Railversneller TNO bereikt hypersone snelheden Oorlog Suriname nu onvoorspelbaar Cao bij Hoogovens en wegtransport Hoge boetes veevoederbedrijf Mongolië heeft eerste oppositiepartij MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 BINNENLAND BUITENLAND Qmvcntionecl kanon In het Laboratorium voor Pulsfysica TNO in Delft staat in een verder vrijwel lege ruimte een merkwaardig apparaat, waarvan bij nadere beschouwing in ieder geval duidelijk wordt dat hier iets met elektriciteit gebeurt. Het bedoelde apparaat is bekend onder verschillende namen, al naar gelang het belang dat mensen eraan toekennen: Railgun, railversneller. burg van Oslo was evenwel geen succes. De grote lichtflitsen die ont stonden. deden de toeschouwers de schouwburg in paniek ontvluchten. In de daarop volgende decennia zijn verschillende pogingen onderno men om het principe van het elek tromagnetisch lanceren voor zowel militaire als ruimtevaartdoeleinden in-de praktijk te brengen. Duitse inspanning Een hoogtepunt in de activiteiten was de Tweede Wereldoorlog. De Duitsers hadden een laboratorium voor dit doel gebouwd, maar ze slaagden er niet in een bruikbaar wapen te ontwikkelen. Na de oorlog is dit laboratorium steen voor steen afgebroken door de Amerikanen en in de Verenigde Staten weer opge bouwd. Het onderzoek is daarna traag ge vorderd. Een goed gecoördineerde en systhematische actie leek nodig om een geschikte methode te vin den voor toepassing van het princi pe. Een doorbraak was de uitvin ding van de 'gepulsde homopolaire generator' in de olie-industrie, een speciale stroombron die in korte tijd enorme energiepulsen kan leve ren. Dat heeft in het begin van de ja ren zeventig geleid tot de railver sneller. De versneller bestaat uit twee geleidende staven, een ener giebron. die de korte stroompuls aan één kant kan leveren en een ge leidend segment dat kan bewegen. De Lorentz-kracht opgewekt door het magneetveld, dat bij elke stroomstoot ontstaat, werkt naar buiten. De kunst is die kracht te be heersen en te benutten voor lance ringen. Daarbij komen immense krachten vrij, naarmate de stroom puls sterker is. De snelheid waar mee de bewegende geleider wordt voortgestuwd, is rechtevenredig met de sterkte van de stroomstoot. Doelstellingen Kolkert is sinds 1981 betrokken bij het onderzoek. Een kennis van hem leidde het programma in de VS. Dat leiddet ertoe dat Nederland en Westeuropa als geheel toetraden tot het ontwikkelingsprogramma. Kol kert, in dienst van de Hoofdgroep Defensie Onderzoek van TNO, bracht het onderzoek naar Neder land. Voor het onderzoek bij TNO gelden twee doelstellingen: Wat kan de technologie opleveren in de civiele sector en welke mogelijkhe den biedt het voor defensie. Het eerste doel heeft geleid tot het onderzoek naar het opwekken van zeer hoge energiepulsen. Het twee de gaat in de richting van het lance ren van voorwerpen en de toepas sing van nieuwe materialen. Het op wekken van hoge energiepulsen be helst de opwekking, de omvorming en het opslaan van honderden me- »CfMKllet Elektromagnetische bncecrinnchting door Nico Hylkema Eind vorig jaar bewogen zich door de railversneller aluminium blokjes met hypersone snelheid. Dat was een van de eerste tastbare resulta ten van een voor Nederland onge woon onderzoek: het elektromag netisch lanceren van projectielen. Op een video-filmpje toont dr. Hans Kolkert de eerder genoemde ge beurtenis. Veel meer dan een lichte schok door het apparaat en enkele lichtflitsen valt er niet te zien. Des ondanks krijgt de toeschouwer het idee, dat hier enorme krachten aan het werk zijn. Een indruk die Kol kert al snel bevestigt. Lorentz-kracht Het idee om projectielen anders te lanceren dan door middel van kruit is op zich niet nieuw. Al omstreeks de helft van de vorige eeuw rees de gedachte om gebruik te maken van de krachten van elektromagnetis me, de zogenaamde Lorentz-kracht, genoemd naar de beroemde Neder landse natuurkundige. Het was de Noor Kristian Birkeland die begin deze eeuw baanbrekend werk deed. om het toepassen van elektrische energie voor lanceren te verwerke lijken. Als je door een spoel stroom laat gaan, ontstaat een magnetisch veld in tijd. Zet je achter die spoel een tweede smailere, dan zuigt de eerste deze als het ware op en kun je iets wegschieten. Je moet er dan wel voor zorgen dat aan het eind van de eerste spoel geen stroom meer is, want dan ontstaat het omgekeerde effect. Het grote probleem is het op wekken van de immense hoeveel heid stroom die nodig is voor de stroompuls, die de snelheid van de opgezogen spoel dusdanig opvoert, dat het wegschieten van een projec tiel mogelijk is. Birkeland maakte een aantal pro- to-typen waarmee hij snelheden be reikte van 100 meter per seconde. Een demonstratie in de schouw pig is de doorgang verzekerd met gelden van TNO en uit Amerikaan se fondsen. Ook komt er Eurpese samenwerking op gang. TNO draagt in vijfjaar 14 miljoen bij in het project, terwijl de VS zorgen voor nog eens 10 miljoen._ Kolkert is vrij optimistisch over de voort gang. Door de samenwerking met de VS is er sprake van uitwisseling van kennis en blijft Europa bij. "An ders laatje buiten je om Japan en de Verenigde Staten de hete kastanjes uit het vuur halen en heb je boven dien geen invloed meer". Eigenlijk is onderzoek, zoals nu door Kolkert en zijn medewerkers wordt uitgevoerd, voor'een klein land als Nederland te duur. Voorlo- Guyana, waar zij verblijven als vluchtelingen. In het oorlogsgebied wonen ongevèer 31.000 bosnegers, afstammelingen van ontsnapte sla ven, en 10.000 indianen. Kourou Op 21 juli vorig jaar tekenden Shankar en Brunswijk een vredes verdrag, maar dat akkoord werd door hét leger verworpen. De mili tairen waren,vooral kwaad omdat het Junglecommando op grond van het verdrag een aantal politietaken zou krijgen en met het leger zou moeten samenwerken. De beweging van Toekayana-in- dianen werd op 1 september be kend, toen de rebellen een veerboot kaaptén in het westen van het land. De groep sprak zich in een verkla ring uit tegen het akkoord van Kourou, tussen Shankar en Bruns wijk, omdat het de "terroristen" zeggenschap zou geven over het ge bied waar de indianen wonen. Brunswijk vroeg vervolgens om directe besprekingen met Bouterse, in een poging de "spraakverwar ring" uit de weg te ruimen. De afge lopen week maakte Bouterse be kend dat hij het Junglecommando had voorgesteld een omscholings programma uit te voeren, om de re bellen een vak te leren. In het plan zou .ook een moment worden vast gelegd waarop de rebellen hun wa pens in moeten leveren. Ontwape ning van de rebellen was steeds een omstreden punt geweest tussen le ger en regering.1 Een bron bij het leger zei dat het niet waarschijnlijk is dat het weer tot een gewapend conflict zal ko men tussen leger en rebellen, omdat de betrekkingen tijdens de onder handelingen van de afgelopen maanden sterk zijn verbeterd. Dat werd bevestigd tijdens een telefo nisch interview met Brunswijk, die zei dat hij genoeg had van de ge vechten. De rebellenleider reageer de niet op het besluit van Bouterse om zijn onderhandelingsmandaat terug te geven. Bouterse heeft ge zegd dat hij bereid blijft om een bij drage te leveren aan het vredespro ces, maar "we zullen eerst wat con crete afspraken moeten maken, want ik wil voorkomen dat ik weer in de rug word aangevallen". Intussen stijgt de spanning tus sen het leger en de Verenigde Sta ten, omdat de Amerikaanse ambas sadeur Richard Howland de militai ren ervan heeft beschuldigd een ne gatieve invloed op het vredesproces te hebben. De ambassade heeft ge waarschuwd dat een nieuwe greep naar de macht door het leger "om 4 welke reden dan ook en met welke middelen dan ook, in strijd zou zijn met de wil van het Surinaamse volk, zoals die bij de verkiezingen van 1987 is uitgesproken." PARAMARIBO (IPS) - De sluime rende bush-oorlog in Suriname is de afgelopen week een onvoorspel bare fase ingegaan, nu legerleider Desi Bouterse de vredesonderhan delingen met de rebellengroepen abrupt heeft afgebroken. Omdat hij niet langer steun zou hebben van de regering, gaf Bouterse zijn onder handelingsmandaat terug aan presi dent Ramsewak Shankar. Zonder de totale steun van de re gering, aldus Bouterse, kon hij het vredesproces niet langer voortzet ten. Bouterse maakte zijn besluit bekend na een openlijke botsing met Shankar over de .manier waar op het conflict moet worden aange pakt. Shankar had Bouterse be schuldigd van insubordinatie, na dat de legerleider de president er van had beschuldigd zijn belofte niet te zijn nagekomen dat hij ver slag zou doen aan het parlement over het verloop van de onderhan delingen. In sommige kringen wordt 'het besluit van Bouterse gezien als een duidelijke waarschuwing van het leger aan het adres van de burgerre gering. Amerikaanse diplomaten spraken vorige week hun veront rusting uit over mogelijk toenemen de invloed van de militairen in Suri name. "Wij maken ons beslist zor gen om de omstandigheden in Suri name en de bedreigingen tegen het democratisch proces. Ik geloof dat andere regeringen zich eveneens zorgen maken," zei een hoge func tionaris van het ministerie van bui tenlandse zaken tegen de Miami He rald. In totaal zijn er vier groepen op standelingen actief in de Surinaam se jungle. Sinds november voeren zij onderhandelen met het Suri naamse leger. De belangrijkste groep is nog altijd het Junglecom mando van de vroegere soldaat Ronnie Brunswijk. Verder zijn er een groep van Toekayana indianen, de 'Unie voor Bevrijding en Demo cratie' en de Mandela Bosnegerbe vrijdingsbeweging. Bouterse is erin geslaagd de vier groepen aan de onderhandelingsta fel te krijgen om te praten over een vredesregeling. Het Junglecom mando begon zijn strijd meer dan drie jaar geleden tegén de toen nog militaire regering van Bouterse. Door onderlinge ruzies is de rebel lenbeweging uiteengevallen, waar door de situatie nog ondoorzichti ger geworden is. Etnische spannin gen zijn een belangrijke oorzaak van de frictie in Suriname. Brunswijk is vooral actief in het oosten van het land, waar hij enor me schade heeft toegebracht aan de bauxiet-industrie, ooit de kurk waarop de Surinaamse economie dreef. De strijd heeft 16.000 ménsen de grens overgedreven naar Frans Een bejaarde Ulanbaatar passeert het eni ge standbeeld van Josef Stalin in de Mongoolse hoofdstad. Al een paar weken geleden werd een groot stand beeld van de dic tator verwij derd, dit week einde kondigde de Mongoolse partijleiding aan dat Stalin helemaal uit het straatbeeld zal verdwijnen. Dit weekeinde werd ook de eerste of ficiële oppositie partij opge richt, een gevolg van het door dringen van de glasnost en pe restrojka in het nu 69 jaar de communistische partij geregeer de land. Alleen in de Sovjetunie is de communis tische partij langer aan de macht, (foto afp) ervoor dat meer vlees en minder vet ontstaat. Toediening is in de EG en Verenigde Staten echter streng ver boden. De zaak kwam aan het licht nadat bij het Duitse bedrijf van Alpuro het eveneens verboden middel Clenbu- terol was aangetroffen. De Algeme ne Inspectiedienst (AID) heeft toen bij Alpuro in Uddel en bij contraét- boeren in onder andere Schijndel en Reusel monsters genomen waar bij geen Clenbuterol maar Salbu- tamol werd aangetroffen. ZUTPHEN (ANP) - De economi sche politierechter in Zutphen, mr. B.J.J. Meissen, heeft veevoederbe drijf Alpuro BV in Uddel voor het gebruik van het verboden, groei hormoon Salbutamol vanmorgen veroordeeld tot boetes van driemaal 15.000 gulden. Ook moet het bedrijf 3.620.000 gulden aan de staat beta len. Dat bedrag wordt beschouwd als het ten onrechte genoten voor deel. De uitspraak wijkt iets af van de eisen van de officier van justitie. Hij had veertien dagen geleden een boete van vijftigduizend gulden, be taling van vijf miljoen gulden en twee jaar onderbewindstelling van het bedrijf geëist. De 64-jarige alge meen directeur van Alpuro uit Ud del werd veroordeeld tot betaling van driemaal 8.000 gulden aan boe tes, telkens te vervangen door tach tig dagen. Tegen hem was 25.000 gulden of zes maanden geëist. Tussen 20 maart 1989 en eind au gustus 1989 heeft het bedrijf 550 ki logram van het verboden groeibe- vorderend middel Salbutamol ver werkt in veertien ton kalvervoer. Het-produkt, dat in lichte dosering ook bij mensen wordt gebruikt als geneesmiddel tegen astma, ver sterkt de groei bij kalveren en zorgt uit de weg gegaan. De oppositie eist onder meer een hoger tempo in "il- tod" en "shinurchlit", Mongools voor glasnost en perestrojka. Ook wil ze dat er een eind komt aan de privileges die regerings- en partij functionarissen genieten. In een hal die de autoriteiten voor het congres beschikbaar gesteld hadden, lazen leiders van de nieuwe partij een manifest voor waarin ze aankondigen korte metten te ma ken met de bureaucratie, een eind te maken aan de buitenlandse schuld, het systeem van centrale planning te vervangen door een marktgerich te economie, de lonen te verhogen en de belastingen te verlagen en de sociale uitkeringen aan de armen te verhogen. De Mongoolse staatstelevisie bracht een rechtstreeks verslag van de eerste twee uur van de vergade ring en bracht haar prominent in het nieuws. Premier Dumaagiyn Sodnom heeft vorige week laten doorschemeren dat de communisti sche partij en de regering bereid zijn tot overleg met de beweging. De partij volgt schoorvoetend dé hervormingen die in de Sovjetunie in gang zijn gezet. In Ulaanbaatar werd zaterdag door het politburo van de communistische partij de onttakeling aangekondigd van het laatste standbeeld van Stalin in de hoofdstad. NEPAL In Nepal zijn gisteren ze ker vier doden gevallen toen onge regeldheden uitbraken op de eerste dag van een campagne voor de in voering van een meerpartijendemo- cratie. In het kader daarvan heeft de oppositie voor vandaag opgeroepen tot een algemene staking. Ondanks een golf van arrestaties en officiële waarschuwingen gingen aanhan gers van verboden politieke partij en de straatop. Bij gevechten met de politie, in Chitwan, op zo'n 150 kilo meter van de hoofdstad Kathman- du, vonden twee studenten en een politieman de dood. Het vierde slachtoffer, een agent, viel in Hetauda, op zo'n 100 kilometer van Kathmandu. ULAANBAATAR (DPA/Rtr/U- PI/AP) De democratische bewe ging van Mongolië heeft zich giste ren tot de eerste oppositiepartij van het Aziatische land uitgeroepen. De afgevaardigden naar het oprich tingscongres van de Mongoolse De mocratische Unie (MDU) eisten di rect een eind aan het communisme en het aftreden van het regerende Politburo. De MDU heeft sinds december vijf demonstraties gehouden op het belangrijkste plein van Ulaanbaat ar, waar ze een meerpartijenstelsel, structurele hervormingen en een meer marktgerichte economie eiste, maar een directe confrontatie met de communistische regering is ze

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10