Hemd is deze zomer nader dan de broek 'Lachen is een pijnstiller met geneeskracht' Bittertje Fenomeen PAGINA 12 MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 Broeken met rechte pijpen en zonder bandplooien zijn even actueel als bandplooibroeken met extra veel bewegings ruimte. En colberts met een brede reverskraag doen het even goed als die met een smallere of zelfs zonder kraag. Net zoals er praktisch even veel jasjes zijn met een dou ble-breasted sluiting met vier of zes knopen als jasjes met een eenvoudige sluiting mid denvoor met twee knopen. door Kitty van Gerven Qua belijning heeft de confec- tie-industrie het al eerder in geslagen pad verder afgelo pen en de nieuwe zomermode is dan ook een vervolg op de elegante en ontspannen retro- trend met invloeden uit de ja ren vijftig van de laatste tijd. Een mode met een ruim en comfortabel silhouet, waarin klassieke en speelse elemen ten met elkaar zijn verweven. Maar dat betekent niet dat de man zich nog steeds de allures moet aanmeten van een Britse aristocraat of van een welge stelde golf- op polo-speler om er modisch uit te zien. Die ty pisch Engelse look is op z'n retour. Voor het komende sei zoen hebben de ontwerpers hun blikveld verruimd en met name het Wilde Westen van Amerika en Mexico gekozen als smaakmakers. Een sfeer, die voornamelijk tot uitdruk king komt in de kleuren en de dessins. Kleuren De herenmode lijkt Een jack met veel details ge dragen op een gestreept t-shirt en een zwarte denim broek uit de collectie van Peek en Clop- penburg. Onder een nette van Gils- combinatie wordt een vrolijk gedessineerd hemd gedragen. stofte cactussen. De warmte straalt haast voelbaar af van de diepe tinten brique, terra cotta, robijnrood, kerrie, me- loengeel en mosterd, lever, vergrijsd paars en groen in tal van schakeringen, van flesse- groen en olijfkleur tot mos groen. Kleuren, die perfect samen gaan met neutrale tinten als zand en kiezel en de zachtere, licht vergrijsde pastels, zoals lindegroen, oud-rose en vio let. Alleen in de heel sportieve vrije-tijdskleding worden ze vervangen door harde kleu ren rood, groen, blauw en geel. Zwart heeft komende zo mer alleen maar de functie van accent-tint en het traditio nele blauw blijft grotendeels beperkt tot blazers en panta lons in marinestijl. gloed te liggen van de zinde rende zon boven de-Ameri kaanse en Mexicaanse woes tijn met zijn lichte zand, zijn rood verschroeide aarde, zijn sombere rotsformaties en be- Het echte nieuws zit hem vooral in de dessins, die de warme uitstraling van de kleuren alleen nog maar ver sterken. Het meest opvallend zijn de fantasie-variaties op Indiaanse motieven, die we uit de cultuur van de Inca's en Maya's kennen, de gestyleer- de tekeningen van poppetjes en vormen, zoals die op de ka lenders van deze volkeren voorkwamen. Ze worden veelal in randdessins samen gevoegd met kleurige Mexi caanse dekenmotieven. Overigens hebben de dessin- ontwerpers niet op een cul tuurtje meer of minder geke ken. Ook primitieve grotteke ningen, elders in de wereld ge vonden, hebben als inspiratie bron gediend, evenals de af- Uit de collec tie van Mac en Maggie: een kraagloze poplin blazer gedragen op broek. Het overhemd is met band ver sierd (links). Een blazer en broek met een knipoog naar de sportmode (rechts). Het hemd heeft een veterslui ting. beeldingen uit de Egyptische oudheid. Zelfs batik- en ikatmotieven nemen in het enorme aanbod van prints een niet geringe plaats in. Wat is gebleven zijn de afbeel dingen van bloemen en blade ren, van tropische vogels en vruchten, die aan de sfeer van de hete woestijn nog eens die van de broeierige jungle toe voegen. Een ander blijvertje zijn de veel kleinere versierin gen in de vorm van gebor duurde labels, merknamen of afbeeldingen uit de sportwe reld. De ontwerpers hebben hieraan alleen nog de foto prints toegevoegd met voor namelijk afbeeldingen van het Wilde Westen. Jeans Deze fotoprints komen we met name tegen in de jeans- sector, die in de herenmode een aanmerkelijk prominen tere plaats zal krijgen. Wat na tuurlijk ook moeilijk anders kan bij een modebeeld, waar voor ruige cowboys en sher- rifs uit spaghetti-westerns model hebben gestaan. Met één simpele spijkerbroek kan de man, die zich modieus wenst te noemen, komende zomer niet meer volstaan. Zijn prima aansluitende jeans hoort toch zeker te worden af gewisseld met een zogenaam de anti-Fit spijkerbroek, een pantalon, die de juiste pas vorm ten enenmale ontbeert en daardoor flink wat meer ruimte biedt. Voor de echte .cowboys' zijn er het komende seizoen zelfs broeken met in gezette zadelstukken. De bermuda is de sector vrijetijdskleding ontgroeid teerd in de sector formele kleding. Zo'n broek, die zeker niet al leen een indigoblauwe of ge wassen lichtblauwe kleur hoeft te hebben, maar ook best rood of zwart mag zijn, hoort vergezeld te gaan van een spijkerjasje, boordevol sierstiksels, zakken,- fotop rints en metalen nagels. Het mag er best allemaal een beetje versleten uitzien. Een scheur hier of daar hoort er ze ker bij. Wie er toch wat moeite mee heeft om in z'n nieuwe spijkerbroek of -jack meteen de schaar te zetten, hoeft niet bang te zijn voor 'te netjes' te worden versleten; de confec tie brengt zelf al spijkerjasjes en ook vestjes in de handel met naar buiten gekeerde, flink gerafelde naden. Kostuums Uiteraard is zo'n stoer jeans- pak nu niet direct de dracht om dagelijks naar het werk te gaan. Toch hoeft de formele kleding ook zeker niet stijf te zijn. Dank zij de soepele stof fen, zoals cool wool, katoen, linnen en mengingen daar van, maken de kostuums een jeugdige en wat nonchalante indruk. De colberts tot net over de heupen zijn over het alge meen licht getailleerd en voorzien van verbrede, afge ronde schouders. De details zorgen voor de variatie: de plaats van de knopen bijvoor beeld op de jasjes met een double-breasted sluiting, ex tra stiksels langs de kraag of een toegevoegd zakje, ge- paspoilleerde dan wel klep- zakken, hier en daar een extra lusje en gedessineerde voerin gen in contrastkleuren. Ook in de kraagvormen zit nogal wat verschil. Zijn de uit gesproken korte reverskragen weer een beetje uit het beeld verdwenen, in breedte blijven ze variëren. Bovendien ko men naast kragen met opge sneden of haakrevers nu ook Ook het nette kos tuum is comforta bel, de das geeft fleur aan het ge heel. Een ontwerp van Peter van Hol land. veel andere kraagvormen voor. En in sommige model len ontbreekt de kraag zelfs helemaal. Pantalons De bijpassende pantalons hebben over het algemeen ruime, rechte pijpen, al dan niet met een omslagje. De minder formele broeken, die in combinaties voorkomen, zijn zelfs nog aanmerkelijk ruimer met flink wat band- plooien en naar beneden toe iets toelopende pijpen. Maar ook aansluitende broeken, zonder bandplooien doen het komende zomer goed. De band blijft voorlopig nog breed en voorzien van een riem. In de 'casual-look' zijn er overigens ook veel hoog op gesneden pantalons zonder band, maar wel met een riem. Een goed alternatief voor de. lange broek is trouwens de bermuda. De broek tot net op ook geaccep De hedendaagse cowboycombineert zijn jeans- pak met een vrolijk gedessineerd overhemd of een trui. de knie met rechte pijpen, al dan niet met een omslagje, past zowel in de sportieve als in de meer geklede mode. Een bermuda kan komende zomer namelijk net zo goed worden gecombineerd met een col bertjasje als met een noncha lant jack. Overhemd Zoals gezegd fungeert het overhemd als blikvanger. Zijn de colberts en broeken dikwijls van uni-stoffen of va ge ton-sur-ton ruit- of streep- dessins, de hemden verleven digen het beeld met hun op vallende prints. Toch zal niet iedere man zich geroepen voelen om met een wild batikdessin, grote bloe men of Mexicaanse motieven op z'n hemd te lopen. Voor het wat klassiekere type blijven er de streepdessins, die overi gens ook heel speels kunnen zijn, omdat veel strepen zijn samengesteld uit minuscuul kleine bloemetjes of orna mentjes. Wie desondanks lie ver een unikleurig hemd aan trekt heeft de keuze uit gladde blouses of overhemden met een ingeweven reliëfstruc tuur. De overhemden zijn er met gewone boordkragen, maar ook met button-downkragen en boorden met verlengde punten. Ze doen het uitste kend onder de gilets van wat barokke gobelin- of damast stoffen, die ook het volgende seizoen een must blijven en in verschillende vormen voorko men: met een V-hals, met een sjaalkraag of- met een ronde hals. Truien Wat voor de overhemden geldt, geldt in feite ook voor de truien: het zijn blikvan gers. Jacquardtruien met al lerhande kleurige figuratieve, zowel als non-figuratieve mo tieven, met ingebreide stre pen of reliëfdessins leveren een belangrijke bijdrage aan het vrolijke karakter van de zomermode. De meer geklede truien zijn nog dikwijls versierd met op- geborduurde afbeeldingen uit de sportwereld of merkna men. Op de sweat-shirts prij ken bovendien grote emble men en teksten. Jacks Wie een uni-kleurig jack wil, zal dit het volgende seizoen met een lantaarntje moeten zoeken. De meeste jacks en blousons vertonen tenminste twee, maar vaker nog drie kleuren. Dubbele sluitingen, extra ritsen, klepzakken met grote drukknopen, in de kraag verstopte capuchons en elastische boorden zorgen nog eens voor een extra speels accent. En uiteraard ontbre ken ook op de blousons, jacks, parka's en anoraks de merkla- bels niet. Dassen De liefhebber van een fleurige das kan z'n hart ophalen. De klassieke gestreepte das of de das met wapentjes moet maar eventjes in de kast blijven. Daarvoor in de plaats zijn er dassen met veelkleurige bloe men of vage bladdessins, met afbeeldingen van tropische vruchten en vogels, opvallen de ornamenten en cashmere- motieven in tal van enigszins ingetogen kleuren, die ervoor zorgen dat de das weliswaar een opvallend, maar zeker geen schreeuwerig wordt. Psychiater Paul van Alphen vond baat bij het cartoon Tijdens mijn opleiding heb ik niets gehoord over humor als hulpmiddel. Er is ook geen wetenschappelijk onderzoek naar gedaan. Blijkbaar hou den wij ons als psychiaters meer bezig met negatieve psy chische verschijnselen zoals agressie, depressie en angst en minder met positieve zaken zoals humor. Toch staat vast: lachen geeft niet alleen (spier) ontspanning maar kan ook pijnstillend soms zelfs gene zend werken..". door Rob Peters Psychiater dr. Paul van Al phen (50) in Sittard weet waar over hij praat. Onlangs ver scheen van zijn hand een boekje 'Psychiatrie met een glimlach', dat cartoons over de psychiater en zijn werk plaatst naast het gebruik van humor in het algemeen in de psychiatrie. Een 'bedrijfstak', constateert Van Alphen, 'waarin aan werk geen gebrek bestaat'. Nauwelijks is het boekje op de markt of prof. dr. G.J. Zwanikken bestempelde het werk niet alleen als 'het kruidenbuiltje voor iedere se rieuze vakgenoot' maar hij riep ook uit dat het onderwerp aangesneden door Van Al phen het verdient onderwerp te worden van diepgaande studie, uitmondend in een proefschrift. Voor de Sittard- se psychiater een eerste be wijs dat 'humor' altijd onder gewaardeerd is geweest. Toch is het motto 'lachen is gezond' even oud als de psy chiatrie zelf. Sterker nog zegt Van Alphen: "In de bijbel zijn zelfs verwijzingen te vinden naar de gevolgen van lachen en pretmaken en ook zijn er aanwijzigingen dat later de hofnar werd ingezet bij som bere stemmingen. In de prak tijk blijkt dat de gemoedstoe stand sterk wordt bepaald door het denken: negatieve denkinhouden kunnen bij voorbeeld een angstig-sombe- re stemming oproepen, maar het omgekeerde kan ook... Het is overigens een toeval ligheid dat ik op het onder werp stootte. Ik heb het af en toe nodig om zijdelings via een hobby met het eigen vak bezig te zijn. Filatelie bij voor beeld en in dit geval cartoons met als onderwerp de psychi atrie. Dat helpt de accu opge laden te houden en kan soms een verrassende andere kijk op de zaak geVen..". Overdrijving Van Alphen geeft toe dat hij bewuster het wapen van de humor is gaan hanteren. Hij zegt: "Een voorbeeld, dat wij dikwijls gebruiken is de lach wekkende overdrijving. Neem een verpleegster die denkt dat zij een fatale fout heeft gemaakt. Door te vertel len dat tengevolge van haar fout niet alleen alle patiënten van het ziekenhuis zijn ge schaad, maar ook de bevol king van Sittard, Nederland en zelfs de hele EG, komt er een moment dat zij consta teert met een lach: nu is het wel erg overdreven... op dat moment is er een opening om verder te gaan. Het behande len van mensen is heel dikwijls, behalve uiteraard van vertrouwen, afhankelijk van het moment dat er ont spanning optreedt in de vorm van lachen". Dat geldt uiter aard in belangrijke maten ook voor (zelfhulp)groepen waar de sfeer van immens belang is voor het effect van het samen zijn. Van Alphen vertelt over de problemen die hij ondervond bij het uitgeven van zijn boek je om aan te geven hoe gevoe lig psychiatrie nog steeds in onze samenleving ligt. Een eerste sponsor haakte af van wege het effect voor de pa tiënt en de uiteindelijke spon sor pas ging door de bocht toen bleek dat op geen enkele wijze de patiënt op de korrel werd genomen, maar slechts de psychiater 'voorkwam in tekst en cartoon'."Men ging er dus opvallend genoeg vanuit dat psychiaters niet voldoen de kunnen relativeren". Zonder humor is ook een psy chiater gedoemd te lijden, staat ergens in het boekje. psychiater gedoemd te lijden "Neem de praktijk van alle dag. Humor doet wat, al is het soort humor wat je appreci eert heel afhankelijk van af komst en opleiding. De een zal terugverlangen naar Toon Hermans en de ander zal zijn neus ophalen voor de cyni sche stijl van humor van bij voorbeeld Youp van 't Hek en Freek de Jonge". De laatste categorie neigt steeds meer naar de zwarte humor of 'epi- leptoid' in tegenstelling tot 'cycloid' of boertige humor en de 'schizoid', de echte absur diteiten. Bekend gegeven is dat men sen onder bijzondere omstan digheden zoals stress minder open staan voor humor en vooral psychotici hebben daar last van. Een gezonde lach is belangrijk als diagnos tische indicator en er zijn na tuurlijk wel wat handig heidjes om mensen aan het la chen te brengen," aldus Paul van Alphen die na het ver schijnen van zijn boekje één ding zeker weet... er wordt in de toekomst meer gedaan met de 'gulle lach in de psychia trie'... De in het boekje gebruikte cartoons zijn uitzonderlijk treffend geselecteerd. Zelf wijst hij op de uitzonderlijke uitstraling van een tekening van de Rus Mich^jl Zlatkovk- si die zo de herstelde uit de handgelopen machtsverhou dingen binnen een gezin knap 'verwoordde'. Het boekje, waarvoor de Sit- tardse cartoniste Annemie Moolhuysen de omslag ontwierp is verkrijgbaar bij Lundbeck BV, Hcttenheuvelweg 37-39,1101 BM, Amsterdam, tel. 020-971901. Een fenomeen, dat zijn ze. de jongelui van nu. Die in deze tijd leven, zijn geboren zo ergens na 1950. En ze beseffen, denk ik, geen moment dat ze iets bijzon ders zijn. iets unieks. Iets dat nog nooit is vertoond in de voorbije eeuwen m Nederland. En niet door hun manier van le ven, hoewel die naar ik me meen te herinneren eind jaren zestig verre van onopvallend was, maar door iets wat ze niet ken nen. Als eersten in de voorbije eeuwen en misschien wel in de hele vaderlandse geschiedénis. Honger. Echte honger. Dat gevoel hebben ze niet ge kend. En ze zijn daarmee de eer sten in een mens weet niet hoe lange tijd. Ze zijn een generatie die geen idee heeft hoe dat voelt, knagende onvervalste honger die niet te stillen is omdat er geen eten is, of geen geld om het te kopen. Wat soms nog erger is. En daarmee zijn ze uniek. Wij, de generatie van boven de vijftigers zijn de laatsten, de al- lerlaatsten tot nu toe, - en het re servaat wacht nog steeds -, die dat gevoel wel hebben gekend. Misschien dan wel niet aan den lijve, niet bij ons zelf, maar wel als generatie die ook de kinde ren omvat van de turfstekers in Drente, de Peelwerkers in Bra bant, de keuterboertjes op de Veluwe en de sloebers in de krottenwijken die onvervalste honger hebben gekend. Honger waarmee ze naar bed gingen en waarmee ze weer opstonden. En na die benarde jeugd kwa men ze in de grote crisis terecht, en daarna in de hongerwinter. Steeds weer waren er wel gene ratiegenoten die door de honger werden besprongen, waren er mensen die hun maag voelden krimpen en er geen soelaas voor hadden. Tot het ineens in de jaren vijftig over was. In Nederland. Daar was de bittere armoede uitge bannen, weggedreven op de wind van de sociale vooruitgang. Alleen trek bleef er over, vanwe ge de slanke lijn. Na ons trad een generatie aan die dat niet kende, honger. Een hoogst opvallende mijlpaal die eigenlijk best met wat feestge druis gevierd had mogen wor den, want behalve die comforta bele hongerloze jeugd, zullen de bofferds daardoor ook vast nog eens gemiddeld een stuk ouder worden dan wij nu al doen. Ook al omdat het cijfer van de kindersterfte, die vroeger een van de hoofdoorzaken van de la ge gemiddelde leeftijd was (voor de radio hoorde ik een verslag gever zeggen dat hij in het oude Griekenland al dood zou zijn ge weest want daar werden ze maar vijfendertig en hij was al veertig, de goede man had ken nelijk nog nooit van een gemid delde gehoord) nog steeds lang zaam blijft zakken en zodoende mee zal helpen die toch al be voorrechte hongerloze generatie ook nog eens gemiddeld heel oud te laten worden. De instellin gen voor sociale voorzieningen kunnen denk ik, de borst vast nat maken. Ik zie dat gemiddelde met be langstelling, vol optimisme en met enige afgunst tegemoet straks, vanachter het ruitje van de computer, waarin ik dan al leen nog een cijfertje zal zijn dat meetelt in het gemiddelde dat la ter vast nog verbazingwekkend zal stijgen, nog nooit vertoond hoog zal worden. De bofferds. INA DE RUYTER Vrolijke dessins komen het best tot hun recht op overhemden en truien Het hemd mag de komende tijd best een beetje nader zijn dan de broek. Het over hemd waar de man de eerste lente en zomer van de jaren negentig in beleeft, ver dient eenvoudig die extra aandacht. Het is kennelijk bedoeld om wat speelsheid te brengen in het herenmodebeeld, dat wat de overige kledingstukken betreft maar weinig afwijkt van dat in voorgaande seizoenen. Colberts, pantalons, kos tuums en vestjes, ze krijgen hooguit een ander, vrolijker kleurtje, maar qua mo del is er weinig nieuws onder de eerste voorjaarszon.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12