in drie afleveringen Naam 'Puzzel Favoriet' fout 'Hilversum heeft gewonnen van Yeronuiue 'Liedjes zijn van goede kwaliteit' Voor ervaren Maywood blijft deelname toch weer een gok Hennie Budie: 'Dit is de laatste keer Fats Domino treedt zes keer op VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 HILVERSUM (GPD) - Waarom presenteert de NOS het Nationale Songfestival 1990 in drie afleveringen? Regis seur Hennie Budie (45): „Een liedje wordt meer herken baar naarmate je het vaker hoort. Tien van de twintig ge selecteerde liedjes horen de kijkers via twee halve fina les en een finale nu in ieder geval twee keer. En dat is vooral van belang omdat de kijkers mogen kiezen." Waarom regisseert Hennie Budie de nationale finales voor de vier de achtereenvolgende keer? Budie: ..Toen ze het me weer vroegen heb ik gezegd dat ik het nog één keer zou doen. Zo'n twintig jaar geleden regisseerde ik een Europacup-voetbalfinale en ik zou ook het Eurovisie Songfestival wel eens willen doen. Daarom hoop ik 5 mei in Zagreb het Nederlandse liedje wint." Tijdens de twee halve finales is het (versterkte) Metropole-Or- kest onder leiding van Harry van Hoof alleen via de geluidsband is te horen. Budie: ..De bezuinigingen hebben zelfs bij het festival hun intrede gedaan. De drie finales van nu kosten samen evenveel als de ene finale in de afgelopen jaren. De kosten zijn dus relatief veel lager, omdat we nu meer tv- zendtijd vullen. Een orkest van zestig man drie dagen en avon den in een tv-studio laten spelen kost fortuinen. Vandaar de ge luidsbanden. opnamen uit de VAR A-radiostudio. De halve fi nales komen vanavond en vol gende week vrijdagavond vanuit de kleine NOB-studio 3. Op de fi nale. zaterdagavond 10 maart in het Haagse Congrescentrum, is het orkest er wel bij." Het is voor Hennie Budie absuiuut de laatste keer dat hij de regie van het Nationa le Songfestival voor zijn re kening neemt. Want: "Als je het vier keer hebt gedaan, wat moet je er dan nog van maken?" meent hij. In de regie van Budie werd dinsdagavond na een dag repete ren de halve finale op de beeld band vastgelegd die de kijkers vanavond te zien krijgen. Tussen het laatste liedje en het eind van NOS-Laat stelt een bureau een landelijk, representatief onder zoek bij de kijkers in. Na NOS- Laat wordt tijdens een recht streekse uitzending bekendge maakt welke vijf van de tien lied jes naar de finale gaan. Rusland „Het blijft ook voor ons nog al tijd een gok," aldus de zusjes Ali ce en Caren Maywood, die met hun jarenlange ervaring en hun zelfgemaakte liedje 'Ik wil alles met je delen' vrijwel zeker zijn van een plaats in de finale. Na 52 langspeelplaten, singles en CD's vindt het in Friesland geboren duo het nog altijd vanzelfspre kend dat ze meedoen tussen veel onbekend talent. „Vast staat," zegt vader De Vries, die zijn dochters May wood al jaren als chauffeur van het ene optreden naar het andere rijdt, „dat ze vanaf juli weer zes weken op tournee gaan door Rusland. De laatste Russische tournee trokken mijn dochters gedurende 22 concerten 150.000 mensen. Speciaal voor die tour nee hadden ze ook een lied in het Russisch ingestudeerd. Met be hulp van een tolk." Omroepen blij met cijfers eerste Van den Ende-avond Paula Patricio presentatrice Componist Componist Piet Souer, die er als gitarist al bij was toen Lenny Kuhr met 'De Troubadour' op het Eurovisie Songfestival in Ma drid zegevierde, weet uit het hoofd niet meer te berekenen hoe vaak liedjes van hem sinds dien de nationale finale bereik ten. Samen met tekstdichter Pe ter van Asten gooit hij dit jaar weer de hoge ogen met het liedje 'Freedom, Freiheit, Libert', dat door zes leden van de dans-thea- ter-muziekband 'Jeans' fris en vrolijk én gedreven wordt gezon gen. „Ach." zegt ook de ervaren Songesfestival-ganger Piet, „als ik tevoren zou weten hoe het pu bliek een liedje ontvangt, dan zou ik hier niet tijdens de repeti ties staan." HILVERSUM - Uitgerekend op de avond dat Jos Brink met zijn 'Wedden dat...' op Veronique is te zien, wordt op Nederland 3 het eerste deel uitgezonden van het Natio naal Songfestival. De NOS moet het dus opnemen tegen een geduchte concurrent, aangezien onderzoeken in het verleden hebben aangetoond dat Jos Brink altijd miljoe nen kijkers trok. En van avond zal dat niet anders zijn. Paula Patricio (32), een regelma tige verschijning op de VARA- buis, is dit jaar de presentatrice van het Songfestival en ze is zich er ook terdege van bewust dat vanavond heel wat Nederlanders zullen afstemmen op Veronique. Toch brengt het haar niet van de wijs. Integendeel, ze is vastbera den en zal haar uiterste best doen om de haar opgelegde taak naar behoren te volbrengen. Boven dien, zo verzekert Paula, komt het Songfestival dit jaar met ster- AMSTER DAM - Koko Flanel', de bio- scoopfil en rond de Bel gische komiek Urbanus van Anus, is gister avond in het Amsterdamse Tuschinski- theater in pre- gegaan. Op de foto wordt Urba- geflan- keerd door - hoofdrolspeel- sters Bea van der Maat (links) en Wil- leke van Am- melrooy. ke kandidaten die met prima vakwerk voor het voetlicht tre den. „Ze brengen liedjes van goeie kwaliteit. Er zitten een paar prachtige teksten bij. Ik wil ook nooit meer iemand horen die zegt dat je met de Nederlandse taal niet uit de voeten kunt." Uitdaging Paula Patricio ziet de presenta tie van het Nationaal Songfesti val als een uitdaging. „Ik zal er een eigen karakter aan geven." Vandaar ook dat ze geen verge lijkingen gaat trekken met haar voorgangers die in het verleden op niet onverdienstelijke wijze het festival hebben gepresen teerd. „De ouderen zijn ook een maal jong begonnen en zijn zo meegeg roeid. Nu heb je meer net ten en meer zendtijd, waardoor er ook meer jongeren aan bod ko men," aldus Paula, die haar ei gen teksten voor de presentatie schrijft en ook heel goed weet dat een Songfestival geheel iets an ders is dan programma VARA aankondigen. Paula Patricio: gewoon ge vraagd voor de presentatie van het Songfestival.. «foto gpd> „In de eerste plaats heb je te maken met een zaal met publiek. Als omroepster ben je alleen en moet je in korte tijd wat zeggen. Ik denk dat ik in de presentatie van het Songfestival meer iets van mezelf kwijt kan. Kijk, als de zaal reageert zul je daar toch op moeten inspelen." Waarom werd nu juist Paula Patricio uitgekozen voor het na tionaal zangevenement? „Ik ben gewoon gevraagd. Ik werd ge beld en kreeg het verzoek of ik het wilde presenteren. Ik zei meteen ja. Enig, want ik had het niet ver wacht, ook al omdat ik nog maar betrekkelijk kort bij de omroep ben, vergeleken met mijn voor gangsters." HILVERSUM RTL-Vero- nique heeft woensdagavond met zijn Zet 'm op 4 Show een kijkdichtheid gescoord van 11 procent, dat is omge rekend 1,4 miljoen kijkers. De James Bond Film Never say never again, die Veroni ca op Nederland 2 uitzond, trok aanzienlijk meer be langstelling: 19 procent of wel 2,5 miljoen kijkers. De film werd gewaardeerd met het rapportcijfer 7,3. Vero nique is niet geïnteresseerd in waarderingscijfers. Deze worden daarom niet geme ten. Deze gegevens zijn afkomstig van de dienst Kijk- en Luister Onderzoek van de NOS. Het on-t derzoek is uitgevoerd door Into-' mart. De cijfers zijn belangrijk, omdat RTL-Veronique-nieuwe- stijl zich woensdagavond voor het eerst presenteerde met een groots opgezette show. In de show gaven alle sterren van Joop van den Ende acte de présence. In Hilversum is met vreugde gereageerd op de cijfers. Veroni- ca-directeur Rob Out, die spe ciaal voor deze gelegenheid een Bond-film tegenover het Veroni- que-geweld had geprogram meerd, noemt het resultaat „fan tastisch". „We hebben op alle fronten gewonnen. Ik ben er heel blij mee". Ook TROS-directeur Cees den Daas reageert ver heugd: -„Duidelijk is dat de kij kers de eigen Nederlandse zen ders trouw blijven. De cijfers zijn gunstiger dan ik in mijn somber ste momenten vreesde. Dit is kortom de eerste overwinning van het publieke bestel en, let op mijn woorden, er zullen er nog vele volgen". Chaotisch Rob Out wijst erop dat de kijkcij fers voor Veronique extra tegen vallen na alle publiciteit rondom de komst van 'de Van den Ende coryfeeën. „Ik vond het ope ningsprogramma nogal chao tisch, veel minder professioneel dan je kunt verwachten van een 'professional' als Joop van den Ende. Mijn indruk? Men was daar niet zo leük aan het werk. De stemming was zeker niet op timaal. Ik geef dit station op deze manier geen enkele toekomst. Ik ken de Luxemburgers, ik ken Joop. Die zullen binnen de kortste keren 'clashen'. Er wordt teveel met geld gesmeten. Vero- tenslotte cieel station". Rob Out: 'We hebben op alle fronten gewonnen' (foto gpd) Adverteerders De Bond van Adverteerders con cludeert eveneens dat 'Zet 'm op 4' veel minder ten koste is ge gaan van de kijkcijfers van Vero nica dan verwacht. "Zowel Vero nique als Veronica mogen gefeli citeerd worden met het aantal kijkers dat 'ze hebben getrok ken", zegt mevrouw J. Koel- mans, adjunct-directeur van de Bond voor Adverteerders. Veronique zelf ten slotte zegt "zeer tevreden" te zijn over de kijkcijfers. "Wij mikken erop dat we uiteindelijk gemiddeld twin tig procent van de tv-kijkers kunnen trekken. Die kijkdicht heid van elf procent van alle Ne derlanders staat gelijk aan 26 procent van de tv-kijkers. Wat dat betreft zitten we dus al ho- SNEEK (ANP) - De Ameri kaanse zanger/pianist Fats Domino komt voor zes optre dens naar Nederland. Zijn komst is onderdeel van een uitgebreide Europese jubile umtournee die op 15 maart be gint en op 11 april eindigt. Dit heeft Dl BA International Concerts in Sneek donderdag meegedeeld. De 62-jarige Fats Domino, die dit jaar zijn 40-jarig jubile um viert, wordt begeleid door zijn „big band". De „rock-gi- gant" treedt op 16 maart op in de Veilinghal in Alkmaar. 17 maart in de Matenhal in Apel doorn, 22 maart in Tuschinski in Amsterdam, 23 maart in de Rijnhal in Arnhem, 24 maart in Ahóy in Rotterdam en op 7 april in de Zeelandhallen in Goes. HILVERSUM (GPD) Het Commissariaat voor de Media vindt dat de NCRV een andere naam moet bedenken voor het spelpro- gramma Puzzel Favoriet. Het commissariaat heeft de NCRV in middels aangekondigd van plan te zijn een boete op te leggen omdat de naam van het programma "dienstbaar is aan het maken van winst door derden". Er bestaat een puzzelblad met een vrij wel gelijkluidende naam. Het gebruik van de naam Puzzel Favo riet in het tv-programma zou dan ook kunnen worden opgevat als reclame voor het blad. Volgens een woordvoerster van het Commissariaat voor de Media staat op het overtreden van de regels in dit geval een maximale boete van 200.000 gulden per overtreding. De NCRV krijgt volgende week woensdag de kans zich in een hoorzitting te verweren tegen de voorgenomen boete. De NCRV is het met de dreigende boete niet eens. "Wij zullen als verweer aanvoeren dat de naam van het programma (De Puz zel Favoriet) en de naam van het puzzelblad (Favoriet Puzzel) niet identiek zijn", aldus een woordvoerster. Volgens de producent van Puzzel Favoriet, Win Productions, is er geen enkele verbintenis tussen het door Peter Pleysier gepre senteerde programma en het blad Favoriet Puzzel. a ïw tw acs tw iw tw t» tw e« tw seu» tw tw t».»» cos tw »:<5 r<s c« r<s

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22