TAD LEIDEN Kap Pieterskerk door knaagkevers aangetast 'Parkeergarage aan Levendaal is alleen voor omwonenden' Ziekenomroep Diaconessenhuis bestaat 25 jaar LEIDSCH - DAGBLAD Hardnekkige exhibitionist aangehouden Gokkasten opengebroken Maatregelen nog dit jaar noodzakelijk Drie jaar cel geëist voor in brand steken eigen huis s VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN De politie heeft gis teren een 32-jarige exhibitionist uit Leiden aangehouden. De man heeft sinds begin januari bijna dagelijks de stad 'onveilig' gemaakt. Hij is voorlopig weer op vrije voeten gesteld, op voor waarde dat hij zich onder behan deling stelt van de Riagg. De man is bij toeval aange houden. Hij fietste zonder licht op de stoep in de Kraaierstraat. Twee agenten wilden hem hier over aanspreken, maar de man fietste snel door. Hij deed dat zonder uit te kijken en schamp te met zijn fiets twee geparkeer de auto's en kwam vervolgens tot stilstand. Pas op dat moment bleek dat de man bijna geen kle ren aan had. Hij was slechts gekleed in een lange regenjas, sokken en schoenen. Op de momenten dat hij zijn geslachtsdelen aan pas serende vrouwen toonde, hield hij een sjaal voor zijn gezicht. Hij was meestal op de fiets. De exhibitionist reed vorige week ook al tegen een auto. Hij had, na zijn daad te hebben begaan, zo'n haast om weg te komen dat hij ook toen niet goed uitkeek. In de ongeveer anderhalve maand die de exhibitionist ac tief was, zijn er tientallen aangif ten van schennisplegerij gedaan bij de politie. LEIDEN De kap van de Leidse Pieterskerk is aange vreten door grote houtwur- men, beter bekend als bonte knaagkevers. De exacte om vang van de schade is niet bekend, maar volgens G. de Klerk van de gemeentelijke monumentenzorg gaat het om een ernstige aantasting. Er moeten op korte termijn maatregelen worden getrof fen. Het is niet bekend of er meer gebouwen in Leiden last hebben van knaagke vers. Volgens A. Boon, directeur van het bureau Stichting Pieterskerk, is het hout op sommige plekken al zo aan getast dat het daar volledig ver- "En in het uitgebreide rapport van de reclassering wordt wel over een black-out gesproken", zo trak teerde hij de rechtbank nog op een verrassing, want de leden wisten tot gistermiddag niet van het bestaan van de uitvoerige rapportage. Daar in staan ook de voorstellen vermeld van de reclassering, die goede kan sen ziet om de Leidenaar op het juiste pad te brengen. Er ligt zelfs al een regeling om de schulden weg te werken klaar. Lever vroeg dan ook een voor het merendeel voorwaar delijke straf. Uitspraak 29 februari. LEIDEN Gokkasten zijn gister nacht het doelwit geweest van het Leidse inbrekersgilde. Zowel bij een koffieshop aan de Lange Schei straat als bij een cafetaria aan de Ha ven werd een apparaat opengebro ken. Bij de koffieshop is 875 gulden buitgemaakt. De schade aan de gok automaat bedraagt 4.500 gulden. Bij het cafetaria werden ruim dui zend gulden uit de gokkast en ook nog een videorecorder meegeno men. De politie heeft niemand aan gehouden. LEIDEN - De parkeergarage die wordt gebouwd tussen de Hoge- woerd en het Levendaal moet in principe alleen toegankelijk zijn voor bewoners van de appartemen ten in het voormalige Van Wijk- complex. Het restant parkeerplaat sen moet worden verhuurd aan be woners van de Hogewoerd. De gara ge mag in geen geval een openbare parkeergelegenheid worden. Met die eisen stapt de gemeente lijke directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer (ROS) binnenkort naar het bedrijf Erica, waarvan de werkmaatschappij Swakon Beheer de garage momenteel laat bouwen. In de parkeergarage wordt voor ie der appartement in het zestig wo ningen tellende complex één par keerplaats aangelegd. De bewoners vrezen dat niet elke plaats kan wor den verhuurd, omdat lang niet alle eigenaren een auto bezitten en an- Het voormalige Van Wijk-complex aan de Hogewoerd waarin zestig parkeerplaatsen worden gerealiseerd. Deze deren de huur te hoog vinden. De komen alleen beschikbaar voor omwonenden. (foto Jan Holvast) maandelijkse kosten van een par keerplaats kunnen volgens hen op lopen tot 100 gulden. De omwonenden zijn nu bang dat bij leegstand wordt besloten om plaatsen open te stellen voor bij voorbeeld klanten van het onder de appartementen gelegen snooker centrum. Om die angst bij de bewo ners weg te nemen heeft de directie ROS bij monde van G. Schramm aangekondigd dat dit in geen geval wordt toegestaan: "Indien er echt plaatsen ongebruikt blijven, wor den die verhuurd aan bewoners van de Hogewoerd". Schramm gaat binnenkort een praatje maken met Erica om er nog maals op te wijzen dat het bedrijf er niet op hoeft te rekenen dat par keerplaatsen kunnen worden gere serveerd voor niet-bewoners. Ze gaat ervan uit dat de directie van Erica hiertegen geen grote bezwa ren zal maken, omdat deze voor waarden al in de bouwvergunning voor de garage zijn opgenomen. Zij zegt dat ze een tijdje heeft ge wacht met het aanvragen van een gesprek met Erica omdat ze geen slapende honden wilde wakker ma ken. "Als het bedrijf in een vroeg stadium te weten was gekomen dat de exploitatie van de parkeerruimte echt aan strenge regels wordt ge bonden, had dit het enthousiasme om verder te bouwen wel eens flink kunnen temperen". Overigens heeft de bouw van de garage al een flinke tijd stil gelegen. Dit was volgens Schramm te wijten aan een conflict tussen opdrachtge ver Erica en de aannemer die de bouw uitvoert. Ze schat dat de bouw een maand heeft stil gelegen, pas begin februari is het werk her vat. Waarover de beide betrokken firma's met elkaar in de clinch lagen is Schramm niet bekend. Bij Erica is niemand bereikbaar voor com mentaar, omdat directeur A. Swaak met vakantie is. nieuwd moet worden. Andere plek ken, die minder te lijden hebben ge had, kunnen misschien worden ge repareerd. De insecten moeten in ie der geval worden uitgeroeid. De Stichting Pieterskerk is eigenaresse van het kerkgebouw. De knaagschade aan de kap van de Pieterskerk was volgens De Klerk al een tijd bekend. "Men" dacht alleen dat het ging om een ou de aantasting van diertjes die niet meer actief waren". Toen men vorig jaar een paar zwaar aangevreten planken verving, bleek echter dat de insecten nog steeds aanwezig waren. Van knaagkevers is bekend dat ze lang inactief kunnen zijn om dan plotseling weer te gaan knagen. De Klerk verwacht binnenkort een plan van de Stichting Pieters kerk waarin staat hoe de insecten bestreden moeten worden. Het is nog onduidelijk wanneer de her stelwerkzaamheden beginnen en wie ze betaalt. Maar volgens De Klerk wordt er in ieder geval dit jaar nog iets aan gedaan. Hoe langer wordt gewacht met het bestrijden van de kevers, hoe erger de schade wordt. De Klerk legt de verantwoorde lijkheid voor de schade die de ke vers veroorzaken gedeeltelijk ook bij de wetgever. Die verbiedt name lijk een aantal bestrijdingsmidde len, die in dit soort gevallen goed van pas zouden komen. Volgens De Klerk zijn de kevers immuun voor de middelen die nog wel zijn toege staan. Er zijn overigens meer monu menten in Nederland die last heb ben van de kevers. Zo was er enige tijd geleden een ware explosie van knaagkevers in Friesland. Kerkto renspitsen waren daar zo aangetast dat ze in hun geheel moesten wor den vervangen. Vloer Ook de vloer van de Pieterskerk baart de heer Boon van de Stichting Pieterskerk zorgen. Doordat de voegen tussen de stenen afbrokke len komen de stenen los en dus ook scheef te liggen. Deze situatie is ont staan toen bij de restauratie van tien jaar geleden de stenen te snel in de cementen ondergrond zijn gelegd. Daarnaast zijn ze tijdens het leggen onvoldoende nat gehouden. Hier door is de specie verbrand, de ste nen liggen dus eigenlijk gewoon in los zand. Een degelijke restauratie van de vloer is onhaalbaar omdat de kosten daarvan waarschijnlijk in de miljoe nen lopen. Daarnaast zou de kerk dan een jaar moeten sluiten. De be doeling is dan ook om alleen de voe gen te repareren. Dit zal in fasen moeten gebeuren, zodat de kerk niet dicht hoeft. Deze werkzaamhe den worden zo spoedig mogelijk ,.4-- groot aantal tegels Sinds de kerk echter ook mercieel wordt gebruikt dat c dat het commercieel gebruik Pieterskerk erg gevoelig ligt i ders. In het kerkgebouw worden Leidse gemeenschap. Maar het e de Directeur A. Boon van het bureau Stichting Pieterskerk op de vloer inmiddels los is komen te liggen. uitgevoerd. "Zodra we er geld voor hebben, beginnen we", aldus Boon. Op een rijksbijdrage voor het her stel van de vloer rekent hij voorlo pig niet. "We zijn pas in 1998 aan de beurt". Volgens hem is er zeker een fout gemaakt bij de restauratie, er is ech ter geen schuldige aan te wijzen. "Niemand wist op dat moment hoe matig tribunebouwers, met al het ook intensief de Pieterskerk in de toe- nodige rollende materieel. Het is kerk terug te doen. Wij gebruiken onder meer tentoonstellingen, beurzen, congressen gehouden. De kerk is hierdoor geveer een derde deel van het j, gebruik. "In plaats de kerkgangers lopen ge alternatief is om het gebouw niet te gebruiken en in de hars te zetten. Wij hebben er voor gekozen om het wel te gebruiken. Daardoor lijdt het schuifelen- gebouw helaas schade, maar door regel- het geld dat we verdienen zijn we de i staat i wat 1 worden gebruikt. De duidelijk dat een vloer dan te lijden het commercieel vloer is aangelegd zoals kerkvloe ren al eeuwen worden gemaakt. Vroeger liepen er echter alleen maar mensen tijdens kerkdien sten". heeft", aldus Boon. Hij is er uitermate op gebrand om ook de andere kant van de commer- w ciële medaille te schetsen: "Ik weet meenschap staat te zijn ook andere dingen in de kerk te la ten gebeuren, waarvan de gemeen schap weer profiteert. Wij beheren dit gebouw dan ook voor de ge- Morgen extra lange jubileumuitzending van Rovoz DEN HAAG/LEIDEN - De nacht na de brand in zijn bovenwoning bekende een 29-jarige Leidenaar het vuur te hebben aangestoken. Al thans, hij had een zondagavond in november brandende kaarsen dus danig opgesteld, dat die tijdens een bezoekje aan de snackbar wel om moesten vallen. En er lag genoeg papier in de buurt om vlam te vat ten. De volgende morgen ontkende hij echter dat er opzet in het spel was. Nadien, onder meer bij de rechter-commissaris en de reclasse ring legde hij opnieuw wisselende verklaringen af. Gistermiddag, toen tijdens de zit ting van de Haagse rechtbank drie jaar gevangenisstraf tegen de Lei denaar werd geëist, trok hij ander maal zijn eerder gedane bekentenis- "Ik heb een black-out gehad", vertelde hij. Officier van justitie Meijer geloofde hem voor geen me ter. "Bij de reclassering en psychia ter hebt u verteld dat u het echt niet meer zag zitten. U had veel schuld. Nadat een jaar geleden het gas al was afgesloten, volgde nu ook de elektriciteit en de volgende morgen kreeg u ook nog een belastingaan slag. U heeft gezegd een paar dagen eerder het plan voor de brandstich ting al te hebben gemaakt. Waarom komt u nu pas met het black-outver- haal?" wilde zij weten. "Bij de politie ben ik onder druk gezet. Ik zou een enorme 'douw' krijgen als ik niet bekende. Ik wilde niet te lang de gevangenis in, zodat ik weer snel aan het werk kon om m'n schulden af te betalen", ver klaarde de dader. De financiering van twee auto's deed hem in de rode cijfers belan den. Hoeveel uur hij ook werkte, de schulden werden alleen maar gro ter. De Leidenaar was weliswaar eenzaam en door het ontbreken van een gezinssituatie vroeger ook zon der veel zelfvertrouwen, maar had verder een vol programma. Juist nog een nieuwe baan, 's ochtends vroeg een grote krantenwijk en de vrije uren 's avonds bracht hij door op het voetbalveld. Was nog nooit in aanraking met de politie geweest. Toen hij de bewuste avond uit de kantine van de voetbalclub kwam, stak hij de kaarsen aan en ging ver volgens naar de snackbar. Op de te rugweg zag hij de bovenwoning aan de Schimmelstraat in lichterlaaie staan. Het kwam niet bij hem op de benedenbuurvrouw te waarschu wen. Zij liep feitelijk ernstig gevaar, al kon zij haar huis tijdig verlaten. De Leidenaar bekeek de vuurzee vanuit de buurt en keerde terug toen die was gedoofd. Afwisselend bekende en ontkende hij de dagen daarna dat de brand was aangesto ken. Officier van justitie Meijer achtte opzet bewezen: "Hoe je het ook be kijkt, hij heeft brandende kaarsen in contact met papier laten komen. Van die black-out begrijp ik niets. Er zijn vijf verklaringen afgelegd die stuk voor stuk zeer gedetail leerd zijn. Uit het psychiatrisch on derzoek is verder niets van stoornis sen in het bewustzijn gebleken. U heeft het recht die black-out aan te voeren, maar ik geloof er niks van". Ze bracht ook geen enkel begrip op voor de motieven. "Wie om zulke redenen zijn huis in brand steekt, om op die manier hulp te vragen voor zijn problemen, daar is iets ernstigs mee aan de hand. Zo ie mand is gevaarlijk. Hij heeft er geen moment aan gedacht de brandweer of politie te waarschuwen en zag het gevaar voor de mensen in de omge ving niet in. Zo iemand moet een paar jaar uit de samenleving". De advocaat Lever zag van de door haar verlangde driejarige cel straf het nut niet in. "Het doel van de straf moet niet de beveiliging van de maatschappij zijn, maar de op vang van de dader. Ik had natuur lijk ook liever gehad dat hij vanaf het begin had ontkend óf bekend, want wat moeten we nu geloven? Maar als hij schuldig wordt ver klaard, zou er iets heel ernstigs met hem aan de hand zijn. De psychiater rept daar echter met geen woord over en sluit ook de kans op herha ling uit". "Vooral de uitzendingen vanaf die lokaties zijn heel populair", al dus presentator D. Selier. "Vorig jaar, we zonden uit vanuit de tuin, gooiden de mensen de verzoek- briefjes vanuit de ramen naar be neden. Het waren er zo veel, we konden het gewoon niet meer al lemaal verwerken". Elk jaar gaat de Rovoz op 3 ok tober de stad in om rechtstreeks verslag te doen van de festivitei ten. Tegenwoordig gaat dit met allerlei verbindingen vrij gemak kelijk, maar vroeger was dat niet eenvoudig. "We moesten dan op names maken in de stad en ver volgens als een gek in de auto, dwars door de stad naar de stu dio. Daar gaven we de geluids banden dan aan de presentatoren en die zonden het meteen uit. Wij meteen weer terug naar de stad om nieuwe opnames te maken. Vanuit de stad meteen uitzenden kon in die dagen nog niet. We zijn ook nog op televisie geweest, bij de EO", aldus Wand. De jubileum-uitzending begint morgen om 10.00 uur en duurt tot 16.30 uur. In dit programma zul len de afgelopen 25 jaar van de wereldgeschiedenis en die van Rovoz worden belicht. Er zullen doedelzakkers en een organist aanwezig zijn en waarschijnlijk bellen er ook nog enkele bekende Nederlandse artiesten op om de ziekenomroep te feliciteren. Ook dansorkest De Stalen Bank en het Leidse juniorenorkest Jong K G geven acte de présence. Behal ve dit zijn er, volgens Selier, nog enkele andere verrassingen. LEIDEN De Radio Omroep Voor Zieken (Rovoz) van het Diaconessenhuis in Leiden viert zaterdag zijn 25-jarig be staan. Dit gebeurt met een ex tra lange feest-uitzending, ge titeld 'Rovoz zilver'. Na dit ju bileum-programma wordt er een receptie gehouden voor iedereen die ooit iets met de omroep te maken heeft ge had. door Eric Lorier Een van de medewerkers van het eerste uur is T. Wand, program maleider. "De Rovoz kwam 25 jaar geleden voort uit de zieken omroep van het Academisch Zie kenhuis, de Vrije Lijn. Enkele medewerkers van die omroep, ook ik was daarbij, wilden wel eens voor zich zelf beginnen. We zijn toen naar het Diaconessen huis gegaan, dat net in een nieuw gebouw zat, met het verzoek of we daar radio mochten gaan ma ken". "We zonden de eerste paar we ken nog uit vanuit de portierslo ge, maar dat was eigenlijk geen doen. Niet voor ons en niet voor de mensen in de receptie, die veel last hadden van het heen en weer geloop. Voor ons was het lastig omdat we niets rechtstreeks kon den doen. Zelfs onze praatjes tus- Medewerker van het eerste uur T. Wand (links) en presentator D. Selier van Rovoz dat morgen een kwart eeUW bestaat. (foto Ellen Martens) sen de muziek moesten we van te voren opnemen", aldus Wand. De Rovoz verhuisde daarom al snel naar de domineeskamer in het ziekenhuis. Daar was het rus tiger en groter. En behalve dat, de studio lag nu vlak naast de kapel. "En op de banken daar konden we mooi al onze platen uitsprei den. We hadden namelijk nog geen catalogus en op deze manier konden we toch snel alle platen vinden". Inmiddels is de Rovoz weer van studio veranderd. Vanaf 1975 wordt er uitgezonden vanuit een voormalige zusterkamer. Deze studio is gevuld met allerlei mo derne apparatuur. Behalve uit zendingen vanuit deze studio, maken de in het totaal 27 vrijwilli gers ook reportages vanaf ver schillende lokaties. Er worden bij voorbeeld geregeld programma's gemaakt vanuit het trappenhuis van het ziekenhuis en 's zomers vanuit de tuin.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13