'Investeringen in Oostblok riskant' Onderzoek naar Wir dreigt te verzanden Banken weigeren Eurotunnel krediet Spaarbank verhoogt hypotheekrente VNO waarschuwt voor avonturen Perrier ook op beurs Parijs in opspraak Fietsenverkoop stijgt flink tot 1,2 miljoen Ambtenaren steeds vaker afgekeurd Zonwering DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 DEN HAAG (ANP) De ondernemersorganisatie VNO waarschuwt Nederlandse bedrij ven zich niet te storten in avonturen in Oost-Europa. Investeren in het Oostblok is riskant omdat nog niet duidelijk is wie uiteindelijk op welke manier aan de macht zal komen. Optimisme over de politieke ont wikkelingen moet volgens VNO- voorzitter Van Lede niet worden verward met optimisme over de ontwikkelingen op commercieel ge bied. "Laten we maar voorzichtig zijn!". Van Lede adviseerde zijn achter ban zich niet van de wijs te laten brengen door de ontwikkelingen in de Oosteuropese landen, waarmee Nederland maar een zeer beperkt handelscontact heeft (uitvoer 3, in voer 4 miljard gulden, respectieve lijk 1,5 procent van de totale uitvoer en 2,5 procent van de invoer). Zelfs een verdubbeling van de handel valt in het niet bij de Nederlandse handel met de EG, die 80 procent van de totale handel bedraagt. De VNO-voorzitter raadt zijn le den dan ook aan om vooral daar sterk te blijven en voorzichtig om te gaan met landen waar de voorwaar den (logistiek, financieel, juridisch) veel minder scherp zijn getrokken. Tegelijkertijd pleitte hij er wel voor de contacten open te houden, nieu we relaties aan te knopen en te in vesteren in de landen achter het voormalige ijzeren gordijn. van de handel met Oost-Europa. De NCM (kredietverzekeringen) moet door kunnen blijven gaan met het afdekken van kredieten; de voor lichtingsmogelijkheden via de Ne derlandse ambassades die nu slechts 12 economische deskundi gen in Oosteuropese hoofsteden hebben, moeten verdubbeld wor den; er moeten verdragen komen die investeringsrisico's beperken (alleen met de Sovjet-Unie is er zo'n verdrag). voorwaarden 1 Ook moet er investeringssteun Van Lede noemde verscheidene komen voor met name kleinere be- uitbreiding drijven. De Bondsrepubliek (5 mil jard gulden) en Frankrijk (enkele honderden miljoenen guldens) ken nen dergelijke regelingen al. De werkgevers hebben vrede met de kosten die een economische ver vlechting tussen de beide Duitslan- den met zich mee zal brengen. Weliswaar zal het leeuwendeel hier van door Bonn op tafel worden ge legd, maar via een hogere rente en hogere EG-bijdragen komt een deel van de prijs in Den Haag terecht. De hoge rente is voor het VNO geen re- LONDEN (ANP/KRF) - Eurotun nel, het consortium dat verantwoor- - delijk is voor de bouw van de Ka- Transmanche Link verenigde vijf den de koppeling tussen de mark naaltunnel, dreigt zonder geld te ko- Britse en vijf Franse bouwonderne- de gulden los te laten. men zitten. De banken, die het con- mingen zijn er niet gelukkig mee sortium onlangs nog kortlopende dat Eurotunnel een voor hen niet kredieten hebben toegezegd, heb- moielijk te verteren persoon di- ben de betaling van 150 miljoen rectievoorzitter Alastair Morton van pond sterling (480 miljoen gulden) het consortium ook nog eens be- geblokkeerd omdat er opnieuw een noemt tot algemeen directeur van conflict is uitgebroken tussen Euro- Eurotunnel. tunnel en de ondernemingen die de Ook zijn de bouwbedrijven een tunnel aanleggen, zo is in Londen gerechtelijke procedure tegen Eu- bekendgemaakt. rotunnel begonnen over geld dat Volgens ingewijden beschikt Eu- het consortium deze maand aan rotunnel momenteel over minder Transmanche had moeten overma- dan veertig miljoen pond. Zo lang ken. Transmanche zelf gaat nu ook dwarsliggen i verdere, eveneens tijdelijke, ff Kamer eist actie tegen werkloze die werk weigert Megawinst Toyota TOKYO (UPI) De nettowinst van Toyota, de grootste automobielfa brikant van Japan, is in de eerste helft van het op 1 juli begonnen boekjaar met 21,5 procent gestegen openlijk de schuld gegeven DEN HAAG (GPD) Een Kamer meerderheid, bestaande uit de vier grootste fracties, eist op korte ter- weigert vooralsnog mijn actie van het kabinet tegen het snel stijgende aantal arbeidsonge- nancieringsovereenkomst te teke- schikten. WD en PvdA, te zamen PARIJS (GPD/ANP/AP) - De benzeenvergiftiging van Perrier heeft niet alleen wereldwijd de le vensmiddelenhandel in beroe ring gebracht. Op de Parijse beurs wordt er zeer argwanend gekeken naar de koersval van het aandeel Perrier, die zich inzette voordat de benzeenverontreini ging bekend werd. De beurs stelt een onderzoek in naar de vraag of er transacties zijn afgesloten door mensen met voorkennis van dit gegeven. Dit zou een vorm van beursfraude zijn. Op de Parijse beurs was vrijdag de koers van de Perrier-aandelen tegen sluitingstijd met 15 procent gekelderd, dat was op het mo ment dat de Perrier-directeur zijn besluit nog niet bekend had ge maakt. Gisteren werd in Parijs ook bekendgemaakt dat er een onderzoek wordt gestart naar de handel in opties in Perrier. Afge lopen vrijdag werden zes keer zo veel verkoopopties geboekt dan normaal. De export van Perrier is stopge zet. Zeventig procent van de mi- neraalwaterproduktie wordt naar Noord-Amerika geëxporteerd. waar Perrier tot de luxe-dranken wordt gerekend. Die werd zelfs wel opgediend in een koeler alsof het om champagne ging of dure witte wijn. Dit is resultaat is be reikt dank zij publiciteitscampag nes in de afgelopen tientallen ja- De mineraalwaterbron van Vergeze in de buurt van Saint- Gilles ih de Languedoc bestaat ai sinds mensenheugenis. Ze werd in de jaren dertig opgekocht door een excentrieke Brit die aange trouwde familie van het Britse koninklijk huis was. De Brit had een auto-ongeluk gehad en kon niet lopen. Hij revalideerde zich zelf met behulp van halters, ter wijl de butler voor zijn heer mine raalwater uit de bron schepte en dat in diens whisky deed. Deze combinatie werkte zo goed dat de Brit het recept ook aan zijn hooggeplaatste vrienden overdeed en een bescheiden han del in het mineraalwater begon, een negotie die tijdens de Tweede Wereldoorlog echter geheel schipbreuk leed. Hij verkocht het bronwater in flessen die de vorm van de halters hadden waarmee hij zich gezond had getraind. De ze vorm werd nooit meer verla ten. Perrier is nu praktisch een 'multi-national' dustrie. Ze onder meer eigenaar van het kaasmerk Roquefort en van vele andere beroemde bronwateren. Verwacht wordt dat de zeer ge voelige financiële klap van het Er staan de laatste dagen meer flessen Perrier in laboratoria dan heid benzeen, die in een aantal gevallen de maximaal toegestane bl inkel. Onderzocht wordt de hoeveel- overschrijden. (foto anpi moment door het concern dan ook gemakkelijk kan worden op gevangen. In zakenkringen achtte men gisteren de reactie van Perrier-di recteur Leven om alle flessen uit het buitenland terug te halen wel wat overdreven. Aan de andere kant wordt er het begin van een nieuwe publiciteitsstunt in ge zien. Perrier gaat prat op zijn 'puurheid'. Voor deze puurheid heeft het bedrijf heel wat over, zo luidt waarschijnlijk de filosofie achter dit initiatief, want dat geeft nieuw vertrouwen aan de teleur gestelde verbruikers. Intussen vraagt men zich in Frankrijk af of Perrier de nu zo onverwacht ver loren markten weer even snel te rug zal winnen. Perrier produceert jaarlijks on geveer een miljard flessen mine raalwater, waarvan zestig procent is bestemd voor de export. De omzet die de onderneming met haar water (inclusief de merken Volvic, Contrex, Vichy en Saint- Yorre) behaalt, was in 1988 onge veer 9 miljard frank (2,98 miljard gulden). De omzet in kaas be draagt ongeveer 8 miljard frank (2,65 miljard gulden). Frankrijk is 's werelds eerste producent en exporteur van wa ter in de fles. In 1988 heeft het land 4,37 miljard liter mineraal water geproduceerd en 860 mil joen liter bronwater. Van het mi neraalwater exporteerden de Fransen 953 miljoen liter. Overigens moeten de consu menten van Frans mineraalwater niet alleen uitkijken met Perrier. Volgens de Franse autoriteiten zijn er in de afgelopen maand in het mineraalwater Hepar, dat wordt verkocht door Vittel, alka- (verzadigde koolwaterstof fen) aangetroffen. In het zuidwes ten van de regio Bordeaux zijn in de loop van januari 2500 van deze flessen mineraalwater uit de han del genomen vanwege de alkaan- vervuiling. Het slechtst af zijn de consu menten van mineraalwater van het merk Katell-Roc. Gisteren hebben de Franse autoriteiten de fabrikant Van dit produkt ervan beschuldigd bewust bleekwater in de bron te hebben gegoten om deze te reinigen. In het water is een gehalte aan koolwaterstoffen aangetroffen dat 600 maal zo hoog was als de maximaal toegestane hoeveelheid van tien microgram per liter. welke Eurotunnel 400 mil joen pond (1,28 miljard gulden) aan krediet zou krijgen. Er is al geruime tijd sprake van een diepgaand conflict. Morton heeft de bouwondernemingen ook een meerderheid in de Kamer, eisen daarnaast strenge sancties te gen werklozen die voorstellen om werk te komen, naast zich tot 157,39 miljard yen (2,1 miljard tragingen gulden). De omzet groeide met 6,7 M?.n' procent tot 3,74 biljoen yen (49 mil- hjk 4,8 miljard pond sterling jard gulden), zo heeft het concern gisteren bekendgemaakt. De totale produktie van motor voertuigen verminderde met 1,6 procent tot 1,925 miljoen stuks. Toyota's produktie buiten Japan werd echter meer dan verdubbeld tot 274.000 auto's. De totale verkoop Dit bleek gisteren in de Kamer bij de start van de behandeling van de de kostenstijgin- begroting Sociale Zaken gen. Terwijl het project oorspronke- schoten (WD), Biesheuvel (CDA) Middel (PvdA) bepleitten invoe- veschillende premieni AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Verenigde Spaarbank Nederland heeft haar hypotheekrente gisteren verhoogd met een half procent. De Spaarbank is de eerste en voorlopi- procent. De reële rente (officiële rente min de 1,2 procent inflatie) het gevaar heeft daarmee een na-oorlogs cord bereikt van 8 procent. De angst De bouwondernemingen hadden schiktheidverzekering (wao). Hier- gehoopt dat een nieuwe algemeen door zouden werkgvers die veel directeur als een soort buffer zou mensen de wao insturen beboet dienen tussen hen en Morton, die moeten worden door een hogere ge de enige die daarmee reageert op de geldontwaarding in het zo stabie- binnen de wet arbeidsonge- de rentestijgingen op de internatio- le West-Duitsland heeft de rente-ta- nalé geldmarkten. Amro, ABN, NMB, Postbank en Rabobank bera- insturen beboet den zich over een verhoging, "om- snel en fors omhoog gejaagd. De afspraken tussen de beide Duit se leiders Kohl met 2,1 procent af tot 1.920.000 Juist v°rjge maand miljoen wagens. De export Verenigde Staten liep sterk terug. Toyota verwacht voor dit jaar een aanhoudend goede vraag op de Ja panse markt. der conflict tussen beide partijen weer een gedeelte van een in okto ber vorig jaar bevroren krediet door de banken vrijgegeven. premie terwijl werkgevers die juist weinig mensen de wao insturen be loond zouden moeten worden met een lagere premie. Werkgevers die een arbeidsongeschikte in dienst nemen zouden bovendien finan cieel beloond moeten worden. wel te doen", zoals een woordvoer der van de Amro-bank zei. De rente is gisteren als gevolg van de berichten over de monetaire unie tussen West-Duitsland en de DDR op de kapitaalmarkt gestegen tot 9,2 over een monetaire unie tussen Oost- en West-Duitsland heeft die druk niet van de ketel gehaald. land en de DDR herbergt natuurlijk inflatie in zich, maar olgens een analyse van de Deut sche Bank wordt dat op dit moment aanwakkeren- waarschijnlijk overschat. Een van de moeilijkste vraag stukken is het vaststellen van de ruilverhouding tussen de West- en Oostduitse mark. De huidige offi- Modrow van afge- ciële koers van een tegen een is on ministeriële getwijfeld niet realistisch. De pro- duktiviteit in de DDR is immers naar schatting maar de helft van die in West-Duitsland. Maar om de waarde van de DDR-mark enigszins De Bundesbank vindt die angst betrouwbaar te kunnen vaststellen overdreven. Een monetaire tussen de Bondsrepubliek Duits- Economie k ort Nieuwe KLM-topman De raad van commissarisseri van de KLM heeft besloten drs. P. Bouw (48) per 1 januari 1991 te benoemen tot president-directeur van de luchtvaartmaatschappij. Bouw volgt daarmee mr. J. de Soet op die deze functie sinds 1987 heeft ver vuld, maar per 31 december 1990 de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. Bouw werkt sinds 1967 bij de KLM. Senegal Senegal heeft met de westerse do norlanden verenigd in de zoge naamde 'Club van Parijs' een ak koord bereikt over kwijtschelding van een deel van de buitenlandse schuld. Het akkoord betreft een schuld van 100 miljoen dollar. Se negal heeft een totale schuld van drie miljard dollar. Surséance Het Amerikaanse concern Integra ted Resources, dat actief is in de fi nanciële dienstverlening, heeft on der druk van zijn crediteuren uitstel van betaling aangevraagd. De groei van Integrated is voor een groot deel gefinancierd door de in finan ciële problemen verkerende bank Drexel Burnham Lambert. Integra ted heeft 1,6 miljard dollar aan schulden en beschikt over activa ten bedrage van ruim 700 miljoen DEN p^AG De voormalige wielrenster Mieke Havik, die sinds haar huwelijk onder de naam Hogen- doorn door het leven gaat, reed een rondje op de Fiets van het Jaar, samen dochtertje Hilde van 1,5 jaar. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) Het aantal verkochte fietsen in ons land is het afgelopen jaar gestegen met 10 pro cent. Dat zei secretaris Alewijn van de Tweewieleraf- deling van de RAI gisteren ter gelegenheid van de ko mende Fiets-RAI van 23 tot en met 25 februari. In 1989 zijn 1,2 miljoen fietsen verkocht in ons land. Uit de verkoopcijfers van de RAI blijkt dat vooral de vraag naar duurdere fietsen toeneemt. De stijging van 10 procent over 1988 komt overeen met die van 1989. Volgens Alewijn wordt de toenemende verkoop van fietsen in de hand gewerkt doordat steeds meer Ne derlanders actief willen zijn en men steeds meer oog krijgt voor het milieuvriendelijk vervoermiddel. De fiets-RAI staat vooral in het teken van de vele verschillende soorten fietsen die er tegenwoordig op de markt worden gebracht. Nieuwe trends zijn vol gens de RAI de ligfiets en de all terrain bike. Het mark taandeel van dit laatste transportmiddel gaat zich, zo verwacht de RAI, verdubbelen van 7 procent vorig jaar tot 15 procent dit jaar. Ter gelegenheid van de Fiets-RAI werd ook de Fiets van het Jaar gekozen. Momenteel rijden in Nederland 14 miljoen fietsen rond. Jaarlijks schaffen Nederlan ders samen meer dan een miljoen nieuwe fietsen aan en 900.000 gebruikte fietsen. Gazelle heeft de produktie opgevoerd van 1100 fiet sen per dag in september tot 1500 exemplaren nu. Be sloten is het aantal produktiemedewerkers met 60 uit te breiden tot 360 en de bedrijfstijd te verlengen. moet men veel meer over de Oost duitse economie weten. De analyse van de Deutsche Bank komt tot de conclusie dat een koers van een op drie redelijk is. Als er in derdaad een 'overhang' (spaarte goeden) i duitse marken bestaat, zou de Bun desbank dus 60 miljard D-mark ex tra liquiditeit uit moeten geven. Dat komt overeen met ongeveer 8,6 pro cent van de huidige geldhoeveel- heid in de Bondsrepubliek. Het rekensommetje dat daarbij gemaakt wordt gaat als volgt: Oost- Duitsland is bijvoorbeeld kleiner dat de deelstaat Noordrijn-Westfa- len. Zelfs al zou het hele particuliere spaartegoed van naar schatting 180 miljard Oostmarken in een klap worden ingewisseld tegen D-Mar- ken in de wat absurde verhouding van één op één, dan nog wordt er 'maar' zo'n 20 procent toegevoegd aan de Westduitse geldhoeveelheid. Als dat over enkele jaren wordt uit gesmeerd kom je in 'behapbare' hoeveelheden van 3 tot 5 procent per jaar. Werknemers Coveeo in actie WIERDEN (ANP) Medewerkers van het vleesconcern Coveeo in Wierden, Borculo, Twello, Nijme gen en Weert hebben gisteren actie i de I miljard Oost- gevoerd tegen het opheffen Prijs voor plan om roebel in te kunnen wisselen WASHINGTON (Rtr) - De Sov jetunie looft een prijs van 25 dui zend dollar uit voor het beste voorstel voor het inwisselbaar maken van de roebel. De ver maarde Russische econoom en Nobel-prijswinnaar Vassily Leontieff zal de jury voorzitten die de inzendingen beoordeelt. Volgens westerse economen is het voor de Sovjetunie niet goed mogelijk de handel met het Wes ten te vergroten zonder de roe bel vrij inwisselbaar te maken. dollar. Tele-monopoUe Het Europese Gerechtshof heeft gisteren in een voorlopig vonnis een streep gehaald door het voornemen van de Europese Commissie om het monopolie van de nationale tele communicatiebedrijven in de lid staten open te breken. De Commis sie is haar boekje te buiten gegaan door zonder instemming van de lid staten de nationale telecombedrij- ven te onderwerpen aan de Europe se concurrentieregels. Waarschijnljk deze week nog, of anders begin volgende week zullen 3000 bedrijven een for mulier van het ministerie van Fi nanciën ontvangen waarin hen wordt gevraagd informatie te geven over de Wir die zij in de toekomst jard gulden geling die over de periode 1986-1989 ruim elf miljard gulden meer kostte dan was begroot. Zelfs toen de rege ling met ingang van 29 februari 1988 werd gestaakt gingen de tegenval lers gewoon door: ge informatievoorziening absoluut onmogelijk is om betrouwbare Wir- ramingen te maken". 1989 nog denken te kunnen claimen. De ondernemers zullen het verzoek krijgen het formulier voor 21 febru ari aan het departement terug te zenden. Ingevuld en 'wel. Mocht men dat niet doen, dan zullen nog enige aanmaningen in de brieven bus glijden. schijnlijk hetzelfde bedrag. Hoeveel :t in de toekomst zal gaan kosten nog onduidelijk. Om die reden kondigde minister zegd dat het "op basis van de huidi- waardoor ook De Korte (economische zaken) vo rig jaar onder druk van de Tweede Kamer een onderzoek aan naar de oorzaak van de tegenvallers. In een brief schreef hij de Kamer: "Er Wat de oorzaken van alle ellende komt een steekproef naar nog te waren, is namelijk nooit echt duide- verwachten feitelijke Wir-verreke- lijk geworden. Het aantrekken van ningen ten laste van de komende ja- de economie ging gepaard met ho ren". Eerder had hij de Kamer ge- gere investeringen van bedrijven, premie werd Misschien. De melige registratie van Wir-aanspra- ken? Kan. Het feit dat de Wir verre kend wordt met belastingen die on dernemers moeten betalen maar waarover soms pas jaren na afslui ting van het boekjaar zekerheid ont staat, is genoem'd als derde moge- het ABP afdelingen die slachtafval ken. Voor de vestiging in Wierden zou deze opheffing volledige slui ting betekenen. Alle 100 personeelsleden van Co veeo Wierden legden het werk neer en woonden een protestbijeen komst van de Voedingsbond FNV bij. Ongeveer 150 medewerkers van de andere Coveco-vestingen waren ook aanwezig. De Voedingsbond FNV wil dat Coveeo slachtafval blijft verwerken. Voor 28 februari moet de directie hierover uitsluitsel geven. Gaat de bedrijfsleiding ak koord dan is het volgens de FNV onzeker of Wierden openblijft. HEERLEN (ANP) - Het aantal ar beidsongeschikte ambtenaren neemt de nog steeds toe. Vrouwen in overheidsdienst lopen daarbij een tweemaal zoveel kans om ar beidsongeschikt te raken. Tot die slotsom komt onderzoe ker L. Thijssen van het ABP in een artikel dat binnenkort zal verschij nen in het Sociaal Maandblad Ar beid. Vanaf 1982 tot en met 1988 is het aantal afgekeurden per duizend voor zowel mannen als vrouwen ge stadig toegenomen. De toeneming van het aantal mensen met een inva liditeitspensioen onder de 850.000 ambtenaren en onderwijskrachten die bij het ABP zijn verzekerd doet zich uitsluitend voor in de leeftijds klassen tussen 30 en 55 jaar. Voor dat des te vervelender Pelmachines Staatssecretaris Simons gezondheid hoopt dat er een goede oplossing wordt gevonden voor het reinigen van garnalenpelmachines. Als dat lukt dan kan er inderdaad gesproken worden van het hygië nisch pellen van garnalen. Simons heeft dit gisteren gezegd tijdens de officiële ingebruikneming van 24 garnalenpelmachines bij garnalen- groothandel Crevettes BV in Volen- dam. door voiks- Carel Goseling Zonwering, rolluiken, aluminium ramen en deuren, balie afsluitingen, dubbele beglazing, isolatie. Van Doolzonwering...Vakwerk Dat is dan het langverwachte on derzoek van het ministerie van eco nomische zaken naar de Wet Inves teringsregeling (Wir), een maat schappij hervormend wetsvoorstel" waarmee bedrijfsinvesteringen vanuit de overheid gestimuleerd en gestuurd moesten worden. Inmid dels staat de Wir echter voor een re- Showroom: De Hondert Margen 24, De Lier, Tel.: 01745-14145' (Zaterdags van 10 tot 2 uur geopend) Met Van Dool zonwering houdt u het zonnetje uit huis en haalt u kwaliteit in huis. Want met Van Dool zonwering mag u hier allemaal op rekenen: garantie, perfekt maatwerk, vakkundige plaatsing, top-kwaliteit materialen, deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Bezoek ook eens onze stand op de permanente bouwbeurs in Waddinxveen, Staringlaan 6. lijkheid. Het omzetten handmatige Wir-registratie in een gecomputeriseerd systeem kon er ook wel iets mee te maken hebben. Het nieuwe kabinet dat vorig jaar verhuld doordat veel aantrad beloofde opnieuw een on- bruik maken van de vut. Als de derzoek: een steekproef onder het VUT-leeftijd wordt verhoogd zal minder rooskleurig beeld omdat het personeel overwegend i deze leeftijdsklassen zit. Bij de 55-plussers wordt de toene ming van de arbeidsongeschiktheid 35-60 bedrijfsleven naar nog te verwach ten Wir-claims in de toekomst. Sindsdien werd het stil rond de Wir en het aangekondigde onderzoek. Natuurlijk, de Wir-t( genvaller bleef. Circa een miljard gulden. Maatregelen zijn tot nu toe niet ge- nomen en als de voortekenen niet kunnen worden toegeschreven bedriegen, zullen ze ook niet geno- de privatisering van de PTT - men worden. Deze week immers waardoor PTT'ers uit het ABP-be- bleek dat het al op 7 november 1989 stand verdwenen, aan de Kamer beloofde onderzoek Een lichtpuntje is dat de mate nog steeds niet is gestart. Sterker waarin mensen arbeidsongeschikt nog, het moet nog beginnen. worden bevonden afneemt. opdoemen. In de leeftijdsklassen jaar trad vorig jaar bij de i lichte daling in. Hetzelfde deed zich voor bij vrouwen in de leeftijd 45-49 jaar. Dat zou enigszins

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7