Het nieuwste Tunesische aanvalswapen heet Sahara Sharon eist nieuw congres Likud binnen twee weken Informatie voor minder-validen Speurtocht naar antiek Fiets-RAI nieuwe stijl Juridische strijd over bijdrage speciale voeding comapatiënt Raadsman bestrijdt lezing politie in zaak Bestebreurtje Zwaar noodweer teistert Europa KLM wint zaak tegen Ad Latjes Gedeeltelijke bouwstop bij Defensie VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 Middenin het bergachtige thuisland van de deze omgeving in zulke eeuwenoude onder- Berbers in Tunesië worden toeristen geher- komens en onder een smetteloze sterrenhe- bergd in nomadententen. Naar bed gaan in mei is een sprookje uit 1001 nacht. Toen extravagante vakantierei zen nog aan echte avonturiers waren voorbehouden, bedacht een slimme handelsgeest voor de borreltafel-snob een plaats vervangend 'souvenir': de Sahara-spuitbus, waarmee de auto van de vermeende verre- reizen-snoever geelbruin 'be stoft' kon worden. De markt voor dit artikel is inmiddels wel ingezakt, want de Sahara is van daag binnen handbereik. In zuid-Tunesië bijvoorbeeld, waar, met goed gevoel voor een aantrekkelijke cocktail van comfort naast avontuur, een spannings-prikkel is bedacht voor de toerist die eens wat an ders wil dan zon, zee en patatk- ramen met Nederlands spre kende uitbaters. door Reinier van de Loo De Tunesiërs, door de eeuwen heen gehard in overlevingstechnieken onder Phoenicische, Romeinse, Moorse en Franse overheersers, zijn grootmeesters in het mixen van cul turen en ware kunstenaars als het gaat om vreemdelingen te vriend te houden. De zonaanbidder komt langs de fraai gecultiveerde kusten even goed aan zijn trekken als de cultuur- zoeker die, met historische reisgid sen bewapend, ontelbare castel- lums, forten, colosseums en palei zen kan bestuderen. Wie is uitgeke ken op de appartementenwolken krabbers aan Spaanse Costa's en zich niet langer voetje-voor-voetje tussen busladingen massatoeristen langs souvenirstalletjes wil wur men, kan hier vry ademhalen. IïT uitgekiend aangelegde toeristen complexen met veel ruimte, groen, laagbouw, uitstekende horecavoor- zieningen en op maat gesneden winkels-zonder-supermarktallures. En het nieuwste Tunesische 'aan valswapen' voor de Europese toe- ristenmarkt heet Sahara. Kwaliteit Minister v; toerisme Mohamed Je- gam: "Kwaliteit is ons beste rentiemiddel in de slag om het me diterrane toerisme. Wij willen geen massaprodukt, onze kusten niet volplempen met beddenpakhuizen, het aanbod aanpassen aan de vraag en niet andersom, niet met afbraak- prijzen stunten om hele volksstam men binnen te halen, maar betaal bare klasse leveren met een grote variatie in attracties". Natuurlijk prijst de koopman zijn waar aan en natuurlijk gebruikt hij daarbij geijkte cliché's, maar de mi nister, wiens departement meer dan de helft van het nationale inkomen genereert, heeft wel aantrekkelijke bewijzen. Tunesië trekt nu al meer dan een kwart van het totale Afri kaanse toerisme: 3,4 op de 12 mil joen per jaar. Het heeft daar nu ruim 100.000 bedden voor en pas tegen het jaar 2000 moet die capaciteit ver dubbeld zijn. Het speelt nadrukke lijk mee in de miljoenendans om de langzaam verschuivende toeristen stromen naar nieuwe vakantiebe stemmingen. Service Langs de gewilde noordoostelijke azuren kusten staan inderdaad geen hoteltorens, de overheid geeft zorg vuldig en mondjesmaat de goedko pe staatsgrond langs de stranden uit en dan nog slechts als er eerst een stijlvol architectonisch plan kan worden voorgelegd. Investeerders kunnen rekenen op een selectief, maar vervolgens wel royaal subsi dieaanbod van de regering. Jegam wijst op 5 internationaal georiën teerde horecascholen: "Om de men sen eerst het vak te leren, anders le veren ze - zonder enige kennis van service, Europese gewoontes en an dere talen - een slecht produkt". Infrastructuur De infrastructuur is goed: de we gen zijn veel beter dan de typisch Afrikaanse gatenkazen elders op het continent, er functioneert een bescheiden maar comfortabel spoorwegnet, de grote internationa le luchthavens zijn efficiënt en de wat buitenissiger vakantiebestem mingen worden steeds beter bereik baar door de aanleg van kleinere vliegvelden. Tot aan de zoutmeren, de Berber-dorpjes, de oases en de kameelroutes in het diepe Saha- raanse zuiden. Vanuit Tozeur aan het Chot (zout meer) El Jerid. vanuit de oase-stad Gafsa in het half-woestijnachtige bergplateau in midden-Tunesië en zelfs vanuit het idyllische eiland Jerba, waar Odysseus ooit de Lotus eters aantrof, zijn de afstanden in uren te meten. Afstanden naar de ksars (graanschuren) van de Ber bers, naar het maanlandschap rond Matmata, waar in de 'kraters' hol- woningen zijn uitgehouwen, of naar de Sahara-lodges, waar de wat meer verwende bezoeker de sensatie van een volstrekt geluidloze kameelrit, het gezicht beschermd door een zandwerende sjesj (tulband) na af loop kan beklinken met een mon daine cocktail. Erfgoed Toergids Tarek Boughzala maakt duidelijk waarom dit vrij nieuwe Sahara-fenomeen, dit dunbevolkte nomaden-gebied, het uitgestrekte openluchtmuseum dat de hele grensstreek tussen het ruwe rand gebergte en de echte onmetelijke sahra (zandvlakte) eigenlijk is, wat Tunesië betreft geen pretpark-allu res zal krijgen. "We hebben hier nu 3500 hotelbedden, en verder dan 7000 gaan we de komende jaren niet. En om te voorkomen dat Ber bers en Bedoeïenen teveel in hun kwetsbare bestaan worden gehin derd door loslopende vakantiegan gers en het kostbare erfgoed aan ar chitectuur, cultuur en natuur wordt vervuild of beschadigd, organiseren we beter controleerbare groepsbe zoeken aan enkele van de mooiste bouwkundige erfstukken van de eeuwenoude woestijncultuur". Tunesië, draaideur tussen drie culturen - de Afrikaanse, de Eu ropese en de Oriëntaalse - gaat zeer zorgvuldig om met zijn historische erfgoed. In het noorden is dat goed te bespeuren bij prachtig gerestau- Het is, zeker als je het voor de eerste keer doet, moeilijk om te beoorde len of een vakantiebestemming ge schikt is voor een oudere of minder- valide reispartner. De Stichting In dividuele Reizen (Stadhouderskade 149, 1074 BB Amsterdam, tel. 020 - 6621000)kan in dit geval een aardige hulp zijn. De Stichting verzamelt in formatie over aangepaste accom modaties voor minder-validen. Met behulp van buitenlandse zusteror ganisaties beschikt men over een zeer breed informatie-pakket. Te gen een kleine vergoeding voor tele foon en porto-kosten (in overleg met de aanvrager) kan op de meest uiteenlopende vragen een ant woord worden gevonden. reerde of geconserveerde Romeinse nederzettingen en vooral rondom het oude Carthago. Aan de rand van de Sahara blijkt dat ondermeer uit de vondst van het 'Ksar-festival', dat zowel een bundeling is van een groot aantal toeristische attracties als een middel om de door Bough zala bedoelde toeristen-overlast te voorkomen. Festivalcentrum Het stadje Tataouïne, 100 km ten zuiden van Jerba en midden-in het bergachtige 'thuisland' van de Ber bers, ondergaat elk jaar in maart een metamorfose van half-ingeslapen, zandbestoven marktplaats voor ka meeldrijvers en geitenfokkers tot fleurig, folkloristich festivalcen trum. Als je in Groot-Brittannië op zoek bent naar antiek, kun je het best naar een kuuroord gaan. Mooiere en beter voorziene antiekwinkels vind je bijna nergens anders. Maar lekker in je eentje snuffelen, is niet meer mogelijk nu de 'British Spas Federation' een folder het licht heeft doen zien met de titel: 'Shopping for Antiques in Britain's Spa Heritage Towns'. De brochure staat vol met adressen en andere nuttige tips voor lieden op antiekjacht in plaatsjes als Bath, Buxton, Cheltenham, Droit- wich, Harrogate, Llandrindod, Wells (Wales), Malvern, Matlock Bath, Royal Leamington Spa, Royal Tunbridge Wells, Strathpeffer (Schot land) en Woodhall Spa. Interesse. Het Brits Toeristenbureau, Aurora Gebouw (5e), Stadhou derskade 2,1954 ES Amsterdam, heeft de folder in voorraad. In het plaatselijke stadion racen martiaal uitgedoste ruiters op 'me hari's' (jonge kamelen). Een zo uit Karl May's 'Kara Ben Nemsi' weg gelopen krijger, die evenmin zou misstaan in 'Lawrence of Arabia', voert een woeste rondedans uit op een hitsige Arabische volbloed. Be doeïenenvrouwen in prachtige kle derdracht pronken uitdagend voor de camera's. Mekhlouf-muziek van zokra-fluiten en het opzwepende gedrum van de tbal begeleiden een bonte Berber-bruiloft, waar de brui degom zijn geliefde teder 'halloesj' (schaapje) noemt. Intussen krijgt de toeschouwer zijn portie halloesj zo van de grill voorgeschoteld. Of, lek kerder nog, gestoofd in stenen gar- goulettes, kruiken vol lamsbout die met gips afgesloten de oven ingaan en met heuse hamers weer moeten worden geopend als de inhoud gaar is. De Tunesische sharab is een daarbij zo puik passende wijn dat een 'sjehè taiba' (eet smakelijk) bij na overbodig is. Excursies Het festival voorziet echter ook in spectaculaire excursies naar de ks ars bij schilderachtige dorpjes als Chenini, Haddada, Ghoumrassen met hun merkwaardig en kunstig gestapelde lemen huisjes of uit de bergwand gehakte onderkomens. Of naar de holwoningen bij Matma ta. In Douiret wacht de festivalgan ger een adembenemend schouw spel: omringd door steile bergwan den, badend in floodlight dat niet eens detoneert in deze niet eigen tijdse omgeving, wordt hij geher bergd in authentieke, lage zwarte nomadententen. Daar begint het eetfestijn, opgeluisterd door opzwe pende muziek en wervelende dans van voren af aan. Naar bed gaan in deze avontuurlijke omgeving in zul ke eeuwenoude onderkomens en onder een smetteloze sterrenhemel is een sprookje uit 1001 nacht. Bij al die oosterse warmte en charme mist Tunesië - en dat is een van de belangrijkste publiekstrek kers in Europa - het bijna per defini tie bijpassende beeld van chaos, inertie en armoe. Als er een telefoon staat kun je er ook mee bellen, als je een auto huurt rijdt hij ook en voor openbaar vervoer ben je niet aange wezen op roestige, volgepropte bus wrakken. De duidelijk westers, zeg maar kapitalistisch georiënteerde bevol king zweert tenslotte bij een goede handelsgeest, in combinatie met een levensstijl die niet gekenmerkt wordt door voor buitenstaanders soms hinderlijk gecompliceerd reli gieus gedrag. Islamitisch funda- mentalisme-model-Iran is er vreemd, diep geloof in Allah en ge hoorzaamheid aan zijn profeet ech ter niet. En daar is voor iemand die bereid is de medemens in zijn waar de te laten perfect mee te leven. De Amsterdamse RAI opent 23 fe bruari de poorten voor de eerste in ternationale fietsententoonstelling nieuwe stijl. De Tweewieler-RAI, die om het jaar gehouden werd, heeft plaats gemaakt voor de Fiets- RAI, die voortaan elk jaar op het programma staat. In de nieuwe opzet is uitsluitend aandacht voor de fiets met alles wat daarbij hoort. De voorgaande ten toonstellingen ware steeds in com binatie met motoren, brommers en scooters. Het totale aantal van 150 exposanten is er bepaald niet min der om. De Fiets-Rai '90 neemt met een kleine 10.000 m2 evenveel ruim te in beslag als twee jaar geleden met de motoren erbij. De nieuwe stijl van exposeren past uitstekend bij de tegenwoordi ge status van de fiets. Het ding is na tuurlijk nooit weg geweest, maar nieuwe groepen gebruikers hebben gezorgd voor een geweldige ople ving van het fietsen. Vooral het type ATB lokt nieuwe sportievelingen in het zadel. Sportieve vrijetijdsbesteding is het centrale thema van de Fiets-Rai '90. Er is een totaaloverzicht van wat er op dit moment op de markt is aan fietsen, onderdelen, accessoires en mode. Naast het tastbare materiaal krijgt de bezoeker een indruk van wat er allemaal op de fiets gedaan kan worden. Een fietstoeristisch pa viljoen geeft informatie over fiets routes, fietsvakanties, geschikte campings en hotels en lichtgewicht kamperen. De Fiets-RAI '90 is voor het pu bliek toegankelijk van vrijdag 23 tot en met zondag 25 februari, da gelijks van 10 tot 18 uur. Op de daarop volgende maandag en dinsdag is de tentoonstelling uit sluitend toegankelijk voor de vakhandel. BINNENLAND/ BUITENLAND/ECONOMIE TEL AVIV (GPD) - Israëls minister van handel Ariel Sharon, die afgelo pen maandag zijn aftreden heeft aangekondigd, eist een nieuwe bij eenkomst van het Centrale Comité van de Likud binnen twee weken. Hij maakte dat gisteravond bekend na een langdurige vergadering met zijn twee medestanders in het kabi net, de ministers David Levy en Jit- schak Modai. Het drietal is daarbij tot de slotsom gekpmen dat alle Li- kud-ministers zich moeten houden aan de moties die Sharon tijdens het chaotisch verlopen Likud-congres van maandag heeft ingediend. door Ad Bloemendaal Sharon houdt vol dat de moties door het Centraal Comité zijn aan vaard, hoewel de chaos het onmoge lijk maakte na te gaan wat is aange nomen en wat is verworpen. De mo ties van Shaxon hadden onder meer betrekking op het uitroeien van ter reur en het uitsluiten van gedepor teerde Palestijnen en inwoners van Oost-Jeruzalem van een onderhan delingsdelegatie met Israël. BREDA (ANP) - Is het thuis toedie nen van vloeibaar voedsel via een sonde aan een coma-patiënt een me dische handeling of niet? Op die vraag moet de Raad van Beroep in Breda een antwoord geven. De Raad behandelde gisteren een be zwaarschrift van Roosendaler A. van der Hoff tegen de bedrijfsvere niging die onlangs besloot de ver goeding van sondevoeding stop te zetten. Van der Hoff verpleegt thuis zijn 15-jarige zoon Edwin die vijf jaar in coma ligt. Aanvankelijk vergoedde de be drijfsvereniging een deel van de kosten van de speciale voeding die via een slangetje door de neus in de maag terecht komt op basis van de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW). Daarin staat dat bepaalde dieetvoeding in aanmer king komt voor vergoeding. Eind vorig jaar liet de bedrijfsvereniging echter weten daarmee te willen stoppen omdat de kosten van son devoeding thuis zouden horen op het terrein van de gezondheidszorg. "De Ziekenfondsraad is van me ning dat het toedienen van voeding via een sonde niet zonder risico is. Daarom is er geen vergoedingsrege ling voor het thuis toedienen van sondevoeding. Zo'n regeling is er wel als dat in een ziekenhuis of ver pleeghuis gebeurt", aldus woord voerder Stolk van de bedrijfsvere niging. Verschillende ministeries overleggen al geruime tijd over een 2 regeling die voorziet in deze leemte in de wetgeving. Het streven om zo'n regeling voor 1 maart klaar te hebben bleek echter niet haal baar. Tijdens de zitting werd duidelijk dat de voorziter van de Raad van Beroep A. Govers twijfelt over de opstelling van de bedrijfsvereni ging. "Het zijn toch dieetkosten waar we het over hebben. Wat heb ik verder met het beleid van de be drijfsvereniging te maken", vroeg hij zich af. Een definitieve uitspraak doet de Raad van Beroep schrifte lijk binnen zes weken. Tot dat mo ment betaalt de bedrijfsvereniging de voeding. De vader van de coma-patiënt pleitte tijdens de zitting voor een snelle regeling. "Wij willen in alle rust voor onze zoon zorgen. Waarom kunnen de hogere instanties niet snel de zaak regelen. Alles wordt op de lange baan geschoven.". Van der Hoff wees erop dat hij zich eerder ook al tot de Raad van Beroep moest wenden om extra stookkos ten vergoed te krijgen. "Ik heb die zaak gewonnen. De bedrijfsvereni ging is echter in hoger beroep ge gaan. Dat betekent dat ik nog jaren op de uitspraak moet wachten". Volgens Van der Hoff hebben deskundigen uitgerekend dat het thuis verplegen van zijn zoon jaar lijks een besparing oplevert van ruim 140.000 gulden. De in het ge ding zijnde vergoeding voor de son devoeding bedraagt 352 gulden per maand. Sharon liet er gisteravond geen misverstand over bestaan dat hij van plan is af te treden in de kabi netsbijeenkomst van aanstaande zondag. Over de reden van zijn ont slagname zei hij: "Die vindt zijn oor zaak in het feit dat ik schoon genoeg heb van de dreigementen van Sha mir om me uit de regering te verwij deren. Ik kan er niet meer tegen om tegenover die man aan een tafel te zitten". Sharon kondigde een kei harde opvolgingsstrijd aan tegen de premier. De Arbeiderspartij heeft bij mon de van minister van defensie Jit- schak Rabin laten weten dat de Li kud nog een paar weken de tijd heeft om het eens te worden over de dialoog met de Palestijnen. Tegen die tijd, zei Rabin, zal er overeen stemming zijn met Egypte, de Pa lestijnen en de Verenigde Staten en de Likud moet dan een antwoord geven. Is het antwoord neen, dan betekent dat het einde van de rege ring van nationale eenheid. Volgens Rabin is het kernkabinet het nu eens over het criterium waar aan Palestijnen die met Israël wil len onderhandelen moeten vol doen. De overeengekomen formule luidt dat de Palestijnse deelnemers aan de dialoog moeten zijn inge schreven in de bevolkingsregisters van de Westelijke Jordaanoever of de Gazastrook. Die omschrijving laat ruimte open voor Palestijnen die feitelijk in Oost-Jeruzalem Begeleid, door oppassers werd de nieuwste aanwinst van Blijdorp, het eenjarige olifantje Ben, afgelopen nacht naar zijn verblijf gebracht. De op- voor Palestijnen die door Is- passers achter het dier droegen een houten schot voor het geval het dier een 'ruggesteuntje' nodig had. <roto anp> raël zijn gedeporteerd. DEN HAAG (GPD) - Grote delen van Europa zijn gisteren voor de derde keer dit jaar getroffen door zwaar noodweer. Overstromingen in het zuiden van de Bondsrepu bliek hebben waarschijnlijk min stens vijf mensenlevens geëist. Ook in Frankrijk stierven zeker vijf men sen. Hier zijn nog eens honderddui zenden skiërs gestrand. De Alpen kregen in 48 uur enkele meters ver se sneeuw te verwerken, waardoor overal een sterk vergroot lawinege vaar ontstond. Door lawine-ongelukken kwa men in de Alpen enkele mensen om het leven. Bij de Zwitserse stad St. Gallen stierven drie mensen onder een modderlawine. Zermatt en Da vos zijn van de buitenwereld af gesloten. In Oostenrijk is door de heftige sneeuwval het plaatsje Lech van de buitenwereld afgesloten. Daar verblijft koningin Beatrix op dit moment. Ten gevolge van enorme regen buien en smeltende sneeuwmassa's traden overal in Zuid-Duitsland, en in grote delen van Frankrijk, rivie ren buiten hun oevers. In Sankt Blasien in het Zwarte Woud werden 60 mensen met boten uit hun huizen gered, omdat deze in dreigden te storten doordat ze door het water waren ondermijnd. In meerdere bergdorpen stroomde het smeltwa ter dwars door de huizen heen. Het scheepvaartverkeer op de Neckar, Rijn en Moezel is gestaakt. De Rijn steeg binnen 24 uur 4,5 meter, het peil van de Neckar wordt per uur tien centimeter hoger. Tot nu toe heeft het noodweer van de afgelopen dagen in Frankrijk al vijf doden geëist. Wintersportoor den als La Plagne, Tignes, Val d'Ise- re en Are 2000 zijn van de buitenwe reld afgesloten. Het gehele oosten en de kuststre ken van Frankrijk zijn-op hun beurt geteisterd door nieuwe stormen en een niet ophoudende regenval. In Bretagne en Normandië staan hele dorpen onder water. Maar ook de autoroute tussen Lyon en Cler mont-Ferrand is door de onstuitba re regenval onder water komen te staan. In de Cantal werden twee mensen gedood die met huis en al door een modderstroom werden meegesleurd. ROTTERDAM (ANP) - Mr. Doe- dens, raadsman van één van de hoofdverdachten in de zaak-Beste- breurtje, maakt bezwaar tegen de verklaring die een politieagent heeft afgelegd over het alibi van de man die volgens de verdachten de echte moordenaar is. "Bij lezing overviel rnjj het nare gevoel dat de inspecteur ten overstaan van uw hof niet volledig is geweest, om maar niet te zeggen dat zijn verkla ring terzake tendeert naar mislei ding", stelt Doedens in een brief aan de procureur-generaal. Bij het hoger beroep in deze zaak voeren twee hoofdverdachten aan dat een inmiddels vermoorde 31-ja- rige Hagenaar de echte beramer en uitvoerder is van de moord op de Rotterdamse gokkoning Beste breurtje op 12 augustus 1988. Bij de behandeling op 5 februari, de derde zittingsdag in deze zaak, verklaarde de hoofdinspecteur echter dat on derzoek en getuigenverhoor heeft aangetoond dat de Hagenaar op die bewuste dag en het tijdstip van de moord op camping Duinrell in Was senaar verbleef. Het proces-verbaal hierover zat niet in het dossier en kwam voor de verdediging als een verrassing. Nu mr. Doedens het wel gelezen heeft, AMSTERDAM (ANP) - De KLM hoeft geen schadevergoeding van 452.000 gulden te betalen aan reis bureau Malibu Travel van Ad Lat jes. De KLM hoeft evenmin de voor waarden te versoepelen waaronder zij reizigers vervoert op de route Londen-Amsterdam-Accra. Dat heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren bepaald in een kort geding dat Latjes tegen de KLM had aange spannen. Eén van de vervoersvoorwaarden die de KLM stelt is dat reizigers die een ticket Londen-Amsterdam-Ac- cra kopen, hun reis ook daadwerke lijk in Londen beginnen. Ad Latjes kocht in Groot-Brittannië KLM-tic- kets Londen-Amsterdam-Accra ver onder de prijs die men in Nederland betaalt voor een ticket Amsterdam- Accra. Hij liet zijn klanten in Am sterdam opstappen en liet de cou pons Londen-Amsterdam onge bruikt. De KLM heeft volgens Latjes ge dreigd het omzetverlies dat ontstaat als mensen in Nederland opstappen met goedkope in Engeland gekoch te KLM-tickets, te verhalen op de Engelse reisorganisatie die de KLM-tickets aan Latjes verkocht blijkt daaruit volgens hem veel méér. Bovendien verschaffen de af gelegde verklaringen van de Hage naar absoluut geen sluitend alibi. Sterker nog: "De gemiddelde ver dachte zou in een strafzaak met een dergelijk alibi zijn geloofwaardig heid wel aan de wilgen kunnen han gen", zo schrijft Doedens. Hij verzoekt de procureur-gene raal dan ook de agent bij de voort zetting van de behandeling op 19 fe bruari als getuige op te roepen. Doe dens brengt dan een aantal getuigen mee die kunnen verklaren dat de Hagenaar op die twaalfde augustus niet op camping Duinrell is ge weest. DEN HAAG (ANP) - Met het oog op de onzekerheden over de toekom stige omvang van de krijgsmacht heeft staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie een selectie ve bouwstop afgekondigd. Drie bouwprojecten zijn inmiddels ge stopt. Alle grotere infrastructurele projecten, zoals de bouw van ge bouwen en werkplaatsen en grond werkzaamheden, worden vanaf nu opnieuw 'tegen het licht gehouden', aldus de woordvoerder van de staatssecretaris. Daarbij moet de vraag worden be antwoord of zij moeten doorgaan, opgeschort of stopgezet. Voor een aantal projecten zal de Defensieno ta, die minister Ter Beek dit najaar laat verschijnen, moeten worden af gewacht. In die nota worden de ge volgen aangegeven die de verander de veiligheidssituatie in Europa heeft voor de Nederlandse krijgs macht. Twee van de drie geschrapte pro jecten zijn het gevolg van de beslis sing 750 dienstplichtigen die in de Bondsrepubliek Duitsland zijn ge legerd, met 'klein verlof naar huis te sturen. Ook is ervan afgezien een deel van de staf van het Eerste Le gerkorps vanuit Apeldoorn naar Duitsland over te brengen. Deze drie projecten leveren een bespa ring van 10 miljoen gulden op. De fensie heeft jaarlijks een budget van 600 miljoen gulden voor infrastruc turele projecten. Het vrijkomende geld zal worden gebruikt als aanvulling op het be drag dat op de defensie-begroting is uitgetrokken voor milieu-uitgaven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11