Mogelijk toch gas voor Warmonders aan oostkant Kaag 'Leiderdorp moet studeren op tweede verzorgingshuis' Minder villa's op Oegstgeester landgoed Endegeest Nieuw kinderdagverblijf aan Kwikstaartplein of in een leegstaande school Oegstgeester raad steekt stokje voor sloop panden Geversstraat VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990j CDA stelt commissie in WARMOND - Het War- mondse CDA stelt een com missie in die gaat onderzoe ken of de Warmonders aan de andere kant van Kaag en Zijl een gasaansluiting kun nen krijgen. Dat bleek gis teravond tijdens een verkie zingsbijeenkomst van het CDA in de Kaagsociëteit. Warmondse boeren moeten meer aan zichzelf denken in strijd voor polders WARMOND - De Warmondse CDA- wethouder C.A. van Schagen maan de de bewoners van het Warmondse Lage Land gisteravond voorzichtig te zijn met de wens 'hun' bestem mingsplan Noord-Oost te wijzigen. Hij zei dit tijdens een verkiezings bijeenkomst van zijn partij in de Kaagsociéteit. Het Lage Land bestaat uit de pol ders die door 't Joppe en het recrea tie-eiland Koudenhoorn van de Warmondse dorpskern worden ge scheiden. Een groep bewoners heeft onlangs een brief aan het ge meentebestuur gestuurd waarin zij de wens uit het bestemmingsplan te herzien. Tijdens de bijeenkomst bleek dat bewoners het ongeveer 15 jaar oude plan willen herzien om het gebied beter te kunnen beschermen. Ze willen dat het groene karakter van de polders blijft gehandhaafd. Hier door hopen ze dat het gebied land schappelijk zo waardevol blijft, dat er geen woningbouw komt. Van Schagen is vooralsnog niet bang voor oprukkende woning bouw. Gemeenten kunnen overleg gen en Warmond heeft de mogelijk heid groene buffers te creëren. Ook tussen Warmond en de Leidse Me- renwijk komt zo'n buffer, in de vorm van een golfbaan. 1 Van Schagen maakte duidelijk dat het CDA graag wil meewerken aan wijzigingen van gedeelten van het bestemmingsplan, zoals de uit breiding van kampeerterreinen om recreatieve ontwikkelingen moge lijk te maken. Maar tegen agrariërs van het Lage Land die de brief heb ben ondertekend zei hy dat ze beter eerst eens kunnen praten met hun belangenverenigingen. Dat mo^t duidelijk maken welke gevolgen de herziening voor hen kan hebben. Volgens de wethouder zou het nieuwe bestemmingsplan zo strikt kunnen zijn dat de agrariërs niet meer zelf mogen bepalen wanneer ze willen hooien. Ook de verbouw van bepaalde gewassen of tuin bouw in het gebied kan worden ver boden. "Denk ook aan jezelfwaar schuwde de gemeentebestuurder. Leiderdorp verkiest 'eigen' LOS boven Omroep Rijnland LEIDERDORP - De Leiderdorpse raadsfracties willen de representati- viteitsverklaring van Omroep Rijn land niet verlengen voor een perio de van vijf jaar. In plaats daarvan kiest de gemeente voor steun aan de onlangs opgerichte Leiderdorpse Omroep Stichting (LOS). Tijdens de raadscommissie welzijn gingen de fracties gisteravond akkoord met een eenmalige startsubsidie aan de LOS van 2150 gulden. De fracties willen de lokale radio zender representatief verklaren, on der voorbehoud dat de LOS een overeenkomst met Omroep Rijn land sluit, zodanig dat deze regiona le omroep zijn uitzendingen kan voortzetten in Leiderdorp. De LOS wil binnenkort beginnen met het dagelijks uitzenden van dagvullende radioprogramma's. Het wachten is nog op toestemming van het Commissariaat voor de Me dia. Verschillende commissieleden zetten vraagtekens bij de haalbaar heid van dagvullende radiopro gramma's. De LOS heeft 40 vrijwil ligers bereid gevonden mee ie wer ken aan de uitzendingen, maar sommmige commissieleden vroe gen zich af of dit wel genoeg is. Voorzitter van de LOS, J. van San- dijk, is optimistisch: "Er komen nog steeds aanmeldingen bij. Als we gaan uitzenden zullen er ook ze ker meer sponsors komen". Lokale radiozenders mogen geen reclame uitzenden en zijn voor hun inkomsten afhankelijk van spon sors en tientjesleden. In het verleden heeft de gemeente pogingen ondernomen om de be woners van het zogeheten Lage Land op het gas aan te sluiten, maar het overleg met Leiderdorp strand de en ook de vorming van de Ener gie- en Watervoorziening Rijnland (EBR) zorgde voor een kink in de kabel. De meeste bewoners hebben nog steeds geen aansluiting. "Daar moet nu maar eens iets aan gebeuren", zei CD A-lijsttrekker J.C.M. Wassenaar gisteravond. "Wij als CDA willen de zaak weer aan zwengelen". De werkgroep zal be staan uit drie mensen: CDA-be- stuurder A.J. Lemmers, mevrouw P. van Schie uit het Zijldijkgebied en K. van der Geest uit het gebied rond de Zweilandpolder. Zij zullen onderzoeken hoeveel mensen een gasaansluiting wensen. Van EWR, Leiderdorp en Warmond willen ze horen hoe duur de opera tie wordt. "Ook moet worden geke ken welke financiële hulp War mond kan bieden", liet Wassenaar weten. NIEUWE CDA-WETHOUDER LEIDERDORP Voorstel uit ouderennota: LEIDERDORP - Een speciale werkgroep moet gaan bestude ren of er in Leiderdorp behoefte is aan een tweede verzorgings huis. Dat is een van de voorstel len uit de nota Ouderenbeleid in Leiderdorp. De gemeente be schikt nu over één verzorgings huis, De Dillenburg, met 60 plaatsen. Voor een plaats in De Dillenburg geldt een gemiddelde wachttijd van drie jaar. Op de wachtlijst staan ruim 80 alleenstaanden en 17 echt paren. De wachttijd is de laatste ja ren flink gegroeid doordat zich steeds vaker 'acute noodsituaties' voordoen. Ouderen die eigenlijk in een verpleeghuis horen, zitten steeds vaker tijdelijk in een verzor- n Leiderdorp. Hij volgt partijgenoot gingstehuis. indiende. Leiderdorp heeft een verpleeg huis (Leythenrode) met 160 bedden voor ouderen met lichamelijke Roest zei 'niet bijster gelukkig te zijn' met de benoeming. Zijn CDA-fractie steunde de motie van wantrouwen de^plannerT var^Leyth^o^^om een deel van de beddencapaciteit in te zetten ten behoeve van demente LEIDERDORP - CDA'er A. Roest is gisteravond benoemd tot wethouder J. den Boeft op die vorige week na een motie van wantrouwen zijn ontslc In een speciale raadsvergadering namen beide CDA'ers gisteravond hun nieuwe plaatsen in. Den Boeft is nu weer raadslid. Na de installatie van Roest (rechts op de foto) schudde Den Boeft (l) de kersverse wethouder de hand. st zei 'niet bijster gélukkig t i wethouder zijn met in zijn portefeuille ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, bejaarden. In de regio is een groot tekort aan plaatsen voor deze cate gorie hulpbehoevende ouderen. In de nota wordt verder voorge steld meer woningen voor ouderen te bouwen en de zogenaamde indi catiecommissie deze huizen te laten toewijzen. De mogelijkheid van een experiment met een 'ouderenbus' moet worden onderzocht en de maaltijdvoorziening dient in de toe komst wellicht te worden uitge breid. Dinsdag 13 maart houdt het ge meentebestuur een hoorzitting over de ouderennota. Ouderenorganisa- ties en individuele Leiderdorpers kunnen tijdens deze bijeenkomst hun mening geven over de in de no ta genoemde plannen. Extra la-acht SJJO moet meer jongeren dg gaan houden bezig Voorstel leidt niet tot discussie, ruzie tussen raadsleden wel OEGSTGEEST - De gemeente raad van Oegstgeest is gister avond akkoord gegaan met min der woningbouw op het terrein van landgoed Endegeest. Eerder was uit adviezen van raadscom missies al duidelijk geworden dat een grote meerderheid de plan nen van B en W zou steunen. Eni ge discussie ontstond over de controverse tussen het Leidse WD-raadslid A.C. Geertsema en de fractievoorzitter van de Oegst geester CDA-raadsfractie, P. Hel- linga. Hellinga had zich in deze krant bijzonder boos gemaakt over uit latingen dié Geertsema in de Leidse raad zou hebben gedaan naar aanleiding van de nieuwste deal rond Endegeest. De gemeen ten Leiden en Oegstgeest kwa men aanvankelijk met een pro ject-ontwikkelaar overeen dat de ze het recht kreeg villa's te bou wen op het landgoed, in ruil voor een 'gratis' restauratie van het kasteel. Omdat het ministerie van WVC vorig jaar 'plotseling' 1,8 miljoen beschikbaar stelde voor restaura tie van het kasteel, werd opnieuw onderhandeld. Het resultaat is dat zeven villa's minder worden gebouwd en er meer groen ge spaard blijft. De Leidse raad was maar matig tevreden. Hij wilde het geld liever besteden aan het kasteel en niet aan minder hui zen. Geertsema zou daarop gek scherend gezegd hebben 'dat het weer eens tijd werd om over an nexatie van Oegstgeest te praten'. Kanon WD-fractievoorzitter A.C.H. Kuntze kwam gisteravond zijn Leidse partijgenoot te hulp. "Hel linga heeft niet goed geluisterd naar de woorden van Geertsema. Nu heeft hij er een kanon bij ge haald""om op een mug te schieten", vulde D66-er M.J. Poelmans na een korte pauze aan. "En ik ben benieuwd wat die mug daarover te zeggen heeft". De handschoen werd niet opge raapt. waarop PvdA-er M. Haas noot de aanval inzette op de Leid se VVD-wethouder Kuijers. Kuij- ers, die in opspraak is geraakt door perikelen bij de Leidse schouwburg, onderhandelde na mens de gemeente Leiden met de projectontwikkelaar. "En als Geertsema ontevreden is met de besteding van die 1,8 miljoen dan- moet hij dat maar uitzoeken bij zijn eigen wethouder - nu het nog kan", eriinsde Haasnoot. PPR-raadslid Van Eisen haalde zelfs de vader van het Leidse raadslid, de oud-WD minister Molly Geertsema van stal: "Black Molly neemt de Kuyerslatten", zo stelde hij onder grote hilariteit vast. Meer woorden wenste hij niet vuil te maken aan deze 'storm in een glas water in verkiezings tijd'. Hellinga wilde toch nog even zeggen dat hij 'echt geraakt' was door Geertsema's opmerking dat met 1,8 miljoen een parkeerter rein was gered. Zes van de zeven huizen die nu niet worden ge bouwd waren geprojecteerd op een parkeerterreintje, dat nu voor een deel zal worden bebost. "De opmerking over annexatie vind ik grievend voor de hele Oegst geester gemeenschap, die zich heeft ingezet voor het bos", zei Hellinga. "Jammer dat Hellinga zich nu pas tot woordvoerder van alle bosliefhebbers heeft gemaakt", riep Van Eisen ten slotte. Burge meester S.H. Scheenstra vond hét toen wel mooi geweest. Zonder te stemmen werd het Endegeest- voorstel aangenomen. Alleen van Eisen wilde zijn tegenstem geno tuleerd hebben. Raadscommissie Leiderdorp: OEGSTGEEST - De Stichting 'Jeugd- en Jongerenwerk Oegst geest (SJJO) krijgt voorlopig een ar beidskracht extra, zodat de organi- satie meer jongeren meer kan bie den in multi-functioneel gebouw 't Groot Proffijt aan het Boerhaave- plein. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de gemeente raad. Een buurtbewoner maakte aan het begin van de raadsvergadering gebruik van het recht op spreektijd. Namens een aantal vooral oudere omwonenden stelde hij vast dat vooral de groep van 16-26 jarigen in het weekeinde tot in de kleine uur tjes voor grote geluidsoverlast rond het Boerhaaveplein zorgt. De bouw van een jongerencentrum in een overwegend door bejaarden be woonde buurt noemde hij 'een pla nologische blunder'. De buurtbe woner besloot zijn betoog met een klaagzang over kapot gegooide bierflesjes en dronkemansgebral. Het voorstel van het college om overlast te beperken zou 'volstrekt onvoldoende' zijn. De Oegstgeester politieke partij en zien op korte termijn geen ande re oplossing. Alle woordvoerders pleitten voor verder overleg tussen SJJO, buurtbewoners en gemeente. Wethouder Rijks zegde toe dit over leg nog voor de zomer op gang te brengen. Over één zaak was hij dui delijk: dé stelling van de SJJO dat haar verantwoordelijkheid ophoudt buiten de deur van 't Groot Proffijt is volgens Rijks niet vol te houden. "Maar dat wil ook weer niet zeggen dat zij dan verantwoordelijk is voor alles", schetste hij het dilemma. Vorig jaar zomer onstonden pro blemen met een groep jongeren uit Haas wijk die in de buurt van het SJJO-gebouw voor overlast zorgde. De SJJO kon de jongeren in de zo- akantie niet opvangen. Deze panden lands de Geversstraat in Oegstgeest mogen voorlopig niet worden gesloopt. (foto wim Dijkman OEGSTGEEST - De panden Ge versstraat 75 tot en met 81 mogen niet worden gesloopt. Dit heeft de gemeenteraad van Oegstgeest in zijn vergadering vangisteravond besloten. Er moet eerst een nieuw bestemmingsplan voor het gebied komen, waarin de ontwikkeling van de hele Geversstraat aan de orde dient te komen. In de tijd dat het bestemmings plan voor de doorgaande route wordt voorbereid, kunnen bouw vergunningen een jaar worden aan gehouden in het bedreigde stukje. WD-raadslid A.C.H. Kuntze had kritiek op het middel dat B en W ge bruiken. "U praat over sloop als een onontkoombaar gegeven", was zijn verwijt aan het college. Hij vroeg dan ook met spoed om een gemeen telijke monumentenlijst. Volgens PvdA-wethouder A.J.W.F.M. Kohl- beck van ruimtelijke ordening wordt er druk gewerkt aan zo'n lijst, maar is er vertraging ontstaan om dat het beschrijven van panden een moeilijker karwei blijkt te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. CDA-fractieleider P. Hellinga sprak over een 'postzegelbesluit'. Hij wil de straat dezelfde bescher ming géven als het besproken stuk je. Wethouder Kohlbeck noemde dat onwenselijk, 'omdat dat te zeer i ingrijpen in de rechten be- In december vorig jaar ontvingen B en W een bouwaanvraag voor acht woningen op het terrein van de hui dige nummers 75 tot en met 81, dat ook wel bekend staat als de 'Brink manlocatie'. De aanvraag werd door B en W geweigerd omdat de plan nen niet in het huidige bestem mingsplan passen. Bij eerdere dis-, cussies over nieuwbouwplannen in de raad was er vaak kritiek op de 'dichtgetimmerde' voorstellen die het college zou presenteren. Ook zouden te veel bouwlocaties in het dorp worden opgevuld zonder dat op de reeds bestaande bebouwing wordt gelet. LEIDERDORP - Een nieuw Leider dorps kinderdagverblijf moet op het Kwikstaartplein worden ge bouwd of worden ondergebracht in een leegstaand schoolgebouw. De Leiderdorpse fracties voelden gis teravond tijdens de raadscommis sie welzijn niets voor de twee ande re door B en W genoemde mogelijk heden: de herinrichting van de be staande twee peuterspeelzalen op het Kwikstaartplein en de nieuw bouw van twee lokalen bij 't Start blok aan de Lijnbaan. Dergelijke varianten zouden al leen een tijdelijke oplossing bieden. De inrichting van een tweede kin derdagverblijf is mogelijk dankzij de Oortgelden die Leiderdorp dit jaar van het Rijk krijgt. Lukt het om voor 1993 30 extra 'kindplaatsen' te creëren dan krijgt de gemeente een rijksbijdrage van 150.000 gulden. Voor de investeringskosten wordt bovendien een eenmalige subsidie van 180.000 gulden verstrekt. De Oortgelden zijn bestemd voor kin deropvang van nul tot en met vierja- rigen. Voor buitenschoolse opvang, voor kinderen tussen 5 en 12 jaar, wil de gemeente voorlopig 20.000 gulden uittrekken. Het CDA heeft een lichte voor keur voor nieuwbouw van een mul ti-functioneel kindercentrum aan het Kwikstaartplein. De PPR/PSP- combinatie is net als het college voorstander van herinrichting van de Springschansschool, die door een fusie met de Prins Willem Alexanderschool mogelijk in sep tember 1990 vrijkomt. De overige fracties hebben geen echte voor keur voor een van deze twee varian ten. KLOK WEG - Onbekenden hebben gistermiddag uit een vrijstaande woning aan de Oegstgeester Nas- saulaan een Engelse klok gestolen. De klok heeft een waarde van onge veer duizend gulden en bevond zich in de woonkamer. C.A. Huigen 'c rgel en PvdA-raadslid mevrouw M.D. Holierhoek. ..'al eerder toegezegd'.. Wethouder Leiderdorp vergeet toezegging over Mandelastraat LEIDERDORP/LEIDEN - Wethouder mevrouw C.A. Huigen welzijnwas het vergeten, maar de gemeente Leiderdorp heeft twee jaar geleden al beslo ten een straat te vernoemen naar de Zuidafrikaanse anti-apartheidsstrij der Nelson Mandela. PvdA-raadslid mevrouw M.D. Holierhoek wees Hui gen hier gisteravond op toen de WD-wethouder te kennen gaf serieus na te willen denken over een dergelijke straatnaamgeving. "Al in augustus 1988 heb ik van het gemeentebestuur een brief gekregen waarin stond dat mijn verzoek om een Nelson Mandelastraat of -plaats was gehonoreerd", wees Holierhoek de wethouder tijdens de commissie wel zijn terecht. Huigen verkeerde in de veronderstelling dat het verzoek nog niet behandeld was. De kwestie kwam aan de orde na een vraag van PSPIPPR-burgerlid J. Preenen. Hij stelde Huigen voor om een straat te vernoemen naar Mandela. Ook de Leiderdorpse oud-verzetsman Ch. Keijser heeft de gemeente on langs met dit verzoek benaderd. De Leidenaar Henny Kwik heeft het college in zijn woonplaats eveneens opgeroepen op korte termijn een plein of straat naar Nelson Mandela te vernoemen. In een brief aan B enW doet hij de suggestie hiervoor een van de straten of pleinen in de nieuwe stadwijk Coebel uit te kiezen. Kwik heeft het verzoek ingediend op zondag 11 februari, de dag dat Mandela werd vrijgelaten. Ook de gemeenteraadsleden hebben een brief ontvangen van Kwik met de vraag het voorstel te ondersteunen. VRIJDAG 16 FEBRUARI Alphen film: 'High Hopes', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. koppelklaverjassen in buurt huis Halfje Wit, Van Brakelstraat, aanvang 20.00 uur. Leiden bingo-avond in buurthuis Mati- lo, Zaanstraat, aanvang 20.00 lezing over archeologie: 'Stadsarcheologie in Leiden II', door Toïta Buitenhuis, aanvag 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. concert in de 'Meesterserie', door het Arion Ensemble, mmv Residentie Blazersensemble olv Alexandru Lascae, Godfried Hoogeveen (cello) en Jenny Za- Leiderdorp optreden Curro Velez met 'Fie sta Flamenca '90'. aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Noordwijk optreden 'All that Jazz' (voor heen Ted Easton Band), aanvang 20.00 uur in Brasserie Bon-Bon, Koningi Wilhelmina Boulevard. cabaretvoorstelling: 7e zijn e renorganisatie TOV. gebouw C verture, Ouvertureweg, 20.30 uur. optreden Herman Brood and koppelklaverjassen. Vereni- gingsbegouw. Voorkade. aan vang 11.00 uur. Gospelfestival mmv Andy Pratt, Bright Future en Courage, aanvang 20.00 uur in de Gerefor meerde Kerk. Dorpsstraat. voorstelling 'Bedkwartet',.door Toneelvereniging Onder Ons. aanvang 20.30 uur in Plein '68. Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, inbreng van 7.00 tot 9.30 uur, ver- Molen-winterwandeltocht over 10 of 15 km. start tussen 9.00 en 13.00 uur bij het VVV-kantoor, Stationsplein. rommelmarkt en Fancy Fair bij LZ 1886, van 10.00 tot. 16.00 uur in de Mondriaan Scholengemeen schap, Vijf Meilaan. Leiderdorp uitvoering van de operette: 'Der Graf von Luxenburg', door het Lei derdorps Operettegezelschap. 20.00 uur in de Muzenhof. lezingen-rota over Esoterische onderwerpen, van 13.30 tot 16.00 uur in het Ambachts- en Baljuw Huis, Voorstraat, carnavalsfeest 'De Pico-Bel- lo's' mmv De Twee Pinten en De Bierschuivers, vanaf 20.00 uur in het C laan. Gorter-van Royen, aanvang 14.00 uur, De Pauwhof, Paauwlaan (aanmelden: 01751-14283). Zoeterwoude carnavalsfeest mmv 'Dano and Friends', aanvang 21.30 uur in ca fé Landzicht, Verlaatweg. ZONDAG 18 FEBRUARI Leiden rommelmarkt Con Fuoco, J.C. de Rijpstraat 23, van 10.00 tot

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16