Tocht langs het IJzeren Gordijn 'Dit jaar is beslissend voor de perestrojka' 'Tökés lijdt aan grootheidswaan' NABIJ I REPORTAGE i MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 GEESTELIJK LEVEN "Er is een ijzeren gordijn neergelaten over het conti nent", zei Winston Churchill in 1946, in een treffende be schrijving van de keten van prikkeldraad, uitkijktorens, muren en gewapende bewa kers die Europa 43 jaar lang in tweeën zou delen. Na de om wenteling in Oost-Europa is het gordijn weer opgetrokken. Een reis van noord naar zuid langs de ideologische breuk lijn, waar restanten prikkel draad en beton nog getuigen van de kille Oost-Westver houdingen uit het nabije ver leden. door Marcus Aliason/AP Lutzmannsburg Johan Pavtits kan zich de dag in de cember 1948 nog herinneren, toen het prikkeldraad werd gelegd tus sen Lutzmannsburg in Oostenrijk en Zsira in Hongarije. Uit het Hon gaarse achterland kwamen solda ten. Ze wisten weinig van de ban den die de twee dorpen generaties lang met elkaar verbonden. Ze vroe gen een boer of ze van hem een tang konden lenen, om het draad dat een deel van het IJzeren Gordijn zou worden in elkaar te draaien. "De wereld hield hier op. Maar het was slechts een halve wereld. De andere helft was daar," zegt Pav tits, wijzend naar Zsira, 300 meter naar het oosten. "Nu wordt het prik keldraad weggehaald en is de we reld weer heel". De wereld is weer heel - een re frein dat steeds weer gehoord zal worden tijdens de tocht van Trave- münde in West-Duitsland, waar het IJzeren Gordijn met wachttorens en hoge hekken begint, naar Triëst, waar het eindigt in een roestige, kniehoge railing. Het meest levendige beeld van de Koude Oorlog stond op instorten: tot zinloze platen onttakelde mu ren; achteloos weggegooide rollen prikkeldraad langs de weg in Tsjechoslowakije; verlaten en met ketting en hangslot afgesloten wachttorens. Platteland, dat ooit stil, verdeeld en afgelegen was, stond vol met ver keersopstoppingen van Oostduitse dagjesmensen op weg naar het wes ten; tot tranen geroerde dorpsbewo ners maakten kennis met hun bu ren; een pont stak voor het eerst sinds 44 jaar de Elbe over; grens wachten van Oost en West, die el kaar al die tijd hadden bespied, praatten met elkaar alsof ze altijd Restant van het ijzeren gordijn nabij Bratislava. De bewoners van de flats op de achtergrond konden tot kort alleen kijken naar Oostenrijk, aan de andere kant van de Donan. (foto epa) dikke vrienden waren. Het was een tijd van pure euforie, toen overal mensen elkaar met open armen be groetten en politici en militairen aan weerszijden van het IJzeren Gordijn toeschouwers werden. Aan de Oostzee Het IJzeren Gordijn begint met een reeks boeien in zee en gaat over in een rij grenspalen die op het schier eiland Priwall bij Travemuende aan wal komt. Hier, luttele weken nadat Oost-Duitsland zijn grenzen open de, is voelbaar wat het IJzeren Gor dijn ooit was: vrijheid tot aan de grenspalen, met wandelaars die de december-wind trotseren; daarach ter prikkeldraad en wachttorens die onverbiddelijk uit de mist opdoe men. Dan, tien kilometer naar het zuiden, het eerste teken van de ver anderingen: de grenspost Schlutup, waar het gonst van Trabants, de Oostduitse auto's met pruttelende tweetaktmotoren die het meest di recte symbool van de nieuwe vrijhe den zijn geworden. In het 1.400 kilo meter lange scherm van muren, hekken en uitkijktorens langs de Duits-Duitse grens komen steeds meer gaten. Hitzacker 50 kilometer ten zuiden van Luebeck: De scheepstoeter loeit, de laatste passagiers reppen zich aan boord. Dan vertrekt de pont voor de zes minuten durende oversteek van de Elbe. Schipper Michael Brese (31) maakt de eerste overtocht sinds april 1945, toen de pont van zijn grootvader door Amerikaanse artil lerie tot zinken werd gebracht. Zodra hij hoorde dat de grens open ging, stuurde Brese folders naar het Oostduitse dorp aan de overkant: "Sta op 18 november bij het hek; wij komen u halen". Honderden Oostduitsers staan klaar. "Open de poort" roepen ze. Na enig aarzelen doen de Oostduit se grenswachten wat van hen ver langd wordt. Er komen zoveel men sen aan boord, dat de kiel van de pont over de bodem sleept. Philippsthal Amerikaanse soldaten lopen wacht, terwijl bulldozers een nieuwe grensovergang maken. Twee Ame rikanen lopen er op af, op zoek naar een stukjes IJzeren Gordijn als sou venir. De Oostduitsers zijn niet toe schietelijk en de twee Amerikanen keren met lege handen terug. Een Amerikaanse patrouille slen tert naar de 650 jaar oude brug, die Philippsthal met Vacha verbindt. De soldaten staren naar de drom men mensen die langs een grauwe wachttoren over de brug komen. De inwoners van Philippsthal slaan geen acht op hen, maar Oostduit sers, die "de vijand" nog nooit van nabij gezien hebben, lijken gefasci neerd. 's Ochtends om kwart over tien gaat een poort in de oude grensafzetting open en worden de inwoners her enigd met de buren in het aangren zende Lindenau. Honderden gaan achter de fanfare de grens over. Een Oostduitse grenswacht staat klaar om paspoorten af te stempelen, maar wordt opzij geschoven. "Laat maar", zegt zijn commandant. "Dit is hopeloos". De twee dorpen zien er opmerke lijk eender uit: vakwerkhuizen, smalle straten, boederijlucht. Maar 35 jaar lang zagen de bewoners nau welijks iets van elkaar, behalve de wederzijdse kerktorens, ongeveer een kilometer van elkaar verwij derd. Lindenau Herbert Angermueller, 65 jaar, ziet voor het eerst sinds 1944 zijn ge boortegrond terug. Telkens wan neer hij begint iets te zeggen, onder breekt hij zichzelf met een zucht of een kreet: de oude smidse, zijn oude slaapkamerraam, de fontein met het murmelende water dat hem als jongen in slaap deed vallen. En daar, in een deuropening - is dat...? Hij barst in tranen uit en valt in de armen van Augusta Beyer, zijn vroegere buurvrouw, die nu 83 is. Bratislava De 500.000 inwoners tellende stad ligt pai aan het IJzeren Gordijn en ziet er uit alsof zij zojuist bevrijd is. Posters en spotprenten hangen aan bijna iedere muur of winkelruit. Een gebouw met hamer en sikkel is getooid met 25 protest-spandoeken. "WIJ ZIJN MET JULLIE" staat ge kalkt op de leuning van een onvol tooide brug. Schoolmeisjes schrijven leuzen over in hun agenda en giechelen om een spotprent van de afgezette par tijleider Milos Jakes. In een cultu reel centrum luisteren mensen naar een troep Slowaakse volksmuzi kanten, terwijl kinderen tekenfilms kijken op de televisie en knabbelen aan een gepofte maiskolf van een vrolijke straatventer. Voor het eerst in 20 jaar staat er echt kranten en staan mensen de rij. Tot voor kort konden de flatgebouwen in Bratislava alleen kijken naar Oostenrijk, aan de andere kant van de Donau. We- vas maar een uur rijden, maar om er heen te mogen reizen was per missie nodig. Nu kunnen ze gewoon in de auto stappen en wegrijden. Hegyeshalom Aan de Hongaarse grens worden rij en auto's door bewakers wegge wuifd en de belastingvrije winkel doet goede zaken. Vroeger vergde het passeren van deze grens uren, omdat auto's moesten worden ge controleerd op contrabande, zoals bijbels, westerse tijdschriften of verstekelingen. Langs de weg staan borden, waar op kamers te huur worden aangebo den, kerkdiensten worden aange kondigd of openingstijden van win kels vermeld staan. Aan een boom is een beeltenis van Christus gespij kerd en er is weinig meer dat doet vermoeden dat dit ooit een van de strengste communistische landen van Europa was. Triëst Volgens de beschrijving van Winst on Churchill vormde deze Italiaan se haven aan de Adriatische zee het zuidelijke einde van het Ijzeren Gordijn. Triest werd een brand haard in de Koude Oorlog, toen Joe goslavië het na de Tweede Wereld oorlog opeiste. Maar het geschil werd in 1954 geregeld, Joegoslavië trad uit het Sovjet-blok en de grens in Triest is nauwelijks afgezet met hekken. Duizenden Joegoslaven reizen naar Triest om er te werken of winkelen en talrijke inwoners van Triest bezitten een zomerhuis op het Joegoslavische schiereiland Istrie. De Europese breuklijn eindigt bij Muggia, de Venetiaanse wijk van Triëst. Een Italiaanse douanebe ambte verwondert zich over de vele bezoekers, die komen kijken naar het uiteinde van het IJzeren Gor dijn. "IJzeren Gordijn? Er is hier geen IJzeren Gordijn". Gorbatsjov en de stap-voor-stap benadering MOSKOU onrust in Tad zjikistan, Azerbeidzjan, Ar menië, de Baltische repu blieken. Nieuwe politieke, vaak nationalistische, partij en duiken op in de Oekraïne, in de republiek Rusland. De communistische partij een vat vol tegenstellingen, de bevolking steeds moedelo zer, de winkels steeds leger. Partijleider en president Mi chael Gorbatsjov laat echter weten dat het hem voor de wind gaat. En dat hij, alle po litieke hervormingen ten spijt, niet van plan is zijn dubbelfunctie op te geven. door Hans Geleijnse Hij schenkt ons een half uur om de balans op te maken twee weken na het geruchtmakende plenum van het centraal comité van de commu nistische partij. Sjisjlin is stafmede werker op de afdeling internationa le politiek van het centraal comité. Hij reist vrijwel altijd met Gor batsjov mee, ziet en spreekt de grote leider volgens eigen zeggen gemid deld een keer per week. Dat plenum, zegt Sjisjlin, was een groot succes voor Gorbatsjov. Diens platform voor een 'menselijk en democratisch socialisme', dat onder meer voorstelt de leidende rol van de partij uit de grondwet te schrappen, werd met een stem te gen (van de radicale hervormer Bo ris Jeltsin) aangenomen. Ook de conservatieve houwdegens in de partij steunden het dus. Sjisjlin: "Veel van hen zoeken hun toekomst in het verleden. Dat is niet goed voor je eigen toekomst. De conser vatieven hebben zich met hun stem gedrag nu aan de kant van Gor batsjov geschaard". De overwinning van Gorbatsjov, diens sterke positie nu, schrijft Sjisjlin toe aan het compromis dat de partijleider wist te bevechten. Radicalen als Jeltsin en de histori cus Afanasjev wilden veel verder gaan, in een Oosteuropees tempo richting parlementaire democratie hollen. Ook Sjisjlin zegt dat de her vormingen sneller moeten, zicht baar moeten worden voor de gewo ne bevolking omdat perestrojka an ders niet overleeft. "Maar het kan niet met de grote sprongen die men sen als Jeltsin willen. Het moet ge stadig, stap voor stap. Dat is de be nadering van Gorbatsjov". Democratisering In die strategie past, dat de discus sies over een meerpartijensysteem en gelijke rechten voor verschillen de vormen van eigendom (waarvoor een wetsontwerp in behandeling is bij het parlement, de opperste sov jet) gepaard gaan met democratise ring van de partij zelf. Sjisjlin ziet dat, ondanks conservatieve tegen stand, onontkoombaar gebeuren. "Het besluit is genomen om het 28ste partijcongres te vervroegen naar juni dit jaar. Daar zullen de be langrijke besluiten vallen. De eerste stap is gezet met het voorstel om de afgevaardigden direct te laten kie zen door de leden. Formeel moet die nieuwe kiesprocedure nog worden goedgekeurd door de komende ver gadering van het centraal comité. Dat zal zeker gebeuren. Het con gres, het hoogste orgaan van onze partij, zal daardoor radicaal van sa menstelling zijn", verzekert hij. Toch lijkt de conservatieve weer stand sterk. Het bleek tijdens het laatste plenum niet mogelijk hen uit de partijtop weg te werken. Jegor Ligatsjov, het conservatieve uit hangbord, blijft andere dingen roe pen, over de Duitse hereniging, pri- ve-bezit, dan eerste man Gor batsjov. Sjisjlin: "Ik zei u al, het par tijcongres is vervroegd, daar wor den besluiten genomen (doelend op vervanging van het politbureau door een partijpresidium, red). Nu al een wijziging in de top van de par tij was niet nodig". Over Ligatsjov: "Hij zegt geen conservatief te zijn, maar is natuur lijk ook geen liberaal. Maar ik moet zeggen, hij is rechtstreeks en op recht. En wat zijn andere standpun ten betreft: zeker, er is verschil van mening met Gorbatsjov. Over de Duitse eenwording bijvoorbeeld. Ligatsjov is, hoe zal ik het zeggen, andert met de dag. Maar handha ving van het oude machtsmonopo lie zou rechtstreeks naar een cata strofe hebben geleid. De partij kan Ommezwaai Sjisjlin geeft ook nog een andere re den waarom mensen als Ligatsjov, die door de progressieve media als "obstakels voor de Perestrojka" worden gebrandmerkt, nog op hun stoelen zitten. "Zonder Ligatsjov en de zijnen zou de partij in de greep van de radicalen komen. Feitelijk benadelen zij de Perestrojka veel meer. Hun gedrag en radicale leu zen kunnen makkelijk tot destabili satie leiden". Er moet immers hoe dan ook een reusachtige nommezwaai worden gemaakt. Het leninistische eenpar- tijsysteem zal worden afgeschaft. Sjisjlin: "Feitelijk bestaat het al niet meer. In veel republieken zijn al nieuwe politieke partijen". "Natuurlijk, het moet allemaal nog geformaliseerd worden. Maar ik verzeker u, wij zullen hier bin nenkort tientallen politieke partijen hebben, sociaal-democratische, li berale, christen-democratische. Ik hoop echter, dat de communisti sche in vrije concurrentie haar lei dende positie kan behouden. Voor spellen kan ik niets, de situatie ver- En Gorbatsjov. Sjisjlin: "Zonder hem kan het ook, maar op dit mo ment, in deze cruciale fase van de Perestrojka, is hij onmisbaar. Geen misverstanden: Gorbatsjov zal par tijleider en president blijven, ook na het congres. Ik weet dat dit in ande re socialistische landen nu niet meer zo is, maar elk land heeft zijn eigen specifieke kenmerken. In on ze verhoudingen is het gewoon no dig om deze functies in een persoon te combineren. Wij hebben onze ei gen spelregels". Sterk Tenzij hij de druk niet meer aankan. Niet onvoorstelbaar, gelet op de na tionale en internationale problemen waarmee hij wordt geconfronteerd. Sjisjlin: "Laat ik u dit zeggen: Gor batsjov is gezond, hij is sterk. En hij heeft absoluut niet de neiging om in paniek te raken. Dat gebeurt nooit. Dit jaar is beslissend voor de Pe restrojka, het zal antwoord geven op vele vrajgen. Gorbatsjov staat sterk, voelt zich goed en ziet een uit weg". Verdwenen Papp zit in Frankrijk LEIDEN Dominee Laszló Tökés, ongewild de held van de Roemeense revolutie, is niets anders dan een 'grootheidswaan- zinnige'. Althans, dat meent de gevluchte ex-bisschop van de Hongaarstalige gereformeerde kerk in Roemenië, Laszló Papp (74). Ook heeft hij geen goed woord over voor de opstand, die volgens hem onterecht was. Papp, die na de revolutie spoor loos verdween, doet deze uitspra ken in een interview met het Franse protestantse weekblad 'Le Christianisme au XXe Siecle'. Terwijl anderen op vergelijkbare posten schuld hebben beleden, beklaagt de 'vriend van Ceauses- cu' zich in een verklaring over zijn reputatie als collaborateur, die hij mede te danken zegt te hebben aan "mijn vele gerefor meerde, maar niet christelijke broeders". De ex-bisschop blijkt een veilig heenkomen te hebben gezocht bij zijn zoon Stéfan, die predikant is in het Franse l'Eral en Moselle. Op 1 januari legde Papp zijn bis schopsambt na 22 jaar neer, nadat "mijn leven bedreigd werd", bij de bestorming van zijn woning door woedende gelovigen. Volgens Papp was de menigte "verblind" door lieden, die onder het mom van 'christelijke vrij heid' er een "een onbezonnen vrijdenkendheid" op nahielden en hem "onverdiend" voor 'des poot' uitmaakten. Papp gebruikt tegen degenen die hem afschilde ren als een 'machtsknecht', de woorden van Jezus aan het kruis: 'Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen'. Vrijheid De ex-bisschop blijft erbij dat hij al die jaren tijdens het bewind Ceausescu de juiste koers heeft gevaren en als een goede herder over zijn kudde heeft gewaakt en wel "onder buitengewone om standigheden". Hij beroept zich tevens op Calvijn, die volgens hem op grond van hoofdstuk 13 van het bijbelboek Romeinen leert, dat de overheid gehoor zaamd dient te worden, zolang Gods orde niet wordt bedreigd. Papp: "Als de overheid kerk diensten verbiedt, dan kan men niet anders doen dan de staat on gehoorzaam zijn. Maar aangezien het regime ons volledige vrijheid gaf om samen te komen, viel er niets te zeggen". Volgens hem kon Ceausescu ook niets anders doen dan de sterke religieuze ge voelens van de bevolking respec teren. De kerken in Roemenië verkeren, in vergelijk met andere Oosteuropese landen, dan ook in de beste staat, aldus Papp. Iemand die onder zulke om standigheden de burgerlijke èn de kerkelijke overheden niet res pecteert, toont geen christelijke levenshouding, zo is zijn overtui ging. Papp doelt daarmee op Tö kés, die volgens hem altijd al een dwarsligger is geweest, die zich boven anderen en de wetten wil- Pensioen Na een intervie hucht in het uiterste noordwes ten. Tökés weigerde, omdat Papp's optreden volgens hem in strijd was met de kerkorde. Vol gens Papp was dat helemaal niet het geval, maar "Tökés houdt niet van gehoorzamen". Tökés hield zich volgens Papp te veel bezig met politiek en werkte zich met zijn uitspraken onnodig in de nesten. "Het is heel goed dat een dominee zijn zaakjes weet, maar het is voor een predi kant niet wenselijk dat hij een di recte rol in deze problemen speelt". Papp besloot tot overplaatsing naar "een vredige gemeente", om de rust in de gemeente van Ti- misoara te herstellen. Daarbij heeft hij, naar eigen zeggen, per uitzondering een beroep gedaan op de autoriteiten. Het optreden van de geheime politie tegen Tö kés leidde echter tot de demon straties die het begin vormden van de revolutie en dus ook de val van Papp. Papp is stellig van plan om te rug te keren naar Roemenië om daar zijn bezittingen te claimen, evenals zijn pensioensrechten. Hij is dan wel "vrijwillig" als bis schop afgetreden, maar zijn ambt als predikant wil hij blijven ver vullen. nierview op ae nongaar- Bij velen leeft sterk het vermoe. sie, waarin Tokes de Roe- den dat Papp officieel te boek J?^rTstond a^s aSent van óe Securitate. Al zijn vijf kinderen wonen al ja ren buiten Roemenië, wat alge meen gezien wordt als een blijk van waardering van het regime voor zijn loyaliteit. Verrader Dominee J. Cziria, gereformeerd predikant in Rijnsburg, heeft veel goede contacten in Roemenie en bezocht kort geleden het land. Volgens hem is er niets te veel ge zegd wanneer Papp een "grote het aller- verrader" wordt genoemd. De ex- bisschop ging in de afbraak van zijn kerk zelfs verder dan het regi- bepaalde. Zo verbood Papp 'Kijk uit voor ogenschijnlijk goede ideeën' LEIDEN - Het grootste belang om als rk gelovi gen het geloof goed te kennen te luisteren naar de officiële v kondiging van de kerk. Daarbij is volgens Cziria de middagdi het zaak om goed uit te kijken sten, terwijl andere kerkgenoot- schijnbaar goede ideeën, schappen die wel konden hou den. want juist die zijn ontzettend leidend. Dit benadrukte mgr. H. J. A. Bomers, bisschop van Haarlem, tijdens een lezing voor de R.K. Jongerengroep Leiden ov rismatische vernieuwing'. vraagd konden wat hem betrof nemlijk, "verkeerde oecumenische vierin gen" diensten waarbij de eu charistie en het avondmaal zijn gecombineerd gerekend Dr. H. G. van de Graaf (Rotter dam), vice-voorzitter van de syno de van de Hervormde Kerk, be zocht ook onlangs Roemenië en 'cha- noemt het verhaal van Papp zeer gevaarlijk. "Het klinkt heel aan- Papp is voor de kerk net zo'n dictator geweest, als Ceausescu voor het land". "Papp denkt nog helemaal in het oude systeem. Zo noemt hij den bij die categorie schijnbaar het interview van Tökés i goede ideeën. Naar aanleiding de lijke tafelvieringen heeft verbo- dat hij een slecht geweten heeft", den, schreef Bomers vorige Van de Graaf noemt een paar maand in zijn bisdomblad dat pa- dingen van Papp op, die hem zo rochies die de toegestane oecu- in het hoofd schieten: onder zijn menische grenzen overschrijden, leiding is de synode nooit bijéén uiteindelijk rekening moeten gekomen, hij stuurde veel domi- houden met maatregelen op grond het van het kerkelijk wet boek. Bomers heeft inmiddels de pa rochies in zijn bisdom,,die heb ben meegewerkt aan combi-vie ringen, benaderd voor een ge sprek. "Tegen goede oecumene, zoals gezamenlijk lezen en bid den, is geen enkel bezwaar, maar er zijn te wezenlijke verschillen tussen de eucharistie en het avondmaal", aldus de bisschop. Tijdens zijn spreekbeurt bena drukte Bomers dat het in het oe cumenische gesprek naast een heid evenzeer om Christus bedoe lingen dient te gaan, die de RK nees die hem niet welgezind ren naar kleine dorpjes en was een enthousiast helper van Ceau sescu. "De kerken moesten bij voorbeeld hun archieven inleve ren. Daartoe gaf Papp een veror dening, nog voor het bevel van Ceausescu was gekomen". "Heel vervelende onzin" noemt Van de Graaf in dit verband de verwijten richting de Hervormde Kerk, dat zij zich te kritiekloos heeft opgesteld. Ook de kritiek dat hij persoonlijk een tegenstan der zou zijn van Tökés wijst hij volledig van de hand. "Mijn vrouw en ik zijn in 1968 echt niet voor ons plezier in Roemenié Kerk naspreekt. Hij ontkende dat gaan studeren. Wij wilden meele de praktijk inhield dat i dereen moet terugkeren naar de RK Kerk. "Wij moeten proberen in het geloofsgesprek elkaar te overtuigen". niet betweterig op stellen. Je kunt waarachtig niet zeggen dat er niets gedaan is. Ga anders maar bij de Roemenié informeren". Gorbatsjov: nooit in paniek. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2