Blessure Bovelander tempert feestvreugde Hockeystadion verandert in oorlogsbastion Vw J MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 Hockeyteam plaatst zich voor halve eindstrijd LAHORE In de gangen en in de kamers van het Pearl Continental vierde het Nederland se hockeygezelschap gisteren uitbundig feest. De twijfels over het vervolg van het WK in Lahore hadden in één klap weer plaatsgemaakt voor optimisme. De verrassende neder laag (1-0) van concurrent Argentinië tegen Frankrijk betekende voor de vierde maal in de WK-historie plaatsing voor de halve finales, waarvoor ook West-Duitsland, Pakistan en Australië zich kwalificeerden. Voor Nederland is zodoende het eerste beoogde doel - mede dank zij de hulp van de Nederlandse coach in Franse dienst, Obe Postma - be- reikt en al het eerdere cijferwerk overbodig geworden. Het laatste poule-duel met Australië (vandaag) is zodoende alleen nog bepalend voor de volgende opponent van Ne derland in de semifinales van r woensdag. „We kunnen nu met een schone lei opnieuw beginnen", merkte bondscoach Hans Jorritsma op, in een poging de onevenwichtige pres- taties van zijn team de afgelopen week te doen vergeten. „Dat is maar goed ook, want er zit door het ver loop van de wedstrijden tegen Ar gentinië en India toch een nare na smaak aan de poule wedstrijden. Daarin heeft de ploeg niet gefaald, maar de machine haperde zo nu en dan toch. De laatste twee waarschu wingen moeten echter voldoende zijn om tot het besef te komen dat niet het individu, maar het collec tief essentieel is voor succes. Ook als het gaat om het opvangen van te genslagen. Er staat een team uitste kende hockeyers, dat nog te veel de neiging vertoont problemen zelf op te willen lossen. Uiteindelijk kom je daarmee aan de verkeerde kant van de streep te staan". De vreugde over de aanvankelijk alom betwijfelde kwalificatie werd alleen overschaduwd door de bles sure van Floris Jan Bovelander. De f 24-jarige Haarlemmer, die tegen Ar gentinië zijn linkerknie verdraaide, kan vanwege zijn gevreesde straf- corner nauwelijks worden gemist. Ofschoon de ernst van het letsel (geirriteerde meniscus) pas de ko mende dagen precies valt vast te stellen, bestaat de vrees dat hij in Lahore niet meer kan worden inge- „Ik denk zelf dat hij niet meer speelt", concludeerde Hans Jorrits ma met sombere blik. „Er is sinds zaterdag weliswaar een lichte ver- betering opgetreden, maar met een dergelijke blessure moet je ver schrikkelijk oppassen. Het moet ab soluut safe zijn, anders kan het zo veel schade opleveren". De speler van Bloemendaal, die nooit eerder in zijn carrière een kwetsuur opliep, heeft op voorhand al laten weten dat hij niet met een verdovende in jectie wenst te spelen. „Je bent fit of niet. Een pijnstillende injectie wei ger ik. Dat is heel simpel", klonk het heel resoluut. Bovelander, een haast onmisbare schakel in de moeizaam draaiende Nederlandse equipe, miste mede om die reden de macabere match te gen India (5-3). Tot overmaat van ramp raakte hij in de nacht ervoor ook nog ziek (buikloop) en kreeg hij hoge koorts. In de loop van zater dagochtend was de 118-voudige in ternational redelijk hersteld, maar bleek spelen niet verantwoord. Gijs Weterings is de man, die voorlopig de honneurs van Bove lander dient waar te nemen. „Hij heeft het vertrouwen van de gehele ploeg", nam Jorritsma de Hagenaar alvast bij voorbaat in bescherming. „Weterings heeft net zoveel trai ningsuren in de strafcorner zitten als Bovelander en kent ook alle vari anten, die we hebben ingestudeerd. Er rust een zware druk op zijn schouders, maar hij is een nuchtere en mentaal sterke jongen. Dat kan hij best aan". Variant Tegen India was dat het geval. Hij scoorde zelf tweemaal en stelde Maurits Crucq via een variant in de gelegenheid het rendement uit de corners op vijftig procent te bren gen. Met de strafbal van Mare Delig- sen en het (pas) tweede velddoel- punt van Tom van 't Hek bracht Oranje - de totale toernooi-produk- tie op vijftien. Tegenover dat onge kend hoge aantal staat een minstens even uitzonderlijk negatief saldo te gentreffers. Want net als tegen Ar gentinië liet Nederland zich -in de confrontatie met India in de slotfase opnieuw verrassen. Tweemaal scoorden de Indiërs. Een vervelend fenomeen waar ook Jorritsma geen adequate verklaring voor had. We zijn met hoge verwachtingen naar dit toernooi zijn toegegaan. Favo riet zijn is een lastig fenomeen en in die rol hebben we de laatste jaren niet meer gezeten". Voor Cees Jan Diepeveen gold een ander unicum. Op het WK haal de hij tegen Frankrijk en de Sov jetunie de eindstreep niet en tegen Argentinië kwam hij voor het eerst sinds tien jaar als gevolg van een Somere blik- identiteits- en vormcrisis helemaal ken op de Neder- niet in het veld. Het wegvallen van landse spelers- Bovelander resulteerde echter in bank. Door een zijn terugkeer in de basis. „Ik heb ernstige knie- me dit WK nog niet echt goed ge- blessure zal voeld", legde de 33-jarige routinier bondscoach naderhand uit. „Het gaat iets beter, Hans Jorritsma maar ik mis de kracht om voluit te (l) de inbreng gaan. Er zit een vreemde loomheid van de ook al in mijn benen. Daarom is het niet niet bepaald onbegrijpelijk dat ik buiten het ba- vrolijk kijkende sisteam wordt gehoudèn. Leuk is Floris Jan Bove- het niet, maar het zet je weer eens lander moeten met beide benen op de grond". missen op het AD HEESBEEN WK. (foto anp> LAHORE (GPD) - Het Hockey Stadium in Lahore bood zater dagmiddag een macabere aan blik. Stukken hout met spijkers, betontegels, bakstenen, branden de Indiase vlaggen en schoteltje met scherpe kanten daalden tij dens Nederland - India met grote regelmaat van de tribunes en be landden op het gloednieuwe kunstgrasveld en op de dug-outs. Binnen zeventig minuten bood het stadion mede door de in aller ijl opgeroepen gewapende poli tiemacht de aanblik van een oor logsbastion. De situatie dreigde zelfs zo uit de hand te lopen dat de organisa tie de relschoppers in de pauze van het duel via de stadionspea ker liet weten het wereldkam pioenschap af te gelasten wan neer de rust niet zou terugkeren. Zo ver kwam het niet. Rumoerig bleef het daarentegen wel tijdens en na afloop van de wedstrijd, die door alle randverschijnselen nooit meer een echt duel werd. Of zoals bondscoach Hans Jorritsma later opmerkte: „In dergelijke omstandigheden sport bedrijven, is voor niemand leuk". De wisselspelers ondervonden nog de meeste hinder van de on geregeldheden. „Echt bang was ik niet", verwoordde Mare Ben- ninga later de gevoelens van de bankzitters, die zich temidden van het spervuur bevonden, „maar gevaarlijk was het wel". Hoewel de ernst van de situatie door de organisatoren wel werd ingezien, kritiseerde Heinz Wöl- tje, de Westduitse afgevaardigde van de technische WK-delegatie, het lakse optreden van de politie. „We zijn niet erg blij met de wijze, waarop de politie deze zaak heeft aangepakt. De veiligheid van de spelers was tijdens deze wed strijd niet voor de volle honderd procent gewaarborgd. Er zal om meer bescherming van de ploe gen worden gevraagd". Die toezegging kwam gisteren binnen, zo goed als ook het tribu nevak achter de 'dug-out bij het duel van India met Australië gis teren werd vrijgehouden. De cha os en het tumult werden veroor zaakt door militante Pakistaanse moslims en sympathisanten van hun geloofsgezinde broeders in het door India bezette gebied van de deelstaat Kashmir. Zij eisen dat Kashmir zelfbeschikkings recht krijgt en een vrije staat wordt. Het al jaren slepende en ogenschijnlijk onoplosbare con flict leidde half januari tot ernsti ge ongeregeldheden in het voor malige vorstendom. Sinds die pe riode vielen er al ruim tachtig do den en honderden gewonden. Zaterdag bleef na de wedstrijd Pakistan - Engeland meer dan de helft van de ruim 20.000 bezoe kers zitten voor het duel Neder land - India. Het Pakistaanse pu bliek, dat sterk meeleeft met de bezette Kashmiri, toonde zoveel syrppathie voor de protestde monstratie dat die een veel mas saler karakter kreeg dan de afge lopen week. Bessems raakt ballen verkeerd BARCELONA (ANP) - Zijn povere optreden als titelverdediger in het wereldkampioenschap kunststoten in Barcelona gaf Jean Bessems veel stof tot nadenken. „Ik heb uren lig gen piekeren. De slotsom was een voudig: ik had gewoon een paar punten meer moeten maken." Het waren er niet een paar, maar veel. De Limburger kwam 74 pun ten te kort voor het behoud van zijn wereldtitel. In de Olympische stad van 1992 ging het 19e wereldkam pioenschap artistiek biljarten naar de 25-jarige Fransman Jean Re- verchon. Het zilver was voor de Mexicaan Roberto Rojas, het brons voor de Spanjaard Javier Fonellosa. Met 230 punten eindigde Jean Bes sems op de achtste plaats, in het schijnsel van de rode lantaarn. Hij weigerde de slechte kwaliteit van de tafel en de hopeloze Spaanse arbitrage als excuus aan te voeren. In Nederland en België is hij beter gewend. De Belgen Bax en Stey- laerts gingen eveneens stuk in Bar celona. Alle deelnemers bleven trouwens onder hun normale ni- Tien maanden geleden werd Bes sems in Boom (België) Europees kampioen met 361 punten, vijftien maanden geleden in Stockerau (Oostenrijk) wereldkampioen met 354. Het onlangs gevestigde per soonlijk record van de nieuwe we reldkampioen Reverchon is 334 punten en in een Frans kwalificatie toernooi haalde hij al eens 377 pun ten. Bij dezelfde voorbereiding als bij zijn vorige kampioenschappen zou het verval in de prestatiecurve van Bessems wellicht niet zo groot zijn geweest. Reverchon trainde zich uit de naad voor deze wereldtitelstrijd nadat hij zijn baan als bankbedien de kwijtraakte. Bessems' aandacht en fysieke inspanningen gingen de laatste tijd hoofdzakelijk uit naar de bouw van zijn nieuwe huis. Hij meende op zijn natuur, klasse, rou tine en minder trainingsarbeid toch een eind te kunnen komen. Hij had tussendoor immers toch wel ge traind in zijn eigen biljartzaaltje. De Limburger hield geen reke ning met de ongeschreven wet van de topsport: alleen met optimale voorbereiding kan op wereldniveau gepresteerd worden. Hij kwam het in Barcelona aan de weet. Verder til de hij niet zwaar aan deze neder laag. „Als mijn huis straks klaar is, richt ik me weer goed op de sport en kan ik nog wel tien jaar vopruit." Bessems kan zich binnenkort re vancheren als hij in Grubbenvorst zijn Europese titel verdedigt. Het zal gebeuren in een nieuwe toer- nooivorm met een directe knockout-systeem en sets met tien figuren. Van begin tot eind zit er een spanningselement in de duels. Bes sems: „Ik heb het systeem zelf hel pen uitdenken. Het zit vol gevaren. Ik kan er ook direct in tie eerste ron de uitvliegen." Oefenmeester Martin Simek in Tennis Magazine: ..Als je weet waar je naar moet kijken, is vrouwentennis prach tig". Manager Kees Ploegsma Voetbal International over niet optimaal functionerende FA-straf 'nieuwe PSV-leider' Gerald Va- krant: nenburg 'Zetduivel' slaat toe Volkskrant: „De keeper zou door Maessen bij de strot gegrepen zijn, waarna Menzo dreigend op zijn Limburg se tergenstander is afgestapt". „Eerst Vaan en plotseling „Zo onrechtvaardig. Nee, dan hij Vaantjelater Spanje, daar weten ze hoe je ;hij vandaal met één behandeling zijn Vaandeldrager. Dat is wat te snel leven laat beteren. Maar die Oud-arbiter Leo Horn in GPD-bladen over omkoopprak tijken: „Zolang er prostituées bestaan, klanten" scheidsrechters als Lijn: Bokser Regilio Tuur. in Het Vrije Volk over zijn uit Frans Guyana afkomstige tegenstan der Yormo Jacobin: „Echt zo'n taaie Afrikaan". „Van 't Schip kijkt Witschge aan, alsof hij zeggen wil: had die bal aan mij gegeven, daii had ik hem wel gemist". ii der Burg in Schaatser Ben a Panorama: „Vrouwenschaatsen is dus echt Bokser Arnold Vanderlijde in niks, en dan druk ik me onwijs voorzichtig uit. Maar voor Yvon ne van Gennip kom ik m'n bed uit. zeker. Er zit- Zij kon echt schaatsen, echte tij de zaal die het heel den rijden. Voor Linda de Mol heb ik ook wel een zwak, die mag me komen geven als ik boven sensueel vinden. Het is toch prach tig om naar twee mannen te kij- ken, die uitproberen wie het op dat erepodium sta", sterkst is, het slimst, het hardst, noem maar op. En dan zo mooi uitgelicht in een ring, puur, eer lijk, spannend. Misschien zijn we allemaal exhibitionisten". Tennis-ster Boris Becker in Nieuwe Revu: „Het late avondjournaal van zondag drie weken geleden. Er rollen slechts twee berichten over het scherm. De'eerste: de situatie in de DDR heeft zich zo aange scherpt, dat de algemene verkie zingen daar al op 18 maart ge houden moeten worden. De twee de: Boris Becker speelt niet tegen Voetballer Marco in Elsevier: „Het geld is voor mi Marco van Basten in de VARA-gids) „Geld heeft altijd mijn interesse gehad." Ben van der Burg in Trouw: „Greg LeMond verdient onge veer 30 gulden per kilometer." Schaatser Bart Veldkamp te- Holland om de Davis Cup. En op- gen Ben van der Burg in Nieuwe eens is die gedachte er weer. Die Revu: gedachte die me de laatste tijd „lk ben niet veel anders dan jij: steeds meer bezig houdt: wat ben af en toe heel aardig en af en toe ik eigenlijk voor dit land? Tot wat een grote lui. hebben ze me gemaakt dat ik in één adem met het wereldnieuws genoemd word? Of is iedereen nou gek geworden?" Ajax-voorzitter Michael van Praag in Vrij Nederland over zijn voorganger Ton Harmsen: ..Het grootste probleem van Ton Harmsen is altijd zijn karakter geweest. Hij is nu éénmaal een bidlebak. Als iemand in mijn ben." ogen wat verkeerds zegt, zal ik zeggen: dat lijkt me niet zo ver standig wat je daar zegt. Harm sen zegt in zo'n situatie: klootzak wat weet jij ervan. Het is z< Zo is hij tegen de pers, zo i gen zijn personeel, zo is-ii mij. Maar in wezen is de m\ Schaatscoach Leen Pfrommer in Aktueel: „Geloof en topsport kunnen heel goed samengaan." Wielrenner Louis de Koning Het Vrije Volk: „Ik zal nog wel twintig keer moeten sterven voor ik echt prof hjk" Tennisser Boris Becker in Nieuwe Revu: „Ik word er niet goed van dat er als sportman van je verwacht -ie te- wordt dat je wel het uiterste van tegen je lichaam vergt, maar als het op lieer- denken aankomt, je het dan op eens aan andere moet overlaten." Leidenaar Ton Douwer's (l) wordt in hret school Chris Lantrok delfde het onderspit. Geslaagd Ongeveer 300 liefhebbers van het amateurboksen kwamen afgelopen zaterdag in sporthal Broekplein goed aan hun trekken. Boksvereni ging Leiden presenteerde een aan trekkelijk programma met een aan tal boeiende gevechten. Organisa tor Chris Lantrok kan met zijn vere niging terugzien op een geslaagde avond. In het kader van het kampioen schap van Zuid-Holland voor ama teurs stond een aantal kwart- en hal ve finale partijen op het program ma. Slechts twee gevechten golden als finale. In één van die twee verde digde zwaargewicht Mustafa Kuss zijn titel. Omdat er in zijn klasse weinig tegenstanders zijn moest hij zich meten met Maarten Pijpker, die normaal in de B-klasse uitkomt. Kuss is C-klasser. Hoewel Kuss de partij over drie ronden nipt verloor (1-2), achtte de technische commissie hem kam- pioenswaardig, waardoor hij zich opnieuw kampioen mocht noemen. Kuss: "Een goede bokser gaat bij een voorsprong wat meer verdedi gen. Ik bleef aanvallen. Dat heeft me de zege gekost". De beide Leidse vertegenwoordi gers Ton Douwers en Luk Zirkzee waren minder fortuinlijk. Zij zagen hun gevecht reeds in de eerste ron de gestaakt worden. Douwers moest de strijd opgeven vanwege een oogblessure en Zirkzee wegens dreigend k.o. Laatstgenoemde gaf aan het wedstrijdboksen verder voor gezien te houden. Dick Kraay verging het beter in zijn gevecht tegen Koos Tukker. De Leidenaar won via k.o. in de derde hij volgend jaar weer deze wedstrij den gaat organiseren wilde en kon Lantrok nog niet bevestigen. Arnold ronde. Paul Sloos, hij bokste zijn eerste echte wedstrijd, ging in het gevecht met Louis Seepersaud reeds na dertig seconden tegen h'et canvas. In de twaalfde partij kwam Albert Onderwater in de ring tegen Barend Spaan van de Haagse boks vereniging van Henk Houwaart. Bij deze strijd leefde het publiek fana tiek mee. Beide zwaargewichten vielen waar mogelijk aan, waardoor een spannend schouwspel ont stond. Uiteindelijk bleek Ónderwa ter toch duidelijk de sterkere (3-0). Door dit resultaat plaatste hij zich voor de finale der zwaargewichten, welke waarschijnlijk op 26 februari in Rotterdam zal plaatsvinden. Sportief gezien was Lantrok toch wel tevreden. Organisatorisch is dit toernooi nog niet voorbij. Ondanks enige sponsoring en de 200 betalen de toeschouwers, de rest had vrijkaarten, verwacht Lantrok we derom bij de gemeente te moeten aankloppen voor subsidie om quit te te draaien. Daarboven hangt de dreiging dat binnenkort de huidige trainingsaccommodatie verlaten dient te worden - de eigenaar zegt de huur op - en dit maakte de bok- spromotor enigszins mistroostig. Of Met zijn opschrijfboekje op schoot zat hij daar, op de hoofdtribune, van sportpark Middelmors: Arnold Mühren. De grondlegger van het doelpunt van de eeuw, van Marco van Basten in de EK-finale van twee jaar geleden tegen de Sovjet-Unie, was afgelopen zaterdag een belang stellend toeschouwer bij het duel tussen Rijnsburgse Boys en Mar ken (1-0). Mühren, 38 jaar nu, zat daar niet als als scout voor Ajax, maar als leerling van de cursus Oe fenmeester II, met als opdracht het spel van Marken te analyseren. Treedt de bescheiden Volendam- mer binnekort toe tot de rijen der schreeuwerige Nederlandse voet baltrainers? "Ik denk ik het niet. Het leek me gewoon aardig om de cursus te volgen. Met de cursus Oe fenmeester III erbij ben je in een half jaar klaar. Na het examen in mei stop ik ermee. Ik mag dan wel een tweedeklasser trainen, maar mijn hart ligt bij de jeugd. Bij Ajax train ik nu de D en de E. Vind ik pri ma met al dat talent". Spelers met aanleg had hij in Rijnsburg met de beste wil ter we reld in elk geval niet kunnen ont dekken, de schellen waren hem van de ogen gevallen tijdens zijn eerste echte kennismaking met het zater dagvoetbal. "Ontzettend. Wat is me dat tegengevallen. Er zat ontstel-, lend weinig opbouw in het spel van Marken. Er was totaal geen samen hang in te ontdekken. Rijnsburgse Boys? Weinig beter". WOUTER EIKENHOUT De verrichtingen van hockeyer Wouter Eikenhout zijn destijds niet onopgemerkt gebleven. Als LMHC'er kwam hij bijna vijf jaar geleden bij de selectie voor het wereldkampioenschap in Lon den. Daaraan voorafgaand had de technische aanvallende mid denvelder al in heel wat hoofd klassewedstrijden zijn visite kaartje afgegeven en zich in feite vele keren kandidaat gesteld voor Oranje. Enkele maanden voor Londen kreeg Eikenhout de kans om zich in de kijker te spelen van het toenmalige coach-trio SpitstJorritsmaJBellaart. Dat ge beurde in een oefeninterland te gen Pakistan in Rotterdam, die echter met 0-2 werd verloren. Zijn optreden in het nationale elftal bleef eenmalig. Eikenhout over zijn interland debuut: "Het tempo lag veel hoger dan in de hoofdklasse. Je moest steeds onder grote druk snel kun nen handelen. Ik speelde in die wedstrijd linker-middenvelder en stond bovendien tegen de beste man van Pakistan. In mijn herin nering heb ik weinig klaar ge maakt". Fysiotherapeut Eiken hout benadrukt dat hij niet echt ambities heeft gehad om bij de eli te van de Nederlandse hockeyers te behoren. "Ik vond het allemaal mooi en gezellig, maar had er ab soluut niet alles voor over. Nadat LMHC uit de hoofdklasse degra deerde, wilde ik echter wél hoog blijven spelen. Vandaar mijn overstap naar Bloemendaal". Bij Bloemendaal vierde Eiken hout als centrumspits met zijn vroegere LMHC-trainer Roelant Oltmans nog prachtige triomfen. In zijn eerste Noordhollandse sei zoen ('86/'87) werd hij met Bloe mendaal zowel lands-, als Euro pees kampioen en ook nog zaal hockey kampioen. Het jaar daar op prolongeerde Bloemendaal de Nederlandse titel, maar werd tweede bij de Europese titelstrijd voor landskampioenen. Waarom weer terug naar over- gangsklasser LMHC? "Het was niet dat ik het niet aan kon, want ik was altijd nog beter dan de op komende jeugd. Hoewel ik be paalde privileges had bij Roelant Oltmans en ik volledig werd geac cepteerd door iedereen bij Bloe mendaal kon ik het niet langer maken om nog trainingen te mis sen. Dat kwam door de cursus ma nuele therapie die ik volgde. Jong- Oranjespelers kwamen de laatste tien minuten van de wedstrijd meer en meer voor mij in het veld en dat was begrijpelijk, maar ik baalde natuurlijk wel". Na een jaar LMHC verkoos de 28-jarige Eikenhout de mannen- ploeg van eerste-klasser Room burg te trainen en te coachen. Als wm speler blaast hij in het Leidse team (derde plaats tot nu toe) veelal zijn partijtje mee. Wouter Eikenhout: "Dit jaar gaat het nog goed, maar ik denk dat ik als coach waardevoller ben dan dat ik mij als speler telkens moet for ceren om de beste te zijn". De War- monder moet overigens nog om de tafel met het bestuur van Room burg voor een verlenging van zijn contract. Ook wil hij de nodige di ploma's halen om zich verder te bekwamen in het trainen en coachen. De wereldkampioenschappen in Lahore worden door Eikenhout voor zo ver de afstand dat toelaat op de voet gevolgd. Hij constateert dat het aanvankelijk niet lekker zat 'tussen de oortjes'. "Tegen Frankrijk was het allemaal veel te zenuwachtig en de arrogantie sluipt vaak in de ploeg na een voorsprong. Dat is ze ook al bijna opgebroken. Fysiek en technisch behoort Nederland tot de beste ploegen van de wereld. Als er dan toch iets niet goed gaat is het dui delijk dat er mentaal iets man keert. Nu er een halvefinaleplaats is behaald, denk ik aan zilver". Kan het volgens jou dat Rob Bianchi als niet-hockeyer Hans Jorritsma opvolgt als bonds coach? Eikenhout: "Jammer dat Roelant Oltmans het niet is ge worden, hij is de beste. Het is ge vaarlijk wat er nu gebeurt en lijkt op een wanhoopsdaad. Het is niet zo moeilijk voor een nieuwe coach om een ploeg uit een dal te halen zoals bij Kampong gebeurt. Nu wordt er gezegd dat hij het bij Kampong ook zo goed doet. Als Bianchi niet voldoet moet er wéér worden gewisseld en dat is funest. Roelant Oltmans is de ideale man, ach... die wordt het uiteindelijk toch wel. NIEK FAAS

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21