Leiderdorp zal in 1999 24.000 inwoners tellen Veeleisende operette VROEGE CARNAVAL Kleine 1400 woningen nodig JEUGD MAAKT STRAND SCHOON Woonbootbewoners willen helpende hand gemeenteraad Voorschoten Fietsen, drank en geld weg bij winkelinbraken in Leiderdorp REGIO LEIDEN MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 Piivé-rijles eindigt met een hoofdwond WASSENAAR - Het geven van een privé-rijles is een 21-jarige Hagenaar slecht bekomen, afge lopen zaterdag. Kort nadat èen 30-jarige plaatsgenote het stuur van zijn auto in handen had ge kregen, raakte ze bij het nemen van een bocht op het parkeerter rein van de Wassenaarse ren baan Duindigt enkele paaltjes en eindigde de rit tegen een boom. De 'privé-instructeur' sloeg met zijn hoofd tegen de voor ruit. Hij is overgebracht naar het Haagse ziekenhuis Bronovo en werd daar gehecht. Na de be handeling kon hij weer naar huis. De voorkant van zijn auto was zwaar beschadigd. 'Der Graf von Luxemburg' in Leiderdorp 'Der Graf von Luxemburg' van Franz Lehar door het Leiderdorps Operette Gezelschap. Muzikale leiding: Ernst Stolz. Regie- Lyda Spaans. Muziek: Groot salon orkest Proozht. Ballet: Els Joosten. Met: Piet Maas, Trees Reiche, Hans de Kruijs, Nel van Holland, Patrick de Ridder, Ellen van Holland en groot koor. Gezien op 18 februari in de Muzenhof, Leiderdorp LEIDERDORP - Vaak gaat het in operettes om adellijke schuin smarcheerders die met allerlei in gewikkelde persoonswisselingen geheime rendez-vous regelen. De graaf van Luxemburg is ook zo'n levensgenieter, al gaat het in de gelijknamige operette niet om zijn avonturen maar om zijn schijnhuwelijk met operaster An gèle Didier. Deze dame is eigen lijk voor de-vorst bestemd, maar bij gebrek aan een adellijke titel moet Angèle zich eerst via een schijnhuwelijk aan de graaf van Luxemburg binden om daarna met de vorst te kunnen trouwen. Er komt een kink in de kabel, wanneer Angèle en de graaf echt van elkaar blijken te houden. Via de wetten van de operette-logica worden al deze romantische ope rette-problemen echter opgelost, hetgeen tenslotte drie gelukkige echtparen oplevert. Met een verrassend goed resul taat heeft het Leiderdorps Ope rette Gezelschap deze veeleisen de operette op de planken ge bracht. Dat er bij zo'n uitvoering heel wat komt kijken, mag ge noegzaam bekend worden veron dersteld. Meestal overheergt grÖ- te tevredenheid over het feit dat de produktie tot stand is gebracht - dat was immers al een heel kar wei. Als een niet-professioneel gezelschap dan ook nog eens tot een opmerkelijke prestatie komt, is dat reden voor extra vreugde. Dat was gistermiddag in een ge heel uitverkochte Muzenhof goed te merken. Alom werd enthou siast gereageerd. De voorstelling had dan ook echt 'Schwung'. Goed stemmenmateriaal in de hoofdrollen, een overtuigende ty pe-casting en veel vaart en afwis seling in de ensemblenummers. Ernst Stolz had als dirigent zijn dertien leden tellend orkest strak in de hand. En als repetitor ver richtte hij belangrijk werk bij de begeleiding van de solisten, van wie niemand voor de verleiding bezweek om zich te gaan force ren. Een operette moet niet alleen goed klinken, maar er ook nog eens feestelijk uitzien. Dat bete kent veel aandacht voor decors (drie verschillende locaties) en kostuums. Bovendien zijn ope- rette-gze-schappen bijna altijd de opvatting toegedaan: hoe meer medewerkers, des te mooier het resultaat. Dat vergt wel het nodi ge van het inzicht en organisatie talent van de regisseur. Lyda Spaans heeft hier een knap staal tje werk verricht. Alles verloopt soepel en vlot, terwijl de beschik bare ruimte toch echt beperkt is. Voor,het laatste grote change ment heeft de regisseuse een leu ke oplossing gevonden: spelen derwijs wordt er verbouwd. De Muzenhof beschikt immers niet over een gordijn, waar achter snel het nodige veranderd kan wor den. Zodoende had men in de operette zelfs een heuse oproep aan Burgemeester en Wethou ders van Leiderdorp ingelast om voor de Muzenhof een echt 'thea terdoek' te vragen. Enerzijds een begrijpelijk verzoek, want operet te is per definitie illusie-theater. Anderzijds kun je je afvragen, of het wel echt nodfg is: zo'n handig geïmproviseerd changement is toch net zo leuk?! WIJNAND ZEILSTRA Over de weersomstandigheden tijdens de strijd valt nog niets te zeggen. Het afgelopen weekeinde vroor het een graad in Finland, maar een paar dagen eerder was het nog 15 graden onder nul. Hoewel de Finse ski-bond het evenement sponsort, moeten de deelnemers behoorlijk in de (ei gen) beurs tasten. Zo wordt de reis naar Finland per vliegtuig ge maakt, omdat de reis per trein en boot te lang zou duren. "Vliegen is duur, maar je hebt in Finland al je energie nodig om het karwei af te maken", zegt Kerkvliet. Om de verblijfkosten te drukken wordt in Savonlinna waarschijnlijk overnacht in een jeugdherberg. Over een aantal zaken rond het project moet helaas enige duister nis blijven bestaan. Teamleidster Conny de Lange komt halverwe ge het gesprek binnenstormen en is hevig verontwaardigd dat zij niet tijdig is uitgenodigd, 'want als team moetje afspraken maken en gezamenlijk naar buiten tre den'. "Ik als teamleidster kan hier verder niet aan meedoen, want zo ga je als team niet met elkaar om". Het team slaagt er tijdens de aan wezigheid van de verslaggever niet in alle misverstanden uit te praten, maar gelukkig heeft men nog dfie dagen de tijd voordat het vliegtuig naar Finland vertrekt. Na het kampioenschap blijven de beelden in Savonlinna staan, zodat de plaatselijke schooljeugd er in de schoolvakantie op kan spelen. Deze onttakeling van de sneeuwbeelden maken de ma kers niet meer mee. Die zitten al lang weer thuis tegen de tijd dat hun bouwwerken door het inten sieve gebruik tot een onherken baar abstractieniveau zijn terug gebracht. VOO'RSCHOTEN - De Voorschotense carnavalsvereniging De Pico-bello's heeft zaterdag in het Cultureel Centrum aan de plaatselijke Prinses Marij- kelaan alvast uitgebreid carnaval gevierd, 's Middags was er een speciaal ouderenbal en volgden enkele sketches en een optreden van boerenkapel de Bierschuivers, 's Avonds werd een groot feest georganiseerd met prins Paul en prinses Ineke als gangmakers. Tijdens het feest waren er optredens van de Dansmariekes, een boerenkapel en live-bands. De carnavalsband De Twee Pinten maakte het feest compleet. Voor de best verklede carno.vals- gangers waren er prijzen. (foto Ellen Martens) gebouwd. In de tweede fase, deelge bied E, worden 169 woningen ge bouwd. Hiervan zijn er al 160 opge leverd. Van de derde fase, deelge bied F (totaal 258 woningen) zijn 101 woningen klaar. Leiderdorp had op 1 januari van dit jaar 8.821 woningen, waarvan 4.203 huur- en 4.618 koopwoningen. Het merendeel (7.173) bestaat uit woningen met vier of meer kamers. De gemiddelde woningbezetting neemt af. De gemeente houdt in haar prognoses rekening met een daling tot 2,36 personen per woning in 1990. Nu ligt dat percentage nog op 2,56. KATWIJK/LEIDERDORP - Leden van de Rangersschoolclub De Eekhoorn uit Leiderdorp heb ben zaterdag een gedeelte van het Katwijkse strand schoonge maakt. 'Gewapend' met papier prikkers en vuilniszakken gin gen ongeveer 75 jeugdleden van het Wereld Natuurfonds het vuil op het strand te lijf. Het initiatief om het Katwijk- se strand schoon te maken, was door de club zelf genomen, in sa menwerking met de gemeente Katwijk. De dienst gemeente werken stelde zaterdagmorgen een vuilcontainer en papier prikkers beschikbaar. Na de ac tie werd het verzamelde vuil door gemeentewerken afge voerd. De actie in Katwijk is een van de vele activiteiten van de vere niging die verbonden is aan de Leiderdorpse Kastanjeschool. Om de belangstelling van de jeugd voor de natuur te kweken, worden er excursies gehouden, onderzoeken gedaan en films vertoond. De kinderen gaan daarnaast de natuur in 'om zo wel de positieve als negatieve zaken te bekijken'. Om aan anderen te laten zien hoe jongeren het milieu kunnen schoonhouden, werd de actie op het Katwijkse strand gehouden. (foto Dick Hogewoning) LEIDERDORP - Tot het jaar 2000 wil Leiderdorp nog onge veer 1375 woningen bouwen. Gemeentelijke prognoses voor de komende tien jaar wijzen uit dat de gemeente aan het eind van de eeuw ruim 24.000 inwo ners heeft, 1400 meer dan nu. Een groot deel van de nieuw te bou wen woningen (circa 685) komt in de wijk Buitenfof-midden-west. Nieuwe bouwlocaties zijn Buiten hof-zuid (circa 90 woningen), het ge bied Ruigekade (circa 150 wonin gen) en de Bloemerd II (circa 300 woningen). De rest wordt op ver schillende plaatsen in de gemeente gebouwd (circa 150). De nieuwbouw in Buitenhof-zuid betreft het gebied naast de Muzen hof, het zogenaamde Palendorp. Er •zijn plannen in voorbereiding om op deze plek 54 aanleunwoningen voor bejaarden te bouwen en 37 koop-appartementen. Dit jaar wordt begonnen met de bouw van 133 woningen in deelge bied G van Buitenhof-midden-west. Met de bouw in de deelgebieden I, J, en K wordt volgend jaar begon nen. In deelgebied I komen twee nieuwe basisscholen (openbaar en protestants-christelij k) In totaal kunnen in Buitenhof midden-west ongeveer 1600 wonin gen worden gebouwd. Deze wijk in aanbouw zal een oppervlakte be slaan van maximaal 35 hectare. In de eerste fase, de deelgebieden A tot en met D, zijn reeds 334 woningen Sneeuwpop (I) Een Zoeterwoudse als wereld kampioen sneeuw-beeldhouwen. Over een paar dagen kan het zo ver zijn in het hoge noorden. Sa men met de Leidse kunstenares Tineke Jacobs en het echtpaar Conny en Roel de Lange uit Ab- benes gaat de Zoeterwoudse Ria Kerkvliet deze week naar het stadje Savonlinna in het Finse merengebied, waar zij met 14 an dere teams de strijd aanbindt. Naast het team uit de Leidse regio heeft de Nederlandse Kunstkring Voor Beeldhouwers een tweede groep Hollanders afgevaardigd. De teams krijgen een blok sneeuw van 3x3x3 meter, waaruit de deelnemers in drie dagen een kunstwerk moeten hakken, za gen en boetseren. "Dat betekent werken van negen uur 's och tends tot elf uur 's avonds", weet Ria Kerkvliet. Vorig jaar nam zij ook al deel aan het evenement, dat wordt georganiseerd ten bate van UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Kerk vliet: "Haast iedereen maakt dan ook glijbaantjes, want het ont werp moet iets met kinderen te maken hebben. Aan de ene kant die beperking leuk, maar an derzijds...". "Nee, ik vind het juist erg leuk datje in je keuze wordt beperkt", valt teamgenote Tine Jacobs in. Het is leuk om met zijn vieren een beeld te maken, zodat je conses- i elkaar moet doen. Op de- r wordt het in ieder geval geen statisch geheel". "En in drie dagen moet het af zijn", zegt Kerkvliet. "Best spannend is dat". De Zoeterwoudse kunstenares toont een collectie vervaarlijk uit ziende materialen Bijdrage: Eric-Jan Weterings De Zoeterwoudse Ria Kerkvliet, temidden van de materialen die haar c reldkampioen sneeuw-beelhouwen te worden. geperste blok s delijke stekje wordt bewerkt. De aluminium raspen en zagen zijn voor een deel door de deelnemers gemaakt en voor een déél geleend van bevriende kunstenaars, 'want een twee meter lange zaag heeft niet iedereen in zijn verzameling'. Sneeuwpop (2) Óf de groep met dit materiaal haar ontwerp binnen drie dagen uitgehakt krijgt, is sterk afhanke lijk van de weersomstandighe den. Soms is de sneeuw zo hard be vroren dat je er nauwelijks door heen komt, maar vorig jaar ge beurde volgens Kerkvliet het om gekeerde: "Op een gegeven mo ment ging het dooien en toen werd de sneeuw zo zacht dat je er met je vinger in kon prikken". Dieven door open deur in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een bewoonster van de Frederik Hendriklaan in Oegstgeest is in de nacht van zater dag op zondag een onbekende hoe veelheid geld, cheques en twee be- taalpasjes kwijtgeraakt. Haar man liet tussen twee uur en tien over twee de hond uit zonder de voor deur van de eengezinswoning te sluiten. De volgende ochtend werd de diefstal pas ontdekt, toen de tas waarin de vrouw haar betaalmidde len bewaarde leeg in de voortuin werd aangetroffen. Bejaarden schrikken van vreemde lucht VOORSCHOTEN - Een vreemde zoete lucht in de slaapkamer heeft vanochtend tot enige onrust geleid bij twee bejaarde bewoners van een woning in de Voorschotense Nas- sauwijk. Om acht uur kreeg de poli tie een telefoontje dat 'vooral op bedhoogte' een sterke 'bella-donna- lucht' zou hangen. Volgens een woordvoerder van de politie zijn 'twee hele goede speurneuzen op onderzoek gestuurd, die geen vreemde luchten hebben geconsta teerd'. Maandagavond Raadsvergadering Wassenaar, 19.30 uur in raadhuis De Paauw. Raadscommissie bestuurszaken èn raadscommissie financiën Leiderdorp, beide vergaderingen beginnen om 20.00 uur in het gemeentehuis. Gecombineerde commissievergade ring Voorschoten, 20.00 uur in het ge meentehuis. Dinsdagavond Staatssecretaris De Graaff-Nauta, 20.30 uur in de christelijke mavo 'Dwars- wetering, Muzenlaan 155 Leiderdorp. Donderdagavond Raadsvergadering Zoeterwoude, 20.00 uur in het gemeentehuis. De ge meenteraad zal vanavond een onder zoekscommissie instellen die de Nieu- weweg-perikelen onderzoekt. Raadsvergadering Voorschoten, 20.00 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staat het rapport over de affaire- Boschgeest. VOORSCHOTEN - Negentien be woners van woonboten willen een helpende hand van de Voorscho tense gemeenteraad nu aansluiting op de gemeentelijke riolering niet mogelijk is. De boten van de bewo ners liggen in een sloot die van de Vliet naar de Veurseweg loopt, even voorbij Motel de Gouden Leeuw. Ze vragen het gemeentebestuur ande re oplossingen te zoeken en willen weten of ze op Financiële bijstand kunnen rekenen. De bewoners maakten vorig jaar al duidelijk dat zij graag aansluiting op de riolering wensen. Dat is toen echter niet gelukt doordat de eige naar van het land naast de sloot, de agrariër Snelderwaard, geen riole ringsbuizen door zijn land wil heb ben. De bewoners hebben zich neerge legd bij de weigering van Snelder waard. "Het is zijn goed recht om te weigeren riolering aan te leggen", aldus bewoonster Gprissen. De brief maakt echter duidelijk dat de bewoners toch niet gelukkig zijn met de situatie: "Wij wonen in de natuur. Wij zijn buitenmensen en zijn milieubewust. We zouden graag riolering willen". Daarnaast zou aansluiting de bewoners meer ze kerheid bieden. "Als je op de riole ring bent aangesloten heb je een vaste en erkende plek. Je zit als be woner van een woonboot toch al snel in het verdomhoekje", zegt de woonbootbewoonster. Moeilijk Wethouder J. Visser rhaakt duide lijk dat de bewoners een riolering kunnen vergeten. Alleen het Hoog heemraadschap van Rijnland zou kunnen eisen dat aan de vervuiling een einde moet komen, maar dat ge beurt volgens de wethouder niet zo snel. "En al zou het Hoogheemraad schap dat doen, dan nog zou dat weinig helpen. De boten liggen op het terrein van Snelderwaard. Wan neer hij zou worden gedwongen, kan hij zeggen dat de boten dan maar weg moeten". De bewoonster zegt hetzelfde: "Dan hebben we wel riolering, maar geen ligplaats Een bijkomend probleem is dat de rijksoverheid sinds 1 januari niet langer subsidie geeft voor de aan sluiting van woonboten op de riole ring. Ook hierdoor is. aansluting voor de bewoners onmogelijk ge worden. Het vinden van alternatieven is in de ogen van Visser een moeilijke zaak: "Septictanks moeten in het land worden aangelegd. Kampeer- toiletten moeten bewoners legen in stortputten die eveneens in de grond moeten worden aangelegd". Visser denkt niet dat een agrariër die rioolbuizen door zijn land wei gert, akkoord zal gaan met de aan leg vari tanks of stortputten. Boven dien zijn de zelfreinigende septic tanks niet bruikbaar voor al het af val en kent de gemeente geen subsi diemogelijkheden voor de aanschaf van kampeertoiletten. DIEFSTAL - Uit een flatwoning in de Voorschotense wijk Noord-Hof land is dit weekeinde een nog onbe kend bedrag aan geld en juwelen gestolen. De dieven drongen zater dagavond tussen zes uur 's avonds en een uur 's nachts binnen, door de voordeur te forceren op een mo ment dat de bewoners niet thuis wa- geld uit de kassa mee. Bij de bakker werd een bedrag van 500 gulden uit de kassa gehaald. Om binnen te komen hebben de inbrekers bij de slijter aan de voor zijde een bovenlicht vernield en aan de achterzijde een deur opengebro ken. In de andere winkels hebben de dieven de voordeur geforceerd. LEIDERDORP - Inbrekers hebben het afgelopen 'weekeinde hun slag geslagen in het Leiderdorpse win kelcentrum Santhorst aan de Van Diepeningenlaan. Bij een slijter werd een nog onbekende hoeveel heid drank gestolen. Bij een fietsen winkel namen de inbrekers vijf Fiet sen en een onbekend bedrag aan GEBROKEN BEEN - Een 18-jarige inwoner van Oegstgeest heeft zater dagmiddag bij een verkeersongeval zijn been gebroken. De man reed om kwart over drie met zijn mo torscooter uit de De Kempenaer- straat het kruispunt Terweeweg- /Hofdijck op en werd te laat gezien door een 29-jarige automobilist uit Oegstgeest die de kruising vanuit de Louise de Colignystraat opreed. MAANDAG 19 FEBRUARI Alphen lezing 'Wie was St. Willibrord bij leven en na zijn dood', door prof.dr. P. van Moorsel, aanvang 20.00 uur in de raadzaal. ledenvergadering NCVB afd. Zuid met als thema 'Eenzaam- held', aanvang 20.00 uur in ge bouw Nabij. Leiden voorstelling: 'Hartzeer', met Monique van der Ven en Thom Hoffman, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. iezmg 'Een nieuwe kijk op het oude Indiè', door Karin Schaedt- ler. aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DINSDAG 20 FEBRUARI Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur. tel: 071-254654. bezoek Leidse Vrijwilligerscen- trale aan buurthuis Vogelvlucht, Boshuizerlaan, van 10.00 tot voordracht over 'de neger', ernst, humor, folklore en legendes door Otto Sterman, aanvang 20.00 uur in de Petruszaal, Lam- menschansweg. lezing EHBO-vereniging Peer- ke Donders over het thema 'Sport- letsels', door J. Kerkvliet, 20.00 uur in Leonardushuis, Haagweg. voorstelling: 'Galilei', van Ber- tolt Brecht, door het Zuidelijk To neel, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg.! voorstelling: 'De n het Micro-Theater, Oude Vest Leiderdorp verkiezingsbijeenkomst CDA met mevr. de Graaf-Nauta over 'de plaats van de Gemeente in de bestuurslagen', aanvang 20.30 uur in de aula van Christelijke Mavo 'De Dwarswetering'. Wassenaar lezing Stichting Backershagen over 'poëzie', door Elisabeth Stranders, 20.00 uur het Rijnlands Lyceum, Backershagenlaan. WOENSDAG 21 FEBRUARI Alphen jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal Jongkindt Coninck- straat 36. van 18.30 tot 19.30 uur. Leiden thema-middag VIDO-Leiden voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar over het onderwerp of zij nog kun nen veranderen, van 14.00 tot 16.00 uur.Doezastraat 34. informatie over uitwisseling van vereniging of instelling Oxford- Leiden, aanvang 20.00 uur in de aula van de Lorentzschool, Van Vollenhovenkade. dia-lezing over de historie van het treinverkeer van Berlijn en eventuele toekomstige ontwikke lingen, aanvang 20.00 uur, NZH- zaal Rijnsburgerweg. lezing over Psychosynthese: 'Je bent zelf de bron', door Mia Meyer, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. dia-lezing: 'Vrijen en trouwen 1500-1800', door Petra van Bohe- men, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.45 uur. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten kindervoorstelling: 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur, Cultureel Centrum, Ma- rijkelaan. DONDERDAG 22 FEBRUARI Leiden lunchconcert Nicola Vasiljev (viool) en Savka Konjikusic (pia no), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8