Kolil: ook herenigd Duitsland in NAVO Polen wil in Duitse kwestie niet langs zijlijn staan Massale betoging tegen De Klerk Groeiende steun voor militairen Roemenië Eerste Sovjet-troepen verlaten Tsjeehoslowakije volgende week VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 Ruzie iii Westduits parlement BONN (GPD/AFP/DPA/Rtr) Een verenigd Duitsland blijft lid van de NAVO totdat nieu we veiligheidsstructuren het westerse bondgenootschap en het Warschaupact overbodig maken. Dat verklaarde de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl gisteren in zijn rege ringsverklaring. "Nog nooit sinds Duitsland werd gedeeld,.is de eenheid in vrijheid zo dichtbij geweest als nu", zei Kohl. Een woordvoerder van de Oostduitse regering heeft ver klaard dat de DDR niet wenst mee te werken aan een "Anschluss", en dat Bonn "rekening moet houden met de zelfbeschikking". Kohl onderstreepte in zijn verkla- ring dat zijn land geen eigen weg zal gaan, maar uitsluitend de deling in Duitsland en in Europa wil over winnen. "Van Duitse grond mag al leen nog maar vrede uitgaan. Wij respecteren de veiligheidsbelangen van alle Europese staten. Een vere nigd Duitsland zal niet neutraal zijn of gedemilitariseerd worden. Het blijft vast verankerd in het westers bondgenootschap, maar dit zal veel meer een politieke rol moeten gaan spelen". Kohl sloot uitbreiding van het NAVO-gebied tot de Poolse grens uit. Ondanks een dringend appel van oppositieleider Vogel om nu de finitief de onaantastbaarheid van de Oder-Neisse-grens te erkennen, herhaalde de kanselier dat een vre- arin .dit wordt gere- alleen door de regering en het parlement van een verenigd Duits land kan worden afgesloten. Vogel stelde daarop dat Kohl door zijn weigering het hele eenwordings proces in gevaar brengt. De sociale en financiële gevolgen van de eenwording speelden een grote rol in het debat. Kohl verlang de directe economische hervormin gen in de DDR, die sociaal én ecolo gisch moeten zijn. Vogel beschul digde de regering ervan tot nu toe slechts voorwaarden te hebben ge steld èn niets te hebben bijgedragen voor een stabilisering in de DDR. Het kwam tot geweldig tumult in het parlement toen een duidelijk geïrriteerde Kohl de SPD beschul digde zich in het verleden te hebben verbroederd met de SED van Honecker, en vroeger tegen de Duitse eenheid te zijn geweest. Een woedende Hans-Jochen Vogel riep dat Kohl de laatste is om zo iets te mogen zeggen. "Iemand die de blokpartij CDU-DDR steunt, die veertig jaar aan alles in de DDR heeft meegewerkt, heeft niet het recht de sociaal- democraten te be ledigen". In Oost-Berlijn gaf regerings woordvoerder Meyer aan Bonn de schuld dat het overleg tussen Modrow en Kohl bijna niets heeft opgeleverd. Volgens Meyer was de Westduitse regering niet goed voor bereid. Het verwijt dat de "ronde ta fel" en de regering- Modrow geen bestemming zouden hebben voor de "solidariteitsbijdrage" van 15 miljard mark die de DDR wil heb ben, wees hij van de hand. Bonn heeft volgens h^m in ianua- ri al een lijst gekregen waarop exact is aangegeven waaraan het geld zou worden besteed. De regerings woordvoerder bekritiseerde dat Ko hl het neutraliteitsvoorstel van Modrow van tafel heeft geveegd en verweet de Westduitse kanselier dat deze nog steeds onduidelijkheid laat bestaan over de Poolse west grens. Hij maakte ook duidelijk dat de Oostduitse regering niet zonder slag of stoot akkoord zal gaan met de invoering van de D-mark en de vorming van en economische ge meenschap. "Wie suggereert dat wij de ondertekening van dergelijke verdragen in Bonn hebben verhin derd, misleidt de publieke, opinie", aldus Meyer. Meyer zei over de herenigings kwestie dat Bonn rekening moet houden met "de zelfbeschikking, er kan geen sprake zijn van een An schluss". Op de vraag of hij met dit woordgebruik, dat herinneringen oproept aan de annexatie van Oos tenrijk door het Derde Rijk onder Adolf Hitler in 1938, doelde op de procedure die de Westduitse grond wet biedt voor het opslokken van de DDR of de deelstaten die Oost-Ber lijn wil heroprichten, zei hij: "Pre- TMAR PUOK - Twee meisjes in de Cambodjaanse stad Tmar Puok, waar niet-communistische guerrilla-strij ders de macht overnamen na hevige gevechten tegen regeringstroepen. De strijdende partijen komen eind van de maand in Jakarta bijeen voor een zoveelste poging een bestand te bereiken. (foto ap> BUKAREST (GPD) - De eisen van ontevreden Roemeense militairen vinden steun bij steeds meer krijgs machtonderdelen in het land. Hon derden burgers betoogden gister avond in het centrum van Bukarest uit solidariteit met de militairen. door Ronald Frisart Aanvankelijk steunden 26 eenhe den van leger en luchtmacht de ei sen. Gisteren hebben zich nog eens 13 leger- en luchtmachteenheden achter de verlangens geschaard. In de eerste plaats willen de ontevre den militairen dat een diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar de Meer buitenlands nieuws op pagina 11 Vargas Llosa De autostoet van de Peruaanse pre sidentskandidaat Mario Vargas Llo sa is tijdens een bezoek aan Trujillo door een woedende menigte aange vallen. Volgens de politie raakte niemand gewond. Het Democra tisch Front, de coalitie die Llosa in de verkiezingen steunt, verklaarde echter later dat alle auto's, behalve die waarin de kandidaat zat, waren vernield en dat een buitenlandse correspondent gewond was ge raakt. Verhoor Reagan Journalisten mogen de videoban den waarop ex-president Ronald Reagan vandaag getuigt over zijn rol in het Iran-Contra-wapenschan- daal, alleen in gecensureerde versie zien. Rechter Harold Greene heeft dit gisteren in Washington bepaald. Greene kwam slechts gedeeltelijk tegemoet aan de eisen van dertien nieuwsagentschappen die de recht bank om openbaarmaking van Reagans verklaring hadden ge- vraagd. Falklands Groot-Brittannië en Argentinië hebben gisteren besloten de diplo matieke betrekkingen volledig te herstellen. De diplomatieke banden tussen beide landen waren verbro ken sinds de Falkland-oorlog in 1982. Argentinië en Groot-Brittan nië besloten dat beide landen in het vervolg elkaar zullen waarschuwen als zij van plan zijn militaire ma noeuvres te houden in het gebied rond de Falkland-eilanden. Mijn-explosie In een kolenmijn in de Oekraine heeft zich een explosie van mijngas voorgedaan. Daarbij zijn volgens het persbureau TASS 13 mensen om het leven gekomen en 10 ge wond geraakt. Hongersnood dreigt In het zuiden en midden van Angola worden in totaal zo'n 2,6 miljoen mensen door hongersnood be dreigd, zo heeft de Angolese rege ring verklaard. De oorzaken van de dreigende hongersnood zijn de aan houdende droogte en de effecten van de nu al 15 jaar durende burger oorlog in het land. Volgens de rege- rings heeft het land dringend be hoefte aan 300.000 ton voedselhulp om de ergste nood te lenigen. betrokkenheid van delen van het le ger bij de moordpartijen in Timisoa- ra tussen 17 en 20 december 1989. Er is een onderzoekscommissie inge steld. Een tweede eis is het ontslag van de ministers van defensie en van binnenlandse zaken. De regering heeft toegezegd dat een commissie over twee weken met een oordeel komt over het functioneren van de twee bewindslieden. Gisteravond kwamen honderden burgers bijeen om hun steun aan de militairen te betuigen. Vervblgens trokken ze op tot binnen de hekken van de tv-studio's om uitzending van de complete discussie tussen militairen en autoriteiten te eisen. "Jos Iliescu", weg met (president) Iliescu, was ee,n van de leuzen. Voor het gebouw van het Front voor Na tionale Redding aan het Victorie plein in Bukarest betoogden gister middag ruim duizend arbeiders uit de Roemeense vliegtuigindustrie. Ze hebben het werk neergelegd, voornamelijk vanwege looneisen. Een zware economische delegatie uit de Sovjet-Unie onderstreepte gisteren dat voortgang van het de mocratiseringsproces in Roemenië en de rest van Oost-Europa van het grootste belang is voor bloeiende handels. De Sovjet-delegatie werd geleid door vice-premier Mostovoi. Het Europese Parlement heeft gisteren aangedrongen op speciale hulp aan Roemenië. Het land zou vooral medische expertise geboden moeten worden om de AIDS-epide- mie onder kinderen het hoofd te bieden. Voorts vroeg het parlement aan het dagelijks bestuur van de Eu ropese Gemeenschap en aan de mi nisterraad om de Raad voor Natio nale Eenheid in Roemenië ",op het> hart te drukken dat de bevredigen de ontwikkeling van de betrekkin gen met de EG afhangt van het houden van werkelijk vrije verkie zingen". Honecker erkent verkiezingsfraude OOST-BERLIJN (AFP/DPA/Rtr) - Oud-president en -partijleider Erich Honecker voelt zich verantwoordelijk voor de crisis waarin de DDR verkeert, en erkent dat hij ver antwoordelijk is voor de fraude die vorig jaar gepleegd is bij de gemeenteraadsverkiezingen. Honecker, die 18 jaar partijlei der en president van de DDR was, zei dit in een verklaring die minister zonder portefeuille Rainer Eppelman van Demokratischer Aufbruch gis teren voor de Oostduitse televi sie heeft voorgelezen. HJonec- ker stelt daarin verder dat hij nooit om egoïstische redenen politieke besluiten genomen heeft en dat hij zich in termen van criminaliteit onschuldig acht. Voor de televisie verklaarde Egon Krenz, die eind vorig jaar korte tijd president en partijlei der was als opvolger van Honec ker, dat de fraude bij de verkie zingen verklaard moet worden uit de politieke cultuur die in 40 jaar DDR ontstaan was. Het collectieve president schap van de DDR heeft eerder deze week vastgesteld dat er on toelaatbaar geknoeid is met de uitslag van de verkiezingen, maar men deinsde er voor terug de'uitslag ervan ongeldig te ver klaren. PRETORIA (GPD/IPS/AP) - Zo'n 15.000 aanhangers van de Zuidafri- kaanse Konservatieve Partij heb ben gisteren in Pretoria geprotes teerd tegen het hervormingsbeleid van president Frederik de Klerk. De Konservatieven, bijna uitsluitend Afrikaners, waren uit alle delen van het land samengestroomd. Plaats van samenkomst was het Kerk plein, dat gedomineerd wordt door een monument ter ere van Paul Kruger, de vader des vaderlands van de Afrikaners. De manifestatie was een ere dienst aan het Afrikanerdom dat be dreigd zou worden door het "uitver- koopbeleid" van "Kameraad De Klerk". Sprekers verklaarden trots te zijn op hun afstamming: "Blank en boer zijn is geweldig". Er werden traditionele liederen als 'Sari Ma rijs' en 'Ken je het land waar de Boe ren wonen' gezongen. Betogers droegen spandoeken mee waarop werd meegedeeld dat "het Boerenvolk zal overwinnen" en "Een levend volk vecht voor zijn toekomst". Anderen zagen het ken nelijk minder optimistisch en vroe gen zich af of "het Boerenvolk ging vechten of liggen?". "Apartheid en een eigen staat" zijn volgens weer een andere leus, "waard om voor te 1 sterven". De organisatie moest verschillen de keren aanhangers van de neo- fascistische Afrikaner Weerstand Beweging (AWB) tot de orde roe pen. De door hen meegevoerde Na zi-vlaggen waren niet toegestaan en ook spandoeken waarop ANC-lei- der Nelson Mandela de dood door ophanging werd toegewenst, kon den geen genade vinden in de ogen van de organisatie. Het publiek had daar minder moeite mee en kon ook waardering opbrengen voor een AWB-er die een zwart hoofd van pa- pier-maché op een speer gespietst had. Ook zou er weer een vlag met David-ster verbrand zijn. De manifestatie in Pretoria was het startsein van een grootscheepse campagne die uiteindelijk de rege ring van De Klerk tot aftreden en tot het uitschrijven van nieuwe verkie zingen moet dwingen. Sancties Het ANC beraadt zich op het al dan niet intrekken van de oproep tot sancties tegen het apartheidsbe wind van Zuid-Afrika. President Kenneth Kaunda van Zambia heeft bovendien voorgesteld de gewa pende strijd tijdelijk te staken, om De Klerk een kans te geven het apartheidssyteem te ontmantelen. Sinds gisteren vergadert het hoog ste orgaan van het ANC, het uitvoe rend comité, in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka over de te nemen stappen na de vrijlating van Mande- la. Mandela wordt begin volgende week in Lusaka verwacht. Het ANC buigt zich tevens over de preciese rol die Mandela, en andere door Zuid-Afrika vrijgelaten ANC-lei- ders, binnen het ANC moeten gaan spelen. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren duizend militairen naar de provincie Natal gestuurd, die moe ten proberen een eind te maken aan de gevechten tussen groepen con servatieve en radicale zwarten. Vol gens de politie was het woensdag avond opnieuw onrustig in Natal en schoten demonstranten op politie voertuigen. In Stutterheim in de Kaapprovincie zou de politie zijn bestookt met brandbommen en ste nen. Sinds zondag zijn volgens de politie in verschillende provincies bij onderling geweld tussen zwar ten zeker 100 doden gevallen. Als het Europees Parlement zijn zin krijgt, worden de sancties van de Europese Gemeenschap tegen Zuid-Afrika voorlopig niet opgehe ven. Een resolutie in die zin viel gis teren in Straatsburg ten nadele uit van de christen-democraten en de liberalen. Beide partijen willen een versoepeling van de maatregelen, die door Brussel tegen Pretoria zijn genomen in verband met de apart heidspolitiek. Onderzoek leukemie LONDEN (AP) - Het vaker voorko men van leukemie bij kinderen in de buurt van kerncentrales is moge lijk een gevolg van radio-actieve be smetting van het sperma van hun vaders. Dit is de conclusie van een nieuwe Britse studie. Mannen die in kerncentrales werken, vooral diege nen die zes maanden voor het begin van de zwangerschap van hun vrouw bloot stonden aan hoge stra- lingsdoses, hebben een aanzienlijk grotere kans op kinderen met bloedkankei PRAAG/BUDAPEST/WAR- SCHAU (AP) - Met de aftocht van de 73.500 Sovjet-troepen uit Tsjeehoslowakije wordt volgende week een begin gemaakt. Over de termijn waarbinnen de Russische militairen uit Hongarije moeten vertrekken kan binnen een maand overeenstemming komen, terwijl ook in Polen steeds meer stemmen opgaan voor een spoedig vertrek van de Russen. Generaal Slimak, stafchef van de Tsjechoslowaakse landmacht, maakte gisteren bekend dat volgen de week de eerste Russen zullen vertrekken van een legerbasis, 200 kilometer ten oosten van Praag. Het is naar zijn zeggen echter niet haal baar dat alle Sovjet-troepen eind dit jaar zijn vertrokken. Het Kremlin mikt op eind 1991 en volgens zegs lieden in Praag zal bij de nog lopen de onderhandelingen daarover waarschijnlijk een uiteréte vertrek datum uit de bus komen die medio volgend jaar valt. De Hongaarse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Ferenc So- mogyi, zei gisteren dat binnen een maand een akkoord te verwachten is over de aftocht van de Russische troepenmacht uit zijn land: Zijn re gering wil dat de laatste Rus in 1991 Hongarije verlaat. De Poolse vakbondsleider Lech Walesa verklaarde gisteren geen ge vaar meer te zien in een verenigd Duitsland. Hij wil de daardoor over bodige Sovjet-troepen' "zo snel mo gelijk" weg hebben. Binnen de re- gering-Mazowiecki bestaan echter aarzelingen en van' de premier en veel ministers hoeven de Russen niet op stel en sprong weg. De opstelling van Tsjeehoslowa kije inzake vertrek van de Russen verschilt in zoverre van die van Hongarije, dat Praag daarop staat, ongeacht de resultaten van de be sprekingen over troepenverminde ring die momenteel tussen VS en Sovjetunie worden gevoerd. Hongarije is bereid om het tempo van vertrek te koppelen aan de voortgang bij het Weense wapen- overleg en wil de Russen net als de Poolse regering meer respijt geven. Maar het ziet ernaar uit dat het wapenoverleg nog dit jaar een ak koord oplevert, nu de Russen heb ben ingestemd met het Amerikaan se voorstel om hun wederzijdse troepensterkte in midden-Europa terug te brengen tot 195.000 militai ren. De VS mogen van Moskou in de rest van Europa nog eens 30.000 NAVO-strijdkrachten handhaven. Letland wil onafhankelijke staat worden MOSKOU (Rtr) - Het parlement van de Baltische Sovjetrepubliek Let land heeft gisteren een verreikende stap gezet op weg naar onafhanke lijkheid. Na felle debatten nam de Letse Opperste Sovjet, met 177 stemmen voor en 48 tegen, een ver klaring aan waarin op de vorming van een onafhankelijke Letse staat wordt aangedrongen. Hoewel de Baltische volksfron ten al tijden om volledige onafhan kelijkheid roepen, is de identieke eis van het Letse parlement een mijlpaal. Eerdere verklaringen van de parlementen van Estland en Li touwen, die een grotere autonomie maar geen volledige onafhankelijk heid eisten, reikten minder ver. "Het is noodzakelijk alles te doen om de staatkundige onafhankelijk heid van Letland te herstellen en het land te transformeren in een vrije en onafhankelijke Letse staat", zo heet het in de Letse ver klaring. De uitspraak staat haaks op een wet van het Letse parlement uit 1940, waarmee de aansluiting bij de Sovjetunie bezegeld werd. Letse nationalisten hebben altijd be weerd dat de Sovjetunie Letland destijds heeft gedwongen voor aan sluiting te kiezen. Het parlement drong ook aan op radicale hervor mingen, zo meldde het Sovjetpers bureau TASS. Burgemeester van Washington van meineed verdacht WASHINGTON (GPD) - Burge meester Marion Barry van Washing ton wordt niet alleen beschuldigd van het gebruik van cocaïne, maar ook van meineed. Gisteren is de burgemeester in staat van beschul diging gesteld. Hij zou meerdere malen cocaïne in zijn bezit hebben gehad en daarover onder, ede heb ben gelogen. De dagvaarding tegen Barry telt 13 punten, waarop een maximum straf van 20 jaar en 1,25 miljoen gulden boete staat. Burgemeester Barry werd vier weken geleden betrapt op het ge bruik van cocaïne. Hij liep in een val die de FBI voor hem had opengezet. De FBI filmde Barry in een hotel in Washington, waar hij cocaïne kocht van een vriendin. In december 1988 bezocht Barry een oude vriend, die later veroordeeld werd wegens co caïnehandel. Barry ontkende onder ede dat hij iets met cocaïne te ma ken had gehad, hoewel zijn vriend onder ede verklaarde dat hij samen met de burgemeester cocaïne had gebruikt. Een aantal andere gelijk soortige getuigenissen ontkende de burgemeester ook onder ede. De burgemeester ondergaat sinds vorige maand een ontwennings kuur in Florida. Hij heeft tijdelijk zijn functie overgedragen aan zijn plaatsvervangster, maar nog geen besluit genomen of hij als burge meester zal aftreden. Er zijn geruch ten geweest dat Barry van plan was na de kuur terug te komen naar Washington en zijn taak te hervat ten. Het is mogelijk dat de officier van justitie in ruil voor het aftreden van Barry een aantal punten van de aanklacht zal laten vallen. WARSCHAU (AP) - Polen, dat deze eeuw tweemaal door Duitsland on der de voet is gelopen, zegt niet te kunnen riskeren om te worden uit gesloten van besprekingen die de beide Duitslanden en de vier 'bezet tingsmachten' gaan voeren over de toekomst van Duitsland. De onge rustheid die in Polen is ontstaan door het vooruitzicht van een Duit se eenwording is zo groot, dat er al is geopperd - niet alleen door. presi dent Wojciech Jaruzelski, maar ook door de Solidariteit-krant Gazeta Wyborcza - het Sovjetleger in Polen te handhaven om het land te be schermen tegen een verenigd Duitsland. door John Daniszewski/AP "Onze opvatting is dat onze vei- ligheidsbelangén niet door anderen kunnen worden behartigd. We moe ten erbij zijn", verklaarde premier Tadeusz Mazowiecki woensdag tij dens een persconferentie in Lon den. De Bondsrepubliek, de DDR en de vier mogendheden die Duits land aan het eind van de Tweede Wereldoorlog hebben bezet - de Verenigde Staten, de Sovjetunie, Groot-Brittannie en Frankrijk - hebben dinsdag afgesproken over leg te beginnen om de twee Duitse staten weer samen te voegen. Deze formule is in oost en west op niet al te veel tegenstand gestuit, waar door Polen met zijn bezwaren zo goed als alleen staat. Veel Duitsers vinden nog altijd dat Duitsland theoretisch (volgens de grenzen van 1837) tot aan de Weichsel reikt, dat wil zeggen tot diep in het huidige Polen. De ver schillende geluiden die hierover binnen de Westduitse regering klin ken kunnen de Polen ook weinig geruststelling bieden. De Westduitse minister van fi nanciën Theo Waigel, afkomstig van de Beierse CSU, ondersteunt in elk geval de theoretische benade ring van het Duitsland van voor 1937. Bondskanselier Kohl vermijdt tot op heden om de garantie te ge ven dat een verenigd Duitsland zou ophouden bij de na-oorlogse gren zen. Hij meent dat die beslissing ge nomen moet worden door de toe komstige Duitse regering. Alleen minister van buitenlandse zaken Hans-Diétrich Genscher heeft dins dag opnieuw beklemtoond dat een wording "niets meer en niets min der" behelst dan Westduitsland, Oostduitsland en Berlijn. Verzet De Poolse regeringswoordvoerder Henryk Wozniakowski benadrukt dat Polen niet streeft naar volle:! ige deelname aan de besprekingen. Hij zei dat Groot-Brittannië, de Vere nigde Staten en de Sovjetunie wel willend stonden tegenover he t Poolse verzoek, en dat Mazowieck zeker ook de steun zou vragen vai de Oostduitse premier Han; Modrow, wanneer deze vandaag in Polen op bezoek komt. Verzet tegen het Poolse verlan gen komt van de Bondsrepubliek. Een Westduitse regeringsfünctio- naris, die niet bij name genoemd wilde worden, zei dat er geen reden was om Polen of andere buurlanden TrOGlkaart te betrekken bij het overleg. "De be sprekingen betreffen alleen het ge bied van Westduitsland, Oostduits land en Berlijn", zei hij. "Er is geen reden tot vrees in Polen". derde van het huidige Polen, en om vat drie van zijn grootste steden: Wroclaw, Gdansk en Szczecin, voorheen Breslau, Danzig, en Stet tin. De Duitse bevolking vluchtte na de oorlog naar Duitsland of werd uitgewezen. Miljoenen Polen, de meesten afkomstig uit de door de Sovjetunie geannexeerde gebieden, namen hun plaats in. Tegenwoordig wonen 10,4 van de 38 miljoen Polen op voormalig Duits gebied. Polen heeft zich op het standpunt gesteld dat eenwording van de Duitslanden moet gebeuren in het kader van een nieuw veiligheids concept voor heel Europa, dat de onschendbaarheid van alle huidige grenzen garandeert. Voor Polen ligt de kwestie van de hereniging gevoelig vanwege het door Duitsland aangedane oorlogs leed en de niet-aflatende aanspra ken van rechtse Duitsers op een 100.000 vierkante kilometer groot gebied, Dat werd na de oorlog aan Polen werd toegewezen in ruil voor een nog groter gebied in het oosten dat Polen aan de Sovjetunie moest afstaan. Dit gebied beslaat ongeveer een In de loop van de geschiedenis heb ben de Polen herhaalde malen Duit se invasies te verduren gehad. Tij dens de zes jaar durende Duitse be zetting in de Tweede Wereldoorlog zijn zes miljoen Polen - bijna een vijfde van de bevolking - omgeko men. Onder de slachtoffers waren drie miljoen Poolse joden, op 500.000 na de totale joodse bevol king. "Vier Plus Twee-con ferentie" die op stapel staat roept voor de Polen ongetwijfeld ook bit tere herinneringen op aan de confe rentie van Jalta in 1945, waar de Po len ook niet aanwezig waren om hun stem te laten horen. Daar wer den door Groot-Brittannië, de Vere nigde Staten en de Sovjetunie de Poolse grenzen veranderd en een door de Sovjetunie gesteunde com missie erkend als de rechtmatige Poolse regering. Daarmee werd de communisten een machtsmonopo lie in handen gegeven dat hen pas vorig jaar is afgenomen. Hoewel de regering-Mazowiecki een Duitse hereniging binnen de huidige grenzen niet a priori afwijst, blijkt uit opinie-onderzoeken dat de Poolse burgers zich ernstige zorgen maken. Pleidooien van onverdach te zijde om het Sovjetleger voorlo pig maar in het land te houden als waarborg tegen een machtig her enigd Duitsland vormen een ironi sche tegenstelling met de gevoelens van de andere nieuwe democratie ën in Oosteuropa, die de Sovjet-mi litairen liever vandaag dan morgen zien vertrekken. De Sovjettroepen "zijn een ele ment in het machtsevenwicht in Europa", schreef Janusz Reiter, een vooraanstaande Poolse buitenland- deskundige, woensdag in de Solida riteit-krant Gazeta Wyborcza. "De Duitse hereniging verstoort dit evenwicht, dat opnieuw zal moeten worden gevestigd.... Het is een para dox, maar de Sovjettroepen kunnen wel eens onze troefkaart blijken", schreef Reiter. De Poolse president Jaruzelski verklaarde in een vraag gesprekmet een krant dat Polen, al vorens in te stemmen met een te rugtrekking van het Sovjet-leger, eerst de ontwikkelingen in Duits land "nauwlettend in de gaten moet houden". En zijn woordvoerder Wlodzimierz Lozinski noemde on langs de Sovjet-troepen "een be langrijke factor ter garantie van de veiligheid van de Poolse west grens". MOSKOU (DPA/RtrlAFP) - Sov jet-veiligheidstroepen zijn er giste ren niet in geslaagd de onrust in Doesjanbe, de hoofdstad van Tad zjikistan, te herstellen. Volgens Ra dio Moskou hielden de plunderin gen en de gevechten tussen Sovjet troepen en jonge Tadzjiéken aan. Het officiële persbureau Tass noem de de situatie "onverminderd explo sief'. De chef van het plaatselijke No- vosti-persagentschap, Joeri Sem- mei, bevestigde dit vanuit Doesjanbe. "Er zijn hier overal ge vechten gaande", aldus Semmel. Over het dodental liepen de cijfers donderdag uiteen van elf tot 37. Sovjet-troepen, die sinds woens dag ook van parachutisten gebruik maken, trokken zich woensdag avond tijdelijk terug, maar giste reochtend namen zij hun posities weer in. Zij verdedigden onder an dere het parlementsgebouw. Gisternacht boden partijleider Karoch Machkamov, premier Gaid- nazar Pallajev en premier Izatoello Chajejev op de televisie hun ontslag aan. Ze gaven hiermee toe aan de druk van het Tadzjiehse verzet, ver enigd in het volksfront "Renaissan ce". Maar in een spoedbijeenkomst van de leiders van de partij, de staat, de regering, het leger en de staatsveiligheidsdienst (KGB) werd hun verzoek afgewezen. Het Tadzjiekse volksfront zei gis terochtend ten overstaan van ruim 8000 demonstranten voor het ge bouw van het Centraal Comité, aan zijn eisen vast te houden. "Renais sance" eist onverminderd het ver trek van het Centraal Comité en de regering, de opheffing van de nood toestand. en de ontmanteling van het bestuursapparaat. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5