;eii gaan door: 216 banen weg Geweld op tv kan kinderen agressief maken AZL bespaart 121 miljoen gulden in tien jaar Stakers bij Heineken blokkeren biertransport Marinebonden weigeren verder te praten over reorganisatie Valkenburg Provincie wil extra geld via elektriciteitshefBng 'Klein politiekorps werkt onvoordelig' Duöiteutos VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 15 LEIDEN - De raad van bestuur van het AZL houdt vast aan de voorgenomen bezuinigings- operatie van 121 miljoen gulden waardoor 216 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat blijkt uit het voorstel dat de raad van bestuur heeft voorgelegd aan de medische staf van het zieken huis. De bezuinigingen beslaan een periode van 10 jaar, de personele inkrimping moet voor 1993 zijn gerealiseerd. De raad van bestuur verwacht niet dat ontslagen nodig zijn, maar een garantie hiervoor geven ze niet. ONDERZOEK NAAR DIOXINE De vaststelling van het plan ■her profilering' zoals de operatie bin nen het AZL heet, bevindt zich in de laatste fase. Na overleg met de medezeggenschapsraad wordt het plan eind maart definitief vastge steld en zo spoedig mogelijk ten uit voer gebracht. Daarmee heeft de re organisatie een half jaar vertraging opgelopen waardoor een extra te genvaller van een miljoen gulden is ontstaan. Na de laatst gehouden in spraakronde is het plan slechts op kleine onderdelen gewijzigd. Onenigheid bestond er met name over de bezuinigingen bij de divisie inwendige geneeskunde. Vanuit de ze divisie weigerde men verant woordelijkheid te dragen voor de gevolgen van de bezuinigingen om dat de patiëntenzorg in gevaar zou komen. Op advies van een speciale com missie is besloten een onafhanke lijk organisatie-adviseur aan te trek ken die de reorganisatie bij inwen dige geneeskunde moet begeleiden. Mocht deze tot de conclusie komen dat de bezuinigingen onverant woord zijn, is aanpassing van het plan niet uitgesloten. Ook voor de omvorming van een aantal niet-me- dische afdelingen tot een facilitaire dienst wordt een interim-manager aangetrokken. Inmiddels is ook een commissie ingesteld om de structuur van het ziekenhuis door te lichten en aanbe velingen te doen over taken en be voegdheden van de' verschillende afdelingen. Het accountantsmaat schap De Tombe - ingehuurd door de medezeggenschapsraad - advi seerde hiertoe omdat bezuinigen zinloos zou zijn wanneer de verant woordelijkheden niet beter worden her en der steeds op- teveel geld wordt uitgege- Voorzitter Thieme Groen van de medezeggenschapsraad zegt inmid dels wel overtuigd te zijn van de noodzaak van bezuinigen maar be houdt zijn twijfels over de reserve ring van circa 25 miljoen gulden voor de inrichting van de nieuw bouw. De raad blijft er op aandrin gen dit geld op de kapitaalmarkt te lenen. Ook het feit dat ontslagen niet zijn uitgesloten, is voor de me dezeggenschapsraad moeilijk te verteren. Topverkoop met carnaval in gevaar (vervolg van pagina 1) ZOETERWOUDE De acties hebben nog niet geleid tot proble men bij de afnemers, stelt Heine- ken-woordvoerder Chris Woerts. "Er zijn bij de verschillende groothandels nog voorraden voor ongeveer een week". Er ontstaan wel grote moeilijkheden als de staking de komende dagen blijft voortduren. Hoewel bij de brou werijen in Zoeterwoude en Den Bosch grote hoeveelheden bier zijn opgeslagen, komt er door de blokkades van de bonden geen druppel gerstenat de poort uit. Aangezien eind volgende week het carnaval begint, is Heineken er veel aan gelegen haar voorra den alsnog bij de afnemers te krij gen. Woerts stelt dat het concern zijn afnemers zo goed en zo kwaad als het kan probeert te helpen. "Als er ergens tekorten dreigen, proberen we die via groothandels die nog een redelijk voorraad hebben, op te lossen". Een noodplan is er "op dit mo ment niet, stelt dé Heineken- voorlichter. "Ik zou ook niet we ten hoe dat er moet uitzien. Het bier dat we hebben krijgen we de poort niet uit". Woerts ontkent dat Heineken contact heeft opgeno men met andere grote brouwerij-, en om via hen eventuele tekorten aan te vullen. Als de president van de Amster damse rechtbank de staking ver biedt - iets waar Heineken van uitgaat - dan zijn alle problemen van het concern in één klap voor bij. Hoewel het nog enkele dagen zal duren voordat de brouwerijen zijn opgestart, heeft Heineken op zijn terrein voldoende bier in voorraad om de feestvierenden tijdens het carnaval van dienst te zijn. Actiebereidheid Volgens Leo Bons, bestuurder van de Industrie- en Voedingsbond CNV is de actiebereidheid onder de Heineken werknemers nog al tijd heel groot. De staking, die vandaag zijn derde dag ingaat, kent geen verloop. "Op een enke ling na laten alle werknemers zich elke dag weer inschrijven als sta ker. Dat betekent dat er per ploeg ongeveer 300 mensen aan de actie deelnemen". De Industriebonden FNV en CNV hebben de staking overgeno men, nadat de nachtploegen in Den Bosch en Zoeterwoude woensdag het werk spontaan neerlegden. De bonden eisen on der meer dat de directie haar re- Actie Schiphol mislukt SCHIPHOL - Schipholwerkne- mers hebben vanmorgen massaal de oproep genegeerd om gezamen lijk het verkeer op de luchthaven te ontregelen. Die oproep was afgelo pen week gedaan door een comité van leden van ondernemingsraden binnen de grotere bedrijven op de luchthaven. De actie was bedoeld als protest tegen het besluit van de Luchtha ven, Schiphol om de parkeergarage voor personeel te sluiten eh te be stemmen voor zakenreizigers. Men sen die op Schiphol werken, moe ten hun auto over enkele maanden stallen op meer afgelegen parkeer terreinen. Tussen deze parkeerter reinen en de kantoorgebouwen op Schiphol Centrum zou de luchtha ven bussen op en neer laten rijden. De ondernemingsraad van de NV Luchthaven Schiphol, die overi gens zegt nooit bij de actie betrok ken te zijn geweest, overlegt woer dag over de vervoersvoorstellen. organisatieplan - dat onder meer een inkrimping met 700 arbeids plaatsen behelst - intrekt. De di rectie voelt hier weinig voor, maar heeft wel gezegd dat alle on derdelen van het reorganisatie plan bespreekbaar zijn. Omdat volgens haar de onderhandelin gen nog nauwelijks waren begon nen, meent de directie dat de sta king onrechtmatig is. Volgens de bonden gaan er ver halen dat Heineken bier van an dere brouwerijen wil afnemen, om zo eventuele tekorten aan te vullen. Als dit waar is, willen FNV en CNV dergelijke leveranties be smet verklaren. Heineken ont kent echter dat ze bier van andere concerns wil inslaan. De staking wordt niet door alle bonden gesteund. De Unie BLHP, een vakbond voor administratief, technisch en commercieel perso neel, heeft zich ervan gedistanti eerd. Zo lang er nog over het reor ganisatieplan kan worden gespro ken, is het volgens deze bond te vroeg voor acties. Organisaties gebundeld in Groencentrum ZEIST - Een aantal grote orga nisaties in de groensector trek ken onder de vlag van Groen centrum Nederland gezamen lijk op. In het nieuwe centrum in Zeist, dat door minister Braks (landbouw, natuurbeheer en visserij) is geopend, zijn de Ne derlandse Organisatie van Groenvoorzieners, het Hove niers Informatiecentrum, de Groenraad en, binnenkort, ook de Nederlandse Bond van Boomkwekers gehuisvest. Het initiatief voor deze sa menwerking kwam van De Kring Tuin- en Landschaps voorziening. Volgens de Kring bevordert de groepering op één punt van zoveel organisaties de coördinatie en de kennis binnen het vakgebied. Voorzitter van de Kring Tuin en Landschapsvoorziening E. van Ginkel vindt dat, hoewel de bundeling van de organisaties een belangrijke stap vooruit is, ook het onderwijs, de vakvoor- lichting en het onderzoek zich bij het centrum zoüden moeten voegen: "Dan zou ons Groen centrum nóg completer zijn". Van Ginkel drong er bij minis ter Braks op aan zich sterk te maken voor de verlaging van het btw-tarief voor de arbeidsin tensieve dienstverlening, waar in het loon het grootste deel van de kosten vormt. De groenvoor zieners ondervinden namelijk veel concurrentie van de sociale werkplaatsen, die géén btw hoe ven te berekenen. "In onze visie moet voor werk, dat wij voor ge meenten verrichten, het btw-ta- rief op nul procent worden ge steld om de bedrijven in de vrije marktsector gelijke kansen te geven ten opzichte van de socia le werkvoorzieningsschappen", aldus de voorzitter. VALKENBURG - Het overleg over het reorganisatieplan voor de marineviegkampen Valkenburg en De Kooy op Texel is opgeschort. De belangenverenigingen voor marine personeel weigerden gisteren in de Bijzondere Commissie Overleg Mi litairen Zeemacht verder te praten als niet eerst een aantal gegevens op tafel komt. Voorzitter van de com missie, directeur personeel van de Koninklijke Marine, besloot daarop de vergadering te verdagen. Het reorganisatieplan voor beide vliegvelden houdt onder meer in dat vliegkamp Valkenburg 140 ar beidsplaatsen moet inleveren en De Kooy 42. De reorganisatie is ingege ven door een vernietigend rapport van adviesbureau Maynard over de ondel-houdsdienst van de marine. Volgens de grootste vakbond voor marinepersoneel, de Vereni ging Belangenbehartiging Militai ren (VBM), is de overlegprocedure inzake het reorganisatieplan tot nu toe niet juist gevolgd. Zo is er vol gens de VBM onvoldoende aange geven waarom een reorganisatie van beide vliegvelden noodzakelijk is. De uitslag van het reorganisatie- onderzoek is de vakbonden niet duidelijk meegedeeld heeft de Koninklijke Marine aange geven waarom van adviezen van de vakbonden is afgeweken. Woordvoerder G. Klinkhamer van de VBM: "Zeer kwalijk is ook de onduidelijke manier waarop het aantal te schrappen arbeidsplaatsen is berekend. Er wordt gegoocheld met manuren. Naar ons idee is eerst bedacht hoeveel arbeidsplaatsen er moeten verdwijnen en is het reorga nisatieplan op dat getal geschre- De eis van de VBM dat eerst op heldering moet worden gegeven in berekeningswijze en de gevolgde overlegprocedure tot nu toe, werd ondersteund door de kleinere vak bonden. De directeur personeel, ge- volgmachtigde van de minister, zag volgens Klinkhamer aanvankelijk weinig in deze eisen. "Toen echter bleek dat hij alle vakbonden tegen zich had, kon hij niet anders dan overstag gaan". Vanuit de Bijzondere Commissie Overleg Militairen Zeemacht is een kleinere technische commissie sa mengesteld die donderdag verder praat over het reorganisatieplan. ALPHES AAS DES RIJS - Voortdurend gadegeslagen door leden van het bewonerscomité nemen werknemers van deHei- demij grondmonsters op de voormalige vuilstort in Alphen. Zeven plaatsen zijn door getui gen aangewezen waar bier brouwer Heineken (die dit ech ter ontkend) meer dan tien jaar geleden dioxine-bevattend af val zou hebben gestort. Wanneer in de vele tientallen grondmonsters filterzand van de bierbrouwerij wordt aange troffen, wordt dit ter analyse naar het chemisch laboratorium van de universiteit van Amster dam gestuurd. De resultaten van het onderzoek worden eind maart1 Het onderzoek wordt bemoei lijkt omdat het om een groot ge bied gaat dat onderzocht moet worden. Een andere methode van onderzoek - behalve volle dige afgraving - is er echter niet. Aan de uitkomst van het onderzoek wordt door sommige bewoners bij voorbaat getwij feld. Zij menen dat er meer grondmonsters moeten worden onderzocht dan de circa tien analyses waartoe besloten is. Met dit onderzoek wil de pro vincie klaarheid brengen in de voortdurende geruchtenstroom over de aanwezigheid van het kankerverwekkende dioxine op de Alphense stort. (foto Ben de Bruyn) DEN HAAG - Een provinciale elektriciteitsheffing kan een goede provinciale belasting zijn. Tot die conclusie komt de werkgroep Alter natieve Provinciale Belastingbron nen in een rapport dat gisteren is aangeboden aan staatssecretaris D. de Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) en staatssecretaris M. van Amelsvöort (financiën). De werkgroep werd' vorig jaar ja nuari ingesteld met de taak om na te gaan of er naast de bestaande pro vincial belastingen nog andere be lastingen mogelijk zijn. Momenteel beschikken provincies over slechts één algemene belastingbron; de op centen op de motorrijtuigenbelas ting. In het totaal zijn dertien mogelij ke nieuwe provinciale belasting bronnen onderzocht. De provincia- DEN HAAG - Vooral kleinere poli tiekorpsen zijn gebaat met de vor ming van de grotere regionale korp sen. Grotere korpsen werken doel matiger en kunnen beter met het beschikbare geld omgaan. Daar schort het bij de kleinere korpsen wel eens aan. Dat blijkt een onder zoek van het Politiestudiecentrum en organisatie-adviesbureau KPMG Klynveld Bosboom Hege- ner, het rapport 'Onder heren spreekt men (niet) van geld'. In 1988 kwamen vier van de vijf korpsen niet uit met de vergoeding van het rijk. Het beleid van het mi nisterie grotere beleidsruimte te ge ven bij de besteding en afweging tussen personeel en materieel (de zogenoemde kop-muntregeling) is nog geen gemeengoed. Veel kleine korpsen slagen er niet in geld te re- r de toekomst. Vrijwel alle korpsen hebben be halve de normvergoeding nog een scala aan extra inkomsten uit ande re bronnen, ondèr meer door toe passing van het profijtbeginsel (kostendoorberekening). In meer dan dertien procent ervan zijn de in- ningskosten echter hoger dan de in komsten. De onderzoekers conclu deren dat het blijkbaar veelal meer om het principe van doorbereke ning gaat dan om werkelijke kos tendekking. Over de kostprijs van een uur po- litie-assistentie is ook weinig gelijk gezindheid. Dertig procent werkt met een uurprijs van 49 gulden die in 1988 als indicatie is gegeven. Slechts 14 procent van de korpsen berekent de werkelijke kosten door. Hoogleraar Van der Voort ziet rol voör ouders LEIDEN - Geweld op de televi sie kan leiden tot agressief gedrag bij kinderen. Of de jeugdige kij kers naar aanleiding van het pro gramma op die manier reageren, hangt af van de leeftijd van de kinderen en de manier waarop het geweld wordt verpakt. Zodra geweld wordt geromantiseerd en de indruk wordt gewekt dat het een middel is waarmee het doel kan worden bereikt, is de kans op negatieve effecten groter. Dat is de mening van T.H.A. van der Voort, hoogleraar aan de Leidse universiteit, die zich spe ciaal bezighoudt met kind en me dia. De gevolgen van gewelddadi ge televisieprogramma's staat morgen centraal op een symposi um 'Door de buis genomen?, De invloed van tele vi siege weid op kinderen'. Het symposium wordt georganiseerd door de Vereni ging Pedagogen voor de Vrede en wordt gehouden in Utrecht. Van der Voort is zelf niet bij het symposium betrokken. De hoog leraar deed echter de afgelopen jaren uitgebreid onderzoek naar de invloed van uitingen van ge weld op het gedrag van kinderen. Honderden jeugdige kijkertjes werden geobserveerd en onder vraagd. door Monica Wesseling Geweld en geweld zijn twee, zo blijkt uit de woorden van Van der Voort. "Het geweld dat in het journaal te zien is, is niet te verge lijken met dat in programma's als het A-team, Miami Vice of Air- wolf. In het journaal worden de kijkers direct geconfronteerd met de uiterst kwalijke gevolgen van geweld. In Miami Vice echter overwint de held door de boef dood te schieten. Je ziet alleen de overwinning en niet het verdriet dat een dode veroorzaakt". Realiteit Voor Van der Voort is duidelijk dat cruciaal is of het getoonde ge weld en de gevolgen daarvan rea- r niets klagen veel kleuterjuffrou liteitswaarde hebben. Journaal- geweld is reëel en kan, althans mits het kind wordt begeleid en er tijd wordt vrijgemaakt om te praten over hetgeen het kind heeft gezien, geen gevaar. Geweld' in de vorm waarin het A-team of Miami Vice dit tentoon spreiden, doet wel kwaad. Juist omdat de realiteitswaarde van geweld van wezenlijk belang is, kan volgens Van der Voort van een programma niet zomaar zon der meer gezegd worden dat het slecht is voor kinderen. "Woody r uit de hand gelopen meppartijen' ilieu zullen door geweldfilms zelf eerder dat kan flink uit de hand lopen. Niet Woodpecker staat bol van het ge weld. Kinderen interpreteren dat echter niet als zodanig. Het is een lachfilm en alleen dat aspect wordt gezien. Het verborgen ge veeld kan dus geen kwaad". Het A-team kan voor kinderen ouder dan tien jaar ook geen kwaad: "Zij begrijpen echt wel dat wat daar gebeurt, niet op de werkelijkheid is gestoeld. De jon gere kijkers missen dit besef en concluderen dan ook dat geweld leuk uit kan pakkken". De mate waarin het gedrag van de kinderen wordt beïnvloed door het zien van tv-geweld hangt van vele factoren af. "In een gezin dat sterk anti-geweld is, zal een gewelddadige film weinig kwaad aanrichten. De kinderen keuren de agressie die ze op de televisie zien meteen af. Juist kinderen uit een al wat agressief aangelegd milieu zullen door geweldfilms zelf eerder geweld gaan gebrui ken. Het begint met het naspelen van scènes, maar dat kan flink uit de hand lopen. Niet voor niets klagen veel kleuterjuffrouwen De hoogleraar haast zich te bena drukken dat televisiegeweld niet het enige is dat van invloed is op de mate van agressiviteit van kin deren. Elk mens heeft latent een fikse hoeveelheid agressie in zich. Die 'kwaadaardigheid' kan wor den gereguleerd en gekanali seerd. Of en in welke mate dat ge beurt, is ook afhankelijk van de ouders, de buurt en de school. Een kind dat zonder tv opgroeit maar mèt een stel ouders die el kaar geregeld naar de strot vlie gen, zal zelf ook flink agressief worden. Van der Voort heeft niet de pre tenties geweld op de televisie ooit te kunnen uitbannen. "Zelfs al zou de Nederlandse overheid dit nastreven, dan nog bereiken we dit nooit aangezien een belangrijk deel van de programma's van het buitenland afkomstig zijn. Bo vendien zou dat wel erg betutte lend zijn van de overheid". Het instellen van leeftijdsgren zen, zoals vroeger bij de filmkeu ring, heeft volgens Van der Voort weinig zin. Het ene kind van ne gen jaar kan zonder kwalijke na-, effecten veel meer geweld voor zijn kiezen krijgen dan het ande re. Helemaal niets doen met de uitslag van het onderzoek dat ge weld op de televisie tot agressief gedrag aanleiding kan geven, gaat evenwel ook te ver. Volgens Van der Voort is er een belangrij ke rol weggelegd voor de ouders. De televisie is geen babysit en mag ook niet als zodanig worden gebruikt. "Kwalijke gevolgen van televisie-kijken kunnen worden vermeden als de ouders hun kin deren tijdens en na het bekijken van een bepaald programma goed observeren. Mocht blijken dat een kind na het tv-kijken de handjes opeens erg los heeft zit ten, dan is het raadzaam over het programma te praten of zelfs in het vervolg de tv op dat tijdstip uit te laten. Televisie is een leuk medium dat prima diensten kan bewijzen, maar er moet wèl ver standig mee worden omgegaan". Ie elektriciteitsheffing die de distri butiebedrijven moeten doorbereke nen aan de afnemers kwam daarbij als beste naar voren. Andere moge lijkheden zijn een provinciale inge- zetenenheffing en een werkforen- senbelasting. Onder bepaalde voor waarden acht de werkgroep deze twee belastingvormen ook aan vaardbaar. Een aantal andere belas tingvormen vindt de werkgroep op zichzelf acceptabel maar op dit mo ment niet opportuun. Als de alter natieve belastingen politiek niet haalbaar zijn, dan ziet de werkgroep een verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting als een goede mogelijkheid. De werkgroep doet overigens geen uitspraak over hoeveel geld de nieuwe belastingen zouden moeten opbrengen. Ook de vraag of nieuw te heffen belastin gen moeten leiden tot compensatie of verlaging van andere belastin gen, wordt niet beantwoord. Spitsbusnet op Schiphol AMSTERDAM Met ingang van 1 juni komt er een spitsbussennet van 37 lijnen voor het vervoer van werk nemers van en naar Schiphol. De vervoerbedrijven in deze regio waaronder de NZH en Centraal Ne derland, hebben van het ministerie van verkeer en waterstaat groen licht gekregen voor het nieuwe net De totale kosten van het nieuwe net zijn geraamd op 12,5 miljoen gulden per jaar. De opbrengsten worden geschat op circa 5,5 miljoen gulden. De vervoersbedrijven verwach ten dat het nieuwe net uiteindelijk meer dan 7000 werknemers zal trek ken, waardoor meer dan 4000 auto's minder zullen rijden op de wegen rond Schiphol. 16 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De firma Holl Zn., te Londen, is door aankoop eigenares ge worden van de Stradivarius „de Messias", die aan Alard te Pa rijs toebehoorde. De prijs, waar voor deze viool van eigenaar wisselt, is twee duizend pond sterling; dit is stellig meer dan ooit voor eenige viool ter wereld betaald werd. Op de tentoonstel ling van South Kensington in 1872 was het instrument geschat op 7200; het bracht nu drie maal zooveel op. -Te Rome is eene tentoonstel ling van schoone vrouwen ge houden, welke tot zeer onstuimi ge tooneelen heeft aanleiding ge geven. Eerst begon het publiek de schoonen uit te fluiten en ze vervolgens met sinaasappel schillen te werpen, vooral de jo dinnetjes onder haar. Het liep zóó hoog op, dat de politie tus- schenbeide moest komen en ette lijke personen in hechtenis wer den genomen. Vijftig jaar geleden: Een roerende hondengeschie denis komt uit de Italiaansche oorlogshaven Spezia. Daar ont dekte men in een gemeente-hos pitaal een hond die door de gan gen liep, om dan tenslotte te blij ven staan voor de zaal waar de eerste hulp werd verricht. Daar het dier er niet vandaan te slaan was, kreeg een der artsen mede lijden met het dier en ging het onderzoeken. Daarbij bleek, dat de hond een van zijn voorpooten gebroken had. Het dier werd ge opereerd en verzorgd tot het ge nezen was. Het geval is door de geheel Italiaansche pers bespro ken en heeft de vraag doen rij zen, hoe toch het slimme dier al leen denjuisten weg in het hospi taal heeft kunnen vinden. Des kundigen verklaren, dat 'hij moet zijn geleid door de reuk van medicamenten. Waar schijnlijk was de hond al eens eerder onder medische behande ling geweest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15