r Trein bomvol door ov-kaart studenten Voorhoeves achterhoedegevecht Vooral op donderdag extra druk CDA begint onzeker aan de stoelendans Pronk wil meer greep op de biotechnologie Ziekenfondsen willen oplossing voor wachtlijst Weer tekort op begroting Onderwijs Vrijwel alle gemeenten willen extra subsidie kinderopvang Makelaars waarschuwen voor paniek Ga nooit op reis zonder de ANWB! UTRECHT (ANP/GPD) De toch al overvolle ochtendspitstreinen dreigen uit hun voegen te barsten wanneer op korte termijn de openbaar vervoerkaart voor studenten wordt inge voerd. Dat blijkt uit een nog niet eerder openbaar gemaakte steekproef van de Nederland se Spoorwegen uit juni vorig jaar. i de och- Een groot aantal tr tendspits kampt al met een gemid delde overbezetting van 8 procent. Bij invoering van de studenten kaart komt daar nog Over de exacte omvang van het tekort aan materieel kunnen de NS nog niets zeggen. Vast staat wel dat er nu al te weinig rijtuigen zijn. Bo- 10 procent vendien kunnen bestaande treinen niet eindeloos worden verlengd. NS zeggen zich slachtoffer van een poli tiek steekspel te voelen. Volgens een woordvoerder is de invoering van de studentenkaart ih een geza menlijke actie van de ministeries van verkeer en waterstaat en onder wijs tot kabinetsbeleid gemaakt, waarop de spoorwegen alleen maar 'ja' of 'nee' hebben kunnen zeggen. Verkeer en Waterstaat vervult daarin een tweeslachtige positie. Het ministerie spant zich volgens NS enerzijds woordigers van de ministeries. NS en stad- en streekvervoer houdt zich momenteel bezig met de uit voering van het contract dat vorige week vrijdag is getekend. Voor de NS is het daarbij niet de vraag "hoe" maar "in welke mate" de stu dentenkaart kan worden ingevuld. Een woordvoerder van minister Ritzen (onderwijs) laat weten dat "van niet-vervoeren door de NS geen sprake kan zijn". De vervoers bedrijven hebben krachtens het contract over de OV-studenten- kaart tot 1 maart de tijd met een "in voeringsplan" te komen, aldus de woordvoerder. Lukt dat niet. dan moeten zij volgens het contract met tijdelijke oplossingen, komen. Overigens zijn NS wel druk bezig om snel een aantal extra treinen in te zetten. Zo is het bedrijf in bespre king met het zieltogende bedrijf Ca nadese Via Rail over de mogelijk heid treinstellen van dit bedrijf over te nemen. Via Rail is onlangs begon nen zijn passagiersdiensten terug te dringen. In 1993 moet de capaciteit van Via Rail zijn gehalveerd. "Dit betekent dat Via Rail op termijn vierhonderd rijtuigen over heeft en die zouden wij goed kunnen gebrui ken", zegt NS-woord voerder Dragstra. Er wordt niet alleen onderhan deld met Canadezen, NS bellen ook andere Europese landen af. Daar is echter niet veel aanbod van tweede hands treinstellen. Daarom pro beert de NS ook rijtuigen te kopen die nu in produktie zijn. "Iets con- leid ten aanzien van biotechnologie logie gaat razendsnel in de geindus- creets is hier echter nog niet uit moet daarom meer rekening wor- traliseerde rijke landen, zo blijkt uit voortgekomen", aldus Dragstra. den gehouden met de derde wereld. - de notitie. Het gevolg is dat de ont- Door deskundige ontwikkelingwer- wikkelingslanden volledig de boot kers aan te trekken, hoopt het mi- dreigen te missen en nog verder op nisterie van ontwikkelingssamen- 10Z.. I.,l - werking verzekerd te zijn van in- deze wetenschap de derde wereld begroting vloed in de beleidsbepalende orga- juist veel te bieden heeft, 2 nen. Bukman. Het octrooi- en patentrecht op biotechnologische technieken en produkten (genenbanken) bemoei lijkt de mogelijkheden voor ontwik kelingslanden c eigen te maken, vooral omdat deze landen meestal een gebrekkige we tenschappelijke structuur kennen. Ook binnen het ministerie ont breekt de noodzakelijke kennis DEN HAAG (ANP) - Het CDA heeft druk uitgeoefend op de nieuwe re geringspartner PvdA om het CDA meer vertegenwoordigd te laten" zijn in besturen van de grote steden. Het CDA wil niet alleen in de lande lijke politiek met de socialisten sa menwerken, maar ook in de grote steden, is de redenering. Het CDA mag landelijk de groot ste partij zijn, in de vier grote steden heeft de PvdA het na twee kabinet ten Lubbers nog altijd voor het zeg gen. Daar zijn de christendemocra ten slechts mondjesmaat doorge drongen tot de zetels van de wet houders en het ziet er niet naar uit dat daar snel verandering in komt. Dat is de CDA-top een doorn in het oog. De PvdA houdt zowel in Amster dam als in Rotterdam nog nadruk kelijk de handen vrij wat betreft de collegevorming na de gemeente raadsverkiezingen op 21 maart. Den Haag lijkt af te stevenen op een col- jaar. lege van PvdA en VVD en de PvdA in Utrecht vindt dat het CDA nog heel wat uit te leggen heeft. De PvdA liet de afgelopen jaren regelmatig weten dat het niet goed was dat een grote partij als de PvdA jarenlang uit de landsregering blijft. Het CDA maakt echter in diverse grote steden al tien jaar of langer geen deel uit van het stadsbestuur, aldus partijvoorzitter Van Velzen het CDA in december vorig Juist meer ruimte wil scheppen gemeenten en vandaar heeft, dit ook tot uitdrukking moet komen in de samenstelling van de colleges. "Mocht de PvdA het an ders zien, dan voorspel ik dat het de sfeer in de coalitie onder druk zet", voegde hij er aan toe. De PvdA heeft de hartekreten van de CDA-coryfeeën slechts voor kennisgeving aangenomen. Partij voorzitter Marianne Sint maakte voor haar partijraad duidelijk dat geen druk zal worden uitgeoefend tijd dat de regering op plaatselijke afdelingen. Ons land telt 131 gemeenten met meer dan 124 daarva beleid economisch herstel gestalte neemt de PvdA deel aan het college. moet krijgen is het CDA gebrand op wethouderszetels, zei Van Velzen. Daarnaast zal een rol spelen dat ta lentvol partijkader kan doorstro- De voorzitter van de Tweede Ka merfractie van het CDA, Brinkman, ging in januari nog een stap verder. Hij stelde dat als de PvdA de strijd bijl van de polarisatie echt begraven bij, zo blijkt uit het rapport. Daar naast springt een opvallende voor keur voor reizen op donderdagen (20 procent extra studenten) in het oog. Een woordvoerder van de spoorwegen kon daarvoor geen ver klaring geven. De NS lieten 250 studenten die de beschikking kregen over een ov- jaarkaart een half jaar lang in een dagboek hun reisgewoonten bij houden. Daarin moesten ook veran deringen worden opgetekend, die daarin optraden nadat de deelne mers de kaart hadden gekregen. Bijna 20 procent van de studenten antwoordde bevestigend op de de kaart, maar stelt ook vraag of zij met de kaart in de och- comfort, bezettingsgraad en de ver- tendspits zouden gaan reizen, waar houding zit- en staanplaatsen in de zij eerder aan andere tijden of ande- treinen, re vervoermiddellen de voorkeur gaven. Een projectteam van vertegen- DEN HAAG (ANP/IPS) - De invoe- commissie over de notitie "biotech- ring van biotechnologische vindin- nologie en ontwikkelmgssamen- gen dreigt de kloof tussen arme en werking", opgesteld door Pronks rijke landen verder te vergroten. In voorganger Bukman, het nationaal en internationaal be- De ontwikkeling in de biotechno- demonstreerden gisteren de bewoners 1 In 104 van die gevallen met het CDA. Of dat er straks meer of min der zullen zijn hangt alleen af van de uitslag van de verkiezingen, aldus Sint. Dit betekent dat de PvdA in de grote steden de verkiezingen in gaat zonder liefdesbetuigingen aan het CDA, ondanks de samenwerking op regeringsniveau. UTRECHT (ANP) - De Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft gisteren samen met zie kenfonds Het Gooi en Omstreken bij staatssecretaris Simons (volks gezondheid) gepleit voor maatrege len tegen de groeiende wachtlijsten in de gezondheidszorg. Simons heeft de komende vier jaar 220 mil joen gulden extra uitgetrokken voor geestelijke gezondheidszorg, maar de problemen zijn volgens de VNZ zo acuut dat snel een tijdelijke oplossing nodig is. Als voorbeeld noemt de VNZ het kort geding dat ouders van zes gees telijk gehandicapten tegen het Gooise ziekenfonds hebben aange spannen. De zes staan al jaren op een wachtlijst voor een gezinsver vangend tehuis waarop ze op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) recht heb ben, maar er is geen plaats. In het kort geding dat op 21 febru ari dient, eisen de ouders dat het zie kenfonds voor plaatsen zorgt. Wat hen betreft mag dat ook in een parti culiere instelling, als het zieken fonds de kosten maar vergoed. De VNZ meent dat van een dergelijk al ternatief gebruik moet kunnen wor den gemaakt nu er veel te weinig plaats is in AWBZ-instellingen. Dat zei minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) gisteren een overleg met de vaste kamer- DEN HAAG (ANP/GPD) - Er drei- afstand worden gezet. En dat terwijl gen nieuwe overschrijdingen op de wereld begroting van het ministerie van stelde onderwijs. Een werkgroep die de begroting in opdracht van minister Ritzen heeft doorgelicht, heeft dit aan de bewindsman gerapporteerd. Ritzen zei dit gisteren bij voorzet- vwwx U11„ym- ting van de behandeling van de be- Tzich deze"kennis groting Onderwijs in de Tweede Ka- Eerder had Ritzen gezegd dat er vanaf volgend jaar jaarlijks 155 mil joen extra beschikbaar komt voor de salarissen van leraren. Dat be- '*biotechnöfogie'.Ve"ontwikkê- «Jrag kan geen verklaring zijn tingsposten of bedragen het dan meer uan nei papier waarop nij deropvang Dat zijn wel gaat. De bewindsman moet het wordt geschreven". Gisteren moest dan hpt rriinisterip 1 over de mogelijkheden om de on derwijsuitgaven in de hand te hou den. Bij het onderzoek dat vooraf ging aan de behandeling van zijn begroting door de kamer, zei Ritzen dat hij voor 1990 geen tegenvallers meer voorzag. Zijn voorganger Deetman en ook hijzelf hadden vol doende maatregelen getroffen om die te voorkomen. Als hoogleraar schreef de minister de waarde de onderwijsbegroting ooit als „niet WVC dan het papier waarop hij DEN HAAG (ANP) - Van de 672 ge meenten hebben er 646 met een subsidie-aanvraag gereageerd op stimuleringsmaatregel van voor uitbreiding van de kin-1 veel overschrijdingen, omdat het vrijkomt nu de speciale vut-re- gels voor leraren van 55 en 56 jaar jaarsnota die het kabinet worden afgeschaft. Ritzen wilde de Tweede Kamer nog niet meedelen om welke begro- rapport nog bespreken met zijn col- hij erkennen dat dat nog steeds lingswerkers zullen volgens Pronk dan ook van buiten het departe ment moeten worden aangetrok ken. Om de know how op te bouwen wil Pronk binnen zijn eigen minis terie een stimulerings- en een on derzoeksprogramma starten. Met het stimuleringsprogramma moe ten ontwikkelingslanden zelf pp zoek gaan naar alternatieve produk ten ter compensatie van traditione- NIEUWEGEIN (ANP) le (tropische) grondstoffen, die door landse Vereniging toepassing van biotechnologische (NVM) ..II 0 technieken door andere, goedkoper de paniekverhalen diede afgelopen lega-ministers. De overschrijdingen beetje geldt. "Het zou mij een lief zullen worden verwerkt in de Voor- ding waard zijn als de minister april naar de Tweede Kamer stuurt. Twee weken geleden toonde mi nister Ritzen zich nog zelfverzekerd genoeg, want gemeenten heb- lijk zou kunnen geven", aldus Rit zen. "Maar, inderdaad, de lente nog niet." ning gehouden met het feit dat met de uitbreiding van de hoeveelheid plaatsen, ook de controle op de kwaliteit van de kinderopvang meer aandacht vergt. Daarnaast zullen de salarissen van het personeel stijgen, aldus Bertels. Ook komen bedrijven nog nauwelijks over de brug om kind plaatsen te 'kopen' en moeten ge- ben in totaal bijna 200 miljoen ge- meenten moeite doen om bedrijven dan het ministerie had verwacht. kinderopvangplaatsen te scheppen. Veel gemeenten zullen dan ook teleurgesteld worden, ver wacht W. Bertels, beleidsmedewer ker van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). daarvoor te interesseren. Vooral plattelandsgemeenten - waar wei nig bedrijven zijn gevestigd - ko men daardoor op hogere kosten uit. De Neder- Makelaars allerminst gelukkig met te produceren stoffen kunnen den vervangen. Het onderzoekspro gramma moet nagaan welke tech nieken geschikt zijn voor de ont wikkelingslanden. weken de ronde hebben gedaan over het instorten van de huizen markt. Die - onjuiste - verhalen wa ren gebaseerd op verkoopcijfers van slechts twee maanden, terwijl voor het trekken van betrouwbare conclusies over de markt toch zeker een periode van circa een half jaar in acht moet worden genomen. Begin vorige maand meldde de Vereniging dat de huizenverkoop in de maanden november en decem ber met 14 procent was gedaald. Zij schreef die onder meer toe aan de gestegen hypotheekrente. Deze week meldde de NVM echter dat de veei telefoontji De subsidie wordt verstrekt in het kader van de stimuleringsmaat- De VNG krijgt de laatste dagen regel die per 1 januari is ingegaan r januari cijfers uitzagen ker niet NVM zal ook het uistel hoging van het huurwaardeforfait 1 vooral kleine- jaar. De gemeenten 1 gemeenten die vinden dat ze te ten elk jaar subsidie aanvragen. De weinig hebben aan de hen toebe- VNG vindt de maatregel te ingewik- ingestort. Volgens de deelde subsidie. De VNG heeft mi- keld en is voor een meer flexibele nister d'Ancona deze week een brief regeling zodat gemeenten een gestuurd waarin ze de minister meerjarenplanning kunnen maken. krachtig bijdragen tot het herstel vraagt rekening te houden met de 1 rust op de huizenmarkt. Psychiater Een Nijmeegse vrouw eist in kort geding, dat dinsdag dient de rechtbank in Arnhem, e schot van 20.000 gulden op schade- le neergang te stuiten e DEN HAAG Onzeker en nerveus had de WD de cijfers namelijk sen- is de WD gestart aan de campagne eus becommentarieerd als bewijs voor de gemeenteraadsverkiezin- hoe moeilijk de oppositierol de par- gen. Het doel is de gestage electora- tij ligt. Daarna had Voorhoeve nogal vaste opzichtig (want zonder bewijs) ge probeerd de schuld voor het uitlek ken buiten de eigen kring te leggen. gt tegen haar wil zwanger te zijn gave, zolang het ontbreekt aan een En tot besluit van het WD-rumoer geraakt, toen ze twee jaar geleden heldere koers en leiding. Onder Jo- verscheen een speciale brief a s Voorhoeve zijn de afgelopen v bij de man onder behandeling De psychiater, tevens ex-directeur jaar alle recepten uitgeprobeerd, van de Zettense Heldringstichtin- allemaal zonder succes. gen, wordt ook verdacht van ver- s krachting en seksueel misbruik van een aantal meisjes en jongens. De strafzaak tegen hem dient half mei. Milieu De ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zijn boos over de "drei door Peter de Vries De vraag of er - naast thoden - ook ging met wetgeving" op milieuge- moet komen, wordt binnen de partij bied door de regering. Volgens sinds kort voorzitter Kamminga van het Ko- Als meest ninklijk Nederlands Ondernemer; Verbond heeft een beroep op de ei gen verantwoordelijkheid van on dernemers op het gebied vai milieuzorg een "hoger rendement' dan wettelijke regelingen. partijkader, waarin Voorhoeve de cijfers relativeerde. Het maakte al met al geen zelfverzekerde indruk. Crisis Dat is begrijpelijk, want hoeveel er ook af te dingen valt op opiniepei lingen, de echte crisis binnen de VVD is nog steeds niet overwon nen. En zolang dat niet gebeurd is, leiding kan de geringste aanleiding de eenbrand weer doen opflakkeren, r openlijk gesteld. Niets werkt bovendien aan de voor- •schijnlijk moment avond van verkiezingen zo demoti- troonsafstand door Voor- verend als het vooruitzicht van een hoeve wordt doorgaans eind 1991 zekere nederlaag, genoemd. Maar er gaan fluisterend Voorhoeve trekt al een paar stemmen op om reeds binnenkort maanden de WD-afdelingen lang Vlooien ige personele veranderingen de WD-top door te voeren. De zaterdag na de' gemeente met het verhaal dat van de gemeen teraadsverkiezingen geen grootse resultaten moeten worden Het belastinggebouw in Utrecht 1 ondanks een grootscheepse actie van de gemeentelijke bestrijdings- de voorbereiding dienst het afgelopen weekeinde nog" denvergader'ing in vlooien. Medewerkers bijeenkomsten worden raadsverkezingen komt de partijtop wacht. Zijn redenering is simpel, niet hebben geklaagd bij de van beheer, maar die stelt dat het om "een individueel geval" gaat. De vorige week - commissie is wel bereid de bestrij- lekte desastr dingsdienst opnieuw World Press De in de Chinese hoofdstad Peking gemaakte foto 'Of Flesh and Steel van Charlie Cole te nieuwsfoto geslepei De reactie van Voorhoeve op de deze krant - uitge- e opiniepeilingen, te schake- sprak boekdelen. Voor het eerst sinds mensenheugenis kon D66 op papier rekenen op een grotere aan hang dan de VVD, die wegzakte naar een treurigstemmende 9,9 pro cent; goed voor zestien Kamerze- gekozen als bes- tels, een verlies van zes. Voorhoeve Dat heeft de reageerde furieus: het uit laten lek- namelijk dat de gevolgen .en. Het is kabinetsbeleid zich nog niet volop 1 grote le- doen voelen. Waar het kabinet on- Voor beide der de bevolking op genoeg krediet iddels kan rekenen, is het voor de WD moeilijk scherpe oppositie te voe ren. Het electorale herstel kan pas in 1991 komen, bij de verkiezingen voor provinciale staten, luidt Voor- hoeve's verhaal. Van Voorhoeve wordt echter wel verwacht dat hij in de tussentijd doet waar hij voor is ingehuurd: het oplossen van de VVD-crisis. Die ci»i- sis heeft verschillende kanten, maar bestaat uit de volgende ingredi^p- ingrepen voor bijvoorbeeld het milieu wel bespreekbaar zijn. Slechte coördinatie en het kenne lijk onvermogen de problemen ideologisch de baas te worden heb ben de VVD uiteindelijk in een die pe leiderschapscrisis gestort. jury van de stichting World Press ken van de geheime cijfers behoor Photo vanmorgeji.bekendgemaakt de tot de 'methoden van de sluip'- Amsterdam. De foto toont man met boodschappentassc tijdens de studentenopstand tanks tegenhoudt door vlak v eerste tank te blijven staan. modern 'sociaal-liberale' koers wil moordenaar'. varen; onduidelijkheid over de ver die Sommige liberalen menen dat houding tot de andere grote partij- t rij Voorhoeve de zaak 'mooi down' en; onvoldoende besef van het ken- 'de heeft gespeeld, maar dat moet een terend maatschappelijk tij, waarin misverstand zijn. In eerste instantie belastingverzwaringen en pijnlijke Achterban Langzaam maar zeker is het WD- kader de afgelopen maanden tot de conclusie gekomen dat de partijtop niets in het werk heeft gesteld om die problemen echt de baas te wor den. Van de aangekondigde thema conferenties is niet meer vernomen, het optreden van de fractie wordt in den lande 'zwak' en 'profielloos' ge- de vraag nmoemd. "Er is genoeg in het kabi- ouderwets rechtse of netsbeleid om stevig tegen aan te gaan", is de ondertoon. Nu blijft Voorhoeve steken in pleidooien voor sociaal-liberalisme, maar is hij ook voor de auto en de hoge inko mens; twee zaken waar de achter ban het wel mee eens is, maar die moeilijk met elkaar in overeenstem ming zijn te brengen. Zo is Voorhoeve zelf een ingre diënt van de crisis geworden. De sfeer in de fractie, waar men ook be seft dat stilstand verdere achteruit gang is, is grimmiger geworden. De stemming onder de machtige regio nale partijbonzen is geladen. Het Voorhoeve-kamp binnen de partij zond de afgelopen week zwakke maar onmiskenbare signa len uit dat men rekening houdt met een coup, als de verkiezingen van 21 maart slecht aflopen. De gram zou zich in eerste instantie ontladen in de richting van partijvoorzitter Leen Ginjaar, die zich al een keer heeft laten ontvallen wel vroegtij dig te willen opstappen. Ginjaar heeft de laatste twee jaar een zwab- berige koers gevaren, luidt het ver wijt. Hij heeft weL de macht van de voorzitters van de' regionale krin gen beperkt, maar niets weten te doen aan de problemen in het Haag se. Datnemen ze hem in de provin cie niet in dank af. Geduld Maar ook de positie van Voorhoeve is niet zonder zorgen. Zijn verzoek om een 'politieke proeftijd' van twee jaar werd tot nu toe gehono reerd. Om uiteenlopende redenen, want degenen die niets in Voorhoe ve zien gingen er tot voor kort van uit dat een nieuwe opleving van de partijstrijd alleen maar zou scha den. Bovendien is er geen alterna tieve leider. De aanhangers van Voorhoeve vrezen dat een slechte verkiezingsuitslag aan dat geduld een einde kan maken. Een tweede 'tussenpaus' zou de partij in dat scenario moeten leiden tot Hans Wiegel in 1991 terugkeert. Op hem blijft de hoop gevestigd. Onder Hans was het WD-leven goed en simpel. Zijn schaduw hangt al jaren over zijn opvolgers. Het ein de van die onduidelijkheid zou het slot van de VVD-crisis betekenen. Door de jaarlijkse afrekening be staat er gevaar dat uiteindelijk min- gel ervaren. der kinderopvangplaatsen worden gerealiseerd dan de bedoeling is, al- Per nieuwe kinderopvangplaats dus de VNG. Veel gemeenten kun- stelt de overheid 5.000 gulden be- nen dit jaar nog niet hun maximaal schikbaar. Een kindplaats houdt in aantal plaatsen realiseren en zou- ongeveer 2.000 uur opvang, waar- den dan verplicht zijn een deel van van 2 a 3 kinderen gebruik kunnen het geld terug te storten. Hierdoor maken. Veel gemeenten vinden dit zou een deel van de subsidie onbe- bedrag te laag, aldus de VNG. Er steed kunnen blijven, waarschuwt wordt volgens Bertels geen reke- de VNG. ADVERTENTIE Lekker op vakantie. Maar ga dan ook écht zonder zorgen van huis. Met uw ANWB-Hdmaatschap. de Internationale Reis- en Kredietbrief en zo n goede ANWB-reisverzekering. De perfecte combinatie voor complete zekerheid. En als er iets misgaat, staat de ANWB-alarmcentrale voor u klaar. Regel die zeker heid en kom voor u weggaat eerst even langs bij uw ANWB-kantoor of bel gratis 06 05 03. Zeker op reis met de ANWB

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3