijd is de schatting van het gasver bruik met 15 procent verhoogd. "Dat zal wel een reden hebben, maar het was wel netjes geweest als ze ons daarvan per brief op de hoog te hadden gesteld", aldus een Lisse- Een woordvoerder van het Lisse se EWR-kantoor vindt de commotie wat overdreven. Volgens deze woordvoerder kunnen mensen die liever in twaalf termijnen betalen, een verzoek kunnen indienen bij het EWR. Leidse hoogleraar adviseert bij bouw Roemeens hospitaal LEIDEN De Stichting Actieplan Oost-Europa heeft het plan opgevat om binnen twee tot drie jaar in de- Roemeense universiteitsstad Cluj een ziekenhuis met een capaciteit van zo'n 300 bedden te bouwen. Het ziekenhuis wordt een kopie van het hospitaal dat thans in Almere wordt gebouwd naar ontwerp van een ar chitectenbureau uit Gouda. door Jan Westerlaken De Leidse hoogleraar neurologie, prof. dr. H.A.S. Kamphuisen, gaat volgende week als adviseur met een delegatie naar Roemenië. Hij moet nagaan welke spullen van het ern stig vervallen ziekenhuis in Cluj nog bruikbaar zijn en welke per se moeten worden vervangen. De Stichting Actieplan Oost-Europa richt zich uitsluitend op Cluj en om geving, een gebied waar rond de 400.000 mensen wonen. Prof. Kamphuisen: "Berichten hebben mij bereikt dat er van alles tekort is. Neem een simpele bloed- DEN HAAG De lozing van scha delijke bestrijdingsmiddelen op het oppervlaktewater, 'het gebruik van gevaarlijke bestrijdingsmiddelen sn de uitstoot van zwaar vervuilen de stoffen worden in Zuid-Holland aan strengere regels gebonden. Dat hebben provinciale staten van Zuid-Holland besloten. PS hébben het milieubeleidsplan dat onlangs is opgesteld, nog verder aangescherpt. Daarop was aange drongen door de fracties van Groen Links en de Partij van de Arbeid. Bedrijven" die een vergunning heb ben voor de uitstoot van zogeheten zwarte-lijst stoffen moeten binnen vijf jaar voldoen aan -de zwaarste technische eisen. De waterkwaliteitbeheerders moeten binnen twee jaar een pro gramma opstellen om te bereiken dat binnen vijf jaar tijd een einde komt aan de lozing van bestrij dingsmiddelen op het oppervlakte water. Bovendien willen PS een wijziging van de bestrijdingsmidde lenwet zodat er een eind komt aan het gebruik van bestrijdingsmidde len die qua gevaar en vervuiling ver gelijkbaar zijn met de zwarte-lijst- stoffen waarop de meest gevaarlijke stoffen voorkomen.. Makelaars Leidse regio stichten eigen afdeling LEIDEN - De makelaars in de Leid se en Alphense regio die lid zijn van de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM) hebben sinds kort een eigen afdeling. Daarvoor maak ten ze deel uit van de afdeling Den Haag van de NVM. De makelaars in dit gebied heb ben zich verenigd om de uitwisse ling van informatie tussen de NVM- leden te vergemakkelijken. Ook ho pen ze een grotere betrokkenheid bij hun marktgebied te bewerkstel ligen. drukmeter. Praktisch niet een werkt er nog. De slangen eraan zijn lek en er zijn geen nieuwe te koop. Standaards waaraan infusen han gen, worden met pleisters bij elkaar gehouden. Kortom, het ziekenhuis hangt met houtjes en touwtjes aan elkaar". De hoogleraar omschrijft het Roemeense hospitaal als 'onbe woonbaar'. De staf is goed alleen ze heeft niets. De achterstand is er enorm. Op twee ziekenhuizen na. Speciaal ingericht voor de Ceauces- cus en hun clan. Kamphuisen zegt dat deze ziekenhuizen hypermo dern zijn ingericht en elke ingreep er kan worden uitgevoerd. Alleen, ze waren tot nu toe voor de gewone man niet toegankelijk. Klinieken Het ziekenhuis dat de stichting in Cluj wil vervangen bestaat uit kli- niekjes die over de hele stad zijn verspreid. Het is de bedoeling, al dus Kamphuisen, dat alles onder één dak wordt samengebracht. Grond is ervoor beschikbaar^ de vakmensen, die het ziekenhuis in Almere tot stand brengen, verlenen nu ook hun medewerking. Alvorens de werkelijke bouw be gint, moeten de mensen die het gaan gebruiken op papier zetten wat ze willen. "Ze moeten zelf mee denken over de vraag hoe een zie kenhuis in elkaar wordt gezet. Het enige dat wij in feite doen is Neder landers toevoegen aan hun denk- groep", zegt de Leidse hoogleraar. De bouw van het ziekenhuis waaraan prof. Kamphuisen zijn me dewerking heeft toegezegd, wordt een langdurig project van zeker twee, drie jaar. Om te beginnen wordt het bestaande ziekenhuis uit gemest en gedeeltelijk voorzien van Nederlandse bedden. Afkomstig uit Zeeland. Een oproep van de stichting leid de ertoe dat zij 76 in Nederland nog gangbare ziekenhuisbedden en één invalidewagen kreeg. Van een apo theker in Oegstgeest ontving prof. Kamphuisen een kubieke meter medicamenten. "Natuurlijk", zegt hij, "zijn we daar blij mee. Alleen zien we ons wel voor de vraag ge steld hoe we alles op de plek van be stemming moeten krijgen. Het zou i zijn i i bedrijf e vrachtauto ter beschikking (foto Loek Zuyderduln) mooi zijn als er nu eens een bedrijf meense dokters naar Nederland te de 250 miljoen gulden die vanuit opstond dat zei: ik stel een vracht- halen en ze in diverse klinieken auto met chauffeur beschikbaar". het Academisch Ziekenhuis Prof. Kamphuisen wil in elk geval maandje mee te laten draaien, twee zaken tot stand brengen: de in richting van een medische biblio- Directeur A. Fennis theek en het regelen van uitwisse- ting denkt dat lingen van jonge artsen. Wat het een omvang West-Europa aan de Roemenen zijn toebedacht. "Het ziekenhuis komt :r", zegt Fennis. "Binnen twee jaar s het klaar. Dit jaar beginnen we er- De eerste taak die we aanpak- onderkomen in Cluj in- or kinderen die door hun de stich- ziekenhuis met ken driehonderd bed- richten 1 laatste betreft verwacht de hoogle- den in Roemenië niet meer dan ouders in de steek zijn gelaten. We raar geen problemen. De Leidse veertig miljoen gulden kost. Acht hebben daar een half miljoen gul universiteit is zeer internationaal tot tien miljoen gulden wil hij bij den (giro 477565 tnv Stichting Ac- georiënteerd. Kamphuisen over- het Rode Kruis claimen. Verder wil tieplan Oost-Europa, kinderhuis weegt om een aantal jonge Roe- hij een beroep doen op een deel van Cluj) voor nodig". Pieter de Looff was een van de ve le agenten van de gemeentepoli tie, maar onder zijn volksnaam kleine Ko toch' beter bekend bij heel wat Leidenaars dan zijn col lega's. En ook al is er voor die volksnaam niet meteen een ver klaring, voor wie hem kénden (en er zijn nog genoeg oudere Leide naars die hem hebben gekend) was het aankondigen van zijn komst toch wel het sein om zich wat gedeisd te houden. Pieter de Looff werd op 4 sep tember 1877 in het boerendorpje Colijnsplaat op het eiland No'ord- Beveland geboren. Omdat het op een eiland lag had ook dit dorp een haventje, waar wat vissers kwamen, maar verder stelde dat ook niet veel voor. Toen de loting voor de Nationale Militie voor de lichting 1897 plaatshad, had Pie ter het. ongeluk nummer 9 te loten en dat betekende dat hij in dienst moest. Hij meldde zich op 20 juli 1897 bij het 3e Regiment Infante rie, waar hij stamboeknummer 18522 toegewezen kreeg. Al na een paar maanden ging hij over naar het 3e Regiment Huzaren (dus paardenvolk), gelegerd in Leiden. Daar schopte hij het tot korporaal bij het depot-eskadron. Zijn diensttijd zat er op 2 oktober 1903 op, al volgde zijn ontslag uit de landmilitie pas op 1 augustus 1905. Vermoedelijk trok het De Looff niet aan on de rest van zijn leven in de taaie Zeeuwse klei te slijten want hij solliciteerde bij de politie en per 5 november 1903 mocht De Looff zich agent van politie 3e klasse noemen met een jaarsala ris van 550 gulden. Boete De nieuwe agent vatte zijn taak nauwgezet op. Zo bracht hij in de nacht van 20 op 21 juni 1904 een persoon op die naar drank rook, kennelijk met de bedoeling om deze persoon wegens openbare dronkenschap op te sluiten of al thans te verbaliseren. Maar moge lijk was die 71-jarige gepensio neerde rijksambtenaar alleen al door'het feit dat hij mee naar het bureau moest op slag ontnuch terd, want aan het bureau, toen nog onder het stadhuis, consta- teerde men dat hij geen wartaal sprak en niet waggelend liep, zo dat men hem weer losliet, al werd er wel een agent achter hem aan gestuurd om even een oogje in het zeil te houden. De Looff moest erkennen geen wartaal te hebben gehoord en zo bleef zijn Het leven van eei derdaad niet altijd liep hij op 28 januari 1905 met twee collega's door een buurt te patrouilleren, "waar een volksme nigte zingende is doorgetrokken en daardoor rumoer heeft veroor zaaktDe drie agenten deden niets tegen het rumoer, misschien wel omdat ze tegenover een grote overmacht stonden en niet zoveel kwaad in die (socialistische?) liedjes zagen, maar 'in strijd met de bestaande bepalingen' ver zuimden ze bij de chef van dienst van het voorgevallene melding te maken. De gevolgen daarvan wa ren een verhoor door de burge meester en het opleggen van een boete, voor De Looff ten bedrage van 1,50 gulden. Misschien dat een gebeurtenis als deze de over tuiging bij De Looff heeft doen postvatten dat het vaak beter is om er maar meteen op los te ram men, mits het maar netjes werd gerapporteerd. Gratificatie Amper was deze affaire vergeten of daar rapporteerde De Looff op 3 maart 1905 dat hij "heden mid dag omstreeks k wart over drie as sistentie heeft verleend op verzoek van de keurmeester van voedings middelen, toen deze aan het Vei lingslokaal twee kisten met si naasappelen, toebehoorende aan den handelaar Dirksein beslag nam. De agent De Looff bekwam Het bijschrift bij deze foto uit 1928 luidt: 'Portret van de jubilaris Pie ter de Looff bij zijn 25-jarig dienstverband bij de Politie'. (Vinkenpoort) heeft gebracht den bekenden Willem le Maitre. Een ogenblik nadat De Looff de poort had verlaten kwam Le Maitre LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN twee trappen uit het opdringende publiek". Nog gekker werd het op zondag 3 december 1905: "rap porteert agent de Looff dat hij te half een uur wegens openbare dronkenschap naar zijne woning hem met een groot mes in de hand naloopen, klaarblijkelijk met het doel 07n den agent te steken. De Looff heeft toen zijn sabel getrok ken en naar Le Maitre geslagen, doch hem niet geraakt, doordien de laatste een sprong zijwaarts maakte. Daarna is de dronkaard door omwonenden opnieuw naar zijne woning gebracht". Maar behalve deze niet al te leu ke berichten was er toch ook wel eens wat positievers: zo kreeg hij op 27 november 1911 een gratifi catie van 3 gulden wegens "het opvatten van een gedrost soldaat der Koloniale Reserve". Er zou den nog heel wat meer activitei ten kunnen worden gemeld waar De Looff bij was betrokken, maar die dateren allemaal uit het einde van zijn loopbaan, omdat de ar chieven van de gemeentepolitie slechts tot het jaar 1915 openbaar zijn om de privacy van zowel de agenten als de 'klanten' te be schermen. Vandaar dat maar niet verder op zijn rol als politieman wordt ingegaan. Streng In 1928, De Loof woonde intussen met zijn gezin in de Koolstraat 1 Werd op 5 november 1928 zijn zil veren jubileum gevierd. Volgens de krant was hij "sinds verschil lende jaren reeds bij de afdeeling wielrijders ingedeeld" en had hij "tat van vrienden en menschen die hem achten op de wijze waar op hij steeds zijn plicht als politie man vervult". Gemeld werd dat hij ook een jaartje als hulp werk zaam was geweest bij de recher che en in de jaren van de mobili satie (in de Eerste Wereldoorlog) assisteerde bij het toezicht op de distributie. "Door zijn collega's wordt hij algemeen als een goed kameraad geacht", en ook het pu bliek kende hem "als bereden agent bij optochten. Kent als een streng politieman, die zich strikt houdt aan de consignes welke hem van hoogerhand in het belang van goede handhaving der orde, wor den gegeven". Wat hier nog erg verhuld werd gezegd, kwam bij zijn afscheid op oudjaar 1934 wat duidelijker tot uitdrukking in een speech van een collega: "Al gaf Uw opbruischende natuur wel eens aanleiding tot conflicten, toch waart gij altijd een goed po litieman, strikt rechtvaardig te genover Uw minderen, en stipt punctueel tegenover Uw superieu ren". Dit driftkikkertje met losse handen dus, in 1931 nog bevor derd tot brigadier, tobde de laatste jaren wat met zijn gezond heid, vandaar ook dat hij op 57-ja- rige leeftijd al afzwaaide. In die tijd ook betrok hij, na nog enige tijd op het adres Koolstraat 3a gewoond te hebben, de woning Van Galenstraat 3. Daar leefde hij de rest van zijn ambteloos be staan. Volgens de overlijdensad vertentie "Heden overleed tot on ze diepe droefheid, na een smarte lijk lijden, onze man, vader" enz. kwam het einde op 4 juni 1946; de begrafenis had vier dagen later op Rhijnhof plaats. En daarmee had Leiden een markant persoon ver loren, de 'kleine Ko'. P.J.M. DE BAAR zelfs blindheid en een verhoogde kans op hart- en vaatziekten. De specialist zocht naar een methode waarmee deze complicaties bestre den en het liefst voorkomen kun nen worden. Suikerziekte (diabetes mellitus) ontstaat door een tekort aan of een verminderde werking van insuline. Dit is een door de al vleesklier afgescheiden stof. Zon der dit hormoon kunnen de meeste weefsels, met name spieren en vet- weefsels, geen suiker (glucose) uit het bloed opnemen. Het gevolg is een verhoogde suikerspiegel van het bloed. Zwellen Enkele organen, zoals het zenuw stelsel, ogen, nieren en bloedvaten, hebben geen insuline nodig om glu cose op te nemen. Zij verwerken het verhoogde aanbod van suiker via een ander systeem. Hierbij wordt suiker via een speciale stof - sorbitol - omgezet in fructose; een soort 'vruchtsuiker'. Bij normale suiker concentraties in het lichaam werkt dit systeem nauwelijks. Bij diabeti ci echter vertoont het een verhoog de activiteit. Dit is volgens de promovendus slecht voor de lichaamscellen, om dat een verhoogde concentratie sor bitol water aanzuigt. Daardoor zwelt de cel. Uiteindelijk kan ze er zelfs aan ten ondergaan. Als dit op grote schaal gebeurt, kunnen orga nen worden beschadigd. Van Gerven maakte bij zijn on derzoek gebruik van een middel, tolrestat genaamd, dat het proces van de suikeromzetting in de niet van insuline afhankelijke lichaams cellen afremt. Bij de patiënten met min of meer ernstige zenuwbescha digingen bleek het middel goed aan te slaan. De betrokken diabetici gin gen, zoals normaal te verwachten, niet achteruit. Er trad zelfs een ver betering op in de gevoeligheid van handen en voeten. Gevoelloos De toepassing van het remmings middel, vooral in een vroeg stadium van diabetes, kan volgens Van Ger ven een doorbraak betekenen in de behandeling en het voorkomen van complicaties van suikerziekte. "Dit is van groot belang voor de volksge zondheid, omdat de aandoening de komende tien jaar naar verwach ting met 50 procent zal toenemen", aldus de promovendus. Er zijn thans 300.000 diabetici in Neder land. De stijging van het aantal suiker zieken is het gevolg van de vergrij zing van de bevolking. Diabetes komt bij jonge mensen in verhou ding weinig voor. In meer dan 95 procent van de gevallen treedt sui kerziekte pas op bij mensen die de vijftig zijn gepasseerd. Ongeveer 30.000 diabetici hebben klachten, vooral aan hun voeten en handen. In veel gevallen treedt gevoelloos heid op. Dit leidt tot een verhoogde kans op infecties en ontstekingen aan de bloedvaten en botten in deze organen. Wanneer dit proces al in een vergevorderd stadium verkeert, moet tot amputatie van de ledema ten worden overgegaan. Tolrestat kan het onderbreken, mits in een vroeg stadium toegepast. De resultaten van de proefne ming in Leiden zijn zo hoopvol dat de specialist het onderzoek in sa menwerking met andere universi-' teiten en met meer patiënten wil voortzetten. Er zijn volgens Van Gerven al toezeggingen die een der gelijk project met een looptijd van vijfjaar mogelijk maken. - Geverfd haar. - Er is tegen woordig te Londen veel vraag naar geverfd haar. Een aantal van de bekende dames-kapsters, Madame Doré, Mistress Muston, Latter en anderen gaan geheele dagen uit verven. Het haar te kleuren in eene tint, een weinig lichter of donkerder dan die bij de gelaatskleur behoort, geeft iets excentrieks, iets gedistin- gueerds. Vooral donkerbruin in zonnig, rossig goud te verande ren, doet de huid zeer voordeelig uitkomen. Deze kleur heeft Sara Bernhardt het eerst in de mode gebracht. Ook het Venetiaansch blond, wat lichter dan bovenge noemde tint, is zeer gewild. Een bezwaar is, dat goud vervev zooveel tijd kost en zoo vaak her haald moet worden. Met de be werking voor de eerste maal gaan acht uren heen: Wat de vrouwtjes al niet voor haar hoofd over hebben! Vijftig jaar geleden: In de omgeving van Ayners- foort en over een belangrijk deel van midden-Nederland wordt sedert verscheidene weken des avonds gewerkt met lichtkogels, rood, groen en geel van kleur. Vermoedelijk bedoelt men daar mede signalen te geven, maar tot nu toe kon men niet vaststellen, voor wie deze seinen bestemd zijn en wie ze de lucht in stuurt. Ook de legerleiding stelt veel be lang in deze geheime lichtsigna- len en doet alles wat maar moge lijk is, om de 'daders' in handen te krijgen. Wie dat zijn, is moei lijk te gissen. De lichtsingalen worden meestal bij wijze van es tafette doorgegeven tot zelfs heel ver in een naburig land. De mili taire autoriteiten hebben een premie uitgeloofd voor hen of hem, die de bedrijvers van dit staatsgevaarlijke gedoe weet aan te wijzen of aan te houden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9