Geleide markt moet redding zijn voor de Sovjet-economie' NABIJ 'Plan van kerken is paardemiddel' REPORTAGE is er hoop' Als De Klerk de Nasionale Partij meekrijgt PAGINA 2 VRIJDAG 16 FEBRUARI 199(| GEESTELIJK LEVEN Leidse faculteit over IWOOT-rapport: EN VER LEIDEN - Het hervormd-gereformeerde plan om te komen tot twee kerkelijke universiteiten, wordt door de faculteit god geleerdheid in Leiden bepaald niet toegejuicht. "Een paarde- middel", oordeelt dr. M. B. ter Borg, secretaris van het facul teitsbestuur. Vorige week presenteerde IWOOT (Interkerkelijke Werk groep Onderwijs en Onderzoek Theologie) een rapport, waarin de plannen voor een hervormde en een gereformeerde universiteit werden ontvouwd. Beide bijzon dere universiteiten, zo is de opzet, houden kantoor in Utrecht en sluiten contracten af met de be staande faculteiten godgeleerd heid van de openbare faculteiten. Vooral de hervormden zijn ge ïnteresseerd in een nieuwe opzet van de studie van toekomstige predikanten, want de huidige vorm, de zogenoemde 'duplex or- do\ wordt als onbevredigend er varen. In de huidige opzet volgt de kerkelijke opleiding geheel na de wetenschappelijke opleiding aan de universiteit. Bovendien wil men de kerkelijke vakken aan de universiteiten een hogere sta tus geven. Er valt heel wat af te dingen aan de plannen, waarover de her vormde en gereformeerde syno des zich moeten uitspreken, zo meent Ter Borg. "Het grote ver schil met de huidige opzet is, dat de Hervormde Kerk nu heel wei nig eisen stelt aan de opleiding, maar als er straks langlopende wat is trouwens lang? contrac ten afgesloten worden, dan kan dat wel". De bewuste faculteiten van Lei den, Utrecht, Amsterdam en Gro ningen zitten volgens hem "alle maal financieel heel moeilijk, dus ze kunnen tegen elkaar worden uitgespeeld". Ter Borg: "De ker ken zeggen nu: maar zo zijn we niet. Dat geloven we direct, maar deze opzet moet wel vijftig jaar e en, wat meer is, we leven in e tijden. We zitten toch in een zekere concurrentiepositie". Gebelgd De Leidse faculteit is "gebelgd" t het feit dat er al verschillen de mogelijkheden zijn aange reikt, terwijl nu een "paardemid del" op tafel ligt. Ter Borg heeft begrip voor de hervormde moeite met de 'duplex ordo', maar zegt hij, dat punt speelt in Leiden niet ar. "Wij hebben twee jaar gele den de staats- en kerkelijke vak ken bewust al geïntegreerd. Dat heeft een heleboel 'troubles' ge kost, en daar hebben we een hoop gedonder mee gehad, en nu het draait, is het niet goed genoeg". Hij heeft begrip voor het feit dat ook kerkelijke hoogleraren wel over aio's (assistenten in op leidingen) willen beschikken (nu is dat niet zo) en "er de smoor in hebben om een veel minder rian te positie te bekleden dan de col lega's". Maar, zegt hij, daar zijn ook veel minder ingrijpende op lossingen voor denkbaar. Zo'n alternatief hebben de Leidse hoogleraren dr. L. Leer touwer en dr. A. van de Beek vo rig jaar aangedragen. De toenma lige minister Deetman, de op drachtgever van de bekende Ver kenningscommissie Godgeleerd heid, had met het oog op de grondwettelijke scheiding van staat en kerk een nieuw model voor de openbare faculteiten ont worpen: een bijzondere aangewe zen instelling. Leertouwer en Van de Beek ontwierpen daarop een modelcontract. Daarin zaten volgens Leertou wer twee belangrijke verschillen met het ontwerp van IWOOT. Niet alleen werden de faculteiten daarin financieel afhankelijk van de kerken, ook werd het promo- tierecht van de hoogleraren vei liggesteld, terwijl dat bij de nu ge presenteerde plannen nog maar de vraag is. "Dat was een minima le constructie, maar die van de werkgroep is maximaal, omdat wij economisch afhankelijk wor den van de kerken. Bij ons gaat de helft van de studenten de kerk in, in Utrecht zelfs tachtig procent". Het model verdween in een bu reaula, omdat Deetman vond dat daarin de scheiding tussen kerk en staat niet goed werd veiligge steld. "Dat zat 'm vast op de de dubbele inschrijving". Dat gege ven is nu ook verwerkt in het het IWOOT-plan, dat door Leertou wer wordt getypeerd als het schieten met een kanon op een mug. "Als de Hervormde Kerk dit plan accepteert, dan wordt ze puur gereformeerd". Zulke "ghetto-vorming" is in wezen vreemd aan de Hervormde Kerk, vindt hij. "Het wil er bij mij niet in dat de hervormde synode dat niet zal inzien". Aalbers: ...stoken... (archieffo Aalbers houdt aan SoW-crïsis fles wijn over DEN HAAG (ANP) - Ds. B. J. Aalbers, secretaris van de Raad van Deputaten (deskundigen] voor Samen op Weg, krijgt bin nenkort een fles wijn van een 'aanzienlijke hervormde". Hij heeft een weddenschap gewon nen dat de hervormden woens dag op de combi-synode het voor stel van de raad zouden steunen en dat de gereformeerden dat massaal zouden afwijzen. Aalbers is blij dat geen enkel synodelid het voorstel van een kerkordelijke verklaring van overeenstemming heeft afgewe zen. Zo'n verklaring kan er bin nen drie maanden komen, wat Hazelaar en anderen ook mogen beweren. De ad hoc-commissi kan dan ondertussen allerlei an dere problemen, zoals competen tiekwesties, proberen op te los- Aalbers is bijzonder boos op de hervormden en gereformeerden, die hun functies in Samen op Weg hebben opgeschort, maar nog al tijd zitten te "stoken" om hun zin bij de hervormde en gereformeer de synodeleden door te drijven. De raad stelde zich "uiterst kwetsbaar" op door vice-voorzit- ter mr. P. Ingwersen alle gelegen heid te bieden zijn afwijkende mening over de totstandkoming van een kerkorde voor de her enigde kerk te geven, maar dat werd niet gewaardeerd. Als gereformeerde, "maar ge lukkig heb ik in mijn opvoeding ook andere invloeden onder gaan", vindt hij dat de gerefor meerde synodeleden een "stuk oecumenisch onbegrip" voor de rol van de kerkorde binnen de Hervormde Kerk tonen. Dat komt volgens Aalbers vooral, doordat de Gereformeerde Ker ken, relatief 'jong' zijn. Hereniging. Vooraanstaande theologen uit beide delen van Duitsland hebben zich tegen een snelle politieke en economische hereniging van Duitsland uitge sproken. D.e opheffing van de tweedeling van Europa heeft prioriteit boven Duitse eenheid. Initiatiefnemers zijn vier progres sieve theologen: Heino Falcke en Joachim Garstecki uit de DDR en Ulrich Duchrow en Konrad Rai ser uit dè BRD. Zij reageren hier mee op de gemeenschappelijke verklaring van beide Evangeli sche Kerken, die zich vorige maand voor kerkelijke en politie ke hereniging uitspraken. Continental Singers. De be kende Continental Singers zijn voor de 33ste maal op tournee en dit maal is het muzikale thema 'Hold up the light'. Ieder jaar trek ken de koren, die steeds weer een nieuwe bezetting hebben, we reldwijd een half miljoen bezoe kers. Eén van de koren doet don derdag 22 februari de Grote Kerk in Lisse aan. Aanvang is acht uur. Kaarten (volwassenen 15 gulden, kinderen tot 10 jaar 7 gulden 50) zijn te krijgen bij de WV in Lisse of via tel. 02521-17211/16075. Cantatedienst. In de Dorps kerk van Wassenaar wordt zon dag een cantatedienst verzorgd door het Haags Barokgezelschap o.l.v. Jaap Hillen. Voorganger is ds. R. Steenstra. Aanvang is ze- Oneindig plan. 'Gods oneindig plan' is het centrale thema van een dienst, zondag in de Baptis tengemeente van Leiderdorp, waarin P. Kos zal voorgaan. De dienst vindt plaats in wijkge- bouw Zijlkwartier (V.d. Marckstr. 19). Aanvang zeven uur. Bemin uw naaste. In de kapel van het marine vliegkamp van Valkenburg begint zondag om tien uur een dienst, waarin pater Hein Buskermolen spreekt over 'Bemin uw naaste als u zelf. Beroepingswerk Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Buitenpost drs. M. J. Boers- ma kand. Burum. Gercf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Hoogkerk T. Dijkema Zutphen. Nederlands Gercf. Kerken: aangeno men naar Sliedrecht W. Borgdorff Doorn. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Aalburg Chr. van der Poel Yer- seke. Econoom Olsevitsj heeft Japans model voor ogen Prof.dr. Olsevitsj (l) en dr. Ionin: "De Sovjetu mingen". e verkeert in de moeilijkste periode van de economische hervor- nomie gaat mank a verhoudingen". Tegenover een veel te grote produktiecapaciteit voor machines en andere kapitaalgoede ren staat een veel te lage opbrengst van grondstofindustrieën als de mijnbouw, de landbouw en de vis serij. Olsevitsj meent dat door over heidsingrijpen de te grote produk- tie van machines en kapitaalgoede ren moet worden afgeremd. Capaci teit die daardoor vrijkomt dient te worden benut om consumenten goederen te vervaardigen. Van be lang is ook de omvorming van mili taire industrieën, naar het voor beeld van de fabriek die lanceerin- richtingen maakte voor SS 20-ra- ketten en nu is overgestapt op de produktie van draaibare hijskra- Wanverhoudingen zijn er ook op arbeidsgebied. De Sovjetunie telt zo'n tien miljoen arbeidsplaatsen meer dan arbeiders. Het aantal fa- brieksbanen is hoog opgedreven daar moet de staat onder meer in lonen voor betalen. Sommige be drijven hebben te veel mensen in dienst, terwijl tegelijkertijd veel zinvol werk blijft liggen. Als gevolg van de arbeidswetgeving kunnen werknemers niet worden overge plaatst naar bedrijven die hen wel nodig hebben. Een groot gebrek aan woonruimte bevordert de be reidheid van Sovjetburgers om te. verhuizen voor een baan niet. Een herverkaveling van arbeid is volgens Olsevitsj hard nodig. 15 tot 16 miljoen Russen zullen van de in dustrie naar de dienstverlening moeten overstappen. Bevordering van de werkgelegenheid en de pro duktie zijn gediend met de stimule ring van arbeidsintensieve indus trieën en de landbouw. Pas als dat gebeurt, ligt er een zonnige toe komst in het verschiet. Want daar over laat Olsjevitsj geen misver stand bestaan: "De mogelijkheden Bij de hervorming van de doodzieke Sovjet-economie volgt presi dent en partijleider Gorbatsjov het kompas van zijn minister van economische zaken, Abalkin. Diens plan omvat een eerste etappe invoering van privé-eigendom, een banken- en belastingsysteem, het geleidelijk toestaan van vrijere prijzen en liquidatie of omvor ming tot coöperaties of aandeelhoudcrsbedrijven van verlies lij dende staatsbedrijven. De komende twee jaar worden de prijzen verder losgelaten, de verlies lijdende kolchozen en sovchozen opgeheven en volgt snelle re internationalisering van de economie en instelling van een beurs. Vanaf 1994 worden de laatste losse eindjes afgewerkt: de economie moet in evenwicht worden gebracht door een antimonopoliewetge- ving, inflatiebeheersing, verbetering van investeringsklimaat en gedeeltelijke omwisselbaarheid tegen buitenlandse valuta (con vertibiliteit) van de roebel. van de Sovjeteconomie zijn groot. De natuurlijke reserves aan delf stoffen zijn enorm. Het scholingsni veau in de Sovjetunie is hoog: er is een overvloed aan ingenieurs: er zijn er zelfs tussen de twee en vier miljoen werkzaam als arbeider". Japans model Olsevitsj en Ionin zijn het eens met Gorbatsjov dat de Sovjetunie, op termijn, naar een vrije marktecono mie moet. Zij denken echter dat een economie naar Westers model niet de juiste oplossing biedt voor de specifieke problemen die decennia van stalinistische leiding hebben veroorzaakt. Om die aan te pakken bepleiten zij de tussenweg van een door de overheid gecontroleerd marktsysteem naar Japans model. Over het hele land moeten vol gens Olsevitsj markten en beurzen in het leven worden geroepen, waar via vraag en aanbod prijzen tot stand komen. Op deze manier groeit een handel die voor alle partijen aantrekkelijk is: voor producenten, kopers en consumenten. Als op de ze manier een reële prijs tot stand komt zullen ook buitenlandse ko pers en bedrijven er op af komen. Het bezwaar dat de roebel niet vrij inwisselbaar (convertibel) is tegen buitenlandse valuta kan dan wor den ondervangen: buitenlandse be drijven kunnen hun goederen kwijt op de beurzen en met de roebels op andere markten andere produkten aanschaffen. Zo ontstaat een soort ruilhandel, die als voordeel heeft dan im- en export elkaar in even wicht houden. Van dit marktenstelsel, dat over de gehele Sovjetunie van de grond moet komen, verwacht Olsevitsj dat het ondernemers zal stimuleren om de produktie te verhogen en zal lei den tot efficiënter gebruik van ar beid. Hij laat weten dat zowel de mi nister voor economische zaken als de economische afdeling van het Centraal Comité belangstellend hebben gereageerd op zijn ideëen. Videorecorders Hoe groot de economische moge lijkheden in potentie ook zijn, één ding staat voor Olsevitsj als een paal boven water: veranderingen in de industrie zullen zonder hulp vanuit het Westen nauwelijks kans van sla gen hebben. "Behalve met de pro duktie van tv's hebben de militairen geen ervaring met de vervaardiging van elektronische apparatuur, zoal! videorecorders". Hij schroomt er dan ook niet voor Nederlandse on dernemers aan te sporen tot initia tieven. "Ik denk dat wanneer Ne derlandse bedrijven zich actief op stellen, bijvoorbeeld in joint-ven tures, dit een goed resultaat zal op leveren voor alle betrokkenen". Handelsspecialist Ionin valt Olse vitsj bij en stelt dat Nederland een voorbeeld nemen aan zijn oosterbu ren. "De Bondsrepubliek Duitsland is de grootste handelspartner van de Russen. Meer dan 100 Duitse be drijven zijn in een joint-venture met de Russen'gestapt. Dat is een solide re basis voor verdere ontwikkeling dan de tien Nederlands samenwer kingsverbanden. De Duitsers zijn meer bereid risico's te nemen en creatiever. De kansen voor Neder land kunnen straks ook voorbij zijn". Om het voor buitenlandse bedrij ven aantrekkelijker te maken zaken te doen in de Sovjetunie, is Olsevitsj bereid wat barrières te slechten. Hij is voor snelle invoering van een wet op privé-eigendom, niet zozeer om dat de Sovjet-burger daarop zit te wachten maar omdat dit voor bui tenlandse bedrijven belangrijk is. "De burgers zullen dit accepteren omdat zij verwachten dat buiten landse bedrijven bijdragen aan een hogere levensstandaard en hoog waardige technologie, goederen en organisatie met zich meebrengen", aldus Olsevitsj. Samenwerking met het Westen is nodig, maar mag niet leiden tot een grote uitverkoop. Overheidsbe moeienis blijft volgens Olsevitsj en Ionin nodig om te voorkomen dat de waardevolle bodemschatten over de grenzen verdwijnen. Voor goederen waaraan een tekort be staat moet geen exportvergunning worden afgegeven. Het is ook beter als de Sovjeteconomie zelf haar grondstoffen verwerkt. Geen hout wordt exporteren, maar meubelen maken, zodat werk en winst zo veel mogelijk binnen de landsgrenzen blijven. Olsevitsj denkt dat dit met een vergunningensysteem is te ver wezenlijken. Het zwaarst Beide wetenschappers geloven dat de Sovjetunie momenteel de moei lijkste periode doormaakt in het huidige proces van veranderingen. Het aantal goederen waarin niet mag worden gehandeld zal voorlo pig eerder groter worden dan klei ner, meent Ionin. Hij verwacht ech ter wel dat de buitenlandse handel al snel kan profiteren van het sys teem. "De overgangsfase is de zwaarste. Er zijn geen theorieën waar we ons naar kunnen richten. De problemen oplossen kunnen we uiteindelijk alleen zelf'. In een jaar of vijf moeten de moei lijkheden zijn overwonnen. En dan? Is de Sovjetunie dan toch een kapitalistische economie? Olse vitsj: "Nee, niet kapitalistisch. Zo zal eigendom in het belang van de gemeenschap voorop staan. Kapita lisme in het belang van de gehele bevolking is geen kapitalisme, maar sociaal kapitalisme. Het échte kapi talisme veroorzaakt, zoals in de Ver enigde Staten, derklasse". Nelson Mandela in vrolijk gesprek met de Amerikaanse dominee en voormalig presidentskandidaat Jesse Jackson, die gisteren Mandel- a's woonplaats Soweto bezocht. Rechts op de foto Jacksons vrouw Jacqueline, links Winnie Mandela. Op de foto boven drukt een meisje haar vreugde uit over de vrijlating van de ANC-leider. (foto s epa en ap> Gorbatsjov Tenslotte gaf Mandela zijn visie op de gebeurtenissen in Oost-Europa. "Sovjetpresident Michail Gor batsjov is de enige internationale leider die de moed en waardigheid heeft gehad op te staan om de we reld te zeggen dat het socialistische systeem ernstig tekort schiet. Er is nooit een vergelijkbare westerse lei der geweest die heeft toegegeven: "We hebben een fout gemaakt toen we de wereld koloniseerden en hele volkeren onderdrukten vanuit het imperialisme". LEIDEN Hoewel de etni- sche en bestuurlijke proble men van de Sovjetunie de laatste maanden alle publici teit opeisen, is daarmee de aandacht slechts tijdelijk van de economische crisis afgeleid. De 270 miljoen Sovjet-burgers worden elke dag geconfronteerd met lege winkels en andere economi sche misère. De roebel geldt als waardeloos, het begro tingstekort is enorm en de inflatie stijgt snel. door Raymond Peil JOHANNESBURG (ANP) - "Pre sident Frederik de Klerk heeft moe dige beslissingen genomen en ik ge loof hem als hij zegt dat hij de poli tieke en economische structuur van het land wil veranderen", zo heeft de vrijgelaten zwarte leider Nelson Mandela gezegd tegen journalisten in Zuid-Afrika. "De enige vraag is of hij in staat zal zijn de Nasionale Par tij (NP) mee te krijgen". Mandela herhaalde gisteren in zijn huis in Soweto nog eens dat De Klerk op hem is overgekomen als een integere man die zich heel goed bewust is van de risico's die hij heeft genomen wanneer hij de din gen die hij in het openbaar heeft toegezegd niet waar kan maken. "De wrange werkelijkheid is echter dat De Klerk de (blanke) Nasionale Partij vertegenwoordigt. De NP heeft dit land de laatste 41 jaar gere geerd en de onderdrukking tot nieuwe, ongekende hoogten opge voerd". Overrompeld De Zuidafrikaanse president lijkt zijn partij op 2 februari te hebben overrompeld met zijn besluit het verbod op een aantal verboden or ganisaties op te heffen en de 71-jari- ge Mandela na 28 jaar gevangen schap vrij te laten. Alleen als De Klerk er in slaagt zijn partij te over tuigen van de noodzaak van zijn nieuwe beleid dan "is er hoop voor de toekomst van het land". De belangrijkste anti-apartheids- organisatie ANC (African National Congress), waarvan Mandela één van de leiders is, "wil niets liever dan het conflict en de confrontatie achter zich laten", zo vertelde Man dela. En hij voegde daar aan toe dat hij de toenmalige president Pieter Botha vorig jaar een document heeft gestuurd. "Daarin heb ik ge zegd dat twee dingen door het ANC en de regering besproken moeten worden. Het eerste is de invoering van een één-man-één-stem systeem in een eenheidstaat en het tweede is de angst en onrust onder de blan ken dat dat zal resulteren in de over heersing van zwarten Qver blan ken". En de zwarte leider vervolgde: "Hun angst is wezenlijk zij mag verkeerd zijn, maar zij is wezenlijk en het ANC moet er rekening mee houden... De blanken moeten ervan worden overtuigd dat de wer kelijkheid van het één-man-één- stem systeem niet zal leiden tot zwarte overheersing. Onze ideeën daarover zijn duidelijk uiteengezet in het Handvest van de Vrijheid (het basisdocument van het ANC, red.) en de Declaratie van Harare". Harare De Harare-declaratie werd in 1989 opgesteld door het ANC en vervol gens overgenomen door de Organi satie van Afrikaanse Eenheid en de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. "Wij denken niet meer in termen van huidskleur, wij denken in termen van Zuidafrika nen". De blanken hebben tenslotte veel voor Zuid-Afrika gedaan, aldus Mandela, ze kunnen ook in de toe komst niet gemist worden. Toen Mandela opnieuw gevraagd werd naar zijn mening over de ge wapende strijd merkte hij op: "Het punt waar het om gaat is niet de ge wapende strijd. In dit land gaat het om de apartheid. In het document dat ik aan de regering heb gegeven voor ik met De Klerk sprak heb ik duidelijk gesteld dat de gewapende strijd niet wordt opgeschort, laat staan gestaakt, voor er een overeen komst is bereikt, en op dat stand punt blijven we staan". De economische crisis is de échte crisis waarin het land verkeert, vindt prof.dr.J. Olsevitsj, hoogle raar economie aan de universiteit van Moskou en verbonden aan het gezaghebbende Instituut voor Eco nomie. Hij verblijft in Leiden op uit nodiging van de universiteit, met onder andere met zijn collega dr. W. Ionin, een specialist in Oost-West- handel. Olsevitsj juicht de pogingen toe van Gorbatsjov om een frisse wind te jagen door de verkokerde partij structuren. Zonder bestuurlijke hervorming geen economische her vormingen, is zijn overtuiging. Het economisch beleid was tot dusver feitelijk in handen van het partijap paraat dat, onontwarbaar verweven met de regering, ook de dienst in het land uitmaakte. "Die twee moe ten van elkaar worden gescheiden", zegt Olsevitsj met nadruk. "En nu het is het moment om de inactiviteit van het partijapparaat te doorbre ken". De maatregelen waarmee Gor batsjov de economische misère heeft geprobeerd te keren gaan hem daarentegen niet ver genoeg. Hij be schouwt ze als zelfs als een grote vergissing. Als voorbeeld noemt hij de nieuwe wet op ondernemingen, die de ondernemers meer vrijheid laat en in de plaats is gekomen van de oude meerjarenplannen met door de staat gestelde produktie- doelen. De wijziging leverde niets op, integendeel: de koppeling van omzet- of winstcijfers aan lonen was voor de bedrijven reden om over te schakelen op de produktie van luxueuzere en minder goederen te gen hogere prijzen. Olsevitsj: "Zo krikken zij hun geldomzet en hun inkomen op, terwijl de tekorten groeien". Een prikkel tot hogere produktie van de schaarse consumptiegoede ren vormen de nieuwe regels dus al leen om die reden al niet. Daar komt bij dat een nieuw progressief belas tingregime de hogere winsten of lo nen stevig (tot 50 procent) afroomt. "We willen naar een vrije markt en we geven de bedrijven meer vrij heid. Alles wat we ervoor terugkrij gen is tekorten en crisis", aldus Ol sevitsj, die de vrijheid van de onder nemingen liefst meteen inperkt. Het recht van bedrijven om prijzen te verhogen moet volgens hem weer worden afgeschaft. Hij wil terug naar een meer door de staat geleid prijssysteem. Schijnbaar in tegenspraak met dit alles is, dat de Russen teveel geld hebben afgezien dan van de 30 procent van de bevolking die op of onder de armoedegrens leeft. Door de schaarste aan consumen- tenprodukten kan de Rus van zijn inkomen gemiddeld slechts een kwart uitgeven. De rest moet hij sparen. De Sovjets hebben enorme spaarreserves. Daarom zullen zij niet gauw geneigd zijn harder te werken om meer geld te verdienen. Misvormd Ten grondslag aan deze problemen ligt volgens Olsevitsj een totaal mis vormde economie, die fors moet worden aangepakt alvorens er wes terse marktprincipes op kunnen worden losgelaten. De Sovjet-eco-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2