Roemenen gijzelen vice-premier Japan wacht ook mét LDP onzekere toekomst mi Sharon: vredesplan loopt uit op oorlog 'Bonn betaalt Moskou voor hereniging' Bestand Libanon na zege Geagea 'Vietnam moet exodus van bootvluchtelingen stoppen' Ga nooit op reis zonder de ANWB! MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 BUITENLAND Opnieuw protesten tegen Front BUKAREST (GPD/AFP) Het Roemeense leger heeft gis teravond laat een einde gemaakt aan de bezetting van het hoofdkwartier van het regerende Front voor Nationale Red ding in Bukarest. Enige honderden betogers waren het ge bouw binnengedrongen en hielden vice-premier Voican en kele uren in gijzeling. Hij verklaarde na zijn bevrijding er niet over te denken om af te treden. "Het gaat om begrijpe lijke zaken in een periode van voorlopige regering", aldus Voican. Ongeveer drieduizend i zamelden zich gistermiddag voor het gebouw van het regerende front voor Nationale Redding. Ze eisten onder meer het aftreden van presi dent en Front-leider Ion Iliescu. Vroeg in de avond bestormden eni ge honderden demonstranten het gebouw. Tal van ruiten sneuvelden daarbij. Vice-premier Voican, die zich in het gebouw bevond, pro beerde volgens een ooggetuige te ontsnappen, maar werd door beto gers overmeesterd. Op de trappen van het Front- noofdkwartier hielden na de bestor ming een paar honderd gewapende militairen de wacht, terwijl de de monstranten buiten leuzen schreeuwden als 'Weg met Iliescu' en 'Weg met de Securisten'. Naast het Front-gebouw stonden negen pantserwagens. Het duurde uren voordat de soldaten tot actie over gingen. Van een gespannen situatie was echter geen sprake. Tal van militai ren stonden rustig een sigaret te ro tten of maakten een praatje met bur gers, terwijl aan de gevel van het Front-gebouw een spandoek wap perde met de tekst: 'Wat het leger wil, wil het volk'. Een ander span doek Vergeleek het Front voor Na tionale Redding met de voormalige Roemeense Communistische Par tij. PAGINA 5 plan is "onder druk van de massa af te treden". Volgens Voican "was de menigte opgehitst door onverant woordelijke personen die het be lang van bepaalde groepen boven het nationale belang stellen". Ver der meende hij dat "het niet deze betogers waren die de revolutie hebben ontketend". De demonstratie had een spon taan karakter en was niet door van de politieke partijen of studen tenorganisaties op touw gezet. Des gevraagd verklaarden demonstran ten dat ze het aftreden van presi dent Iliescu en de Front-regering wensen, omdat ze meer en meer het BAYRUT (AP) De wapenstil- gevoel hebben dat de nieuwe auto- stand die de christelijke leiders Mi- riteiten op de een of andere manier chel Aoun en Samir Geagea zater- iets te maken hebben met het oude dagavond overeenkwamen, heeft Ceausescu-bewind. het hele weekeinde standgehouden. De laatste dagen stellen steed? Gisteren benutte het Rode'Kruis de meer intellectuelen en anderen in pauze in de gevechten om doden te het openbaar de vraag hoeveel le- bergen en 500 soldaten te evacueren den van Ceausescu's gehate veilig- van de door Aoun gecontroleerde heidsdienst Securitate nog vrij helikopterbasis. Adma. Zaterdag rondlopen en waar zij zich nu bevin- hadden de rivaliserende Libanese den. De deze week aangetreden Strijdkrachten van Samir Geagea nieuwe minister van defensie gene- een succesvolle aanval op de basis raai Stanculescu - zijn voorganger gelanceerd. generaal Militaru werd onder druk Volgens een politiewoordvoerder van de strijdkrachten ontslagen - zijn daarbij 30 militairen gedood en kampt -eveneens met negatieve ge- 42 gewond geraakt, waardoor het ruchten. Zo wordt beweerd dat hij dodental in de onderlinge christelij- zich in het begin van de revolutie ke machtsstrijd is gestegen tot bo- van 22 en 23 december achter dicta tor Ceausescu zou hebben ge- wordt geschat op 1,5 schaard. Onomstotelijke bewijzen den. zijn daarvoor tot op heden echter De aanval van de Libanese Strijd- Een reddings werker van het Rode Kruis rolt met een spade het met plastic overdekte li chaam van een FL-soldaat op een draagbaar in de wijk Ein Rummaneh, die na felle gevech ten door Aoun werd veroverd. Op de achter grond een uitge brande de strijd krachten van Geagea. Geagea behaalde ook delijk was geworden dat de Libane- derde van de christelijke enclave se Strijdkrachten aan de winnende met alle daarin gelegen havens. hand waren, maakte Aoun bekend Aoun heeft nu nog de zeggenschap voorzitter met een wapenstilstand in te stem- over de provincie Meth en een deel missie voc* als eerst zijn troepen konden van het^Berg-Libanondistnct^Hij defensie. Als^m^ste?wordt gharon diens plaats kunnen ir TEL AVIV - Israels minister van handel en industrie Ariel Sharon heeft gisteren tijdens de wekelijkse kabinetsbijeenkomst formeel zijn ontslag ingediend. Na afloop van de vergadering vertelde hij temidden van juichende aanhangers dat het ontslag nog pas het begin is van een harde strijd tegen het vredesinitia tiefvan de Israëlische regering. Vol gens Sharon zal het initiatief steeds grotere spanningen oproepen en uiteindelijk uitlopen op oorlog. Zijn belangrijkste eis op dit moment is 'een slagvaardiger beleid tegen ter rorisme, voor het te laat is'. door Ad Bloemendaal Sharon verklaarde verder dat hij gaat proberen het premierschap over te nemen van Jitschak Shamir. Daartoe zal hij proberen in binnen- en buitenland steun te werven voor zijn ideeen. Die zijn dat Israël de be zette gebieden voor altijd in handen moet houden, dat er niet onderhan- tank deld kan worden over de status van Jeruzalem en dat gedeporteerde Pa- lestijnen dienen te worden geweerd van onderhandelingen. Premier Jitschak Shamir heeft gisteren opnieuw een gesprek ge had met minister David Levy, een van de medestanders van Sharon in het kabinet. De premier probeert Levy uit het Sharon-kamp weg te lokken om zijn eigen kamp binnen de partij een overheersende positie te garanderen. Maar volgens inge wijden in de Likud zijn de eisen die Levy stelt Shamir te hoog. Tot Le vy's voorwaarden zou behoren dat een van zijn medestanders, het par lementslid Eliahu Ben-Elissar, Sharon opvolgt. Ben-Elissar 'is de parlementscom- buitenlandse zaken en Daartoe zou het noodzakelijk zijn dat Knessetlid Ovadia Eli minister- zonder-portefeuille wordt (als op volger van Nissim) en dat minister van transport Moshe Katzav (een vertrouweling van Shamir) Sharon opvolgt in het kernkabinet. worden geëvacueerd. heeft echter geen beschikking De evacuatie van gisteren bete- over een haven en zal waarschijnlijk kent dat de Libanese Strijdkrach- de terugtrekking van de Libanese ten de hele provincie Kesrouan en Strijdkrachten uit de haven van de aangrenzende provincie Batroun Bayrut eisen als voorwaarde voor in handen hebben. Dit is bijna twee- een duurzame vrede. Shamirs kandidaat voor de opvol ging van Sharon als minister van handel en industrie is minister-zon der-portefeuille Moshe Nissim. Oekraïners eisen sluiting van Tsjernobyl MOSKOU (AP) - Parlementari ërs uit de Sovjet-republiek Oek raïne hebben zaterdag opgeroe pen tot ontmanteling van alle kernreactoren in Tsjernobyl en hebben hun verontwaardiging geuit over het feit dat deze kwes tie niet op de agenda staat tij dens de zitting van de Opperste Sovjet. Volgens het Sovjetpersbu reau TASS wil een meerderheid van de Oekraïnse afgevaardig den die in Moskou de zitting van de Opperste Sovjet bijwonen het gehele Tsjernobyl-complex sluiten om nog meer schade aan het milieu te voorkomen. Na een explosie in een van de kernreactoren in Tsjernobyl. in april 1986, kwamen 31 mensen om, raakten honderden gewond en werden grote delen van de Sovjetunie en de rest van Euro pa radioactief besmet. De afge lopen jaren zijn met grote regel maat berichten gekomen over vreemde groeiafwijkingen bij planten en dieren. In de Oekraïne wordt al jaren geklaagd over het uitblijven van effectieve maatregelen om de schade van de kernramp te her stellen, wat vele miljarden gul dens zou kosten. Tot een slui ting van het Tsjernobyl-com plex kan alleen de centrale over heid van de Sovjetunie beslui ten. niet. BONN/FRANKFURT/WASINGH- de 650. De materiële schade TON (GPD/UPI/AFP) De West ward gul- duitse regering heeft gisteren het bericht in het weekblad 'Der Spie gel' tegengesproken dat kanselier Kohl in Moskou heeft beloofd de exportverplichtingen van dë DDR aan de Sovjetunie over te nemen. Ook 'Welt am Sonntag' schrijft dat Michail Gorbatsjov dat als voor waarde heeft gesteld voor zijn toe krachten op de basis Adma begon enkele uren nadat de militie van Aoun erin was geslaagd de Libane se Strijdkrachten met tanks te ver drijven uit de wijk Ein Rummaneh Oost-Bayrut. Geagea deed daar- nakoming van aangegane (export- lijkheden zijn uitgeput. In veel )verplichtingen. kampen wordt de stemming steeds agressiever. Deskundigen noemen als een van de oorzaken de komst veel ex-gevangenen en sociale President Richard von Weiszac- :er zei gisteren dat er geen sprake DDR. "De Oostduitsers hebben i absoluut drankverbod af- op een oproep aan "de hele wereld stemming. KUCHING (Rtr) - De ASEAN de EG hebben zaterdag na een bij eenkomst in de Oostmalaysische kere toekomst. alle Libanese functionarissen, het bijzonder de legitieme autoritei ten" om Libanon uit "deze vernieti gende catastrofe" te redden en daar- zen met krakkemikkige bootjes de toe gebruik te maken van "alle be- overtocht te maken naar een onze- schikbare middelen". Geagea Tijdens het bezoek van Kohl en minister van buitenlandse zaken Genscher verlangde Gorbatsjov verder de erkenning van de Oder- Neissegrens tussen Polen en de DDR. Volgens die Welt am Sonntag vochten. Ze komen niet als milieleden met lege handen", aldus de president. Hij noemde het ge rechtvaardigd dat over de materiële het gevaar de eenheid uitsluitend te baseren óp de hardheid van de D- mark Van de inwoners van de Sovjetu nie is een meerderheid van 51 pro cent voorstander van de Duitse een heid, zo blijkt uit een opiniepeiling in acht Europese landen die van- de probleemgevallen. In diverse tehui- daag in de Frankfurter Rundschau is gepubliceerd. De peiling is in ja nuari gedaan in de Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Frankrijk, Span je, Italië, Hongarije, Polen en de Sovjetunie. Van de Polen is maar 26 procent voor de Duitse eenwording, 38 procent buitenlandse zaken James Ba- sterk tegen. Daarmee is Polen ver- "uitstekende kans" dat uit het felst tegen de Duitse hereni- eind dit ging gekante land. noeilijke tijd hun vrijheid be- gekondigd en moet de politie i Peiling prijs van de eenwording wordt ge- Volgens de Amerikaanse minister 26 procent is licht sproken, maar waarschuwde de twee Duitslanden 1 jaar zullen worden verenigd. Hij z stad Kuching op het eiland Kali- mantan Vietnam opgeroepen een einde te maken aan de exodus van bootvluchtelingen. De ministers van buitenlandse zaken van de As sociatie van Zuidoostaziatische Landen (ASEAN). Indonesië,Thai land, Malaysia, de Filipijnen, Singapore en Brunei zeiden dat de bootvluchtelingen serieuze aan dacht van de internationale ge meenschap blijven genieten. De ASEAN-leden ontvangen al jarenlang grote aantallen Vietna mese bootvluchtelingen die in kam pen worden ondergebracht. Alleen Malaysia telt al zo'n 20.000 vluchte lingen. In een slotverklaring zeiden de leden van de EG en ASEAN dat op vrede Vietnam "effectieve maatregelen moet nemen tegen clandestien ver trek" Diplomaten zeiden te vrezen dat de vluchtelingenstroom volgen de maand weer op gang komt als het weer verbetert kent in tegenstelling tot Aoun de hebben beide Westduitsers toege- land verlaten, blijft ongebroken. De stroom Oostduitsers, die hun te verwachten dat Moskou tege- De Britse onderminister Francis nieuwe Libanese regering van Elias Maude, die de bijeenkomst in Hrawi. Kuching bijwoonde, reisde gisteren Naast de oproep aan Hrawi open- Duitsland zal aandringen op door naar Hongkong, waar een cri- de Geagea de aanval op Adma. De snelle erkening van de Poolse west- sis dreigt in de vluchtelingenkam- helikopterbasis, die 21 kilometer grens. Ze beloofden volgens de pen. In de Britse kroonkolonie, ten noorden van Bayrut ligt, is de krant ook dat de Bondsrepubliek waar 56.000 bootvluchtelingen op- enige belangrijke basis van Aoun in eengepakt zitten, kwam het afgelo- de provincie Kesrouan. Nadat dui- pen week tot ernstige gewelddadig- zegd dat de Bondsrepubliek bin de toekomstige regering van heel bij het totstandkomen'van e nigd Duitsland garant zal staan v Sinds 1 januari zijn er meer dan Westen dat 90.000 geregistreerd. In Bonn gaat lid wordt moet zal komen verenigd Duitsland de NAVO, i uit dat tot de algemene kende dat daarmee de problemen rug toe zullen keren. Veel Westduit- ke de Duitse kwestie de angst steden hebben een opnamestop afgekondigd, omdat opvangmoge- dominerend Duitsland kop opsteekt. Van de ondervraagde Hongaren zei 68 procent voor de Duitse een wording te zijn. In Italië is dat 73 procent, in Spanje eveneens 73 pro cent, in Frankrijk 68 en in Groot- Brittannië 61 procent. Vier op de vijf Westduitsers zijn voor een fusie met de DDR. Vijftien procent zegt daar niet erg voor te zijn en twee procent is er zelfs fel tegen. heden. Voor velen dreigt gedwon gen terugkeer naar Vietnam. Wel zijnswerkers zeiden nieuwe ge weldsuitbarstingen te vrezen, door dat de levensomstandigheden zeer primitief zijn en er geen uitzicht is 0PDem ASEAN "én®' EG-ministers TOKYO (Rtr/AFP) - De Japanse natie ter wereld zich noemden verder de vooruitzichten kiezers hebben ondanks de vele plaatst. Cambodja "bemoedi- schandalen de Liberaal Democrati- Omdat de partij door haar absolu- ziet ge- gend" nu in VN-verband stemming is bereikt over een inte rimregering in Phnom Penh. De mi nisters zeiden de komende confe rentie c Meer buitenlands nieuws op pagina 10 Libië-Egypte De Egyptische president Hosni Mu barak heeft gisteren in Aswan ge zegd om de twee maanden de Libi sche leider Al-Gaddafi te willen ont moeten om de nieuwe samenwer king tussen beide landen gestalte te geven. Egypte en Libië willen vol gens de president vooral de samen werking op het gebied van de land bouw en de industrie uitbreiden, waarbij de nadruk ligt op de textiel en elektriciteit'. Sjtsjerbitski De voormalige Oekraïnse partijlei der en Politburolid Vladimir Sjt sjerbitski is op 71-jarige leeftijd overleden na een langdurige ziekte. Sjtsjerbitski verloor op 20 septem ber vorig jaar zijn zetel in het Polit buro die hij vanaf 1971 had bezet. Een week later moest hij ook ont slag nemen als partijleider van de Oekraïne, een functie die hij 17 jaar lang bekleedde. Sjtsjerbitski stond bekend als een trouw aanhanger van Leonid Brezjnev. Tsjechoslowakije Ex-president Gustav Husak, ex- premier Lubomir Strougal en enke le andere voormalige Tsjechoslo- waakse leiders zijn zaterdag uit de communistische partij gezet. Met het royement werd het advies opge volgd van een commissie die-onder- zocht in welke mate hoge functiona rissen tijdens het oude bewind ver antwoordelijk waren voor het on- staan van de crisis in het land. sche Partij opnieuw de macht in te meerderheid opnieuw alle parie handen gegeven. De Japanners mentscommissies kan controleren, durfden ook gisteren niet de nieuwe zijn de verwachtingen vanuit de VS koers in te slaan die de oppositione- en de EG hoog. De partij zal, zo Cambodia in Jakarta OD le Socialistische partij voorstaat, meenden analisten, er niet aan ont- deVietname- 26 februari volledig te steunen. De- Maar desonda"ks gaan de Japan- komen om in te gaan op eisen van ze vergadering wordt bijgewoond ners een onzekere toekomst tege- de Verenigde Staten en de Europe- door de drie Cambodjaanse verzets- moet. De LDP heeft nog geen oplos- se Gemeenschap om de Japanse groepen, de Cambodjaanse rege- sinSe,n aangedragen voor de diep. ring, Vietnam, Laos, Frankrijk en S^nde politieke en economische de ASEAN-landen. problemen waar de op a rijkste ADVERTENTIE Lekker op vakantie.Maar ga dan ook écht zonder zorgen van huis. Met uw ANWB-Hdmaatschap, de Internationale Beis- en Kredietbrief en zo'n goede ANWB-reisverzekering. De perfecte combinatie voor complete zekerheid. En als er iets misgaat, staat de ANWB-alarmcentrale voor u klaar. Beget die zeker heid en kom voor u weggaat eerst even langs bij uw ANWB-kantoor of bel gratis 06 05 03. Zeker op reis met de ANWB markten meer open te stellen. "De Amerikaanse verwachtingen over Japanse stappen zullen na de ze verkiezingen heel hoog zijn", al dus Shuji Nishijima, hoogleraar aan de universiteit van Niigata. Maar hij betwijfelde of de conservatieve LDP Washington volledig tevreden zal kunnen stellen en uitte teleur stelling over het falen van de rege ringspartij om een duidelijk beeld van de toekomst van Japan op te stellen. Beloftes Volgens analisten heeft de LDP zich in> de hoek laten dringen door te beloven het verbod op de import van rijst te handhaven - hoewel zelfs veel boeren menen dat dit onmoge lijk is. Het districten-kiesstelsel waarbij één stem op het platteland de zelfde waarde heeft als drie stemr men in de steden, dwingt alle Ja panse partijen goed te luisteren naar de boeren en maakt hen soms hardhorend voor eisen van de arbei ders in de steden voor verbetering van de levensomstandigheden. "Geen van de partijen kwam met ideeën voor na de verkiezingen", meende Nishijima, "ze wilden al leen praten over de zaken die goed gaan, en niet de problemen". Onder die problemen zijn de to renhoge prijzen van grond, die ver hinderen dat veel Japanners een ei gen huis kunnen kopen, zijn een snel vergrijzende samenleving en toenemende jaloezie buiten de grenzen succes. "Japan zal zich moeten her vormen... welke pijn dat ook zal kosten", schreef het grootste dag blad Yomiuri Shimbun zaterdag in een commentaar. "Maar wij hoeven geen hervormingen te verwachten zo lang politici met elkander wedij veren in het doen van beloftes kiezers emotioneel trachten te beïn vloeden om stemmen te vergaren' schreef het blad. Op zijn tenen staand kon dit Japannertje in de hoofdstad Tokyo net het Japans economische stembiljet van zijn vader in de bus gooien bij de verkiezingen, die gisteren opnieuw een overwinning opleverden voor de regerende LDP. (foto ap> Geld Politieke analisten zeiden dat ie der van de 338 LDP-kandidaten waarschijnlijk meer dan vier mil joen gulden stopte in de campagne. De partij speelde in op de vrees dat een verkiezingsoverwinning van de socialisten het Japanse economi sche succes van de na de oorlog zou doen ontsporen, om van het be drijfsleven het fabelachtige bedrag van 420 miljoen gulden los te krij gen om de verkiezingsrpachine ver der te smeren. De hervormingen in Oost-Europa en het recente geweld in China en de Sovjetunie speelden de LDP eveneens in de kaart om de kiezers te overtuigen dat dit niet het moment was voor een verandering van regering. "Japan stemde mas saal voor kracht en stabiliteit", al dus Courtis. Interne meningsverschillen ver hinderden dat de oppositie munt wist te slaan uit de steun van de LDP voor een impopulaire belas tingmaatregel, en een reeks seks- en financiële schandalen rond LDP- politici, zaken waarmee de opposi tie in juli vorig jaar een eind kon ma ken aan de LDP-meerderheid in het Japanse Hogerhuis. Alle pogingen van de acht miljoen leden tellende vakcentrale Rengo, om eenheid te smeden onder de oppositie liepen op niets uit. De Japanse Socialistische partij (JSP), de voornaamste oppositie partij, heeft duidelijk gewonnen, terwijl de oppositiepartijen in het centrum en de communistische partij grote verliezen leden. De So ciaaldemocratische partij in het centrum verschilt op het gebied van defensie en energie sterk van me ning met het beleid van de socialis ten, die herziening van het veilig- heidsverdrag met de Verenigde Sta ten en stopzetting van de bouw van kerncentrales nastreven. Ondanks haar overwinning dient de LDP rekening te houden met het door de oppositie beheerste Hoger huis, dat theoretisch bijna alle wet geving kan blokkeren. "Het tijd perk van absolute overheersing van partij is voorbü", zei Rei Shira- afgevaardigden, onder twaalf van de LDP, slaagden er Uiteindelijk speelde geld een grote dag in hun vaders of schoonvaders tori, hoogleraar politicologie rol bij de stembusstrijd, alsmede op te volgen in de banken van het universiteit v; - - - de het dichte web van persoonlijke re- Lagerhuis. "Het wi laties dat LDP-politici tijdens de ja- LDP heeft er veel van ren aan de macht met de kiezers Kenneth Courtis, adviseur hebben opgebouwd. Rond twintig van de Deutsche Bank. de Tokai. Maar geld, en de mand weet wat het nieuwe tijdperk meende zal bieden - voor Japan of voor zijn n Tokyo toenemend nerveuze handelspart ners.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5