Witschge heeft nooit getwijfeld Fred Bodaan wil sportieve wraak Het gekwakkel is bijna rbij voor Kemkers voo S"STV CSKA Moskou ;en spet Quick Boys Marathon-schaatsers langs de kant tot en met morgen Ajacied kroop zelf uit het dal Stern is de best betaalde bobo VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 SPORT PAGINA 17 Verdediger RB accepteert schorsing 'De wedstrijd tegen Marken zal Fred Bodaan nog lang heugen. De 24-jarige verdediger van Rijnsburgse Boys liep binnen een half uur tegen twee boekingen aan en moest daarom de trieste gang naar de kleedkamer maken. Gelukkig voor zijn ploeg, die in de slotfase ook nog eens Leon Vonk van het veld zag verwijderd, bleek de schade beperkt tot een gelijkspel (3-3). De elf van Kurver raakten daardoor niet te ver achterop en zijn nog volop in de race voor het kampioenschap. Bodaan zal daar de komende weken in elk geval niet zijn bijdrage aan kunnen leveren, hem hangt een schorsing boven het hoofd. Wat is er nu precies gebeurd? hem een duw en werd opgeschre- "Na ongeveer een kwartier spelen ven. Terecht. Dat was gewoon dom. ga ik in het strafschopgebied een Die tweede boeking was onzin. Ik duel aan met Thijs Schipper, mijn maakte een sliding en speelde de directe tegenstander. Duwen en bal. Goed, Schipper ging wel mee. trekken. Met z'n tweeën, zo gaat dat Misschien een lichte overtreding, in veel duels. Maar de scheids wijst naar de stip. Ik was eerst verbouwe reerd en protesteerde. Daarna gaf ik ïelt tegi r hij gilde erg_overdreven". Hij zal je er toch niet zo maar uit sturen "Die sliding was misschien te agressief. Maar het was pas mijn tweede overtreding. Niet eens een zware. Als scheidsrechter moet je dat toch aanvoelen". Je gaat dus in beroep "Nee, met zoiets heb je toch wei nig kans. Ik accepteer het. Ga ik in beroep dan wordt een mogelijke straf opgeschort. Ik sta er liever nu naast dan over een paar weken. LEIDEN Het bestuur van Quick Want dan krijgen we Quick Boys en Boys is er in geslaagd CSKA Mos- Noordwijk. Ik zie wel, de straf moet kou te strikken voor een oefenwed- n0g worden uitgesproken, maar het strijd. Op 1 maart treedt de Russi- kost me waarschijnlijk twee wed- sche ploeg aan op Nieuw-Zuid in strijden. Dat is me twee jaar geleden Katwijk om 19.30 uur. De voetbal- tegen Quick Boys ook al eens ge- lers van Moskou verblijven thans beurd. Ook toen moest ik er na twee tnodiging van eredivisionist boekingen uit". INNSBRUCK (GPD) Minder dan een jaar terug kwam Gerard Kemkers tot de conclusie dat de jaargang '89/'90 'zijn' jaar zou moeten worden. Hij had het seizoen na de Olympische Spelen in Cal gary rust genomen, stelde vast dat collega Leo Visser de volgende winter vooral vanuit de school banken zou beleven en achtte daarom met zijn 22 jaar de tijd gekomen om de hoofdrol te gaan vervul len in het internationale schaatsen. De voorbije maanden stond inder daad geen schaatser zo nadrukke lijk in de belangstelling als Gerard Kemkers. Echter, niet vanwege top prestaties. Een instabiel rechter been was er de oorzaak van dat hij dit seizoen weinig anders deed dan trainen, corrigeren, analyseren en zoeken naar het 'lekkere' gevoel. "Het heeft mij zelf ook verbaasd hoeveel aandacht de pers aan het probleem heeft besteed", zegt hij. "Alle artikelen hadden wel een kern van waarheid. Maar het was en is natuurlijk constant een vaag ver haal. Daardoor zijn denk ik ook de praatjes gekomen van 'het zit tus sen zijn oren' en 'hij moet e< de kroeg in'. Ineens zou ik te zijn. De persoon Gerard Kemkers diens schaatsschool was voor het publiek plotseling een totaal andere persoon geworden, Dat heb ik heel vervelend gevon- schappen begin januari op Thialf deel hersteld. "Dit was tachtig pro- stelde hij evenwel teleur en bedank- cent van de oude Kemkers", was te daarom op voorhand voor het zijn oordeel. De drie weken naar het EK. "Ik zat in Collalbo. De vrijdag wereldkampioenschap waren vol- voor het EK praatte ik alleen over gens de coach en zijn pupil voldoen- Heerenveen en maakte ik er con- de om aan de honderd procent te ge- stant grapjes over. Die dag had ik raken. "Dat is het zeker niet", zegt het heel moeilijk". In Davos en Kemkers een dag voor de mondiale Collalbo trainde Kemkers vervol- titelstrijd. "Het is nog steeds schaat- gens in de wetenschap dat slechts sen met een probleem", de nationale kampioenschappen restten om het seizoen te redden. OplOSSing In Innsbruck wekken echter zowel Zijn voormalig kernploegtrainer Krook als Kemkers de indruk de Henk Gemser liet daarop weten dat oplossing te hebben gevonden. Al Kemkers bij hem had moeten weigeren beiden dat te bevestigen, aankloppen. De vice-wereldkam- £>e coach is voor tachtig procent ertuigd. Van de waslijst c pioen zocht inderdaad enkele uttuui keer Jen contact met de trainer uit Oude- gelijke oorzaken is volgens Kem- haske, maar meldde zich niet op kers inmiddels het overgrote deel t l ui. school in Heerenveen. weggestreept. Het wetenschappe- We hebben het wel overwogen lijk onderzoek dat aanvankelijk zegt Kemkers. „Wat betreft kennis voor na het sejZOen gepland stond. Gemser op schaatsgebied bijna heeft reeds plaatsgevonden. In het Maar dat hij ge- gjnt Lucas-ziekenhuis in Amster- In december werd zelfs een spe ciale persconferentie belegd, waar bij Kemkers en kernploegcoach Ab Krook de problematiek bekend maakten. Het duo liet weten weinig waarde te hechten aan de oplossin gen die door de buitenwacht wer den aangedragen. "Achteraf niet zo niet te zegd heeft dat ik bij hem moest ko men, kan ik niet geloven. Die reac tie past niet bij hem". "Er is een oorlogssfeertje gecre ëerd tussen Gemser en Krook. Ik vind het niet prettig dat zoiets rond persoon wordt gespeeld. Ja, dam werden zijn rugwervels nuwbanen onderzocht. "Alles per fect in orde", meldde het eindrap port. Daarbij vonden Kemkers, Krook en bondsarts Frank Nusse op hun speurtocht drie aanknopingspun ten. Een extreem naar binnen val ines Vitesse voor een trainingskamp op Papendal. De Russische club speelt behalve tegen Quick Boys verder nog vriendschappelijke duels tegen amateurclub De Treffers, Volen- dam, Vitesse en het Zeeuwse elftal. Advocate wil Freek de Jonge oproepen in zaak 'stavengooier, i je dus wel uit- Een harde voetballer dus Een schorsing komen "Zo zie ik dat niet. Ik speel toch "Valt wel mee. Ik geef toe dat ik liever. Het gaat dit seizoen ook lek- soms iets tefel ben, te agressief, ker, ik heb het vertrouwen van de Normaal gesproken probeer ik "de groep. Toen ik drie jaar geleden situaties op techniek op te lossen. Ik naar Rijnsburg kwam lag dat an- ben geen schopper. Ze zeiden zater- ders. Een Hagenees met een grote dag wel langs de kant dat het leek of mond hè. Dat kan alleen ik een waas voor mijn ogen had. Ik de prestaties er naar zijn. let daar niet zo op, maar het zal wel. toen duidelijk Ik denk dat ik de oorzaak ook wel weet. Ik maak nu weken van tachtig uur, in de koffieshop van mijn va der. Die is nu op skivakantie. Daar om kan ik nu maar één keer trainen per week. Ben sneller moe en geïrri teerd". ten best bruikbare tips bij. Maar ik ^at heeft- liep in die periode al continu mét woorden Dat moet je nu ook een tijdje op de een hoogrood hoofd. Hoe meer je tribune. Niet gemakkelijk, zeker hoort, hoe meer je er zelf over gaat t tegen Marken. Voor jou toch een denken. Er zijn echt krankzinnige Ab heeft gezegd dat de foute bewe- lende rechtervoet en verkeerd loop- ging er twee jaar terug al inzat. Maar schoeisel tijdens trainingen in de af gezegd voordat hij de gelopen zomer, hebben vrijwel beladen wedstrijd "Ach. Laten we sportief wraak per op je grote teen strooien", nemen. Dat kan ook. We hebben daar al laten zien dat we de veel be tere ploeg waren. Marken stelde echt niets voor. Wij konden de kan sen alleen niet benutten". HERMAN JOUSTRA Gemser had gelezen. Ik heb nog geen Videobanden ge zien van twee jaar geleden. Dat gaan zeker doen. Heeft Ab gelijk, dan dingen voorgesteld. Tovertrucs. Pe- duidt dat op een slepend proces, Teleur Tijdens de Nederlandse kam- Een speciaal trainingsprogramma pioenschappen in Assen bleek hij Is zo'n baan dan nog wel te combi neren met voetballen? "Ja hoor, ik kan het opbrengen. Zo oud ben ik niet. Bovendien is het maar voor een paar weken. Normaal wil cabaretier Freek de Jonge be- levert het geen problemen op. Drie trekken in de gerechtelijke proce- ]jeer trainen per week en één keer dure, die Ajax tegen haar client voetballen dat kan. Alleen nu even heeft aangespannen. De Amster- niet", damse club eist van de werkloze jongeman, die tijdens de UEFA- Cupwedstrijd Ajax-Austria Wien een stalen staaf naar de doelman van de Oostenrijkse club wierp, een schadevergoeding van 500.000 gul den. De Jonge fungeerde bij het ge staakte duel als omroeper. In alle consternatie riep hij de Oostenrijk se president Waldheim in het Duits op nazi-jager Wiesenthal te bellen. Die grappig bedoelde opmerking werd De Jonge later door de Eu ropese Voetbalunie (UEFA) niet in dank afgenomen. Hersman baseert haar verzoek tot dagvaarding op de uitspraak van de beroepscommissie UEFA. Daarin staan tal van overwegingen waarop Ajax tot de forse straf, met een jaar uitsluiting van de Europa-Cuptoer nooien als hoofdbestandeel, werd veroordeeld. "De opruiende taal - van Freek de Jonge tijdens de wed strijd staat toevallig bovenaan die opsomming", geeft Hersman aan. "Mijn overwegingen'zijn simpel: ik stel die mensen aansprakelijk, die aanleiding hebben gegeven tot de uitspraak van de UEFA. Op basis daarvan heeft Ajax immers mijn cliënt gedagvaard". AMERSFOORT (ANP) - De advo caten van de Koninklijke Neder- landsche Schaatsenrijders Bond en de geschorste marathonrijders zijn gisteren tot een vergelijk ko men. Het compromis houdt in dat de schaatsers niet bij officiële wedstrijden in actie mogen ko men tot en met morgen. Om 24.00 uur loopt de voorlopi ge schorsing af. Dat betekent dat de 32 rijders, onder wie Richard van Kempen en Jan Oliemans, na de marathon in Assen ook die van Amsterdam i te zaken komt de tuchtraad pas op zijn vroegst eind volgende week bijeen. Bij de strijd om de Nederlandse titel 100 kilometer op natuurijs, dinsdag 20 februari op de Plansee bij het Oostenrijkse plaatsje Reutte, kan de groep daarom ge woon in actie komen. geschorst omdat zij hadden deel genomen aan zogenaamde wilde wedstrijden op de Weissensee, voorafgaande aan de wel goed ge keurde 200 km tocht. De 'orde maatregel' gold tot de tuchtcom- missie van de bond zou vergade ren. Die bijeenkomst zou deze week zijn, maar door onverwach- Het bestuur vond dat dan de voorlopige schorsing te lang zou duren. "Deze oplossing is geno men in het belang van de rijders," stelde advocaat Eric Vilé namens de KNSB. "Twee wedstrijden was genoeg vond het bestuur". De advocaat ontkende dat zijn cliënt was gezwicht voor de drei ging van een kort geding. "Nee, anders hadden wij wel per heden de schorsing opgeheven". ker invloed gehad op zijn prestaties op het ijs. Belangrijkste gegeven noemt Kemkers evenwel de verdraaiing in zijn Si-stelsel die na een onderzoek werd waargenomen. Dat stelsel be vindt zich onderin de rug en omvat onder meer de heupgewrichten en het bekken. "Ik had me dit seizoen natuurlijk wel anders voorgesteld. Ik ga mor- belangrijk gen ook zonder verwachtingen het toernooi in. Natuurlijk, als ik niet het idee zou hebben dat ik bij de eerste drie kan komen, dan had ik niet meegedaan. Trouwens, als ik vijfde wordt, betekent dat niet dat het een tegenvaller is. De top is zo breed op dit moment. Bart, Ben en Thomas zijn geestelijk sterk. Na het EK zijn zij in de winning mood. Maar ook ik ben geestelijk sterk. Het gemiste EK heeft me agressief gemaakt. Het kan nog steeds mijn jaar worden". AMSTERDAM (ANP) - Als Richard Witschge al aan iemand dank verschuldigd is voor zijn opmerkelijke opleving, dan is het hooguit aan zichzelf. De Ajacied, drie maanden gele den plotseling gedegradeerd tot tweede-elftalspeler, twij felde nimmer. Zelf ziet hij dat als dé belangrijkste oorzaak voor het terugwinnen van de basisplaats bij Ajax, de uitver kiezing tot grootste talent van het Nederlandse voetbal en de plaats in de selectie van het Nederlands elftal. In de week voorafgaande aan topontmoeting met PSV, toch het Olympisch stadion, staat Ri- kende chard Witschge weer i Dit keer positief. De man met de lin- Dus niemand wees Witschge de weg? Zelf vindt hij dat hij niet zoe- Hooguit naar de juiste Het telefoontje naar zijn voor malige leermeester Johan Cruijff was evenmin van doorslaggevende kervoet van fluweel, tot voor kort betekenis. "Ik heb met hem gespro- vooral genoemd als de exponent ken over voetbaltechnische dingen dé verguisde "patatgeneratie" mag voorzichtig gaan denken aan Italië, het land waar vooral pizza's worden gegeten. Het verschil van de Witschge van toen en die van nu, kan hij in één zin samenvatten. "Er is geen verschil". Witschge zegt dat veranderd, nadat Been- foontje naar Barcelona niets anders i de loop i De stavengooier werd eerder door de politierechter veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Her sman is tegen deze uitspraak in be roep gegaan. "Als Ajax meent dat de straf te licht is, moet de clubleiding bij de politiek aan de bel trekken. Die schadevergoeding is buiten alle w proporties. In de komende twintig instelling te maken, het gebeurt ge- geen ander wat "1* woon. Mijn eerste, impulsieve, ge dachte was: weg bij Ajax. Mijn tweede was 2o snel mogelijk een ba sisplaats terugwinnen. Dat is ge- persoonlijke zaken. Niet wegens een gebrek aan vertrouwen in Beenhakker, maar gewoon we gens mijn ervaringen die ik met Cruijff enkele jaren geleden had". Witschge ging ook na het tele- doen. Misschien luchtte het ge- jaar kan mijn cliënt niet te,over dat bedrag betalen. Of Freek de Jonge wel kan betalen? Dat weet ik niet, ik kan niet op zijn bankreke- ïing kijken. Ik zal alle mogelijkhe- lükt' den aanwenden om deze zaak te winnen. De proceskosten zullen hoog oplopen voor Ajax. Van dat bedrag had de club ook speler kunnen kopen". "Patatgeneratie? Van dat begrip heb ik nooit iets begrepen. Ik vind wereld?: voetballer van binnen voelt. Van elke trainer leer ik, maar van Cruijff heb ik het mees te opgestoken. Hij wijst op de de tails, doet alles voor. Bovendien, een jonge voetballer neemt onmid dellijk aan wat hij zegt. Cruijff. Dat toch de beste voetballer van de Sanchez Torres gaat naar NEC leuke ook onzinnig en snap niet 1 het met mij te maken heeft. Waar- schijnlijk heeft iemand het ooit eens geroepen en heeft de halve voetbalwereld, of althans de vol gers, het overgenomen. Ik leef voor de sport en weet precies wat ik wel of niet kan. Daar heb ik geen trainer voor nodig. Een uitje? Natuurlijk kan dat af en toe. Ieder mens heeft afwisseling nodig, ook een voetbal- T„,^T^ .rni Ier. De generatie voetballers van KERKRADE (ANP) - NEC huurt pakweg twintig jaar geleden dacht voor de rest van het seizoen Manuel §aar nfet anders oveI.S Sanchez Torres van Roda JC. De 30- jarige aanvaller was bij de Kerk- raadse club overbodig. Trainer Jan JVLCCQGnken Reker wilde geen beroep meer doen op de vleugelspeler omdat hij in de In dagen van tegenspoed heeft Wit- afgelopen seizoenen erg blessurege- schge daarom nooit getwijfeld. "Ik voelig bleek. heb ook niet ingezien dat ik iets in Sinds enkele maanden is Sanchez mijn spel moest veranderen. Hoog- Torres blessure-vrij. Hij speelde in uit dat ik meer bij het verdedigen die periode bij Roda JC hoofdzake- moet meedenken. Aanvallen doe ik lijk in het tweede elftal. De Kerk- als altijd op intuïtie. Daarin ligt mijn raadse club had hem aan VW, kracht. Ik begrijp dat het voetbal waarvan Jeroen Boere voor de rest niet leeft bij de gratie van mooie ac- van de competitie is geleend, willen ties, maar dat het om het rendement slijten. Sanchez Torres voelde daar gaat. Maar dat wist ik ook wel voor- echter niets voor. Hij gaf de voor- dat ik even een stapje terug moest keur aan NEC. doen". Witschge, nog - minimaal - ander half jaar te gaan bij Ajax, wil over zichzelf geen waarde-oordeel vel len. Dat laat hij aan anderen over. "Of ik wel of niet de meest aangewe- Richard Witschge: "Patatgeneratie? Van dat begrip heb ik nooit iets begrepen. persoon ben voor de linkerkant i Oranje, dat moeten anderen iar beoordelen. Zoiets is niet aan mij, maar aan de bondscoach. Nie- doen is wekelijks zo goed mogelijk mand zal mij horen roepen dat ik er presteren. Italië is voor iedere spe- klaar voor ben. Het enige dat ik zal Ier een droom. Je zult het wel zelf moeten afdwingen". Dieptepunt voor Johan Cruijff MADRID (RTR/ANP) - De dagen van Johan Cruijff bij Barcelona lij ken geteld. Gisteravond liep de Am sterdamse coach met zijn ploeg op nieuw tegen een enorme deceptie aan. In het eigen San Bernabeu-sta- dion won titelhouder Real Madrid voor 92.000 toeschouwers met 3-2 van de Catalaanse club. Tot overmaat van ramp werd Cruijff in de explosieve slotfase van het veld gestuurd. Hetzelfde lot trof Ronald Koeman en zijn ploegge noot Pires. Cruijff liep drie minuten voor tijd het veld in, nadat Koeman voor schoppen richting Paco Llo- rente de rode kaart had gekregen. De arbiter stuurde de woedende coach eveneens van het terrein. Cruijff weigerde echter het veld te verlaten. Onder politiebegeleiding werd hij tenslotte afgevoerd. Pires moest na een kopstoot richting Vas- quez ook vroegtijdig naar de kant. Barcelona is door de nederlaag definitief uitgeschakeld voor de landstitel. De achterstand op koplo per Real Madrid, zes punten los van van belager Atletico Madrid, is tot negen punten opgelopen. Een plaatsje in het-UEFA-Cuptoernooi heeft Barcelona, bivakkerend op de vierde positie, nog allerminst veilig gesteld. De druk op voorzitter Nunez om Cruijff te ontslaan wordt met de dag groter. Nunez heeft Cruijff, wiens contract nog anderhalf jaar door loopt, tot dusver tegen alle kritiek in bescherming genomen. De enorme afkoopsom van zeven miljoen gul den die de oud-Ajacied bij ontslag bedong, zal daarbij zeker een rol spelen. ALBACETE (AFP) - Uwe Raab heeft gisteren zijn eerste overwin ning als professionele wielrenner geboekt. De Oostduitser uit de ploeg van Jan Gisbers zegevierde in het zuidoosten van Spanje in de Grote Prijs van Albacete, een crite rium over 154 kilometer. De 27-jarige wielrenner uit de DDR was na elf ronden de snelste in de sprint. BUTTE (ANP) - David Stern (47) is de best betaalde bobo van de wereld. De big boss in het Ameri kaanse profbasketbal (NBA) ver lengde gisteren zijn contract met vijf jaar. In die periode ontvangt hij 55 miljoen gulden, 35 miljoen aan salaris, 20 miljoen als eenma lige bonus. Stern is al 25 jaar werkzaam bij de NBA. Eerst als juridisch adviseur en vanaf 1984 als commissioner, de hoogste functie binnen de organisatie. Sinds die tijd heeft hij basketbal tot meest bekeken en best geho noreerde sport gemaakt. Stern ontfutselde de grote tv-maat- schappijen ep kabelstations as tronomische bedragen. Met NBC sloot hij een vierjarig contract af, dat de NBA 1,2 miljard gulden op levert. Over die termijn betalen de kabel-stations 550 miljoen gul den. Een belangrijk deel van de in komsten vloeit naar de 27 prof clubs. Die toucheren door Sterns onderhandelkunst elk 16,2 mil joen gulden per jaar. Dat was voor zijn deal 5,1 miljoen. Als blijk van waardering stemden de clubs unaniem voor een bonus van 20 miljoen gulden voor Stern. Voor zijn salaris van 7 miljoen moet el ke club jaarlijks 260.000 gulden ophoesten. Stern is veruit de best betaalde official in de profsport in de Vere nigde Staten. Zijn collega in het honkbal, Fay Vincent, vangt een jaarsalaris van een miljoen gul den. De commissioner in het ijs hockey, John Ziegler, 850.000 gul den en football-boss Paul Taglia- bue 1,8 miljoen gulden. De best betaalde profsporter in clubver band is basketballer Patrick Ewing van de New York Knicks met 8,5 miljoen gulden per jaar. Wisselvalligheid Topprestaties van Ajax kunnen Witschge daarbij van pas komen. De Amsterdamse ploeg, geken merkt door wisselvalligheid, is titel kandidaat dank zij de misstappen van PSV. Al ziet Witschge dat an ders. "Met evenveel recht kan men zeggen dat PSV nog kansen heeft dank zij onze fouten. Dat wij wissel vallig zijn valt ook mee. De ene week winnen van FC Twente en vervolgens verliezen van MVV is niet goed, wel verklaarbaar. Twente voetbalde een beetje mee, bij MVV liepen we tegen een muur op. Zo' snelle tegentreffer is puur pech, dat het daarna moeilijk wordt is lo gisch. We kunnen het rechtzetten. Zondag, tegen PSV". VRUDAG 18.00-20.00 EURO: Tennis: Noordameri- kaanse indoorkampioenschappen. 20.00-22.00 EURO: Worstelen. 20.00-23.00 BRT 2: Sport-extr (rechtstreekse reportage van de Belgian Indoor in Brussel). 22.00-23.00 EURO: Ski Report. 22.25-22.50 Ned 2 Sport. 22.50-23.15 Did 2: Die Sport-Reportage: met o.a. Bundesliga IJshockey en WK hockey in Lahore (Pakistan). 23.00-01.00 EURO: Tennis: Noordameri- kaanse indoorkampioenschappen. 23.25-23.50 Did 1Sportschau. 01.00-02.00 EURO: Motorsport: Havoc 9,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17