TAD LEIDEN 'Woningtoewijzing niet meer dan blind computersysteem' 'Belang van 1990-maatregel dreigt onder te sneeuwen' Afpersing op Stationsplein 'Leids systeem moet op de helling' 'Sinaasappelproject' in Leiden voor spijbelaars s LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 Meidenkermis in Breehuys LEIDEN - "Wat komt u hier doen?", klinkt het bars bij het be treden van het Breehuys aan de Breestraat. In het jongerencen trum was zaterdagmiddag een meidenkermis en dat was dus strikt verboden gebied voor het mannelijk geslacht. Meisjes ver schillend in leeftijd van 12 tot 20 jaar bezochten activiteiten die waren georganiseerd door het Stedelijk Meiden werk Overleg. De bedoeling van de middag was om meisjes op speelse wijze te informeren over de gevolgen van de zogeheten 1990-maatregel. Deze maatregel houdt in dat ie dereen die na 1 januari 1990 18 jaar wordt, zelf verantwoordelijk is voor haar of zijn inkomen. De gemeente Leiden startte daarom onlangs de actie 'Een Leidse meid kiest voor zelfstandigheid'. De middag in het Breehuys was alleen toegankelijk voor meisjes, omdat volgens Paulien Verstraat- en, een van de organisator, nor maal gesproken in buurthuizen meisjes in de minderheid zijn. "Het belang van de maatregel voor meiden dreigt dan onder te sneeuwen. We kunnen de infor matie nu specifiek op meiden toe snijden". Het festival dat werd gepresen teerd door voormalig Henny Huisman-ster Glenda Peters, be vatte voorstellingen, workshops en een markt. In een van tentjes op de markt zat een waarzegster, in werkelijkheid iemand van de sociale dienst, die uitlegde wat de gevolgen van de 1990-maatregel voor ieder individueel kunnen zijn. Daarnaast kon iedereen por trettekenen en fotograferen. Daarnaast waren er workshops zoals zelfverdediging, drama, acrobatiek, grimeren, haarknip pen en handarbeid. In een deel van de zaal konden meisjes leren hoe ze hun fiets moesten repare ren. Op het podium waren die middag demonstratie boksen en optredens van theatergroep Time Out en cabaretgroep De Serpan- ties. De middag werd besloten met een disco. Meisjes konden zaterdagmiddag in het Breehuys leren hoe ze een fiets moeten repareren. LEIDEN - Een inwoner van Rijns burg heeft zaterdag aangifte gedaan van afpersing op het Stationsplein. De man liep in de nachtelijk uren van het station naar de fietsenstal ling. Op de helling naast het grens wisselkantoor werd hij aangespro ken door een tot nu toe onbekend gebleven man. Deze vtroeg hem eerst naar de tijd en vervolgens om een gulden. De Rijnsburger rea geerde hier niet op en liep door. Daarop voelde hij dat iets in zijn rug werd gedrukt, de onbekende zei dat het een mes was. Hoewel het slachtoffer vermoedde dat het een vinger was, nam hij het zekere voor het onzekere en gaf zijn portemon nee af. Hierin zat volgens de politie slechts een klein geldbedrag. De dader zette het op een lopen en is tot nu toe niet gevonden. Inzamelingsactie van goederen voor Roemenië LEIDEN - Leerlingen van het Ste delijk Gymnasium zijn onlangs een voedsel- en speelgoedactie voor Roemenië begonnen. Tot en met maandag 26 februari kunnen ge bruikt speelgoed en potjes baby- /kleutervoeding worden afgegeven bij het schoolgebouw aan de Fruin- laan en in het komende weekeinde op het adres Hooglandse kerk- gracht 8. Bij deze actie heeft Intertoys speelgoed toegezegd en zorgt het verhuisbedrijf Verkroost voor de opslag van de goederen. De Stich ting Roemenië Comité zorgt voor vervoer van de spullen. De actie wordt georganiseerd door Marike Stadermann (14), Eva Jonkman (13) en Hein Martens (13). Het voedsel en speelgoed is bestemd voor wees huizen waar nu vele kinderen ge troffen zijn door de ziekte aids. De toestand in de wees- en zie kenhuizen is volgens het comité zo erg dat in sommige bedden meer dan twee kinderen liggen. Boven dien krijgen zij geen aandacht en verzorging. Baby- en kleutervoed- sel is op dit ogenblik het belangrijk ste. Daarnaast kan speelgoed een welkome afleiding zijn. Het speel goed moet heel en schoon zijn. Leidse protesten tegen legbatterij LEIDEN - De Vereniging Dieren- zorg Leiden en Omstreken (VDLO) heeft geprotesteerd tegen verder uitstel van een verbod op legbatte rijen. De vereniging heeft minister Braks van landbouw laten weten geen begrip te hebben voor de hou ding van de CDA-fractiê in de Twee de Kamer. Onlangs vroegen 47 christen-de mocratische kamerleden de legbat- treijen voorlopig niet op de zwarte lijst te zetten. Oorspronkelijk zou het verbod op 1 juli 1994 van kracht worden. Als de minister zijn partij genoten hun zin geeft gaat het nog veel langer duren voordat de batte rijen defintief tot het verleden beho- De VDLO heeft brieven gestuurd aan de kamerfracties van de WD en de PvdA. Hierin vraagt ze geen steun te verlenen aan het verzoek van de CDA-fractie. LEIDEN - De verpaupering van flatwoningen in de Slaaghwijk (Merenwijk) heeft twijfel ge zaaid over het huidige woning toewijzingsbeleid van Leiden. Zo langzamerhand wil iedereen dat het huidige, streng bureau cratische systeem op de helling gaat. Het verdelen van wonin gen alleen op basis van punten is niet altijd het beste gebleken. Daarnaast willen Leidse wo ningbouwverenigingen meer zeggenschap over hun wonin gen, met name in verpauperde wijken. door Meindert van der Kaaij De gemeente werkt nu aan een toe wijzingssysteem waarbij mensen met acute woningnood niet meer automatisch in wijken terechtko men waar meestal plaats is (Slaagh wijk), maar nu ook voor andere wij ken in aanmerking komen. De erva ring heeft uitgewezen dat het toe wijzen van woningen die niet erg in trek zijn het leefklimaat in rap tem po doet verslechteren. Zodanig zelfs dat er in de Slaaghwijk sprake is van 'gettovorming' en 'verpaupe ring'. teem is deze oplossing echter niet mogelijk. Een van de voorstanders van een ander systeem is PvdA-raadslid Tjeerd van Rij. In zijn functie als voorzitter van de Leidse Woning bouwvereniging (WBL) en van de Leidse Federatie van Woningbouw verenigingen raakte hij ervan over tuigd dat verandering hoog nodig is. Hij staat een systeem voor waar bij woningbouwverenigingen gaan werken als 'makelaars'. Lange tijd was Van Rij, die steeds vaker ge noemd wordt als opvolger van Tes- selaar die in maart opstapt als wet houder, een roepende in de woes tijn. Veel mensen hebben bij de toe wijzing van een woning in bij voor beeld de Slaaghwijk het gevoel er gens 'gedumpt' te worden. Zij heb ben geen andere wens dan zo snel mogelijk weer te vertrekken en zijn dan ook niet geïnteresseerd in enig contact met buren. Iedereen lijkt het er thans over eens dat juist in de Slaaghwijk, de Horsten en Donken in de Merenwijk, niet meer mensen moeten komen die bij voorbeeld door een scheiding snel een dak bo ven hun hoofd moeten hebben. Om dat te voorkomen lijkt het huidige systeem totaal ongeschikt. Dat is te bureaucratisch en kijkt te weinig naar specifieke omstandig heden en wensen van mensen. Wo ningzoekenden die zich inschrijven kunnen aangeven in welke buurt (en) ze het liefst willen wonen. Ver volgens gaan ze punten verdienen en wie de meeste punten heeft komt aan de beurt voor een woning. Een computer kan de was doen. Makelaar Een ambtenaar typeert dit beleid als een 'streng rechtsnijdend zwaard van rechtvaardigheid'. Na deel van dit systeem is dat het 'blind' is, op een situatie niet snel kan inspelen. Een voorbeeld daar van is een verzoek van bejaard echt paar dat vier hoog in een flat woont en lager wil gaan wonen en daar voor staat ingeschreven als woning zoekend. In hun portiek komt op een gegeven moment op de eerste laag een woning vrij. Het meest logi sche is dat het echtpaar niet op zijn beurt hoeft te wachten, maar meteen doorschuift en de woning op de vierde verdieping vrij komt. Zo is het echtpaar snel geholpen, zonder dat net ten koste van een wo ning is gegaan. Met het huidige sys- Van Rij meent dat mensen te vaak een negatieve keuze maken. "Je veroordeelt ze zo tot de Slaaghwijk die toch al geen goede naam heeft. Zij voelen zich niet bij de wijk be trokken, buren trekken zich niets van hen aan, en dan ontstaat er een negatieve spiraal waarbij vormen van verpaupering voordoen. Wo ningen zö toewijzen is eigenlijk aso ciaal". Yuppieflats Spreiden over de stad is volgens Van Rij een veel humanere en bete re oplossing. Daarnaast moeten mensen heel duidelijk een keuze krijgen tussen verschillende, maar ongeveer gelijkwaardige woningen. "Dan maken die mensen een be wuste keuze en geven zo aan daar écht te willen wonen. Bewoners doen dan hun best om het daar naar hun zin te krijgen", zo is Van Rjj's overtuiging. Dat is een mooie theorie, maar ook één met de nodige haken en ogen. Wat gebeurt er met de mensen die geduld hebben en bewust lan ger wachten om een woning te krij gen in de wijk naar hun voorkeur? Wanneer noodgevallen voorrang krijgen, kan het niet anders dan dat anderen moeten wachten. Volgens beleidsmedewerker Blondeau van directie woonruimteverdeling is er inderdaad een situatie van concur rentie: "Wat je de ene groep geeft, gaat er bij de andere vanaf. Dat blijft heel zuur. Dat probleem wordt nij pender in deze tijd waarin het aantal woningzoekenden juist flink is ge stegen, tot bijna 10.000". Een ander punt is dat door het niet huisvesten van probleemgeval len in de Slaaghwijk flats in die wijk helemaal moeilijk te verhuren zijn en er dus leegstand dreigt. Van Rij erkent dat volmondig. "Dat is een offer dat je voor een andere Slaaghwijk moet brengen. In de fractie ben ik wel eens uitgela chen wanneer ik zei dat ze van de Horsten dan maar yuppieflats moesten maken. Dat is overdreven. Maar ik ben wel van mening dat we moeten overwegen om de flats, die van binnen zeer mooi en royaal zijn, te verhuren aan een pas afgestu deerd stelletje. Net zo lang tot het klimaat in de Slaaghwijk zodanig is verbeterd dat iedereen daar weer wil wonen. Op dat moment kun je iedereen weer bewust voor die wijk laten kiezen". Vriendjespolitiek Wethouder Tesselaar riep twee jaar geleden nog dreigend dat zolang hij de scepter zwaait er niets verandert. Nu zijn tijd er bijna opzit, denkt hij daar wel anders over, maar laat hij de precieze invulling toch over aan zijn opvolger. Zijn grootste angst was populair gezegd het ontstaan Hoek Breestraat/Maarsmansteeg LEIDEN - Voor hardnekkige spij belaars komt er in Leiden een si naasappelproject. Op de hoek van de Breestraat en de Maarsmansteeg komt per 1 april een kar waarin jon geren verse sinaasappelsap gaan verkopen. Dit leerwerkproject is bedoeld om jongeren voor te berei den op een plaats op de arbeids markt. Spijbelopvangproject De Witte Poort is bezig om de financie ring rond te krijgen. Volgens een van de initiatiefne mers, André van der Graaf, neemt het aantal schoolverzuimers de laatste jaren licht af. De jongeren die wel spijbelen, lijken daarente gen met grotere problemen te kam pen te hebben. Wanneer de spij belaars niet meer in het schoolpro gramma zijn te plaatsen, komen ze in aanmerking voor het leerwerk- project van De Witte Poort. Het is bedoeling dat jongeren van 15 of 16 jaar, vaardigheden opdoen met arbeid. "Dit is dus niet nage speeld. Ze krijgen te maken met echte klanten en moeten echt afre kenen. We hopen dat dit hun gevoel voor eigenwaarde ontwikkelt en dat ze leren om samen te werken", al dus Van der Graaf. De jongeren die voor dit project in aanmerking komen, hebben veel al niet hun schoolopleiding afge maakt en zijn niet gemotiveerd om nog ander onderwijs te volgen. Ze willen wel gaan werken, maar heb ben weinig kansen op een vaste ar beidsplaats. Deze jongeren beschik ken over weinig sociale vaardighe den, hebben een taalachterstand en leven veelal in een sociaal isole ment. De aanschaf van de op een sinaas appel gelijkende kraam en andere materialen vergt bij elkaar 15.000 gulden. Bedrijfleven en fondsen zoals het Julianafonds en Jantje Be ton zijn aangeschreven om bij te dragen. Er is gekozen voor sinaas appelsap omdat dit gezond is en het goed verkoopbaar is. Slaande en schoppende man is aangehouden LEIDEN - De politie heeft vrijdag middag een 21-jarige Leidenaar ge arresteerd die ervan wordt verdacht de afgelopen week verschillende vrouwen zonder reden in het ge zicht te hebben geslagen. De man is aangehouden op de Haarlemmerstraat nadat verschil lende meldingen op het bureau wa ren binnengekomen dat hij daar op nieuw schoppen en klappen uit deelde aan passanten. Een vrouwe lijke agente die de man vroeg mee te lopen moest het ook ontgelden, de man probeerde haar aan te vallen. Daarop werd hij aangehouden. Tijdens het verhoor bleek de Lei denaar behoorlijk in de war te zijn. Na overleg met de gemeentearts en een psychiater is hij overgebracht naar Endegeest. van vriendjespolitiek. Er is dan geen democratische controle moge lijk. Van Rij begrijpt die angst wel, maar stelt dat dat soort verhalen ook nu de ronde doen. "Dat blijf je toch houden". Daarbij wijst hij er op dat de corporaties een plicht kunnenkrijgen van het afleggen van een periodieke verantwoor ding. De gemeente kunnen zo toch controle uitoefenen. De andere reden waarom de wo ningbouwverenigingen tot nu toe bij toewijzing een te verwaarlozen rol hebben gespeeld, was dat deze in de ogen van Tesselaar te weinig professioneel in elkaar staken. Tot aan de jaren '80 hadden corporaties veelal nog dezelfde structuur als bij de oprichting, begin deze eeuw. Het werd beheerd door hardwerkende en goedwillende vrijwilligers. In die situatie is in Leiden verandering ge komen door fusies en het ontstaan van twee grote corporaties: De Sleutels en de Woningbouwvereni ging Leiden. Sindsdien is er veel personeel aangetrokken, is de administratie aanzienlijk verbeterd. Nu die vere nigingen klaar zijn voor hun taak, is het tijd geworden voor verandering. Lezers schrijven Kaartverkoop De VW-Leiden is er opnieuw in ge slaagd een fantastische muzikale avond voor de hedendaagse bezoe kers van popconcerten te verknal len op grond van puur eigen zakelij ke belangen. In tegenstelling tot eerdere berichten van de VW-Lei- den, dat de dag waarop de voorver koop van het concert van David Bo wie zou plaatsvinden bekend zou worden gemaakt via de landelijke ochtendbladen, werd tot mijn ver bazing door organisator Mojo-con- certs via de Vara-radio op 6 februari bekend gemaakt dat de voorver koop op 10 februari zou beginnen. Op woensdagochtend 7 februari heb ik, net als velen, direct contact opgenomen met de VW-Leiden om te vragen of er in verband met de grote toeloop nog extra maatre gelen zouden worden getroffen. Wij allen, onder wie mensen die om 15.30 uur 's woensdags nog aan de balie waren geweest om informatie te vragen, kregen te horen dat op donderdag nadere informatie zou worden verstrekt. Groot was mijn verbazing toen ik diezelfde middag via deze krant mocht vernemen dat Binnenbrandje in restaurant LEIDEN - De brandweer heeft in de nacht van zaterdag op zondag een brandje geblust in een Italiaans restaurant aan de Boommarkt. Om wonenden sloegen alarm omdat ze een grote rookontwikkeling zagen. Brandweerlieden troffen niemand in het pand aan. Ze forceerden de toegangsdeur, waarna de binnenbrand snel onder controle was. Het restaurant en de bovengelegen appartementen lie pen rook- en waterschade op. De brandweer weet nog niet waardoor de brand is ontstaan. Vermoed wordt dat een overhit lampje heèft vlam gevat, waarna het vuur is over geslagen. LEIDEN - Zo'n 175 kinderen deden zaterdag mee aan de eerste Verenigde Spaarbank Schoolschaakdag van de Leidse regio. De wedstrijden voor schoolteams en voor individuele kinderen werd gehouden in het ge bouw van de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat. De Nutsschool uit Wassenaar en de Zijl- wijkschool uit Leiden wonnen de eerste en tweede prijs. Er deden aan de schoolwedstrijden 22 teams mee van 18 scholen. In de individuele competitie speelden 56 kinderen mee, die in twee leeftijdsgroepen waren verdeeld. De competitie van de jongeren werd gewon nen door Bart Groeneweg, Leids kampioen tot en met 12 jaar. Tweede werd Erik Algra. Bij de oudere kinde ren werd Jeroen Willemze eerste en Remko van der Erf tweede. Schaakgrootmeester en commentator Hans Böhm speelde zaterdag tegen 24 kinderen en een Haagse opa een simultaan. Niemand slaagde er ook maar in om hem een remise af te snoepen. Daarnaast konden kin deren tegen computers spelen die beneden waren opge steld. Aanstaande woensdag wordt in de MSG-school aan de Dieperpoellaan de halve finale van de Neder landse kampioenschappen voor schoolteams gespeeld. Van 14.00 tot 17.00 uur spelen 24 teams vooreen plaats je in de finale. (foto Loek Zuyderduin) met onmiddellijke ingang was be gonnen met het uitdelen van volg nummers op grond waarvan men op zaterdag, voor zover beschik baar, een kaart kon kopen. De VW was dus in feite begonnen met een soort voor-voorverkoop. In de hoop nog een volgnummer te kunnen bemachtigen ben ik sa men met een vriend op donderdag morgen 6.00 uur naar het VW-kan- toor gegaan. Wij bleken de eersten te zijn. Tot aan de openingstijd van 9.00 uur konden wij van toelopende mensen de verbazing en woede ver nemen met betrekking tot het ei genzinnige beleid van de VW-Lei den. Om 9.00 uur kon ieder een vol gnummer in ontvangst nemen, waarbij bleek dat woensdag al 20 kaarten waren 'uitgedeeld'. Daarbij werd meegedeeld dat de eerste groep van 40 personen op zaterdag niet op volgnummer zou worden ge holpen, maar dat volgens het sys teem werd gewerkt van 'wie het eerst komt, het eerst maalt'. Zb werd iedereen gedwongen voor een tweede maal in de rij te gaan staan. Dat deed ik dus vrijdag middag om 15.00 uur. Hiervoor had den we de nodige maatregelen moe ten treffen, zoals een vrije middag, het inslaan van eten en drinken en de aanschaf van een slaapzak. Nog groter werd mijn verbazing en woe de toen ik hoorde dat de eerste groep toch op volgnummer zou worden geholpen. Zo zou het niet nodig zijn nog een keer in de rij te staan. De door ons getroffen maat regelen bleken dus nutteloos. Hier over verwachtte ik vrijdagmiddag opnieuw een bericht in de krant, dat echter uitbleef. Met niet getemperde gevoelens van verbazing en woede gingen mijn vriend en ik zaterdagochtend om 8.45 uur naar de VW. Daar aan gekomen bleek bijna niemand op de hoogte van de gewijzigde ver koopmethode. Wel hoorde ik dat mensen die 's nachts in de rij had den gestaan door een 'ordedienst' van de VW waren gesommeerd weer naar huis te gaan. Ik bleek de laatste te zijn die nog drie kaartjes voor Ahoy kon bemachtigen. Gezien dit wanbeleid heb ik een aantal vragen. Kan de VW-Leiden zo maar een voor-voorverkoop be ginnen? Wie hebben de eerste 20 num mers gekregen? Mag een ordedienst van de VW zo maar optreden tegen gewone klanten? Waarom heeft de VW vanaf dins dag het normale voorverkoop-be- leid veranderd? Hoe komt de VW aan de infor matie dat de voorverkoop via de ochtendbladen zou worden bekend gemaakt? Waarom heeft de VW op vrijdag geen mededelingen gedaan over de gewijzigde aanpak? Hierbij roep ik ieder die deze vra gen kan beantwoorden op om schriftelijk of telefonisch te reage ren. Ook alle gedupeerde fans die hun negatieve ervaringen kwijt wil len voor wat betreft deze voorver koop of andere in het verleden kun nen contact met mij opnemen. Al leen door een gezamenlijke aanpak, welke-van belang is voor iedereen die in de toekomst nog op een eerlij ke manier aan de kaartjes wil ko men, kan dit wanbeleid mogelijk worden stopgezet. T.R. Koort. Poldertocht 11, 2353 VD Leiderdorp, 071-896906. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7