Kosten geen reden auto weg te doen Kritiek op rijbewijs Curasao Onderzoek Verkeer en Waterstaat: Ak Imtrtc enk caftc hkwftc Jc ti^ChwifZC ihkoMCh! 'Nederland moet sancties Zuid-Afrika handhaven' Winst CDA en D66 voorspeld Paniekvoetbal rond tunnels en tolheffing MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 DEN HAAG (GPD) - Bij verdubbeling van de autokosten door bijvoorbeeld elektroni sche tolheffing is slechts zeven procent van de automoblisten van plan gebruik te maken van het openbaar vervoer. Dit blijkt uit het onderzoek 'Files in de Randstad, oplossingen op het spoor' dat is gehouden in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat. Niet de hoogte van de kosten is van invloed op het auto-gebruik, maar de totale reistijd. Aan het onderzoek, waarvan de re sultaten gisteren door de AVRO-ra- dio werden gepresenteerd, werkten 21.000 mensen mee die dagelijks het traject Dordrecht-Rotterdam afleg gen. Tweederde van de ondervraag den gaat met de auto op en neer. On derzoekers kozen voor deze route, omdat daar dagelijks voor de Van Brienenoordbrug lange files staan. Uit het onderzoek blijkt dat extra kosten geen reden zijn de auto weg te doen. Automobilisten gaan er vanuit dat autokosten door de werkgever worden vergoed. De on dervraagden staan gemiddeld 2^ minuten per dag in de file. Zelfs al zou deze tijdsduur verdubbelen, dan is nog slechts zeven procent van plan voortaan met trein of bus te gaan. De uitslag van het onderzoek staat haaks op de verwachtingen van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat), die de files wil terug dringen door autorijden duurder te maken. Volgens de bewindsvrouw zou 20 procent van de automobilis ten door kostenverhoging hun voer tuig laten staan. De onderzoekers menen dat al leen een bundeling van maatrege len het autoverkeer kan verminde ren. Elektronische tolheffing en het spitsvignet moeten daadwerkelijk worden ingevoerd. Ook de prijs van brandstof moet flink omhoog. Ver der moet de capaciteit en kwaliteit van het openbaar vervoer aanzien lijk worden verbeterd. Een woord voerder van het ministerie van ver keer en waterstaat zei te betwijfelen of minister Maij-Weggen alle maat regelen wil en kan doorvoeren. Onbegrijpelijk PvdA-Tweede-Kamerlid Castricum toont zich bezorgd over de uitslag van het onderzoek: "Zelfs als een auto waanzinnig duur wordt, blij ven mensen ermee rijden. Dat vind ik onbegrijpelijk. Een perfect func tionerend openbaar vervoer is het enige middel om het aantal auto's te verminderen". Hirsch Ballin tegen invoering van elektronisch huisarrest DEN HAAG (GPD) - Minister Hirsch Ballin (justitie) is tegen in voering van electronisch huisarrest. Hij vindt dat veroordeelden op die manier niet verantwoordelijk wor den gesteld voor hun foutieve ge drag. Bij elektronisch huisarrest zit de dader z'n straf thuis uit en wordt via de computer electronisch ge controleerd. Justitie bekijkt op dit moment of het systeem van elektronische huis arrest in Nederland kan worden toe gepast. Maar Hirsch Ballin zei zater dag in TROS-Aktua er "niet be paald enthousiast over te zijn". Wel is hij voorstander van het halt-pro ject waarbij voornamelijk jeugdige vandalen als straf allerlei klusjes opknappen als bij voorbeeld het schoonmaken van trams. Bij deze vorm van straf worden daders wel verantwoordelijk gesteld, meent de bewindsman. In Amerika is het syteem van elektronisch huisarrest al enige tijd in gebruik. Het is minder duur en biedt een oplosssing voor het cel lentekort. Volgens de bewindsman' probeert Justitie bij uitvoering van straffen het aspect van de eigen ver antwoordelijkheid een rol te laten spelen. ",Het Nederlandse strafstel sel moet op die manier worden ont wikkeld". aldus de minister. Vechtpartij Enkele honderden café-bezoekers in Nijmegen zijn in de nacht van za terdag op zondag slaags geraakt met de politie. Dat gebeurde nadat een melding binnenkwam dat een café-bezoeker zou zijn beschoten. De politie sloot het café en fouilleer- de alle bezoekers om de dader te achterhalen. Toevallig gebeurde dat rond sluitingstijd. Er ontstond een oploop en een vechtpartij waarbij een agente licht gewond raakte. Verongelukt (1) Twee politiemensen zijn gistermor gen om het leven gekomen bij Baar- le Nassau, toen hun auto van achte ren werd aangereden door een be stelbusje. De auto reed tegen een boom. De bestuurder van het be stelbusje is waarschijnlijk overver moeid geweest. Van alcoholmis bruik zou geen sprake zijn. Verongelukt (2) Twee 16-jarige jongens uit Rijswijk zijn zaterdagmiddag in hun woon plaats verongelukt toen ze met de brommer de Prinses Beatrixlaan overstaken. Ze werden geschept door een auto. Akkerbouwers Akkerbouwers uit Zeeland en West- Brabant zijn vanmiddag met onge veer 200 trekkers naar Den Haag vertrokken. Ze willen daar morgen demonstreren tegen een verlaging van de graanprijzen en het ontbre ken van een "breed werkende'in vesteringsregeling". Studenten Een groep studenten van de agrari sche hogeschool in Groningen heeft vanmorgen de trein naar Leeuwar den geblokkeerd. De groep verliet het spoor na vijf minuten toen de politie enkele studenten met ge weld had verwijderd. De actie was gericht tegen de voorgenomen ver plaatsing van de agrarische hoge school naar Leeuwarden. Onderwijs Minister Ritzen (onderwijs) wil ge meenten een coördinerende rol ge ven op het gebied van onderwijs en scholing. Hij wil daartoe een deel van het geld uit de onderwijsbegro ting rechtstreeks aan gemeenten geven in plaats van aan allerlei af zonderlijke instellingen. Op een CDA-conferentie in Zwol le sprak de bewindsman het afgelo pen weekeinde over de toenemende criminaliteit. Hij opperde daar het plan om kleine overtredingen snel af te handelen door middel van een betalingsregeling. Hij denkt hierbij met name aan kleine milieucrimini- naliteit, zoals "het laten slingeren van een vuilniszak". Volgens de mi nister is de rechtshandhaving er mee gediend als minder ernstige za ken snel worden afgehandeld. Bij kleinere verkeersovertredingen wordt dit betalingssysteem reeds toegepast. Hirsch Ballin benadrukte dat ad- mistratieve afhandeling van een de lict uitsluitend wordt toegepast bij lichte overtredingen. Welke daartoe behoren, heeft de minister nog niet uitgezocht. Bij misdrijven wordt de normale strafrechtelijke procedure gevolgd. De Waarheid onafhankelijk weekblad AMSTERDAM (ANP) - Com munistisch dagblad De Waar heid wordt een weekblad met een "brede, onafhankelijke pro gressieve koers". De wijziging moet uiterlijk 1 juni ingaan. Be keken wordt nog of de naam van het blad wordt veranderd. Dit heeft het partijbestuur van de CPN besloten. Voortgaand abonneeverlies en de wens tot verbreding van het draagvlak waren aanleiding om het blad op een nieuwe leest te schoeien. Het huidige abonneebestand van tussen de 6500 en 7000 is te klein om het dagblad rendabel uit te geven. Het CPN-bestuur gaat ervan uit dat het wel een goede start is voor een rendabel weekblad, al zal het aantal abon nees moeten uitgroeien tot 10.000. Het CPN-bestuur zal een miljoen gulden aan leningen aan De Waarheid kwijtschelden. Géhoopt wordt dat het Bedrijfs fonds voor de Pers een soortge lijke stap zal doen om de schul denlast van de uitgever te ver lichten. De CPN wil wel door gaan met de ondersteuning van het nieuwe weekblad, zowel door financiële als wervingsacti viteiten. 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Pro minenten uit de anti-apartheidsbe weging willen een blijvende druk op het blanke minderheidsregime in Zuid-Afrika. Zij pleiten voor het handhaven van de internationale sancties tegen Zuid-Afrika tijdens de Welkom Mandela manifestatie zaterdag op de Amsterdamse Dam. De manifestatie werd door min der mensen bezocht dan de anti apartheidsbeweging had gehoopt. De politie schat dat ruim 5.000 men sen het feest bezochten. De organi satie had op ten minste 15.000 men sen gehoopt. Popartiesten Hans en Candy Dulfer zorgden rond half vijf voor de laatste opleving, maar toen hadden The Nits en La Mano Negra het verder al,voor gezien gehouden. De collecte-emmers voor een nieu we zender voor Radio Freedom ble ven angstvallig leeg. Onder de sprekers op'de manifes- DIEMEN - Op een begraafplaats in Oud-Diemen zijn in nacht van vrij dag op zaterdag tien graven van een paar eeuwen oud geschonden. De be graafplaats in Oud-Diemen staat op de nominatie om opgegraven te wor denom vervolgens te worden opgedoekt, 'of tot monument te worden verhe ven. Wat de grafschenners hebben meegenomen is nog niet bekend. ADVERTENTIE tatie was Dennis Goldberg van het ANC-kantoor in Londen., Hij werd destijds veroordeeld op hetzelfde proces waar Nelson Mandela te rechtstond. Goldberg pleitte voor handhaving van de sancties, ook al is hij optimistisch over de ontwik kelingen in Zuid-Afrika: "Het is voor de eerste keer dat barrières van de apartheid zijn geslecht. Het in vrijheid stellen van onze leiders heeft gezorgd voor een grote open heid. Er is nu veel werk te doen. Het ANC heeft de organisaties binnen het Verenigd Democratisch Front opgeroepen door te gaan met hun 'werk. Tegelijkertijd mpet het ANC zich omvormen tot een organisatie die als hoofddoel heeft binnen Zuid-Afrika een grotere eenheid te bereiken". Het ANC zal zich volgens Gold berg vooral gaan bezighouden met het opruimen van de interne tegen stellingen onder de zwarte bevol king die door de regering jarenlang zijn aangewakkerd. Voorzitter Con- ny Braam van de anti-apartheidsbe weging Nederland, noemde Man- dela's vrijlating "een stap op een weg waarvan geen terugkeer moge lijk is". Als de Nederlandse regering overweegt de sancties op te heffen zal de anti-apartheidsbeweging "daar als een blok voor gaan lig gen", aldus Braam. Elke versoepeling in de houding van Nederland ten opzichte van Zuid-Afrika zal volgens haar „een verkeerd signaal aan De Klerk zijn". Behalve toespraken waren er tij dens het Mandelafeest in Amster dam optredens van allerlei pop groepen waaronder de Zuidafri- kaanse formatie Sara Fina. Ook in andere plaatsen in het land, waaronder Utrecht en Em- men, zijn volgens de organisatie fes tiviteiten gehouden. In Utrecht werd ongeveer tienduizend gulden opgehaald voor een 'nationaal ca deau' voor Mandela. Bij de Zuidafri- kaanse ambassade in Den Haag ver zamelden zich zaterdagmiddag vol gens de politie circa 25 demonstran ten. WD-Tweede-Kamerlid Te Veld huis vindt het overdreven dat zo veel geld wordt uitgegeven om het autoverkeer drastisch te verlagen. "De auto is en blijft de zondebok. Het openbaar-vervoer en de auto vervuilen het milieu voor negen procent. Automobilisten betalen al 47 procent van het totale aantal hef fingen voor milieubestrijding. Als iedereen z'n auto Weg doet, komt er nauwelijks geld binnen om de ver vuiling van het milieu tegen te gaan". AMSTERDAM - Traditiegetrouw heeft vlak na de 'grote jury', ook de kinderjury van de stichting World Press Photo de winnende foto van 1989 bekendgemaakt. Het werd de foto die Rosemary Kaul maakte van een met olie besmeurde vogel na de ramp met de olietanker Exxon Valdez bij Alaska. Het Deense jurylid Nanna Ostergard (12) toonde de winnende foto gisteravond in het gebouw van de Volkskrant inAmsterdan Eisen e winnende foto gisteravond in het gebouw van de Volkskrant in Amsterdam. op Antillen veel lager dan in Nederland "I I 1 /"V I "7" -m^V /"KT A T-B ~a ~U 1/1 DEN HAAG (GPD) - De WD wil dat een eind komt aan het rijbewijs- toerisme naar Curagao. Steeds meer Nederlanders gaan naar dit Antil- len-eiland om daar vaak binnen enkele weken het rijbewijs te ha len. Dit document kan in Nederland zonder problemen worden ingewis- séld. Het WD-Tweede-Kamerlid Jor- ritsma wil dat wordt onderzocht of de examen-eisen op de Antillen ge lijkgeschakeld kunnen worden met die in Nederland. Dat zou een forse verzwaring van het rijexamen daar inhouden. Lukt dat niet, dan moet de handelwijze worden tegenge gaan door het rijbewijs alleen om te wisselen van mensen die langere tijd op de Antillen hebben ge woond, aldus Jorritsma. Rijexamen doen op Curagao is voor Nederlander.s, die snel hun rij bewijs willen halen, de reis waard. Negen op de tien Nederlanders die daar hun rijexamen doen, komen terug met het rijbewijs dat ook hier geldig is. Lessen en examens zijn op de Antillen goedkoper: een les op Curagao kost 20 gulden, in Neder land gemiddeld 40 gulden. Een rij examen op Curagao kost 60 gulden, in Nederland 89 gulden. Het ver keer is er rustiger, er zijn geen trams en geen fietsers. Wie gezakt is op Curagao, kan binnen drie dagen herexamen doen. Ook de examen tijd is veel korter: in Nederland geldt een rijtijd van 30 minuten, op Curagao 20 minuten. In het Ondernemerscentrum in Amsterdam is een kantoor geves tigd dat kandidaten werft voor rij examens op Curagao. De aanmel dingen stromen binnen. Vorig jaar haalden zo'n 500 Nederlanders hun rijbewijs op Curagao, dit jaar wor den zo'n 1500 aanvragen verwacht. Het ministerie van verkeer en wa terstaat maakt zich inmiddels zor gen over de ontwikkeling. Woord voerder J. Schaap: "Mijn advies is: begin er niet aan. Doe gewoon in Nederland examen. Je bent dan het beste voorbereid op het verkeer in eigen land". HILVERSUM (ANP) - Als er nu Tweede Kamerverkiezingen wor den gehouden, zouden CDA en D66 winst boeken en PvdA en WD ver liezen. Dit blijkt uit een enquête van het bureau Interview, waarvan de resultaten gisteravond voor de Vara-tele visie zijn bekendgemaakt. Interview voorspelt forse ver schuivingen na de gemeenteraads verkiezingen van 21 maart. Kreeg het CDA vier jaar geleden 32,1 pro cent van de stemmen, volgens de prognose wordt dat nu 37,6 procent. D66 ziet zijn percentage meer dan verdubbelen: van 4,7 naar 9,9 pro cent. De PvdA krijgt volgens de pei ling 29,5 procent van de stemmen tegen 33,1 procent in 1986. De WD zakt van 18,4 naar 13,8 procent. Groen Links gaat van 5,1 naar 3,5 procent. Het Amsterdamse raadslid van Groen Links Oeydayraj Singh Var- ma pleitte zaterdag op een symposi um in Utrecht over buitenlandse ge meenteraadsleden voor voorkeurs stemmen voor buitenlanders, streefcijfers voor het aantal al lochtone burgemeesters, kamerle den en ministers uit etnische groe pen en een betere begeleiding van nieuwe allochtone gemeenteraads leden. "Er zijn genoeg goede kandi daten dus politieke partijen kunnen zich niet langer verschuilen achter het tekort", stelde ze. Op de kandidatenlijsten van de partijen staan nu 72 migranten van wie 55 op een verkiesbare plaats. De verdeling over de grote partijen is eenzijdig: de PvdA komt met 45 al lochtonen, het CDA met zes en Groen Links met vier. WD en D66 hebben geen kandidaten uit mi- grantengroepen op een verkiesbare plaats. Smartegeld na mislukken van staaroperatie DOETINCHEM (GPD) - Vier patiënten bij wie een oogopera tie is mislukt, krijgen een scha devergoeding variërend van 55.000 tot 85.000 gulden. Zij heb ben na lange onderhandelingen hierover overeenstemming be reikt met de verzekeraar van het St. Jozefziekenhuis in Doetin- chem. Bij de patiënten, die aan staar lijden, werd de afgelopen twee jaar abnormale oogirritatie geconstateerd. Volgens adv©caat Houkes hebben de onderhandelingen meer tijd in beslag genomen dan aanvankelijk verwacht. Een on afhankelijk specialist analyseer de de oogkwaliteit voor en na de operatie, teneinde het schadebe drag te kunnen vaststellen. Des kundigen probeerden in te schatten in hoeverre verbete ring zou zijn opgetreden als de operatie was geslaagd. Het ver lies werd na het maken van een kille balans omgezet in een schadebedrag. Houkes: "Ik moet zeggen dat Nationale Nederlanden hard maar op basis van zakelijke ar gumenten heeft onderhandeld. De verzekeraar heeft geen mo ment de indruk gewekt dat hij niet wilde betalen. Omdat de si tuatie van de gedupeerden enorm verschilden, kostte het even tijd. Ik ben tevreden over de hoogte van de bedragen. Het komt niet zo vaak voor dat be jaarden aanspraak maken op smartegelden". De vier patiën ten waren ouder dan zestig jaar. Het ziekenhuis heeft na de mislukte operatie de slachtof fers medisch begeleid. Ook aan de emotionele kant van de zaak is volgens directeur patiënten zorg F. Jaspers veel aandacht besteed. Houkes uitte enkele maanden geleden kritiek op het ziekenhuisbeleid. Volgens hem zou van emotionele nazorg te weinig sprake zijn geweest. De oogarts had, zo bleek uit onder zoek, geen schuld aan het mis lukken van de operaties. Er zou iets verkeerd zijn gegaan met de reinigingsmethoden. Niet on omstotelijk viel vast te stellen of het ziekenhuis een onjuiste me thode had gehanteerd. STAMMIS VERHUUR v.o.f. verhuurt o. ,a. COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN informatie CISTAM» Ï5? Hoge Rijndijk 352 2314 AP Leiden Heerhugowaard lel (071) 417438 Fax(071) 413788 Fax 02207-43788 ALKMAAR Premier Lubbers heeft afgelopen vrijdag met zijn uit latingen omtrent de Wijker- en de Tweede Coentunnel mogelijk on bedoeld voor de nodige onduide lijkheid gezorgd. Want terwijl de ministerraad eerder op de dag hel derheid had willen scheppen over het beleid inzake tunnels en tol door (principiële) knopen door te hak ken, wijzen reacties erop dat de be trokkenen meer dan ooit in het duister tasten. door Jurriaan Geldermans "En de forensen weten het straks helemaal niet meer. Hebben ze zich eindelijk in het openbaar vervoer la ten dringen: kunnen ze vanachter het glas van trein of bus grote bor den lezen, met reclame vöor aller hande uitbreidingsplannen ten be hoeve van de automobilist", aldus Van Grondelle van de Stichting Na tuur en Milieu. Voor veel partijen schuilt de on duidelijkheid in de tweeledigheid van het besluit dat afgelopen vrij dag door de ministerraad werd ge nomen. Nu rëeds staat vast dat de Wijker- en Tweede Coentunnel zul len worden gebouwd met geld van degenen die erdoor rijden, maar pas op 20 april wordt besloten of de tun nels er komen. En de capaciteit van de oeververbindingen onder en over'het Noordzeekanaal verdub belt, maar tegelijk wordt het absolu te aantal auto's dat ervan gebruik maakt teruggedraaid met behulp van het tolheffingsysteem. Snor Burgers en bedrijven boven het Noordzeekanaal, fel voorstander van de tunnelplannen, lijken ge rustgesteld door Lubbers' uitleg. Tussen de regels door kan immers worden beluisterd dat het met 'die tunnels wel snor zit, al moet nog tot 20 april worden gewacht op de defi nitieve beslissing. De milieube schermers hebben dat goed in de gaten, al willen ze het eigenlijk nog niet weten. Ir. van Grondelle: "We zijn uitgesproken teleurgesteld over het besluit, want de grote lij nen lijken getrokken. Aan de ande re kant biedt de discussie rond fi- nanciëring ons nog enige ruimte voor protest". 'Jutlandisering' Dus laat de stichting niet na dg tunnels nogmaals onder' de loep te nemen. Daarbij wordt er op gewe zen dat de nieuwe tunnels grote ge volgen hebben voor het milieu, ter wijl de totale capaciteit van de oe ververbindingen onder en over het Noordzeekanaal volgens Van Gron delle verdubbelt. "Nu hebben we de Velser-, Coen- en IJtunnel, elk met vier rijstroken. Tel daarbij de twee rijstroken van de Schellingwouder- brug en het totaal aantal komt op veertien. De binnenkort te openen Zeeburger Oeververbinding bij Amsterdam heeft alleen al zes rij stroken. Daarbij komen dan nog de Wijkertunnel met vier en de Twee de Coen met vijf rijstroken. Al met al zijn dat er dus vijftien, zodat ge sproken kan worden van méér dan een verdubbeling. Verdubbel je ook de index van de verkeersomvang (in 1986 op 100 gesteld, thans 115, red.) dan kom je op zoiets van 205. Dat is belachelijk, want we moeten volgens het Nationaal Milieube leidsplan Plus in het jaar 2000 weer terug zijn op het niveau van 1986", stelt Van Grondelle. Haaks daarop staat de visie van de EVO, de ondernemersorganisatie voor logistiek en transport. Woord voerder P. Romijn: "Die twee tun nels zijn pure noodzaak. De poortjes onder het Noordzeekanaal zijn gewoon te klein voor het aan bod". Maar het milieu dan? "Het milieu is belangrijk, maar we moe ten waken voor een soort 'Jutlandi sering', een situatie waarin je een mooi groen land hebt maar er hele maal niets gebeurt". Over de aan de tunnelbouw ge koppelde tolheffing is de zegsman heel wat minder te spreken. "In de eerste plaats mag je pas tol heffen zodra de automobilist een alterna tief kan kiezen. En dat kan nog niet doordat het openbaar-vervoer niet fijnmazig genoeg is. Wanneer dat wel het geval is? De EVO houdt er rekening mee dat we nog tien jaar met files zullen zitten...". Romijn vindt het bovendien on eerlijk en onwenselijk dat de Noordhollanders die boven het Noordzeekanaal wonen, daarvoor moeten boeten. "In het verleden zijn die mensen wegens ruimtege brek uit de omgeving Amsterdam en omstreken verjaagd. Daar pluk ken ze reeds de zure vruchten van door veel te moeten reizen. Je kunt ze niet nog eens extra pakken door reiskostenforfait en tolgelden. Als er dan toch extra geld op tafel moet komen, zijn wjj veeleer voor varia- bilisatie, ofte wel een verhoging van de brandstofaccijns, waardoor je de kosten koppelt aan gereden kilome ters. Voorwaarde is wel dat zoiets op Europees niveau wordt gere geld". OV-tunnels Volgens Lagrand van de Vervoers- bond FNV kunnen Nederlandse transportbedrijven de concurren tieslag met het buitenland nog wel aan, ook met tolgelden. "Dat wil niet zeggen dat ik er een voorstan der van ben. De bond heeft zich nog niet over he.t vrijdag genomen be sluit gebogen, maar persoonlijk vind ik het slecht als een bepaalde bevolkingsgroep hiervoor moet op draaien. Temeer daar die groep nog geen keuze heeft door het gebrek aan goed openbaar vervoer". Gedeputeerde J. Achterstraat van Noord-Holland heeft een soort com promis in gedachten: de Tweede Coentunnel zou een aparte rijstrook moeten krijgen voor het openbaar busvervoer. Achterstraat plaatste overigens al vóór Lubbers' bekend making omtrent tolheffing bij de Noordzeekanaaltunnels, de nodige vraagtekens bij het rekeningrijden. Controle op de naleving ervan en fraude-gevoeligheid vereisen vol gens de gedeputeerde nog de nodi ge studie. Niettemin ziet Achter straat liever het algemene rekening rijden ingevoerd dan tolheffing bij de tunnels. Hij acht het 'onbillijk' als de het noorden van de provincie moet opdraaien voor de gigantische kosten. 'Paniekvoetbal' Het heeft er alle schijn van dat standpunten als die van Achter straat tot het tweeledige besluit van de ministerraad hebben geleid. Se cretaris van de Kamer van Koop handel in Noord-Holland-Noord Dubbeldam spreekt van 'een beetje paniekvoetbal' van de ministerraad. "Er is jaren gewerkt aan een notitie over het rekeningrijden en bij de presentatie ervan keert iedere poli tieke partij zich er tegen. 'Next best' is dan natuurlijk tolheffing", stelt Dubbeldam, die het 'uit den boze' noemt dat bij voorbeeld het be- roepsgoederenvervoer uit Noord- Holland-Noord bij tolheffing duur der uit zou zijn dan de concurrentie elders in het land.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3